OMGEVING DINSDAG 9 APRIL 1940 Üfc Ltio^Lht Lv.UKANT DERDE BLAD - PAG. 9 De Haagsche Kath. Volksbond KERKNIEUWS OP DE BOLLENBEURS VIERING VAN 1IET 50-JARIG BESTAAN. De afdeeling 's-Gravenhage van den Ne- derlandschen R.-K. Volksbond heeft Zon dag zijn 50-jarig bestaan gevierd. Aan een verslag in de „Maasbode" ont- leenen wij het volgende: Een plechtig Triduum in de kerk van het H. Hart van Jezus in de Hobbemastraat, ge leid door pater Borromaeus de Greeve O F. M., en een algemeene H. Communie der le den Zondagmorgen ieder in hun eigen pa rochiekerk, waren aan deze feestviering voorafgegaan. Het hoogtepunt van het feest was de pontificale Hoogmis door Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, Zondag morgen in de feestelijk versierde H. Hart- kerk opgedragen. Z.H.Exc. werd daarbij geassisteerd door den hoogeerw. deken Mgr. J. M. v. d. Tuyn, als presbyter-assis- tens, pastoor J. B, W. M. Möller en pastoor L. J. H. Smeele als troondiakens, dr A. A. Olierook en rector W. M. P. J. Bokeloh als diaken en subdiaken, terwijl de overige functies werden verricht door de kapelaans J. Remmers, G. Heemskerk, L. Boomgaard, W. Hermans, H. Dijsselbloem en J. Rede- ker. Om 2 uur Zondagmiddag werd een zeer druk bezochte feestvergadering gehouden in den Dierentuin. Deze feeslvci gadering ontleende een bij zonderen luister aan de hooge tegenwoor digheid van den Bisschop, Z.H.Ex. Mgr. J. P Huibers. Toen Z.H.Exc. Mgr. Huibers, vergezeld ,van den hoogeerw. deken Mgr. v. d. Tuyn, pastoor Möller, dr. Olierook, rector Boke loh, den voorzitter van den R.-K. Volks bond, den heer J. v. d. Akker en den oud voorzitter, den heer F. Spit, de zaal binnen trad, werd door de aanwezigen „Aan U, o Koning der Eeuwen" gezongen. Nadat het Harmoniecorps „St. Gregorius de Groote" de „Jubelouverture" van C. M. van Weber, arrangement van N. A. Bouw man, had uitgevoerd, sprak de voorzitter, de heer J. van den Akker, het openings woord. Onder instemmend applaus der vergade ring stelde de voorzitter voor een telegram van betuiging van onderdanigheid en ge hoorzaamheid te zenden aan H. M. de Ko ningin. Nadat het Bondslied was gezongen, voer de de Harmonie „St. Gregorius de Groote" „Landelijke suite" van A. Driessen uit. De voorzitter deelde mede, dat drie leden van den R.-K. Volksbond van de oprichting af lid zijn geweest en dus thans ook hun gouden jubilé vieren, n.l. de heeren v. d. Leeuw, Linders en van Calsteren, aan wie spr. onder applaus der vergadering het eere-diploma overhandigde. De voorzitter der feestcommissie, de heer Jac. H. Steijn, bood vervolgens het feest geschenk der leden aan het bestuur aan, bestaande in een bedrag van circa 3500. voornamelijk bijeengebracht door leden in wekelijksche bijdragen en bestemd voor de noodzakelijk geworden uitbreiding van het bondsgebow. Naast dit geschenk in geld bood spr. een bronzen borstbeeld op voetstuk van den stichter der afdeeling, den heer W. Pas- stoors, aan. Zoowel de beeltenis als de pië destal zijn door leden der afdeeling ge maakt, n.l. de heeren Pieterse en Leenen. Ook offreerde spr. het bestuur een por tret van den grooten pionier van den R.-K. Volksbond, den heer Jan Smit. Dit portret is vervaardigd door het lid van den R.-K. Volksbond, den heer Moolenbel. Namens de vakorganisaties overhandigde de heer Janusen aan het bestuur het ont werp voor een nieuwe vlag voor den Volks bond, vervaardigd door den heer Aug. Mag- delijns. Toespraak van den bisschop. Vervolgens nam Z. H. Exc. Mgr. Huibers het woord om de vergadering toe te spre ken. Dat uw Bisschop vandaag bij u aanwezig is, aldus Z. H. Exc., vindt niet enkel zijn reden daarin, dat Hij u zijn gelukwenschen wil aanbieden en zijn hartelijk medeleven wil toonen, maar ook om uiting te geven aan zijn oprechten en harlgrondigen dank voor al het goede, dat God door den R.-K. Volksbond gedurende 50 jaar in het bis- dom Haarlem heeft gewrocht. Dank ook. voor degener., die God het initiatief tot de oprichting heeft ingegeven. Wij zijn geluk kig te mogen begroeten in zijn beeltenis den heer W. Passtoors. Zijn nagedachtenis blijve steeds in eere. Wij verheugen ons ook over de afbeelding van een ander persoon den heer Jan Smit, wiens werk Wij met zooveel vreugde en enthousiasme hebben aanschouwd. Door de leiders van het R.-K. Werklie denverbond is de actie voor sociale recht vaardigheid in goede banen geleid. Man nen als Aalberse en Romme hebben er een krachtigen steun en medewerking aan ge geven Maar ook de arbeiders hebben er het hunne toe bijgedragen. De Volksbond heeft begrepen, dat de Volksbonder een man moet zijn, die in zijn gezin en in zijn openbare leven principieel katholiek is. Als wij de maatschappij chris- telijk willen maken, moeten wij beginnen in het gezin. De geest van den Volksbond is om steeds meer te streven principieel katholiek te zijn, ook in het dagelijksch le ven, want als de priester bij een Volksbon der op huisbezoek komt en vraagt: wordt hier een neutrale krant gelezen, of gaan de kinde-cr. naar een neutrale school? dan ant woordt de vrouw: Hoe kunt u dat vragen? Mijn man is toch lid van den Volksbond! Of als gevraagd wordt, of de plichten wor den nagekomen en of men katholiek leeft, dan luidt het antwoord weer: Natuurlijk, want rnijn man Is lid van den Volksbond. De beste leden van de congregatie en zij, MANNELIJK JEUGDWERK IN HET BISDOM HAARLEM Directeur Mol tot pastoor benoemd. Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft den zeerecrw. heer J. Mol, algemeen diocesaan directeur van het mannelijk jeugdwerk, benoemd tot pastoor te West woud. Door deze benoeming, aldus de „Maas bode", veriiest het mannelijk jeugdwerk in het Haarlemsche diocees zijn leider, die in de acht jaren gedurende welke hij aan het hoofd daarvan heeft gestaan, zeer veel tot stand heeft gebracht voor de organisatie en vedere ontwikkeling daarvan. Spoedig nadat hij in 1932 tot diocesaan directeur was benoemd, heeft hij plannen ontworpen voor de oprichting van een Katholieke Jongens Centrale. Dit werk kreeg zijn beslag door de vaststelling der „Bisschoppelijke bepalingen inzake het jongensjeugdwerk" Door de oprichting van de K.J.C. is het jeugdwerk voor'de jongens lot 17 jaar ge centraliseerd en is ook de methode van het werk vernieuwd. Deze vernieuwing kwam o.a. tot uiting in de stichting van de Kruisvaart. Onder het directoraat van pastoor Mol is voorts tot stand gekomen de „Mannelijke jeugdbeweging voor Kath. actie in het bis dom Haarlem", welke door mgr. Aengenent in de „Communicanda" van Mei 1935 werd geconstitueerd. Om de activiteit van deze beweging te ontwikkeien is onlangs een begin gemaakt met het houden van vormingsweken, waardoor meer contact wordt verkregen met de niet-aangesloten mannelijke jeugd boven 17 jaar. Zoo'n vormingsweek is pas gehouden in Amsterdam; voor Rotterdam en Den Haag zullen ze binnenkort aanvan gen. Verder heeft pastoor Mol als directeur van het mannelijk jeugdwerk de laatste jaren veel gedaan voor de kernvorming onder de mannelijke jeugd in verschillen de parochies. De nieuwbenoemde pastoor van West woud is ook voorzitter van den Diocesanen Jeugdraad, welke het contact onderhoudt tusschen de mannelijke en vrouwelijke jeugdbeweging in het bisdom voorzoover hun arbeidsterrein elkaar raakt. PATER LUD. BIESTA O.P. t Gistermorgen is in het Canisiuszieken- huis te Nijmegen op 61-jarigen leeftijd overleden de zeereerw. paté*. Ludovicus Pieter Biesta van de Orde der Predikhee- rer. Pater Biesta was op weg om zijn jaar- lij ksche retraite te gaan houden, en is tij dens een kort bezoek bij zijl. heerbroer, den pastoor te Nijmegen, door een heftigen aanval van zijn oude kwaal asthma en bronchitis overvallen, zoodat de genees heer het noodig achtte hem dadelijk de laatste H. Sacramenten te doen toedienen en hem naar het Canisiusziekenhuis te la- ton vervoeren. In Amsterdam, Rotterdam en Schiedam heeft de overledene als kapelaan heel veel in 't bijzonder voor het werk der St. Jo- sephsgezellen gedaan. Tenslotte moest hij noodgedwongen en kele jaren rust nen.en te Neerbosch. In Juni 1929 haalde Praeses van Galen, dit Pater Biesta's werkkracht in het Gezel- lenleven had leeren waardeeren, hem weer in deze beweging terug. Andemraal kwam hij terug te Amster dam. Hij werd benoemd tot lid van het Cen traal Verbond der St. Josephsgezellen en mede tot secretaris van de2en Raad. Het vacantieoord „de Liebaard" werd onder zijn bezielende leiding geplaatst. De zorg voor de zielen vai. de Gezellen was voor hem de ziel van de Geztllenzorg. Ondanks zijn voortdurend borstlijden dorst hij 't aan voor de Geze.len vijftien retrai- teii van drie dagen achtereen te p^eeken. Zelf ook heeft hij nog vijf en veertig werkkampen geleid met zeer gezegend suc- ce« voor het geloofsleven der werklooze jongeren. „Msbd." die het urganisatieleven voorstaan, zijn de Katholieke Volksbonders. En als er eens iets gebeurt, wat niet goed, niet in orde is, dan zegt men: En dat is nog wel iemand van den Volksbond! Mgr. werkte deze gedachten nader uit en besloot: Gaarne heb ik bij u willen zijn; nog maals dank Ik uw bestuur en allen, die meewerkten om de standsorganisatie door te voeren overeenkomstig de woorden van Paus en Bisschop. Daardoor zult gij allen tot u trekken als een magneet en ook bui ten de grenzen van uw bond grooten in- Hoed hebben. Als gij zoo voortgaat, zal God uw werk zegenen en zal het strekken tot Zbr eer en glorie en tot uw geluk. Na aan de aanwezigen den Bisschoppe- 1 ijken zegen te hebben gegeven, verliet Z. H. Exc de vergadering. De heei C. de Leur overhandigde den voorzitter namens eenige houders van obli gaties van den Volksbond een map met obligatie-coupons, ter waarde van onge veer 1000. Hierna was gelegenheid, het bestuur van den jubileerenden Volksbond persoonlijk te complhnenteeren. De feestdag werd besloten met een plech tig Lof in de kerk van het H. Hart van Je zus, gecelebreerd door den hoogeerw. de ken Mgr J. M. v. d. Tuyn, waaronder pa ter Borromaeus de Greeve O. F. M. een fepstprp-t-' r»t,e hield. KATWIJK AAN DEN RIJN DERDE LUSTRUM WIT-GELE KRUIS. Gisterenavond vierde het „Wit-Gele Kruis", afdeeling Katwijk aam den Rijn in feest vergader jn.g het derde lustrum, in het Parochiehuis. De voorzitter de heer C. Braun opende de vergadering op de ge bruikelijke wijze en zeide het een aange name taak te vinden bij dêzie feestelijke viering welkom te mogen heeten Patoor H. J. Maas te Noord wij kerhout onder wiens pastoraat 't „Wit-Gele Kruis" werd opgericht, de directeur van het Missie-bu reau de Z.Eerw. heer Schrama, de heer J. G. Nienüed te Vkardinger-Ambacht, seer.- penniingmeester van den Provincialen Bond en alle aanwezigen. Op de vraag of er reden is om feest te vieren meende spr. met 'n volmondig ja te mogen antwoorden. Spr. herinnerde aan de eersten tijd na de oprichting. In het klein begonnen bestaat er thans een groote vereeniging met Wijk verpleging, Kraamverzonging, T.B.C.-<be- strijding. Meerdere Moedercursussen wer den g&geven, een oursus E.H.B.O., aange sloten bij de Vereeniging voor Kinderuit zending, by den Bloedtransfusied.enst, enz. Het bestuur telt een drietal jubilarissen, die van den beginne af bestuurslid waren n.l. mej. Grimbergen en de heeren Casten- miller en v. d. Marei. Het bestuui had ge meend ook deze jubilarissen te moeten huldigen, n.l. door mej. Grimbergen bloe men en genoemde heeren sigaren aan te bieden. Na lezing der notulen volgde het jaar verslag waarin o.m. tot uiting kwam het werk door Zuster Theodota m het afgeloo- pen jaar verrioht. O.m. werden 1870 maal patiënten behandeld, 1997 bezocht zonder behandeling, 267 maal werden verplegings- artiikelen uitgeleend, 220 gezinnen staan in geschreven. Sinds Januari 1.1. werd het t.b.c.-huisbezoek aan het Wit-Gele Kruis opgedragen. Het jaarverslag eindigde met de beste wenschen voor de vereeniging en een spoedig herstel voor pastoor Hesp, den geest, adviseur. Het verslag van den pen ningmeester vermeldde, dat was ontvan gen in 1939 598.57, uitgegeven 627.60, nadeelig saldo 29.03 Een saldo van vorig jaar ad 47.31 zorgde voor een batig sal do van 18 28. De controle-oommissie, be staande uit de heeren Belekom en Mulder bracht een alleszins gunstig rapport uit. Voor 1940 werden tot deze commissie be noemd de heeren Ouwerling en v. d. Valk. Mej. Grimbergen bracht, mede namens de andere jubilarissen, dank uit voor de hul de hun gebracht. In verband met het feit, dat Dinsdag een H. Mis zal worden opge dragen tot intentie van de leden, en den feestdag van St. Joseph op a.s. Woensdag zullen de bloemen in de kerk geplaatst wordenAppl axis De beer Nientied verkreeg dan het woord om in hartelijke bewoordingen de afdee ling geluk te wensohen met dit feest. Na een propagandistisch woord zeide spr te wensohen, dat over 5 jaar gezegd kan wor den dat zoo mogelijk de vereeniging nog in alle opzichten is vooruitgegaan. Na een pauze verkreeg pater Livarius O F.M. het woord tot het houden eaner feestrede. Hoe staan wij. zeide Z.eerw. te genover een vereeniging als het „Wit-Gele Kruis"? Moeten we deze beschouwen als een automaat, je betaalt je dubbeltje, je wordt ziek, er komt een zuster en je wordt verpleegd? Als we het zoo beschou wen gaat de vereeniging kapot. Bij een vereeniging als deze staat voorop de be oefening van de Katholieke Oharitas, de liefde, de naastenliefde. De liefde die zioh openbaart in de verzorging van zieken en zwakken. Denkt eens aan wat in den loop der tijden al is gedaan voor de zieken en zwakken. En die liefdewet is onveranderd gebleven. Veranderd is de studie, de we tenschap, de medicijn. Dit alles is veran derd, vooruitgegaan. De wet van de liefde is niet hervormd, doch de practisohe bele ving moeten wij gaan toepassen aan wat studie en wetenschap ons gebracht heeft. In dezen tijd is er een andere vorm van Charitas. een vereenigingsvorm. En die vorm dient verbonden met de oude wet van Christelijke Charitas en dat is het wat ons bij elkaar brengt. Er is reden om ons te verheugen dat er in deze parochie zulk een vereeniging is. Spr. schildert dan het vele werk van de Zuster, werk, dat met geen geld te koop is, omdat de Zuster zichzelf geeft. Zonder dat levensbeginsel zou dat alles niets zijn. Na een heerlijke peroratie eindigde spr. zijn 'ede met de beste wensohen voor de afdeeling van het „Wit-Gele Kruis." (Applaus). Na deze feestrede een gevarieerd pro gramma. Het Meisjeskoor onder leiding van Pastoor Houtman, bracht op verdien stelijke wijze eenige nummers ten gehoo- re, waarvan de tekst toepasselijk was op dit feest. Een andere groep onder leiding van mej. Grimbergen gaf „De Italiaansche Straatzangeresjes" en weer een andere afdeeling bracht een tableau, uitbeeldend het „Wit-Gele Kruis" en de verschillende instellingen hiervan, hetwelk een uitbun dig applaus uitlokte. Vermelden we ten slotte nog, dat besloten werd aan Pastoor Hesp, die voor herstel vertoeft in „N euw Mariënburg" te Soest het volger de tele gram te zenden: „Het Wit-Gele Kruis, in vergadering bijeen, brengt dank en hulde aan den Geest. Adviseur en hoopt op Uw spoedig herstel." De voorzitter sprak een slotwoord, hier bij aan allen die tot het welslagen van de zen feestavond hadden medegewerkt dank brengend, om dar de vergadering te slui ten met den christelij'ken groet. LEIDSCHENDAM K.J.M.V. Onder leiding van den heer Wim Bleijs kwam gisterenavond de K.J. M.V ,.St. Albertus Magnus" in jaarverga dering bijeen. In zijn uitvoerige inleiding laat de voorzitter het afgeloopen jaar de revue passeeren en bespreekt de moeilijke tijdsomstandigheden en de hieruit vcor de vereeniging voortvloeiende moeilijkheden. Hij is minder optimistisch gestemd, wat betreft het innerlijk beleven der leden van hetgeen de K.J.M.V. beoogt, en vraagt al ler medewerking. Door den secr. en penningm. werden de jaarverslagen uitgebracht. De begrooting voor het jaar 19401P41 wordt met alg. st. vastgesteld in inkomsten en uitgaven op een bedrag van 476.20. In de kascom- missie werden benoemd de heeren M. van der Togt en G. Hagen. Bij de bestuursver kiezing werden bij enkele candidaatstel- ling herkozen de heeren C. de Koning en W. Bontje, terwijl in de vacature W. Blcnk voorloopig niet zal worden voorzien. Volgen diverse mededeelingen, terwijl de muntactie en het Sanlosbusje in aller be langstelling wordt aanbevolen en aan al len wordt verzocht propagandist te zijn voor den Finschen avrnd, welke Maandag 15 April a.s. zal worden gehouden. Clandestiene slachting. Door gemeen te- en rijkspolitie is gisteravond een ge slachte koe in beslaggenomen bij den land bouwer v. V. aan den Oostviietweg. De aandacht van den veldwachter P. werd getrokken toen hij een koe zag vervoeren in de richting Leiden. Hij waarschuwde de rijkspolitie en geza menlijk werd in de avond een inval ge daan bij bovengenoemden landbouwer. In den stal werd de huid van de koe gevonden, terwijl het vjeesch gevonden werd op een zolder boven de stallen. De koe bleek afkomstig te zijn van zekere H. alhier. Het vleesch is in beslaggenomen en vervoerd naar het abattoir te Den Haag. Proces-verbaal is opgemaakt. Geboren: Johannes Petrus Maria z. van A. C. Koot en M. A. v. Haastert Jozef Petrus Henricus z. van J. Th. C. van Rijn en J. M. J. Boere Maria Anthonia d van Th. P. v. d. Sande en M. H. van Rhijn Margaretha Petronella d. van W. A. v. Leeuwen en A. M. Beerends. Ondertrouwd: Chr. W. v. d. Salm en A. M. v. Santen A. J. Roos en A. C. M Kleingeld. Getrouwd: L. J. de Vroomen en J. M. v d. Ham J. Rensen en A. J. Waaijers. Overleden: H. Borst m. 72 j. SASSENHEIM K.J.M.V. Ter sluiting van het winter seizoen hield de K.J.M.V. „St. Stephanus" haar jaarvergadering onder leiding van den heer L Verdegaal. De opkoipst was goed. Uit het jaarverslag van den secreta ris bleek, dat, hoewel de vereeniging door de mobilisatie ernstig gehandicapt is, toch met voldoening op de werkzaamheden van het afgeloopen jaar kan worden terugge zien. Het ledental bedraagt 35, inbegrepen de adspirant-leden. De penningmeester rapporteerde dat de ontvangsten in '30 517.72 bedroegen (incl. saldi kas plus bank ad 61.54). Aan contributiën werd 224.40 geïncasseerd. De uitgaven bedroe gen 442.70, batig saldo S 75.02. De ba lans vermeldt een actief van 80.46. Beslo ten werd de boottocht dit jaar wederom te doen doorgaan en ook de propaganda voor de bollenveiling op zich te nemen. Tot voorzitter werd gekozen de heer Gabriël Banser, telefoon-technicus bij de P.T.T. ter standplaats Sassenheim. In de zomermaanden zal eens per maand vergaderd worden. De eerste vergadering werd vastgesteld op Donderdag 2 Mei a.s. (Hemelvaartsdag??). V OORSCHOTEN District II Luchtbeschermingsdienst. Gisteravond werd in de gymnastiekzaal van Beresteyn een tentoonstelling gehou den van verband en hulpmiddelen ten dienste van E.H.B.O. bij luchtgevaar in -district II, loopende vanaf Leidscheweg 162 'tot aan de Vink met bijbehoorende land en zijwegen. District II beschikt thans, be halve over vele E.H.B.O.'ers, over vele en verschillende brancards, verbandkisten en andere hulp en verbandmiddelen. En het mooiste van alles is, dat alles door de leden van dit district bijeengebracht en gemaakt is. De leider van dit district, de heer J. Overduin, sprak een kort openingswoord en dankte allereerst de directie van het instituut Beresteyn voor het gratis afstaan van dit lokaal, waardoor het mogelijk was velen te bekwamen en by?en te brengen. Onder leiding van den heer J. Overduin werden hierna de verschillende hulpmidde len bekeken en gedemonstreerd. Het ge heel leverde het bewijs, wat goede organi satie vermag. WASSENAAR Taschje ontrukt. Mevr. O. uit O e g s t- geest deed aangifte van straatroof. Haar is op den Rijksstraatweg nabij de v. d. Oudermeulenlaan, terwijl zij daar per rij wiel reed. het handtaschje ontrukt, dat o.m. 0r>k inhield. 8 April Na vele weken wefden heden wederom eenige „Getuigschriften van Verdienste" toegekend. De firma Konijnenburg en Mark, Noordwijk bekwam er twee, één voor de groote, goudgele Freesia Gouden Regen en één voor de oranje-gele Freesia. Johan van Konijnenburg. Eveneens zeer grool-bloemig. Ook N.V. Enchantress v. h. H. Carlee, Haarlem, zond wederom Free- sia's in, waarvan vooral de vaas met Car- lee's nieuwe zaailingen nog steeds aller be langstelling trekt. In Narcissen demonstreerde de fa. Hulse- bosch-Bernard, Haarlem de goede kwali teiten van de bekende Poetaz Allard Pier- son. Thans waren het beste bloemen van planten welke Zaterdag j.L binnen ge haald waren en in de kamer in bloei ge bracht zijn. In alle stadia hebben wij deze bloemen thans kunnen zien: als voorbehan- delde bollen, onbehandeld uit de kas, uit het warenhuis en thans uit de kamer. De inzendster heeft er mede bereikt, dat deze variëteit algemeene bekendheid verworven heelt, hetgeen de verkoop slechts ten goede kan komen. Hetzelfde denkt zeer zeker ook A. W. Lèmmers, Noordwijkerhout die week in week uit de donkerroode Darwin Hamburgia laat zien. J. A. van der Zwet Zzn, Roclofarends- veen exposeerde 3 narcissenzaailingen uit het warenhuis, 2 Incomparabels en 1 gele Trompet. Er is al zoo ontzettend veel in al dat geel dat hei moeilijk wordt het be staande te verbeteren. De eerste Narcissen van het vrije veld bracht G. Lubbe en Zoon, Oegsigeest, n.L de groote gele Trompet Allonso. Uit het warenhuis zond Lubbe de bekende Poeticus Actea in goede kwaliteit. Een voorproefje van hetgeen komen gaat gaf Warnaar en Co., Sassenheim door de kleine, fijne in zending Narcissen uit het. warenhuis. Een 4-tal Incomparabels waarvan New- Deal en Polindra met wit bloemdek, Red Riban en Laddie met geel bloemdek. De kroon van de laatste was aan het uiteinde mooi donkei oranje, lichter afloopend. Een mooie Fortune-zaailing. Een verschil over de naam schijnt te bestaan tusschen de inzender: H. J. de Weijer, Beverwijk en de commissie, omtrent de creme-witte langstelige Cottage. Inzender zegt Ariaan- tje A. van Hattum, de commissie meent: Ariana van Hattum. Een collectie Hollandsche Iris uit de warme kas was ingezonden door J. de Goede Szn., Breezand waarvan Harmony, blauw-bruingel en Albatros waarin wit do mineerde, dt- beste variëteiten waren sloot de afdeeling „bol- en knolgewassen" waar na de kweekerij „de Sleutelbloem" nog de aandacht vroeg voor een collectie rots plantjes om van te watertanden. Saxifraga's waren er in vele soorten in aanwezig, waarvan Sax Jenkinsiae het G. v. V. bekwam. Beneden steeds hetzelfde beeld. Nieuws werd niet vernomen; de spanning in het Noorden werd besproken alsmede de actie welke thans ook van Engelsche zijde blijkt gevoerd te worden om de Hollandsche bol len in Engeland ingevoerd te krijgen, maar waarvan men vooralsnog weinig resultaat verwacht. WARMOND Bonte avond. De jaarlijks te geven Bonte Avond door de R.K. muziek-tooneel- en zangvereeniging „St. Matthias" is ook dit jaar weer een groot succes geworden. Deze avond wordt speciaal gegeven om de kas van de vereeniging te sterken en kan dus als een soort graadmeter worden be schouwd voor de sympathie van de War- mondsche ingezetenen ten opzichte dezer vereeniging. Het is een verheugend ver schijnsel, dat de ingezetenen ook in deze moeilijke tijden de vereeniging blijven steunen. Overgegaan werd tot afwerking van het zeer gevarieerde programma, waar aan zoowel de afdeelingen muziek, tooneel als zang medewerkten. Na een pittige marsch door de afdeeling harmonie werden een paar tooneelstukjes opgevoerd, afge wisseld met duetten en soldi. Het zou ons te ver voeren in bijzonderheden te treden en daarom willen wij volstaan met de be merking dat alles keurig en in de perfec tie was verzorgd en de aanwezigen naar hartelust hebben kunnen genieten. Na af loop bracht de voorzitter dank aan allen die op eenigerlei wijze hadden medege werkt dezen avond zoo succesvol tte doen slagen. Speciaal aan mej. M. Machen, die het programma had samengesteld en onder wier onvolprezen leiding alles was inge studeerd. Als dank had zij een hartelijk en welgemeend applaus van de aanwezigen in ontvangst te nemen. Ook de heer Martijn, die zich met de begeleiding van den zang en de gegeven solo en duetten had belast heeft zich op uitstekende wijze van zijn taak gekweten. Het is voor de vereeniging een zeer geslaagde avond geworden en het doel, versterking der kas, is zeer zeker be reikt. Staatspartij. De heer Elburg voorzit ter van de afdeeling Warmond van de R.K. Staatspartij heeft wegens drukke werk zaamheden als zoodanig ontslag genomen, zoodat in de eerst volgende vergadering een nieuwen voorzitter zal moeten wor den gekozen. Gevallen. De heer v. d. P. uit Am sterdam is bij een reparatie uit den mast van zijn schip gevallen. Hij kwam zoo on gelukkig terecht, dat hij met inwendige kneuzigen werden opgenomen en ter obser vatie moest worden opgenomen in het zie kenhuis. Zijn toestand is redelük wl.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9