BIJ HET EXPEDITIELEGER. Avontuur Venezuela. Met het Britsche expeditieleger in Frankrijk Nauwgezet worden bij een der centrale posten de stafkaarten bestudeerd Denemarken door Duitsehe troepen bezet - Terwijl de soldaten binnen rukken, z<en de inzittenden van een passeerende autobus belangstellend toe. (tele foto) De lutooussen zijn weer in eere hersteld, nu de beperkte dienstregeling der Ned Spoorwegen .op hoog bevel" is ingevoerd. - Het bus-station nabij de hoofdingang van Amsterdam C.S In een der militaire depóts inspecteerde Koning George van Engeland dezer dagen het opleidingsinstituut voor Britsche officieren. De koning neemt een houwitser met de bedieningsmanschappen in oogenschouw Ondanks de internationale verwikkelingen worden de voor bereidingen voor de Wereldtentoonstelling te Rome onafgebroken voortgezet. - Een overzicht van het terrein, waar vele paviljoens zullen prijken De exemplaren van de peberkte dienstregeling der Ned. Spoorwegen, die in de stationsgebouwen zijn aangeplakt, worden druk geraadpleegd. Een kijkje in de hal van het Centraal Station in de hoofdstad De Duitsehe bezetting van Denemarken. Een telegrafisch overgebrachte foto van de drukte te Warnemünde bij de inseheping der troepen, welke naar de Deensche eilanden werden overgezet FEUILLETON in Naar het Amerilaansch vaas B. HARDING DAVIS. iNadruk verboden). 48) Op hetzelfde oogenblik flitste opeens een straal licht in de oogen van den Generaal; hy hoorde een jubelenden roep, vol wilde vreugde. Het licht, dat hem even verblind had, viel kletterend op de steenen; in de duisternis voelde hfj plotseling een paar sterke jonge armen om zich heen. Vader!, snikte een meisjesstem, Va der! Als een trainer langs de zijlijnen, als een slavendrijver, die zijn zweep hanteert, joeg Roddy hen voor zich uit, naar de uitmon ding van de tunnel en door de laurierbosch- jes naar de boot. Nog één minuut, drong hij aan, nog maar een paar. Laten ze ons de kans niet afnemen op de rechte baan. Vooruit dan, allemaal! Loop! Loop! Pas toen ze allemaal veilig in de boot zaten, die de open zee opvoer, verslapte zijn waakzaamheid en durfde hy in de al- gemeene vreugde deelen. Maar toen de boot vooruitschoot en de wal in het donker verdween, slaakte hij een dieps dankbaren zucht. Als je nog wat in die flesch overgela ten hebt, Vicente, zei hij, zou ik graag op de familie Rojas willen drinken. De strijd tusschen de stad en het fort was beslist. Op het oorlogschip en op de wallen van het fort zwegen de kanonnen. Uit de stad drong een verward geroep en gejubel tot hen door. Roddy ging recht overeind staan. Dat maakt den indruk, dat u gewon nen hebt, sir! riep hij uit. Of dat hun ammunitie op is! antwoord de de Generaal droog. Maar ze hoefden niet lang in onzeker heid te blijven. Van het dek van de kanonneerboot flit ste de straal van een zoeklicht de duisternis in, Het lichtte over de kaden, die zwart van menschen waren; het straalde over het douanekantoor en het fort en over het wa ter van de haven, dat krioelde van booten, die propvol waren met gewapende mannen. Roddy wierp het stuur om met een vroo- lijk hoeraatje en wendde den steven van de boot naar Miramar. U hoeft vanavond niet naar Curasao, Generaal, riep hij. De stad heeft haar stem op Generaal Rojas uitgebracht! Van de kade af tot aan de verste hoeken van de stad weerklonken de overwinnings- kreten. Het volk deinde dansend, springend en juichend de Alameda op! Naar Miramar. schreeuwden ze; naar Miramar! Viva Rojas! Het triomfgeroep drong duidelijk tot de bemanning van Roddy's boot door. Wat wilt u, vroeg Roddy aan den Ge neraal, u aan het volk vertoonen, of Nee! riep de Generaal, naar huis, alsjeblieft naar huis! Toen San Carlos zich had moeten over geven, waren de cellen van de politieke ge vangenen geopend, zoodat Peter en Mc. Kil- drick weer als vrije mannen op straat ston den. Daar hoorden ze, dat Vega, na tot aan de haven te zijn teruggedreven, op een zeil boot gevlucht en onderweg naar Curasao Het nieuws uit Caracas was nog belang rijker. De opstand van dw aanhangers van Rojas in Porto Cabello had zijn partij in de hoofdstad ook in beweging gebracht. Ze kwamen tot de ontdekking dat er geen te genstand geboden werd. Bij regimenten te gelijk waren de regeeringstroepen naar Rojas overgeloopen en Alvarez was ge vlucht naar zijn jacht dat in La Guayra, lag en naar Trinidad gestoomd. Er was al een deputatie naar Porto Cabeilo onderweg om Rojas naar de hoofdstad te begeleiden. Maar Peter en Mac konden niet te weten komen of Roddy er in geslaagd was Rojas te bevrijden, of dat Rojas vermoord was of dat hij door zijn overwinnende volgelin gen in vrijheid was gesteld. Alleen bij het huis van Senora Rojas zou den ze dat gewaar kunnen worden. Dus deinden ze met den menschenstroom mee naar Miramar. Een kwartier lang bleef de menigte nog steeds toenemen. Het lawaai en gejuich werden voortdurend sterker; maar toen viel er een angstige stilte. Er werd verschrikl gefluisterd; een duister gerucht ging van mond tot mond. In de oogen van de menig te was twijfel en smart. Rojas was niet in San Carlos gevonden! Dat beteekende dat op het laatste oogen blik de verdedigers van San Carlos hun de vrucht van de overwinning hadden ontno men. Rojas was vermoord en zyn lyk had men de haaien in de haven toegeworpen! Uit de menigte steeg een onheilspellende, kreunende kreet omhoog. Een aanvoerder van de partij van Rojas sprong de trappen van het portiek op. „Hun levens voor het zijne!" schreeuwde hij. „De dood aan de moordenaars! Naar het fort!" De menschen in den tuin drongen naar de hekken; maar een vreemd geroep van de menigte op straat weerhield hen. Ze draai den zich om en zagen op het balkon boven de portiek de gestalte van Senora Rojas staan. Met één arm opgeheven verzocht ze om stilte; met de andere wees ze naar de deur, waardoor ze juist, te voorschijn was gekomen. Een kleine, grijzen man, rechtop en stram kwam naar den rand van het balkon, geleid door twee jonge meisjes in het wit. Verbaasd, Hjna verbijsterd, bleef de menschenmassa even stil, alsof ze iemand aanschouwden, die uit het graf was opge staan. En toen brak de spanning; zelfs man nen barstten in snikken uit en door de stil te van den tropischen nacht daverde een jubelende welkomstkreet. Met hun ruggen tegen de omheining van den tuin gedrukt, stonden Peter en Mie Kil- drick naar de gestalte op het balkon te sta ren, met oogen die bijna niets meer zagen. Dus Roddy heeft het klaargespeeld, zei Peter met een brok in zijn keel. Pino Vega, kom maar op als je durft. „Viva" de Witte Muizen! Een uur later leunden twee jonge men schen tegen de borstwering van het platte dak van Miramar. Morgen, zei Roddy, ga ik je vader een gunst vragen. Ik wil hem vragen, o£ ik de cel, waar hy het laatst in gezeten heeft, twee uur lang mag gebruiken. En waarom, vroeg Inez verbaasd Ik heb ze noodig voor een vriend, zei Roddy, Pedro heeft me verteld, dat de vriend van me de man is, die naar Caracas bericht heeft gestuurd, dat de Witte Mui zen opgesloten moesten worden en je vader naar een andere cel overgebracht. Ik vraag, of de nieuwe commandant mijn vriend wil opsluiten in die cel en hem ver tellen, dat hij daar de rest van zyn aard- sche leven moet slijten. Twee uur later zullen de Witte Muizen hem bezoeken en tegen hem lachen door de tralies. Dan zal ik de deur open maken en hem zijn „geld voor de terugreis en een maand salaris" ge ven. Hij heet Co'.dwell! Hij keek haar peinzend en vragend aan, terwijl hij nog dichter bij haar kwam staan. Je vader, fluisterde hij, is vrij. Het meisje haalde diep adem; ze straal de van geluk. Ja, zuchtte ze. Ik herhaal, fluisterde Roddy, dat je va der vrij is. Waarom zeg je dat?, antwoordde het meisje zacht. Ben je dat alweer vergeten?, riep Roddy. Je hebt rne verboden je te zeggen, dat ik van je hield, zoolang je vader nog niet vrij was. Inez keek naar hem op; en het licht van de sterren glansde in haar oogen. Wat wilde je me zeggen?, fluisterde ze. Je er aan herinneren, dat je me geen kus meer wou geven voordat je vader vry was. En hy is vrij. EINDE.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 12