OMGEVING VRIJDAG 26 APRIL 1940 DE LEIDSCHE COURANT UtRDE BLAD - PAG. 9 HILLEGOM OPENING BLOEMENSEIZOEN. Gistermiddag had op eenigszins officieele wijze de opening plaats van het Bloemen- seizoen. In hotel Sistermans kwamen te zamen: het bestuur van V. V. V., burge meester en mevrouw jhr. mr. dr. van Nis pen tot Pannerden en mr. J. H. Peek, ge meente-secretaris, weth. P. Klaver, de heer K. J. van Gemert directeur var O. W., no taris D. Lodder, afgevaardigden van Bloem bollencultuur en van het H. B. G., van de Middenstandsvereenigen, de heer Van Gink,, dir. van Haarlem's Bloei er api- tein van Meurs namens de legerautoritei- ten. Te ruim 2 uur opende de heer C. Joh. Bakker Jzn., de bijeenkomst en heette al len welkom. De burgemeester sprak vervolgens zijn beste wenschen uit voor het welslagen van het seizoen. Nadat de voorz. den burgemeester dank had gebracht voor zijn sympathieke woor den en - ververschingen waren geserveerd, ging het geze^chip een wandeling maken door het Hof, om vervolgens te genieten van het fraaie vergezicht, dat de Uitkijk toren aan de Van den Endelaan biedt Ver volgens werd gewandeld naar het Wilhel- minapark, waar genoten werd vanaf het Molenduintje. Daarna nam men plaats in de gereed staande touringcars, om onder leiding van den heer H. Schoonderheek een rondgang te maken langs de voornaamste buitenwe gen, waar al het mooie werd aanschouwd. Na deze aangename rondrit stapte men af voor hotel „Flora" waar opnieuw ver verschingen werden aangeboden. Vroo- lijke muziek zorgde mede voor afwisse ling. Hier werd allereerst het woord ge voerd door den heer H. Schoonderbeek, die bijzonder de mooie gedeelten der gemeen te beaccentueerde en vertrouwde, dat de pers vooral naar buiten zal uitdragen, wat hier in de eerstvolgende weken te genie ten valt. Vervolgens sprak kapitein van Meurs. Deze gewaagde van de uitnemende ver standhouding tusschen de militairen hier en de burgerij; hij meende niet te ver te gaan, als hij sprak van onzen burge meester. De heer G. W. J. Mathot, dié aanwezig was als lid van de Kamer van Trophandel, wees in een aardig, zakelijk speech je op het groote belang, dat de Middenstand bij V. V. V. heeft en vertrouwde, dat deze ac tieve vereeniging krachtig gesteund zal worden. De voorzitter sprak nu het dankwoord. Hiermede was het seizoen ingeluid. Ver trouwd mag worden, dat zeer velen naar hier zullen komen, om van deze groote lenteweelde te genieten. R.-K. Schaakclub. Voor de promotie degradatiewedstrijden zijn de uitslagen: F. NijssenA. Heirman 10; A. Heirman F, Nijssen 10. De stand van den lad der wedstrijd is; E. Th. La Feber 6; P. v. d. Meij 5, M. v. d. Poll 5; J. Langeveld 4; Po. J. J. Heirman 4; L. C. M. Koeken 4; S. Lieverse 3; J. J. Balm 2; F. Nijssen 1; Th. Warmerdam 1/2. Eminabloem. De Emmabloempjesver- koop ten bate der T. B. C. bracht op 352.37 1/2. Dit is beduidend minder dan vorig jaar, zoodat ook dit mooie doel de moeilijkheden der tijdsomstandigheden on dervindt. KATWIJK TUINBOUWOVERZICHT Het gaat er iets op lijken, dat we toch werkelijk in de Lente zijn. Zoo nu en dan hebben we althans eens zonnig weer en dan is het ook direct merkbaar aan de soort van producten. Immers, sommige producten staan klaar, het gaat nog maar om wat beter weer. Spinazie was, mede door den beperkten aanvoer, duur van 10.tot 12.50 per 100 K.G. Maar het product staat klaar om in massa geoogst te worden. Hetzelfde kunnen we ook zeg gen van Radijs. Maar de prijs voor dit product is te laag voor de eerstelingen. Het land dat steeds de afnemer was voor dit artikel, belieft ze nu niet. Dat ziet er slecht uit voor de naaste toekomst. Ook van Rabarber kwamen de eerste bossen ter veiling. Maar de aanvoer is nog ipanr klein. De prijs was ook matig, n.l. van 4.tot 5,20 per 100 bos. Met de winter- producten gaat het nog even slecht als voorgaande weken. Waspeen Is nog het voornaamste product maar men haast zich niet met aanvoeren, in de hoop levend dat de prijs waarschijnlijk binnenkort iets zal oploopen. Thans varieert de prijs van 3,— tot 6.25 per 100 K.G. De hoogste noteering is echter slechts voor heel enke len. De massa moet zich tevreden stellen met 3.50 tot 5.per 100 K.G. Ook voor Kroten is onvoldoende belangstelling om oj een redelijken prijs te kunnen hopen. Betaald werd van 1.40 tot 3.— per 100 K.G. hetgeen in doorsnee onvoldoende is. Met Witlof ging het iets beter dan met de andere producten al is de uitkomst alleen maar loonend voor diegenen die de hoogste noteering kunnen boeken, Betaald werd van 6.50 tot 10.— per 100 K.G. Voor Schorseneeren was onvoldoende belang stelling en ook hiervan kon de prijs geen bevrediging schenken. Betaald werd van 5.50 ot 8.10 per 100 K.G. De handel in aardappelen is nog traag. Zelfs de bekende aardappelen uit de duinpannen brengen een onvoldoende prijs op en ook in den vrijen handel is er geen animo. Er schijnt nog een zeer grooten voorraad te zijn. De mogelijkheid dat de vroege aardappelen dit jaar niet vroeg zullen zijn, kan nog geen verandering brengen in den tragen gang van zaken. Betaald werd van 3,10 tot 4.— per 100 K.G. LISSE Aangehouden. Door de gemeentepoli tie is aangehouden een zekere K. wegens vermoedelijke verduistering van gelden ten nadeele van zijn patroon P. Geboren: Jan Hendrik z. van J. van Veen en A. P. Jansen Sophia en Maria d van G. van der Zon en H. 'P. Heemskerk Johannes Cornelis z. van P. J. Randsdorp en P. H. Ammerlaan. Ondertrouwd: P. van Loon 24 j. te Hillegom en J. Grimbergen 23 j. Getrouwd: J. N. Boekel en A. C. v. d Berg C. Molkenboer en A. A. Opdam. Overleden: Huberta Petronella Heemskerk 39 j. echtg. van G. van der Zon Sophia van der Zon 1 d. Gevestigd: F. A. van Velsen uit Haarlem. Ve rtrokken: B. Mosseveld naar Hille gom E. S. Kurvink naar Haarlem A. Tulen naar Diemen P. H. Zwetsloot geb. Simons naar Limmen. NOORDWIJK Een bloemengroet. De redactie werd heden verblijd met een bloemengroet uit Noordwijk, een prachtig- opgemaakte mand met een rijke verschei denheid van bloemen. Deze bloemengroet was een vriendelijke herinnering van het comité aan het festijn, dat Noordwijk traditioneel krijgt en dat dit jaar van 14 Mei wordt gehouden. Het voorbeeld van Noordwijk om op deze of dergelijke wijze onze redactie op komen de gebeurtenissen opmerkzaam te maken moge in ruimen kring navolging vinden. Aan het bloemen-comité voor deze op luistering onze dank! Staatspartij, Donderdagavond hield de R.K. Staatspartij afd. Noordwijk haar jaarvergadering in hotel „Royal," waar voor die belangstelling slechts matig was. Bij ontstentenis van den voorzitter, werd deze bijeenkomst geopend door den 2de voorzitter, den heer P. Smit, die met een woord van welkom, in het bijzonder tot den spreker van dezen avond den heer J. Sc hum acker Na het jaarverslag van den secr., gaf de penningmeester verantwoording. Totaal inkomsten en uitgaven 438.94, batig saldo 6.30. Als afgevaardigden naar Kamer- en Statencen LraLe werden gekozen de heeren C. G. J. Alkemade Snr., A. C. Meijer, S. W. Neefjes en W. Schelvis, In de bestuursvacaturen wegens periodiek aftreden van de heeren P. Smit en H. v. Rhijn werden beiden met alg. st. herkozen. Het bestuursvoorstel tot reglementswijzi ging inzake de inning der contributie had na enkele besprekingen tot gevolg, dat dit voorstel met 3 stemmen tegen werd aangenomen. De contributie/heffing is thans als volgt: Het hoofd van het gezin betaalt 5 cent per 14 dagen met dien ver stande, dat deze dan een gratis abonne ment op de „Opmarsch" ontvang. Inwo- nenden betalen slechts 3 cent per 14 dagen. Degenen, die uit hoofde van hun lidmaat schap eener vakorganisatie, de „Opmarsch" reeds gratis ontvangen, betalen begrijpe lijkerwijze slechts 3 cent per 14 dagen. Hierna verkreeg de heer Schumacher het woord, die een interessante en leerzame inlieding hield over: „De tegenwoordige buitenlandsehe politiek verhoudingen". In zijn goed gefundamenteerd betoog gaf spr op duidelijke wijze weer, het ontstaan en de ontwikkeling van den huidigen oor log. Met een hartelijk applaus werd de heer Schumacher beloond voor zijn hel dere en goed volgbare uiteenzetting. Werkloosheid verder dalende, Verge leken met drie weken terug is de werk loosheid in onze gemeente weer verder ge daald, waardoor het aantal werkzoekenden thans 259 en 219 is gebracht, alzoo weer 40 minder. Verleden jaar op dit tijdstip be droeg het aantal werkloozen 524, een gun stig verschil dus van niet minder dan 305! Van de huidige 219 werkzoekenden zijn er 76 landarbeiders, 58 visschers, 24 losse arbeiders, 8 opperlieden, 4 timmerlieden, 4 chauffeurs en de rest verdeeld over diver se andere beroepen. Bouwen. B, en W hebben aan de N.V. Mij. „Duinweg", dir. G. H. Krau, alhier, vergunning verleend voor het bouwen van 8 woonhuizen aan den Sint Jeroensvveg en' 5 woonhuizen aan de Bij dorpstraat, idem aan den heer G. van Rhijn, alhier, voor den bouw van 8 woonhuizen met garages aan de Quarles van Uffordstraat; idem aan de Dr. Mr. van den Berghstichting, al hier, voor het bouwen van een werk- plaatsen-compiex aan den Zwarteweg. OEGSTGEEST Afd. „Rijnland" Ned. Roode Kruis. De verschillende functies bij deze Afdee- ling zijn wegens aftreding van den secre taris-penningmeester den heer J. H. de Bruyn te Oegstgeest (afgetreden overeen komstig de nieuwe statuten, waarbij be stuursleden op 70-jarigen leeftijd niet lan ger aanblijven) als volgt geregeld: Voorz. prof. dr. G. O. E. Lignac, Juliana- laan 2c; vice-voorz. de heer G. J. Bon, arts, Prins Bernhardlaan 6; le secr. de heer J. de Visser, Terweeweg 118; 2e secr. de heer W. H. Hulsteyn, Terweeweg 150; penningm. de 1 heer H. Klerk, Waldeck Pyrmontlaan 4, allen te Oegstgeest. Hoofd voor het ziekenhuiswezen: prof. dr. G. O. E. Lignac; de heer G. J. Bon, arts plaatsvervangend Hoofd voor het transportwezen: (cursus sen E.H.B.O.. transportcolonne, helpster op leiding) de heer H. Klerk. Transportcolonne-commandant (advisee- rend bestuurslid) dr. J. Zeldenrust, Gevers straat 40, Oegstgeest. Het gironummer der afdeeling blijft 203536. De afd. omvat de gemeenten: Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk, Valkenburg (Z.H.), Warmond, Sassenheim, Voorhout en Lisse met alle daarbinnen gelegen hulpzieken huizen. Parochie St, WiHibrord. In deze pa- rochie zal vanaf Zondag 28 April tot en met Donderdag 2 Mei een Misweek wor- uen gehouden door de bekende Paters Gil- bertus Lohuis en Eüsaus Bpuning O. F. M. Het zal een vervolg zijn op de Misweek, welke het vorig jaar werd gehouden. Wij sporen dan ook alle Parochianen zeer sterk aan deze Misweek te volgen. Boven dien is het ook 40 urengebed, dat plechtig gesloten wordt op Hemelvaartsdag. Morgen komen wij uitvoeriger op het programma van de Misweek terug. Zwem vereeniging „Poelmeer". Onder voorzitterschap van dr. H. W. Burgerhof Mulder hield genoemde vereeniging haar alg. jaarvergadering in „Het Witte Huis". De belangstelling was gering. By de ope ning herdacht de voorzitter het overlijden van den heer Blom, controleur der inrich ting. De heer Witmans bracht het jaarver slag uit, waaruit bleek, dat ondanks de minder gunstige weersgesteldheid, 1939 een betrekkelijk goed jaar is geweest. Aan 35 dames en 19 heeren werden diploma's uitgereikt. Verder werden er 119 proeven van het diepe bassin afgegeven. Voorts herinnert het verslag aan 't welgeslaagde zwemfeest en jaarfeest. Er werden 30643 baden genomen, dus 1786 meer dan 't vorige jaar. Het ledental bedraagt thans 960. Uit het financieel verslag blijkt, dat over 1939 het vereenigingssaldo, zijnde 554.20 en van 't exploitatie-saldo 7580, totaal dus 1312.17, aan de gemeente is af- gec ragen. De schuld aan de gemeente bedraagt dus nu nog 15228.47. Daar de gemeente de Poelmeer heeft genaast, is de schuld ver vallen. De exploitatie wordt op dezelfde wijze voortgezet. De heer van Ingen Schenau vraagt, of de bestuursleden nu van de borgtocht af zijn, waarop de voor zitter antwoordt dat dit een punt van be spreking met 't gemeentebestuur uitmaakt. De kascommissie verklaarde boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden; de rekeningen worden goedgekeurd. Tot leden der kascpmmissie 1940 worden be noemd de heeren Jac. Key en G. v. d. Kooy. De periodiek aftredende leden de heeren E. de Bruin, dr. J. Wissema, zagen zich herkozen. Tot nieuw bestuurslid be noemde de vergadering den heer H. IJdens. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat in plaats van wijlen den heer Blom de heer Hutsizon tot controleur is benoemd. Voorts dat voor vereeni^ingsonkosten 50 der contributie kan worden besteed en 25 van 't batig slot der exploitatie rekening tot. een maximum bedrag van 600. De voorzitter zou dit voorstel van de gemeente willen aanvaarden. Hiertoe werd besloten. Dienstbode terecht, By de politie is bericht ontvangen, dat de te Oegstgeest vermiste dienstbode Christina Diederiks, aangetroffen is bij familie te Heemstede. SASSENHEIM VEREENIGING „DE HYACINTH". Donderdagmiddag hield de Vereeniging „De Hyacinth" haar jaarvergadering in hotel „De Witte Zwaan". De heer F. Limburg, directeur van den keuringsdienst, bracht het rapport uit over het afgeloopen jaar, waaraan we het volgende untleenen: Dat, hoewel meerdere partijen gevisiteerd moesten worden over het algemeen slechts geringe percentages geelziek werden ge vonden en weinig partijen definitief be hoefden te worden afgekeurd, dus boven verwachting alles meevoel, is ongctwijfelyd te danken aan het tijdig en krachtig in grijpen van de kweekers, waar het gevaar zich te velde openbaarde. De schuurbehandeling toonde opnieuw overduidelijk aan, dat .zij er niet tegen up hebben gezien, zich ook niet door val- sv-he schaamte lieten weerhouden, zoonoo- dig groote plekken te maken, de beste re sultaten wisten te bereiken en bovendien het voordeeligst uitkwamen. Wat het aaltjesziek betreft, mocht wor den geconstateerd, dat dit slechts bij wei nig kweekers voorkomt en dan nog van geringe omvang. Enkele gevallen van ern- stigen aard, leverden echter het bewijs dat gedurige waakzaamheid geboden blijft. Hierna bracht de heer H. J. Voors het jaarverslag uit, waarin hij o.m. het vol gende mededeelde: Het ledental bij het begin van het ver- eenigingsjaar bedroeg 484 leden, alleen kweekers (het vorig jaar was dit 500, be nevens 139 leden-handelaren). Thans zijn de in aanmerking komende handelaars in hyacinthen tot aangeslctenen bij den keu ringsdienst gepromoveerd, hun aantal v.as 102. Wat de met hyacinthen beplantte opper vlakte der leden betreft, kan het volgende worden medegedeeld: In 1939 stond vol gens eigen opgave te velde 306.000 Rijnl. Ree of 438 H.A. Een jaar tevoren, in 1938 dus, waren deze-cijfers resp. 356.000 R.R. cf 509 H.A. De vermindering van 1938 op 1939 is dus ruim 71 H.A. hyacinthen of een inplant van 13'pet. Hoewel niet precies be kend is, wat er thans te velde staat, im mers de opgaven daarvan zijn nog niet volledig, kan in de per 10 Febr. bekend gemaakte soortenstatistieK 1939-'40 wel worden opgemaakt, dat bij 93 pet. van de totale oppervlakte, die in Geide jaren werd Geteeld, een inplant van 125 000 Roe of .'80 H.A. moest worden geconstateerd. Glo baal kan worden gezegd, dat de met hya- cmthen thans te veld staande oppervlakte met ruim 41 pet. is verminderd en van 440 H.A. op 250 H.A. is teruggebracht. De samenstelling van het bestuur onder ging een wijziging, daar de heer A. Berbee, welke de vereeniging gedurende vier jaar als onder-voorzitter had gediend, werd ver vangen door den heer C. J. Zonneveld, die clezelfde plaats bezette door besluit der bestuursvergadering. In de eveneens periodiek opengevallen plaats van den heer R. C. Segers, werd de heer W. M. Driehuizen gekozen. Na de jaarverslagen bracht de heer Ne- lis het verslag uit van de commissie tot het nazien der rekening 1938, welke in orde was bevonden. In de nieuwe commissie werden de heeren D. Nieuwenhuis en G. van der Veld Jr. benoemd. Uit het financieel overzicht bleek, dat aan keuringsgelden uit heffingen Surplus- fonds was ontvangen 85.00.—; het totaal der ontvangsten bedroeg 8000.50. De uit gaven waren 7647.14, het hatig saldo be droeg 953,36. Het reservefonds voor bijzondere doel einden, vallende buiten het terrein van den keuringsdienst, bedroeg per 31 Jan. 1939 6354.48 en per 1 Jan. 1940 6477.33. De wijziging op het reglement op den keuringsdienst werd met algemeene stem men goedgekeurd. Bij de bestuursverkie zing waren aftredend de heeren P. Kra mer, Heemstede en J. v. d. Mey Gzn., Lisse, welke resp. werden vervangen door de heeren Th. C. Jonkheer Hillegom en M Veldhuyzer. v. Zanten Rzn. Hierna deelde de voorzitter mede, dat bet in de bedoeling ligt om in Januari 1941 een bloemententoonstelling in Den Haag te houden. Over het algemeen was het be stuur opgevallen, dat in vole bloemenwin kels in het voorjaar niet de allerbeste hya- cmthenbloemen werden aangeboden, daar om zal een groote reclame gemaakt wor- c'en door het organiseeren van een tem toonstelling. De heer J. W. van Reisen, Voorhout, kon zich met het voorstel van het bestuur ge heel vereenigon; echter adviseerde hij niet om voor reclamedoeleinden bloembollen te betrekken van de opgeslagen bloembollen daar hij hiervan reeds eenige minder goede resultaten had ondervonden. De heer H. J. Voors antwoordde hierop, dat reeds bij het rooien maatregelen moeten worden getroffen, indien men wil reserveeren voor tentoonstellingen. Pe heer Th. C. Jonkheer betreurde het, dat het artikel hyacinthon zoo slecht ver tegenwoordigd was op de Amstelflora te Amsterdam, waarop werd medegedeeld, dat deze tentoonstelling voor het bloem- boilenvak niet tijdig genoeg bekend was gemaakt. De voorzitter spoorde de hyacinthen- kweekers aan om dit jaar tijdig bloem bollen te reserveeren voor de te houden exoosities en werd o. a. ook genoemd de Primavera te Rotterdam en de Hofstad- bloem te 's Gravenhage. Nadat nog eenige interne aangelegenhe den werden behandeld sloot de voorzit ter met een dankwoord deze jaarvergade ring. Emmabloem. De Emmabloem-collecte heeft alhier ƒ11715 opgebracht. Geboren: Johannes Cornelis, z. van P. G. Benschop ep G. Molenaar Catharina Jacoba, d. van W. R. Verbeek en W. van der Meij Liesbeth Hansje, d. van A. J. van Dissel en U Verkerk Neeltje, d. van M. C Brèam en H. Oudshoorn. Ondertrouwd: W. Goedemans 31 j. en M. A. Elferink 29 j. J. Oudshoorn 22 j en E. M. Vos 22 j. Getrouwd: J. Verbeek 27 j. en J. M. de Regt 23 j. Overleden: J. C. Ysselmuiden 25 j. Gevestigd: D. Burgmeijer van Lei den. Vertrokken: H. Kaptein naar Lei den B. van Lenning en gezin naar Am sterdam M. de Ligny naar Koudekerk a. d, Rijn J. Nagtegaal en gezin naar den Haag A, van der Zaal naar Hille gom D. van Zuijlen naar Leiden J. G. van der Geest naar Portorico. VOORSCHOTEN K. J. M, V. Ja, het is af, dat was de indruk die wij kregen van het „eigen huis". De leden der St. Josephsgezellen- vereeniging, die hieraan gewerkt hebben, kunnen trotsch op hun werk zijn. De zaal was herschapen in een ware heerensocië teit, en wanneer men nagaat, dat wij 8 maanden lang rondgezworven hebben van de eene lokaliteit naar de andere, kan men zich indenken, dat wij ons in een paradijs waanden. Kort en goed: Deze avond sprak Herman Finkenflügel over: „De boschnegers van Suriname". Spreker begon bij het begin van den slavenhandel, waardoor Suriname tot zoo groote bloei kwam. De vele wegge- loopen slaven vormden reeds spoedig een bedreiging voor de blanken, de meest drastische en onbarmhartigste tegen'maat- rtgelen der laatsten haalden niets uit. De eerste ongeregelde aanvallen op de plan tages groeiden uit tot een complete rebel lie. Het kwam zoover, dat de blanken vre de moesten sluiten tot iederen prijs. Hoe dat in zijn werk ging vertelde spreker zeer uitvoerig. Tot slot van zijn lange, doch zeer interessante causerie vertelde Her man nog iets over levensgewoonten der Boschnegers. Als een extraatje werd nog een luister wedstrijd gehouden, met als belooning voor den winnaar een rookertje, een wed strijd dien zeer in den smaak viel. Aan de uitstekende stemming, die er dezen avond ZELDZAME BLOEI OP DE BOLLEN VELDEN. Uitzonderlijke Zondag in zicht. De K N. A. C deelt ons mede, dat de bloei in het bollenland een even bijzonder als zeldzaam beeld te zien geeft. Tenge volge namelijk van de lang aangehouden koude en de plotselinge stijging van tem peratuur en de mooie zonnige voorjaars dagen, zal zich Zondag a.s. n.l. het zeld zame geval voordoen dat eens in de tien of twintig jaar voorkomt dat de bezoeker zich in den aanblik van een ge- combineerden bloei van vroege tulpen, volle narcissen en hyacinthen kan verlus tigen. Ondanks de aanzienlijke teoltbeper- king zal men op a.s. Zondag dus veel moois te zien krijgen. heerschte, had de omgeving vast niet het minste aandepl! Volgende week Oriëntatie-cursus voor de aspirant-leden. Aanvang 9 uur. Ver der: Sociëteitsavond. Zaal open om 8 uur. 40-jarig jubileum als ridder der Militaire Willemsorde. Onze plaatsgenoot, de heer C. Schouten, wonende aan den Leidsehe- weg alhier, hoopt 6 Juni a.s. den dag te herdenken, dat hij vóór 40 jaar, uit han den van generaal van ITeutsz, de Militaire Willemsorde 4e klasse ontving voor 2ijn moedig en onversaagd optreden in den slag bij Geuding op Atjeh. Genoemde heer Schouten trad op 22-jarigen leeftijd vrij willig in militairen dienst bij het 3e regi ment huzaren te Leiden. In 1890 ging hij over naar het Indische leger. Omstreeks 1896 werd hij overgeplaatst naar Atjeh, waar generaal van rietsz de leiding had in het bedwingen van de opstandelingen al daar. Op 6 Juni 1900 had, nabij Geuding een treffen plaats met de opstandelingen, bij welke gelegenheid onze a.s. jubilaris zich zoo onderscheidde, dat hij persoonlijk waar generaal van Heutsz de leiding had in kreeg benoemd te zullen worden tot ridder in de militaire Willemsorde, welke onder scheiding hem dan ook op 10 October van hetzelfde jaar ten deel viel en werd uitge reikt voor het front van de aldaar aanwe zige tj-oepen. Do huldiging vanwege den bond van dragers der Militaire Willems orde valt te samen met de herdenking van het 125-jang bestian van den bond en zal plaats hebben op 29 April a.s. in hotel Wit- tebrug te 's-Gravenhage. WASSENAAR WIT-GELE KRUIS In het eigen Wijlcgebouw aan de Kerk straat werd Woensdagavond de jaarverga dering van het Wit-Gele Kruis gehouden. Na opening met den chr. groet heette de voorzitter, de heer H. C. J. van Os, allen welkom, bijzonder den eere-voorzitter burgemeester dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen en mevrouw, die voor het eerst de intieme jaarvergadering van het Wit-Gele Kruis bijwonen. Spr. dankt den burgemeester voor het aanvaarden van het eere-voorzitterschap, waarin we moreele steun zullen vinden voor ons werk en dat de moeilijkheden zal verminderen omdat we die, zij het achter de schermen, thans weten meegedragen. Een paar dingen stemmen tot blijdschap n.l. het toenemend aantal leden, de stijging van de bijdrage voor het Baker fonds en de opbloei van het. Zuigelingen Consultatie Bureau, doch helaas heeft het consultatie-bureau van den vrouwenarts nog niet het verloop dat we zouden wenschen. De mobilisatie gooi de roet in het eten doordat de arts werd gemobiliseerd. We zullen dat werk dus opnieuw moeten gaan opnemen. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer J. J. van Duuren, ontleenen wij het volgende. Wijkverpleging: ingeschre ven patiënten 148, verpleegbezoeken 4601, Muatsch. werk 303, ziekentransport 27, wijkhuis bezoeken 580, aan 350 leden uit geleend 772 artikelen. Zuigelingenzorg: ingeschreven 82, nieuw ingeschreven 46, huisbezoeken 368, zittin gen C.B. 49, verstrekte consulten 441. Kraamverpleging: verpleegde kraam vrouwen 41, verpleegbezoeken 549, kraam - huisbezoeken 200. T.B.C.-bestrijding: onder toezicht 64 ge zinnen met 70 patiënten, huisbezoeken 350, in sanatoria in Jan. 1939 4, in 1939 uit gezonden 5, teruggekomen 2, overleden 1, Woningverbetering 4, Gezondheidskolonie 16. C. B. 23. Hoogtezon: 142 patiënten, 834 bestralin gen. Het verslag besloot met dank voor alle medewerking, bijzonder aan de Wijk zusters, en met den wensch, dat alle Ka tholieken lid zouden zijn van het Wit-Gele Kruis. De Penningmeester, de heer P. J. A. Alkemade, deed in een overvloed van cijfers de financieele zijde van de ver schillende werkzaamheden zien, een cijfer reeks die alle respect afdwong. Bij be paalde diensten hoorden we een winst cijfer, bij andere een verlies, doch het totaal was een nadeelig saldo. Tot leden van de nieuwe verificatie commissie werden benoemd de heeren A. J. VerkleiJ en W. J. Hoogeveen. De periodiek afredende bestuursleden, de heeren P. Alkemade, G. Kroon en J. Leewens werden bij enkele candidaat- stelling herkozen. Tot afgevaardigden naai de vergaderingen van den Z. Holl. Bond van het Wit-Gele Kruis werden benoemd de heer J. J. van Duuren en H. C. J. van Os. Bij de hierna volgende rondvraag ge tuigde de burgemeester van zijn groote waardeering voor het Wit-Gele Kruis.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9