Gronlngsche Kustvaarder op een mi|n geloopen HET AVONTUUR HOPPERS IN Bemanning beleef de angstige uren dET DE BAGGER DE OOSTZEE Brand in motor- scheepje Projectielscherven in Zandvoort neergekomen. MAANDAG 15 APRIL 1940 OF 'S™* f°HRANT VIERDE BLAD - ?AG. 13 Qemengde fBeücfiten Drie leden der bemanning omgekomen Vet motorschip „Velocltas" thuis behoo- rende te Groningen, Is Vrijdagavond nabij de Engelsche kust op een mijn geloopen en vrijwel onmiddellijk gezonken. Drie leden van de bemanning, de 53-ja- rige machinist H. Kamp uit Amsterdam, de 23-jarige matroos C. Harms uit IJmuiden en de 17-jarige kok P. A. D. van het Padt uit Amsterdam, die op het moment van de ont ploffing in de kooi lagen, zijn, naar wordt aangenomen, bij deze ramp om het leven gekomen. De overige leden der bemanning, de ka pitein J. Pinkster uit Groninge.t en de stuurman H. Schutte uit Kampen zijn door een buitenlandsch schip aan boord geno men en Zaterdag in Vlissingen aan land gebracht. Het schip was Vrijdagavond met een la ding steenkool uit Engeland vertrokken met bestemming Antwerpen. Door onbekende oorzaak liep het schip om kwart voor elf op een mijn, waardoor de voorsteven vrij wel geheel werd weggeslagen. Binnen enke le seconden was het gezonken. De stuurman en de kapitein, die zich aan dek bevonden, werden door de kracht van de ontploffing over boord geworpen. De stuurman wist reeds spoedig de eveneens over boord geslagen reddingsboot te berei ken en hierin te klimmen. De kapitein ech ter raakte verward in het hekwerk en ging aanvankelijk met het schip mee in de diep te. Gelukkig wist hij zich ond-i water te b'vrijden en zich met behulp van zijn zwemvest drijvend te houden. Toen de stuurman eenmaal in de red dingsboot zat, trachtte hij met de even- tueele overlevenden door roepen in contact te komen. De kapitein, r»ie toen reeds qen half uur in het water lag, hoorde deze kre ten en wist door terug te roepen de aan dacht van den stuurman op zich te vesti- ger. Het kostte den stuurman in de dikke duisternis echter groote moeite den kapitein te vinden. Toen ook de kapitein in de reddinesboot was geklommen, trachtten beide mannen, ma aanvankelijk nog naar de overige drie leden van de bemanning gezocht te hebben, den wal te bereiken. Zaterdagmorgen om streeks negen uur werden zij opgemerkt door een stoomschip, dat hen naar Vlissingen heeft gebracht, waar zij omstreeks vier uur in den middag arriveerden. Beide mannen verkeeren in goede gezonuheid. Het motorschip „Velocitas" meet 19.7 bru to registerton en behoort toe aan de ree- derij Polder te Groningen. Het is gebouwd in 1932. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE DIEMEN. Een doode. Gistermiddag is op den Muiderstraatweg onder de gemeente Diemen een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een doode te betreuren is. Omstreeks kwart over drie reed een •kleine personenauto in de richting Mui den. Op de Vinkebrug trachtte de bestuur der een voor hem rijdende auto te pas- fceeren. Vermoedelijk door de te grcote snelheid kon hij het stuur niet houden, met het gevolg,dat de wagen naar links uitschoot en voorbij de brug in aanraking kwam met de verhoogde trottoirband, wel ke ter plaatse een scheiding vormt tus- schen rijweg en trambaan. De auto sloeg twee of driemaal over den kop en kwam vijftien meter verder op het hek tusschen de tramrails en het rijwielpad terecht. Hierbij viel de bestuurdeV, de 25-jarige radio-technicus A. J. Broekman uj tAm- sterdam, uit het opengeslagen portier te gen den grond, waar hij bewusteloos en met een hoofdwonde bleef liggen. Twee geneesheeren, die kort na het ongeluk aanwezig waren, constateerden bij het slachtoffer een schedelbasisfractuur T er ziekenauto werd de heer B. naar het Cnze Lieve Vrouwe gasthuis te Amsterdam overgebracht, waar hij een uur na aan komst is overleden. In den auto zaten verder nog drie per sonen, namelijk de echtgenoote van den omgekomene, die volkomen ongedeerd bleef en de ouders van den heer B De moeder klaagde over pijn in de beenen en werd op vermoeden van beenbreuk naar genoemd ziekenhuis vervoerd. Daar er bij nader onderzoek ge^n fracturen werden geconstateerd, kon zij zich huis waarts begeven, evenals haar man, die een kleine wonde aan het voorhoofd had gekregen en bovendien waarschijnlijk een rib had gekneusd. Volgens sommige oogetuigen zou het on geluk gebeurd zijn, doorda* de ingehaalde wagen, welke van Engelsche nationaliteit zou zijn, bij '.iet rasseeren door den an deren auto naar links was uitgeweken, zooals in Engeland gebruikelijk is Dit is evenwel moeilijk na te gaan, aangezien d.3 voorste auto is doorgereden. Een tijzonder tragische omstandigheid is, dat de overledene pas enkele dagen ge leden in het huwelijk was ge*-edeu. De opvarenden In het vaderland lerug Zaterdagochtend zijn de tien opvarenden van de sleepboot „Hoek van Holland" en van de drie Daggerhoppers „Adam", „Noordzee" en „Maasmond", die op weg naar Malmö in het drijfijs uit de Oostzee bekneld raakten en in een Duilsche mij nenveld terechtkwamen, te Rotterdam aan gekomen. Van een van de opvarenden vernamen wij, dat de vier vaartuigen ruim drie we ken geleden van IJmuiden waren vertrok ken. Het baggermateriaal was bestemd voor Maimö, waar werkzaamheden zouden vor- den verricht in verband met den aanleg van een kanaal door de landengte van Val- sterbo. Het begin van de reis was zeer voorspoe dig en na twee en een halven dag vareti was men in de nabijheid van Sassnitz. Het transport had van de Dultsche auto riteiten toestemming gekregen om door het kanaal van Kiel te varen, aangezien deze route veel korter was dan door het Ska- gerak, terwijl het laatste water ook extra risico's zou bieden aan de baggermolens. In de nabijheid van Sassnitz kreeg men te kampen met zwaar drijfijs en toen de sleepboot de schroef verspeelde, achtte ka pitein Groenendijk het noodzakelijk om naar Sassnitz te gaan. De sleepboot werd toen door de hoppers op sleeptouw geno men en in Sassnitz binnengebracht. Naast deze moeilijkheden kreeg men ook met ontevredenheid onder het uit 35 kop pen bestaande personeel te doen. Het ge volg was, dat 25 opvarenden per trein naaf ons land terugkeerden. Deze moeilijkheden gaven veel tijdverlies en bovendien moest toen getracht worden om de vertrokken zeelieden door anderen te vervangen. De Duitsche autoriteiten beloofden alle me dewerking, maar aangezien er geen Duit sche zeelieden in Sassnitz beschikbaar wa ren, moest men ten slotte met een beman ning van tien man de laatste étappe van de reis aanvaarden. De „Hoek van Hol land" was nog niet hersteld en werd weer op sleeptouw genomen. Wegens het tekort aan bemanning werden ook twee hoppers door de derde gesleept en met dit trans port zou men oversteken naar MalmÖ. Op VROUW ONDER DE TRAM GERAAKT EN GEDOOD. Wilde op rijdenden motorwagen springen, doch werd door bijwagen overreden. Gisteravond omstreeks kwart over acht heeft zich op het kruispunt van de Vijzel gracht en de Weteringschans te Amster dam een ernstig ongeluk voorgedaan, 3a» de 31-jarige mej. B. Bovenkerk, pleegdoch ter van den concierge van de Oranje Nas- sau-kazerne, het leven heeft gekost. Mejuffrouw B. wilde op het achterbal kon van een reeds rijdenden motorwagen van lijn 4 springen, doch greep mis en viel tu.sschen den motor- en den bijwager. Zij geraakte onder de wielen van den bijwa gen en werd zoo deerlijk gewond, dat z\j vrijwel onmiddellijk na het ongeluk over leed. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is door den G.G. en G.D. naar het Binnengasthuis overgebracht. SOLDAAT VERDRONKEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn twee soldaten te Roermond in de Maas te water geraakt. Een van hen, de 19-jarige J A. afkomstig uit Holten (O.) is verdronken, de ander kon door toege schoten omwoners worden gered. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het St. Laurentius-zieknhuis te Roer mond. DOODELIJK ONGEVAL IN KALK- GROEVE De 21-jarige werkman Bigela, van Pool- sche nationaliteit, wonende te Heerlen, kreeg Vrijdagmiddag in een kalkgroeve te Kunrode, gemeente Voerendaal, een zwaar stuk steen op het bovenlichaam. De man kreeg zware inwendige verwon dingen. Hij werd naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij thans is overleden. R.K. Ver. v. Kraamverzorgingv. alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheeD Boerbaavestr. verleent bulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 'i4 uui tot bel ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 23420. o g. g. Inlicht. K 08 Aanvragen (schriftelijk) adres iste Bin- aenvestgracht 30. 3 April vertrok men uit Sassnitz, maar na enkele uren varen moest de baggehopper, die als sleepschlp fungptrde, reeds zwaar door het steeds dikker wordende drijfijs ploegen. Hoewel met moeite, ging het an- derhalven dag goed, maar in den nacht daarna raakte het transport in het drijfijs bekneld. De vier vaartuigen werden met groote snelheid in Westelijke richting meegesleurd en de positie begon reeds gevaarlijker te worden, aangezien de schepen steeds dich ter naar het mijnenveld dreven, dat de Duitsche marine voor de Oostkust van het Deensche eiland Seeland heeft gelegd. Noodseinen. Noodseinen werden uitgezonden, maar hoewel men slechts vijf mijl van de Zweed- Sche kust verwijderd was, kwam van die zijde geen hulp. Ten slotte werden de sei nen opgevangen door de Duitsche veerboot „Preussen", die met een groot aantal passa giers juist op weg was naar Sassnitz. Ruim anderhalf uur duurde het voor de sterke boot zich een weg door het ijs had gebaand en in dien tijd dreef het trans port steeds dichter nar het mijnenveld. Toen de veerboot langszij kwam, gaf de kapitein van de „Preussen" den Hollanders drie minuten tijd om over te springen. Van de bezittingen kon niets worden gered. De baggerhoppers en de sleepboot bevon den zich toen slechts enkele honderden me ters van den rand van het mijnenveld af, zoodat de redding juist bijtijds kwam. De „Preussen" bracht de zeelieden naar Trelleborg, vanwar de mannen per trein naar Malmö vertrokken. Aangezien het echter niet vaststond, dat de schepen allen zouden zijn vergaan, be gaven de zeelieden zich Zondags naar de omgeving van het ijsveld. Zij zagen, dat de vier vaartuigen alle dwars door 't mijnen veld waren gedreven, zonder schade op te loopen. De Duitsche vlag wapperde echter aan de mast; de schepen waren door een Duitsche bewakingsvaartuig opgepikt en werden weggesleept. De schepen zijn inmiddels te Sassnitz on der bewaking van den havendienst ge plaatst en het was niet zeker, of, en wan neer het transport naar Nederland zou te- rugkeeren, want met den veranderden in ternationalen toestand zal van het graven van het kanaal, waarvoor de vaartuigen noodig waren, niet komen. Wat er zal gebeuren met het andere bag germateriaal van de firma Volker, dat reeds in Malmö ligt en waarop zich een beman ning van ongeveer veertig koppen bevindt, staat nog niet vast. Opvarende om hel leven gekomen Gisternacht omstreeks vier uur werd brand ontdekt in het achteronder van het 340 ton metende motorschip „Maartje", dat in de Maashaven te Rotterdam lag. Toen de brandweer het vuur met drie stralen had gebluscht en enkele manschappen, voor zien van zuurstofmaskers in het achteron der afdaalden, vonden zij het gedeeltelijk verkoolde lichaam van den 40-jarigen noo- tordrijver J. Kuiper uit Apeldoorn. De man is vermoedelijk door de rook bedwelmd en toen in de vlammen omgeko men. Het stoffelijk overschot is door de rivier politie naar het bureau Parkkade overge bracht. De oorzaak van den brand is onbekend. BIJ DEN BRAND IN ZIJN BOERDERIJ OVERLEDEN. Zaterdagavond ongeveer 11 uur ontstond door tot nog toe onbekende oorzaak brand in de boerderij „Hof van Olburgen" te Steenderen van en bewoond door den 50- jarigen landbouwer O. Wijers. Het vuur ontstond in de groote schuur, gelegen naast de boerderij, welke geheel afbrandde. Door het optreden van de brandweer uit Dieren, kon het woonhuis behouden blijven. Toen de heer O. Wijers in de schuur de vele runderen had bevrijd ,en de touwen had door gesneden, en de dieren naar buiten had gedreven, ging hij naar zijn woonhuis om zijn echtgenoote te troosten, doch vermoedelijk door overspanning zakte hij in' elkander, en bleek overleden, aldus het „Mnd. Ochtendblad". Den geheelen nacht is men met het blusschingswerk bezig ge weest, daar het vuur in het rieten dak moeilijk te dooven was. LANDGOED ZANDHOVE TE ZWOLLERKEKSPLL IN BRAND. Gedeelte van het hoofdgebouw verbrand. Een kort, hevige brand beeft te Zwoller- kerspel gewoed in- het hoofdgebouw van het landgoed „Zandhove", gelegen aan den Deventerweg en toebehoorende aan me vrouw de Blccqvan Haresma de With te Driebergen. Het vuur werd het eerst ont dekt door den tuinman, die rook naar Op verschillende plaatsen werd schade aangericht Gisterochtend omstreeks half tien zijn te Zandvoort in verscheidene perceelen scher ven van projectielen van onbekenden oor sprong ingeslagen. In de Brederodestraat sloeg een projec tiel aan den voorkant van een huis door het raam van een bovenverdieping, vernielde lr. een kamer alle meubilair, sloeg verder door den vloer in en kwam in de vestibule terecht, waar eveneens ernstige schade werd aangericht. Een geluk was, dat een bewoner vijf minuten van te voren was op gestaan, daar de ravage later aantoonde, dat het bed en de dekens geheel door de scherven vernield waren. Voorts kwam in de Brederodestraat een projectiel op het wegdek terecht en vernielde gedeeltelijk een hek. Een schuur aan den Paradljsweg werd eveneens flink beschadigd. In de muur werd o.a. een gat van een halve vierkante meter geslagen. Verschillende goederen werden door de scherven vernield. Ten slotte vernielde een projectiel aan den achterkant van een woning aan de Oos terparkstraat verschillende ruiten en wer den de muren vrij ernstig beschadigd. De militaire en plaatselijke autoriteiten hebben onmiddellijk een onderzoek inge steld; verschillende scherven zijn in beslag genomen. EEN ACTIEVE SCHILDWACHT. En twee verdachte automobilisten. Dank zij het energieke optreden van een schildwacht zijn dezer dagen bij in aanleg zijnde verdedigingswerken in het Oosten van het land wederom twee personen op vermoeden van spionnage gearresteerd. De beide mannen, aldus de „Tel." wa ren met een personen-auto gekomen, die ergens in de buurt van de militaire wer ken langs den weg geparkeerd werd. Een hunner bleef in de auto, waarvan de mo tor op gang gehouden werd, de ander be gaf zich naar de in aanbouw zijnde stellin gen, maakte vrijwel onopgemerkt eenige foto's en keerde toen haastig naar de waoh- .ende auto terug. Alleen een militair, die op een afstand surveilleerde zag wat er gebeurde. Hij rende terstond op de auto af en be reikte deze op het moment, dat beide man nen wilden wegrijden. De schildwacht be dacht zich geen oogenblik; hij nam het ge weer in den aanslag en sommeerde den bestuurder te stoppen. De automobilist, die zag dat het den osldaat ernst was, voldeed aan het bevel. Hierop gelastte de schildwacht den bel den inzittenden hem te volgen naar de wacht, waar de arrestanten na onderzoek werden opgesloten. Nadat de militaire autoriteiten waren gewaarschuwd, zijn de beide mannen later naar elders overge bracht en achter slot en grendel gezet. Wegens zijn krachtig optreden is de schildwacht, de soldaat H. L. Jaarsma, in- tussohen bevorderd tot korporaal. Boven dien ontving hij veertien degen extra-ver lof en een belooning van veertig gulden. Van zijn kranig gedrag is volgens dienst order op drie achtereenvolgende middag- appels melding gemaakt. SERGEANT VERDACHT VAN SPIONNAGE. Documenten bij familie en verloofde in beslaggenomen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is by het veldleger op vermoeden van spionnage gearresteerd de 22-jarige ser geant der infanterie F. v. Z. Hij is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Vrijdagmiddag heeft het parket uit Rot terdam, bijgestaan door de Goudsche poli tie, een huiszoeking gedaan ten huize van 2ijn ouders te Gouda. Een kist met brie ven en bescheiden werd in beslag geno men. Hierna werd de verloofde van F. v. Z., do 17-jarige M. P., eveneens gearresteerd en naar Rotterdam overgebracht. Bij een huiszoeking In de woning van\haar vader, waar zij thuis was, werd een map met brieven in beslag genomen. Korten tijd ge leden had F. v. Z. haar die in bewaring gegeven. Het is aan te nemen, dat M. P. sterk onder de invloed van F. v. Z. stond. „Vooruit". buiten zag dringen. Hij waarschuwde de brandweer, die weldra met de motorspuit aanwezig was, en onder leiding van den burgemeester der gemeente, jbr, mr. G. A. Strick van Lin- schoten, den brand met kracht aantastte. Men kon niet verhinderen, dat de eetzaal en de zitkamer zijn uitgebrand. De noor delijke vleugel van het gebouw, waar veel kostbare schilderijen hingen, is gespaard gebleven, doch kreeg veel waterschnde. He* vermoeden bestaat, dat het vuur in den schoorsteen is ontstaan, daar de rent- r'oestei een bezoek aan het landgoed had gebracht en teen de haard had aange maakt De schade wordt door verzekering t'edek* EEN VREESSELIJK DRAMA Man doodt zijn nicht en slaat daarna de hand aan ^ichzelf Zaterdagochtend heeft zich in het plaats je Ophoven in België een drama afgespeeld, dat zijn vervolg heeft gehad ln de Neder- landsehe gemeente Thorn, die ten Zuiden var Weert ligt De ongeveer dertigjarigo mijnwerker P. H. heeft eerst zijn nicht ln Ophoven gedood en daarna heeft hij zelf moord gepleegd. H. is werkzaam in de mijn „Maurits", doch vermoedelijk had hij Zaterdagochtend vrij. Hij begaf zich naar Ophoven om een bezoek te brengen aan zijn nicht K. H. S., echtgenoote van zijn neef. Vermoedelijk hebben de man en de vrouw een woorden wisseling gekregen, welke tenslotte zoo hoog is geloopen, dat H. een revolver te voorschijn haalde en de vrouw dood schoot. Hij is daarna weer naar Nederland terug gekeerd en bracht een bezoek aan zijn broer, die in Thorn woont. Tijdens dit be zoek werd H. niet wel. Hij begaf zich naar buiten en enkele oogenblikken later hoor de zijn broer tot zijn grooten schrik een re volverschot. Hij snelde naar buiten en vond z(jn broer ontzield ter aarde liggen. P. H. was ongehuwd en woonde in bij zijn vi.der te Wessem. Het vreeselijke gebeuren van Zaterdagmorgen heeft dan ook in de gemeente Wessem en Thorn, waar beide slachtoffers zeer goed bekend waren, groo te ontsteltenis gewekt. De revolver heeft de man waarschijnlijk eenigen tijd geleden in België gekocht. Of hij toen reeds het voor nemen had tot deze vreeselijke daden over te gaan is niet bekend. De vrouw H. H. S. was ongeveer 35 jaar oud en reeds langen tijd gehuwd. Zij dreef in de gemeente Ophoven een klein ca- fétje, terwijl haar man timmerman is. Zij laat twee kinderen achter, een meisje van 18 en een Jongen van 15 jaar. HET INSTORTEN VAN DE GRAAN SILO TE AMERSFOORT Ontploffen van graanstof de oorzaak Het instorten van een graan-silo aan de Kleine Koppel te Amersfoort heeft, naar wij vernemen, uitgewezen, dat het ongeval te wijten is aan een ontploffing van graan stof. SCHIPBRUG TE DOESBURG AANGEVAREN In den loop van gisterochtend is do Schipbrug bij Doesburg tweemaal aange varen. De eerste keer door een 300 ton metend schip, de tweede keer door een 1200 ton metend schip. De brug werd hierdoor zoo ernstig beschadigd, dat het verkeer geen doorgang kon vinden. Het autobusverkeer DoetinchemArn hem ging derhalve via Zutfen. Men verwachtte de brug .n den vroe gen avond weer zoover hersteld te heb ben, dat de verkeersslagnatie zou kunnen worden opgeheven. Bulten"anfi*che Berichten DE OVERSTROOMING IN TURKIJE. Door het plotseling stijgen van den wa terstand en de daarop gevolgde overstroo mingen zijn in Oost-Anatjlie groote ver woestingen aangericht. Vier personen zijn verdronken en tal van huizen zijn inge stort of zwaar beschadigd. WEER WINTER IN NOORD-ITALIE. In de Noord-Italiaansche vlakte is het midden in de lente plotseling weer winter geworden. Zaterdagmorgen vroeg is in het geheele gebied, terwijl de temperatuur sterk daalde, sneeuw gevallen. Ook in de streek van Milaan daalde in den afgeloo- pen nacht de temperatuur hevig. OPNIEUW AARDSCHOKKEN IN TURKIJE. Er hebben zich in de laatste 24 uur aard schokken voorgedaan in en bij Noord- en Midden Anatolie, welke gebieden ook reeds in December door een ramp werden getrof fen. Te Yozgad zijn tachtig huizen ingestort, waarbij zes personen zijn gedood. Ook SIva8, Tokat, Kayseri en de Zwarte Zee-haven Samsum zijn geteisterd. De schokken zijn ook te Ankara waargenomen. Volgens de tot nu toe ontvangen berich ten is de schade gering, behalve te Yoz- gard. Overal is de bevolking de huizen ontvlucht. Zij vreest een herhaling van de gebeurtenissen in December. GROOTE BRAND TE COLON. Duizenden dakloos. Te Colon (aan het Panama-kanaal) is Zaterdagavond een brand uitgebroken, zoo als Panama de laatste 25 jaar niet gekend heeft Verscheidene huizenblokken zijn verwoest. Het leger der Vereenigde Staten raamt het aantal dakioozen tengevolge van den grooten brand op 10.000. Zaterdagavond laat bedreigden de vlammen de kantoren van het Panama-kanaal en de regeerings- ^obouwen. Een vrouw en vier kinderen, nenevens een blinde man zijn volgens ont vangen berichten in di vlammen omgeko men. De brand is tenslotte met groote moeite bedwongen, nadat aan beide zijden van het kanaal alle beschikbare brandweer corpsen waren gerequireerd. De militairen hebben eenige gebouwen opgeblazen om kostbare bezittingen te sparen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 13