Qemengdeffi&aehtm Brand bij Vroom en Dreesmann aan het Spui in Den Haag Vrouw vermoord te Scherpenzeel r\ RHEUMATIEK? 'n wisrut heilzaam! v SPORT LUCHTVAART Terug op het nest VRIJDAG 26 APRIL 1940 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 Groote schade aan opge slagen goederen Donderdag in den laten namiddag is ver moedelijk door kortsluiting brand uitge broken in een vitrine van de galerij der firma Vroom en Dreesmann aan het Spui te Den Haag. Het vuur breidde zich snel uit, zoodat het personeel, dat trachtte met eigen blusch-apparaten den brand te be zweren deze taak al heel spoedig aan de politiebrandweer moest overgeven. Twee motorspuiten met ettelijke slangen zetten het bluschwerk dadelijk voort en zoo kon reeds na een kwartier het gevaar voor uitbreiding als geweken worden be schouwd. Het publiek in het groote maga zijn was tijdig naar buiten gedirigeerd zon der eenig incident, terwijl inmiddels net personeel kalm volgde en een deel hiervan werd belast met het naar buiten dragen van étalagegoederen, die door het vuur wa ren aangetast of daardoor werden bedreigd. Vooral het naar buiten dragen van de étalagepoppen de brand woedde in hoofdzaak in de damesconfectie-afdeeling trok de aandacht van de vele omstan ders. Een agent van politie werd door scher ven van spiegelruiten licht gewond. De brand werd ontdekt door een ver koopster, die toevallig voor de desbetref fende étalage stond om ten behoeve van een cliënt een kleedingstuk uit die étalage te halen. Zij zag toen een vlam en dadelijk daarop hevige rookontwikkeling. Zij waar schuwde onmiddellijk' den portier, die op zijn beurt dadelijk de telefoniste en den chef van den huiselijken dienst van den brand in kennis stelde. Doordat in de magazijnen uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen zijn met het oog op brand in verband met de lucht bescherming, was onmiddellijk een twaalf tal geoefende leden van het personeel aan wezig om de eerste blusschingswerkzaam- heden te verrichten. Zij richtten twee slangen, aangesloten op de waterkraan, alsmede eenige schuim- spuiten op het vuur, doch mede door den dichten rook en de onbereikbaarheid van den vuurhaard, slaagden zij er niet in het vuur te dooven. In tien minuten was in middels de politiebrandweer met twee motorwagens gearriveerd, die onmiddellijk de étalageruiten insloeg, zoodat zij het vuur beter kon benaderen. Zij kon niet verhinderen, dat de étalage, waar de brand uitgebroken is, geheel uitbrandde, alsme de een deel van een belendende étalage. Alles wat zich hierin bevond, o.a. kost bare waspoppen, ging in vlammen op. Als voorzorgsmaatregel werden toen in vrijwel alle andere étalages, ongeveer een twiniig stuks, de ruiten ingeslagen en alles wat daarin was, in veiligheid gesteld. Groote schade. Wat de schade betreft, deze is, on danks den geringen omvang van den brand zeer aanzienlijk. Ten eerste is het bluschwater naar beueden in den kelder afgedropen, waar groote voorraden nieu we goederen waren opgeslagen. Deze zijn voor een groot deel vernield. Voorts is de rook door het geheele gebouw getrok ken, waardoor vele goederen in waarde achteruit zijn gegaan. De omvang van de schade is moeilijk op het oogenblik te schatten. Men neemt aan, dat deze, ongerekend de bedrijfs schade, 50.000.a 100.000.bedraagt. De firma is hiervoor verzekerd, echter niet voor bedrijfsschade. Hedenochtend zijn de magazijnen van Vroom en Dreesmann nog gesloten, de di rectie hoopte evenwel hedenmiddag de zaak weer voor het publiek open te stel len. In de kelderverdieping, waar het water veel schade heeft aangericht, bevond zich ook de vestiaire van het personeel. De kleedmgstukken van de employé's werden zou gauw mogelijk in veiligheid gebracht en in een zijgang, waar het vuur niet kon komen, neergelegd. Toen het gevaar voor uitbreiding van den brand geweken was, werden in deze zijgang de kleedingstukken aan de leden van het personeel gedistribueerd, hetgeen dikwijls tot humoristische tafereelen aan leiding gaf. Een bediende klom op een stoel en hield stuk voor stuk de kleeding stukken in de hoogte, totdat de rechtma tige eigenaar of eigenaresse zich aan meldde. Het spreekt vanzelf, dat deze brand, op het drukste uur van den dag in het druk ste gedeelte van Den Haag, enorm veel be kijks trok. NACHTELIJKE BRAND TE VARIK. Café annex bakkerij, winkel en boerderij een prooi der vlammen. In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft te Varik een zware brar.d ge woed, die het café annex bakkerij, winkel en boerderij van den heer Van den Berg geheel in de asch heeft gelegd. Rustig sliepen de heer Van den Berg en zijn gezin, doch op een zolderkamertje lag een logé te bed, die daar zij een muls hoorde knagen den slaap niet kon vat ten. Omstreeks 2 uur zag de logé plotse ling vlammen. Ijlings maakte zij alarm en in nachtgewaad stelden de bewoners zich in veiligheid. Het vuur greep snel om zich heen. Van de vijf in een achter 't pand staanden hooi berg ondergebrachte varkens kan men er twee redden; drie zware dieren kwamen in de vlammen om. Daar de wind gunstig was, bestond voor uitbreiding van den brand geen gevaar. De brandweer richte dan ook alleen haar stralen op het als een fakkel brandende gebouw, doch zij kon niet verhinderen, dat het kapitale pand geheel verloren ging. Enkele resten muur staan nog slechts over eind. Omstreeks half vijf kon de brand weer inrukken. De oorzaak van den brand is onbekend. Van den inventaris der bakkerij, winkel en café is totaal niets gered. Voor een groot bedrag aan goederen ging in de vuurzee verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. VEESCHUUR AFGEBRAND TE VINKEVEEN. Door bliksem-inslag. Tijdens het onweer van Woensdagavond os de bliksem ingeslagen in een veeschuur te Lemmerik (Vinkeveen). Het houten ge bouw brandde geheel af; 7 koeien, 17 var- De dader gearresteerd Te Scherpenzeel is gisterochtend een drama aan het licht gekomen, dat zich in den loop van Woensdag heeft afge speeld in de woning van het gezin van den grondwerker R. Veer, gelegen aan den Ouden Berneveldschenweg. Toen een twaalfjarig dochtertje van de fami lie des middags om drie uur van school thuis kwam, trof zij in de slaapkamer op de zolderverdieping haar moeder dood op den grond liggende aan. Zij waarschuwde dadelijk een buur vrouw en een dokter. De laatste constateer de, dat de levensgeesten geweken waren. Pas gisterochtend, toen men reden had te veronderstellen, dat de dood geen natuur lijke oorzaak moest hebben gehad, is de politie gewaarschuwd. Onmiddellijk werd onder leiding van den burgemeester, mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, een uitge breid onderzoek ingesteld. In de slaapRa- mer werd een patroonhuls aangetroffen, welke vondst het vermoeden, dat hier mis drijf in het spel zou zijn geweest, ver sterkte. In een weiland in de omgeving trof de burgémeester kort daarna een re volver aan, welke blijkbaar was wegge worpen. Bij nader onderzoek bleek, dat de vrouw een schotwond in de borst vertoon de. Aangezien gebleken was, dat zich Woensdagmiddag een veertigjarige petro leum-venter, die minder gunstig bekend stond, in de buurt had opgehouden, werd deze aan een verhoor onderworpen. Hoe wel de man, die eenigszins achterlijk is. aanvankelijk ontkende iets met het ge beurde te maken te hebben, legde hij na confrontatie met het lijk de bekentenis af, dat hij de vrouw vermoord had. Het is komen vast te staan, dat de man gedurende eenige jaren bij de vrouw op bezoek kwam, waar bij het thans tot een conflict zou zijn gekomen. De officier van justitie te Utrecht, mr. Quarles van Ufford, heeft zich ter plaatse van het gebeurde op de hoogte gesteld. De vermoorde vrouw, die 49 jaar oud was, had acht kinderen, waarvan twee volwassen. De dader zal heden op transport worden gesteld naar het huis van bewaring te Utrecht. INTERACADEMIALE WEDSTRIJDEN. Gisteren zijn in Amsterdam de interaca demiale wedstrijden der vrouwelijke stu denten aangevangen. In totaal zullen 150 deelneemsters in de verschillende nummers uitkomen; 's morgens zou met de tennis wedstrijden op de banen van Festina aan gevangen worden, doch helaas werkte het weer niet mee en moesten de ontmoetin gen uitgesteld worden. 's Middags zijn echter op de terreinen van de Amsterdamsche bereden politie bij de markthallen de paardrijnummers, be staande uit 'n dressuur- en een spring wed strijd, gehouden. De vrouwelijke studen tenverenigingen waren hier door ploegen van vier rijdsters vertegenwoordigd, doch de resultaten der drie besten werden be rekend voor den uitslag, welke als volgt luidt: Dressuurwedstrijd: 1. Amsterdam, 2. Leiden, 3. Utrecht, 4. Groningen. Springwedstrijd: 1. Leiden, 2. Utrecht, 3. Amsterdam, 4. Groningen. De Amsterdamsche studente, A. Ie Cos- quino de Bussy, leverde op beide nummers de beste individueele prestatie. paar minuten na den aanvang, toen Kos ter na samenspel met van Rootselaar kans zag den bal in het doel te doen verdwij nen. (10). Langen tijd golfde het spel toen op en neer. Om beurten werden aan vallen opgezet. Op een moment, dat de Hagenaars juist een zwaren druk uitoefen den op het doel van Paerl, wist Maier den bal vanuit de achterhoede naar van Root selaar weg te werken. Op fraaie wijze maakte deze direct een doelpunt. Kort voor rust bracht van Aelst de score op 30. Na de hervatting kwam de H. Z. en P. C. meer in den aanval en nam het IJ een defensieve houding aan. De Hagenaars lie ten fraaie staaltjes van samenspel zien, maar hun schotvaardigheid liet veel te wenschen over. Het duurde dan ook vrij lang voor Van Dijk een tegenpunt kon ma ken. Ruimschotel wist na een aanval, waar de geheele ploeg aan deelnam, er 32 van te maken. H. Z.. en P. C. trachtte door fel en enthousiast spel den gelijkmaker te forceeren, doch de Amsterdammers kon den dat beletten. Kort voor het einde kreeg Koster den bal toegespeeld. Zonder een seconde te verspelen, loste hij een hard achterwaartsch schot, dat doelman Feis volkomen verraste (42). Hiermede was het pleit beslecht, want even later kwam het einde. Vrijdag 3 Mei wordt de tweede ontmoeting in Den Haag gespeeld. Per pak van 1 Kg 20 ct. - Per pak van 3 F g 45 ;t. kens, 2 vaarzen, 2 kalveren en een groot aantal kippen en konijnen kwamen in de vlammen om. De veeschuur staat ter zijde van de woning van den rijksveldwachter Severs. Diens kinderen, bang geworden door het onweer, waren uit hun bed geko men en toen een van de kinderen, de vlam men in de veeschuur ziende, begon te gil len, ging Severs naar boven en zag wat ei aan de hand was. Hij waarschuwde te lefonisch de brandweer van Vinkeveen en Waverveen. Wegens de hitte kon men de schuurdeur niet meer openkrijgen, zoodat het vee moest omkomen. Door nathouden van de woning van den rijksveldwachter non uitbreiding worden voorkomen. De brandweer had drie uur werk voor het ge vaar als geweken kon worden beschouwd Verschillende bekroonde konijnen en an der pluimvee van den rijksveldwachter Severs kwamen om het leven. Zoowel de veeschuur als het vee, waren het eigen dom van den heer Fokker, die tegen brand verzekerd is. „Tel." SCHIP GEBROKEN. Het ongeveer 700 ton metende schip „Corry", schipper G. Lubbelinchof uit Rotterdam, dat geladen met grind, in de haven van Lemmer lag om gelost te wor den, is vanochtend omstreeks zeven uur doormidden gebroken en gezonken, ver moedelijk tengevolge van het onoordeel kundig lossen. Het achterruim steekt al leen nog boven het water uit. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. DE BRAND BIJ VROOM EN D7.ETSM ANN TE DEN HAAG. DE ETALAGE, WAAR DE BRAND WAARSCHIJNLIJK DOOR KORTSLUITING ONTSTOND. AAN ZIJN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De motorrijder K. den Besten, wisselloo- per bij de Rotterdamsche Bankvereeniging te Apeldoorn (en niet ambtenaar bij' den Raad van Arbeid te Apeldoorn, zooals eerst was gemeld), die Dinsdag j.l. bij een bot sing met een vischauto uit Scheveningen' op den Hierdenscheweg onder de gemeente Harderwijk ernstig werd gewond, is in het Piusgesticht aldaar aan de bekomen ver wondingen overleden; ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk, op Maandag 29 April van 14 tot 19 uur, wegens schietproeven met ge schut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weder toegankelijk is, nadat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald. JAN DE VRIES TREEDT AF ALS VOORZITTER TECHNISCHE COMMISSIE K. N. Z. B. De heer Jan de Vries heeft in verband met bijzondere omstandigheden bedankt ais voorzitter van de technische commis sie van den K. N. Z. B. Het bestuur benoemde den heer A. W. Sabel Tzn in de plaats van den heer De Vries in de T. C. Tot aan de eerstvolgende algemeene vergadering zal de heer Sabel het waarnemende voorzitterschap der T.C. bekleeden. WATERPOLO HET IJ—H. Z. P. C. 4—2. Om het kampioenschap der wintercompetitie. Onder leiding van den heer P. van der Velde Jr. werd gisteravond in het Sport- fondsenbad Oost de eerste wedstrijd tus- schen het IJ en H. Z. P. C. om het kam pioenschap der wintercompetitie gespeeld. Het IJ kon geheel volledig uitkomen, terwijl de H. Z. en P. C. een invaller voor Stam moest opstellen. Het eerste doelpunt kwam reeds een WEDSTRIJDEN TE NOORDWIJK AAN ZEF. De Noord wij ksche Golfclub organiseert op Zondag 28 dezer een Eclectic over alle 18 holes. De Leidsche Studenten Golf Club houdt Zaterdag a.s. een wedstrijd: Leidenaars te gen Oud-Leidenaars. TAFELTENNIS „VAN NISPEN". A.s. Vrijdagavond trainingsavond voor de „Van Nispen"-ltden. Er zal dien avond etn wedstrijd gespeeld worden tegen de drie deelnemers uit Roelofarendsveen aan de Pers. Nat. Kamp. De opstellin is: K. Slierings, L. Caste- len, J. HaastrechtC. Heemskerk, J. van Dam—N, Heemskerk. Reserves zijn J. Ver hoogt en K. Bavelaar. Aanvang 7.30 uur tot 10.30 uur. Zij, die wenschen mee te gaan naar Hilversum geven zich op aan het bestuur. De kosten bedragen ongeveer 1.75 per pertaxi per persoon. J. v. DAM, secr. WIELRENNEN. SWIFT-COMBINATIE. Voor de eerste weken staat er een Be kerwedstrijd op het programma, waarvoor de A-klasse 85 en de B-klasse 62 km. moet rijden. De beker moet tweemaal achter elkander, of driemaal in het geheel ge wonnen worden om in eigendom over te gaan. De start is op de gewone plaats en zal precies om 9.15 uur geschieden. Voor dezen bekerwedstrijd geldt niet, de bepaling, dat de plaats, in een open wedstrijd behaald, mee ial tellen. POSTDUIVEN „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht vanaf 's Hertogenbosch. Af stand tot het hok van den eerste prijswin naar 75 km. 88 m. In concours 57 duiven. Deze werden gelost om 8 uur. De eerste bereikte het hok om 91039 en had met een gemiddel.'e snelheid van 1074 m. per minuut gevlogen. De laatste prijswinnaar werd geklokt om 9249. De prijzen werden als volgt behaald: le, 2e, 3e en 8e G. A. v. Adrichem; 4e H. H. J. van Klaveren; 5e, 7e en 9e J. Cas- pers (Leidschendam); 6e en lie D. L. Pier lot en 10e J. P. v. d. Assem. De ,Mees" cn de „Uil" op Schiphol AAN ééN STUK VAN STOCKHOLM NAAR AMSTERDAM Na een vlucht van 4)^ uur zijn de K.L.M.- toestellen „Mees" en „Uil", die door het binnentrekken van de Duitschers in De nemarken en Noorwegen aanvankelijk op het vliegveld van Malmö in Zweden werden opgehouden, op Schiphol veilig geland. De „Mees" stond onder commando van Geys- sendorfer, de „Uil" onder gezagvoerder Sil- levis. Op 8 April waren zij met den normalen lij; dienst van Amsterdam naar Malmö ge gaan en het was de bedoeling dat zij 9 April naar Schiphol zouden terugkeeren. In den nacht van Maandag op Dinsdag evenwel trokken 'de Duitschers Denemar ken en Noorwegen binnen, en hoewel zoo wel de K.L.M.-vertegenwoordigers in Mal mö als de beide gezagvoerders alle pogin- gefi in het werk stelden om toch nog dien dag naar Nederland terug te keeren, werd hun van de zijde van de Zweedsche regee ring te kennen gegeven, dat de machines niet konden starten. De Zweedsche regeering nam toen den maatregel de vliegvelden in het Zuiden van Zweden te evacueeren, zoodat de „Mees" en de „Uil" 11 April van Malmö naar Stock holm vertrokken, waar zij in ieder geval veilig op het oogenblik van vertrek konden wachten. Brand op vliegveld van Malmö. Als bijzonderheid vertelden de heeren Geyssendorffer en Sillevis nog, dat de bei de machines in den nacht van Maandag 8 op Dinsdag 9 April aan een groot gevaar zijn ontsnapt. In dien nacht n.l. is er brand uitgebroken op het vliegveld van Malmö. De groote hangar, waarin de Nederland- sche toestellen stonden geborgen, brandde geheel uit en het is aan de tegenwoordig heid van geest van liet personeel van de Zweedsche luchtvaartmaatschappij A.B.A. te danken, dat de K.L.M.-toestellen konden worden gered. Zooals gezegd, vertrokken de „Mees" en de „Uil" 11 April naar Stockholm en sinds dien dag tot gisteren toe hebben de beide gezagvoerders, alsmede de K.L.M.-vertegen- woordiger De Stoppelaar voortdurend po gingen in het werk gesteld om een start vergunning naar Nederland te verkrijgen. Dinsdag zijn deze vergunningen eindelijk afgekomen, vooral door de volledige mede werking van de Duitsehe regeering. Wij vroegen den heeren Geyssendorffer en Sillevis naar de voorwaarden, waaraan z moesten voldoen om naar Nederland terug te keeren. Een speciale route. De Zweedsche regeering zoo zeiden z had een speciale route opgegeven, welke iets Zuidelijker dan Gotenborg lag c de machines noesten over dit gedeelte v:i. Zweden op een speciale hoogte vlie- De Regeering had de luchtdoelbatte- riieri co route in ken' is gesteld van de Nederlandsche machines. De Duitsehe Regeering had geen speciale voorschriften -„M. ^T1oen had men gezegd, dat het te raden was, zoo hoog mogelijk te vliegen. In rechte lijn ziin de K.L.M.-machi- r .s van Stockholm via Gotenborg dwars r°ar de Noordzee gevlo- en vandaar in Zuideliike richting naar Schiphol. Deze vlucht duurde ongeveer vier en een half uur. Jm 7 minuten voor drie landde de „Mees" terwijl Sillevis de „Uil" een kwartier later af den grond zette. De heer De Stoppelaar vertelde nog, dat he weinige ongemak, dat de K.L..M bij deze vlucht heeft ondervonden, was, dat er op voorschrift van de desbetreffende regee- riugen geen passagiers mochten worden vervoerd, terwijl men een kleine veertig a<* vr??en had van Nederlanders, die van gelegenheid wilden gebruik maken om naar het vaderland terug te keeren. Onder deze aanvragers was o.a. ook de bemari- nir.g van de „Bernisse". Tijdens den tocht van Stockholm naar Amsterdam was het weer voortreffelijk en het zicht uitstekend. T3MU3A9 STAOHTS *P0U 'jajJJ0pU9SS^3O ipOJtf hebben iets gemerkt van den oorlogstoe stand. Op Schiphol werd de bemanning van de vliegtuigen welkom geheeten door den heer D. J. de Vries, hoofd van de afdeeling van handel van de K.L.M., die namens den heer Plesman uiting gaf aan de dankbaarheid van de luchtvaartmaatschappij, dat ook deze vogels weer in het nest zijn teruggekeerd. DE POSTVLUCHTEN OP NED.-INDIë De positie der Indië-vliegtuigen was gis teravond als volgt: Op de uitreis landde de „Reiger" (Hulse- bos) te Jodhpoer (28 April te Batavia ver wacht). Op de thuisreis arriveerden de „Toren- val1-" (Brugman) te Basra (27 April te Na pels verwacht) en de „Pelikaan" (Kooper) te Medan (30 April te Napels verwacht). Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter!

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 12