ZEEGEVECHTEN IN HET SKAGERRAK JiïachtU) ing.tnon Sltit&che uCcü t Troepentransporfschepen kruisers gezonken en fZ)e Ataten frieden tegetióiand Bloedig treffen bij Eiverum Duitsche lucht aanval DONDERDAG 11 APRIL 1940 CE F rniR/>NT TWEEDE BLAD - PAC. 5 VERWARDE BERICHT GEVING ook vliegtuigen nemen aan den strijd deel Gemeld wordt, dat in het Skagerrak grcote zeegevechten zijn geleverd, waar aan door vliegtuigen werd deelgenomen. Ofschoon de berichtgving uitermate ver ward is, schijnt het, dat twee zeeslagen zijn geleverd: de eene ter hoogte van het eilandje Pater Noster, ten Noorden van Gothenburg, de andere aan de monding van de Oslo-fjord. Bij Pater Noster werd een tiental groote Duitsche transportsche pen, welke door eenheden van de Duitsche vloot werde geëscorteerd, door Britsche oorlogsbodem aangevallen. Twee transport schepen zouden tot zinken zijn gebracht, de andere waarschijnlijk verspreid. Men hoort een hevig kanonvuur. Verscheiden vlieg tuigen hebben aan den strijd deelgenomen, Visschersbooten werden gereed gehouden om de overlevenden te redden. Aan de monding van de Oslo-fjord werd een Duitsche torpedojager, welke gister ochtend vroeg aan den grond was geloopen, door Britsce vliegtuigen gebombardeerd en tot zinken gebracht. De bemanning werd door andere schepen gered. Bij een bom bardement van Horten werd een Duitsche torpedojager van de Dtutschlandklasse door een Noorsch oorlogsschip tot zinken ge bracht Bij den strijd voor het fort Oscarsborg weruen Duitsche schepen met een totalen inhoud van 40.000 ton tot zinken gebracht. In tegenspraak met vroegere berichten wordt gemeld, dat de vlootbasis Horten niet in brand werd geschoten. Bij het bombar dement zijn acht slachtoffers gevallen. Bij een hevig gevecht op het vliegveld van Fornebu hebben de Noren 32 man ver loren. DE „ANTARES" BIJ ZWEDEN GEZONKEN. Naar uit Stockholm wordt gemeld is het Duitsche s.s. „Antares" (4.000 ton) gister avond voor de Westkust van Zweden ge zonken. Te Lysekil zijn 34 opvarenden aan land gebracht. De geredden, waarvan er verscheidene gewond waren, verklaarden, dat de „Antares", die als transportschip dienst deed, op een mijn is geloopen. Het totale aantal soldaten, dat zich aan boord bevond, is niet bekend. Volgens een nader bericht wordt het aan tal slachtoffers op 160 geschat. Onder de geredden bevinden zich verscheidene ca valerie- en vlieger-officieren. De gered den zijn onder militaire bewaking geplaatst. Uit Lysekil wordt gemeld, dat ter hoogte van Halloe, aan de Westkust van Zweden, een schip van onbekende nationaliteit ge torpedeerd of op mijn geloopen is. Men ge looft, dat alle opvarenden om het leven gekomen zijn. Uit Halloe en Smoegen komen berichten binnen, dat vanochtend om drie uur ka nonvuur werd gehoord, dat in hevigheid scheen toe nemen. de „EMDEN" TOT ZINKEN GEBRACHT. Visschers uit de omgeving van Goete- borg hebben medegedeeld, dat vele lijken in zee drijven. Bevestigd wordt, dat de No ren den Duitschen kruiser „Emden" tot zinken hebben gebracht. Volgens de getuigenis van visschers op de Westkust van Zweden, zijn minstens vier Duitsche troepentransportschepen aan dat kustgebied tot zinken gebracht. Volgens andere getuigen zouden het er zelfs vijf zijn, zonder mee te rekenen de mailboot van 10.000 ton, die troepen aan boord had, en die de wijk genomen heeft in de Zweedsche haven Marmstrandt. Een der Duitsche schepen zonk onmiddel lijk in de diepte weg. De andere vaartuigen zonken langzamer, zoodat een deel der be manning kon gered worden. Volgens de visschers zijn deze Duitsche verliezen toe te schrijven aan de actie van duikbooten en vliegtuigen der geallieer den. Volgens de „Goeteborgs Handelsoch Sjoefartstidnunf' heeft het Duitsche s.s. „Curityba" gisterochtend in de Oslofjord noodseinen uitgezonden. Het zou door de kustbatterijen te Nyviker. gebombradeerd zijn. De stad Arendal zou zijn bezet door lan dingstroepen van een oorlogsschip, dat bij het uitloopen in de nabijheid van Tromoe- sund is gezonken na een ontploffing, we'ke werd veroorzaakt door een mijn of een torpedo. hoe narvik bezet werd. Volgens een bericht uit Sundvall heeft een Zweed, die tijdens de Duitsche bezet ting te Narvik vertoefde, verteld, dat de Noorsche douanebeambten, die Maandag avond ter hoogte van Narvik een groot Duitsch schip wilden inspecteeren, door de Duitschers werden vastgehouden, het geen verklaart, waarom men te Narvik niet wist, dat er reeds Duitsche troepen waren. Dinsdag bleek, dat men inderdaad met een troepentransportschip te doen had. Dinsdagochtend te 5 uur loste een Noorsch pantserschip een waarschuwingsschot, toen twee Duitsche torpedobooten voor Narvik verschenen. De Duitschers antwoordden met het torpedeeren van het Noorsche schip en voeren de haven binnen, waar het pantserschip Eidsvold lag. Ook deze Noor sche bodem werd getorpedeerd. Even later kwamen de eerste Duitsche detachementen aan land. Alle openbare gebouwen werden zonder tegenstand bezet, doch het is niet bekend, of in de omgeving van de stad ge vochten is. duitsche luchtmacht versus britsche vloot. Verkenningsvliegtuigen van het Duitsche luchtwapen hebben gisteren op de Noord zee wederom Britsche zeestrijdkrachten ontdekt. Terstond daarop stegen formaties gevechtstoestellen op tegen dezen tegen stander. De Duitsche vliegtuigen hebben op ver scheidene plaatsen in het Noorden van de Noordzee de Britsche schepen aangeval len. Reizigers uit Oslo hebben medegedeeld, dat Dinsdag drie oorlogsbodems in de Oslo- jord tot zinken zijn gebracht, terwijl zij een doorgang poogden te forceeren. Over de operaties bij ten Zuid-Westen van Pater Noster worden te Stockholm van verscheidene zijden berichten ontvangen. Uit Marstrand wordt gemeld, dat een tien tal schepen, vermoedelijk Duitsche trans portschepen* zijn gezien Een schip is tot zinken gebracht en daarna vermoedelijk nog drie. Het schijnt, dat een schip in brand is gevlogen. Vijf Duitsche schepen zijn ge bleven om te pogen de opvarenden van de gezonken schepen te redden. Uit Lysekil wordt gemeld, dat een vaartuig van onbe kende nationaliteit omstreeks 8 uur gister avond S.O.S.-seinen heeft uitgezonden. Het schip deelde mede getorpedeerd te zijn. Reddingbooten zijn uitgevaren. De correspondent van het blad ,.Nohus- posten" in Noot wegen d^tit meue, dal gis teren twee keer luchtalarm is gemaakt te Oslo. In een paniek werden drie menschen ge dood en velen gewond. Het fort Bolaerne aan den buitenkant van de Oslo-fjord is nog in handen der Noren en de artillerie van dit fort berokkent aanzienlijke schade aan de Duitsche transporten. Het Noorsche gar nizoen van het fort Horten heeft gecapitu leerd. NOORSCHE REGEERING CAPITULEERT NIET duitsche landingsleger betrekkelijk klein. De Noorsche legatie te Washington heeft medegedeeld, dat zij een blijkbaar authen tiek telegram heeft ontvangen, dat de Noorsche regeering besloten heeft aan de Duitsche invasie weerstand te blijven bie den. In een uitzending op de korte golf uit Stockholm is volgens voor geloofwaar dig doorgaande kringen medegedeeld, dat Nygaardsvold, de Noorsche premier, van meening, dat het aantal Duitschers, dat tot de bezetting in Noorwegen behoort, be trekkelijk klein is en daar de Noorsche troepen thans gemobiliseerd worden, zou het niet moeilijk zijn deze te verdrijven, mits voorkomen worde, dat nog meer Duitsche troepen landen. De Zweedsche radio heeft medegedeeld, dat de mobilisatie, welke door de Noor sche regeering is afgekondigd, grooten weerklank vindt in alle deelen van het land, welke nog niet door de Duitsche troepen zijn bezet. Behalve de recruten melden zich vele vrijwilligers. De omroeper voegde hieraan toe, dat vele Zweden zich vrijwillig hebben gemeld voor den dienst in het Noorsche leger. De Noorsche troepen hebben zich bij Ei verum op ongeveer tachtig K.M. ten Noorden van Oslo ingegraven. Z;j bieden hardnekkig tegenstand aan de Duitsche pogingen hun linie te doorbreken. Volgens de laatste berichten zijn ge vechten op groote schaal nog steeds gaan de, doch bijzonderheden ontbreken. Een bijzondere correspondent van het Zweedsche telegraaf-agentschap te Char- lottenburg meldt. Jat laat in den nacht van Dinsdag op Woensdag een gemotoriseerde Duitsche afdeeling ter sterkte van onge veer 200 man ten Z.W. van Eiverum, door een Noorsche afdeeling, welke geringer in aantal was, tot staan gebracht en versla gen werd. Tijdens het gevecht, dat een half uur duurde, werd de commandant van het Duitsche detachement gedood. Aan Noorsche zijde telde men slechts twee ge wonden. Het Noorsche detachement be stond uit officieren van de krijgsschool te Eiverum en een twintigtal minderen. Woensdagavond laat werd te Eidsvold een gevecht op groote schaal geleverd. regeering uit hamar gevlucht. Gisteren zyn Duitsche troepen in de stad Hamar aangekomen. De Noorsche re geering was reeds naar Eiverum vertrok ken. Volgens een niet bevestigd bericht zou zij zich thans te Trysil bevinden. De gevechten bij Eiverum zouden vol gens Aftonbladet zeer bloedig zijn geweest. Er zouden Duitsche gevechtsvliegtuigen aan hebben deelgenomen. De strijd duurde gistermiddag nog voort. De Noren zouden Duitsche eenheden volkomen vernietigd hebben. De Duitschers zouden honderden dooden te betreuren hebben. De Duitsche troepen zouden versterkingen ontvanger, die met gerequireerde auto's en autobus sen onder escorte van vliegtuigen zouden worden aangevoerd. Volgens berichten in de bladen te Stock holm zijn bij de bezetting van Oslo, welke door 400 Duitschers werd ten uitvoer ge legd, twaalf Noren gedood. Verklaard wordt, dat Drontheim zonder strijd werd genomen. Vier kruisers, aan boord waarvan zich vliegtuigen gevonden hebben troepen aan land gezet, die voor het meerendeel uit Tsjechen en Oostenrij kers bestaan. Deze troepen leggen, naar gemeld wordt, een vriendschappelijke houding aan den dag jegens de bevolking. Het garnizoen van het marinestation van Warnes heeft zich teruggetrokken, doch later heeft het de brug bij Meraker, op twaalf mijlen ten Oosten van Dront heim op de Duitschers heroverd. Gemeld wordt dat te Warnes een Duitsch vliegtuig werd omlaag geschoten. Naar uit Charlottenberg, een Zweedsch stadje bij de Noorsche grens, wordt ge meld, heeft het Noorsche Telegraafagent- schap medegedeeld, dat Stavanger iDnsdag te 13 uur is bezet na een gevecht tusschen Duitsche en Noorsche schepen, waarbij aan beide zijden verscheidene dooden vielen. De Noorsche torpedoboot „Aegir" bracht een Duitschen bodem tot zinken, doch werd daarop zelf gebombardeerd, zoodat zij zonk. Eenige opvarenden werden ge dood of gewond. Dinsdagmorgen heeft het bombardement op het militair vliegveld Kjeller in een opslagplaats van benzine en in talrijke gebouwen brand veroorzaakt. Een speciale correspondent van het Zweedsche Telegraafagentschap meldt uit Charlottenberg, dat in de grensstreek evel geruchten over strijd tusschen Noorsche en Duitsche troepen bij Eiverum de ron de doen. Bijzonderheden zijn echter niet te krijgen. De Duitschers, die indertijd de prijsbemanning op de „City of Flint" vormden en te Kongsvinger geïnterneerd waren, zijn door de Duitschers bevrijd. Zij hebben zich, volgens een niet bevestigd bericht, naar het terrein van den strijd bij Eiverum begeven. Reuter verklaart, dat de Noorsche kust batterijen in de Oslofjord Woensdagavond blijkbaar nog steeds in actie waren. Om kwart voor zes werd door het radio station van Oslo, dat onder Duitsche con trole staat, aan de batterijen bevel gege ven het vuren te staken. Gezegd werd, dat dat bevel afkomstig was van den Noor- schen commandant te Oslo. waarheen met de noorsche schepen? Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat d eNoorsche schepen, welke in de Mid- dellandsche Zee zijn, opdracht hebben ge kregen in geen geval een Britsche, doch alleen Italiaansche of Spaartsche havens aan te doen. De Britsche radio heeft gisteravond een bericht omgeroepen, bestemd voor de Deensche en Noorsche schepen over de ge- heele wereld, waarin wordt gezegd, dat de instructie om zich naar Italiaansche en andere neutrale havens te begeven, is ge geven onder Duitschen druk. De Britsche radio spoorde de gezagvoerders aan naar geallieerde havens te gaan, waar zij wel kom zullen zijn en bescherming zullen genieten. Op Schotland en Scapa Flow verscheidene toestellen neergeschoten. De Britsche admiraliteit en het ministe rie van luchtvaart hebben een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat Woensdagavond vijandelijke vliegtuigen een reeks aanvallen hebben gedaan op Noord-Schotland. Twee vijandelijke bom bardementsvliegtuigen werden neergescho ten, toen zij een aanval deden op een con- vooi in de Firth of Moray, vermoedelijk ia nog een derde toestel verloren gegaan. Later werd Scapa Flow door een sterke macht aangevallen. Kirkwall werd met bommen en mitrailleurvuur aangevallen, doch het eenige resultaat was, dat één man licht werd gewond; schepen of andere eigendommen werden niet getroffen. Brit sche gevechtsvliegtuigen stegen op. Drie vijandelijke toestellen werden door de luchtdoelartillerie omlaag gehaald en een vierde werd door een Britsche jager neer geschoten. Vermoedelijk zijn nog twee toe stellen neergeschoten. Zij werden door mi trailleurvuur zwaar beschadigd en het is niet waarschijnlijk, dat zij hun basis kon den bereiken. Een der leden van de be manning van een neergeschoten vliegtuig wist nog op tijd met zijn parachute omlaag te springen. Hij werd door een Britschen torpedojager opgepikt. het diplomatieke overleg in londen. De Britsche gezanten in den Balkan die thans in Londen zijn voor raadplegingen, zijn gisteren tweemaal bijeengekomen ter bespreking van economische en politieke kwesties betreffende Zuid-Oost-Europa. De eerste bijeenkomst stond onder voorzitter schap van den minister voor de economi sche oorlogvoering, Cross. duitschers bouwen steigers in de r:oezel. Het dagblad „Luxemburg" verneemt, dat de Duitschers voortgaan steigers voor ont schepingsdoeleinden langs de Moezel aan te leggen. Een dezer steigers loopt tot in het midden van de rivier. Een andere is geca moufleerd en verbonden met een nieuw aangelegden weg met den grooten wer. Na bij de brug van Langsur liggen deze stei gers op drie of vier verschillende plaatsen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5