MAANDAG 22 APRIL 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. b R.K. Sportver. „Van Nis pen." Van Nispen speelde voor die eerste imaal op haar nieuwe terrein langs de Hoekgat- terlaan tegein Geel-Wit 1 en moest met 4 2 'hiet onderspit delven. Daar Geel-Wit overwegend sterker is en de uitwedstrijd tegen G.-W. met 60 door de onzen ver loren werd, is deze nederlaag eervol te noemen. Precies 2 uur wordt de aftrap verricht door Pastoor Hansen, zoodat deze wedstrijd een eenigszins feestelijk karakter diroeg. Direct zijn de Zilkers in den aanval en iweet, na 5 minuten spelen, de linksbinnen de score te openen. 10. Reeds vrij spoe dig hierna komt de Zilkerkeeper in actie, imaar weet deze onheilen te voorkomen. Het is dan een speler van' de thuisclub, die in eigen doel trapt 11. Geel-Wit gooit er niu een sohepje op, hetgeen ook voor de thuisclub een prikkel is er foeter op te Bitten. Benige malen hebben de v. Nispen -voorwaartsen pech als juist naast of over geschoten wordt. Aan de andere zijde een G.-W. aanval, een groot aantal spelers voor het V. N. doel en een der Geel-Wittens doelpunt onverwachts en onhoudbaar. 2 1, welke stand vóór rust onveranderd iblijft. Na rust een sterker V. N.-elftal. Steeds trekken zij ten aanval, maar het 'geluk is dezen middag niet aan hun zijde. Juist in deze periode van overwicht dier thuisclub, volgt een onverwachte G.-W. doorbraak en de stand is 31. Dit wordt V. N. te Ibar. Van Maris geeft van het lijntje mooi voor en zijn broer zorgt voor de rest 32. Ieder denkt dat V. N. het nog op zal ha len, maar het is juist G. W., dat op for tuinlijke wij.ze de voorsprong verhoogt 42, in welken stand geen verandering meer komt. V. N. speelde met een invaller voor J. Duivenvoorde, terwijl J. Bakker weer aan wezig was, die echter nog niet ingespeeld is na een langen tijd van gedwongen rust. ■Met het tweede gaat het niet naar wensch. Wederom vertrok dit elftal met verschillende invallers ten strijde en werd door DEM 4 verdiend met 5—0 gekraakt. R.K. Sportver. „Foreholte" Onder matige belangstelling en goed weer konden onze jongens het gisteren niet bolwerken. Dat het spel even goed was als van den tegenstander D.E.S. I zouden de toeschouwers kunnen getuigen. Echter misten Foreholte hun keeper en telden nog enkele invallers. Vandaar de redenen, dat met zoo'n hooge score (37) werd ver loren. We kunnen echter de invaller-keeper slechts bedanken voor de hulp. Wel was het voor vele Foreholte-spelers een handicap, met een even goed spel te verliezen. Toch heeft de keeper evengoed z'n best gedaan. Daarom moeten sommigen niet direct hun misnoegen laten hooren. Een en ander schaadt de sportiviteit. R.K. Sportver. S.M.C. Van de zes te behalen- winstpunten zijn er slechts twee binnen gekomen. De junio ren brachten het er slecht af. S.M.C. ver loor met 30 van Lisse a. S.M.C. c verloor van Lissie b met 70, dat is met acht spe lers nog niet slecht b.-fooys. S.M.C. I ver richtte goed werk door N.V.S.B. met 100 in te makien. Hiermede is jullie kampioen kans we<er sterker geworden, eerste elftal- Iers. Er moet deze week nog eens flink ge traind worden voor den grooten strijd te lgen U.D.O. R.K. Sportver. „WSB." WSB speelde tegen Lisse in. Aanvan kelijk ovenheerscht Lisse het veld, dooh allengs raken de partijen aan elkaar ge waagd en zien we wederzijds, mooie aan vallen. De eerste mooie kans van V.V.S.B. gaat verloren, door dat Seijsener in goede positie juist naast schiet. Na 15 minuten spelen weet Borst te profiteeren van een mooie voorzet van Gavers en met een goed schot geeft hij z'n cluib de leiding, (10). Dan komt Lisse geweldig opzet ten en de midvoor maakt van een blunder van een der backs handig gébruik en brengt de partijen op gelijken voet. Het spel gaat aardig op en neer en om beurten zijn beide doelen in gevaar. Bij een treu zeling voor het doel van de thuisclub schiet de rechtsbinnen van de gasten hoog in de touwen (12). Een mooie vqorzet van de linksbuiten wordt door Borst ingekopt, doch de keeper redt Even daarna is V.V. S.B. weer in het offensief, van Aken geeft een mooie pass naar Gevers, die de Lisser- keeiper geen schijn van kans geeft. (22). Direct naar de hervatting forceert de thuis club een corner, en de bal zweeft mooi voor het doel en met een vaardig hoofd knikje ligt No. 3 in het net. (32). De rechtsbinnen van Lisse schiet dan van dichtbij hoog over, Lisse werkt om den gelijkmaker, dooh succes komt dan aan den andieren 'kant. Bij een scrimmage voor doel maakt een der backs penalty en Broekhof plaats kalm in doel. (4-2). Lisse speelt nu een verloren partij, terwijl V.V.S.B. er nog een sohepje boven op gooit. Een vrij trap binnen het strafschop-gebied wordt na tactisch overleg, van Govers naar Broekhoef, hard in geschoten. (52) Even later gaat de linksbuiten er met een vaartje van door, komt alleen voor dien keeper doch schiet rakelings over doel. Met 52 komt het einde en iheeft V.V.S.B. een verdiende overwinning 'behaald op Lisse Hl. V.V.S.B. IV was niet opgewassen tegen Warmond I en moest met 100 de vlag strijken. In de eerste helft scoorde War mond vier maal en in de tweede helft maakten ze de resteerende doelpunten. Het wilde bij V.V.S.B. in de voorhoede niet vlotten, hoewel ze zeker een tegenpunt verdiend hadden. Een woord van hulde voor hun sportleven tegenstand is 'hier ze ker op zijn plaats, daar ze tot het laatste moment hun beste krachten gegeven heb ben. En dat is ook een felicitatie waard'. R.K. Sportver. „U.D.O." Het is gisteren een succes-dag geweest voor UDO. De b-junioren hebben 44 ge lijk gespeeld tegen Teylingen c, alhoewel ze met rust 1 achter stonden. Het a-elftal heeft het sterke DOS a ver slagen. Na een spannenden wedstrijd won nen zij met 32. De senioren hebben gewonnen met 40 van SJC III. Over den wedstrijd het vol gende: Na den aftrap komt SJC onmiddellijk goed opzetten en al heel spoedig moet de keeper handelend optreden, wat hem den geheelen wedstrijd goed af ging. Bij een fout in de achterhoede werpt de UDO- keeper zich als een leeuw op den bal en voorkomt hiermede een zeker doelpunt. Hierna is het de thuisclub, die tot den aan val overgaat. Er wordt echter te peuterig gespeeld om succes te hebben. eD rust komt dan ook met blanken stand. Na d.e thee speelt UDO iets beter en weet na eenigen tijd door toedeon van den midvoor 10 te maken. Even hierna is het de rechtsbuiten, die een kogel inzendt, waar de keeper van SJC geen kans bij krijgt. Hierdoor is SJC wat ontmoedigd, maar zij spelen toch nog stug door, alhoe wel ze den geheelen wedstrijd met negen man zijn. De gaping is blijkbaar toch te groot, want de gastheeren weten den standop te voeren tot 40. Alhoewel SJC moedig volhoudt, kunnen zij toch geen te genpunt scoren. Alzoo werd UDO weer twee kostbare puntjes rijker en is SJC practisch uitgeschakeld voor het kam pioenschap. Er is op het terrein een vulpenhouder verloren. De eerlijke vinder kan deze af geven aan den secretaris. R.K. Sportver. A.V.V. Begunstigd door fraai voetbalweer speelde het le elftal op eigen terrein tegen Westlandia I. Waarschijnlijk door den in terland wedstrijd was de publieke belang stelling niet zoo groot als we gewend zijn. Westlandia verscheen met diverse invallers waardoor A.V.V., blijkbaar overtuigd van een gemakkelijke overwinning, de zaken vrij kalm opnam, zoodat het vooral voor de rust een saaie vertooning werd. Onder de zeer goede leiding van den heer Weber onderneemt Westlandia aan vallen, welke echter zonder succes blijven. De A.V.V. aanvallen leveren, mede door het laksche spel der voorhoede weinig ge vaar voor de Westlanders. De strijd gaat dan langen tijd tegen elkaar op, waar bij wij echter slechts sporadisch goed voet bal te zien krijgen. Eindelijk weet A.V.V. bij een goed opgezetten aanval te doelpun ten 10. Lang plezier van dezen voor sprong heeft A.V.V. echter niet, want West landia weet spoedig gelijk te maken 11. Met dezen komt de rust. Na de rust aanschouwen wij aanvanke lijk hetzelfde spelbeeld, doch langzamer hand begint A.V.V. zich meer te roeren, dank zij het goede en geestdriftige spel van enkele spelers, die het laksche spel blijk baar moede zijn. Hierdoor krijgt de West- landia-achterhoede het zwaar te verant woorden en ofschoon zij langen tijd weten stand te houden, kunnen zij toch niet ver hinderen, dat A.V.V. den stand geleidelijk tot 6-1 opvoert. Ofschoon de Westlanders geestdriftige en lofwaardige pogingen doen den achterstand te verkleinen, gelukt hun dit niet en waar ook A.V.V. den 61 stand blijkbaar voldoende vindt, gebeurt er niets bijzonders meer en zoo komt het einde met een verdiende A.V.V. overwinning. KAMPIOENSCHAP VAN KATWIJK. De 2de ronde om het Kampioenschap van Katwijk, giestpeeld door K.D.C. te Katwijik a. d. Rijn en „Katwijik" te Katwijik aan Zee gaf den volgenden uitslag: F. Spierenburg—A. Schouten 20 W. DubbelaarA. Vooyis 20 D. HartkampC. van Rossum afgebr. J. G. SnelY. die Wilt rcgl. 20 J. DubbelaarG. Pluimgraaf 20 negl. Jac. PluimgraafW. Böttoher 20 Bij het einde dier 2de klasse is de stand als volgt: D. Zuyderdiuin 13 p., A. v. Duy- venvoorde 10 p., C. v. d. Spek 9 pnt., P. Barnfooorn 8 p., A. Schouten 6 p., A. Hel- lenlberg 5 p., J. Houwer 3 p., W. Berkfoeij 2 pnt. ZWEMMEN INT. WEDSTRIJDEN IN BELGIë. Goede prestatie van Tony. Byland. Gistermiddag zijn te St. Josse ten Noode bij Bruss%l internationale zwemwedstrij den gehouden, welke buitengewoon ge slaagd zijn en waaraan door Tony Byland en Rie van Veen werd deelgenomen. Op de 100 meter borstcrawl won Rie van Veen voor de Belgische kampioene, Nono Marien, in 1 min. 9.2 sec. De Nederlandsche leidde van het begin af en ondanks de pogingen van haar Bel gische tegenstandsters, wist zij haar voor sprong te behouden. Op de 200 meter schoolslag moest Tony Byland de meerderheid erkennen van Yvonne van de .Kerkhove. Direct na den start wist de Belgische een kleinen voor sprong te nemen, gevolgd door de Hilver- sumsche. Yvonne bleef echter voor en won in 2 min. 58,8 sec. Dank zij den feilen strijd slaagde de Belgische zwemster er in het Belgische' record, dat op haar naam stond met 3 minuten precies, met 1,2 sec. te verbeteren. Tony Byland noteerde 2 min. 59,8 sec. en bleef 0.1 sec. onder haar beste persoonlijke prestatie. Rie van Veen kwam nog eens aan den start, ditmaal voor de 400 meter borst crawl tegen Fernando Caroen. Het werd een weinig interessante wedstrijd, want „Coroentje" bleek veel sterker en won met een voorsprong van ruim 10 sec. op de Rotterdamsche. Met haar tijd van 5 min. 14.4 sec. verbeterde Fernande Caroen het Belgische record, dat in haar bezit was met 5 min. 16.4 sec. De uitslagen luiden: 100 meter borstcrawl: 1. Rie van Veen (Nederland) 1 min. 9.2 sec., 2. Nono Ma rien (België) 1 min. 12 sec.; 3. 'Marie van de Brande (België) 1 min. 16.6 sec. 200 meter schoolslag: 1. Yvonne van de Kerkhove (België) 2 min. 58,8 sec. (nieuw Belgisch record); 2. Tony Byland (Neder land) 2 min. 59,8 sec. 400 meter borstcrawl: 1. Fernande Ca roen (België) 5 min. 14.4 sec. (nieuw Bel gisch record); 2. Rie van Veen (Neder land) 5 min. 25 sec. OLYMPISCHE SPELEN HELSINKI 1940 DEFINITIEF VAN DE BAAN. Erik von Frenckel, lid van het Organi satie-comité der Spelen van de twaalfde Olympiade, heeft verklaard, dat de Olym pische Spelen Helsinki 1940 definitief van de baan zijn. Von Frenckel voegde er nog aan toe, dat Finland er wel op zou aandringen, dat de volgende Olympische Spelen, wanneer deze ook zullen worden gehouden, te Hel sinki worden georganiseerd. Qemaigde ffi&achtm NA AANRIJDING OVERLEDEN. Autobestuurder kwam plicht tot stoppen niet na. Zaterdagavond omstreeks half 8 is nabij het gehucht Milsbeek onder de gemeente Ottersum een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De 3C-jarige G. Noy uit Milsbeek stapte hier met zijn verloofde uit een stilstaanden tramtrein van den Maasbuurtspoorweg Nij megen—Venlo. Uit de richting Nijmegen naderde met groote snelheid een personen auto, bestuurd door Sch. uit Venlo. Ondanks het feit, dat de tram pasagiers uitliet weshalve de bestuurder den plicht had te stoppen reed deze met groote vaart door, met het gevolg dat de heer Noy door den wagen werd gegrepen en een eind werd meegesleurd. De bestuurder verloor de macht over het stuur en reed tegen een boom. Toen men den heer Noy had bevrijd, bleek zijn toestand hopeloos. Hij was zwaar verminkt en hem werden ter plaatse de H.H. Sacramenten der Stervenden toege diend, waarna hij naar het St. Canisus-zie- kenhuis te Nijmegen werd overgebracht, alwaar hij' in den loop van den avond ;s overleden. De auto were' bij de botsing grootendeels vernield. DOOR AUTO GEGREPEN. Aan gevolgen overleden. Zaterdagavond laat is de 47-jarige de Wit uit Helmond door een personenauto aangereden, toen hij uit een autobus stapte. De man werd ernstig gewond naar het Grootziekenhuis in Den Bosch vervoerd," waar hij vanochtend is overleden. JONGETJE DOODGEREDEN. Zaterdagavond stak in de kom van het dorp Lexmond het 4-jarig zoontje van den arbeider J. van den Heuvel den weg over, op het oogenblik, dat een vrachtauto na derde. De chauffeur trachtte nog een aan rijding te voorkomen en wierp het stuur om, met het gevolg, dat hij tegen een boom reed. Niettemin werd de jongen gegrepen en overreden. Het ventje was op slag dood. Het stoffelijk overschot van den kleine is naar de ouderlijke woning overgebracht. Den chauffeur treft geen schuld. TEGEN EEN TREIN GEREDEN. Zaterdagmiddag is de 79-jarige wielrij der W. Boven uit Winschoten op den onbe- waakten overweg bij Heiligerlee tegen een trein gereden. Deze overweg is voorzien van flikkerlichten met bel. De installatie functionneerde goed. Waarschijnlijk is de oude heer in gedachten verzonken geweest, waardoor hij het waarschuwingssein niet opmerkte. Hij werd door de locomotief ge grepen en ernstig gewond. Zijn rijwiel werd vernield. In levensgevaarlijken toestand werd B. naar het ziekenhuis te Winschoten vervoerd. D& trein endervond een half uur vertra ging. BOTSING TUSSCHEN TWEE MOTORFIETSEN. Voorbijganger, die van schrik flauw viel, kreeg een hersenschudding. Gisterochtend reed de landbouwer van Oirschot te Oude-Tonge met zijn motorrij wiel, op welks duo zijn vrouw was gezeten, met matige snelheid van de Thoolsche brug, toen van tegenovergestelde richting in volle ,vaart een andere motorfiets, bestuurd door een onderofficier naderde. Laatstgenoemde botste tegen het motorrijwiel van van O. op. De drie personen werden tegen de straat geslingerd, waar van O. en zijn echtgenoote hevig bloedend bleven liggen. Twee dok ters verleenden den geneeskundige hulp. Zij constateerden bij van O. een ernstige hersenschudding, terwijl hij aan hoofd, ge laat en handen was gewond. Zijn vrouw had eveneens een hersenschudding opge- loopen. De sergeant kwam er met eenige onbeteekenende wonden af. Drie omstanders, die het ongeluk zagen gebeuren vielen van den schrik flauw en behoefden eveneens geneeskundige hulp. Een hunner kwam zoo ongelukkig op den grond terecht, dat ook hij een hersenschud ding opliep. Het echtpaar O. is per auto naar het ziekenhuis vervoerd. De onderofficier kon huiswaarts keeren. De getroffen ooggetuige is eveneens naar zijn woning vervoerd. De toestand van den heer van O. is hoogst ernstig, doch er is geen onmiddellijk le vensgevaar. KIND VALT UIT HET RAAM. Door toegeschoten buren opgevangen. Een geval dat zioh ernstig liet aanzien, dooh wonderlijk goed is afgeloopen, 'beeft zidh Zaterdagavond afgespeeld in de Hout- mainstraat te Amsterdam. Een zesjarig meisje, dat alleen thuis was, wist het raam te bereiken en spelen derwijze op de vensterbank te klauteren. In deze uiterst gevaarlijke positie werd het kind weldra door buren en voorbij .gan gers opgemerkt, dóe, wel inziende, dat de ze klauterpartij voor de kleine noodlottige gevogen kon hebben, zioh onder het ven ster opstelden om het meisje zoo noodig op te vangen. Hoe goed dit gezien was bleek weldra, toen het kind het evenwicht verloor en van de vensterbank stortte. In uitgespreide jassen werd het meisje goed opgevangen. Het bleek slechts een schaaf wond'aan het hoofdje te hébben. De kleine had geen nadeelige gevolgen vain het ang stige avontuur ondervonden. LAFFE OVERVAL IN DE GEMEENTE MAARTENSDIJK. Alleenwonende dame in haar slaapkamer belaagd. Naar eerst thans bekend wordt heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een in breker een laffen overval gepleegd op een officiersvrouw, die in de Schimmelpen- nincklaan in het tuindorp bij Utrecht, dat tot de gemeente Maartensdijk behoort, al leen woont met haar tweejarig zoontje. In den prillen ochtend, omstreeks vijf uur, werd de vrouw, wier echtgenoot is ge detacheerd in Gorinchem, in half versuften staat wakker; zij merkte, dat een vreemd individu haar slaapvertrek was binnenge drongen. Vermoedelijk had de kerel haar DE EERSTE BOSCH- EN HEIDEBRAND VAN DIT SEIZOEN. In de Belversche Vennen bij Oisterwijk. Om half twaalf gisterochtend is brand uitgebroken in de Belversche Vennen te Oisterwijk. Ongeveer vijf H.A. bosch en heide zijn verbrand. Militairen en de bosch brandweer, die ontboden waren, hadden een uur later den brand bedwongen. Om trent de oorzaak is niets bekend. in haar slaap een klap op het hoofd gege ven, waardoor zij in versuften toestand ge raakte. Toen zij zich hersteld had, bleek de onverlaat haar reeds een doek in den mond te hebber gewrongen, en de dekens en het kussen op het hoofd te hebben gestapeld. De vrouw trachtte op te staan, doch de in dringer duwde haar in bed terug, waarbij hij zou hebben geroepen: „je geld, waar is je geld?" Vermoedelijk omdat de vrouw zich he vig verweerde, is de man even snel als hjj was gekomen vertrokken, na haar nog te hebben gewaarschuwd niet terstond alarm te maken. Zoódra de vrouw zich veilig waande, schoot zij snel een mantel aan een begaf zich naar de in de nabijheid gelegen woning van den veldwachter, waarin tevens de hulpsecretarie van de gemeente Maartens dijk is gevestigd. Hier bevond zich de wacht van de vrijwilligen luchtbeschermings dienst, welke de ontdane vrouw kalmeerde en terstond de politie waarschuwde. Deze stelde onder leiding van den burgemeester een diepgaand onderzoek naar het gebeur de in. De vrouw schijnt den man zelf niet ge zien te hebben. Tijdens de worsteling waar bij zij gedeeltelijk onder de dekens lag, heeft zij slechts een arm gezien en een mannenstem gehoord. TEN EIGEN BATE GECOLLECTEERD. Drie personen aangehouden. Door dc politie van het bureau Marnix- straat te Amsterdam zijn Zaterdagavond laat drie personen aangehouden, werkloo- zen, woonachtig in de Jordaan, die voor het Marinerampenfonds hadden gecollec teerd. Zij hadden echter de bussen weten open te maken en het grootste gedeelte van het geld, dat zij opgehaald hadden, hebben zij laten verdwijnen in eigen zak. Bij de afrekening viel het op, dat het drietal slechts zeer weinig had opgehaald. Het bleek, dat een van de drie een valschen. naam had opgegeven. Zii zijn aan een langdurig verhoor on derworpen en legden tenslotte een beken tenis af. Het drietal is in arrest gehouden. ONREGELMATIGHEDEN MET BESTEKGELDEN. De raad van Epe heeft op voorstel van, B. en W. in geheime vergadering besloten den gemeente-opzichter B. met ingang van Zaterdag ontslag uit den gemeentedienst te verleenen, ter zake van gebleken onregel matigheden met bestekgelden. Het zou hier om een bedrag van 500 gaan. DE „BURGERDIJK" WEL GETORPEDEERD? Te Zeebrugge is, naar „Vooruit" meldt, de treiler Zeebrugge 15 „Blanche Margue rite", eigenaar J. de Meester, aangekomen met aan boord, naar medegedeeld wordt, het bewijs, dat de „Burgerdijk" wel zou zijn getorpedeerd. Op 7 mijlen zuidwest van het Engelsche lichtschip „Leesars" heeft de treiler een tiental ijzeren ton nen opgehaald, die de naam „Burgerdijk" dragen en die zware en lichte olie bevat ten. Door het onderzoek' van de tonnen zou vastgesteld zijn, dat in één ervan, waarin een gat was waar te nemen, een stuk van een torpedo zat. Het wrakstuk wordt ter beschikking gehouden van de autoriteiten. In het kader der uitgebreide luchtbeschermingsoefeningen te Den Haag werd aan de Toussaintkade een groote demonstratie met 34 wijkspuiten gegeven, waarbij het aan belangstelling niet ontbrak. Een overzicht

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8