AGENDA Een jammerlijk misverstand Hofmeester Koorens voor de Rechtbank r^TctRDAG 25 AFRIL 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Aüonnexrvmtsprijs: voor Lelden IS cent per week; 2.5ü per kw&rtaaL Bfj onxe «.(enten /O cent per wv»k; f 'i.80 per kwartaal Franco per po»t 1 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentlën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. BOE WORDT HET WEER 7 IETS WARMER MET REGENKANS. De BUI seinl: Verwachting: Aanvankelijk tijdelijk opklarend en plaatselijk mist, later weer toenemende bewolking met eenigc kans op regen. Iets koeler des nachts, overdag iets warmer. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuide lijke wind. De weersloestand vsu hedenmorgen L2Q uur: Den Helder: zwaarbewolkt, zwakke W. Z. W. wind, 8 gr. C. Vlissingen: regen, matige W. N. W. wind, 9 gr. C. De Bilt: motregen: zwakke W. wind. Groningen: regen: matige Z. Z. W. wind 12 gr. C. Maastricht: betrokken, zwakke Z. wind, 12 gr. c. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De kleine depressie, die gistermorgen nog over Frankrijk lag, passeerde in de loop van den nacht ons land. Dé kern be vindt zich hedenmorgen met luchtdruk waarden van ongeveer 1003 mbar op de Noordzee. Aar. haar achterzijde drong een Koele Westelijke luchtstrooming het vas teland van West-Europa binnen. Deze be reikte reeds Hongarije en Midden-Italië, hetgeen hier en daar met matigen regenval gepaard ging. De genoemde depressie wordt gevolgd door een belangrijke drukstijging. In Zuid-Span je ontwikkelt zich een nieuw gebied van hoogen luchtdruk van 1026 mbar, waarin o\ eral helder rustig weer verkomt. Langs de Noordkust van het Iberisch schiereiland dalen de barome ters echtei weer onder invloed van een nieuwe storing, die van het Westen uit de Golf van Biscaye en de Britsche Eilanden moet naderen. Op de Azoren bracht zij zware regenval. Wanneer de storingsfron ten van deze depressie or.s land echter zul len bereiken, is wegens gebrek aan gege vens niet nauwkeurig te bepalen. LUCHTTEMPERATUUR. 9.1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 7.44 uur tot Vrijdagmorgen 4.11 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 26 April vr ov 30 en nam. 5.55 uur. Maan op 11.10 uur Donderdagavond. Maan onder 8.02 uur Vrijdagmorgen. Donderdag, R.K. Bond van Overheidsper soneel „St. Paulus", Bondsgebouw 8 uur. Donderdag, Vriendenkring ter eere van het Allerheiligst Sacrament, ledenver gadering, geb. St. Joz. Gez. Ver., 8.15 uur. Donderdag, Jongeren R.K. Staatspartij, propagandavergadering, spreker J. A. M. van Oyen over „Beginsel- politiek", „Den Doelen", 8.30 uur. Vrijdag, „St. Christoffel", ledenvergade ring „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-,, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater- a g 20 tot en met V r ij d a g 26 April a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502 en Apoth. Reyst, Steenstr. 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. JUBILEUM R.K. H.B.S. (Vervolg van 1ste blad). Moge dit pretentielooze klooster, aldus spr., de traditie van het eerste Leidsche Franciscanenklooster voortzetten en de krachtbron blijven voor echt innig katho liek leven in onze stad. Naast het klooster staat, als in de middel eeuwen, de school, waar een corps leeken- ler-raren de paters in het onderwijs terzijde staat. En dit onderwijs is van uitstekende kwa liteit, omdat spr. hier van ervaring kan spreken als gecommitteerde bij de eind examens. Daarbij heeft spr. kunnen contro leeren, dat de jongtns een degelijken we- tcnschappelijken ondergrond meekiijgen voor hun verder leven. Daarom stellen de ouders van leerlin gen er prijs op dit 12 -jarig bestaan van de school met eenig feestbetoon te vie ren. Wie de jeugd opvoedt, draagt een groo- te verantwoordelijkheid; dat geldt in bijzondere mate nu, nu de toekomst vol onzekerheden is en weinig goeds voorspelt. Dat paters en heeren leeraren hun taak zoo ernstig opvatten, maakt de taak der ouders veel lichter. Het geeft hun ver trouwen, dat de jongens hun weg in de maatschappij zullen vinden en, waér zij ook staan, het licht van hun katholieke overtuiging zullen meedragen, om zoo hun minder bevoorrechte medemenschen te kunnen voorlichten in de donkere tijden, die ons te wachten staan. Daarvoor zegt spr. ten slotte hartelijk dank en als bewijs daarvan bood spr. als stoffelijk geschenk namens de ouders een practisch cadeau aan zonder kunstwaarde, n.l. de meubelen van de aula, waarvan hij hoopte, dat deze symboliek daarin zou uit komen: dat het veelvuldig en toch eenvor mig is, evenals de gevoelens van erkente lijkheid, die in de ouders der leerlingen en oud-leerlingen leven. Voor de toekomst uitte spr. de beste wenschen voor de school en dat de paters Franciscanen hun zegenrijken arbeid ten behoeve van de jeugd in lengte van dagen zullen kunnen blijven voortzetten en dat de school blijve een bolwerk en een waar borg voor Katholiek Nederland. De zeereerw. heer pastoor Th. M. Beu kers wierp een blik terug naai den oor sprong der school en memoreerde, dat de paters Jesuieten zoo spontaan zijn tege moet gekomen aan de verlangens, om hier een eigen H.B.S. te bezitten. Spr. bracht een eeresaluut aan den di recteur der school, die haar zulk een goe den naam heeft geschonken en waardoc# de school zulk een goede plaats heeft ver worven. Spr. kon zich de H.B.S. niet indenktan pater de Goede, maar nog vier andere leer aren vierden hiun koperen feest, nl. da heeren Bertels, Castelein, Cranssen en Haanaippel. Zij zijn medis-grondleggers der school geweest en dieelen tein volle in die gunstige resultaten, die de school heeft weten te bereiken. Tenslotte sprak pastoor Beukers een hartelijk woord vam dank tot alle leer krachten en uitte den wensoh, dat Gods Zegen op de school zou mogen blijven mis ten. De zeereerw. pater Damasoenus Rom- bouts sprak als vertegenwoordiger der FrancLseaansehe H.B.S. in Limburg een woord vam geluk wensch en wees op de ge lijkenis tusschen belde. Hier liep het leerlingen-aantal in 12 1/2 jaar op van 20 tot over de 300, in Heerlen in 27 jaar van 16 over de 600. „Laat maar groeien", aldus richtte spr. zich tot den eenigszins beangstigden direc teur. Al geven we ons zelf, totdat we er aan ten gronde gaan, wij hebben voor de goede zaak gewerkt". De zeereerw. pater mr. Ezechiel v. d. Helm sprak als rector van gymnasium en H.B.S. te Rotterdam een woord van ge- lukwensch. Een speciaal woord richtte spr. tot pater de Goede, zonder wien Leiden zich de H.B.S. niet kon indenken, en hij dankte hem heel speciaal voor de wijze waarop wij hem de eerste schreden op het onderwijs gebied deed zetten. Namens het leerarencorps sprak de heer Haanappel, die pater de Goede schetste als een raadsman bij moeilijkheden van allei- lei aard, zeker ook voor de leeken- leeraren. Hij kenmerkte hem als een humaan en begrijpend superieur, die bij allerlei werk toch ook ten voll^ met de particuliere belangen der leeraren mee leefde. Spr. wees vervolgens op de allerharte lijkste verstandhouding met de paters- leeraren van nu en vroeger (van de oud- leeraren waren pater v. d. Helm en pater Dolle aanwezig) en bood ten slotte als aandenken van het leekenleeraroneorps de afbeelding aan van een glas in loodraam, voorstellend St. Franeiscus, predikend tot de dieren (hilariteit), waarvan spr. echter een symbolisch zeer kenmerkende ver klaring gaf. Dit glas in loodraam zal wor den aangebracht op de eerste verdieping der school bij de kamer van den directeur. De heer H. J. J. M, Niemer, oud-leer ling der school, bood vervolgens namens de R.K. Stud. Ver. „Sanctus Augustinus" °e- lukwenschen aan. de heer v. d. Horst sprak namens de oud-leerlingen (onder aanbie ding van een nieuwe stoffeering voor de communiebank in de kapel) en de heer Kuipers namens de leerlingen, (onder aan bieding van een sporttrofeekastje voor de zaal en een persoonlijk aandenken aan di recteur en jubileerende leeraren). Daarna sprak de hoogeerw. pater Pro vinciaal Prudentius van Leusden, die er in Op de kaarten der NATIONALE PAASCHLOTERIJ 1940, goedgekeurd bij Min. besluit d.d. 27 Jan. 1940, 2de afd. A, No. 1158 18 Mrt., 2de afd. A. No^ll3fjf |K April, 2de afd. A No. 1152 staat: TREKKING 1( en nu denken velen, die hkaart (Jog n^t inzonden, dat alles al voorbij is. Miskijkt U eerfe goed: orf|de kArten staat ook: .«bij groote deelname wordffj^Bieerderï trekkingen gehouden met nieuwe series gelijksqJFtige \rijzer Welnu, die „meerder^tfï-ekkina 2de trekking: lr Mei a./ 3de trekking: 20 Juni a.J Er zijn dus drie trekkingert geldig en kunnen nog voor zonden. 15 hoofdprijzen. 1 x 1500 andere prijzen. Laat geen kaart verloren gaan; gebruikt U de kaart zelf niet, geef haar dan aan vrienden of kennissen. De lotkaarten zijn nog gratis en franco verkrijgbaar: POSTBUS 2, HEEMSTEDE. ouden: i blijven daarvoor rtrekking worden inge- 2308 korte trekken op wees, dat het hem tot blijdschap stemde, dat de paters zulk een bijzondere plaats in het hart van Leiden's Katholieken innemen. In de dank en hulde aan de paters wil de spr. ten volle laten deelen het leeken- lecrarencorps. Dank bracht spr. ook aan pastoor Beu kers, die in alles zulk een groote steun is geweest. Tot de paters en overige leeraren zeide spr.: „laten wij ervoor zorgen de verover de sympathie te blijven behouden". Tot slot sprak de directeur, paler B. de Goede, een woord van dank tot allen, die van hvn sympathie hadden doen blijken. Ook tot het personeel, dat een geschenk had aangeboden in den vorm van een bloe- menstandaard met palm. richtte spr. daar bij woorden van dank, omdat ook van h?n voor een goeden gang van zaken in de school veel vereischt wordt. Hierna, 't was inmiddels reeds kwart voor één geworden, moest de receptie nog aan vangen. Met het oog op den tijd werd deze zeer bekort. Onder de velen, die hun gelukwenschen kwamen aanbieden behoorden o.m. de hoogeerw. heer deken A. H. J. M. Homulle en mr. E. Bolsius, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. Voorts waren er tal van af gevaardigden, ouders van leerlingtn, oud leerlingen enz. Vanmiddag hielden de oud-leerlingen een reünie in „Zomerzorg". ,De feestdag wordt vanavond besloten met een bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND In de gisteren gehouden vereenigde ver gadering van het hoogheemraadschap van Rijnland werd mededeeling gedaan van de goedkeuring door Gedeputeerde Staten van Zi id- en Noord-Holland van de begrooting voor 1940 en werd bericht, dat bij de on langs gehouden openbare verpachting van het grasgewas van den Spaarndamschen dijk voor den duur van 3 jaren een gemid delde opbrengst van 88 per H.A. werd verkregen tegen 55 in de voorgaande pe riode. Het verslag over 1939 van den toestand der waarborg- en slikfondsen benevens het jaarverslag 1939 over Rijnlands waterstaat werden aangeboden. Na onderzoek hunner geloofsbrieven wer den toegelaten als hoofdingeland de hee ren L. G. Prins te Bloemendaal (2de dis trict), P. L. Zwetsloot te Hoogmade (8e dis trict), H. J. Lafeber te Reeuwijk (11e dis trict) en A. L. van Wijk te Leidschendam (16e district), en als hoofdingeland-plaats vervanger N. Willems te Amsterdam (2e district), J. B. V. M. J. van de Mortel te Noordwijk (7e district) en J. W. Groenewe- gen Hzn. te Zoetermeer (16e district). Ten slotte werd op voorstel van het be stuur een besluit genomen tot het op kosten van Rijnland maken van een schut- en keersluis in de Nieuwe Gouwe te Gouda. Dit werk zal het mogelijk maken, het peil van inlating van water uit den Holland- schen IJssel, welk peil thans niet hooger kan zijn dan 0.45 M. N.A.P. wegens de lage ligging der stad Gouda ten opzichte van Rijnlands boezem, te verhoogen tot 0.30 0.35 M. N.A.P. waardoor het mogelijk zal werden meer IJsselwater op den boezem te brengen ter verzekering van het boezem- peil en ter bevordering van een goede wa- terverversching Verdacht van moord op zijn vrouw Uiterlijk onbewogen nam vanmorgen de hofmeester Koorens, verdacht van moord op zijn vrouw en het verbergen van het lijk in een koffer, plaats in het verdachten bankje. Er bestond voor de behandeling van deze strafzaak een buitengewoon groote belang stelling, de officier van justitie mr. L. de Blécourt had ruim veertig getuigen ge dagvaard. Nadat het O. M. de dagvaarding had voorgedragen, onderwierp de president van de rechtbank mr. W. Dons verdachte aan een zeer uitvoerig verhoor, waarin hij vooral de verhouding tusschen Koorens en zijn vrouw belichtte. Voorts besprak hij de financieele om standigheden van den hofmeester en zijn relaties met andere vrouwen. „U was getrouwd met Maria Teeuwisse, verdachte", vraagt de president. Ja, antwoordt hij, meer om de steun dan omdat ik zooveel van haar hield. Hij vertelt dan, dat hij, wanneer hij thuis was, steeds met haar uitging. Zij was negen jaar ouder en van een mindere stand dan verdachte. Zijn plan was geweest om later een hotel op te richten. Pres.: Met uw vrouw? Of vond u haar een blok aan het been? Verd.: Neen, met mijn vrouw wilde ik dat hotel beginnen. Koorens vertelt verder: Hij verdiende ongeveer 60 a 65 gulden per week, zijn vrouw kreeg 17.-80 per week. Verdachte had wat gespaard en gespeculeerd. Hij had ruim 1000, Pres.: En wat was u van plan met het geld te doen? „Verder speculeeren", zegt verd. rustig. Pres.: En waarom betaalde u uw schul den niet af? U had een ameublement op afbetaling gekocht. U was nogal royaal voor u zelf. Verd.: Dat ging nogal, vindt verdachte. Mijn vrouw en ik gingen altijd samen uit. Pres.: Maar u hield uw vrouw nogal kort Ze moest zelfs uit werken gaan. In Sabang had verdachte bericht gekre gen, dat het geld (de 1000.—) weg was. Pres.: Vond u dat vervelend? Verd.: Och ja, dat wel, maar ik dacht, nu, dan begin ik maar weer opnieuw. Verdachte weigerde den naam te noe men van den man, die voor hem gespecu leerd had. De president komt dan weer terug op de verhouding in het huwelijk. Pres.: Uw huwelijk belette u toch niet u met andere vrouwen af te geven. Er zijn zelfs menschen, die u een „vrouwenlief hebber" noemen. Verd.: Dat is niet waar. Pa3 de laatste paar jaar ging ik wel eens met andere vrouwen om. De president beschrijft dan een scène tusschen verd. en een meisje, dat hij aan boord leerde kennen. In Indiè had Koorens een bezoek aan de familie van het meisje gebracht. Hij had zelfs over zijr. trouw plannen met haar gesproken. Pres.: U schreef haar mtnnebrieven en daar was geen woord Fransch bij. Maar u was al getrouwd Verd.: Ik was van plan te gaan scheiden. Pres.: Niet om haar af te maken? ,Geen sprake van" zegt verdachte. Ik wilde scheiden.... Dat is toch mogelijk.. Pres.: Maar uw vrouw Marie was erg op u gesteld. Verdachte vertelt dan verder, dat hy op den terugreis uit Indië tot andere gedach- ien was gekomen. Een meneer aan boord n.l. had hem gewaarschuwd tegen Indi sche vrouwen en het meisje, da* hij had leeren kennen, was een halfbloed. Officier: Wie was die meneer? Verd.: Dat weet ik niet meer Officier: Al weer een naam, die u niet wilt noemen. Waarom liet u het meisje schrijven naar een hotel op het Damrak? U vertelde het meisje, dat u daar uw in trek wilde nemen. U wist zelfs, dat u daar zou gaan logee- ren. Verdachte weet hier niet veel op te ant woorden. Hij wilde niet, dat de correspon dentie bekend zou worden. Op vragen van den president beschrijft Koorens zijn laatste thuiskomst. Eerst was hij na aankomst van het schip naar een café gegaan. De thuiskomst was heel ge woon Pres.: noemt u dat maar gewoon. U had het plan van haar af te gaan.,,. Dienzelfden avond van zijn terugkomst had hij een lang gesprek met zijn vrouw gehad. Daarbij had zij zich laten ontvallen, dat zij vriendschap met een anderen man had aangeknoopt. Er was toen ruzie ge komen. „Ze was al boos, omdat ik de proefvaart met de „Oranje" mee moest maken, dat had ik haar verteld, toen ik pas thuis was....". Pres.: Dat begrijp ik niet, zij vertelde u, dat zij met andere mannen ging. Zij kon u dus missen als kiespijn. Verdachte gaat dan verder met zijn lu guber verhaal. De ruzie was hoog geloo- pen. Toen verd. opstond, dacht zijn vrouw blijkbaar, dat hij haar te lijf wilde. Zij gaf hem een duw. Verdachte op zijn beurt duwde haar van zich af en de vrouw viel tegen den kachel „Ik dacht, dat ze dood was." Pres.; Maar dat is toch onmogelijk. Als je vrouw tegen de kachelplaat valt ga je toch naar haar toe en je onderzoekt, hoe het met haar is. Zelfs al ben je nog zoo boos en al ben je een man van uw harde 1841 inborst, help je....| „Ik heb haar nJér bed gedragen. Ik dacht eerst dat ze bewustsloos'was." Pres.: En hebt u het hoofd én de polsen nat gemaakt? Neen, dat had verdachte niet gedaan. Op het onopgemaakte bed had hij haar neer- Pres.: En u? Wat deed u? Ik ging naar de voorkamer, zegt ver dachte. Ik liep heen en weerdrie kwar tier liet ik haar liggen ik dacht: „Mis schien komt ze bij". Pres.: Maar een dokter haalde u niet. Dronk u in dien tijd borrels? Verd.: Een paar. Pres.: Ja, ja. U zorgde wel voor u zelf, maar niet voor uw vrouw. Drie kwartier later ging hij weer kij ken. „Toen meende ik zeker, dat zij dood was. Zij was lijkwit, haar oogen waren geslo ten, en zij was zoo zwaar.... Pres.: Maar u hebt het niet gecontroleerd U hebt geen pols gevoeld Verd.: Neen, dat geloof ik niet. Het lichaam had hij naar den keuken gedragen. Pres.: En in die keuken hebt u haar ge stoken met het mes Verdachte blijft heel kalm. Rustig ant woordt hij, dat hij het niet precies meer weet. „Het zal wel".... Bijzonderheden weet hij niet meer en op vele vragen van den president antwoordt hij met een enkel woord: „vergeten", of met een schouder ophalen. Pres.: U dacht, dat uw vrouw dood was en toch stak u haar met een mes. Waarom? Dat weet ik ook niet, antwoordt ver dachte. „Wij zijn nu op een punt gekomen", vindt de president, „om tijdelijk de deuren van de zaal te sluiten". Aldus geschiedt. Binnen het half uur worden deuren weer geopend. In den tijd, dat de deuren ge sloten waren, heeft verdachte verteld hoe hij het lijk van' zijn vrouw in stukken heeft gesneden. Verdachte vertelt dan wat er na den 22en Juni is gebeurd. Op 23 Juni bezocht hij 's middags om drie uur een café, om acht uur had hij een gesprek met den broer van zijn vrouw voor de woning in de Pijnackerstraat. Weer bezocht hij 's avonds een café, met eenige kennissen gaat hij naar zijn wo ning, waar in een der kamers het lijk van zijn vrouw ligt Pres.: U hebt zelfs het huis nog laten zien. Een kamer was op slot. U zeide toen, dat Marie, uw vrouw, weg was naar Rot terdam en dat zij de sleutel mee had ge nomen. Dat was toch gevaarlijk... Och jazegt verdachte. Den volgenden dag, 24 Juni, koopt hij den beruchten hutkoffer en gaat daarmee naar huis. Dienzelfden dag, omstreeks 6 uur, vraagt hij zijn buurman hem te hel pen met het naar beneden brengen van den koffer. Hij rijdt weg met twee koffers in zijn huurauto, 's Nachts arriveert hij bij zijn zuster tot 12 uur 's middags en rijdt deren een aanrijding had. Hij blijft bij zijn zuster to 12 uur 's middags en rijdt dan terug in de richting Amsterdam. Weer bezoekt hij onderweg eenige café's en bij Terschuur onder Barneveld laadt hij de koffers met hun luguberen inhoud uit. verstopt ze onder struikgewas. Na deze afgrijselijke tocht is hij op 26 Juni weer te Amsterdam. Van 27 tot en met 29 Juni maakt hij als hofmeester den proeftocht met de „Oranje" mee. Na zijn terugkomst gaat hij weer naar Amsterdam terug, verkoopt zijn inboedel, logeert in hotels, bezoekt cp 3 en 4 Juli de kermis te Laren en vertrok in den vroegen och tend van 5 Juli met de „Johan de Wilt" naar Indië. Aan boord maakt hij weer kennis met een vrouw, een handschoen tje, weer wordt hij verliefd. Hij schrijft over deze episode een dagboek. In Indië gaat hij weer een bezoek brengen bij het meisje, waarmede hij wilde trouwen.... Korten tijd later wordt hij in Indië gear resteerd. Het inleidende verhoor van verdachte is hiermede ten einde. Er zit veel systeem in de behandeling van den president en met groote kalmte en duidelijkheid leidt hij het verhoor. Getuigenverhoor. De eerste getuige is een soldaat. De man was 10 Augustus aan het bramenzoeken in de buurt van Terschuur. Getuige be schrijft met enkele sobere woorden hoe hij onder het struikgewas den koffer vond, hoe deze geopend werdhij vertelt van den schrik bij het zien van den lugu beren inhoud: een deel van een in verre- gaanden staat van ontbinding verkeerend lijk. De koffer lag echter een prikkel draad hek; hij was loodzwaar en moeilijk te hanteeren. Verd. had de koffer op die plaats kunnen krijgen, doordat het terrein ter plaatse helde. Een tweede getuige bevestigt de verkla ring van den eerste, met wien hij samen aan het bramenzoeken Was. De heer J. Westrik, burgemeester van Barneveld, had als hulp-officier van justi tie het eerste onderzoek ingesteld. Getui ge had al het mogelijke gedaan om den tweeden koffer te vinden, een bruin lee- ren, die, volgens verd., de rest van het lichaam bevatte en ook door Koorens daar was vertopt. Er is lang gezocht, maar deze Singapore-koffer is niet gevonden. Mr. de Blecourt: Er had zich zelfs een helderziende aangemeld.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2