Tegen den vijand van binnen. Optimisme in Joego-Slavië MGEVING DINSDAG 23 APRIL 1940 OE t.ElDSCHF COURANT TWEEnF. RL AD - PAG. g FRANSCHE COMMUNISTEN GEARRESTEERD. De veiligheidspolitie is gisteren overge gaan tot de arrestatie van 74 communisten in het gebied ten Westen van Parijs. Deze arrestatie is verhaast door de in hechtenisneming van Janin, oud-burgemees ter van St. Georges-Villeneuve. Janin was door Moskou speciaal belast met de orga nisatie der revolutionnaire propaganda in het district Parijs. Aan de hand van de bij Janin gevonden documenten heeft men een geheime organisatie ontmaskerd, die talrij ke vertakkingen had in belangrijke fabrie ken, welke voor de defensie werken. Deze organisatie moest vooral het werk van de C.G.T. in discrediet .brengen en.de commu nistische elementen weer tot de vakbonden doen toetreden, opdat zij daarin de leiding op zich zouden kunnen nemen. Binnenkort zou een dagelijksch krantje verschenen zyn. TOEZICHT OP VREEMDELINGEN IN SPANJE Een Spaansch radiostation heeft bekend gemaakt, dat de Spaansche regeering beslo ten heeft nog nauwkeuriger te letten op de vreemdelingen, die in Spanje wonen of er reizen. EEN OPROEP VAN DEN OPPER BEVELHEBBER VAN ZUID-SLAVlë De commandant van de troepen in Belgra do heeft een oproep gericht tot alle vader landslievende Zuid-Slaven om onmiddellijk aan de desbetreffende autoriteiten bekend te maken, wat „zij zien en hooren en wat de landsverdediging in gevaar zou kunnen brengen". Hieraan wordt toegevoegd, dat buiten- lancische geheime diensten onlangs ge poogd hebben onzekerheid te zaaien in het leger, het vertrouwen in de regeering te schokken en bizonderheden te verzamelen over de militaire sterkte van het land. Het is de plicht van de Zuid-Slaven te letten op de vreemdelingen, velen van hen zijn agenten, welke tegen de belangen van den Staat werken. De krachtige „Nationale Verdedigings- bond" heeft een manifest gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat het oogenblik is gekomen om het systeem van nationale ver dediging op militair en diplomatiek terrein te voltooien. Volgens een United Press-bericht uit Bel grado is men daar van meening, dat de „crisis" van de laatste weken voorbij is en dat Joego-Slavië's positie niet slechter ge worden is. Drie factoren zijn, naar men gelooft, de oorzaak van het groeiende gevoel van vei ligheid in Joego-Slavië. Op de eerste plaats het besluit van de Joego-Slavische regee ring de normale diplomatieke betrekkin gen met Rusland te hervatten. Vervolgens gelooft men dat het element van verrassing in Scandinavië voorbij is en dat iets van het eerste Italiaansche en thousiasme voor Duitschlands macht ver vlogen is. Tenslotte hecht men groote waarde aan de maatregelen, die Joego-Slavië zelf ge nomen heeft. Deze zijn van uiteraard mili tair geheim, doch, volgens goedingelichte bronnen, is het land thans beter voorbereid dan in September. Men gelooft hier niet, dat direct iets te gen Joego-Slavië zal worden ondernomen, tenzij Italië bereid zou zijn, tot samenwer king met Duitschland en tot deelneming aan den strijd, doch men gelooft hier niet, dat Italië op het huidige oogenblik het ri sico zal willen loopen, aan Duitsche zijde in den grooten oorlog betrokken te gera ken. Aldus heeft men hier den indruk, dat een begin van een rustiger periode voor den Westelijken Balkan is aangebroken. Men gelooft, dat de regeering krachtig tegen ongewenschte vreemdelingen in het bijzonder tegen Duitsche toeristen, zal blij ven optreden. OP DE BOLLENBEURS Haarlem, 22 April Het ontbreekt de bollenkweekers toch werkelijk niet aan moed en vertrouwen. Terwijl telkens weer nieuwe landen aan de „gesloten-zijnde" worden toegevoegd nu weer Frankrijk waar geen deviezen meer voor bollen worden beschikbaar ge steld gaat men voort met enthousiasme de nieuwigheden, vooral in Narcissen, te tccnen. En het telkens meer naar voren brengen van een variëteit doet deze kennen en daardoor koopen. Alvorens de Narcissen te bespreken, die in rijke verscheidenheid aanwezig waren, eerst de andere bolgewassen. En daarvan he. eerst de schitterende, hel der roode tulp van D. H. Lefeber en Co., Lisse. Een kruising van Darwin ep Foste- riana. Heel groote bak, volmaakt gevormd, zeer stevige stengel. Daarnaast een collectie Ameryllis hyp. van Warmenhoven en Zonen, Hillegom. Al len in de donkere kleuren: rood, karmo zijn enz. A. J. Prins, Wassenaar, liet twee tulpen zien, waarvan de e.l.t. Jan van der Weiden, zachtgeel, mooie bloemvorm het meest de aandacht trok. Twee Gladiolen: Hopman's Glory, de zeer groote van P Hopman en Zn., Hille gom en Sir William Pitt, levendig rood van C. P. Alkemade Czn., Noordwijk. Ook knap hoog. F. L. de Goede, Coksdorp, Texel, zond een Tritillaria Imperialis (stinklelie) ter opnaamstelling in. C. G. van Tubergen Jr., Haarlem, en G. C. van Meeuwen en Zn., Heemstede, lieten Freesia's zien. De schaal met Royal Bride, welke wij de vorige week beschreven, was thans 175 uur oud en nog prachtig. Belle en Teeuwen, Lisse, zond de zeer eigenaardige Tulipa praestans Fuselier. Een bol in een potje, 6 a 7 bloempjes van een helder roode kleur! Een soort boompje. De Narcissen: De Vereenigde Culturen, Noordwijk, hadden mooie exemplaren van Inc. Scarlet Leader en Caledonia. Ook de witte Leedsii Gertie Miller en de beide witte Trompetten Miramar en The Duke trokken de aandacht in deze mooie col lectie. Lotta Svard, de bicolor van Prins en Topper, Wassenaar, die wij dit voorjaar reeds meermalen uit de kas gezien hadden, was thans van het veld aanwezig. Gebr. Eggink, Voorschoten, had Inc. Westminster en Trompet American Beauty ingezonden. De eerstgenoemde vonden wij het mooist. Uit de Venen zond J. P. Wesselman eeni- ge goede zaailingen in het Barrii en Inc. ras ter opluistering in. H. P. Zwetsloot, Lisse, had eenige eigen aanwinsten ingezonden, o.m. Inc. Compo ser, welke iets voorover hangt, Bavrii Zaai ling M. 80 met erg doorzichtig bloemdek en de mooie Inc. Zaailing M. 10. Prinses Fairal vormde met Inc. Jalna en eenige zaailingen de fijne inzending van P van Deussen, Sassenheim, waarnaast C. P. Alkemade Czn., Noordwijk, de aandacht vroeg voor beste bloemen van Scarlét Won der en Copper Beval. Kleurbeschryving overbodig. Van buiten waren alle bloemen van de grcote inzending van G. Lubbe en Zoon, Oegstgeest, waarvan slechts enkele ge noemd kunnen worden. Opvallend door grootte was de zacht-gele Mendel, goed was ook Scarlet Leader even als Inc. 39/3, ongeveer gelijk in kleur aan de Leader, maar met puntige dekblaadjes. Twee groote geel trompetten vermeerder den ditmaal het gemengd gezelschap van de vorige week t.w. Hindenburg en Mother. Reginald Dickson was één der eersten, die opviel in de collectie van F. Rij neveld en Zonen, Hillegom, chromaatgeel met oranje kom. Ook Inc. Utopica met zuiver wit dek en gekroesde oranjekroon, Mrs. D. F. Pont, zacht geel, oranje-eindigende kroon, Inc. Sirclair Lewis, oranje en Inc. Cordell Huil, zwavel wit dek met gele kroon trokken de aandacht. Tot slot Warnaar en Co., Sassenheim. Barrii Clear Eye, wit bloemstuk, klein- oranje-scharlaken kroontje, Inc. Magic Cir cle, wit dek, platte diep-gele kroon, Full Measure, helderwit bloemdek met schotel- vormige, diep oranje-roode kroon, zijn eeni ge der prominentste. Ook Inc. Monique, Inc. Faithfull en de witte Trompet Graphic vielen op. Faithfull is de bollenkweeker! Gehoopt wordt, dat de actie om Engeland open te krijgen,- welke vanuit dat land gaande is, succes mag hebben! Voorloopig blijft men kalm; men wacht eerst een voor Engeland gunstige wending van den oorlog af. Het bord was vol met vraag en aanbod, hoofd zakelijk door de commissionnairs. Aange boden werd o.m. teeltvergunning voor Boe renkool, Roode peen enz. Een teeken des tijds. OEGSTGEEST Oranje-vereeniging. Gisteravond hield de Oranje-vereeniging een alg. ver gadering in „Het Witte Huis" or.der voor zitterschap van den heer D G. Sanders. De secretaris bracht het jaarverslag uit. Vervolgens bracht de pennmgm. financieel verslag uit. Het nadeelig slot van 1938 kon dan het batig, saldo van 1929 worden weg gewerkt. De Kascomissie Dracht bij monde van den heer Borst hulde aan den penning meester. Tot leden der xaacommissie 1940 werden benoemd de heeren, H. W. Coilee en C. Paardekooper. Tot bestuurslid zag zich de heer W. F. de Rooy benoemd met alg. stemmen terwijl de heer Sanders met op een na alg. stemmen werd herkozen als voorziter. Het bestuur deelde voorts nog mede, dat, gezien de toestand, geen plan nen tot feestviering op 31 Aug. konden worden gemaakt. Getracht zal worden zoo mogelijk een kinderfeest te organiseeren. Nog zij vermeld, dat de voorzitter bij de opening in treffende woorden herdacht het overlijden van het bestuurslid den heer A. J. Vester, als ook het verscheiden van den heer v. d. Heyden die ook vele jaren zijn krachten aan de vereeniging heeft gewijd. NOORDWIJKERHOUT Ernstige aanrijding. In de Kerkstraat alhier had een ernstige aanrijding plaats. Het 10-jarig zoontje van den heer v. d. N. alhier stak plotseling den weg over van achter een juist passeerende vrachtauto. De heer M. die op hetzelfde moment met een luxe auto voorbij reed kon een aanrijding niet voorkomen. Het kind werd door den bumper van de auto tegen den grond ge smakt. Met een zware hersenschudding en een gebroken arm werd de jongen opge nomen. Hij is naar het Ziekenhuis overge bracht. De chauffeur van de auto treft geen schuld. RIJNSBURG GEMEENTERAAD Ter behandeling van een korte agenda kwam de raad gisteravond bijeen. Besloten werd, dat de herziening van het uitbrei dingsplan der gemeente zal worden voor bereid. Het laatste uitbreidingsplan dateert uit 1924. Bij benoeming van een gemeente-opzich ter stelde de heer Zandbergen voor, dit punt van de agenda af te voeren. Hij maakte er bezwaar tegen, dat de drie per sonen op de voordracht van gelijke poli tieke rienting waren (A.R.). B. en W. deden beter met een andere voordracht te komen. Nu ontbrak de mogelijkheid om een keus te doen. De voorzitter merkt op, dat het hier een aanbeveling en geen voordracht van B. en W. betreft. De raadsleden blijven vrij. De heer De Hoog was van meening, dat niet de politieke verhoudingen in den raad doch uitsluitend de bekwaamheid van de candidaten van belang was. Het voorstel van den heer Zandbergen werd verworpen met 46 stemmen. Vóór de heeren Driebergen, Van Egmond Leen heer en Zandbergen. Benoemd werd de heer P. van Nieuw koop, architect te Oegstgeest met 6 van de 10 stemmen. Voor extra uitgaven ingeval van evacu atie werd besloten B. en W. te machtigen over een crediet van 1000 voor uitbrei ding van de luchtbescherming en 1000. voor maatregelen voor de evacuatie, te be schikken. Wethouder Kralt deelde mede, dat voor de evacuatie reeds alles administratief is geregeld en op kaarten gezet. Nu onze ge meente voor enkele dagen ook is aange wezen om geëvacueerden op te nemen, zul len de ingezetenen nader op de hoogte wor den gebracht. Voor de rondvraag had de heer Zand bergen vijf vragen ingediend over een vrij gekomen gemeentewoning. De vraagsteller merkte op, dat deze woning van 3.huur nu blykt verhuurd te zijn aan een middenstander. Hiermede is deze niet ten goede gekomen aan een werklooze, die nU aangewezen is op een huur van 4.in een woning van „Spino za". De heer Zandbergen las voorts een circulaire voor van den minister van Bin- nenlandsche Zaken van 23 Februari 1939 en betoogde, dat B. en W. in strijd met dit schrijven hadden gehandeld. Tegen betaling van 50 cent huur meer, zou een bewoner van een onbewoonbaar verklaarde woning deze gemeentewoning kunnen betrekken. De voorzitter vroeg den heer Zandbergen hoe hij kon aantoonen, dat deze midden stander meer huur kan betalen. Genoemde circulaire was hem onbekend. Er komen zoovele circulaires. De heer Zandbergen: Daarom heb ik meermalen op een raadscommissie aange drongen. De voorzitter merkt voorts op, dat de huur wel goed zal binnenkomen én dat de huurder het huisje schildert en het behang vernieuwt. Dit is niet noodig meende de heer Zandbergen, daarvoor hebben wij een onderhoudsfonds. De voorzitter meende, dat de heer Zand bergen deze zaak wel wat te scherp stelde. Een verzoek aan B. en W. om in den ver volge met de voorgelezen circulaire reke ning te willen houden, ware meer op zijn plaats. De heer Zandbergen achtte het onrecht vaardig, dat hier iemand profiteert van de bijdrage op deze woningen, die dit niet noodig heeft. De discussies over deze woningkwestie hadden de gemoederen dusdanig verhit, dat de heer Van der Gugten een beschuldi ging uitte, dat men indertijd bij het op maken van de lijst van onbewoonbaar te verklaren woningen, eerst de Inspecteur van de Volkshuisvesting had laten teekenen en er later nog woningen aan had toege voegd. Veiling. In de vergadering der Groen- tenveilingsvereeniging werd door het be stuur medegedeeld dat het veilingspercen tage kon worden gebracht van 5 op 4 De omzet was in het afgeloopen jaar 40.000 hooger dan in 1938. Een 10.000 teil nieuwe veilingkisten werden rangekocht, het statiegeld in verband met de verhoogde houtprijzen verhoogd tot 60 ct. p. kist. In 1939 werd het nieuwe veilinggebouw met afmijntoestel in gebruik genomen hetgeen een zeer groote verbetering kon worden genoemd. Over het uitdiepen van het water aan de losplaats is het bestuur nog in onderhandeling met Rijnland. Het aftre dende bestuurslid de heer Jac. Kromhout, secretaris, werd herkozen. Het rapport van den accountantsdienst was gunstig. WARMOND Emmabloem. Morgen wordt in War mond de Emmabloem-collecte gehouden. Volksbond. Onder groote belangstel ling hield de Volksbond een alg. verg. in hotel „de Stad Rome". De voorz., de heer J. Hogenboom, opende de bijeenkomst. Door den secretaris, den heer C. van Kem- 'pen, werden de notulen der vorige bijeen komst gelezen. Hierna was het woord aan den penn tot het uitbrengen van zijn fi nancieel verslag. Hieruit bleek, dat de ver eeniging een batig saldo te boeken had van 53.40. De voorz. kreeg een vrij mandadt voor de aanstaande te Haarlem te houden vergadering van den Centralen Raad, terwijl wat betreft de motie, inge diend doör de afdeeling Noord wij kerhout, met alg. st. werd besloten deze motie te steunen. Het woord was hierna aan den heer Lansing, die een duidelijke uiteenzet ting gaf van de werking en het doel van de instelling Concordia. Na deze leerzame rede werd overgegaan tot verloting van enkele retraitekaarten. Tijdens de pauze werd een collecte gehouden ten bate van de instelling „Hulp in Nood", die een be drag van 13.35 opbracht. Omgeslagen. Amper gaat men zeilen of de ongelukken komen weer opdagen. Zoo ook gisteren. Een jol, bemand met eenige dames, die niet konden zeilen, de dames v. H. de V. uit den Haag, sloeg ten gevolge van een verkeerde manoeuvre om. De dames te water, taschjes en andere voorwerpen zoek, doornat, nog juist gered, zie daar de gewone rèsultaten van een dergelijk zeiltochtje. WASSENAAR Feestavond van „De Graal." Zondag avond had in het R.K. Vereenigingsgebouw de j aarlij ksche feestelijke bijeenkomst plaats van de Graal, de Vrouwelijke Jeugd beweging voor Katholieke Actie, waarbij wij onder de aanwezigen opmerkten d'e Pastoors Thoknaar en Wiemars en de Ka pelaans Sohoots en v. d. Bosch. Pastoor Thoknaar heette als bescherm heer en raadsman van de Graal allen wel kom en dankte voor de gulle opkomst. Op verdienstelijke wij se zong een zang koortje van de Graal een tweetal liederen, waarna door eenige Graalleden een paar Engelische reidansen keurig werden uitge- vaerd. Het woord was daarna aan den heer v. Adriohem, hoofd van de Pius X-sohool, dde een zeer goede uiteenzetting gaf van de taak van de Graal. Nadat dan wederom op voortreffelijke wijze een paar Engelsche reidansen waren uitgevoerd en een paar liederen giezongen, werd een tooneelspel in 6 bedrijven uitge voerd, getiteld: „Esther." De ons onbeken- ,de schrijver of schrijfster is zeer goed ge slaagd in de verwerking van het aan de bijbel ontkend gegeven. Duidelijk komt uit, o.a. in het slot van het le bedrijf, hoe Esther een voorafbeelding is van Maria. Het 5de en 6de bedrijf stelt die voorafbeel ding als voorspreekster bij God (Esther bij Asuerus) helder en klaar voor oogen, waar na het geheel besloten wordt met het Mag nificat In keurig verzorgde décors en in bij het gegeven passende costuuxns vertolk ten allen, zonder uitzondering, zeer goed haar rol, waarbij een extra complimentje toekomt aan de vertolkster van de titelrol, Esther. Kapelaan Schoots, die het sluitingswoord sprak, wees op den titel van het 5de be drijf; Esther waagt een stout plan. Het is een stout plan geweest van de leiding van de tooneelclub om dit stuk te kkzen. Het is altijd moeilijk om een bijbelsch gegeven als tooneel te verwerken en te spelen. Spr. feliciteert de kidsters en speelsters en dankt hen voor het göbodene. Tenslotte dankt spr. de aanwezigen voor de betoon de sympathie. Het was een goed verzorgde feestavond, die meer belangstelling bad verdiend. St. Joseph-comité. Doordat de militaire overheid het R.K. Vereenigingsgebouw heeft opgeëischt is het katholiek organisatie leven in Wassenaar thans volkomen ont- wïicht. De uitvoering voor het St. Joseph- comité, die hedenavond aldaar zou geschie den, zal nu, eveneens hedenavond, plaats virrien in de gymnastiekzaal van de school de Zusters aan de Kerkstraat. KeucAe tuuM onthoudt die ook uw bander, nietOnthoudt vóór alles, dat ook ban den door gebrek aan lucht overlijden I Controleert regelmatig de banden spanning, vooral thans, nu de banden- handel aan banden ligt is dat noodig I HILLEGOM T.b.c.-bestrijding. Morgen zal de jaar- lijksche Emmabloem-collectè hier worden gehouden. Behalve een bloempje, wordt ook een lot aangeboden. De opbrengst komt uitsluitend de t.b.c.-bestrijding in - onze eijen plaats ten goede. Aan het jaarver slag dezer zoo nuttige instelling ontkenen we het volgende: de eerw. Zuster Dymph- na en Zuster Terhorst, beiden gediplomeerd als wijkverpleegster-huisbezoekster, legden in 1939 tezamen 1251 bezoeken af in 93 huisgezinnen. Als 3e is sinds 1 Jan. 1940 aangesteld de eerw. Zuster Gaudentia. Er werden 15 patiënten uitgezonden naar sa natoria nl. 6 mannelijke en 9 vrouwelijke patiënten. In de lighal achter Huize St. Jo seph werden 15 patiënten verpleegd met 1193 verpleegdagen. Van het consultatie bureau voor zuigelingen werd voor 214 door de moeders gebruik gemaakt; het aantal consulten bedroeg 1620. Er werden voor dit doel 433 huisbezoeken afgelegd. Op den 2den en 4den Donderdag van elke maand hir-ld het consultatiebureau voor tuberculose in Huize St Joserb zit ting 116 personen bezochten het bureau voor de eerste keer, n.l. 26 mannen, 39 vrou wen en 51 kinderen. Verder werden er 211 maal xaeds ingeschreven patiënten onder zocht. De t-trw. Zuster OJa heeft afscheid geno men van de vereeniging. Jaren heett de op geruimde „Brabantsche' met groote toe wijding zich gegeven aan de verzorging van de lighalpatiënten. Moge een rustige levensavond hare beloo ning hier zijn in afwachting van het hoog ste loon in den hemel. Het bovenstaande moge zeker voor zoover noodig een aansporing zijn om dit maatschappelijk liefdewerk morgen naar vermogen te steunen, door 't koopen van minstens één bloempje en van één lot. Het bestuur is vol goeden moed. KATWIJK AAN DEN RIJN „Katholiek Katwijk" In het Parochie huis hield de vereeniging „Katholiek Kat wijk" gisteravond haar jaarvergadering. Voorzitter was de heer L. van Paridon, die de vergadering opende met gebed en het woord gaf aan den secretaris, den heer C. van der Marei voor het lezen van notu len en jaarverslag. De penningm., de heer Jac. Rietveld, deed financieel verslag. De inkomsten hadden bedragen 140.37, de uitgaven 112.15, batig saldo 28.22. De heeren Ouwerling en Grimbergen contro leerden de rekening en bevonden boeken en bescheiden in orde. Bij de bestuursver kiezing werden de aftredenden, de heeren L. v. Paridon en Jac. Rietveld, herkozen. Volgde bespreking van de te houden bol- lenveiling ten bate der kerk. Tot leden der commissie, die deze aangelegenheid zullen behartigen, werden benoemd de heeren P. H. Castenmiller, C. Braun, Hub. v. Pari don en L. v. d. Valk. Als voorloopige datum voor deze veiling werd genoemd Dinsdag 21 Mei, te houden in het Parochiehuis. Bij de algemeene besprekingen werd gevraagd dat het bestuur van K.K. het kerkbestuur zou verzoeken alle pogingen in het werk te stellen de R.K. school vrij te krijgen (thans bezet door militairen) of een andere ge legenheid te zoeken opdat weer volle da gen school zal kunnen worden gegeven. Vanuit de vergadering wordt er. de aan- dacht oj gevestigd, dat er wl eenige actie gevord wordt in de Onderwijsbladen, doch zoo goed als niets wordt er over ge lezen in de andere pers. En het is niet een onderwijzersbelang, doch een belang der ouders met aan het hoofd de Schoolbestu ren. Na eenige bespreking doet het bestuur de toezegging het kerkbestuur op deze voor velen ernstige aangelegenheid te wijzen. Vervolgens nog eenige bespreking over de financieele aangelegenheid der militaire tehuizen te Katwijk-Rijn en Katwijk-Zee die de zorgen-kinderen van het kerkbe stuur zijn. Na rondvraag sluiting met ge bed. LISSE Hanze Gisteravond hield de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" in samenwerking met de K.J.M.V. een buiten gewone vergadering in „De Nachtegaal" onder voorzitterschap van den heer C. W. Barnhoorn. Mede waren uitgenoodigd de dames der leden boven 14 jaar, alsmede de Josefsgezellen. Als spreker trad op de zeereerw. heer H. de Greeve met als onderwerp „De toe komst der Maatschappij, een oorlogsruïne" De groote zaal was tjokvol! De zeereerw. heer De Greeve gaf een geestdriftige uiteenzetting over den Bond zonder Naam. De heele wereld is egoïs tisch, men is egoïstisch! Het ergste is, dat men het is zonder het te weten. Deze verziekte maatschappij komt voort uit een verziekte mentaliteit. Verander die menta liteit en er komt een andere wereld. Wat is de Bond zonder naam? Dat is het beoefenen der naastenliefde. Verbeter de wereld, doch begin met je zelf. Is dat nu wat nieuws? Weineen, sla het Evangelie van Matheus op en ge zult zien dat die leer al 2000 jaar oud is. Toch is er voor dezen tijd wel iets nieuws aan. Spr. deed dit zeer duidelijk uitkomen. Er is geen sterveling of hij kan aan de actie van dezjn Bond meedoen, practisch meedoen. Alle menschen, ook de slecht- sten; zijn van binnen beter dan zij zich naar buiten voordoen. Dat is mijn onder vinding van de 16 jaren, dat ik in 't open baar onder de menschen optreed. Spr. staafde dit door voorbeelden door hem in de practijk opgedaan. Tracht de menschen te benaderen niet met de minachtende blik doch met een blik van naastenliefde en de resultaten zullen niet uitblijven. Gods wil wordt in de wereld altijd wer kelijkheid bedenk dat wel. God wil, dat wij elkander liefhebben. De oorlog is voorbereid in een enormen haat. De wereld wordt opgeofferd, aan de hoogmoed en de haat. Men is te hoogmoe dig om elkander de kleine vergrijpen te vergeven en de n: tenliefde te beoefenen. Op deze vlammende rede volgde een vurig applaus. Sluiting na dankwoord. SAaShlNHLIM Geslaagd. Voor het examen Helpster Roode Kruis slaagde mej. A. Wiepkema, al hier. Rectificatie. In het Raadsverslag van 12 April j.l. laat onze verslaggever den heer van Reijsen o.m. zeggen: „Waarom woningen bij Sikkens' Lakfabrieken". De aandachtige lezer zal begrepen heb ben dat in dezen zin het woordje „geen" is uitgevallen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6