Academienieuws KERKNIEUWS RECHTZAKEN AGENDA Burgerlijke Stand WOENSDAG 17 APRIL 1940 OE I.EIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonneawnteprtys: voor Lelden II cent per week; 2.50 per kwartaal Bij onze e, {enten JO cent per wvtfk; f i.60 per kwartaal Franco per poet 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 1 0.50 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. J HOE WORDT HET WEER 7 BEWOLKT. De BUI seint i Verwachting; Plaatselijk eenige regen, vooral In het Zuid-Oosten. Halfbewolkt tot betrokken. Zachter des nachts. De weerstoestand va.i hedenmorgen 2.20 uur: Den Helder: regen in omgeving, matige W. Z. W. wind, 5 gr. C. Vlissingen: lichtbewolkt, matige Z. Z. W. wind, 6 gr. C. De Bilt: halfbewolkt, matige Z. Z. W. wind, 6 gr. C. Groningen: zwaarbewolkt, matige Z. Z. W. wind, 5 gr. C. Maastricht: lichtbewolkt: zwakke W. Z. W. wind, 8 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie over Scandinavië, die ge durende de afgeloopen dagen het weer in cns land beheerschte, schijnt op te vullen en daarbij weg te trekken, zoodat de buiig heid is afgenomen. Plaatselijk viel hier in den nacht nog wat regen, waarbij aan de kuststreek onweer en hagel voorkwam, Daardat de hichtdrukverschillen kleiner rijn geworden nam de wind in kracht af, en tijdens opklaringen trad nachtvorst op. Uit de berichten van de Azoren is op te maken, dat het op den Oceaan zeer koud moet zijn. Vermoedelijk heeft de inval van koude lucht, die in het begin van deze week op IJsland begon, zich verder naar het Zuiden bewogen. Ponta Delgada meldt een temperatuur van slechts 10 graden. Het ge bied van hoogen luchtdruk nam in deze omgeving af. In Spanje is de luchtdruk- verdeeling vlak. Vele stations melden re gen bij zwakke wind uit uiteenloopende rkhtingen. Het gebied van hoogen lucht druk over den balkan neemt in intensiteit en omvang nog steeds toe. In de kern ko men reeds luchtdrukwaarden van 1023 imbar voor. Het weer is er over het alge meen rustig, met veelal onbewolkte lucht, ïoodat de ochtendtempera turen tengevol ge van nachtelijke uitstraling laag zijn. LUCHTTEMPERATUUR. 8.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 7.31 uur tot Donderdagmorgen 4.27 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 18 April voorm. 11.20 en nam. 11.45 uur. Maan op 2.22 uur Donderdagmiddag. Maan onder 3.30 uur Vrijdagnacht. STOPPEN OP MILITAIRE SOMMATIE. Ofschoon de bevoegde militaire autoritei ten aan de betrokken militaire instanties ter kennis hebben gebracht, dat bij de stopseinen door militairen gegeven, de ge wone politie-voorschriften met de meeste nauwkeurigheid in acht moeten worden ge nomen, komen bij de K.N.A.C. nog klachten binnen van automobilisten over de wijze, waarop militairen door zeer verschillende en verwarring stichtende teekens hen tot stoppen aanmanen. Ook des avonds en in den nacht worden automobilisten niet steeds door een rood licht gewaarschuwd om te stoppen, maar ook door wit licht of alleen door het zwaaien met den arm. Aangezien er tevens een geval aan de K. N.A.C is gemeld van beschieting van een automobilist, die geen gevolg had gegeven aan stopteekens van.militairen, omdat deze teekens niet in overeenstemming waren met de gewone politievoorsohriften, wordt den automobolisten met den meesten aan drang er op gewezen, dat men verstandig zal doen onder alle omstandigheden op welk tetken dan ook van miltaire wachten, te steppen EERSTE KAMER Een vergadering van 5 minuten De Eerste Kamer kwam hedenmiddag te 1 uur bijeen. Verschillende kleine wets ontwerpen worden z.h.st. aangenomen. De vergadering wordt te 13.05 uur ge sloten. De Kamer gaat in de afdeelingen. DE UITVOER VAN EIEREN. Nieuwe beperkende bepalingen. Met ingang van Maandag zijn plotseling, zonder eenige waarschuwing, nieuwe bepa lingen ingevoerd voor den uitvoer van eieren, zoowel wat betreft naar Engeland als naar Duitschland. Deze regeling, die een aanzienlijke beperking van den uit voer betreft, dreigt voor de pluimveehou ders catastrophale gevolgen te zullen heb ben, vooral nu deze beperking komt in een tijd, dat de aanvoe van veilingen en mark ten elke week grooter wordt. Van deskundige zijde wordt medege deeld, dat de beperking zoodanig is, dat naar schatting deze week reeds voor tus- schen de 7 en 10 millioen eieren geen afzet te vinden zal zijn. Wel wordt natuurlijk reeds een gedeelte in koelhuizen opgesla gen, doch het is ten eenenmale onmogelijk het geheele surplus op deze wijze onder te brengen. Het gevolg is dan ook, dat de prijzen, die reeds naar beneden liepen, spoedig belangrijk zullen dalen. Er was nu reeds weinig kooplust. Verscheidene ex porteurs kochten deze week niets, nu men zoowel wat betreft de nieuwe regeling als omtrent het prijsverloop en de gevolgen daarvan nog in het onzekere verkeert. Het bestuur van de Ned. Pluimvee Federatie heeft in samenwerking met den eierhandel telegrafisch een audiëntie bij den minis ter aangevraagd, om den toestand te be spreken. Inmiddels meldt het „Alg. Handelsblad", dat de in ons land gestationneerde verte genwoordiger der Deutschen Reichsstelle für Eier und Geflügel gisteren heeft te kennen gegeven, dat de Duitsche regeering met bovenbedoelde regeling niet accoord wenscht te gaan en derhalve het aankoo- pen van eieren in Nederland staakt, in af wachting van een bevredigende regeling dezer aangelegenheid. Duitschland maakt uit de aan de expor teurs voor de eerste week toegewezen hoe veelheden op, dat het Nederlandsch-Engel- sche arrangement neerkomt op een beper king van den eierenimport in Engeland, welke zich thans, als gevolg van de ver houdingsbepaling, automatisch voortplant op den export naar Duitschland, een gang van zaken, waarmede Duitschland zich niet kan vereenigen. CONTINGENTEERING PAARDEN. Aan het eindverslag van de Eerste Ka mer over het ontwerp van wet tot bekrach tiging van het Koninklijk Besluit tot rege ling van de inveer van paarden en slacht- paarden is het volgende ontleend: Eenige leden verklaarden, zoolang aan de Nederlandsche Vee- en Varkenshouderij beperkingen worden opgelegd, overwegend bezwaar te hebben tegen den invoer van slachtpaarden. Zij wezen voorts er op, dat aan den con trole op het meten der paarden aan de grens nog wel het een en ander ontbreekt, naar h..i bleek uit het feit, dat onder de ten behoeve van de defensie gevorderde paarden zich eenige zoogenaamde Russen bevonden. De aan het woord zijnde leden zouden gaarne zien, dat de regeering maatregelen nam, om den export van paarden, in het bijzonder warmbloedpaarden, te bevorde ren, waarmede tevens een legerbelang zou de worden gediend. HET ZOEKEN EN VERVOEREN VAN KIEVITSEIEREN Ingevolge het bepaalde in art. 17 der Vogelwet 1936 is het rapen van kievits eieren toegestaan tot en met 19 April a.s. Het ten verkoop voorhanden hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren, in voeren en uitvoeren, alsmede het vervoeren, voor zoover de bebouwde kommen en langs openbare wegen en voetpaden betreft, is overeenkomstig art. 19 dier wet toegestaan tot en met Zondag 21 April. De Vogelwet 1912 stelde den termijn van verkoop, enz. op drie dagen, indien de laatste dag op een Zondag viel, doch de Vogelwet 1936 maakt deze uitzondering niet meer. INVOERMOEILIJKHEDEKt- Het is in den laatsten tijd verschillende malen voorgekomen, dat Nederlandsche importeurs moeilijkheden ondervonden bij den invoer van gecontingenteerde goede ren. De contingenteering is n.l. in het be gin van de mobilisatie een tijdlang minder streng toegepast, waardoor de bestellingen in het buitenland toenamen. Vertraging in de uitvoering van sommige dezer bestel lingen heeft tot gevolg gehad, dat de gel digheidsduur der toewijzingen van het crisisinvoerbureau inmiddels was verstre ken. Het feit, dat sindsdien de noodzakelijk heid is gebleken de contingenteering weer minder soepel toe te passen, heeft er toe geleid, dat de bovenbedoelde goederen ten slotte voor een deel niet konden worden ingevoerd. Zij bleven in de buitenlandsche fabrieken voor verzending gereed staan of lagen, in het ongunstigste geval, aan de grens te wachten. Het spreekt vanzelf, dat de betrokken importeurs hierdoor moeilijkheden onder vinden. Ten einde van den omvang hier van een indruk te krijgen, heeft het cri- sis-invoerbureau thans een enquête inge steld, waaraan de Kamers van Koophan del medewerking verleenen. REGELING TOT AANPASSING VAN DE LOONEN AAN DE KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD. De vermindering van de koopkracht der loonen als gevolg van de stijging der kos ten van levensonderhoud en de daaruit voor het bedrijfsleven voortvloeiende on zekerheid hebben zoo schrijft het Cen traal Bureau voor de Statistiek in de 3de aflevering van het maandschrift werk gevers- en werknemersorganisaties er toe geleid overleg te plegen over de vraag, welke voorzieningen getroffen konden worden, opdat men toch zooals gebruike lijk de arbeidsvoorwkaarden voor een niet te korte periode in collectieve arbeidsover eenkomsten zou kunnen vastleggen. Het bureau geeft dan een overzicht van de uit dat oogpunt tot stand gekomen re gelingen, w?-"blj het die, welke aanpas sing van de ven aan de gestegen kosten van levenso. rhoud uitsluitend na voor afgaand over.eg mogelijk maken, onder scheidt van een andere beroep-regelingen, volgens welke de bedoelde aanpassing auto matisch plaats heeft, wanneer het index cijfer der kosten van levensonderhoud een bepaalden stand bereikt. Van deze laatste categorie, de z.g. glij dende loonschalen, vermeldt het maand schrift er ongeveer twintig, welke onder ling weer allerlei verschillen vertoonen. Zoo blijkt uit de tabel b.v., dat de voor loonswijziging geëischt minimale stijging van de kosten van levensonderhoud uit eenloopt van 2.5 tot 10 pet. Ook ziet men, dat de meeste regelingen volledige, andere echter slechts gedeeltelijk, compensatie (50.80 pet.) geven voor de stijging van die kosten. Dergelijke automatische aanpassingsre gelingen komen in hoofdzaak voor in de bouw- en aanverwante bedrijven, de steen industrie, de meubelindustrie, timmerfa brieken, het kuipersbedrijg, het electro- technisch installateursbedrijf, het loodgie ters- en fittersbedrijf en de sigarenindus- trie. MEDEWERKING STICHTING BIJZONDERE SCHOOL TE WADDINX- VEEN GEWEIGERD. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, beschikkende op het beroep van het be stuur der vereeniging tot stichting en in standhouding van Ned. Herv. Christelijke Scholen te Waddinxveen tegen het besluit van den Raad dier gemeente, waarbij me dewerking tot stichting eener bijzondere school werd geweigerd, hebben, met hand having van het bestreden besluit, het daar tegen ingestelde beroep ongegrond ver klaard. REDE VAN IR. MUSSERT TE ZUTPHEN VERSODEN. De leider der N.S.B.-beweging in Neder land, ir. A. A. Mussert, zou vanavond in een openbare vergadering spreken over „Het einde der democatie, de nieuwe orde!" Het militair gezag heeft echter geen toe- steming gegeven tot het houden van deze bijeenkomst. BOUW RAADHUIS TE MAASSLUIS AANBESTEED. B. en W. van Maassluis hebben vandaag aanbesteed den bouw van een nieuw raad huis op het perceel grond, gelegen aan den Zuiddijk, Haven en Taanstraat, naar de plannen, opgemaakt door ir. E. H. en H. M. Kraayvanger, architecten der B. N. A. te Rotterdam. Er waren 45 inschrijvingen ontvangen. Laagste inschrijfster was de fa. Lammers en Kok te Enschede met 194.500. DE GESCHIEDENIS VAN BLOEMENDAAL. Op advies van de Onderwijscommissie, die het wenschelijk oordeelt, dat de stof, betrekking hebbende op de geschiedenis van de gemeente Bloemendaal, verzameld wordt, stellen B. en W. van Bloemendaal voor een bedrag van 500 beschikbaar te stellen voor een ter zake te maken proef schrift en aan de literaire faculteiten te Amsterdam en Leiden te vragen een of meer studenten bij voorkeur Bloemen- daalsche aan te wijzen, die voor het maken van zoodanig proefschrift in aan merking komen, opdat door het college uit deze candidaten een keuze kan worden gedaan. Uit zulk een proefschrift zou dan later een voor het onderwijzend personeel geschikte handleiding kunnen worden sa mengesteld. Ontslag hoofdcommies Bij Kon. besluit is te rekenen van 1 April 1940 aan mr. W. B. Buve ontslag ver leend als hoofdcommies bij het departe ment van Economische Zaken. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Naturukunde op proefschrift, getiteld: „De diëlectrische con stante vloeistoffen", de heer C. J. F. Bött- cher geboren te Rotterdam en wonende al daar; geslaagd: candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter L mej. A. C. Roos, Rotterdam; examen van apothekersassistent de heer D. D. Boer, Wassenaar. DE UITVAART VAN KARDINAAL VERDIER. Hoogste autoriteiten aanwezig. Met groote plechtigheid heeft gisteren te Parijs de uitvaart plaats gehad van kardi naal Verdier. aartsbisschop van Parijs. In tegenwoordigheid van tal van hooggeplaat ste personen uit kerkelijke, burgerlijke en militaire kringen. Men merkte o.a. op de leden van het Fransche Episcopaat, de Apostolische Nuntius, Mgr. Valerio Valeri, de aartsbisschop van Mechelen, kardinaal van Roey, president Lebrun, de premier Paul Reynaud, voorts Herriot, Jeanneney, Leon Blum, de leden van het diplomatieke corps, talrijke officieren, enz. Van het aartsbisschoppelijk paleis werd het stoffelijk overschot van den kardinaal overgebracht naar de Notre Dame, waar de plechtige uitvaartdienst gehóuden werd. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door kardinaal Lienart, bisschop van Rijsel. Na de plechtigheid bleef het stoffelijk overschot in de kathedraal achter, om bij het vallen van den avond te worden neer gelaten in de grafkelder, waar alle aarts bisschoppen van Parijs hun laatste rust plaats hebben gevonden. HAAGSCH GERECHTSHOF Heling van militaire levensmiddelen. A. P. C. P. uit W a r m o n d, was door den Haagschen politierechter veroordeeld tot één maand gevangenisstraf, omdat hij zich schuldig had gemaakt aan heling van militaire levensmiddelen, zijnde o.a. mar garine, rijst en groene erwten. Van dit vonnis wis verdachte in hooger beroep gekomen bij het Haagsche Hof, al waar de procureur-generaal bevestiging van het vonnis gevraagd had. De uitspraak var het Hof werd heden morgen een geldboete van 100.subs. 50 dagen. Militaire aardippelen. G. J. M. P. te Warmond, had zich schuldig gemaakt aan heling van aardap pelen, die bestemd waren voor de militaire keuken. De politierechter had verdachte daar voor veroordeeld tot één maand gevange nisstraf, van welke uitspraak hij in hooger beroep gekomen vras bij het Gerechtshof. De procureur-generaal had bevestiging van dit vonnis gevraagd. Het Hof, vonnis wijzend, legde verdachte deze straf voorwaardelijk op met een proef tijd van drie jaar. Er was brand te Alkemade. G. van R., te Alkemade, was tijdens, een brand in die gemeente inwillig ge weest tegen de politie doordat hij zich niet wilde verwijderen van het terrein van den brand. Verder had hij zich schuldig ge maakt aan mishandeling van een rijksveld wachter, die hein wilde verwijderen. De politierechter had verdachte veroor deeld tot drie weken gevangenisstraf, van welk vonnis hij in beroep gekomen was bij het Hof. Ook de procureur-generaal had het ten laste gelegde ernstig gevonden en even eens drie weken gevangenisstraf gevraagd. Het Hof veroordeelde verdachte heden morgen tot twee weken gevangenisstraf. Nog een onwillige. G. F. J. de K., te A1 k e m a d e, was ook al bij den brand te Alkemade geweest, ter wijl hij er niets te maken had. Ook hem was vergeefs geboden zich te verwijderen, zoodat ook hier strubbelingen met de po litie ontstaan waren. De politierechter had verdachte deswe ge veroordeeld tot een geldboete van 25 subs. 25 dagen. Ook deze verdachte was niet tevreden geweest met dit vonnis en in hooger be roep gegaan. De procureur-generaal had evenwel be vestiging van dit vonnis gevraagd. Het Hof, hedenmorgen vonnis wijzend, verdubbelde de geldboete zoodat het werd 50.subs. 50 dagen. Diefstal van draad. D. van E., te Leiden ,had zich schul dig gemaakt aan diefstal van een partij draad en de politierechter had hem daar voor veroordeeld tot twee weken gevange nisstraf. In hooger beroep had de procu reur-generaal bevestiging van dit vonnis gevraagd. Het Hof wilde verdachte nog één kans geven en veroordeelde hem tot een voor waardelijke gevangenisstraf van veertien dagen met een proeftijd van drie jaar. Een wederspannige arrestant. J. W., afkomstig uit Lelden, had nog eenige vonnissen van het kantongerecht, geldboeten, niet in orde gemaakt. Toen het lang genoeg geduurd had, waren twee veldwachters naar den Haag gegaan, waar verdachte werkzaam was, en hadden ver- LEIDEN. Donderdag, R. K. Mctaalbewerkersbond, Afd. Leiden. Ledenvergadering, Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag, R. K Reclasseeringsver., Afd. Leiden, bureauzitting, St. Vincen- tiusgebouw, Hoogl. Kerkgr. 32, 7.308 30 uur nam. Donderdag. Feestavond R.K. Vrouwew- bond „Schuttershof", Stationsweg. Comedie „Lord or Lady". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- dag 13 tot en met Vrijdag 19 April a.s., waargenomen door de apotheken Buekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. dachte in de gelegenheid gesteld om te be talen of anders mee te gaan om de plaats vervangende hechtenis te ondergaan. Ver dachte evenwel had noch het een noch het ander gedaan, maar was een knokparty- tje begonnen tegen de veldwachters. Natuurlijk had hij aan het kortste eind getrokken en hij was er veel slechter op geworden, want bij de plaatsvervangende hechtenis was drie maanden gevangenis straf gekomen, hem opgelegd door den po litierechter wegens wederspannigheid. Van dit vonnis stond hij hedenmorgen ln hooger beroep terecht bij het Gerechtshof, alwaar de procureur-generaal geen termen aanwezig achtte om dit vonnis te wijzigen, zoodat er bevestiging van gevraagd werd. De uitspraak werd bepaald op over 14 dagen. EEN ERNSTIG GEVAL VAN KINDERMISHANDELING. Opnieuw drie maanden gevangenisstraf geëischt. De schoenmaker L. A. van I., te Lel den, was door den Haagschen politierech ter veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf ter zake een ernstige mishande ling van een 4-jarig kindje. Heden diende de zaak in hooger beroep voor het Hof, maar de procureur-generaal vond de mishandeling buitengewoon ern stig en schandelijk. Het is niet een enkele maal gebeurd, maar herhaaldelijk en in eerste instantie had de moeder van het kind zelfs verklaard, dat zij niet van huis weg durfde, omdat zij bang was, dat verdachte het kind dood zou slaan. De drie maanden gevangenisstraf zijn absoluut niet te zwaar voor deze erger lijke mishandeling, zeide de officier, en spr. vroeg dan ook bevestiging van het vonnis. De verdediger pleitte de uiterste clemen tie. Over 14 dagen zal het Hof vonnis wijzen. Haagsctie Politierechter Een verdachte, die bofte. Een poosje geleden heeft een Leid- sche timmerman terecht gestaan, terzake diefstal van bouwmaterialen. De officier had toen veertien dagen gevangenisstraf geëischt doch de politierechter had het noodig geacht nog een aantal getuigen te hooren. Hedenmorgen waren dus aanwezig de verdachte, zijn verdediger, mr. Schaper uit Leiden, en zes getuigen. Maar de zes getuigen werden reeds da delijk uitgeschakeld want zij behoefden niet gehoord te worden vanwege een juri dische strubbeling. Het feit wilde n.l. dat in de dagvaarding was vermeld dat het feit had plaats gevonden in 1938 en dit moest 1939 zijn. De officier vroeg thans wijziging van de dagvaarding en verandering van 1938 in 1939. De verdediger had hier evenwel be zwaar tegen, omdat de officier reeds requi sitoir had genomen en twee weken gevan genisstraf had geëischt, en wijziging is dan niet meer toegestaan. De politierechter was het met mr. Schaper eens en oordeelde dat er geen ver oordeeling op deze dagvaarding mogelijk is De verdachte werd dus vrijgesproken. Leiden Geboren: André Cornelis z. van C. G. Overdevest en J. G. M. v. Geelen Marie d van D. Alken en M. Krispijn Johan nes Hendricus z. van A. v. Duij venbode en J. H. Glasbergen. Ondertrouwd: C. J. Samson jm. 27 j. en H. J. v. Wijhe pd. 22 j. Overleden: F. C. Haaiebos m. 61 j. F Heemskerk wedr. 74 j. G. Bennemeer wed. van J. Koster 62 j. C. Mourik hsvr. van: J. Glasbergen 82 j. A. M. Schols wed. van F. Reyken 89 j. W. Smit m. 73 j. J. Korenhof wedn. 81 j. i Op 'n drogen weg moet uw auto Jlto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij B0 km per uur is die remweg niet 32. maar 64 meter!

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2