OMGEVING RIJNSTREEK ZATERDAG 27 APRIL 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEK^F. RUD - PAG. 7 KATWIJK Taptoe. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana op Dinsdag 30 April a.s. zal door de militairen te Katwijk gelegerd aan de burgerij van Katwijk een taptoe worden aangeboden, welke zal gehouden worden naast de mu ziektent aan de Boulevard. Het programma vermeld een 15-tal nummer, zet in met een lange roffel der tamboers, dan taptoe der tamboers, „Dank, dank nu allen God", tap toe der hoornblazers, „Wilt heden nu tre den", „Wien Neerlandsch Bloed", Feest- marsch en nog eenige nummers om dan te besluiten met het „Wilhelmus van Nas- souwe". Geboren: Johannes Antonius Huber- tus z. van P. D. van Deursen en J. A. H. Jansen Jan z. van J. van Duyvenbode en D. Kuyt Adriaan* z. van G. van Duyrt en J. van Klaveren Jacoba Knelske d. van J. Vink en N. van der Lee Dirk Cor nells z. van A. de Haas en D. van der Boon Alida Jacoba d. van H. W. Ouwehand en J. Guyt Dirkje d. van D. van der Plas en B. van Rhijn Dirkje d. van H. van Dijk en E. de Lange Pieter z. van P. Hoek en L. Dijkhuizen Antje d. van A. A. Rijnsent en M. Rijsdam Arie z. van G. Houwaard en J. Haasnoot. LEIDSCHENDAM K.J.M.V. Maandag 29 April: Ontwik kelingsavond, inleider de Bondsmoderator, de zeereerw. heer rector L. Beune. Onder werp: „Gezin en Jeugdbeweging". Dinsdag 30 April te 8 uur Maria-Congregatie. St. Josephsgezellen. Zondag 28 April na de Hoogmis en na het Lof bijeenkomst. Dinsdag 30 April te 8 uur Maria-Congre gatie. daarna bijeenkomst. Donderdag 2 Mei te 8 uur biljartclub ADO en Zaterdag 4 Mei te 7.45 uur bijeenkomst. Aanrijding. Op den Westvlietweg had gisteren een aanrijding plaats, welke won der boveji wonder goed is afgeloópen. Een vrachtauto met groenten, bestuurd door~ van E. uit Vlijmen reed in de richting Leidschendam achter een luxe auto. Plot seling moest de vrachtautobestuurder rem men voor een wagentje van de Sierkan, welk wagentje vanwege de voor hem rij dende luxe auto te laat werd opgemerkt. De bestuurder ontdekte toen, dat de rem- inrichting defect was en het gevolg was, dat het wagentje werd geschept en eenige meters verder tegen de straat werd geslin gerd. De wagen werd gedeeltelijk vernield, terwijl veel boter, melk en flesschen ver loren gingen. De knecht van de Sierkan kwam met den schrik vrij. De vrachtauto kwam 44 meter verder tot stilstand en werd later door een kraanwagen van v. d. Berg uit Voorburg weggesleept. De schade zal onderling worden geregeld. Door de politie werd van een en ander proces-ver baal opgemaakt. STOMPWIJK 50-jarige echtvereeniging. Op 16 Mei hoopt het echtpaar Dirk Vogelaar en S. Mechelsen zijn gouden huwelijksfeest te herdenken. Ongetwijfeld zal het 't gouden echtpaar dien dag niet aan belangstelling niet ontbreken. Hanze. Donderdagavond hield de R.K. Middenstandsvereeniging „de Hanze" een ledenvergadering in de zaal van „Het Blessepaard". De voorzitter, de heer Smits, deed mededeeling van de ernstige ziekte van burgemeester Keyzer, waarna ge beden werd voor een spoedig herstel. Kap. Klaver hield hierna een lezing over „De Nieuwe Gemeenschap" en behandelde hierin het doel en de middelen om dit doel te bereiken. Na het beëindigen van de lezing dankte de voorzitter kapelaan Klaver voor diens leerzame woorden. Hierna werd overgegaan tot het vertoonen van een film „Is het een jongen of.. Deze film waarmede het vergaderingsei zoen besloten werd viel zeer in den smaak van de aanwezige dames en heeren. RIJNSBURG Bloemenhandel. De verandering van weer heeft heel wat verandering te weeg gebracht in den bloemenhandel. Reeds komen verscheiden voorjaarsbloemen aan de markt. Hieruit valt dan toch af te lei den, dat het werkelijk lente is; de natuur verloochent zich niet. Maar ook is de aan voer van tulpen en Narcissen buitenge woon groot. Uit de warme kassen komt alles tegelijk opzetten en ook in de waren huizen komt alles veel te snel. Van den kouden grond komen massa's bloemen. De prijzen zijn van alle variëteiten laag en een groot kwantum draaide door. Van de tulpen noemen: Couleur Cardinal die 915 ct. per dozijn opbracht,Bartigon 9 12 ct., Abino 10—14, Mr. v. d. Hoef 7— 12, Rijzende zon 10—14, Du chesse de Par ma 1115, Conrone d'or 69, Aviateur 912, Telescopuim 812, Elisabeth 913, Peach Blossom 69, Grand due 1520, Ibis 7—10, Prins van Oostenrijk 7—12, Rose Copland 9—12, William Copland 7—10, William Pitt 9—12, Mozart 6—10, Zenober 6—11, Edith Eddy 10—12, Kansas 9—13, Hyacinthen draaide voor het grootste deel door, de rest ging voor 1.— tot 2.— per 100. Anemonen brachten van 0.80 tot 1.20 per 100 op. Freesia's van 10 tot 13 ct. per bos. Irissen waren erg gezakt in prijs en noteerden thans van 0.100.12 per bos..Narcissen van den kouden grond kwamen in groote k wan turns en draaiden in groote kwantums door; een gedeelte ging voor 0.20 tot 0.25 per 100. OEGSTGEEST DE MISWEEK, St. Willibrordusparochie Oegstgeest. Vanaf Zondag 28 April tot en met Don derdag 2 Mei wordt in deze parochie een Misweek gehouden. Het is geen herhaling, doch een verdieping van de vorige Mis week, welke werd gehouden in de Advent van 1938. Wat een Misweek is, weten thans wel de meesten. Iets heel moderns, en toch zoo oud als het Christendom, 't Zijn vijf dagen, die geheel en al besteed worden aan de uitleg, verklaring, en vooral verdieping van het H Mis-offer. De H. Mis is het centrum van onze gods dienst; het middelpunt van heel ons gods dienstig leven; het hoogtepunt van heel ons geestelijk leven; heel ons Gods-streven vind zijn uitdrukking in het bijwonen der H. Mis; heel ons Gods-verlangen, ons hunke ren naar God kan daar zijn bevrediging vinden. Kanmaar is het ook zoo? Wij kennen allen de onuitzegbare Ovaarde van het Misoffer. Wij weten allen, wat er ge beurt. Wij weten dat dit Offer het voor naamste is voor onzen godsdienst, maar hoevelen toonen dit door de daad! Wij weten dat er niets hoogers en ver- heveners bestaat op aardemaar om er 's morgens eens wat vroeger voor op te staan! Wij weten dat er niets kostbaarders ismaar durven het tijdverlies te noe men, op gewone werkdagen 's morgens een half uur daarvoor af te nemen.... Wij weten. Neen wij weten van dit aller hoogste, van dit centrale punt van heel ons Christendom pog zoo heel weinig af! De H. Mis praktisch beleven eiken dag de H. Mis meeleven en mee-doen, mee- opdragen. „Niet meer "als vreemdelingen en stomme toeschouwers bij de heilige Geheimen te genwoordig zijn" (Pius XI), maar als rede lijke en levende deel-hebbers. Reeds meer dan een jaar zijn wij in deze parochie daarmede begonnen. En het is een zeer afvallend feit, dat hierdoor een sterk gemeenschaps en parochiebewustzijn is ge kweekt. Een zeer groote kern heeft de vo rige Misweek diep begrepen en de goede conclusie er uit getrokken. Doch daarnaast zijn er ook nog, die het wat moeilijk vin den, die het over zich kunnen verkrijgen spontaan en overtuigd mee te doen, die het niet mooi vinden. De oorzaak hiervan is slechts deze, omdat zij de H. Mis nog niet voldoende begrijpen. Daarom is een herhaling van de Misweek absoluut noodzakelijk. Niet allen voor hen, die nog afzijdig staan, doch ook voor hen, die reeds volop meedoen. Deze Misweek is daarom een verbreeding en verdieping van het beleven van het H. Misoffer. Een ver breeding voor hen, die de Mis nog slechts van verre kennen, een verdieping voor hen, die de* Mis wel kennen. Het is dus voor allen bestemd. Niet al leen voor de jeugd, ook voor de anderen, die zoo gehecht zijn aan hun oude gebeden boek. Niet alleen voor de eenvoudigen van geest, die gaarne naar de preek komen luis teren, doch ook voor de intellectueelen, wier kennis op godsdienstig gebied min stens even hoog moet zijn en wier voor beeld voor de eenvoudigen zoo'n krachtig apostolaat is. Wij beginnen Zondagavond 7 uur met een plechtig Lof.- Na het Veni Creator volgt de eerste conferentie over Christus' roepstem. Maandag, Dinsdag en Woensdag zijn de conferenties gesteld op 8.15 uur. Maandag wordt gesproken over Christus' troost. Dinsdag over Christus' hulp. Woensdag over Christus' levensles. Op Hemelvaartsdag, wanneer ook ons 40- urengebed wordt besloten, wordt gesproken over Christus' overwinning. De conferenties worden gegeven door den bekenden Pater Gilbertus Lohuis, O. F. M. Komt allen zonder uitzondering. Houdt die avonden er voor vrij. Ten slotte vragen wij aan alle Christenen, dat zij van nu af tot en met de dagen dei Misweek en voor al tijdens de aanbidding bij het H. Sacra ment een vurig gebed storten, dat de Hei lige Geest en Levendmaker dit heerlijke werk moge zegenen. Muzikale rondwandeling. Ter gele genheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana zal des avonds om 7 uur door het Vrijwillig Muziekcorps van het 2e Dep. Infanterie te Leiden een muzikale rondwandeling worden gehouden door de gemeente. Route: Wilhelminapark, Endeg.- straatweg, Nasaulaan, Terweeweg, Emma- laan, Regentesselaan, Kempenaerstr., Ter laan, Regentesselaan, Kepenaerstraat, Ter weeweg, Fed. Hendr.laan, Koninginnelaan, Julianalaan, Duiverv.straat, Terweeweg, Kempenaerstraat, Koninginnelaan, Pr. Hendriklaan, Geversstróat, Deutzstraat, Endeg.str weg. In aansluiting op deze rondwandeling vangt om kwart over acht het concert aan, dat door bovengenoemd corps in het Wil helminapark zal worden gegeven. SASSENHEIM Boerenleenbank. Deze financieele in stelling, welke officieel heet: Coöp. Spaar en Voorschotbank voor Land- en Tuin bouw, hield haar 36ste algemeene verga dering onder leiding van den heer P. W. van Niekerk, voorzitter van den Raad van Toezicht. Na mededeelingen en het lezen der notulen werden de jaarstukken behan deld. waaraan wij het volgende ontleenen: Spaarbank: Ingelegd in '39 217.957.17, terugbetaald 248.874.15, Gekweekte rente 6713.61. Totaal tegoed van inleg gers ultima '39 295.668.01. Voorschotten: Gegeven in '39 ƒ36.265. terug ontvangen f 16.687.13. Ontvangen rente f 2.556.06; totaal uitstaand aan voor schotten op het einde van het verslagjaar 82.238.62. Rekening-courant: ontvangen van de le den 475.250.73; uitgegeven ƒ477.848.16. Betaald aan rente 878.76; ontvangen ren te ƒ7969.46. Saldo tegoed van de leden: ƒ141.721.14 De vaste goederen staan voor ƒ6500. op de balans, de reserve bedraagt ƒ26.865.04, de winst ƒ2180.16. Voor alge meene onkosten w.o. salarissen, vacantie- gelden, materiaal, porti, telefoon, druk werk, onderhoud, belastingen en assuran tiën staat bijna f 6000.— op de rekening. Voor een lichaam, waar ruim 2 millioen per jaar omgaat, is dit een zeer matig be drag, vooral als men andere, veel kleinere, financieele instellingen daarmede verge lijkt. In plaats van den heer F. Moolenaar, die zich niet meer herkiesbaar wenschte te stellen, werd gekozen de heer .Jac. Nieu- wenhuis. De heer P. W. van Niekerk, voor zitter van den Raad van Toezicht, die evenmin aan wild blijven, zag zich als lid vervangen door den heer M. J. Bruynen Onnoodig te zeggen, dat zoowel den kassier, den heer J. Lefeber, als den af tredenden heeren hartelijk dank gebracht werd Wedstrijden. Voor de alhier geleger de onderdeelen der verschillend? wapens zijn Dinsdagmiddag op Sporthoff wedstrij den georganiseerd. Deze bestaan uit: serie wedstrijden voetballen; 100 meter hardloo- pen; 3000 meter hardloopen. De laatste wedstrijd wordt in de omge ving van Sporthoff gehouden, de start en finish is evenwel op dat terrein. Aanvang half twee. NOOlDORP Filmavond. Dinsdagavond a.s. zal voor de meisjes van de Darochie een filmavond worden gegeven, welke geldt als de maan- delijksche bijeenkomst van April. Deze keer worden ook de meisjes van de Lidwina- Congregatie gaarne verwacht. Het bestuur ziet zich verplicht voor deze uitzonderlijke gelegenheid de gewone bij drage van 15 cent met 10 cent te verhoo- gen. Het bezwaar van dit laatste zal door de avond ruim vergoed worden. De oudere meisjes willen zich na afloop wel als „goede geleide" over de jongeren ontfermen. Men bespreke dit tevoren met elkaar. De avond vangt aan na de Agnes-congre- gatie om kwart voor acht en wordt beëindigd ongeveer 10 uur. VALKENBURG Aanbesteding. De aanbesteding van een gedeelte van den straatweg, n.l. van de grens Katwijk aan den Rijn tot in het dorp had de volgende uitslag: C. v. Iterson te Rijnsburg 14.497.Van Geer Stuifzand te Leiden 11.400.J. de Rooij te Vleuten 10.860.—; G. Visscher te Was senaar 10.700.—; C. A. Langeveld te Alphen aan den Rijn 10.380.Kooijman van der Kraan te Voorschoten 9.890.—; A. v. d. Nol te Den Haag 8.604.P. Schouls te Leiden 8.287.en B. Besems te Voorschoten 7.650. WARMOND Staatspartij. In de vergadering van de afd. Warmond van de R.K. Staatspartij is het bestuur van deze afdeeling samenge steld als volgt: voorzitter: J. van Vliet, se cretaris: C. van Leeuwen, penningmeester: J. Weyers. Personalia. Mej. J. A. Rykelykhuizen uit Leiden is benoemd tot onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool alhier. Gevestigd: C. J. Bergman van Leiden W. M. Hilgersom van Noordwijk J. P. Muler van Noordwijk C. J. v. d. Voet van Nooodwijk T. Hoefman van Leiden. Vertrokken: H. van Dijk naar Lei den A. M. Bakker naar Zandvoort A. Pronk naar Bloemendaal H. van Agteren naar 's Gravenhage A. M. Frey naar 's Gravenhage M. J. de Vrind naar Lei den M. B. Engels naar Tegeltn H. v. d. Mey naar Rijnsburg T. de Boer naar Oegstgeest. WASSENAAR Geboren: Theodorus Adrianus Maria zoon van J. A. van Steen en J. M. C. La- gerberg. Dirk Jacobus Willem z. van W. Dompeling en J. C. Pieters. Cornelia d. van J. G. P. van Spronssens en C. Hooger- vorst. Theodorus Wilhelmus Jacobus^ Z. van T. Tetteroo en A. J. Remmerswaal/ Elisabeth Margaretha Maria d. van W. M. van der Hoeven en J. G. Kunst. Johanna Clasina Gerarda, d. van A. J. Hoekstra en J M. Wessels. Ondertrouwd: C. A. A. de Beus en R. J. J. Frieling, A. ter Schiphorst en A. van Noort. Getrouwd: H. L. Oussoren en S. R. von Krogh Bentzon. H. A. Henson en N. Stepanoff. J. M. Keemink en S. Kort. W. Gans en J. Pettens. T. C. P. Lamboo en C. J. Verhagen. Overleden: Hendrik Arend Gjalt Schippers, 64 jaren, echtgenoot van E. van ALPHEN AAN DEN RIJN Avondconcert. Bij gunstig weder zal door de Muziekvereen. „Arti et Religioni" ter gelegenheid van den verjaring van H. K. H Prinses Juliana op het Toussaintplein op 30 April des avonds een concert worden gegeven. Ondertrouwd: R. Ederveen 27 j. en T. van Dam 25 j. C. Besoo 29 j., wonen de te Nieuwe-Niedorp en A. A. Roos 25 j. M. va nVeen 26 j., wonende te Ha- zerswoude en D. van Dijk 23 j. H. Bout hoorn 29 j. en W. de Geus 20 j. C. Slappendel 22 j., wonende te Boskoop en G. C Hogens 24 j. H. Kleijbeuker 25 j., wonende te Nieuwkoop en J. van den Ent 24 j L. de Lange 21 j. en C. J. Balvert 21 j., wonende te Zegveld H. H. van der Ster 24 j. en J. H van Wilgen 24 j. Gehuwd: S. J. Nap 35 j., wonende te Waarder en N. C de Jong 34 j. Gevestigd: Chr. E. D. Helsdingen van Hilversum J. Pothof, H. Pothof en A Chr Pothof van Meppel. Vertrokken: J. G. M. van der Put ten naar Venlo J. Voordouw naar Noordwijk K. de Ridder naar Ter Aar J. Beunder naar Zwammerdam C. de Jong naar Harmeien. BODEGRAVEN Emmabloem-collecte. De gehouden collecte ten bate van de t.b.c.-vereeniging heeft in de gemeente Bodegraven 197.62 opgebracht, hetgeen ongeveer 40 meer is als in 1939 Ondertrouwd: W. J. van der Horst 27 j en E. A. Moons 25 j. Getrouwd: W. den Hertog 52 j. en J. Zwijnenburg 40 j. R. de Vries 41 j. en A Hoogendoorn 45 j.. Overleden: G. van Waveren 75 j. J. Hofman 88 j. Gevestigd: Th. van Hemert van de Bilt M. Voordouw van Grevenmacher (Luxemburg) N. J. Walraven van West broek J. van de Pol van Voorschoten. Vertrokken- C. Zaal naar Huizen G. van Holst naar Schiebroek A. Muhr naar den Haag J. Th. Rijcken naar Leid schendam M. H. van Schaik naar Brielle H. Ruardij naar Alphen a. d. Rijn Th. Kooijman naar Kamerik R. Pit naar Utrecht A. van Vlugt naar den Haag. HAZERSWOUDE Burgerwacht. Gisteravond vergader de de Burgerwacht in het Gymnastiek lokaal van de R. K. School (Dorp). De voorzitter, de heer A. Th. de Ruiter, wees in zijn openingswoord op den ernst van dezen tijd en sprak z jn vreugde uit, dat zoovelen trouwe leden der Burgerwacht willen zijn, om in geval van nood orde en gezag te helpen handhaven. Vooral nu er ook in ons land zoo ondergronds door N. S. B. enz. wordt gewerkt. Spreker bracht dank aan de leden, die hun wacht op den teren hebben volbracht, in dienst van het algemeen welzijn. Volgens de nieuwe statuten kan men geen plaatsverv. commandant en tevens bestuurslid zijn. Hierom trad de heer de Ruiter als bestuurslid af. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen de heer F. J. Kouwenhoven. De uitslagen der Serie-wedstrijden in het afgeloopen jaar zijn als volgt: Rijndijk, klasse A: C. J. Verklei, le prijs, C Verdegaal 2e en Jao Mens 3e. Klasse B: le prijs C, de Groot, 2e Th. Wesseling, 3e A. H. Straver, 4e A. v. d. Voort en 5e A. Mens. Klass C.: le prijs J. Wille, 2e prijs P. v. d. Voor en 3e J. van Bock. Dorp: klasse A.: le prijs J. H. Pels, 2e W. Vroegrijk, 3e J. J. van Hoff, 4e W. Hoogen doorn en 5e Th. Hoogendoorn. Klasse B.: le prijs W. Luite, 2e W. Boo gaards, 3e D. Sol, 4e J. Helmus en 5e J. Dekker. Klasse C.: le prijs C. J. v <1. Poel, 2e J Hacsefras. De secretaris-penningmeester, de heer B. den Braven, gaf een overzicht van den stand der finantiën over 1939. Het leden tal liep terug van 128 tot 120. 28 leden zijn het bezit van een uniform. De ont vangsten bedroegen 274.50, waaronder 89.50 subsidie van het Rijk en f 150. an de Gemeente. De uitgaven 293 96, na- deelig saldo 19.46. Ter vergadering werd nog een schietwedstrijd gehouden tusschen Burgerwachters van Dorp en Rijndijk. Het Dorp behaalde 267 punten, d<_ Rijndijk 70 punten, zodat laatstgenoemde de lau werkrans in ontvangst nam. Burgemeester Warnaar dankte den schei denden voorzitter voor alles wat hij voor de Burgerwacht gedaan heeft, en hoopte, dat hij nog vele jaren als onder-comman- aant met denzelfden Ijver moge voort gaan. Een filmvertooning besloot den avond. Geboren: Johannes Jacobus z. van J. J. Verhorik en A. M. W. Gordijn. Ondertrouwd: J. J. Lourier 26 j. en A. Th. J. van Beek 26 j. Gehuwd: Th. G. van der Ven 25 j. en R. van Tulpen 23 j. F. J. van Seggelen 29 j. en A. C. van Rooijen 24 j. G. Koet sier 32 j. en K. van Dorp 25 j. G. van Eijk 34 j. en A. van der Kley 29 j. TER AAR Gouden Huwelijksfeest. Op den eer sten Mei hoopt het echtpaar W. Hoogstra- ténKroon, zijn vijftig-jarige echtvereeni ging te gedenken. De eerste peulen. Vandaag werden aan de centrale veiling de eerste peulen aange voerd door de tuinders J. van Rossenberg en M. Kleyn Mzn. Dit is precies veertien dagen later dan vorig jaar. Geboren: Leendert z. van G. Boeken- steynWestmaas Nicolaas Petrus z. van A. Hoogervorstv. d. Vlugt Alida d. van J. Lankhaarden Hertog. Getrouwd: C. Verburg 25 j. en Th. Kempenaar 25 j. Overleden: M. van Zijl wed. van P. v. d.# Boogaard, 85 j. Gevestigd: H. Hoogervorst van Den Haag J. Wolvers van Hazerswoude K. de Ridder van Alphen. Vertrokken: C. Smits naar Amster dam A. Vermey naar Nieuwkoop H. v. d. Ster naar Amsterdam Th. Kempe naar naar Nieuwkoop. ZOETERWOUDE Volksbond-actie. Gisteravond werd een propagandavergadering gehouden voor het R. K. Werkliedenverbond door de Afd. I van den R. K. Volksbond. Na het bidden van het gebed voor de Nieuwe Gemeen- schao mocht de voorzitter van de afdeeling, tevens leider van het Comité van Propa ganda, de heer J. H. v. d. Ploeg het welkom toeroepen aan pastoor Klaverweyden, den geest, adviseur en de heer G. v. Slingerland, lid van het Hoofdbestuur en wethouder van Alkmaar. Heel in het bijzonder begroet de voorzit ter de aanwezigen, die nog buiten de orga nisatie staan. Het was op onze jaarvergade ring een groote ernst, want een ernstige zaak vroeg onze actie en het heeft geklon ken door de rijen van de arbeiders: nu in het R. K. Werkliedenverbond. Spr. heeft de sterke hoop, dat de propa ganda zal slagen en zeker na het begeeste rende woord van den heer v. Slingerland. Hierna werd het Strijdlied gezongen. De heer van Slingerland begint in den aanvang te wijzen op de feiten van dezen tijd, hoe alles in de huidige maatschappij van de andere zijden wordt voorgesteld als te zijn niet goed, alsof alle arbeiders wor den uitgezogen. Zeker, daar zijn misstanden die verbetering vragen, maar verstandige arbeiders erkennen gaarne, dat er ook veel goeds is. Wij leven echter in schijn en leu gen. Het Nederlandsche volk leeft in spanning. Deze crisis knaagt aan de levensomstandig heden van den arbeider, maar ook de pa troon loopt vaak met een strop. Met dat al wordt ons volk hardvochtig en karakterloos en het gevaar dreigt, dat velen uit de or ganisatie gaan deserteeren. Spr. geeft een krachtige aansporing wat de maatschappij wel noodig heeft, hoe allen in goed katholicisme moeten helpen mee bouwen aan de opbouw en teekent de ver wording die er gekomen is door het aan hangen van de stelsels waarin uitsluitend het materialisme gehuldigd wordt. Indivi dueel is men machteloos, wij moeten geor ganiseerd strijden en hierbij wijst spr. op de feiten zooals hij deze van Zoeter- woude mocht beleven. In dankbare herinnering herdenkt spr. de oprichting 24 jaar geleden van de af deeling. Daar hebben, zoo zegt spr. ^ol waardeering, aan medegewerkt, mahnen als van Bennekom en andere middenstanders. De arbeiders zagen toen reeds goed hun plicht, zooals Leo XIII z.g. hun dien gewe zen had. Dan beschouwt spr. den tijd daarvoor, het tijdperk zonder eenige rechtsmacht voor den arbeider. Voortgaande wijst spr. op het ledental in het R. K. Werkliedenver bond, dat thans 200.000 bedraagt, een leger waartegen de vijand op den loer ligt. Tegen de valsche voorlichting en verdachtmaking zullen de katholieke arbeiders te verstandig blijken. Het bespottelijke artikel van „de Telegraaf", waarin gezegd wordt, dat de arbeiders hun geld beter moeten besteden dan te geven aan contributie voor de bon den, bewijst hoe van alle kanten en met alle middelen getracht wordt de arbeiders organisaties te nekken. Voor degenen, dje %nog steeds de kat uit den boom kijken, geeft spr. een overzicht over veel wat er reeds gedaan is. Lang en indrukwekkend heeft spr. de aanwezigen voorgehouden, dat de eenige redding en verwachting moet gezocht wor den in de geestelijke verheffing van ons volk. Krachtig toont spr. aan, dat de arbeiders, meer dan ooit, op elkaar zijn aangewezen, en spreekt in tientallen voorbeelden het „wat baat het" uit. Wat baat het stoffelijke voordeelen te behalen als er geestelijk ver val komt. Het Pauselijk woord bewijst zulks zoo overduidelijk. Welnu zegt spr. het signaal is gegeven. Het Katholiek Werkliedenvrebond roept en wij hebben de laatste man op zijn plaats noodig. Noodig ook de werkkracht van alle georganiseerden, die het werken niet aan anderen mogen laten, maar moeten werken in dit zware getij, om te bouwen een Nieu we Maatschappij. De voorzitter dankt spreker en onder spontaan applaus wordt de heer van Slin gerland verzocht op het zilveren feest van den Volksbond de feestrede te komen uit spreken. Als bemoediging deelt de voorzitter mede, dat de Landarbeidersbond reeds een zestal nieuwe leden mocht inschrijven en dat de bouwvakarbeiders een verfrischt bestuur hebben samengesteld. Wij moeten naar het ledental van 100; dit kan, zegt spr., want als alle arbeiders inschrijven zouden er bijna 150 zijn. Aan het einde van de vergadering werd gecollecteerd voor „Hulp in Nood". Heropvoering. De heropvoering van het tooneelspel „Het Rechte Spoor", die twee weken geleden uitgesteld was, wegens ziekte van een der spelers, zal nu Zondagavond plaats hebben. Het succes bij de eerste opvoering zal zeker de belang stelling gewekt hebben.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7