De bouw van een nieuwe kerk KERKNIEUWS LUCHTVAART BIOSCOPEN TE LEIDEN VRIJDAG 19 APRIL 1940 OF I.FIOSCHF rilIRANT TWFPOE BLAD - PAG f De Katholieke Missie in Noorwegen HET WERK VAN NEDERLANDSCHE MISSIONARISSEN EN ZUSTERS. Door H. J. van der Velden Pr., Procurator van de Noorsche Missie. Na jaren van harde beproevingen zijn de vooruitzichten van het missiewerk in Noorwegen veel verbeterd. Vooral onder der intellectueelen was een stijgende be langstelling waar te nemen voor de Katho lieke Kerk. Voor een zeer groot gedeelte i3 dit te danken aan de bekeering van Sigrid Undset en professor Eskeland. Hun invloed is zeer groot. Hun boeken worden door talloos velen gelezen. Een an dere gunstige factor was de nieuwe indee ling van Noorwegen in drie missiegebie den, waartoe enkele jaren geleden door Rome werd overgegaan. Kerkelijke Indeeling. Op de voornaamste plaats komt het Apostolisch Vicariaat van Oslo, dat onder leiding staat van een Luxemburger, Mgr. dr. J. Mangers. Dit vicariaat telt veertien missiestaties, die voor een groot gedeelte gelegen zijn in de nu door de Duitschers bezette gebieden. Tegen het einde van 1939 telde dit Vicariaat 2797 Katholieken, wier zielzorg is toevertrouwd aan 46 pries ters, waaronder zich vijf Noorsche pries ters bevinden. De overige priesters zijn Nederlandsche Franciscanen en Maristen en enkele wereldheeren. Er werken hier zes zustercongregaties, vooral in de ziekenverpleging. Een van deze congregaties is uitsluitend voor Noor wegen gesticht door Mgr. Fallize, den eer sten bisschop na de reformatie. Deze con gregatie heeft een postulantenhuis in Bus- sum bij de Procure der Noorsche Missie. Als Nederlandsche Zustercongregaties werken hier de zusters van den H. Caro- lus Borremeus van Maastricht en de Zus ters van den H. Antonius van Asten. Mgr. Manders zelf woont in Oslo, de zetel van het Vicariaat. In dit Vicariaat zijn zestien Nederland sche priesters en ongeveer 100 Nederland sche missiezusters werkzaam. Het tweede missiegebied van Noorwegen omvat het midden van het land en is toe vertrouwd aan de Duitsche Provincie van de Paters der H.H. Harten (de Picpuspa- ters). Het is een Apostolische Prefectuur onder leiding van Mgr. Witte. Deze prefec tuur heeft slechts drie missieposten, en het centrum is gevestigd in Trondheim. Het derde missiegebied omvat het Noor den van Noorwegen en is de Prefectuur van Tromsö, onder leiding van pater Star ke. Deze prefectuur is toevertrouwd aan de Congregatie van de H. Familie. Hier zijn vier missieposten. De houding der niet-Katholieken. Over het algemeen kan men zeggen, dat de houding der niet-Katholieken tegenover de Katholieke Kerk zeer g3ed is. En ko ning, èn regeering, èn volk staan sympa thiek tegenover de Katholieke Kerk, eeni- ge fanatische dominé's natuurlijk uitgezon derd. Van de koninklijke familie ontving de katholieke missie meermalen zeer sym pathieke attenties. In de pers, in de wet geving en vanaf den Lutherschen kansel hoort men zelden of nooit iets, wat de ge voelens der katholieken zou kunnen kren ken. De katholieke kerken, scholen en hospi talen worden druk bezocht door andersden kenden, en vooral het werk van de zieken zusters wordt op zeer hoogen prijs gesteld. Met veel waardeering wordt door de Noor sche andersdenkenden over hen geschre ven en gesproken. Niet zelden wordt door andersdenkenden aan de katholieke pries ters gevraagd om in hun vergaderingen, zelfs aan de universiteiten en volkshooge- scholen lezingen of conferenties te hou den over de Katholieke Kerk, haar leer en haar instellingen. Massabekeeringen komen nog niet voor. Maar velen en meer dan men oppervlak kig zou zeggen zijn zoekende. En de liefde voor de waarheid, een algemeene ka raktereigenschap van de Noren, wettigt de hoopt, dat zij eens de waarheid zullen om helzen. Het volk is gastvrij en vrijgevig, niet uit philantropie, maar uit ware naas tenliefde. De schaduwzijde van het werk. Vanzelfsprekend ontbreekt ook de scha duwzijde van het missiewerk niet. De voor- oordeelen tegen de Katholieke Kerk zit ten nog vast ingeprent, al treden ze niet meer zoo naar buiten. Vervolgens onder vindt het missiewerk veel nadoelen van de lange afstanden, waardoor de priesters worden geisoleerd en samenwerking zeer moeilijk wordt. Er is ook een nijpend ge brek aan missiezusters, en zonder deze zusters kan geen enkele missiestatie in Noorwegen gedijen. Uiteindelijk komt dan nog de klacht, die van vele zijden vernomen wordt: de ar moede van de Noorsche Missie. Door den grooten algemeenen crisistijd kwam er een stagnatie voor alle plannen tot uitbreiding en stabilariseering, daar zeer veel bron nen van inkomsten wegvielen. En nu komt de oorlog in Scandinavië als een zware ramp. Hoeveel zal wellicht vernietigd wor den, van wat in tachtig jaar tijds met zoo veel moeite, ontberingen en opofferingen werd gebouwd? Noorwegen moet aan de beurt komen om geholpen te worden. Het edele Noorsche volk moet geholpen wor den, om den schat van het Katholieke Ge loof, dat door list en geweld verloren werd, terug te vinden. Daarom is een oproep tot de Nederlandsche Katholieken zeer zeker gerechtvaardigd. Steunt de Noorsche mis sie. Ons gironummer is 121883 ten name van het St. Olavshuis te Bussum. UIT DE GESCHIEDENIS VAN VOORSCHOTEN door A. N. DUVNISVELD, pr. XIV. Na het vertrek van pastoor Verlaat werd Cornells Everardus Schermer pastoor te Voorschoten op 20 Decemiber 1843. Hij werd in Juli 1795 te Wormerveer geboren, tot priester gewijd in 1820 of '21 en was kapelaan te Velsen, te Wassenaar te Ouder kerk 182224, in de Fransche kerk te Am sterdam en in het Begijnhof aldaar, 1824— 1826. Ook was hij in de maanden Februari, Maart en April 1824 deservitor te Enktoui- zen. 132). In 1827 werd hij pastoor te.Tuitjenhorn; van daar kwam hij naar Voorschoten. 133). Hij werd door zijn Kerkelijke Overheid genoemd een eenvoudig man, van goed gedrag maar weinig kennis. Voor Voorschoten heeft hij zijn vele ver diensten. In 1845 heeft hij de kerk ver bouwd, waartoe hij den 21en Februari machtiging vroeg en verkreeg. De verbou wing en uitbreiding der kerk geschiedde onder leiding var. M-olkenboer, en werd uitgevoerd door P. Vreeburg voor 1071 gulden, waarvoor de pastoor een gift groot duizend gulden kreeg van C. Beijersbergen. Ook de pastorie werd verbeterd. In 1862 kwam er een uurwerk in dien toren, door de katholieken geschonken. In zijn Missieverslag van 1842 prees aartspriester Gerving de Statie Voorscho ten, als tot de besten behoorende, waar in de laatste tijden veel was verbeterd, en waar geen of weinig schuld op de kerk rustte. De katholieken prees hij als van goeden inborst zijnde en vredelievend. 134) Het aantal communicanten bedroeg 580. In tegenspraak eenigzins met deze lof prijzing is hetgeen over het vertrek van pastoor Schermer staat opgeteekend in Memorie-boek der parochie, n.l. dat hij „van vele zijden nogal tegenspraak onder vonden heeft," en dat daarom „zijn fami lie hem bewoog eervol ontslag te vragen, en om zijn rust te nemen in Beverwijk." Inderdaad is pastoor Schermer in 1863 rus tend geworden; hij vestigde zich te Be verwijk, waar hij op 18 Maart 1869 kwam te overlijden. Zijn opvolger was Aloyius Joannes Bon gaerts, die 5 April 1810 te Ravensteijn werd geboren en in September 1834 tot priester gewijd, nadat hij te Uden zijn hoogere studies had gemaakt. Na zijn pries terwijding gi-g hij naar de Hollandsohe Missie over; aartspriester Gerving prees hem als een vroom en zeer bescheiden priester. Aloysius Bongaerts was kapelaan te Kra lingen 1834'35, bij zijn broer Gerardus; daarna tot 1836 te Hoogmade, tot 1887 te Grootebroek; voor korten tijd in 1837 te Den Helder en Heilo, om in 1838 weer naar Grootebroek te gaan en in dat zelfde jaar nogmaals naar Kralinigen. In 1842 was hij deservitor te Maas sluis, 135). Van 1843 tot 1849 was hij pastoor te Tholen, vanwaar hij den 14en October naar Raamiburg ging. 136). Te Tholen heeft hij zijn beste krachten gegeven aan den opbloei dezer armelijke Statie, waar men de kosten voor onder houd van kerk en pastoor nauwelijks kon vinden, zoodat de aartspriester Kervel hem bij den aanvang van zijn pastoraat had geschreven, dat een ieder dan maar jaar lijks iets meer moest bijdragen, en dat hij anders hen van een eigen pastoor zou moeten berooven. 137). In dien nood stiohtte pastoor Bongaerts een fonds, met het doel „kerk en pastorie in stand te hou den en een pastoor te hebben voor de R.K. gemeente van Tholen"; de oprichting van dat fonds werd door aartspriester Van den Haagen in 1846 goedgekeurd. Pastoor Bongaerts had reeds twee ma len, tevergeefs, aan den aartspriester een andere Statie gevraagd, toen hem heel onverwacht, de vacante Statie Zierikzee werd aangeboden. Maar daartegen had hij bezwaren; hij wilde, zooals hij schreef in 1848, uit Zeeland weg en iu Holland een Statie hebben. „Die bijna zes jaren in Tho len geweest is, verlangt niet verder in Zee land te verhuizen, ook de land- en volken- aard verschild zoo ontzettend veel met de Zuid-Hollanders." De aartspriester eerbie digde zijn bezwaren tegen Zierikzee en be noemde daar een ander; enkele maanden later werd pastoor Bongaerts verplaatst naar Raamiburg. 188). Onder zijn pastoraat te Raamburg wer den door de katholieken van Boskoop de eerste pogingen gedaan om zich ker kelijk van Raamburg af te scheiden en een eigen parochie te stichten. De kerke lijke Overheid was van meening, dat zoo wel Boskoop iets wilde beginnen, dat zijn financieele krachten te boven ging, als dat het resteerend gedeelte der parochie, Raamburg en Reewijk niet in staat zou den zijn om het oude en bouwvallige kerkje met pastorie, dat te Raamburg stond be hoorlijk te herstellen. Daarom poogde men de Boskoopers van hun plannen af te brengen en pastoor Bongaerts gaf den bis schop in overweging een nieuwe kerk te bouwen met pastorie voor de geheele pa rochie, staande te Raamburg. Maar de ka tholieken van Boskoop besloten door te zetten en vormden buiten hun pastoor om een commissie, die aan den bisschop ver zocht „het bouwen eener eigen kerk In te willigen." Ofschoon aangespoord tot eens gezindheid wilden de Boskoopers hun plan nen niet opgeven; teekening van kerk en pastorie werden gemaakt, gelden ingeza meld. Pastoor Bongaerts daarentegen slaagde er niet in voor den bouw van een nieuwe kerk voor het geheele en onver deelde Raamburg, voldoende gelden in te zamelen door de tegenwerking van Bos- koop's katholieken, die voor een eigen kerk bleven ijveren. Ten slotte was pastoor Bongaerts tegen de vele en zware moei lijkheden niet opgewassen; hij vroeg over plaatsing aan en vertrok den 23en Maart 1863 naar Voorschoten. Wat hij in zijn vorige parochie niet tot stand heeft mogen brengen: den bouw eener nieuwe kerk, heeft hij te Voorscho ten wel volbracht. Het oude, meerdere malen vergroote en verfraaide kerkje, nog in 1845 uitgebreid door Molkenboer, was in den loop der ja ren, bij het groeiende aantal katholieken te klein geworden om allen te kunnen be vatten. 139). Zoodra pastoor Bongaerts dan ook goed en wel te Voorschoten was, begon hij plan nen tot den bouw te maken; na bekomen bisschoppelijke machtiging had 21 Decem ber 1865 de aanbesteding plaats van het nieuwe kerkgebouw, dat 40 M. lang zou worden met een toren van 46 M. hoogte. De aannemingssom bedroeg 53900 gulden; bijna 2200 gulden boven de begrooting; met bijkomende posten, kostte het nieuwe gebouw ruim 60500 gulden. Op 20 Maart 1866 had de eerste steenlegging plaats door Deken Quant van Leiden. In den loop der volgende jaren kwamen nog verschillen de uitgaven bij de oorspronkelijk geraam de som, als in 1867 voor een door Van Bergen te leiligerlee geleverde klok ruim 1300 gulden, voor het meubilair, de versie ring enz. Om den bouw en de voltooiing der kerk te kunnen financieren, had de pastoor gedurende vijf jaren een collecte laten houden voor dit doel, welke met an dere giften een totaal bedrag van bijna 21000 gulden opbracht. Het rijk gaf een subsidie van 3000 gulden en de provincie een. van 3400, en voor de rest sloot het kerkbestuur een leening van 30.000 gul den. In totaal had de nieuwe kerk ruim 71.000 gulden gekost. 140). 132) ld. dl. XXXVII, bl. 63. 133) Bissch. Oud Archief te Haarlem. 134) Bijdr. v. Haarl. dl. XL, bl. 414. 135) Bissch. Oud Archief te Haarlem. 136) Haarl. Bijdr. dl. LIV, bl. 126 e.v.; id. bl. 250. 137) Bissch. Oud Archief te Haarlem. 138) Haarl. Bijdr. dl. LV.' bl. 462—465. 139) Een teekening van dit oude kerkge bouw, gemaakt in-1866, hangt in de vesti bule der pastorie van Voorschoten. 140) Parochie-archief van Voorschoten. KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD". Jiefrt um %-to-zdzt lief! De waakzaamheid over ons hart moet zich uitstrekken tot drie vij anden. de wereld, hel vleesch en den duivel, of tot drie ondeugden: de hebzucht, den wellust en de ijdele roem. De wijsheid van omhoog is vrede lievend, eerzaam, niet geneigd lot veroordeelen. Men moet niet ver- oordeelen dan heigeen zeker ver keerd is, zooals moord of echtbreuk. Slechts dan moet men zich tegen iemand verzetten, wanneer men zeker is van zijn slechte bedoelingen en dan uit zuivere liefde. ,,Wie zijn broeder lief heeft, hlijft in het licht" zegt Sint Jan (t Joh. 2. to). Abt Joannes van Sinte Marie. DRIE JUBILEERENDE KLOOSTER ZUSTERS IN ZUID-AFRIKA De Gouverneur van Zuid-Rhodesia, Sir Herbert Stanley, heeft met zijn vrouw de Pontificale H. Mis bijgewoond, die werd op gedragen door Mgr. Chichester S.J., bij ge legenheid van het gouden kloosterjubileum van drie Zusters Dominicanessen, de stich teressen van het bloeiende Dominicanessen- klooster van Salisbury. In de toespraak, die door Pater Johanny S J. gehouden werd, wees deze op de eerste avontuurlijke reis, die de Zusters op een ossekar door het woeste land maakten. Se dert 1891 heeft de werkzaamheid van de Zusters reeds haar vruchten geoogst en zij bezitten nu 13 kloosters in de twee deelen van Rhodesia. Na de plechtigheid feliciteer de de Gouverneur de drie klooster-zusters: Zuster Ignace, de Generale Overste en de Zusters Amica en Constantia. Hij bedankte hen voor hetgeen zij gedurende al die jaren voor de inboorlingen van de kolonie hadden gedaan. BELGISCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT Een militair Belgisch vliegtuig is bran dend neergestort in de omgeving van Namen. De beide inzittenden zijn om het leven gekomen. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë De positie der Indië-vliegtuigen was gisteravond als volgt: Op de uitreis arriveerde de „Gier" (Blaak) te Jodhpoer. Op de thuisreis kwamen de „Nandoe" (Smirnoff) te Basrah en „Wielewaal" (Gravis te Medan aan. INGEZONDEN STUKKEN Zeer geachte Redactie. Beleefd verzoekt het bestuur der Ver- eeniging tot Bestrijding der Tuberculose plaatsing van de volgende regelen in uw veelgelezen blad. Morgen, Zaterdag 20 April, zal wederom de Emmabloem-collecte worden gehouden, de collecte, die beoogt gelden te verzame len noodig voor het uitzenden van tuber culose patiënten. Aan deze collecte, een van de collecten met de oudste brieven, blijft de naam verbonden van wijlen Ko ningin Emma, die zooveel gedaan heeft om het leed der lijdenden te verzachten. Zij was het, die elk jaar weer een der eersten was om Haar offer in de busjes der col lectanten te doen. Wanneer wij terug zien op het afgeloopen tijdvak, waarin onze soort vereeniging den strijd op nam tegen deze gevreesde ziekte, dan kunnen we constate'eren, dat de bestrijding der tb.c. een groot succes geweest is. Enorm is de afname van het getal der t.b.c.-patiënten: des alniettemin sterven per jaar in Neder land nog zeer velen aan longtuberculose. De gemeente, de provincie, het Rijk steu nen ons werk met groote subsidies: we kunnen echter den financieelen steun van de burgerij niet missen. Dringend komen wij deze collecte in uw belangstelling aan bevelen. Den afgeloopen tijd gaf de Eur- gerij herhaaldelijk blijk van haar groote offervaardigheid. Nu geldt het uw eigen zieke stadgenooten, die geholpen moeten worden om als gezonde werkende men- schen weer in de maatschappij terug te keeren. Laat deze collecte een succes wor den, opdat wij voor eiken patiënt, die maatregelen zullen kunnen nemen, noodig voor- zijn herstel. Namens het bestuur van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose te Leiden: A. J. B. POORTMAN, secr.-penningmeester. THEATbh HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSULr. KEURING Trianon: Beau Geste (Gary Cooper). Bulldog Drummond's geheime politie. (John Howard). Avonturen in Afrika. Detective geschiedenis Lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matiné. Goedgekeurd v volwassenen Luxor: Ergens in Nederland (Lily Bouwmeester) Blondie (Penny Sin gleton, Arthur La ke). Rond de mobilisatie. Vroolijk Dag. 8 uur; Zondag doorl. voorst. 2—7 u. Matinée 2 uur iede- ren dag behalve Vrijdag. 1 oelaatbaar v volwassenen Lido: Je jonge Mr Lin coln (Henry Fonda) De tweede viool. Sonja Henie, Ty- -une Power). Pres. Lincoln's leven. Geschiedenis v. 'n componist Dag. 8.15 u„ Zondag doorl. voorst. 2—7 u"r Malinée Zater dag en Woensdag 2.30 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: Je man die ver- iween (Henry Wel- t Rooversnest. Kermit Maynard). Detective verhaal Wild West Dag. d uur; Zondag 4—7 en 8-11 uur Matn ée Zaterdag en Woensdag 2.30 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Fex: =5oefje (Annie van Ees). k ben de wet (Geor ge O'Brien). Maar gelijkn. tooneelstuk Wild-West Dag. 8 uur; Zondag doorl. 27 uur; Matinée eiken werk dag 2 uur. Goedgekeurd WRIGLEY'S P7K. fctelt fi staat Uw krachtsinspanning te Jvfrdubbe- len, het verhoogt Uw uithoudings vermogen en houdf U fri Kauw de verkwikkendir.K. tijd, het sterkt Uv de spijsvertering:. Uw tanden schoon, Doktoren en tandartsei Koopt vandaag nog enkele er steeds een paar bU •n bevelen VheC^ann, elo gak^es V» njpudt weinig geld: ii nt. 2131 BRIEF AAN MINISTER VAN BOE1JEN van een eenvoudig mensch. Ik ben een heel eenvoudig man, Geachte Excellentie, Doch heb, gelijk een elkeen heeft, Ook wel eens een pretentie. Zoo matig ik mij heden aan Om dezen brief te pennen, Het recht daartoe beschouw ik maar, Dat U het zult erkennen! Ik heb gelezen in de krant En moest er 's nacht van droomen, Dat Wereld-Omroep voor ons land Er positief moet komen. Als zulk een omroep noodig is Tot Nederlandsche glorie, Dan geef ik als eenvoudig man Mijn meening pro-memoriel De Wereld-Omroep-Radio, Een stokpaard der Regeering, Geniet, wanneer die komen zal, Beslist niet mijn waardeering, Omdat ik, als eenvoudig man, Verplicht werd geld te geven Aan iets, waarvoor ik niets ontvang, Of vreugd van zal beleven! Ik heb die Wet eens bestudeerd En kreeg toen als conclusie, Dat radio straks voor mij wordt Een droombeeld, een illusie. Ik ben slechts een eenvoudig man, O, Excellentie Boeyen, Of denkt U soms dat ik het geld Kan maken of doen groeien? U heeft de kosten zakelijk Heel aardig uitgerekend, Maar weet misschien niet wat voor mij Die vijf pop wel beteekent. Dit schets ik U dan even voor, Wil zoo Uw aandacht vragen; Ik ben en blijf eenvoudig man, Die vijf pop niet kan dragen! Zoodat ik straks verplicht zal zijn Mijn toestel te verkoopen, Of 't knopje, waar ik graag aan draal Eenvoudig weg te sloopen. Een Wereld-Omroep kolossaal; 't Is makk'lijk te besluiten, Maar ik, als een eenvoudig man, Ik heb daarvoor geen duiten. Wanneer de Nederlandsche Staat Met zooiets wil gaan geuren En ik, wijl d' aether voor mij zwijgt, Zit radeloos te treuren,, Dan ben ik een eenvoudig man, Die weigerde te dulden, Dat luisteraars in 't Buitenland, Dit zijn van mijn vijf gulden! Het spreekwoord luidt: l'homme averti, Neem dit eens goed voor d'oogen, Zoodat U straks niet roepen zult: „Ik heb mij toch bedrogen". V Gun mij mijn radiogenot, Ik gun U wereldzending! Maar neem bij 't zoeken naar 't geld Een eleganter wending! Thans sluit ik, als eenvoudig man, Wat eerlijke gedachten. En blijf van U ook eerlijkheid Op d' eerste plaats verwachten, Ontneem me nimmer het genot Van luistervink te spelen, Doordat ik, als eenvoudig man, Uw standpunt niet kon deelen!!! Neen. een auto naar 'inks uitwijkt om n anderen wagen u- voorbij te komen, dan moogt u dat voertuigen- paar niet inhalen!

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6