OMGEVING RIJNSTREEK DONDERDAG 25 APRIL 1940 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Nedsriand is paraat Met toe: .mming der autoriteiten maakten wij bovenstaande opname van het nachtelijk proetschieten met nieuw luchtdoelgeschut door het Nederlandsche veld'eger Deze proeven hebben ten doel nauwkeurige gegevens aan de batterijen te verstrekken HILLEGOM Eramabloem-collectc. De alhier ge houden Emmabloem-collecte heeft met in begrip der verloting in totaal opgebracht /352.37J4. Dit is beduidend minder dan verleden jaar, waaraan de tijdsomstandig heden niet vreemd zullen zijn. Des avonds werd in het Nutsgebouw bij monde van den heer J. H. A. Vooren te Sassenheim secretaris van het geweste lijk comité Zuid-Holland, het resultaat be kend gemaakt. Spreker bracht hartelijk dank aan de dames-collectanten, de vele medewerkers en -sters, en aar. den mid denstanders voor het gulle beschikbaar stel len van prijzen voor de verloting. Hij be treurde de afwezigheid van de Eerw. Zus ter Dymphna wegenS ziekte en hoopte op een spoedig herstel. Met het oog op haar leeftijd heeft ook de Eerw. Zuster Oda haar werkzaamheden m de lighal beëin digd. In warme bewoordingen bracht f v heer Vooren haar zijn dank voor haar lief devollen arbeid en wenschte haar een ge- zegenden levensavond toe. Waar in Hille- gom het ziektecijfer nog aan den hoogen kant is, wekte hij op steeds propaganda te maken voor een tijdig bezoek aan het con sultatie-bureau. Voorkómen is beter dan genezen. KATWIJK Kampioenschap van Katwijk Voor het damkampioenschap van Katwijk door K.D.C. te Katwijk a. d. Rijr en „Kat wijk" te Katwijk aan Zee is de stand he- der. als volgt: F. Spierenburg gesp. 9, met 16 punten; J. G Snel 9 gesp, 12 p., J. Dub- belaar 8 gesp., 11 p., Jac. Pluimgraaff 10 gesp. 11 p., A. A. Vooys 9 gesp., 10 p., D. Hartkamp 8 gesp. 9 p., L. Brouwer 8 gesp. 9 p., C. v. Rossum 7 gesp. 8 p., G. Pluim graaff 10 gesp. 9 p., W. Böttcher 9 gesp. 7 p., W. Dubbelaar 9 gesp. 6 p., J. Schoneveld 9 gesp. 6 p., A. Schouten 9 gesp. 5 p., Y. de Wilt 9 gesp. 4 p. LISSE O. en O. In samenwerking met O. en O. vond Dinsdagavond die Gala-voorstel ling plaats van het bekende circus Van Be ver. Onder de aanwezigen bevonden zich talrijke hooige personen van bungerlijike en militaire overheid. Na de opening met het Wilhelmus, ving het programma aan, dat uitmuntte door dressuur en acrobatisch kunnen der mede werkenden zoodat, na adembenemende momenten menigmaal een daverend applaus opklonk. De ruime tent was geheel gevuld met militairen die merk baar genoten van rijkunst, paarden en ponny's; TusSchen dé afzonderlijke pro grammap linten zorgden twee clowns voor de vroolijke noot, waarbij ze vooral met hun laatste nummer veel succes oogstten. Namens „de jongens" werden aan mevr. Van Bever bloemen aangeboden en Lisse werd geëerd in stalmeester Hung, die ook in de bloemenhulde mocht deelen. Met „rats, kufch en boonen" werd deze mooie avond gesloten. Luchtbeschermingsdienst. Naar wij vernemen zal er Maandag a.s. een luchtbe schermingsoefening worden gehouden. Des avonds tusschen 8 en 9 uur (20 en 21 uur) zullen de sirenes in werking worden ge steld en zal voor de leden van c en lucht beschermingsdienst een appèl worden ge houden. Het personeel is verplicht na het signaal „luchtalarm" (loeien van sirenes) zich zoo spoedig mogelijk te melden op de phats van appèl, vermeld in hun aanstel ling. De bevolking wordt dringend verzocht op het politiebureau aangifte te doen wan neer de sirenes niet of zeer slecht gehoord worden. Het ligt in de bedoeling op Dinsdag 7 Mei a.s. een soortgelijke oefening te houden wrarbij dan tevens een oefening zal plaats vii den voor de ordonnamen, de hulppolitie, de E.H.B.O., de brandweer en de gasver- kenning, voor welke oefening men nadere instructies zal ontvangen. Beide oefeningen zullen worden gehou den zonder dooving van de openbare ver lichting. NOOTDORP GEMEENTERAAD. Onder voorzitterschap van Burgemees ter Schölvinck kwam de Gemeenteraad Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen. Aan de oTde wordt dan gesteld het voor stel van B. en W. tot het aangaan- van een geldleening van f 22.235.tegen een rente van 4 y, pet. ter dekking van de kosten van grondaankoop. Het is de heer van Eijk opgevallen, dat de onkosten voor over dracht zoo laag zijn, waarop de voorzit ter mededeelt, dat dit komt omdat de aan koop van den grond geschiedt ten behoe ve van de volkshuisvesting. Het betreffen de voorstel wordt zonder hoofdélijke stem ming aangenomen. Van de Regeering is bericht ontvangen, dat voor den aanleg van straten in het uit breidingsplan, waarop bovengenoemde grondaankoop betrekking heeft, een voor schot van 35.200.is verleend, in ver band waarmede B. en W. voorstellen dit voorschot te aanvaarden en met den Staat een overeenkomst aan te gaan. Daar de uitvoering van dit werk van belang is met het oog op de daaraan verbonden werk verruiming, wordt het bedrag verstrekt te gen de zeer lage rente van 2 1/4 pet. Na dat de voorzitter ter zake eenige inlichtin gen verstrekt heeft, vereenigt de Raad zich met algemeene stemmen met het voorstel van B. en W. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad den toegangsweg tot de voormalige halte van de Electrische Spoor aan den Veenweg aan het openbaar verkeer te onttrekken, waardoor de ge meente van het onderhoud ontheven zal worden. VOORHOUT Oranjevreugd voor de jeugd. Door „Voorhout vooruit" wordt op 30 April a.s. (dien verjaardag van H. K. H. Prinses Ju- lina) een groot kinderfeest georganiseerd. Hieraan kunnen deelnemen alle Voorhout- sche kinderen, d'ie een lagere school bezoe ken, al is deze ook buiten Voorhout gele gen. De kinderen der R.K. Meisjes- en Jongensschool verzamelen zich op de speel plaatsen van genoemde scholen De ove rigen begeven zich rechtstreeks naar het voet'balterreiin van „Foreholte", hetwelk welwillend is beschikbaar gesteld. Des mor gens ten negen uur vangen aldaar de ver schillende spelen aan, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar zijn. Tevens zullen de kinderen verschillende tractaties krijgen. Op deze wijze tracht „Voorhout Vooruit" wederom het breede plan, waarop het zich stelt, na te streven en daardoor de liefde tot ons vorstenhuis levendig te houden. VOORSCHOTEN Heropening Gezellenhuis. Nu de mi litairen het gezellenhuis hebben verlaten, is dit thans, met medewerking van het R.K. reerd en Dinsdagavond 23 April j.l. her opend. Er is den laatster) tijd in dit Gezel lenhuis heel wat veranderd. Het is weder om een gezellige zaal geworden voor de leden en de bezoekers sprak en dan ook met. grooten lof over het werk, dat door de Leden was gepresteerd. Het buffet heeft een groote verandering ondergaan. De heer P. Meegdes heeft in dit werk een groot aandeel gehad. Te 8.15 n.m. opende kape laan Perquin de vergadering en sprak den wensch uit, dat alle leden, die aanwezig waren, zich ook in de toekomst trouwe be zoekers zulen toonen. Hierna volgde de installatie van den nieuwen Praesss, den zeereerw. heer Boos. Kapelaan Perquin spelde het insigne met een toepasselijk woord op de borst, waarna pastoor Boos een woord richtte tot de gezellen en spr. hoopte nog vele uren in de vergaderingen der gezellen door te brengen. Na deze of- ficieele plechtigheid werd een biljart-wed strijd gehouden, waarvoor veel belangstel ling was en werd er gelegenheid gegeven voor de kaartliefhebbers tot het leggen van de kaart. Te elf uur werd deze bijeenkomst gesloten en gingen allen voldaan buis- waarts. WASSENAAR BRAND IN EEN KEET. Tengevolge van blikseminslag ontstond gisteravond omstreeks half negen brand in een houten keet op het landgoed van graat van Zuylen van Nijevelt. In deze keet be vond zich een electrische pomp voor water voorziening. De gealarmeerde brandweer stond we gens gebrek aan water machteloos, zoodat de keet geheel afbrandde. ZOETERMEER „Floralia". Gisteravond vergaderde de vereeniging „Floralia" alhier in hotel ,de Gouden Leeuw", waaraan tevens een ont wikkelingsavond was verbonden De voorzitter, de heer G. F. Baylé, open de met een kort woord de vergadering. Vervolgens las de secretaresse, mevrouw S. KooleGrêper, de notulen def vorige vergadering, die onveranderd werden vast gesteld. Hierna werd het jaarverslag voor gelezen, dat door de aanwezige leden werd goedgekeurd. Mejuffrouw D. van Straalen, deed als penningmeesteresse verslag van haar finantieel beheer. Het boekjaar sloot met een batig saldo van f 24.99. De aftre dende bestuursleden, mevr. Steur, mevr. Koole en mej, van Straalen, werden herko zen. Na de huishoudelijke vergadering hield de heer J. G. van Roon, voorzitter van „De Natuurvriend", te Den Haag, een lezing, met het onderdwerp: „Het indeelen en verzorgen van aquaria", verduidelijkt niet lichtbeelden. De lezing, die zeer interes sant en leerzaam was, werd niet belang stelling gevolgd; vooral de forellen- kweekerij trok de aandacht. Liefhebbers, die zich gaarne met een aquariurnvereeni- ging in verbinding willen stellen, kunnen hierover inlichtingen bekomen bij het se cretariaat van „Floralia" alhier, Vlaming straat 85. Geboren: Abraham, z. van G. van Vliet en T. Klos Giel, z. van G. van Vliet en T. Klos Antonetta Theodora Alida, d. van A. P. Hermus en J. J. Op dam Cornelis Johannes, z. van C. J. Kühlman en E. C. Olie Gijsberdina Ma ria Hendrika, d. van A. M. van Domburg en H. W. Kouwenhoven. Ondertrouwd: C. W. van Haastert 27 j. en M. C. M. Droogt 25 j. Gehuwd: H. F. Sloot 31 j. te Voor burg en A. Gouweleeuw 24 j., alhier. Gevestigd: P. G. Havenaar van Leid- schendam Sastrodiredjo alias Marinten van Jokjakarta D. Weehgelaar en ge zin van Jokjakarta M. A. J. Ham van Maasland J. Moleman van Nieuwer- Amstel T. Pelle cn gezin van Numans- dorp. Gevestigd: L. Keijser naar Texel J. Koolijn en gezin naar Benthuizen. ALPHEN AAN DEN RIJN Verkooping. Bij de gisteren ten over- s'taan van notaris Boks in hotel „De Ver gulde Wagen" bij afslag gehouden verkoo ping werden perceelen III, Wilhelmina- straat 2729, in bod staande op 4500, af gemijnd op t 270 door A. P. Tolk. Perceel II. Cojicordiastraat 1. in bod staande op f 1700, werd afgemijnd op f 500 door J. van der Velden q.q. Perceel IV—V, woonhuis met erf aan den Steeksterweg, in bod staande op 2400, werd niet gemijnd. Perceel VI, vordering Bouthoorn, in bod staande op f 100, werd afgemijnd op 50 door van Arkel q.q. AARLANDERVEEN E.H.B.O. In de voormalige openbare school werd de jaarvergadering gehouden der E.H.B.O. afd. Aarlftnderveen onder voorzitterschap van den heer C. v. d. Bijl. De vergadering werd o.a. bijgewoond door de Pastoor. Nadat de notulen waren voor gelezen en goedgekeurd, werden aan me- -vrouw v. d. Windt»-.bloemen aangeboden, terwijlvdr^ y. A Windt e.e», studicbQ&k, onf- ving. dit als kleine erkentelijkheid voor het geleerde op F.H.B.O.-gebied,. daar dr. v. d. Windt steeds zijn béste krachten geeft in het belang der E.H.B.O. Dr. v. d. Windt dankte hiervoor de ver eeniging en sprak nog eenige woorden tot de leden. Het verslag van den penningmeester gal aan een kas-saldo van-221.46H.erina was er bestuursverkiezing. Aftr. de heeren J. v. Vliet, G. A. v. d. Pijl en mej. S. v. .d, allen werden herkozen. Gesloten wegen. Vele automobilisten verkeeren in de meening, dat de Zuideinde weg alsmede de Zien de weg, voor alle ver keer opengesteld zou worden. Dit berust op een misverstand, daar de wegen nog gesloten blijven! Vermoedelijk zal de Zuideinder weg worden opengesteld in dezen vorm, dat het een B-weg zal wor den, zoodat van onbeperkt verkeer geen sprake is, en zware wagens den weg niet mogen berijden.-Automobilisten wordt aan geraden te letten-op de borden, welke aan de beginpunten der wegen zijn geplaatst. Zoolang deze er staan is van verandering geen sprake. BODEGRAVEN Volksbond. Op de vrij goed bezette ledenvergadering, die gisterenavond in een der lokalen van de Meisjesschool werd be legd, werd de heer W. Roos naar de cen trale raadsvergadering afgevaardigd, ter wijl de heer Boere als plaatsvervangei werd benoemd. De heer Roos werd e 'en- eens tot lid van het comité van Herwen nen Levenskracht gekozen. Wegens het be danken van den heer C. J. van Dijk werd tot bestuurslid gekozen de heer Epping, zoodat het bestuur thans wederom voltal lig is. NIEUWERBRUG Trap van een paard gekregen. De ar beider W. de K., welke in dienst is Dij den landbouwer G. K., kreeg een trap van een paard, waardoor zijn arm np twee plaatsen werd gebroken. RECHTZAKEN Haagsche Politierechter De onbekende derde. Het was een ingewikkelde vischkwestie, die de politierechter tebehandelen kreeg. Volgens de documenten zou G. P. uit A 1- kemade gevischt hebben in de Molen- sloot, waarbij hij een „zoodje'" visch van liefst 500 pond had gevangen. De 500 pond visph -was. dopr diverse., personen, toen de. beesten op het droge lagen te apegapen, .gezien- -in. emmers' eh4 andere inhouds- instrumenten. Verdachte ontkende ten stelligste ge vischt té hebben; dat hadden zekeren v. d. Voort en v. d. Meer gedaan, waarvan 'de eerste een vischacte had. Bij de politie had verdachte evenwel ver klaard, dat hij wel degelijk gevischt had in de Molenslcot en een veldwachter was er thans om zulks onder eede te verkla ren Maai trots deze getuigenis had verdachte tallooze bezwaren, die hier op neer kwa men, dat de veldwachter stond te jokken, want wel was de visch bij hem en op zijn terrein gevonden, maar een derde, wiens naam hij niet wilde noemen, had de visch gevangen De officier nam het verhaal van den on bekende derde niet aan en hield zich ge heel aan de verklaring, door verdachte bij de politie afgelegd. Spr. was van mee ning, dat dit een ernstige vischstrooperij is, waardoor de vischstand erg benadeeld wordt. Vijfhonderd pond visch is geen peu lenschilletje. De eisch werd een geldboete van ƒ50 subs. 50 dagen. Hevige verontwaardiging van verdach te, die zijn onschuld vol hield. Ook de politierechter was echter de mee ning toegedaan, dat verdachte schuldig was, gezien zijn verklaring bij de politie en veroordeelde hem tot een geldboete van 50 subs. 50 cfagen. Te.. weinig suiker vervoerd. Er zijn nu al een groot aantal personen veroordeeld, omdat zij meer suiker ver voerd hebben dan op hun geleidebiljet stond, maar thans stond terecht A. P. N., procuratiehouder te Zoetermeer, om dat hij verantwoordelijk was, dat een on dergeschikte, 720 K.G. suiker had vervoerd op een vervcerbewijs, dat 925 K.G. suiker aan wees. De officier achtte het mindere suikerver- voer net zoo erg als vervoer van suiker, waarvoor geen vervoerbewijs aanwezig is. Op beide manieren kan er geknoeid worden en is controle onmogelijk. Spr. eischte dan ook een geldboete van 15 subs. 15 dagen, omdat er verschillende ver zachtende omstandigheden aanwezig zijn. De politierechter kon zich met dezen eisch vereenigen, zcodat het vonnis werd 15 subs. 15 dagen. Suiker zonder vervoerbewijs. Een winkelier uit de Lier had te Zoe termeer, bij een daar gevestigd bedrijf, 60 K G. suiker gehaald zonder dat er een vervoerbewijs bij aanwezig was. Natuur lijk was hij onderweg aangehouden en was het geval uitgekomen. Hier vond de officier, dat verdachte best geweten had, dat het niet mocht en de eisch werd dan ook een geldboete van f 40 subs. 40 dagen. De politierechter deed er 10 of, zoodat het vonnis werd een geldboete van 30 subs. 30 dagen. Per open briefkaart. De filiaalhouder H. de V. te A1 p h e n a. d. R ij n, had op 14 Februari door mid del van onze onvolprezen„Tante Pos" een briefkaart gekregen van H. N. C. Het was geen briefkaart, die informeerde naar des filiaalhouders gezondheidstoestand, maar een briefkaart, waarop allerlei zeer onnette dingen geschreven waren. Zeer begrijpelijk had de V. zich belee- digd gevoeld en een klacht ingediend. Deze aanklacht werd gistermorgen door den po litierechter behandeld. „Ik kan maar niet begrijpen, dat hij zich beleedigd gevoeld, omdat het de waarheid is", vond verdachte. „Het mag niet", wees de politierechter hem terecht. „Hij heeft het uitgelokt", hield verdach te vol. Politierechter: „Dat kan mij .allemaal niet schelen, maar je mag hem niet uit schelden per open briefkaart". „En toch had ik gelijk", zei verdachte wederom zeer ontactvol. Politierechter: „Ik vind alles prachtig wat u zegt, maar dit was geen zakelijke briefkaart, maar een scheldpartij op schrift". De officier nam deze briefkaartschrijverij door verdachte hoogst kwalijk en eischte een geldboete van 40 subs. 40 dagen. „Dan mot hij me cente maar geve", zei verdachte hoogst verontwaardigd. Al zijn protesten hielpen niets, want ook het vonnis werd f 40 subs. 40 dagen. De zanger van het levenslied. J. F. B. te L e i d e n, had op 2 December in de Maarsmansteeg te Leiden eenige aria's ten beste gegeven. Niet omdat hij zoo zanglustig was, maar om geld in te zamelen Voor de geldinzameling had hij zijn 16-jarige stiefdochter meegebracht, die stiefvaders pet onder de oogen der voor- bijgangers duwde. Deze openluchtvoorstelling werd niet ge accepteerd door de politie, want een agent had een einde aan het gezang gemaakt en kwam thans vertellen, dat hij verdachte had zien zingen, hetgeen, vermoedelijk be doeld was als „gehoord", en dat hij de pet, voor de centjes, door de stiefdochter had zien hanteeren. De officier wees op het ingekomen rap port, dat verdachte nag wel een kans wilde geven. Spr wilde het dan nog één maal probeeren met den zanger en hem niet opzenden naar een Rijkswerkinrichting, maar volstaan met het eischen van 12 da gen hechtenis. De politierechter wilde verdachte ook nog een kans geven en veroordeelde hem tot 12 dagen hechtenis, zonder opzending naar eeh Rijkswerkinrichting. Het ontslagbewijs en de vacantiebonnen. Zekeren v. d. M. had gewerkt voor een bedrijf te Leidschendam, maar was wegens einde der werkzaamheden ontsla gen. Dus was hij op zekeren dag naar Leidschendath getogen om een ontslagbe wijs en vacantiebonnen te gaan innen. Hij was bij den boekhouder van het be drijf gekomen, S. uit Leidschendam, en had verteld waarvoor hij kwam. Het ontslagbewijs was geschreven, maar was niet naar genoegen van v d. M„ ter wijl de boekhouder hem vertelde, dat hij op vacantiebonnen geen recht had. Daar over was verdachte woedend geworden en voor de, achter zijn bureau zittende, boek houder wist wat er gebeurde, had hij een mep op zijn oog te pakken. Vervolgens had de woedende vacantiebonnenviager een mes getrokken en was daarmede den boek houder te lijf willen gaan. Deze nam de vlucht en begon rond het bureau te dra ven, achtervolgd door de man met het mes. Na eenige rondjes gemaakt te heb ben kwam een collega van den boekhou der het kantoor binnen, die vertelde, dat hij als verwelkoming een aschbak naar het hoofd gekregen had. De door het mes achtervolgde had nog verteld, dat de messen-hanteerder gebruld had: „je gaat er an", maar dat ontkende de chirurg in den dop, want hij vertelde geroepen te hebben: „hier op an". Trots het ernstige van het feit wilde de officier verdachte, op aandringen van de reclasseering, nog wel een kans geven, zoo dat de eisch werd twee maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De politierechter vonniste conform dezen eisch. Ie Maastricht is Woensdag met militaire eer begraven de Duhsche v.ieger, luitenant die na de noodlanding van rijn vliegtuig op Nederlandsen grondgebied, was overleden. - Achter de üjkauto de vier kameraden van luitenant Stern

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10