ZATERDAG 27 APRIL 1940 DE LE'DSCHE COURANT TWFE1E «"AO - PAG. 6 Week vóór Pinksteren Week van gebed en offer voor de Koloniale Missies BINNENLAND BLOEMENTENTOONSTELLING „POLYANTHA" TE SCHIEDAM GEOPEND. De nationale vollegronds-bloementen- toonstelling .,Polyantha"-1940 te Schiedam, welke gedurende dezen zomer in het volksbank aldaar gehouden zal worden, is hedenmorgen officieel geopend door den Commissaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. De stad Schiedam had zich voor deze plechtigheid feestelijk opgemaakt. Tegen elf uur was op het terras van hef eerste hoofdterrein aan de Penninglaan een schare van autoriteiten en bekende persoonlijkheden uit de tuinbouwwereld bijeengekomen. De Commissaris der Konin gin, hr. mr. dr. H. A. van Karnebeek," werd aan den ingang van de „Polyantha" ont vangen door -den burgemeester van Schie dam, mr. dr. F. L. J. van Haaren en den voorzitter van het tentoonstellingscomité, mr. H. A. M. Roelants. Na de begroeting begaf het gezelschap zich eveneens naar het terras, waar mr. Roelants het woord öam voor het uitspreken van een wel komstrede. Na deze rede werd het woord gevoerd door den burgemeester van Schiedam, mr. dr. F. L. J. van Haaren. Spr verzocht den Commissaris de ten toonstelling te willen openen. De tentoonstelling. De genoodigden verspreidden zich daar na over de tentoonstelling om een over zicht te verkrijgen van de terreinen en gebouwen. Het eerste hoofdterrein heeft den vorm van een groote driehoek, met hier en daar verspreide boomgroepen, dat aan de eene zijde begrensd wordt door een terras, waaraan gedurende dezen zomer rozen zul len bloeien, en aan de beide andere zij den door het geboorte van het volkspark. Het terrein omvat een aantal buiten-in zendingen van kweekers uit Boskoop, Aalsmeer, Oegstgeest, Oudenbosch, De- demsvaart enz. en van verscheidene dezer inzendingen bloeien reeds de eerste bloe men. Een ronde vijver ligt aan den voet van het terras en uit dezen vijver ont springt een kunstmatig beekje, dat even wel in het geheel geen kunstmatig uiter lijk heeft en dit beekje voert naar een prachtige rotsgroep, waarin zich een wa terval bevindt. Aan de andere zijde van het terrein lig gen verscheidene tuinen, vijf modeltuiner, met proeven van tuin-architectuur, een kruidentuin, een z.g. puzzletuin en de kin dertuin, waar zich een werkelijk sprook jesachtig en veelkleurig huisje bevindt, het „kookhuisje" uit het sprookje van Hans en Grietje. In dezen hoek bevindt zich ook het gebouw van de populair We tenschappelijke afdeeling, waar een fraaie collectie is bijeengebracht door den plan- tenziektenkundigen dienst, in samenwer king met het bloembollenlaboratorium te Lisse, betrekking hebbende op het leven der planten en bloemen, plantenziekten ,de bestrijding daarvan enz. In dit gebouw bevindt zich voorts een keur van teekenin- gen, vervaardigd door de Schiedamsche schooljeugd naar aanleiding van een de zen winter gehouden „Polyantha-teeken- wedstrijd". Een hoek van het gebouw wordt in beslag genomen door de West- land-proefkeuken, waarin zich een ideale keukeninstallatie bevindt, welke uit de Westlandsche producten smakelijke spijzen bereidt en deze ook door de bezoekende dames laat proeven. Tusschen het eerste en tweede hoofdter rein ligt de groote hal, waarin gedurende den zomer tien periodieke tentoonstellin gen zullen worden gehouden en welke nu gevuld wordt door inzendingen van Bos- koopsche kweekers. Hier bloeien nu de Azalea's en Rhododendrons, in volle pracht om straks afgewisseld te worden door groente en bloemen uit het West- land. welke op hun beurt weer plaats zul len maken voor andere exposities, zooals van rozen tesaamen met orchideeën, volkstuinproducten met aquaria, de artis tieke resultaten van de bloemenbinderij, pioenen, anjers, en ten slotte dahlia's en het Westlandsche fruit. De dahlia-tentoon stelling zal waarschijnlijk wel een der be langrijkste van de reeks worden, aangezien de Nederlandsche dahlia-tentoonstelling in Schiedam haar jaarlijksche keuring heeft bepaald In een erker van de hal bevindt zich de bekende plattegrond van Nederland, wel ke is tentoongesteld in het Nederlandsche paviljoen op de wereldtentoonstelling te New York, verleden jaar. Het tweede hoofdterrein is nu geheel bezet met tulpen en narcissen, welke voor het groote gedeelte reeds in bloei staan, omdat dit terrein tuschen het geboomte zeer luw ligt. Hier bevinden zich voorts werken van Rotterdamsche beeldhouwers en straks komen er de zomerbloemen en ten slotte de dahlia's. Als vierde belang rijkste onderdeel van de „Polyantha" noe men wij tenslotte nog het „Boerendorp", gelegen achter in het bosch, geheel om sloten door licht" geboomte. Het bestaat uit een aantal boerenhuisjes rond een markt plein, waarbij zich een z.g. lunchweide aansluit. Er is een taverne en een herberg, welke den origineelen naam „De koe op zolder" draagt en het geheel maakt een zeer schilderachtigen indruk. Met deze vier onderdeelen, welke zich afwisselend op den voorgrond zullen plaat sen, naarmate, de seizoenen vorderen en andere planten en bloemen in bloei zullen staan, vormt de „Polyantha" een tentoon- 8te1ling van groot formaat en uniek ka rakter, zooals tot nog toe niet in ons land werd georganiseerd. De „Polyantha" zal tot eind September geopend blijven. HET INTERNATIONAAL MARLA- CONGRES! Een oproep tot steun Het Internationaal Maria-Congres, dat van 11 tot 15 Augustus te Maastricht wordt gehouden, wekt vanzelfsprekend de be langstelling van ieder rechtgeaard Katho liek. Niet alleen wordt het streven van Roermonds Bisschop bekroond, wanneer het geheele bisdom aan Maria wordt toe gewijd, doch het a.s. Congres zal tevens een uitgangspunt zijn van de toewijdings gedachte, die een belangrijk onderwerp van studie en bespreking op het congres zal uitmaken. In een raam van schitteren den luister zal dit congres Maria's glorie verkondigen en het onwrikoaar vertrou wen op Haar, vooral in deze zorgwekken de tijden, bevestigen. Met bijzondere goedkeuring en aanbe veling van de Nederlandsche Bisschoppen en dank zij de loffelijke medewerking der katholieke pers, wordt op eenieder een be roep gedaan om door een geldelijk offer bij te dragen in de onkosten, die hiermede gepaard gaan. Het uitvoerend comité „Het Graf van St. Servaas" rekent op de offer vaardigheid van de katholieken in Neder land en op een daadwerkelijke steun voor het Maria-Congres. De H. Vader heeft een oproep gericht tot heel de Kerk, om gedurende de Meimaand Maria's bescherming af te bidden over de zwaar geteisterde wereld. Het is derhalve ook in Zijn geest, wanneer de katholieken van ons land bij hun gebed een offer ter eere van O.L. Vrouw voegen. Het uitvoerend comité verwacht, dat velen in den geest van offervaardigheid een ruime bijdrage zullen gireeren of rechtstreeks zullen toezenden aan den penningmeester van het Maria-Congres. Elke Zaterdag zullen de ingekomen giften in de pers worden verantwoord. Het adres van den penningmeester is: L. Reinards Oranjeplein 7 Giro 268253 Maastricht. HET R.-K. NIJVERHEIDSONDERWIJS VOOR MEISJES. Woensdag werd in de R.-K. Vakschool voor Meisjes, Frans Halsstraat 14 te Am sterdam een bijeenkomst gehouden van alle hoofden van R.-K. Onderwijs voor Meisjes in Amsterdam en Omstreken. De zeereerw. heer A. H Harst, Bisschop pelijk Inspecteur voor het Nijverheidson derwijs voor Meisjes in het iBsdom Haar lem, opende deze vergadering en zette het doel uiteen: meer samenwerking te krij gen tusschen de verschillende takken van R.-K. Onderwijs met het Nijverheidson derwijs voor meisjes. Daarna kreeg Pastoor Möller, voorzit ter van den Diocesanen Raad voor het Nij verheidsonderwijs in het Bisdom Haarlem het woord. Spreker betoogde, dat het Huishoudon- derwijs noodig is om het cultuurpeil van ons volk te verhoogen. Het Nijverheidsonderwijs is gegroeid uit het particulier initiatief en waar het vol deed aan de door het Rijk gestelde eischen werd het door het Rijk met subsidie ge steund. Met groote waardeering sprak pastoor Möller over het werk van de verschillen de zustercongregaties, *faie met groote of fervaardigheid naaischolen hebben opge richt. Maar het niet gesubsideerde onderwijs kan niet opwerken tegen het g e- subsidieerde. Bovendien vraagt de huishoudelijke opleiding voor het meisje niet alleen n a a i-onderrecht maar volledig h u i s h o u d-onderwijs. Naast het neutrale onderwijs is het bij zonder onderwijs noodzakelijk omdat de vorming en opvoeding van het R.-K. meis je R.-K. onderwijs vraagt. Waar nu in vele gevallen met groote moeite voor de R.-K. Nijverheidsscholen Rijkssubsidie is verkregen moet dit onder wijs in de eerste plaats gesteund worden. Het R.-K. onderwijs in Amsterdam kan al leen uitgroeien als de bestaande gesubsi dieerde Vakscholen goed bezette klassen hebben. En dat kan alleen als al 1 e Katho lieke Onderwijsinstellingen meewerken. Hierin moet zeker het Katholiek beginsel van „e e n h e i d" worden nagestreefd. Mejuffrouw C. A. Derksen, directrice van de R.-K. Vakschool voor Meisjes te Amsterdam zette daarna uiteen: het doel van het Nijverheidsonderwijs voor meis jes n.l. op te leiden voor de gezinstaak. Door gewijzigde tijdsomstandigheden wordt het meisje daarvoor niet meer in het ge zin zelf gevormd, maar is een schooloplei ding gewenscht. Na een toelichting op enkele vakken be sprak zij meer uitvoerig de verschillende cursussen o.a. de Primaire Opleiding, die gevolgd kan worden inplaats van het 7e leerjaar L.S., de cursus Hulp in de Huis houding, Costuumnaaister, Kinderjuffrouw. Kinderverzorgster. Verder verwees zij naar de studie voor de staatsdiploma's, en op een •tekort aan R.-K. leerkrachten met de ak ten N XI (teekenen) en Ns (kunstnaald werk). Zij besloot haar uiteenzetting met den wensch, dat deze avond de verschillende R.-W. Onderwijsinstellingen contact zou den krijgen met het R.-K. Nijverheidson derwijs voor meisjes. En dat dit contact blijvend gevoed mocht worden door de die pe zinrijke gedachte, gelegen in de Katho lieke levensbeschouwing. „Dat allen één mogen zijn". Deze eenheid sluit verschei denheid niet uit. Daarna kreeg men gelegenheid de loka len te bezoeken, waar lessen gegeven wer den. HAARLEMMERMEERPOLDER Herdenking eeuwfeest te Hoofddorp op 6 Mei Maandag 6 Mei zal in het Polderhuis te Hoofddorp op sobere wijze het feit her dacht worden, dat honderd jaar geleden de Haarlemmermeer werd drooggelegd. Mede met het oog op de tijdsomstandig heden heeft men afgezien van een feeste lijke viering, waaraan de heele Meerbevol- king zou deelnemen, doch geheel onopge merkt wil men dit feit toch ook niet laten voorbijgaan. De herdenking zal zich beperken tot een bijeenkomst op Maandag 6 Mei, des mor gens te half elf in het polderhuis, waar de Dijkgraaf, de heer J. C. Reinders Folmer in een herdenkingsrede de ontwikkeling van den polder zal schetsen en waar de voorzitter van de vereeniging ter bevorde ring van de belangen va nde Haarlemmer meer, de heer Chr. Reinders Völmer na mens deze vereeniging een gedenksteen zal aanbieden, die in de hal van het polder huis zal worden geplaatst. In deze bijeenkomst zal H.M. de Koningin zich doen vertegenwoordigen door haar ka merheer in buitengewonen dienst, jhr. F. J. E. van Lennep, terwijl voorts aanwezig zul len zijn de Minister van Waterstaat, ir. J. W. Albarda en indien hun werkzaamheden dit toelaten ook de ministers van Economi sche Zaken en van Sociale Zaken, de Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. A. baron Röell, de directeur-generaal van den landbouw ir. Roebroek, de burgemeester van Amster dam, dr. W. de Vlugt, de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. A. Slobbe e.a. Na de herdenkingsbijeenkomst zullen de genoodigden met auto's een tocht door den polder maken en vervolgens zich opnieuw in het Polderhuis vereenigen aan een ge zamenlijke lunch. In den namiddag zal een receptie worden gehouden, waar belangstellenden het pol derbestuur kunnen gelukwenschen. BEVORDERING TOONKUNST VAN RIJKSWEGE Bij K. B. is: le. Aan voorzitter, secretaris en overige leden van de commissie van advies inzake bevordering der toonkunst van rijkswege, op hun verzoek eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. 2. Zijn in bovengenoemde commissie be noemd: a. Voor het tijdvak van heden tot 1 Ja- nuadi 1944: tot lid en voorzitter: dr. J. P. Fockema Andreae te Bilthoven; tot leden: W. Andriessene directeur vanhet Amster- damsch Conservatorium te Amsterdam; M. A. Brandts Buys, voorzitter van de Fede ratie van Nederlandsche Toonkunstenaars- vereenigingen, te Velp; S. Dresden, direc teur van het Koninklijk Conservatorium voor Muziek te 's Gravenhage; A. van der Horst, directeur der Nederlandsche Bach- Vereeniging, te Hilversum; W. Pijper, com ponist, te Rotterdtm; dr. J. Wagenaar, toonkunstenaar te 's Gravenhage. b. Voor het tijdvak van heden tot 1 Ja nuari 1942: tot lid en secretaris: mr. G. A. van Haeften te 's Gravenhage; tot leden: dr. E. Boekman te Amsterdam; dr. P. Gron- heim, gedelegeerd bestuurslid van de Wag- nervereeniging te Amsterdam; W. Gehrels, inspecteur van de Maatschappij tot bevor dering der toonkunst voor de volksmuziek scholen, te Amsterdam; W. van Kalmthout, directeur van de afdeeling profane muziek der R.K. Leergangen te Tilburg; prof. dr. A. Smijers, buitengewoon hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, te Huis ter Heide; dr. G, L. Walther Boer, directeur der Koninklijke Militaire Kapel te 's Graven hage. 3e. Is aan de commissie als adjunct-secre taris-toegevoegd: H. J. W. M. Michaël, ad- jui ct-commies bij het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. 4e. Is aan de commissie de bevoegdheid ve-leend zich in bijzondere gevallen te doen voorlichten door personen buiten de commissie. 5e. Is aan de commissie de bevoegdheid verleend subcommissies in te stellen. 6e. Is ingesteld een subcommissie, ge naamd regelingscommissie voor de staats examens voor muziek, aan welke de rege ling van deze examens wordt opgedragen, en zijn daarin benoemd tot lid en voorzit ter: S. Dresden voornoemd, tot leden: W. Ai.driessen, W. Pijper, prof. dr. A. Smijers en dr. J. Wagenaar voornoemd. RIJKSWEG AMSTERDAM- UTRECHT. De Rijkswaterstaat heeft te Haarlem aanbesteed het gedeelte van den rijksweg AmsterdamUtrecht tusschen Diemer- brug en Abcoude. Laagste inschrijfster was le Leidsche Zand- en Grintmij. v.h. W. Samson te Leiden, voor 204.000. DE INSTORTING VAN DEN SCHEEVEN TOREN TE PIJNACKER. In de gisteren gehouden vergadering van den raad der gemeente Pijnacker is de in storting van den scheeven toren behan deld. In een uitvoerig betoog liet de burge meester het geheele drama de revue pas- seeren. Hij sprak zijn voldoening uit over het feit, dat geen menschenlevens bij de instorting zijn te betreuren. Hij uitte zijn waardeering jegens den .gemeente-archi tect den heer Ph. Stijnis en de werklieden. Over de aansprakelijkheid werd ruim twee uur in geheime zitting vergaderd. Beslui ten zijn niet genomen. WAT DENKT DE REGEERING TEGEN OPDRIJVING DER GLASPRIJZEN TE DOEN? Door contingenteering hebben Nederlandsche fabrieken monopolie gekregen, waardoor prijzen sterk stegen. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot bekrach tiging van het K. B. van 20 Januari 1940, No. 8 tot regeling van den invoer van huis houdelijk glaswerk vestigden sommige le den er de aandacht op zoo lezen wij in het verslag dat ten gevolge van het ac- coord tusschen de Duitsche en Nederland sche producenten en ten gevolge van de contingenteering de Nederlandsche glasfa brieken een positie hc':ben verkregen die veel op een monopolie gelijkt. Deze indus trie is daardoor in staat het publiek meer te doen betalen dan strikt noodzakelijk is om het bedrijf normaal rendabel te ma ken. De bedrijfsresultaten van de Nederland sche glasindustrie over 1938 en 1939 spre ken naar het oordeel van de leden, hier aan het wöord dan ook een duidelijke taal Naar zij meenen te weten, zijn de prijzen van huishoudelijk glaswerk met 45 tot 70 pet. Ltstegen, zonder dat daartegen van de zij de der regeering ook maar iets gedaan is. Dat de contingenteering bij de prijsbepa ling een groote rol speelt blijkt uit het feit. dat toen onlangs uit België citroenpersen werden ingevoerd tegen belangrijk lagere prijzen dan de voor dien tijd hier te lande geldende, de prijzen van het binnenland - sche product met ongeveer 30 procent wer den verlaagd. Op grond van deze omstan digheden verklaarden deze leden tegen de voortzetting van de contingenteering op huishoudelijk glaswerk bezwaar te heb ben. Verscheidene andere leden zouden deze opvatting niet dadelijk tot de hunne wil len maken. Wel zouden zij gaarne nader worden ingelicht over de maatregelen, welke de regeering heeft genomen of nog dent te hemen om prijsopdrijving te voor komen. Huns inziens dreigt voor prijsop drijving ten aanzien van de artikelen, in dit wetsontwerp bedoeld, groot gevaar. DE BEMANNING VAN DE SCH. 15. Omtrent den terugkeer van de beman ning van den motorlogger Sch. 15, de „Bep" die naar Duitschland is opgebracht, nadat hun schip was gezonken, zijn bij de ree- dery J. J. van der Toorn te Scheveningen nog geen berichten ontvangen. RAUSCHNINGS „HITLERS EIGEN WOORDEN". Uitgever gedagvaard. De heer R. I. Leopold, directeur van H. P. Leopold's uitgevers maatschappij is door den Officier van Justitie te 's-Gravenhage gedagvaard om op Dinsdag 14 Mei a.s. des namiddags om drie uur voor de Haagsche Rechtbank te verschijnen terzake: „dat hij te 's-Gravenhage en elders in Nederland in of omstreeks het tijdvak van 1 Januari 1940 tot 1 April 1940 heeft verspreid, althans doen verspreiden en om verspreid te wor den in voorraad heeft gehad, een aantal geschriften met den titel „Hitiers eigen woorden", „Politieke gesprekken met Hit- Ier over zijn werkelijke bedoelingen",, waarin opzettelijk beleedigend, althans be- leedigend voor het hoofd van den bevrien- den staat het Duitsche rijk, Adolf Hitler, het navolgende, althans ongeveer het na volgende voorkwam hierna volgen in de dagvaarding enkele citaten uit genoemd boek terwijl hij wist, althans ernstige redenen had om te vermoeden, dat in die geschriften die, althans zoodanige belee- digingen voorkwamen". Het gaat hier om de Nederlandsche ver taling van Herman Rauschnings boek, waarop indertijd door de Justitie beslag is gelegd. UIT HET HOTELBEDRIJF. Hoofdbestuursvergadering van den Nederlandschen R.-K. Bond van Hotel- geëmployeerden. Woensdag kwam het hofdbestuur van den Nederlandschen R.-K. Bond van hotel geëmployeerden in vergadering te Utrecht bijeen. Uit ingekomen gegevens werd vast gesteld dat in circa 20 procent der bedrij ven nog geen wekelijksche vrije dag wordt verleend. In verband hiermee werd de noodzakelijkheid besproken van volle dige invoering der Arbeidswet 1919 voor het h.c.r.-bedrijf en de urgentie der rege ling van het fooienvraagstuk. Bijzondere aandacht werd besteed aan de seizoenar beid en het woekersysteem der percent heffingen. Ten aanzien van een en ander werden de genomen stappen en de gevoer de acties goedgekeurd en zullen deze ver der worden doorgevoerd. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven werd aandacht besteed aan het vraagstuk der bedrijfslasten. Het geheele complex van vraagstukken van sociale en economische aard is voorgelegd aan de voor kqrt gevormde bedrijfscommissie on der leiding van dr. Kortenhorst, welke al deze zaken zal behandelen. Een groote actie zal worden ontplooid om te komen tot deelneming aan de retrai te in het komende jaar, waarvoor in de af deeling Den Haag reeds een retraiteclub met 45 deelnemers is opgericht. „Volkskrant". C.A.O. IN HET BOEKDRUKKERS- BEDRIJF. De bedrijfsraad voor het boekdrukkers en rasterdiepdrukbedrijf heeft bij den mi nister van Sociale Zaken ingediend een verzoek tot verbindendverklaring van de paragrafen 1 tot en met 9 van het gewijzig de artikel 24 van de C.A.O. voor het druk kers- en rasterdiepdrukbedrijf, van welke collectieve arbeidsovereenkomst bepalin gen algemeen verbindend zijn verklaard bij zijn beschikking van 19 Maart 1940. SPORT AUTOMOBILISME KON. NED. AUTOMOBIELCLUB De jaarlijksche vergadering. In een der zalen van Hotel de Witte Brug te 's Gravenhage, werd de jaarlijksche alg. vergadering der Kon. Ned. Automobielclub onder voorzitterschap van jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen gehouden. Bij de bestuursverkiezing 'werden de pe riodiek aftredende leden, de heeren jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, jhr. J. van Vre- denburch en H. J. Jannik, herkozen, terwijl in de vacature ontstaan door het overlijden van mr. F. G. H. baron Michiels van Kes- ser.ich werd gekozen mr. C. H. J. A. Jans sen de Limpens te Wijlre, lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal. Het jaarverslag der Club over 1939 en de rekening van baten en lasten over 1939 met rapport van de kascommissie en van den accountant werden zonder stemming goedgekeurd, evenals de begrooting van ontvangsten en uitgaven' voor 1940, aanwij zende aan baten en lasten een bedrag van 182.600. Na benoeming van drie leden en drie plaatsvervangende leden der kascommissie ging een voorstel tot wijziging van statuten en huishoudelijk regement vlot onder 's voorzitters hamer door. Bij de rondvraag drong de heer J. Bier man op betere naleving der verlichtings voorschriften aan. Tevens wees spr. op het bezwaar van onjuiste plaatsing van de bermlampen, welke te veel naar links zijn gericht en op het euvel van het rijden met slechts één brandende koplamp. Ook tegen het onzichtbaar zijn van de richtingaanwij zers op kennelijk nieuwe vrachtauto's had spreker ernstige bezwaren, evenals tegen de slechte rijwielverlichting, ook van bak fietsen, welke van den rijweg gebruik ma ken en dus voor het snelverkeer groote bezwaren opleveren. In antwoord hierop deelde jhr. J. Scho- rer als voorzitter der Permanente Verlich- tings-Commissie der K.N.A.C. mede, dat het bezwaar hoofdzakelijk de koplampen van oudere wagens betreft. Het is in het belang van de automobilisten, dat de bepa lingen niet strenger zijn, want anders zou den velen genoodzaakt zijn geweest voor hun ouden auto nieuwe en kostbare lam pen aan te schaffen. Aan de rij wiel verlich ting zal de K.N.A.C. zeker haar aandacht blijven schenken. De voorzitter merkte nog op, dat ten aan zien van de richtingaanwijzers voorschrif ten bestaan, o.m. dat zij buiten de lading moeten uitsteken. Baron Bentinck sprak als zijn meening uit, dat sedert de opheffing der Provinciale Verkeersinspecties de bestuurders van vrachtauto's zich veel minder aan de ver- keersvoorschriften houden en dikwijls een groot gevaar voor den particulieren auto mobilist vormen. De heer J. v. d. Mortel hield een pleidooi voor de richtingaanwijzers op trams en vroeg hoe het met de benzinestations langs de snelverkeerswegen stond. De voorzitter antwoordde, dat ook naar de meening der K.N.A.C. richtingaanwij zers op de trams in de steden hoogst nood zakelijk zijn; overigens wees hij er den spreker op, dat er inderdaad aan het vraag stuk der benzinestations langs de snelver keerswegen wordt gewerkt. De heer G. A. L. de Jong vroeg of ver zekeringsmaatschappijen het recht hebben de premie te verhoogen, dit baseerende op de stijging van de prijzen der onderdeelen, nog vóór,de polis is afgeloopen. Een der rechtskundige adviseurs der K.N.A.C. wees er op, dat er clausules in de polisvoorwaarden kunnen voorkomen, waarin de verzekeringsmaatschappij zich het recht voorbehoudt het contract op kor ten termijn te verbreken; maakt zij daar van gebruik, dan kan zij dus een nieuw con tract tegen verhoogde premie aanbieden. Komt een dergelijke clausule niet voor, dan heeft de maatschappij zeker niet het recht de premie te verhoogen hun bocht ver keerd moeten nemen en het uit- zichl belemmerd wordt? NODITi

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6