SPORT Laatste berichten VRIJDAG 19 APRIL 1940 r»c i ijn>5fvr roijq^NT EERSTF Rl.An - PAG. 3 HET RIJKSMUSEUM VOOR NATUURLIJKE HISTORIE. Een legaat van 110.000. Wijlen de heer F. E. Blaauw heeft een le gaat nagelaten, bestemd voor de voltooiing van het rijksmuseum voor natuurlijke his torie. Het legaat bedraagt rond 110.000, aldus deelt de minister van Onderwijs, in zijn Memorie van Antwoord -.an de Eerste Kamer mee, Hij voegt daar aan toe, dat met den rijksgebouwendienst over de plannen overleg wordt gepleegd. Bij de indiening van de begrooting voor 1941 hoopt minis ter Bolkestein nadere mededeelingen te kunnen doen. HET LEIDSCH ACADEMISCH ZIEKENHUIS. Nadat de Staten-Generaal de voorstellen inzake de huisvesting van de psychiatrie en neurologie aan de rijksuniversiteit te Leiden, gedaan bij de begrooting voor 1938 hadden aangenomen, was er geen aanlei ding om nog aan te nemen, dat het gebouw 10 op het terrein van het Academisch Zie kenhuis te Leiden bestemd zou zijn om te worden ingericht tot psychiatrisch-neurolo- gische kliniek. Betere tijden zullen moeten uitwijzen, welke^bestemming op den duur aan dit ge bouw zal kunnen worden gegeven, zoo deelt minister Bolkestein in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer mee. ZESDE LUSTRUM VAN DE HANZE. Dubbele viering. Op 29 April zal de afdeeling van de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" 30 jaar bestaan. Dit zesde lustrum zal gevierd worden met een triduum in het St. Elisabethge- sticht. Dit triduum zal gehouden worden op c'en Donderdag, Vrijdag en Zondag, aan den jubileum-dag voorafgaande. De bijeenkomsten op Donderdag en Vrij dag beginnen 's avonds te half 9, en zul len geleid worden door rector F. A. M. Bernefeld. Op Zondag 28 April zal des morgens, eveneens in de kapel van het riekenhuis, een H. Mis worden opgedra gen, waaronder algemeene H. Communie. Het bestuur verwacht, dat de leden in groot getal zullen deelnemen aan de gees telijke oefeningen, minstens in- even groot aantal als zij aanwezig zullen zyn op den feestavond, welke 's Maandags in ,,'t Schut- lershof" zal worden gegeven. ZESDE LUSTRUM „ONS BELANG". Op 23 April a.s. hoopt de afd. Leiden „Ons Belang" van den Ned. Kappersbond haar 30-jarig jubileum te herdenken. In 't „Schuttershof" aan den Stations weg alhier zal dien avond van 7 tot 8 uur n.m. een receptie gehouden worden. KAMER VAN KOOPHANDEL De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland vergadert Dinsdagmiddag in het gebouw der Kamer aan den Stations weg. De agenda vermeldt o.m.: Verslag van de werkzaamheden van de Commissie voor het Handelsregister, over 1939. Verspreiding vacantieverkeer. Fonds voor Economische Verdediging. Regeling Accountants wezen. Benoeming leden der Bevrachtingscomm. Vooïstel van het Bureau om aan de proef neming inzake de Pepermuntoliewinlifng een subsidie te verleenen van 30. „DE PRIN CE VLAG" COLLECTEERT. Morgen zal bovengenoemde vereeniging haar medewerking verleenen by de ver koop van Emmabloempjes, ten bate van de Vereeniging tot bestrijding van tuber culose alhier. Des middags tusschen 3 en 5 uur zul len de navolgende straten bezocht wor den: Zoeterwoudscheweg, Kastanjekade, Lammeschansweg, Zeemanslaan, Thor- beckestraat, Rodenburgerstraat, Krone- steijnkade, Lorentzkade, Kamerling On- neslaan, Lammeschansweg, Zceterwoud- sche Singel, Doezastraat, Nieuwsteeg, Zon neveldstraat, Langebrug, Diefsteeg, Bree- straat, Vrouwensteeg, Apothekersdijk, Prinsessekade, Turfmarkt, Oude Vest, Pe likaanstraat, Hooigracht, Nieuwstraat, Middelweg, De Burgemeester heeft vergunning ver leent deze straten in optocht met muziek van tamboers en pijpers te bezoeken. WONINGBOUWVEREENIGING „ONS DOEL". Jaarvergadering. Gisteravond hield deze vereeniging haar jaarvergadering in huize Mekel. Nadat de voorzitter de heer M. H. Noteboom met een enkel hartelijk woord van welkom de goed bezochte vergadering geopend had, gaf hij in een uitvoerig résumé den loop der ge beurtenissen in het afgeloopen jaar weer. Hij bracht vervolgens de thans heer- schende woningschaarschte ter sprake en betreurde, dat ingevolge de prijsstijging der bouwmaterialen, by de indiening van het nieuwe bouwplan is gebleken, dat een hoo- gere huur dan wenschelijk is, voor de even tueel te bouwen woningen zal moeten wor den gevorderd. Inzake de vraag, wie het saneeringsplan „Geeregracht" zal bouwen, heeft het Gemeentebestuur nog geen beslis sing kunnen nemen. Het bestuur blijft dus nog steeds de hoop koesteren, dat dit sa neeringsplan aan Ons Doel zal worden toe gewezen. Spr. wees de vergadering er op, dat er in het afgeloopen jaar wel enkele feiten van beteekenis hadden plaats gehad en noemde o.a. de aansluiting der woningen op de wa termeters, waarvan thans na 3/4 jaar over duidelijk is gebleken, dat dit tarievenstel- Wat behelst de Staat van Beleg De voornaamste bepalingen uit de Wet betreffende den staat van beleg zijn de volgende: 21. De burgerlijke besturen en de daarbij in dienst zijnde ambtenaren zijn verplicht te gehoorzamen aan de bevelen van het mi litair gezag, gegeven overeenkomstig de door Ons vastgestelde instructiën. Openbaarmaking dezer instructiën zal, zoo mogelijk, geschieden. 22. Door het militair gezag worden, zoo noodig, nieuwe politieverordeningen alsme de verordeningen en keuren van water schappen, veenschappen en veenpolders en bestaande gewijzigd of geschorst. De daartoe strekkende besluiten zijn van klacht, onmiddellijk naaat zij zijn afgekon digd op de wijze, door het militair gezag te bepalen en worden aan Gedeputeerde Sta ten medegedeeld. 23. Het militair gezag is bevoegd, den toegang tot, het verkeer binnen en het ver laten van het in staat van beleg verklaarde grondgebied te regelen overeenkomstig de eirchen der algemeene veiligheid. 24. De bevoegdheden, bij de artikelen 18 en 21 der wet van 22 April 1855 aan het burgerlijk gezag gegeven, worden opge heven. (Dit betreft toezicht op vereenigin- gen en vergaderingen). 25. Behalve de volgens de Grondwet ge oorloofde openbare godsdienstoefeningen worden, hetzij in de open lucht, hetzij in ge bouwen of besloten plaatsen, geen openbare vergaderingen van bijzondere personen of openbare bijeenkomsten en geene optochten gehouden, dan met schriftelijke vergunning van het militair gezag. De aanvrage daar toe moet schriftelijk worden gedaan. Deze bepaling geldt mede ten aanzien van bijeenkomsten om zich in den wapenhandel te oefenen. Aan de vergunningen kunnen voorwaar den worden verbonden. 26. Vergaderingen en bijeenkomsten waartoe het publiek, hetzij met, hetzij zon der betaling van geld voorwaardelijk of on voorwaardelijk toegang heeft, worden be grepen onder de openbare vergaderingen en bijeenkomsten in het vorige artikel be doeld. 27. Elke vergadering, bijeenkomst of op tocht, als bedoeld in artikel 25, gaat op de door of namens het militair gezag gedane vordering terstond uiteen. 28. Het militair gezag is bevoegd, schouw burgen, sociëteiten, koffiehuizen, tapperijen en andere lokalen, bestemd tot gezellig ver keer, alsmede fabrieken en werkplaatsen in het belang der openbare orde of veilig heid, voor korteren of langeren tijd te slui ten. 29. Het militair gezag is bevoegd, de wet telijke bepalingen op het dragen van wape nen alsmede die op de uitoefening der jacht zoodanig te wijzigen, als in het belang der openbare veiligheid noodig wordt geacht en te bevelen, dat de inwoners de in hun bezit zijnde wapenen en ammunitie op daar toe aan te wijzen plaatsen inleveren. 4bis. Het militair gezag is bevoegd, de bescherming van de bevolking tegen lucht aanvallen te regelen en zoo noodig de wet telijke bepalingen betreffende bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen zoo danig te wijzigen, als in het belang van de algemeene veiligheid noodig wordt ge acht. 33. Het militair gezag is bevoegd, aan sel voor de vereeniging aan alle eischen .voldoet. Ingevolge de verlaging der door de Re geering vastgestelde maximumbedragen voor de algemeene onkosten by de exploi tatie van Woningwetwoningen, zag het be stuur zich genoodzaakt ingrijpende bezui nigingen te treffen, welke zich hoofdzake lijk uitstrekten over de vergoedingen van de bestuursleden en dergelijke. Voorts bracht spr. den toestand van het onderhoudsfonds ter sprake, waaruit over duidelijk bleek, dat de grootst mogelijke bezuiniging is geboden. Nadat de notulen waren goedgekeurd, bracht de voorzitter het jaar- en financieel verslag ter sprake, welk verslag met alge meene stemmen werd goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredenden, de heeren M. H. Noteboom, A. C. v. d. Woerd, H. C. Hoek en J. Verhoeven bii acclamatie herkozen. Het aftredend lid van den Raad van Com missarissen, de heer P. H. de Leeuw, werd eveneens met algemeene stemmen herko zen, terwijl in de vacature van dien Raad werd voorzien door de verkiezing van den heer H. Pannekoek. Nadat de voorzitter bij de rondvraag en kele vragen na^r genoegen had beantwoord, besloot hij met een opwekking om in deze ernstige tijden de moeilijkheden het hoofd te bieden, deze zeer geanimeerde vergade ring. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 1461. Drukkerij S. C. van Wieringen en Zoon N.V., Alphen a. d. Rijn, Raadhuisstraat 140146. Drukkerij, boek handel, uitgeverij, handel in kantoorboeken en kantoorbehoeften. Onh. fil.Alphen a. d. Rijn, Raadhuisstraat 249. Nieuwe inschrijving. 7451, Café Marktzicht (BP.). Leiden, Lammermarkt 11. Venn.: H. G. Kossen en S. Kossen, Lei den. De politie-brandweer heeft gisteren een schoorsteenbrand gebluscht ten huize van den heer M. v. M. in de Da Costastraat. De wethouder van Fabricage, de heer Jac. Wilbrink, is verhinderd morgen spreek uur te houden. personen, wier aanwezigheid voor de rust en de algemeene veiligheid wordt geacht gevaarlijk te zijn, het verblijf binnen het in staat van beleg verklaarde grondgebied te ontzeggen en deze daaruit te verwijderen, of indien de mogelijkheid daartoe niet be staat, hen in bewaring te stellen. 34. Bestaat er ten aanzien van eenig verdedigingswerk, onder welke benaming, behalve vestingen en forten, ook begrepen wordt elke bebouwde kom, die door verde digingswerken omringd is, gevaar voor spoedige insluiting, dan is het militair ge zag bevoegd, het verblijf aldaar te ont zeggen aan die personen, wier aanwezig heid voor de verdediging niet noodig en wier onderhoud niet behoorlijk verzekerd is, en deze daaruit te verwijderen. 35. Het militair gezag is bevoegd, aan niet-militairen, die voor de verdediging nuttig werkzaam kunnen zijn, het verlaten van het in' staat van beleg verklaarde grondgebied te verbieden en te verhinde ren, alsmede het wegvoeren van paarden, vee, wagens, vaartuigen, levensmiddelen en andere voorwerpen van bedoeld grond gebied te bevelen, te bewerkstelligen of te beletten. 36. Het militair gezag is bevoegd, indien het belang der defensie zulks noodzakelijk doet zijn, niet-militairen op te roepen om deel uit te maken van de militaire macht en. als zoodanig, hulp en medewerking te verleenen, hetzij tot bewaring der rust of tot deelneming aan de werkdadige verde diging, hetzij tot het verrichten van die militaire werkzaamheden, welke door hen kunnen geschieden. Zij worden van het tijdstip af, waartegen zij zijn opgeroepen, als militairen aangemerkt. De oproeping geldt als eene oproeping voor den werke- lijken dienst. Naar gelang van de zee- of van de landmacht, worden zij geacht tot de zee- of tot de landmacht te behooren. 37. Het militair gezag is bevoegd, be perkende bepalingen vast te stellen om trent het drukken, uitgeven, verspreiden, aanplakken of in den handel brengen van geschriften of teekeningen, of dit geheel te verbieden. Dit besluit wordt bekend ge maakt op de wijze, door het militair gezag te bepalen. 38. Het militair gezag erlangt de be schikking over de inrichtingen der poste- rij, telegraph ie en telephonie en is be voegd, de wettelijke bepalingen omtrent den post-, telegraaf- en telephoondienst zoodanig te wijzigen als in het militair belang noodig wordt geacht. Het militair gezag is mede bevoegd, in beslag te ne men en te openen elk stuk, aan de post of andere instelling van vervoer, dan wel aan de telegraaf toevertrouwd, en daarvan in zage te nemen. 39. Het militair gezag is bevoegd, des vereischt, elke plaats, zelfs tegen den wil van den rechthebbende, te betreden of van zijnentwege, op vertoon van een schrifte lijken daartoe strekkende algemeenen of bijzonderen last, te doen betreden en al daar nasporing of huiszoeking te doen of te laten doen. Tot nasporing in eenë woning en tot huiszoeking wordt zoodanige last alleen verstrekt aan een officier, die zich, zoo noodig, door militairen van lageren rang kan doen vergezellen. De met de nasporing en huiszoeking be laste officier is gehouden van zijne bevin dingen proces-verbaal op te maken en dit in te leveren bij het militair gezag. 40. In de gedeelten van het grondge bied, welke in staat van beleg zijn ver klaard, bestaan een of meer temporaire krijgsraden. BILJARTEN PARDON IN VORM De heer Pardon (Leiden) speelde gister avond een party cadré tegen den heer Rooyakkers in het café van den heer Konijnenburg te Oegstgeest. De uitslag was als volgt: punt. brt. h.s. gew. Pardon 500 11 249 45.45 Rooyakkers 44 11 12 4. Binnenland OPENBARE VERGADERING VAN COMMUNISTEN VAN HOOGERHAND VERBODEN. De Communistische Partij Nederland af deeling Den Haag zou vanavond in den Dierentuin een openbare vergadering hou den. Het woord wouden voeren de heeren L de Visser over „Slagkruisers en oorlogs gevaar" en P. de Groot over „De internatio nale situatie". Wij vernemen dat deze ver gadering niet zal doorgaan, omdat zij van hoogerhand is verboden. SPIONNAGE BIJ HET JULIANAKANAAL Een verdacht persoon aangehouden. Aan het Julianakanaal tusschen Alsloo en Geulle by Maastricht, is door de mili tairen een persoon aangehouden, die zich op verdachte wijze langs het kanaal op hield. Hij was in het bezit van een atlas, waarin notities waren gemaakt. De man is aan de politie overgegrven voor nader on derzoek of er al dan niet spionnage in het spel is. DE STORM. Sleepboot, kraan en zuiger van anker geslagen. Uit Lemmer wordt gemeld: De sleepboot „Daniël Goedkoop", de kraan „Simson" en de zuiger „Hulp in Nood", welke bezig wa ren het wrak van de „Risico" te lichten, zijn door den hevigen storm van hun ankers geslagen en afgedreven naar den Meerdijk. Met veel moeite is het den kapitein van de „Daniël Goedkoop" gelukt den kraan en den zuiger op sleeptouw te krijgen en be houden in de haven van Lemmer te bren gen. Zandbakken tegen dijk geslagen. Tengevolge van den hevigen storm zyn verschillende zandbakken, welke in den polder gebruikt worden, op den dijk tus schen Lemmer en Kuinre geslegen. Twee baggermachines zijn afgedreven. DE GROENTENCONSERVEN- INDUSTRÏE. Algemeen verbindend verklaren van ondernemersovereenkomst. De Nederlandsche Staatscourant van he den bevat een ministerieelc beschikking, waarbij wordt overgegaan tot algemeen verbindendverklaring van een ondernemers overeenkomst voor de groentenconserven- industrie voor de periode van 20 April 1940 to en met 1941. Deze ondernemersovereenkomst is een voortzetting van die, welke met ingang van 20 April 1939 voor den tijd van een jaar algemeen verbindend werd verklaard. Zij houdt in een regeling van de productie van groentenconserven, welke ten doel heeft de vroeger herhaaldelijk in de groen- tenconserven-induttrie voorkomende over productie en de daartoe samenhangende marktontwrichting te voorkomen De thans wederom verbindend verklaarde overeen komst is uitgebreid met een regeling inzake het vormen van een buffer-voorraad, welke, indien er vrees voor schaarschte van het product zou ontstaan of wanneer de prijs van het product zich in ongewenschten zin mocht ontwikkelen, op de markt zal kun nen worden gebracht. De uitvoering van de overeenkomst be rust wederom bij de uit vertegenwoordigers van de fabrikanten, den tuinbouw, de afne mers en de arbeiders samengestelde alge meene groentenconserven-commissie, ter wijl voorts by dit orgaan ook weer een ver tegenwoordiger van den minister van Eco nomische Zaken is benoemd, wiens taak zal zijn bij de uitvoering van de overeen komst te waken voor het algemeen belang. KABELBALLON VEROORZAAKT STORING VAN HET ELECTRISCH NET. Vanochtend om half twaalf is een kabel ballon, waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld, gesignaleerd boven het Winschoterdiep en even daarna boven Ha ren. De ballon kwam uit noodwestelijke rich ting en dreef naar het Zuid-Oosten, waar bij in de gemeente Haren het licht gedeel telijk werd vernield. Hierdoor was Ha ren en ook Groningen tijdelijk van licht verstoken. De ballon neergeschoten. Om half twaalf was de kabelballon bo ven Haren, waar hij op twee plaatsen de bovengrondsche leiding van het electrisch net ernstig beschadigde, evenals de hoog spanningsleiding in den Oosterpolder, wel ke de verbinding vormt tusschen het P.E.B. te Groningen en de IJselcentrale te Zwolle. Een dak van een villa aan den rijksstraat weg te Haren liep eveneens schade op. Een militair vliegtuig heeft den ballon, welke van Engelsche nationaliteit bleek te zijn, te Overschild, gemeente Ten Boer, in brand geschoten. Een kabel van een kilo meter lengte was aan den ballon bevestigd. KIND IN TEIL MET KOKEND WATER GEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. Te Heerlen is het tweejarige zoontje van de familie S. in een teil met kokend water gevallen. Het kind is naar het ziekenhuis overgebracht, waar het aan de verwondin gen is overleden. KIND VERDRONKEN. Gisteren is het anderhalfjarig zoontje van de familie van de Bor uit de Doorn- steeg in een sloot geraakt en verdronken. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig tusschen de strandpalen 91 en 94, op Maan dag 22 April van 9.30 uur tot 18 uur we gens schietproeven met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weder toegankelijk is, nadat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald. Buitenland HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN, 19 April. (A. N. P.). Het op- perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Ten Noorden van Narvik werden vijan delijke zeestrijdkrachten en transportsche pen, die een landingsactie voorbereidden, door gevechtsvliegers aangevallen en /.waar getroffen. Een vijandelijke duikboot werd door bomtreffers terstond tot zinken gebracht. Versche rtrijdkachten versterk en de om Drontheim gelegerde Duitsche troepen. Gevechtshandelingen vonden niet -.•laats. De door de Duitsche troepen be zette zone ror.dom Bergen en Stavanger werd naar alle kan'en uitgebreid. Bij Kristiansand is de dag rustig ver hopen. In de zone van Oslo maakten de Puitsche troepen in Noord-Oostelyke en Noord-Westelijke richting goede vorderin gen. De zone ten Zuid-Oosten van Oslo is tot aan de Zweedsche grens bezet. Het ia er rustig. In deze zone alleen zijn aan de Noorsche troepen onder tal van andere buitgemaakte stukken 83 stukken geschut, 30 machinegeweren, 20.000 granaten en een millioen patroi.en ontnomen. De oorlogsmarine zette den jacht op duikbooten in het Skagerrak en het Katte gat voort. De vernieling van drie vijande lijke onderzeeërs is waarschijnlijk. Ook werd voortgegaan met het leggen van mij nen tot bescherming van de Noorsche ha vens en tot afsluiting van het Skagerrak. E ij de controle van de in Noorsche havens aangetroffen munitie-opslagplaatsen, werd een groote hoeveelheid Engelsch oorlogs materiaal o. a mijnen, in beslag genomen, fr de Hardanger-fjord vernietigden snelle patrouillebooten een Noors :he torpedoboot. In zake de reeds gemelde torpedeering van een kruiser der Glasgow-klasse ten Noorden van de Shetland-eilanden meldt rte van een verre rois teruggekeerde duik bootcommandant, dat de door vijandelijke torpedojagers zwaar beschermde kruiser door 'n inwendige exp'osie, welke terstond na het afvuren van den torpedotreffer ont stond, vernietigd werd. De door dezen duik bootcommandant, corvetten-kanitein Hart- mann, tot zinken gebrachte scheepsruimte bedraagt, na zyn jongste reis, in totaal 107.000 ton. Stelselmatig werden de in Noorwegen opereerende troepen aangevuld. In het Westen verliep de dag rustig. FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 19 April. (A. N. P.). Het Fran- sehe legerberioht van hedenochtend luidt: „Niets te melden." DE SITUATIE IN NOORWEGEN. STOCKHOLM. 19 April. (N. A. P.). De Noorsche regeering bevestigt, dat de ver- birding tusschen de Britrche en Noorsche troepen tot stand is gebracht. Men weet niet. waar de regeering zetelt en omtrent de verblijfplaats var den koning wordt het sti'zwijgen bewaard. Voorts wordt vernomen, dat de Duit- schers doorgaan met rond Drontheim bterst krachtige verdedigingsmaatregelen tp nemen, want de Duitschers beginnen ernstige moeilijkheden te ondervinden bij het vervoer van troepen per vliegtuig, daar de smeltende sneeuw het landen zeer be moeilijkt. Volgens „Soeialdemokraten" dwingen de Duitschers de Noorrohe burgerbevolking van 16 tot 50 jaac tot het verrichten van werkzaamheden bij den aanleg van ver- 'edigingswerken. De burgers wijken ech ter liever naar Zweden uit dan het Noor sche vaderland teger te werken. DUITSCHE AANVAL OP KLEIN NOORSCH VLIEGVELD BERLIJN, 19 Apiil (A.N.P.) In het ge bied van Bergen heeft een Duitsche troe- penafdeeling een aanval gedaan op een klein vliegveld op het ïiland Flatoey en vier Noorsche vliegtuigen vernield. DEENSCH VISSCHERSVAARTUIG VERGAAN. KOPENHAGEN, 19 April. (A.. N. P.). Fen uit Skagen afkomstig vischkotter Is vergaan. De schipper en een lid der beman ning zijn hierby om het leven gekomen. NOORSCHE GEZANT MOET BERLIJN VERLATEN. BERLIJN. 19 April. (A. N. P.). De ge- -ant van Noorwegen, Scheel, die gisteren in opdracht van den Noorschen koning en /an de vroegere Noorsche regeering Ny- gaardsvold ver-zocht had in Berlijn te mo gen blijven en de zaken van het gezant- rchap te blijven behartigen, heeft heden de aanzegging gekregen, dat hij, met het oog op de door den Noorschen koning en de vroegere Noorsche regeering getoonde vijandige houding, het gebied van het Duitsche Rijk nog heden met het perso- ueel van het gezantschap moet verlaten. FRANSCHE KAMER TN GEHEIME ZITTING BTJEEN. PARIJS. 19 April. (A. N. P.). De Kamer hedenochtend bijeengekomen. Minister president Revnaud verzocht om onmiddel lijke behandeling van de intern»llatie be treffende de oorlogvoering De Kamer be sloot dit verzoek in te willigen en verder :n geheim comité tc vergaderen. TOEZICHT OE *ror?»?i.TALINGEN OP IJSLAND LONDEN. 19 Anril (A.N.P.). Op vreemdelingen on I.T-*n«d wordt nauwkeu rig toezicht uitgeoefend. De ontwikkeling van den handel is zeer onzeker. Ongeveer de helft van den bultenlandschen handel van T.Tslend werd tot dusverre eevnerd met larden, die thans ontoeeankeliik ziin. Men denkt, dat de reehtstreeksche handel met de Vereenigde Staten,, welke bii den aan vang van den oorlog begon, zal toenemen. VERKLARING VAN HULL TOKIO. 19 Aoril (A.N.PDe Jaoan- sehe bladen nemen een afwijzende houding aan tegenover de verklaring van den Ame- rikaanrchen minister van buiteni^pdsehe 'aken, Cnrdell F"R, Inzake de positie van Nederlandpeh-fpdië. De ..Ayhi SHmboen" schrijft: De hou ding van de Vereenigde Staten is nogal on- viiendelük en niet goed te begrijpen. Zij riekt naar een onnoodi-ze inmenging in de aangelegenheden van den Stillen Oceaan. De „Hots'1 Siimboen" schrijft: Ongetwij feld was de verklaring van Huil bedoeld als een politieke stap om de Japansche ex pansie naar het Zuiden te beperken, maar de Vereenigde Staten mogen wel weten, dat zulk een poging slechts in staat is het Japansche volk in woede te doen ontsteken.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3