De revanche van Oranje op de Belgen Een 4-2 overwinning, dank zij uitstekend spel in de eerste helft V MAANDAG 22 APRIL 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Uitstekend spel van de debutanten v. d. Engel en de Vries V. d. Engel, De Harder en Vente scoren voor de Hollanders De tweede wedstrijd Nederland-België heeft de revanche gebracht, waarop zoo vu rig door alle voetbalenthousiasten werd gehoopt. Met 42 toch werd de smaad van Ant werpen, waar het Oranje-elftal op 17 Maart met 71 verslagen werd, gewroken. Deze overwinning, als totaal-resultaat beschouwd, zal ongetwijfeld voldoening hebben geweM, ook al wordt die door het vertoonde spel niet geheel geëvenaard. Deze overwinning werd bevochten op een tegenstander, die qua elftal zeker niet minder sterk was dan eenige weken gele den, want het was hetzelfde elftal, dat den strijd tegen Oranje moest aanbinden. Maar dit Oranje-elftal was van een ge heel anderen geest bezield dan de ploeg, die toen den strijd tegen de Roode Duivels moest aanbinden. Van den beginne af speelde het Oranje elftal met een enthousiasme, dat bergen scheen te verzetten en speciaal door de acti viteit Van de voorhoede werd het Belgische elftal volkomen overspeeld. In de eerste plaats daaraan is het te danken, dat deze revanche gekomen is. De keuze-commissie van den K. N. V. B. heeft geheel onverwacht een goede beurt gemaakt door v. d. Engel op de rechtsbui tenplaats van Drager, die verhinderd was, te zetten. Met een „Engel" in de voorhoe de, dacht men blijkbaar, zullen de Roode Duivels wel in bedwang te houden zijn. Hoe het echter ook zij,- dat deze over winning voor een wel zeer groot deel te danken is aan den Delftenaar v. d. Engel, zal niemand kunnen ontkennen, want niet alleen dat hij bij de opening der score 't Ned elftal een onschatbaar moreelen steun gaf, hij had ook in het tot stand komen van de andere doelpunten voor de rust een zeer groot aandeel. Jammer was het slechts, dat hij in'de tweede helft van den we'dstrijd nagenoeg geen bal toegespeeld kreeg. Terwijl in de eerste helft het meeste initiatief van zijn kant kwam, bleef hij in de tweede helft vrijwel werkloos, 't Is waar, dat hij toen meer bewaakt werd door ljnkshalf Henry, maar deze speler was toch ook op zijn beurt onttrokken aan het opbouwend voor- hoedespel van zijn ploeg. De revanche van Antwerpen is dus geko men! Maar het werd geen volledige revan che. Dit zou het geweest zijn, wanneer het Nederlandsch elftal in de tweede helft ge- De Hiollandsche Leeuw, die den Belgen gisteren weer zijin voetbalklauwen liet zien! speeld zou hebben als daarvoor. Dan had het gemakkelijk eveneens 71 kunnen worden, want na de 40, spoedig na de rust, leek deze uitslag lang niet onmoge lijk. Die revanche was niet volledig, omdat het Oranje-elftal in de periode na de rust bleef beneden zijn kunnen, maar vooral ook omdat' keeper v. Male opnieuw vrij ernstig teleurstelde. Ongetwijfeld heeft hij ook goede dingen gedaan, maar hij miste herhaaldelijk, liet ettelijke malen den bal vallen en was daardoor oorzaak, dat de toe schouwers meer dan eens in angst en vree- ze zaten voor mogelijke ernstige gevolgen van zijn onvergeeflijke fouten. Een en ander neemt echter niet weg, dai de totaal-indruk, welke van dezen wed strijd achterblijft, beslist uitvalt in he voordeel van de Oranjeploeg, die zich keu rig herstelde van de twee fatale nederla gen, welke zoo kort achter elkaar geslikl moesten worden. Het is ongetwijfeld een prestatie, om een ploeg, welke zoo kort geleden met dikke cijfers won, thans een nederlaag toe te brengen en daarom een eeresaluut voor on ze jongens! 't Zal velen ongetwijfeld nog langen tijd heugen, dat deze overwinning werd be vochten op den werkelijk eersten lente dag, waarbij het zonnetje een voor dezen tijd ongekende warmte uitstraalde, een warmte, welke eigenlijk teveel van de voet ballers vroeg, een warmte, waarbij het den Italiaanschen scheidsrechter Barlassina die toch wel weet wat warmte is heel wat zweetdruppeltjes kostte. Maar voor de toeschouwers was het ideaal weertje. Het lentezonnetje overgoot het Amsterdamsche Stadion met zijn milde stralen, er was een massa-bezoek van rond 46 a 48000 toeschouwers en de wedstrijd werd vereerd met de tegenwoordigheid van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernljard, verschillende ministers, enz. Vandaar ook, dat het Stadion er weer fleu rig uitzag door een groot aantal vlaggen, waarbij het Oranje en Rood-Wit-Blauw den boventoon voerde. Tevergeefs probeert veo Male bet schot, dat op zQn doel gelost wordt te keer en en de bal vliegt in bet eet De Belgen hebbon gescoord Toch hing over dezen wedstrijd niet die spanning, welke zoovele vorige ontmoetin gen kenmerkte. liet onmiddellijke begin bracht weliswaar een sterk meeleven van de tribune, te grooter, wijl men allerminst aan een voorsprong van 10, 20 en zelfs 30 had gedacht, maar toen het overwicht op de Belgen eenmaal 20 was, vond men het blijkbaar alweer gewoon en, toen na de hervatting door de Belgen de toon werd aangegeven, was men vrijwel muisstil en slechts zoo nu en dan brak hier en daar de geestdrift nog even los. Ten slotte betreurde niemand het, dat het einde kwam, want bij langeren duur zou den de Belgen hun achterstand nog weer ingeloopen hebben DE WEDSTRIJD Het stadion lag in het zonnetje te blake ren toen de duizenden en tienduizenden toeschouwers hun plaatsje hadden opge zocht en geduldig waohtten op de komst der elftallen. Het duurde dezen keer vrij lang, want het was reeds half drie voordat de ploe gen het veld betraden. Eerst de Belgen, begroet door de Bra- bangonne, daarna het Oranje team, ont haald op het Wilhelmus, door de massa der duizenden enthousiaster dan ooit meege zongen vanwege de aanwezigheid van het prinselijk paar. Als er getosst is stellen de ploegen zich op. De Belgen hebben het eerst zon en wind, die beide schuin over het veld staan, tegen, maar hun eerste aanval wordt door hands tot staan gebracht. De aanvallen der Hollanders worden daarna ingezet en na 3 min. spelen besloten met een fiksch schot van v. Spaandonck, maar Deraedt is op zijn post en retourneert het leer. De Belgen komen dan in den aanval, doch de nieuwe spil De Vries brengt de aanvallers tot staan, om daarna zijn voorhoede aan het werk te zetten. Vente en v. d. Engel combineeren aardig, maar tenslotte schiet laatstgenoemde achter. Dan geeft Paauwe een voorzet over heel het veld naar de Harder, die den bal naast het doel kopt. Bij een Belgischen aanval schiet Nelis naast het Holl. doel. De wisselende aanval len wijzen voldoende uit, dat het er leven dig toegaat op het groene veld, maar die levendigheid wordt even later bedorven door een duchtig geknoei in de Holl. ach terhoede, dat het ergste doet vreezen. Als de Vries hieraan tenslotte een einde heeft gemaakt door het doelgebied te zui veren en zijn voorhoede weer aan het werk te zetten, zijn het weer Vente en v. d. Engel, die het doel der gasten belagen, maar de bal wordt corner gewerkt. Deze levert niets op.Aan den anderen kant schiet Henry, de Belg. linkshalf van ver juist over de deklat. v. d. Engel geeft Oranje de leiding. Als er ongeveer 10 min. is brengt de Vroet den bal uit de verdedi ging op, hij geeft het leer door aan Vente, die naar den linkervleugel plaatst, waar de Harder op zijn plaats is en keurig voor zet. Van Spaandonck schiet op doel, maar Deraedt slaat het leer weg in de rich ting van den op doel toegeloopen v. d. Engel, die den bal even stillegt en buiten bereik van den keeper onhoudbaar in schoot (10). Door dit succes aangemoedigd pakt de HolL voorhoede onmiddellijk weer aan en na fraai combinatiespel zet de Harder weer voor, waarna Vente den bal ineens opvangt, maar de bal vliegt juist over. De Harder vergroot den voorsprong. De Holl. aanval overspeelt de Belgische defensie volkomen en v. d. Engel, die te veel door Henry vrijgelaten wordt, krijgt opnieuw een kans. Van de cornervlag zet hij ineens scherp voor, de Belg. keeper staat goed opgesteld, maar was waarschijn lijk toch eenigszins verrast, want hij slaat den bal in zijn vaart neer zonder hem te stoppen. De bal rolt door naar de Harder, die het leer stillegt en zonder moeite in het doel deponeert (20). Een dergelijk resultaat na nog geen vol kwartier had zelfs de grootste optimist niet durven verwachten. De Belgen zijn echter nog geenszins ont moedigd, want dadelijk zit hun voorhoede weer voor het Oranjedoel, maar Voorhoof kogelt naast. Van den aftrap komt de bal weer in de Holl. voorhoede, waar v. d. En gel over het doel schiet. De beweeglijke Vente is overal en als hij plots van de mid denvoorplaats naar de zijlijn den bal heeft opgehaald zet hij den bal over de geheele Belgische verdediging heen naar de Har der, die inkopt, maar Deraedt is op zijn plaats en stopt. Weer komen de Belgen in den aanval en Nelis lost een keihard schot, waar v. Male geen hand naar uitsteekt. Het leer ketst tegen de deklat, doch wipt daarna over. Na 28'min. wordt de eerste corner tegen Oranje genomen. Uitstekend wordt de bal voorgezet door v. d. Wouwer, maar v. Male loopt ver uit zijn doel en stompt weg, juist voor de voeten van een der Belgen, die opnieuw inschiet, maar de lan ge Rotterdammer vangt het leer beven zijn hoofd klemvast. De Harder scoort opnieuw. Dadelijk hieruit wordt een aanval door de Hollanders opgezet over den rechter vleugel, v. d Engel zet laag voor doel, v. Spaandonck raakt den bal slechts half en deze komt bij de Harder, die wederom in schiet (30). Er is dan nog geen half uur gespeeld. Het Nederlandsch overwicht houdt aan. Er ontstaat echter plotseling een gevaar lijk moment voor het Holl. doel, wanneer de Oranje-verdediging niet uit de omknel ling kan loskomen, totdat een der Belgen in den buitenspelval loopt. De Belgische aanvallen houden aan en plots wordt uit de Belgische voorhoede een formidabel schot gelostwie het deed, we weten het niet, maar de bal vloog keihard tegen den staander terug in het veld en Paauwe werkte het leer weer het veld in. Hierna komt de rust. 1 De tweede helft. Na de hervatting lukte het vrijwel niet meer bij de Hollanders. Onmiddellijk krij gen we een mistasten van v. Male te zien en het is of dit de inleiding beteekent van een gemis aan zelfvertrouwen in de Oran jeploeg, waarvoor bij zulk een voorsprong toch geen reden was. De verdediging en middenlinie bleven steeds maar voor het doel, lieten zich insluiten en het Belgische aanvalsspel léverde voortdurend gevaar op. Enkele corners zijn er het gevolg van en als v. Male den bal weer eens laat val len, vreezen we weer het ergste.... Een gelukkige aanval brengt het vierde doelpunt. Na 10 min. spelen volgt de eerste goede aanval der Oranje-voorhoede na de rust. Over den linkervleugel gaat de bal, de Harder doet keurig werk en als hij zich v. d. Kerkhoven van het lijf heeft gehou den zet hy voor, waar Vente een korte trekbal op doel lost en met suces. De stand is 4—0! Nog enkele malen achtereen komen de Hollanders voor het Belgische doel, maar de verdediging is nu op haar qui vive en retourneert. Na omstreeks een kwartier spelen volgt uit een Belgische aanval een doelpunt, maar er was reeds voor buitenspel geflo ten, zoodat het doelpunt terecht wordt ge annuleerd. Van Craen verkleint den achterstand. Na een periode, waarin Bas PaauWe prachtig doortastend spel laat zien, komen de Belgen weer opzetten en eindelijk zal v. d. Wouwer met een van zijn vele voor zetten succes hebben. De bal was bij een corner ver voorbij het doel geplaatst, wabrna v. d. Wouwer voorzette en van Craen van dichtbij inschoot (41). Er was toen reeds 28 min. gespeeld. Hoewel de tijd van het eindsignaal dus niet meer zoo ver weg was, bleek het toch oppassen te zijn voor de Hollanders, want de Belgen zaten er hoe langer hoe fanatie ker op en van Male werd bijna steeds slechter in zijn vanger en wegwerken. Bovendien kreeg hij daarna een ongemak aan de knie, zoodat even gestopt moet worden. Wille, de invaller-doelman, komt reeds in het veld, maar v. Male behoudt zijn plaats. Nelis scoort het tweede Belg. doelpunt. Uit een vrijen trap komt de bal bij Ne lis, die met een fraai schot, waarbij v. Male tevergeefs uitviel, den stand op 42 bracht. Die val verergerde blijkbaar zijn onwil lige knie en hij verliet het veld, waarop Wille zijn plaats innam. De EDO-speler kreeg één keer een mooie kans om zijn kunnen te toonen als de bal vrij hoog voor zijn doel wordt voorgezet, maar resoluut grijpt hij het leer uit de lucht en het gevaar is gekeerd. Vente krijgt nog een dot van een kans, als op een ver doorgeschoten bal keeper Deraedt is uitgeloopen. De Rotterdammer schiet echter naast het leege doel.... Spoedig daarna komt het einde. IN DE KLEEDKAMERS De gaten van Antwerpen en Rotterdam zijn gestopt, aldus de voorzitter van de keuzecommissie, de heer H. W. H. Herberts, toen wij ons na afloop in de kleedkamer van het Oranje-elftal lieten zien. Eerst moest weer geleerd worden den tegenstan der te beletten doelpunten te maken, dus zwaar dekken. Daarin is de achterhoede en ook de middenlinie wel geslaagd, al hoeden wij ons voor een juichtoon. Zoo zag ook de voorzitter van de Tech nische Commissie het, de heer O. de Vries, die het zwaartepunt legde op het in terug getrokken positie spelen van den center- half. Het tempo was anders zeer zwaar, vooral indien men de zomersche tempera tuur in aanmerking neemt. Natuurlijk kon spil de Vries niet in tweemaal driekwartier alles geven en hij zal ook zelf wel zien, dat een landen wedstrijd nog heel iets an ders is e°n o^t^oeting voor de com- Luxemburg-Nederland Het Nederl. Elftal zal niet gewijzigd worden Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van de keuzecommissie van den K.N.V.B. om het Nederlandsch elftal, dat op zoo succesvolle wijze den landenwed- strijd tegen België met 42 won, in de zelfde samenstelling tegen Luxemburg, welke ontmoeting op Zondag 12 Mei te Luxemburg plaats vindt, te laten spe len. Een voorbehoud moet worden gemaakt ten aanzien van doelverdediger van Male, die gisteren een spierverrekking in do knieholte opliep en wiens lichamelijke conditie nader onder het oog zal worden gezien. Ook de reserves, die voor den wedstrijd tegen België waren aangewezen, zullen do reis naar Luxeihburg maken; het spreekt wel van zelf, dat een en ander slechts mo gelijk is, indien de internationale situatie de reis toelaat en de spelers verlof kun nen krijgen. De keuzecommissie gaat uit van de ge dachte, dat nu de tijd ween is gekomen ora een sterk elftal op te bouwen. Met deze spelers dient in gezamenlijk verband to worden geoefend en er zal dan ook naar ge streefd worden om vóór 12 Mei nog een oefenwedstrijd te doen houden. Het staat vast, dat in het Zwaluwenelftal, hetwelk 8 Mei a.s. te Luik tegen de Roode Dui vels speelt, geen spelers, die gisteren in do Nederlandsche ploeg uitkwamen, zullen worden opgenomen. petitie. Maar voor een debutant was zijn spel alleszins voldoende. Ook de heer E. Mundt, lid van do Keuzecommissie, liet zich waardeerend over den nieuweling uit. Hij vond het spel van van den Engel heel goed. De wij zo, waarop hij het eerste doelpunt maakte, had een geroutineerd international hem niet verbeterd. Dat schonk hem zelfver- Deze officials waren het er allen over eens, dat het resultaat, 42, heel wat beter de verhouding weergaf dan een 40 zege, waar het aanvankelijk naar uitzag. Men was tevreden over het hoogere tempo, dat het Nederlandsch elftal in dezen wedstrijd in vergelijking met de vorige ontmoetingen in dit seizoen heeft laten zien. En die eerste drie doelpunten, dat waren nu juist goals, zooals wij dat zoo graag van een Nederlandsch elftal zien: snel, verrassend en doortastend. De bestuurderen kwamen de spelers en officials gelukwenschen en de sportieve president van den Belgischen Voetbal Bond, Oscar Vankesbeeck, kwam ook al verschillende handen drukken. En tot Vente zei hij: „Ik heb je wat verketterd, toen je voor de rust zoo vaak daarhenen snelde". Waarop Vente binnensmonds liet hooren: „Maar geen doelpunten kon maken". Bij de Belgen. In de kleedkamer der Belgen heerschte na afloop van den wedstrijd een gedrukte stemming. De spelers zwegen en kropen zoo snel mogelijk onder de douches. Zij waren den wedstrijd zoo hoopvol begon nen en ten aanzien van den uitslag zoo op timistisch geweest. Dat was begrijpelijk: de herinnering aan de glorieuze overwinning in Antwerpen lag nog zoo frisch in het ge heugen. De Belgen waren stil, maar zij droegen het verlies, zooals goede „sportsmen" dat plegen te dragen. „Nederland" aldus oor deelde de voorzitter van den Belgischen Voetbalbond, mr. O. Vankesbeeck, „heeft gedaan, wat wij hebben nagelaten. Óns spel was te kort en te peuterig, dat der Nederlanders open, snel en overrom pelend. Tegenover de vijf Belgische aan vallen, met als resultaat nul komma nul, stelden de Nederlanders één aanval met als resultaat een doelpunt. Nederland heeft verdiend gewonnen. Het was een prettige, sportieve en geestdriftige wedstrijd. Vente en van den Engel waren uitstekend". Ook de trainer van de Belgische ploeg, de heer Goetinck, was van meening, dat het best-spelende team had gewonnen, al zou de verhouding naar zijn meening beter zijn weergegeven in een uitslag met één doelpunt verschil. D$ aanvoerder van het Belgische elftal, Paverick, was dezelfde meening toegedaan. „Volgenden keer winnen wij misschien wel weer" zoo voegde hij er lachend aan toe. In het algemeen hadden de Belgische spelers diep respect voor het karakter van de Nederlandsche aanvallen. Men gaf vol mondig toe, dat zij overrompeld waren ge weest.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5