Lente in het land ÜhdiEl U3 V/lT 2.45 DE GESCHIEDENIS VAN NOOTDORP Adverteert in De Leidsche Courant DINSDAG 23 APRIL 1940 <>E LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Gisteravond vergaderde de Raad der gemeente Zoeterwoude. Aanwezig alle le den. Van de Sted. Lichtfabrieken is ingeko men een verrekening voor de straatver lichting. zooals deze was toegezegd bij het doorbranden op voorschrift van Defensie. Het verbruik van 119 lantaarns was over 1938 3376 K.W. of 30 K.W. per lantaarn* Over 1939- was dit verbruik door den nieu wen maatregel gestegen tot 9275 of 5809 K.W. meer. Voor dit meerder verbruik wordt in plaats van 10 ets. (contractueel) een reductie van 6 ets. gegeven, waardoor voor Zoeterwoude ever het mobilisatie tijdperk van 1939 de meerdere kosten 232.36 bedroegen. De voorzitter leest daarna het verslag 1939 voor van het Studiehuis „Mater Do lorosa". Dit verslag van Prior W. van Hees getuigt van een zeer vruchtbaar jaar. Alle studenten zijn bevorderd, terwijl het nieuwe studiejaar met 26 nieuwe studen ten is ingegaan. Het verslag eindigt met den wensch, dat de gemeentenaren door het geven van stoffelijke bewijzen belang stelling zullen toonen voor het Hooger On derwijs, dat in deze gemeente gegeven wordt. Een ander huis voor den veldwachter. Mede is ingekomen een adres van den oud-gemeenteveldwachter, den heer B. J. Broxterman, waarin te kennen gegeven wordt, dat hij zijn ambtswoning, Dorp straat 52. van de gemeente wil koopen voor ƒ3500.Ter behandeling van dit adres, gaat de Raad in geheime zitting. Na heropening stellen B. en W. voor het bod te accepteeren, waartoe z. h. s. wordt besloten. Tevens stellen B. en W. voor aan te koopen het perceel Sectie B. No. 215. gele gen in de Noordbuurt naast het Raadhuis, thans bewoond dcor den heer P. Molen kamp voor den som van f 5000.en deze woning te bestemmen tot ambtswoning voor den veldwachter Dreuning. Ook hier toe wordt met alg. stemmen besloten. Reorganisatie Brandweer. Door den Zuid-Hollandschen Brandweer- bond is een'rapport ingediend tot reorga nisatie van de brandweer te Zoeterwoude. Uit dit boekdeel lichten wij het vol gende: De bestaande organisatie der brandweer is een vrijwillig corps, bestaande uit pl.m. 150 personen met één tweewielige motor spuit cap 700 L. per minuut bij 45 atm., station Raadhuis, met één slangenwagen, terwijl nog 5 handspuiten onderscheiden lijk gestationeerd zijn aan den H. Rijndijk, Gelderswoude, Vliet, Weipoort en Zuid- buurt. Het oproepen geschiedt door personen (brandwekkers). Een vast brandmelding systeem bestaat niet. Bluschwater is door een groot aantal vaarten enz. in ruime mate aanwezig; bovendien 113 brandkra- nen. Het rapport acht de bestaande brand beveiliging en melding niet aan redelijke eischen te voldoen. Een pompinstallatie in staat groote hoeveelheden mechanisch te produceeren, wordt noodzakelijk geacht. De personeelsorganisatie is door omvang rijke bezetting te kostbaar en de alarmee ring daarbij een belemmering. Het rapport geeft een schema tot verbetering, waarbij noodzakelijk wordt geacht een autospuit cap 2000 liter p. m. en 8 atm. druk, met 500 M. 2Kdms. persslang op te stellen bij het Raadhuis en de bestaande motorspuit aan den H Rijndijk te plaatsen. Voorts wordt een reorganisatie aangegeven voor het brandweercorps en een aanwijzing voor een nieuw personeelsalarmeerings- systeem van zeer ingrijpenden aard, alsook voor een brandmelding-systeem, toezicht enz. Mede is ingediend een advies van het college van Brandmeesters, waarbij dit college aan B. en W. te kennen geeft zich volkomen met het rapport van den Z.-H. Bond te kunnen vereenigen en adviseert tot opvolging. Het college adviseert de motorspuit in de garage van de vuilnisauto aan den H. Rijndijk te stationeeren en de chauffeur van deze auto de verplichting op te leg gen nabij de garage te gaan wonen. Het spuithuis bij het Raadhuis wordt te klein en de uitrit totaal ongeschikt geacht. Bovendien is het spuithuis niet vorstvrij te houden, zoodat het college adviseert naast de nieuwe te bouwen gemeente-berg plaats nabij het Dorp een brandweer garage met drooginrichting te bouwen. Ook meent het college, dat het aanbeve ling zou verdienen bij deze garage een woning te bouwen voor den chauffeur monteur van de autospuit. Omtrent de brandmelding wenscht het college een Centrale Meldingspost te stich ten aangesloten op het Rijks-telefoonnet. Met het oog op de automatiseering kun nen bij particulieren meldingsposten met borden „Hier Brandmelder" komen. Ook van den gemeente-opzichter is een rapport ingekomen, o.m. ramende de kos ten. Het brandvrij maken van het spuit huis wordt geraamd op ƒ350.en de. bouwkosten van een nieuwe garage op 2500.Het oude spuithuis ingebouwd van perceel Hooge Rijndijk 149, wordt on geschikt verklaard. B. en W. stellen in een uitgebreid prae- advies voor, bij de reorganisatie hoe zeer ook het college zich er mee kan ver eenigen met het oog op de financiën, niet verder te gaan, dan de aankoop van een autospuit waarvan de kosten geraamd worden op 6000.—, af te lossen in 10 jaar, en deze te plaatsen in het bestaande brandspuit-huis bij het Raadhuis, terwijl de motorspuit dient geplaatst te worden in de garage aan den H. Rijndijk. Volgens verkregen inlichtingen ter Provinciale Griffie kan voorhands genoegen genomen worden met verwarming van het spuithuis bij het Raadhuis door een kachel in een aan te bouwen vertrekje te plaatsen. De kosten voor deze reorganisatie bedragen voor 1940 ƒ625.—. Aannemende dat al het personeel met ingang van 1 Juli a.s. zal ont slagen worden, met uitzondering van den directeur, en dat 'zich de noodige vrijwilligers zullen aanmelden, die bij oefening en brand een uurloon van 60 cents bij dag en 1.— des nachts zullen ontvangen, komen verschillende uitgaven voor het oude personeel enz. vrij, zcodat voor een bedrag van f 300.nog dekking dient gezocht te worden, waartoe „onvoor zien" kan dienen. De heer Paardekooper acht de reorgani satie als door den Z.-H. Bond voorgesteld voor een betrekkelijk kleine gemeente met zware financieele zorgen veel te groot op gezet. Afgezien of de gemeente zich de uitgaven zou kunnen permitteeren acht spr. het grootste bezwaar niet opgelost. Als het materiaal voldoende zou zijn en ook geschoold zou gevormd worden, blijft het mogelijk, dat voor de bediening van de spuit de manschappen afwezig zijn. In de bevoorrechte positie van Zoeter woude, de ligging nabij een groote stad, acht spr een overeenkomst met de ge meente Leiden tot het steeds verleen en van brandblussching meer doeltreffend. Spr wil zich hierbij voorloopig bepalen. Dg heer Meijdam acht de voorgestelde reorganisatie volkomen. Geheel doorvoeren acht spr. een te groot ideaal. Spr. meent, dat de brandweer het echter in gewone gevallen behoort te kunnen stellen zonder hulp van buitenaf en vreest, dat Leiden voor brandblussching in alle gevallen te veel zal vragen, omdat daarvoor een vaste garantie zal moeten komen voor de daar uit voortvloeiende uitbreiding van mate riaal. Spr. vraagt, of in het voorstel van B. en W. voldoende slangenmateriaal is opgeno men en of het spuithuis aan den H. Rijn dijk ook niet verwarmd moet worden. Bij het bespreken van de verwarming van het spuithuis bij het Raadhuis geeft spr. in overweging, het Raadhuis en daar mee het spuithuis centraal te verwarmen. De voorzitter beantwoordt den heer Paardekooper. De geheele reorganisatie zou inderdaad te veel kosten; B. en W. hebben zich bepaald tot het eerste noodzakelijke. B. en W maken geen bezwaar omtrent het verkrijgen van geschoold personeel, de af wezigheid kan moeilijkheden geven, hoe wel de meeste dorpen met een vrijwillige brandweer-bediening werken, épr. acht het echter noodzakelijk een eigen brandweer te behouden. Geen Centrale Verwarming. De centrale verwarming van het Raad huis door den heer Meydam voorgesteld, acht spr. te ingrijpend. De heer Paardekooper blijft waarschu wen voor gevaar van absentie by een vrij willige bezetting van personeel; terwijl de heer Meydam zich voor de zelfstandigheid van de gemeente verklaart. De voorzitter meent, dat men met een brandweer met 6 spuiten en een zoo groot personeel niet op den juisten weg is. De heer Paardekooper geeft te kennen niet de bedoeling te hebben het voorstel van B. en W. overboord te werpen, maar stelt voor dit aan te houden, totdat met Leiden overleg is gepleegd. Wethouder de Graaf acht ook de bezwa ren aanwezig van het afwezig zijn van de brandweerlieden, vooral overdag. De heer van der Krogt is voor behoud van de brandspuiten als eerste hulp in de verschillende wijken, zooals dit bij dén blikseminslag op zijn huis in het vorig jaar gebleken is. Ten slotte besluiten B. en W. gevolg te geven aan het verzoek van dén heer Paar dekooper en wordt het voorstel aangehou den: Het burgerlijk armbestuur. Aan de orde komt nu: vaststelling van een reglement voor het Burgerlijk Armbe stuur. De voorzitter zal de artikelen noe men, waarna de opmerkingen kunnen ge maakt worden. De heer Meydam wenscht een alg. be schouwing te houden en krijgt daarover het woord. Spr. wil, alvorens tot behande ling van het reglement van de voorstem mers, niet de voorstanders, vernemen wel ke beweegredenen er zijn geweest het Burgerlijk Armbestuur te stichten. Op de vele steekhoudende bezwaren van den voorzitter is gezwegen, men heeft met zwijgen genegeerd en daarmede zichzelf geblameerd. Men leeft met de oprechtheid op voet van oorlog. Volgens spr. zou aan den H. Rijndijk een actie opgezet zijn zich af te scheiden, om dat men het beu is, dat het hoofd van de gemeente dwars zit. Spr. noemt nog een maal zijn bezwaren: de armen zelf, de ge meente en de ambtenarij. De voorzitter zegt, dat B. en W. uitvoe ring geven aan het raadsbesluit, rekening houdende met den geest van den Raad. De heer Paardekooper stelt voor art. 6, le lid, te schrappen. Dit luidt: Bestuur ders van instellingen, bedoeld in art. 2 der armenwet kunnen geen leden van het Burgerl. Armbestuur zijn. Spr. meent, dat juist deze personen goe de diensten kunnen bewijzen aan het Bur gerlijk Armbestuur en wenscht de moge lijkheid tot benoemen open te houden. De voorzitter zegt, dat dit artikel ver band houdt met algemeen gevolgde ge dragslijn om zelfs den schijnt te vermij den, dat partijdig gehandeld zou worden. Spr. vreest dat G. S. J?ezwaren zullen ma ken de koorden in handen te geven aan menschèrt, die ook in een ander armbe stuur zitting hebben. De heer Meydam acht het artikel in den geest der Armenwet. De heer Paardekooper: dus het is niet onmogelijk het artikel te schrappen? De voorzitter houdt vol, dat het B. A. een aanvullende taak heeft; er komen vaak besluiten te nemen, die elkanders belangen raken. Het voorStel-Paardekooper wordt ge steund door de heeren v. d. Ploeg en Tijs- sen.' Het artikel zooals door B. en W. voorge steld, komt in stemming, en wordt ver worpen met 6 tegen 5 stemmen. Vóór de wethouders, en de heeren Meydam, Wes- sel en de Groot. „Desverlangd". Bij art. 46 maakt de heer Meydam be zwaar tegen de bepaling,, dat aan B. en W. „desverlangd" de kasgelden moeten wor den vertoond. De voorzitter licht toe, dat in een ander artikel de bevoegdheid staat tot controle door een verificatie-instelling, hetwelk ze ker zal toegepast worden. De voorzitter is wel bereid schrapping van „desverlangd" over te nemen, Wet houder de Graaf eveneens, doch wethou der Onderwater wil handhaven. De heer Jac. v. Leeuwen acht het zooals het daar staat dubbel wel. B. en W. hebben maar te vragen en de kas wordt getoond. In het geval alles heel goed gaat hebben B. en W. dan ook geen ver plichting. Het gewijzigde artikel komt nu in stem ming 'en wordt verworpen met 4 voor en 7 tegen. Vóór stemden de wethouder de Graaf en de heeren de Groot, Wessel en Meydam. Over het geheele reglement wordt ge stemd en het wordt aangenomen met 6 voor en 5 tegen. Tegen de wethouders en de heeren Meydam, Wessel en de Groot. Rondvraag. De voorzitter zegt de rui tersport op het voetpad aan den H. Rijn dijk door politie-toezicht te laten vóórko men. Tegen het venten is proces-verbaal opgemaakt. Parkeeren is nog niet te ver bieden. De heer v. d. Ploeg vraagt of in de werkverschaffing ook de duurtebijslag zal gegeven worden. Hierna wordt de zeer belangrijke raads zitting beëindigd. KATOENEN JONGENS- PAKJES OPKNOOPPAKJES van prima linnen en jeans, verkrijgbaar in diverse modellen, leeft. 1Vfe-4 J- leeft. 4—5 Jaar 2.75 leeft. 57 jaar 2.95 OPKNOOPPAKJE van was- en kleurechte sa- tin jeans, in marine, bleu, bruin en wit, ge biesd en geborduurd in contrasterende tinten, leeft 2Va tot O rn 4 jaar £.OU leeft. 45 jaar 2.75 leeft 57 Jaar 2.95 Uw Modehuis Ziet onze speciale etalages Passage Botermarkt wmÊÊÊÊmi Geeft Uw kinderen pSCel ld IS" Chocolade Kalktabletten Zij lusten deze graag en het beender- stelsel wordt hierdoor versterkt Losse tabletten verkrijgbaar bij Drog. en Apoth. en ook in potten van 200 st. I 1.50 per pot. Alleen echt met merk Scaldisn in tablet Fabr. i R.V. Pharm. Chem. Fabr. v.h. E. NI. Braskamp Rijswijk (Z.H.) 201 in BOEKVORM Heft is ons bekend, dat velen de reek» artikelen, door de weleerw. heer A. N. DUYNISVELD in ons blad geschreven over de historie ven de parochiekerk te Nootdorp, met belangstelling hebben gelezen. Deze artikelen zijn thans <n boek' vorm uitgegeven, omdat wij meen den, dat menigeen er prijs op zou stellen deze plaatselijke geschied- beschrijving voor zieh en de zijnen te bezitten. De „GESCHIEDENIS VAN NOOT DORP" is op zwaar papier af gedrukt en verlucht met eenige interessante oude prenten. De uitgave geschiedt In beperkt aan tal, zoodat nabestellen niet meer mogelijk zal zijn. Het boekwerkje is tegen den prijs van 50 CtS., voor abonné's van „De Leidsche Courant" 35 Ct.v aan onze bureaux en bij onze verkrijgbaar agenten t Wed. B. JASPERSE Nootdorp TH. ADEGEEST Zoetermeer P. WENSVEEN Stompwijk A. v LOCHEM Leidschendam

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8