Academlenieuws STADS NIEUWS AGENDA C. F. MEERPOEL's ZATERDAG 27 APRIL 1940 DE LEWSCHE CÓ5FRANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnem/mLsprijs: voor Lelden IS cent per week; t 2.5Ü per kwartaal. Bij onze agenten ZO cent per wv\Rk; f ft.80 per kwartaal. Franco per po»t 1.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT BET WEER 7 WEINIG VERANDERING. De B1U seint: Verwachting: Hier en daar mist, overigens meest ge deeltelijk bewolkt. Plaatselijk enkel buien anet kans op 'onweer. Weinig verandering im temperatuur. De weerstoestand van hedenimorige 7.20 uur: Den Helder; lichte regen zwakke ooste lijke wind, 10 gr. C. Vüssöngen: mist, matige W. N. W. wind, 9 gr. C. De Bilt: zwaarbewolkt, zwakke O. N. O. wind, 12 gr. C. Groningen: zwaarbewolkt, matige ooste lijke wim., 11 gr. C. Maastricht: betrekken, windstil, 13 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het storingsfront, dat gisteren over het Kanaal gelegen moet hebben, trok naar onze omgeving. Het veroorzaakte in het Westen en Zuiden van het land regen en hier en daar mist. Het maximum over Midden-Scandinavië en de Randstaten nam aanzienlijk in be teeken is toe. De hoogste standen bedragen 1028 mibar. Deze worden in Letland aan getroffen. De ludht is daar lichtbewolkt, echter nog steeds met zeer lage tempera turen. Een tweede gebied van hoogen luchtdruk van 1025 mbar bevindt zich tussohen de Azoren en Portugal. Onder invloed van een vochtige en betrekkelijk warme luoht- strooming langs de Noordzijde van dit maximum valt langs die West- en Noord kust van het Iberisch Schiereiland eenige regen en komt plaatselijk mist voor. Tussohen beide genoemde gebieden van hoogen luchtdruk bevindt zich een breede strook, waarin de luchtdruk vers ohillen uiterst gering zijn. Deze strekt zich uit van de Britsobe eilanden over onze omgeving, Duitschland en het Alpengebied naar den Balkan. Het weer is in deze landen overal rustig, veelal echter met zware bewolking, doch met vrij hooge temperaturen. LUCHTTEMPERATUUR. 14.5 gr. C. LICHT-OP VOOR FIETSERS e.a.: Licht op van 7.47 uur Zaterdagavond tot 4.07 Zondagochtend. Van 7.49 Zondag avond tot 4.05 Maandagochtend. HOOG WATER. Hoog water te Katwijk aan Zee op Zon dag 28 April v.m. 7.10 en mm. 7.35. Maan dag 29 April v.m. 8.00 uur en n.m. 8.25 u. Maan op 0.40 Zondagnacht. Maan onder 10.03 Zondagmorgen. Maan op -.15 Maandagnacht. Maan onder 11.06 Maandagmorgen. (Maandag laatste kwartier.) LEIDEN. Geslaagd: candida'atsexamtn kunstgeschiedenis de heer J. H. C. Kern Leiden (cum laude); doctoraal examen rechten de heer H. Henkes, Wassenaar. Geslaagd voor het examen van apothe kersassistent mej. E. C. Gerzon, Leiden. Diës-herdenking van „Sanctus Augustinus" Herboren AGAB zorgt voor de inleiding Vandaag herdenkt de R.K. Studenten vereniging „Sanctus Augustinus" haar 47sten stichtingsdag en de inzet daarvan was een tooneeluitvoering in dé zaal van het „Eigen Huis" aan het Rapenburg. Twee vreemde dingen ongetwijfeld: èn die tooneeluitvoering èn de plaats, waar zij werd gegeven. Maar toch ook weer niet zoo vreemd, als men weet, dat de tooneelafdeeling van „Sanctus Augustinus" da vereeniging A.G. AB., plotseling als het ware herboren is. Slechts enkele weken geleden werd het plan opgevat tot opvoering van een tooneel- stuk en gisteravond kwam het voor het „voetlicht". Men kwam uit met een tooneelstukje van Godfried Bomans „de Huistiran", een blij spel in twee bedrijven, een stuk, dat ge schreven werd om te worden opgevoerd in dezen mobilisatietijd ten gerieve van de overal gelegerde militairen, ook daar waar men niet over schouwburgen of tooneelza- len met accommodatie beschikt. „De Huistiran" is een vlot geschreven, geestig spel, dat geen oogenblik verveelt, ook al werd het op een oud thema gecom poneerd. Het brengt n.l het beeld van een „vredig" huisgezin, waar pa, een oud-kolo nel, de lakens uitdeelt en waar alles van een leien dakje gaat zoolang moeder en 1 dochter mitsgaders de huisknecht maar „ja" en „amen" zeggen. Het wordt echter anders als de liefde in het spel komt en de dochter één, zelfs tvee aanbidders krijgt. Dan ontstaan er botsingen, narigheden, kibbelarijen en nog veel meer, maar het eind van het lied is natuurlijk een overwinning van het jon gere geslacht. Men ziet: een oud gegeven, maar origi neel en geestig bewerkt, overvloeiend van aardige vondsten, een grappig spel dus, dat uitnemend in het kader van dezen avond paste," waarvoor veel belangstelling bestond en dat, gezien vooral den korten tijd van voorbereiding, lang niet slecht werd gespeeld. De regisseur, de heer P. Wijtenburg, die zelf als huisknecht een niet onbelangrijke rol vervulde, heeft ongetwijfeld eer van zijn werk gehad. Zelf gaf hij het goede voor beeld door een geestige creatie van den butlersrol, die de lachspieren bij de tal rijke aanwezigen van begin tot einde ge spannen hield. Naast hem mogen we noemen den heer G. Boumans als den kolonel, een barsche, al- les-beter-wetende vuurvreter, die nimmer vuur gezien had en voor wier. de dienst tijd der mobilisatie als model gold voor alles wat moest gebeuren. De heer Bou mans gaf een goede typeering en oogstte daarbij veel succes. De dames Muskens en Knüppe alsmede de heeren H. Berkhout en P. Kuyer slo ten zich daarbij heel goed aan. Vooral de vertolking van den heer Berkhout als „dronken aanbidder" viel te loven. Het behoeft niet gezegd, dat de tooneel- spelenden succes oogstten. Hun optreden was algemeen als een verrassing te be schouwen en vooral het feit, dat vijf der zes medewerkenden eerste-jaars zijn, opent nog hoopvolle perspectieven op een heropleving van A.G.A.B. Er zijn nog enkele goede krachten onder de studenten, die door exa men of mobilisatie verhinderd waren, zoo dat we voor het komende seizoen rekenen wel eens meer van A.G.A.B. te zullen hooren. In ieder ge/al was deze inzet van de feestelijke diës-herdenking een succes en als zoodanig werd het ten volle door de aanwezigen de zaal was geheel gevuld gewaardeerd. De dies-herdenking werd vandaag be gonnen met een plechtige H. Mis welke tra ditiegetrouw in de kapel van het St. Elisa- bcthziekenhuis werd opgedragen door den moderator der studenten vereeniging, den zecreerw. zeergel. heer Pater Dr. Henri van Rocyen O.S.Cr., professor aan het Kruis- het renklooster te Zoeterwoude. Assistentie hierbij verleenden de wel eer w. heer Jozef Janssen en de weleerw. pater Jagers. Een zangkoor van studenten vertolkte de misgezangen. DE FEESTVERGADERING In het klein auditorium der Leidsche uni versiteit vond hedenmiddag de plechtige vergadering plaats ter gelegenheid van den 47sten dies. De praeses der R.K. Studenten vereeni ging, de heer P. W. M. Boin, heette de ver schillende genoodigden hartelijk welkom en sprak daarna het openingswoord. Spr. begon zijn inleiding met er op te wijzen, dat de toestand bij de reconstructie van feiten, welke de praeses van „Sanctus Augustinus" op den dies der vereeniging telkenjare pleegt te geven, thans in het 47e jaar der vereeniging kan gekenschetst worden als onzekerder dan ooit. De bezin ning is dor, de analyse verwarrend, de pro fetie is onmogelijk geworden. De tijd van bezinning is voorbij, de daad moet nu volgen. De vele uitingen in de kleine studenten-maatschappij geven geen antwoord meer op het waarom en het hoe van zijn eigen bestaan. En als ze antwoor den dan schiet het gehoor tekort en is de vervorming van het antwoord uiteindelijk de verwarring. En hieruit volgt al direct, dat we niet meer kunnen zeggen waarheen de weg leidt, dien we gaan, daar een troebele mist de contouren vervaagt en we dus niet me,r weten waar we gaan. We zijn dit jaar ingegaan met aan den eer.en kant het irriteerend sper-vuur en aan de andere zijde het verdoovend kanonge bulder. Deze twee tegengestelde reacties hebben den student óf uit zijn evenwicht gerukt óf hem teruggeduwd in een evenwicht, dat zoo stabiel was, dat de activiteit plaats maakte voor een indolent wachten, een wachten, dat dreigde de rem, die den stu dent vasthield op de hoogte waar hij was, los te trekken, waarna hij versneld terug zou rollen naar het nulpunt, om'na eenige korte slingeringen tot een trieste en troos- telooze rust te komen. In het begin vah het vereenigingsjaar, toen ieder zich nerveus afvroeg: „Waar ligt het einde, hoe wordt de toekomst", was de tastbare sfeer, die over hét studentenleven hing, een sfeer van pessimisme. Een pessimisme, dat dikwijls nog gedekt werd door een opgelegde zonnigheid, die de duisternis des té dieper deed schijnen. In vergelijking met andere jaren ging het aantal nieuwe leden, dat zich kwam mel den, niet achteruit. Zonder het belang van den nieuw aangekomen student te ontken nen, aldus spr., een student in den eigen lijken zin van het woord, is degene, die zijn studie aanvangt, nog niet. Het verband wordt duidelijk, als we zien, dat ook in de studentenwereld de gang van zaken niet gestoord wordt, dat geen enkele vereeniging gedwongen wordt naar innerlijken geest en de uitingen daar van grondig te herzien, enkele uitzonderin gen vanondergeschikt belang daargelaten. Oppervlakkig beschouwd zien we in deze doorgetrokken "ijn, omdat ze Zoo continu verloopt,, omdat de variatie zoo gering is, nu niet alleen geen verband, maar zelfs een tegenstrijdigheid met de gedrukte, af wachtende houding, die de jonge intellec tueel zou aannemen. Waar echter het ge- heele wereldbeeld veranderd is en waar te vens de studentengemeenschap niet ver andert, daar moet, omdat ingrijpende ver anderingen terugslag hebben op elk ge bied, de student zelf veranderd zijn. Spr. concludeert vervolgens, dat het peil van de studenten-maatschappij, hoewel niet-bewust aangepast bij de veranderde omstandigheden, toch niet is teruggeloopen bij vorige jaren en hoewel stilstand ach teruitgang is, moeten er toch elementen zijn, die er voor zorg dragen, dat de stil stand tniet ontaardt in een terugloopen, dat het bestaansrecht aan vele vereenigin- gen zou ontnemen. Deze elementen vindt men onder de stu denten zelf. Het blijkt, dat eenigen of be ter nog zeer weinigen zich tot een derge lijke hoogte hebben weten op te werken, dat het vereenigingsleven kan blijven drij ven op hun werkkracht, initiatief en door zettingsvermogen. Spr. kan zich niet dan bedroefd gevoelen, als hij daarbij bedenkt welke groote in nerlijke krachten daarbij nog latent zijn. Klachten, die liggen in lederen student, die het hem mogelijk zouden maken het zijne bij te dragen voor de heilzame genezing van een zieke wereld, door na zichzelf zijn eigen kring te genezen. Het is waar, de periode waarin wij le ven, heeft een verlammend karakter. Tot voor kort had de gevaarlijke vrede weinig verschilpunten met den wreeden, on- mensohwaardigen oorlog, Was de hel los gebroken, was leed en ellende ten volle over ons uitgestort, We hadden het gezien als een oplossing, al ware het ook een weer zinwekkende oplossing. In de spanning echter, die geen ontspanning in welke vorm ook aankondigde liep men het gevaar in het passieve terug te zinken. Om uit deze passiviteit los te komen, heeft ieder één eigenschap noodig en dat is „durf", „moed". Wat. durf is vindt juist thans gelegenheid zich te openbaren. Niet de durf, ingegeven door een massa-psycho se, maar de durf, die Veroverd wordt op zichzelf en zichzelf alleen. In den loop van het jaar heeft men den durf zien opkomen en na een aarzelend rondkijken weer zien terugzinken in het ontzielende negatieve. De enkeling werd neergedrukt in de massa. Hij vermocht zich niet op te heffen uit de onzekerheid, temidden van een op- eenhooping van laffe neutraliteit. Thans echter zijn er feiten die er op wij zen, dat hier en daar verbetering intreedt. Het is alsof door het geregeld schudden de doodelijk vermoeide slaper zijn oogen langzaam opent, verder opent, en tenslotte vol schrik en angst openspert en in die oogen lezen we dan een vraag: „waar was ik, waarom deed ik niets?" Deze houding is echter zoo recent, dat we moeten afwachten, of degenen, die toch la ter de dragers van de maatschappij moeten worden, reeds nu zich nauwer zullen aan eensluiten om met de taak, die hun later wacht en die zwaar, zeer. zwaar zal zijn, een aanvang te maken en zoodoende zich van een betere toekomst te verzekeren. Spr. wilde daarvoor twee voorwaarden op den voorgrond plaatsen. De eerste is de durf. Niet de moed, die geput wordt uit de sprankjes hoop, die nog in een bijna to taal hopeloozen toestand leven.- Maar een moed, die geput moet worden uit eigen overtuiging en eigen persoonlijkheid. Een durf, die zich werpt, niet inééns op het einddoel, maar steeds vecht en schakel voor schakel van de ketens, die hem binden, overwint om zich dan bevrijd te voelen van den ondragelijken druk der tijden. De eerste schakel daarin is de studie, waaraan men zich tenvolle moet overgeven. Voor hen, die gedwongen werden hun stu- dit. hopelijk tijdelijk af te breken is de toestand wel moeilijker, maar ook voor hen is de durf het eenige geneesmiddel. Het tweede punt is het diepe besef, dat alles wat gebeurt of niet gebeurt in de hand is van Hem, die heerscht over hemel en aarde, in de hand van God. Wie zich zoo heeft ingesteld, zal niet over schaduwd worden, maar zijn schaduw zal vallen over zijn medemenschen, en zij zul- ler de verkwikkende koelte ervan ervaren. Hierna werd de feestrede gehouden door den hooggel. heer prof. mr, A. L. de Block uit Den Haag, die sprak over: „De katho lieke student in dezen tijd". JONGE MIDDENSTANDERS Jullie begrijpt zeker wel, waar het over gaat? Natuurlijk weer de jeugdstandsorga- nisatie, waarbij je aangesloten behoort te zijn, n.l. de Katholieke Jonge Middenstands- vereeniging „St. Petrus Canisius" (K.J. M.V.). Je zult je misschien afvragen, waarom toch al dat gezeur! Ja, waarom wil de K. J.M.V. je zoo graag tot lid hebben? Voor de vereeniging zelf? Uitgesloten! Voor de contributie? Geen sprake van! Waar dan wel voor? Het gaat hier om een veel hooger dOélj iets van veel meer beteekenis Het gaat om de toekomst De vraag waar hier alles om draait is: Wat moet de jonge middenstan der (toekomstige zakenman, onderwijzer, handels-, kantoor- en winkelbediende, enz.) in de toekomst beginnen? En in de huidige tijdsomstandigheden is het antwoord hier op wel heel vaag, als er nog een antwoord op te vinden is. Want wat voor middelen heeft de jonge middenstander tegenwoor dig om aan zijn toekomstplannen te gaan werken? Geen enkele. Step! Nu gaan we te ver! Er bestaat nog wel een middel, en een zeer doeltreffend middel ook. „Orga- niseeren!" is de kreet der tijden. Slechts met organiseeren kan iets worden bereikt. De praktijk is hiervan de beste getuige. Er worden vestigings-eischen gesteld, groote gezinnen worden gesteund, wets ontwerpen worden ingediend, enz. Waar is dit alles een gevolg van? Organiseeren...! De pauselijke encyclieken spreken er herhaaldelijk van; de geleerde economen en sociologen hameren steeds op dit eene woordorganiseeren. En zouden wij doodgewone menschen dit dan nog durven bestrijden? Het idee alleen al is belachelijk te noemen. We zijn het er dus allemaal over eens dat organiseeren noodzakelijk is. En wat is op dit gebied voor den jongen middenstan der mooier dan zijn eigen jeugdstands- organisatie? Nu zul je je misschien gaan afvragen: Wat geeft ons de K.J.M.V.? Het antwoord hierop is nogal eenvoudig. De K.J.M.V. geeft je juist datgene wat noodig is om tot een hechte organisatie te komen, nl. als voor naamste punt de geestelijke vorming, die wij absoluut noodig hebben. Hierbij houdt zij steeds dit doel voor oogen: Man van karakter en Katholiek van de daad. Leg dus even al je bezwaren terzijde en kom eens op een Donderdagavond om half negen op onze wekelijksche bijeenkomst in Huize Maria, Pieterskerkkoorsteeg 15 (op Hemelvaartsdag geen bijeenkomst). Op deze avonden is iedere jonge middenstan der van harte welkom. Propaganda-adres: C. J. A. ZANDVLIET, Leiden. Hoogewoerd 100. NIEUWE BRANDWEER-INSPECTEUR BENOEMD. Met ingang van 1 Juni a.s. is door den burgemeester benoemd tot inspecteur le klasse bij de politie alhier, speciaal belast met de afdeeling brandweer, de heer Jan Dijkstra, brandmeester te Amsterdam. De heer Dijkstra werd den 3en Februari 1900 te Stiens geboren. Hij ontving een bouwkundige opleiding en bezocht o.m. de Middelbaar Technische School te Leeuwar den. Gedurende de laatste elf jaar was hij practisch bij de Amsterdamsche brandweer werkzaam. Gemeentel. Aankondiging AANGIFTE VAN LEERLINGEN VOOR HET GYMNASIUM, DE HOOGERE BURGERSCHOOL MET 5-JARIGEN CURSUS EN DE HOOGERE BURGERSCHOOL VOOR MEISJES. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan bovengenoemde inrichtingen van onderwijs gedurende de maand Mei gele genheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen voor: v het Gymnasium (Fruinlaan 13) des Dinsdags en Vrijdags van 23 uur nam.; de H. B. school met 5-j. cursus (Garenmarkt la) op de Vrijdagen 3, 17 en 24 Mei van 1112 uur voorm. en van 23 uur nam.; de H.B. S. v. Meisjes (Garenmarkt la) op de Donderdagen 16 en 30 Mei van 3—4^ uur nam. en op 9 en 13 Mei van 10 12 uur voorb. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 April 1940. IDENTITEITSBEWIJS VOOR HOUDERS VAN MOTOREN. Teneinde den houders van motoren (automobilisten, eigenaars van motorboo ten, motorfietsberijders enz.) overlast, be staande in correspondentie met het Rijks bureau voor Aardolieproducten, het tijde lijk gemis hunner voertuigen enz, te be sparen, heb ik besloten de telaatkomers in de gelegenheid te stellen alsnog geduren de de volgende week hun identiteitsbewijs af te halen aan het Gemeentehuis ingang Langebrug. Het bureau zal geopend zijn van 9 uur tot 12 uur en van 14 uur tot 17 uur. Hedenavond kunnen van 19.30 tot 21.30 aan hetzelfde adres ook de laatkomers van gisteren zich nog melden. Nummerbewijzen en geldige motorrij tuigen belastingkaart medebrengen. Houders van motorrijtuigen, die voor 1 Mei een motorrijtuigenbelastingkaart heb ben aangevraagd, doch in April er geen in hun bezit hadden, kunnen op Woensdag 1 Mei a.s. zich met medebrenging van ge noemde belastingkaart en van hun num- merbewijs vervoegen aan het Gemeente huis ingang Langebrug, tot het afhalen van hun identiteitsbewijs. De kosten bedragen 0.75. Het kantoor zal geopend zijn van 9 u. tot 12 u., van 14 u. tot 17 u. en van 19 u, 30 tot 21 u 30. Men kan een gemachtigde zenden. De Burgemeester A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden. 27 April 1940. LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei- uen wordt waargenomen door de dokters: Jasperse, Kors, Nieuwzwaag, Poortman en Stoffers. De Zondagsdienst der huisartsen te Oégst geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp. Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- dag 27 April 20 uur tot Woensd ag 1 Mei 8 uur waargenomen door de apothe ken: Doeza-apotheek A. J. Donk, Doeza- straat 31, apotheek Tfit Hulp der Mensch- heid, C. Vonk, Hooigracht 48. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Woens dag 1 Mei 20 uur tot Zaterdag 4 Mei 8 uur waargenomen door de apotheken: E. B. de Metz, Lammenschansweg 4, D. J. van Driesum, Mare 110. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8. VRIJWILLIGE VROUWELIJKE HULP Door de V. V. H. te Leiden en Oegstgeest is een nieuw werk op touw gezet, dat bij alle vrouwen zeker veel sympathie zal on dervinden. Onder de zwakke Leidsche kinderen, die naar een verblijf in vacantiekolonies zullen gaan, zijn er veel uit min- en onvermogen de gezinnen. Het is voor de moeders een heele puzzle, hoe zij aan het benoodigde uitzet voor het kind moeten komen vooral het ondergoed geeft veel hoofdbrekens. V. V. H. wil, nu het breien voor militai ren is afgeloopen, de vrouwen die gaarne thuis werk verrichten, voor de Leidsche kinderen kleeren en ondergoed laten ver vaardigen. Er is een Commissie gevormd te Leiden en een te Oegstgeest, die zich belast met het uitgeven van patronen (welwil lend verstrekt door de vakscholen) en ma teriaal, alles eenvoudig doch degelijk. De kleeren worden niet aan parti culieren gegeven, doch staan ter be schikking van de besturen der vereenigin- gen voor uitzending van kinderen, die het materiaal hebben verstrekt of die het te- Igen kosten den prijs willen verwerven. Voor dag en uur van uitgifte van patro nen en materiaal zie men de advertentie in dit blad. 'n Lada Loopt Lichter en I Leeft Langer en is tóch goedkooper. NAAIMACHINEHANDEL, MF Alléén: BREESTRAAT 171

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2