Wie wordt Lady Letchlord Nationale Paaschloterij 1940 Het noodlottig roeiboot-ongeluk bij de Vink voor de Haagsche rechtbank AGENDA Ideaal-Ta^Fij 25555 -Dc Spoorwegen Burgerlijke Stand DONDERDAG 11 APRIL 1940 r~<»?AfJT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnenymtsprijs: toot Lelden ii cent per week; 2.5J per kwartaaL Bö onze «.(enten /O cent per wwk; f i.80 per kwartaaL Franco per poet 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaaL Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeellngen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 KOUDE NACHT. De Blit seint: Verwachting: Kans op nachtvorst, overdag eenige stij ging van temperatuur. Geen neerslag van beteekenis. Meest matige naar West of Zuid-West krimpende wind. De weerstuestand va.i hedenmorgefc 5.20 uur: Den Helder: zwaarbewolkt, krachtige Noordelijke wind, 4 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, zwakke N. N. W. wind, 5 gr. C. De Bilt: zwaarbewolkt, matige N. N. W. wind, 4 gr. C. Groningen: halfbewolkt, matige Noor delijke wind, 4 gr. C. Maastricht: betrokken: zwakke W. N. W. wind, 2 gr. C. BUITENLANDSCB WEEKOVERZICHT. Het hoogedrukgebied in het Westen strekt zich nog steeds uit van Spanje en Portugal tot over de Britsche Eilanden. De kern is vermoedelijk voor het Engel- sche Kanaal gelegen. Aan de Noordzijde is dit maximum aangetast door een de pressie van 995 mbar over IJsland, die daar gisterenavond groote barometerdalin gen veroorzaakte. Thans zijn deze dalin gen tot staan gekomen, en aan de Oost kust. reeds weer in stijgingen overgegaan. Te Vestmanoer, aan de Zuidkust waait nog een Westerstorm, terwijl daar in de afge- loopen 24 uur 16 m.m. regen is gevallen. Het weer in ons land bleef nog onder in vloed van de Noordelijke luchtstrooming. In het eerste gedeelte van den nacht was het helder en kwam nachtvorst voor. Door dat de wind weer terugliep van Noord-Oost naar Noord, werd wat vochtiger lucht aan gevoerd en nam de bewolking weer toe. Hierdoor werd verdere uitstraling verhin derd. Uit het Noorden van öns land wer- <aen hedenmorgen weer lichte buitjes ge meld, zonder dat regen van beteekenis is afgetapt. De ochtendtemperatuur is weinig veranderd, en ongeveer twee graden onder normaal gebleven. Over Italië bevindt zich een vrijwel stationnaire depressie, die in het Zuiden zware neerslag veroor zaakte. Messina meldt 31 m.m. regen. LUCHTTEMPERATUUR. 6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 7.20 uur tot Vrijdagmorgen 4.40 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 12 April voorm. 5.10 er. nam. 5.35 uur. Maan op 7.45 uur Vrijdagmorgen. Maan onder 11.40 uur Vrijdagavond. Een zeer romantische geschiedenis zullen wij morgen beginnen te ver halen, een geschiedenis, welke zich afspeelt in de hooge kringen der En- gelsohe society, waar de liefde even zeer meesteres is als in de kringen der eenvoudigen. Deze liefdeshistorie speelt zich af tusschen een lid van de hooge Engelsche aristocratie en de dochter van een parvenu, die, met speculeeren rijk geworden, een ge weldig huis heeft laten bouwen naast het landgoed van Lady Letch- ford, en er nu ook lakeien en equi pages op na houdt. Wie wordt Lady Letchford? Dit zeer romantische Verhaal, met welker publicatie wij morgen zullen aanvangen, zal het u vertellen. I Gisteren is gehouden de Eerste Trekking van de goedgekeurd bij Ministrieel Besluit: d,d. 27 JaD. 1940 2e Afd. A. No. 1158; 18 Mrt. 1940 2e Afd. A. No. 1188; 8 April 1940 2e Afd. A. No. 1152. Met deze trekking lootten mede de lotkaarten, welke voor of op 13 Maart zijn ingezonden. DE 15 HOOFDPRIJZEN: 8. Serie 2 D. No. 068059: Electr. draagbare Singer-naaimachine of T&E keuze trapnaaimachine met vl. klep- talkl, waarde 236. 9 S^ie 4 J. No. 027960: PhBips Radio-toestel, type 895x, waarde is.-. ~rie 5 F. No. 026833: ;ma haard of ter keuze Buitenmo- del-lniform v. militair, waarde 175. 11. Sofie 1 A. No. 001560: ^^Vi^o-Wasch-machine (electr.) model E. R. A. R. speciaal, waarde 156. 12. Serie 3 E. No. 050450: Ollandilla-linnenuitzet, waarde 156. 13. Serie 4 J. No. 033029: Levensmiddelen ter waarde van 150. 14. Serie 5 G. No. 059454: Gasfornuis, waarde f 100. 15. Serie 1 A. No. 058146: Postzegelcollectie van Nederland en Ko loniën, waarde f 100. 1 Serie 5 J. No. 097924: Een fraaie „Mercury 8" Club-Cabriolet auto ter waarde van 3000.of ter keuze een veestapel, waarde 3000. 2 Serie 1 F. No. 078887: Een woninginrichting ter waande 2000.of ter keuze: 6 ve' 12 schapen ter waarde van 3. Serie 4 F. No. 019754: Een Förster-baby vleugelpia^o ter Vaar- de van 1265. 4 Serie 1 F. No. 081269: Een cassette Gero zilver, 18! waarde van 485. 5. Serie 2 A. No. 001873: Ciné Kodak opname-apparaat in tasc^j, projector (in koffer) en parelschen waarde f 260. 6. Serie 1 K. No. 097921: Eysink-Motorrijwiel. waarde 7. Serie 2 A. No. 056196: Nieuwe Kath. Encyclopaedie, 24 deelen, waarde f 252. Voor de 1500 andere prijzen raadplege men de trekkingslijsten welke omstreeks 19 April worden verzonden. Alle 1515 prijzen worden franco aan de winnaars toe gezonden; de omvangrijke administratie en de verzending vorderen eenige weken tijd. Men wordt verzocht dus wat geduld te hebben en s. v. p. de administratie niet onnoodig met correspondentie te belasten. De Tweede trekking met geheel dezelfde prijzen zal worden gehouden op 16 Mei a.s. De Derde Trekking zal worden gehouden op 20 Juni a.s. Alleen de ingezonden lotnummers trekken mee. Geen enkele prijs valt dus aan het Comité terug. Lotkaarten zijn tot een beperkt aantal gratis en franco te verkrijgen aan het adres: Postbus 2, Heemstede. Schipper staat terecht wegens dood door schuld hisch twee maanden hechtenis DE DROEVIGE VOORGESCHIEDENIS. Ieder zal zich nog wel het droevig onge luk herinneren, dat op 26 Juli van het vo rig jaar op den Rijn nabij de Vink heeft plaats gevonden. Op dien dag was een aantal Utrechtsche misdienaars, onder lei ding van een kapelaan van de parochie, van den H. Antonius van Padua aan de Kanaalstraat te Utrecht, den geheeien dag op stap geweest. Reeds des morgens waren zij in de Vink aangeland, maar des mid dags was men verder gaan toeren. Op de terugreis werd wederom de Vink aange daan en na het middagmaal ging men met eenige bootjes op den Rijn varen. Eén bootje met den koster, die ook de geheele reis meemaakte, bleef aan den kant, een tweede bootje met den kapelaan en vier jongens erin ging wat meer in het midden van den Rijn. Deze jongens waren de 11- en 13-jarige broertjes W. en J. J. de 12-jarige H. v. d. O. en de 13-jarige Chr. van G. Op een moment wilde kap. M., die zelf de riemen hanteerde, naar de overzijde van den Rijn varen, doch juist naderde uit de geopende spoorbrug de motorboot „De Tijdstroom". De bestuurder van de motor boot, de 23-jarige schipper J. van B., hield al eenigszins van de roeiboot af, omdat hij een aanvaring vreesde. Dat zou echter niet noodig geweest zijn als kap. M. stevig had doorgeroeid, maar zooals het meer gaat in dergelijke omstandigheden, men werd angstig en men wist niet wat men doen moest en zoo kon het gebeuren, dat de ijzeren roeiboot in aanraking kwam met de motorboot en omsloeg. De kapelaan en «en der jongens werden door middel van ocheepshaken gered, terwijl een andere jongen zwemmend den wal wist te berei ken. De beide broertjes J. verdwenen ech ter met de ijzeren roeiboot in de diepte. Wel konden ook de beide broertjes zwem men, maar vermoedelijk zijn zij door de ijzeren schuit geraakt, waardoor zij hun positieven zijn kwijtgeraakt. Van alle kanten werden nog pogingen in het werk gesteld om de verdwenen jon gens te redden, doch deze leverden geen direct resultaat op. Het onderzoek betreffende de schuld vraag werd in handen gesteld van de Leidsche recherche. De conclusie der Binnenvaart- rampenwet. Op 14 November 1939 heeft de commis sie, bedoeld bij artikel 2 van de Binnen- vaartrampenwet, zetelende te Rotterdam, haar meening te kennen gegeven over dit ongeval en de commissie sprak daarbij als haar oordeel uit, dat deze ramp te wijten is geweest aan het roekeloos en onoordeel kundig varen van den schipper. Immers, hij had moeten beseffen, dat aan boord van dat roeibootje personen konden zitten, die niet bevaren waren. Toen hij het bootje zag, had hij stellig een aandachtsein moeten geven en vaart moeten verminderen en voorzichtig na- vigeeren. In ieder geval, en hieruit bestaat de grootste schuld van den schipper, had hij moeten zorg dragen, dat hij het roeibootje niet uit het oog verloor en hij had op dat breede vaarwater zooveel en zoover moeten afhou n, dat hij het roeibootje steeds in het gezicht bleef houden. De schipper heeft evenwel, volgens de meening der commissie, zich gedragen alsof het vaarwater alleen van hem was. Het oordeel der commissie over de hou ding van den kapelaan was als volgt: Het tragische ongevi.1 is voor den kape laan een verschrikkelijke les geweest. Een aantal jongens was aan zijn hoede toever trouwd en de ouders of verzorgers van cLe jongens rekenden er op, dat zij bij hem in goede handen waren. Hij heeft zich echter met hen begeven "P een voor hem vreemd element, niet be seffend hoe grcot de gevaren bij ieder ver keer te water zijn. Uit hetgeen is komen vast te staan, maakt de commissie op, dat de kapelaan is misleid, door den koers van de „Tijd stroom" bakboord uit. Hij zag dit vaartuig -^p hem toekomen en besefte of begreep niet, dat dit schip naar bakboord zoU af houden om den bocht naar dien kant te nemen. Toen de kapelaan het motorschip op zich zag aanhouden, heeft hij getracht om vóór dit schip langs te varen en de over zijde van het Galgewater te bereiken. Dit doende, heeft hij de roeiboot juist voor den boeg van de „Tijdstroom" ge bracht, met het bekende tragische gevolg Maar, al is het zeker, dat bij een mei varen bekende bemanning In de roeiboot dit ongeluk nooit op deze wijze had kun nen gebeuren, dit ontheft den schipper van de „Tijdstroom" niet van de schuld zooals die door de commissie is aange nomen. DE TERECHTZITTING. Het slot van dit draima speelde zich af voor de Haagsche rechtbank, alwaar zich wegens het veroorzaken van dood door schuld te verantwoonden had de schip per van „de Tijdstroom" J. van B. Oor spronkelijk stond ook op de verdachtenrol de naam van kapelaan M., maar deze naam bleek hedenmorgen van de verdachtenrol geschrapt te. zijn, terwijl de kapelaan thans als hoofdgetuige op de getuigenrol was ge- - De rechtbank werd gepresideerd door mr. A. B. Bommezijn, terwijl het O. M. werd waargenomen door mr. Cohen Ter- vaert. Verdachte laat verstek gaan. Aangezien de schipper niet verschenen was, en de dagvaarding hem tijdig betee- kend was, verleende de rechtbank het door den Officier gevraagde verstek. De kapelaan als getuige gehoord. Na allereerst besproken te hebben hoe het gezelschap het begin van dien dag had doorgebracht kwam men tot het eigen lijke gebeurde. President: „Hoe kwam dat nu en hoe ver was die motorboot van u af? Was de vaarrichting van de motorboot in uw richting?" Getuige: „Ja, edelachtbare". President: „U kan niet goed roeien". Getuige: „Neen, edelachtbare". President: „Als u nu eenige slagen door geroeid had inplaats vain de riemen te la ten rusten?" Getuige weifelend: „Ja, ja, wat doe je in zoo'n oogenblik". President: „Als u eenige slagen doorge trokken had of teruggeroeid dan was er niets gebeurd. Voor den Raad voor scheepsrampen is vast komen te staan, dat u de boot juist voor het motorschip ge bracht hebt". Niemand had den kapelaan nog iets te vragen. De getuige W. A. van Benten, tuinders- knecht te Voorschoten was tij dens het ongeluk bezig op den tuin van Meijens. Deze getuige zei de, dat de motorboot, die hij wel kent omdat zij meer voorbij gaat, juist uit den bocht bij de brug kwam zonder groote snelheid te hebben. „De kapelaan", zoo zeide deze getuige, „had als hij nog één forschen slag gedaan had net voor de boot langs gekund. Maar de kapelaan liet de riemen rusten en toen werd hij overvaren". Een raadsheer: „Hebt u nog gezien, dat eenige der jongens gingen staan in de boot?" Getuige: „Ja, op het laatste moment". De dertienjarige C. W. van Gaal, een der inzittenden van de roeiboot, was de volgende getuige. President: „Jullie zaten met z'n vieren in het bootje met den kapelaan?" Getuige: „Ja meneer". President: „Eerst roeiden jullie, maar dat ging niet goéd hè?" Getuige: „Ja meneer". President: „En toen is de kapelaan gaan roeien en toen ging het beter". Getuige: „Ja toen ging het beter". President: „Wie zag het eerste de motor boot?" Getuige: „Van Ouderijn meneer". President: „En wat zei de kapelaan toen?" Getuige: „Dat wij het nog wel konden halen". President: „Maar toen liet hij ineens de riemen rusten" Getuige: „Ja meneer". De meening van den schippers knecht. De laatste getuige, die gehoord werd, was de schippersknecht F. de Jong, die tijdens het ongeluk op het voordek van „De Tijd stroom" bezig was en de roeiboot steeds gezien had. „Jij hebt het eerst het bootje gezien. En wat is er toen gebeurd?" vroeg de Presi dent. Getuige: „De kapelaan voer juist in de richting van de motorboot. Toen ik dat zag, gaf ik aan den schipper een teeken om da delijk te stoppen. Dat deed de schipper, maar de afstand was te kort om nog geheel tot stilstand te komen. Maar ik weet ze ker, dat de schroef dadelijk achteruit sloeg, toen ik met mijn armen zwaaide. Raadsheer: „Was het aan de manier van roeien te zien, dat de menschen in het bootje onbevaren waren?" Getuige: „Neen meneer, dat niet". Raadsheer: „Heeft de schipper een sig naal gegeven". Getuige: „Neen, meneer". President: „Is het regel, da er signaal gegeven wordt door de schippers?" Getuige: „Neen, geen gewoonte". Raadsheer: „Maar u weet toch wel, dat er daar een speeltuin is, waar roeibootjes gehuurd kunnen worden". Getuige: „Dat wel, maar de schipper voer langzaam, omdat de spoorbrug net open ging". De verdachte B. had bij den rechtercom missaris verklaard, dat hij eerst een tijdje voor de gesloten spoorbrug, bij de Vink, ge legen had. Toen de spoorbrug geopend werd, had hij, met een vaart van 6 K.M. in het midden van den Rijn gevaren. Op 50 M. zag hij het roeibootje, maar toen bleef het onder den wal. Plotseling zag hij, dat het bootje begon over te steken, maar hij had gedacht, dat het bootje gemakkelijk voor zijn schip langs kon gaan. Op 15 M. van het bootje verloor de schipper het uit het oog en plotseling zag hij zijn knecht met de armen zwaaien en een teeken ge ven om te stoppen en iets uit te halen. Dat had hij toen gedaan, maar alles was reeds te laat en toen bemerkte hij, dat hij, trots het achteruitslaan van de schroef, het bootje had overvaren. Requisitoir. Het is in hoofdzaak naar aanleiding van het rapport van de commissie voor de bin- nenvaartrampen, dat de Officier tot ver volging was overgegaan, zooals mr. Cohen Tervaert mededeelde. Eerst had hij het oor deel van bovengenoemd college afgewacht alvorens verdachte te dagvaarden. Volgens spr. is uit het thans plaats gevonden getui genverhoor vast komen te staan, dat de schuld bij verdachte ligt. Allereerst heeft verdachte geen signaal gegeven. Ten tweede is de schipper gewoon doorgevaren en heeft hij in het geheel geen vaart geminderd dan op het laatste moment toen zijn knecht met de armen begon te zwaaien. Toen heeït hij pas op volle kracht achteruit laten slaan. Bovendien was het schip ongeladen en lag dus hoog op het water, waardoor ver dachte op een afstand van 15 meter niet meer kon,zien wat er voor zijn schip ge beurde.' Daarom is verdachte, volgens den officier, schuldig. Ook de commissie voor de binnenvaart- rampen was tot die conclusie gekomen. Het gebeurde achtte spr. zeer ernstig en de gevolgen waren ontzettend geweest. Twee jeugdige levens zijn afgesneden ge werden. Spr. kon dan ook niet anders doen dan tegen verdachte, wegens het veroorzaken van dood door schuld, twee maanden hechtenis eischen. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. Net toen de zitting afgeloopen was, arri- 1 veerde de verdachte, die thans in marine- VOORNAAMSTE NIEUWS Binnenland DE STAGNATIE IN HET TREINVER KEER. ENKELE LIJNEN WEER NOR MAAL. (1ste blad). VERGADERING CENTRAAL BUREAU VAN DE TUINBOUWVEILINGEN IN NE DERLAND. (1ste blad). Leiden OFFFICIEELE INGEBRUIKSTELLING DER BEVLOEIINGSWERKEN VAN DE L. D. M. IN DE KATWIJKSCHE DUINEN. (2de blad). De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 6 tot en, met Vrijdag 12 April d s. waargenomen door de apotheken: D. C Kok, Rapenburg 9, tel. 23807 en Hulp der Menschheid J. Th. Vonk, Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, teL 26274. 1841 BEPERKTE REGELING VOORLOOPIG VAN KRACHT Naar wij vernemen, blijft de be perkte dienstregeling bij de Ne- derlandsche Spoorwegen voorloopig nog van kracht. In verband hier mede wordt ons van de zijde van de Nederlandsche Spoorwegen me degedeeld, dat extra diensten, die heden aan deze beperkte dienstre geling werden toegevoegd en in de dagbladen werden gepubliceerd, eveneens ongewijzigd gehandhaafd blijven en dus gelden zoolang de beperkte dienstregeling van kracht blijft. Nader meldt men: Ingaande he den 13 uur wordt op de volgende baanvakken de volledige dienstre geling van 15 October hersteld: De Haarlemmermeerlijnen Gouda —Schoonhoven, AlkmaarBergen aan Zee, AlkmaarWarmenhuizen, HoedekenskerkeGoes, en de mo- tortreinen GoesVlissingen; Gouda BoskoopAlphen en de motor- treinen AlphenLeiden. LEIDEN Geboren: Magaretha Cornelia Alida Francisca d. v. F. H. Kok en M. Vis. Arie z v. J. C. Meeldijk en F. G. Vellekoop. Nelly Rina d. v. J. Spek en D. de Rijk. Petrus Johannes z. v. B. A. A. Hoogenboom en M. A. v. d. Wereld. Petrus Alfonsius Reinier z. v. J. Haverhoek en P. M. Kleijn. Franciscus Alexander z. v. F. A. v. Leeu wen en H. M. de Roode. Ondertrouwd: I. v. Atten jm. 24 j. en J. C. W. Glasbergen jd. 20 j. J. M. Bijl jm. 26 j. en W. J. v. Kluijve jd. 20 j. J. G. F. Volbeda jm. 24 j. en J. Hanse laar jd. 26 j. D. v. Pijlen jm. 32 j. en E. H. Plu jd. 25 j. J. R. Fruitema jm. 37 j. en F. J. M. Driessen jd. 32 j. Gehuwd: S. Barkema jm. en E. de Water jd. A. Bavelaar jm. G. Crama jd. O. Nekeman jm. en J. Cornelisse jd. J. Nieuwenhuizen jm. en G. B. P. Graner, jd. J. L. H. Schramj wedn. en J. W. G. Tettero jd. J. J. Smal jm. en G. C. v. Goozen jd. D. Zaalberg wedn. en J. Blok gesch. J. H. J. Zwaart jm. en A. C. v. Vliet, jd. H. Th. v. Noort jm. en C. A. v. d. Voort jd. Overleden: G. Penseel wed. van J. C. v. d. Bogt 76 j. M. D. N. v. Hest m. 75 j, s. C. G. Jansen d. 7 mnd. M. C. Flippo wed. van W. G. J. Lezwijn 73 j. J. A. C. Pont d. 3 j. J. B. v. Sohie z. 1 jaar. dienst is, maar de zaak was toen al behan deld en hij zal dus rustig het vonnis af moeten wachten. Wel werd hij nog even binnen geroepen, maar de president vertelde hem, dat hij geen termen aanwezig achtte om de zaak opnieuw te behandelen en gaf verdachte den raad om rustig de uitspraak af te wach ten, want als hij niet met vonnis tevreden is, bestaat er altijd nog gelegenheid om in hooger beroep te gaan bij het Haagsch Gerechtshof.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2