STADS MAANDAG 8 APRIL 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Gemeenteraad Hedenmiddag kwam de Raad der ge meente Leidien in vergadering bijeen in de aula van het Stedelijk Gymnasium on der voorzitterschap van dein burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakibuyzen. Afwezig met kennisgeving de beer Lom- Ibert. Na afhandeling van de Ingekomen Stuk ken, wordt de agenda aan de orde gesteld. lo. Benoeming van een regent van het Heilige Geest, of Arme Wees- en Kinder huis. Benoemd wordt de heer mr. S. Roze- mond (12 stemmen waren uitgebracht op j-hr. C. C. Röell). 2o. Benoemihg van een lid van de Commissie van Schatting voor het Grond bedrijf. Benoemd wordt de heer B. Buurman. 3o. Voorstel tot het verlengen van de aanstelling van mej. E. Raphael, als tijdelijk leerares in het Fransch aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Goedgekeurd. 4o. Voorstel tot het verleenen van ont- »lag aan mej. S. M. Grönloh en mej. M. S. den Blaauwen, onderscheidenlijk als onder wijzeres aan de opleidingsschool voor ULO aan de Langebrug B. en de o.l. school aan den Zuidsingel A. Goedgekeurd. Het ontslag van rector Bosselaar. 5o. Praeadvies op het verzoek van dr. D. E. Bosselaar, om ontslag als Rector van het Gymnasium. Wethouder T e p e (R.K.) Legt namens B. en W. de volgende verklaring ai; De geruchten, die naar aanleiding van het heengaan van Dr. Bosselaar als rector van het Stedelijk Gymnasium onder de burgerij en in de pers de ronde doen, ge ven B. en W. aanleiding eenige opmerkin gen te maken. Deze geruchten toch, waar van de bronnen volkomen oncontroleer baar zijn, en die naar ons uitdrukkelijk is verklaard niet afkomstig zijn van de betrokken partijen, zouden groote schade kunnen doen aan de reputatie van het Gymnasium. Er wordt om het kort en simpel te zeggen geïnsinueerd, dat het col lege van Curatoren zich bevoegdheden zou aanmatigen, die de zijne niet zijn en dat het rector en leeraren maatregelen zou willen opleggen, die door deze niet worden gewensoht. Dit is zeer positief in strijd met de feiten. Het staat vast, dat Curatoren niets hebben gedaan in strijd met de be voegdheden, die wet en verordening hun geven, doch integendeel de plichten, die huin daarbij zijn opgelegd, getracht hebben in vollen omvang na te komen. Hierbij is wat een absoluut normaal verschijn sel mag heeten verschil van inzicht ge bleken tusschen Curatoren en rector en leeraren. Dit verschil van inzicht leidde tot misverstand omtrent bedoelingen en een verschillende waardeering daarvan deed een conflict ontstaan zonder dat par tijen of een der partijen zich bewust wa ren of was, dat de andere zijde zich ge griefd voelde. Bij een tijidig onderkennen van dergelijke moeilijkheden kan in de meeste gevallen het inroepen van bemid deling genezing brengen, terwijl het op dien juisten tijd en op de juiste plaats uiten van grieven verhelderend k m werken. De rector heeft stellig verklaard, dat de mo gelijkheid om door bemiddeling van hei Gemeentebestuur de standpunten tot elkaar te brengen vóór zijn sollicitatie naar Utrecht nog bestond, doöh dat hij aan een dergelijk intermediair geen behoefte voel de. Zoo de heer Bosselaar, hoewel erken nende, dat Curatoren lïiets hebben gedaan in strijd metsbevoegdheden, die wet en ver ordening hun geven, in zijn verhouding tot Curatoren toch een reden heeft gezien om heen te gaan, dan is dit een zuiver per soonlijke waardeering van de feiten door hem, die wij uiteraard voor 'jn rekening moeten laten. Wij hebben de stellige overtuiging, dat aan een vruchtbare samenwerking in het belang van het Gymnasium tusechen dit College van Curatoren en een rector niets in den weg staat. De heer Beekenkamp (C.H.) meent, dat er dan toch wel eenige grond is voor de circuleerende geruchten. Spr. is van meening, dat dit misverstand niet had be hoeven op te treden, wanneer het college van B. en W. tijdig had ingegrepen. Men had niet behoeven te wachten totdat die interventie door een van de partijen was ingeroepen. Men heeft stappen gedaan van velerlei zijde om den heer Bosselaar op zijn besluit te doen terugkomen. Deze stap pen waren vergeefsch. Wij zien den rector ongaarne heengaan, want het gymnasium heeft veel aan den heer Bosselaar te danken Het heeft spr. pijnlijk getroffen, dat in het praeadvies van B. en W. met geen. enkel woord gewag gemaakt is van de groote verdiensten van den scheidenden rector. Men zal zeggen: het is geen gewoonte. Maar in dit geval was er reden voor ge weest. Spr. gaat daarna nader in op het mis verstand. De curatoren hebben gemeend zich te moeten bemoeien met paedagogi- sche kwesties; wat hun ongetwijfeld is in gegeven door hun liefde voor het gymna sium. Men had over en weer elkanders op vatting kunnen waardeeren. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) merkt op, dat de wethouder zich bepaald heeft tot vaagheden, maar geen feiten heeft èe- noemd. Zelfs de onderwijs-commissie weet er niets van. Wanneer zoo'n belangrijke onderwijs aangelegenheid aan de orde is, dient de onderwijs-commissie beter te zijn ingelicht. Dan kan de raad er zich ook een beter oordeel over vorfnen. Wat is de aard van het conflict? De heer Riedel (V. Dem.) gelooft, dat de moeilijkheid van oplossing van dit con flict ligt in het karakter en de persoonlijk heid van de erbij betrokken partijen. Spr. zou gaarne ingelicht worden hoe in de toekomst het gymnasium geleid zal wor den met name wat betreft de verhouding tusschen curatoren en docenten. Het cura torium ontleent zijn bevoegdheden uit zeer oude tradities en spr. vraagt zich af of dat ook in de toekomst niet tot een conflict moet leiden. Wat denken B. en W. daar tegen te doen? Wil de wethouder daarop niet eens nader ingaan? Wethouder T e p e (R.K.) onderschrijft voor 99 de rede van den heer Beeken kamp. Met één opmerking is hij het niet eens. Waaium neeft de wethouder niet tijdig ingerepenï Spr. heeft hernaaldeiijk met den recior gesproken. Hij was op ue hoogte van de moeilijkheden, doen neefi niet ingezien, dat deze tot dergelijke conse quenties zouden moeten leiden. De rector heeft gesolliciteerd zonder spr. daarvan in kennis te stellen. Spr. was voimaakt bereid om bemidde lend. op te treden, en de rector was daar van op de hoogte. Dat hij des niettemin geen bemiddeling heeft gevraagd en elders gesolliciteerd heeft, is een aanwijzing, dat de rector Leiden wilde verlaten. Dit feit hebben wij te aanvaarden. Dat er in bet praeadvies geen melding is gemaakt van de verdiensten van den rector, ligt voor de hand. Dat hoort in een praeadvies niet thuis. Spr wil hier nog wel eens verklaren, dat het gemeentebestuur het heengaan van den rector zeer betreurt. Ook het cura torium zou een aanblijven van den heer Bosselaar op hoogen prijs hebben gesteld. De president-curator zou, om den heer Bos. seiaar te behouden, bereid zijn geweest, om zelf heen te gaan indien samenwerking on mogelijk was gebleken. De heer Groeneveld vraagt feiten. Wel nu het is een fèit, dat het curatorium niets heeft gedaan wat in strijd was met hun be voegdheid volgens de wet. Waarom ging de heer Bosselaar dan heen? Dat kan alleen de heer Bosselaar zelf zeggen. Spr. kan wel als zijn meening uiten, dat het vooral een botsing van karakters is geweest. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) is nog niet veel wijzer geworden. Dat cura toren niets hebben gedaan in strijd met hun bevoegdheid, is geen reden om heen. te gaan. Spr. zal er niet verder op ingaan, want wij staan voor een voldongen feit. Maar wij zijn er hiermede nog niet vanaf. De heer Riedel heeft daarop gewezen. Er zal groote aandacht aan deze zaak moeten worden gewijd. De heer Ri e d e 1 (V. Dean.) blijft bij zijn meening, dat de wethouder tijdig had moeten ingrijpen. Spr. vestigt er de aan dacht op, dat het curatorium bestaat uit 6 hoogleeraren, een samenstelling, welke niet bevredigt. Hij dringt aan op samen stelling op zoo breed mogelijke basis. (Wordt vervolgd). TER EERE VAN DE HEILIGE LÏDWÏNA. De jaarlyksche bedevaart ter eere van St. Lidwina is vandaag gehouden. Vanmorgen om even half negen vertrok ken vier groote autobussen van het plein voor de St. Petruskerk. Een aantal deelnemers uit Gouda heeft zioh bij de Leidische bedevaart aangesloten. ST. ODO-KOORKNAPEN. De repetitie van Dinsdag voor de schola begint niet om 6 uur, maar om half 6. Kapelaan PAAP. WAPEN- EN PRESTATIE-SCHOUW IN EEN LUCHTBESOHERMINGS-BLOK Als het overal zoo was Men kan niet zeggen, lat de Leidscht burgerij, wat betreft de luchtbescherming, een groote activiteit ontplooit. Er wordt natuurlijk in de verschillende wijken en blokken wel reeds het noodige werk verzet door de menschen, die met de organisatie zijn belast, maar van deze menschen hoort men nog te veel de klacht, da* het mangelt aan medewerking der burgerij, die niet gemakkelijk tot daadwerkelijke medewer king te krijgen is. Toch zyn er wel blokken, waarin reeds geruimen tijd hard is gewerkt en waarin met geringe middelen veel tot stand is gebracht. Onder deze mag als nummer één werden genoemd het gedeelte stad, dat ge legen is aan den Zoeterwoudschen weg, over de spoorbaan naar Utrecht, in de buurt van de constructie-werkplaatsen. Daar heeft men de zaak in kannen en kruiken. Daar heeft een enthousiast en onvermoeid blok hoofd, bijgestaan door een aantal actieve medewerkers en materieel, moreel en finan cieel gesteund door de fabrikanten, de no tabelen, de grooten, de kleinen, de grooten en de geringen, de zaak van de luchtbe scherming „op pooten" gezet op een wijze, die aan de andere blokken in de stad ten vcorbeeld mag strekken. Dit bleek duidelijk uit de luchtbescher mingsoefening, die men daar Zaterdagmid dag heeft gehouden en die in alle opzichten uitnemend is geslaagd. Men had er in de eerste plaats een aardig brandje in scène gezet en de blokbrandweer, die er over twee slangenwagens beschikt, rukte in twee étap pes uit om dezen brand onder de knie te krijgen. Toen n.l. de eene afdeeling der brandweer met twee slangen op de water leiding niet bij machte bleek het vuur mees- tei te worden, rukte ook de tweede afdee ling ter assistentie uit en .net vier stralen had men het vuur toen spoedig onder de knie. De ramp beperkte zich echter niet tot den brand alleen. Op de plek des onheils vielen ook een zestal slachtoffers van een luchtaanval. En toen deze ernstig gewon den werden gemeld, kwam ook dv E.H.B.O. afaeeling in actie. Al de slachtoffers kre gen onmiddellijke en uitstekende hulp en werden tenslotte op brancards naar een denkbeeldige ziekenzaal getransporteerd. Men moet niet denken, dat deze brancards er dat de andere hulpmiddelen allemaal even grootscheeps waren. Ja, er was b.v. wel een brancard tusschen twee fietsen ge monteerd (eigen werk) welke een ideale gewonden-vervoermiddel bleek te zijn, maar men werkte o.a. ook met een gewone plank en een ladder, 't Ging prachtig. De E.H.B.O.-sters en E.H.B.O-ers (maar mee- rendeels waren het dames) leverden uit stekend werk. De oefening werd o.m. bijgewoond door den commissaris van politie, den heer Meijer, door den hoofdinspecteur, den heer Weijers, door den directeur van den G.G.D., dr Horst, door den secretaris der afdee ling Leiden van de Vereeniging voor Lucht bescherming, den heer Kok, door het wijk- hoofd, den heer Landman, en vele ande ren. Na afloop .:wam men bijeen in het huis van prof. Kranenburg, waarin mevr. Kra nenburg, niet alleen nu, maar reeds vele maanden aaneen, aan de werkers en werk sters voor de luchtbescherming, gastvrijheid verleende. Hier zijn vele woorden van hul de en dank gesproken. Het wijkhoofd, de heer Landman, stelde aan de verschillende blokhoofden, blok H. ten voorbeeld, er op wijzend, dat men hier kan leeren, hoe met geringe middelen, maar met veel saamho righeidsgevoel en enthousiasme groot werk kan worden verricht. De directeur van den G.G.D., dr. Horst, prees het werk der E.H. B.O.-ploegen waarin hy geen enkele fout had kunnen ontdekken. De commissaris van politie, de heer Meijer, sprak zijn hulde uit voor de organisatie van de blokbrand weer en wenschte de leiders van het blok van harte geluk met de goede resultaten. De heer Kok wees op den goeden geest, waarmede in dit blok wordt gewerkt en dankte den commissaris van politie voor de belangstelling, die hij voar den arbeid der burgerij op dit terrein aan den dag legt. Ook de heer Landman bracht het blok alle hulde voor zijn groote activiteit en innige samenwerking. Het blokhoofd, de heer H. v. Westering dankte mevr. Kranenburg (de „moeder Overste" van het blok) voor haar groote gastvrijheid. Hij huldigde daarna speciaal mevr. v. d. BlijDullemin (zuster Dulle- min) en den heer Griffioen, die belangloos de dames en heeren E.H.B.O.-ers hebben op geleid en op zoo voortreffelijke wijze. Beiden ontvingen zij een geschenk als be wijs van erkentelijkheid. Ook mevrouw Kranenburg sprak namens de Lotta's van blok H. een woord van nuUs. en dank tot zuster Dullemin en deed eveneens haar woorden vergezeld gaan van een aandenken aan dezen dag, die de kroon is geweest op vele weken werk. Hiermede behoorde de wapen- en praes- tatie-schouw van dit blok tot het verleden. Zij moge een exempel zijn voor de andere blokken en een aansporing om het werk met energie aan te pakken. POGING TOT INBRAAK. Gisteravond omstreeks 9 uur is een po ging tot inbraak gepleegd ten huizie van den heer G. J. v. d. B. in de Johan de Witt- straat. Toen de zoon des huizes, drie in militai- rendienst is, thuiskwam, on dekte hy, dat aan de achterzijde van de woning een deurruit verbrijzeld was. De inbreker zag evenwel zij.n kans schoon om te vluchten. De politie stelt een onderzoek in. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g: 78. De Leidsohe Brood fabriek. Leiden, Nieuwe Mare. 1. De waar nemend directeur J. Bostma is benoemd tot directeur. N. Comm.: T. van Draanen, 's-Gravenhage. Vrijdagavond a.s. te 8 uur zal mevr. dr. A. Romein—Verschoor op de maandelijk- sche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde een lezing hou den over het onderwerp „Tendenz-littera- tuur". De collecte, gisteren gehouden in de Har- tebrug-kerk, na predicates van pater Booms, ten bate van het parochieel man nelijk jeugdwerk, heeft 363 gld opgebracht. Tot verpleegster aan den Gemeentelijke Geneeskundige Dienst is door B. en W. bepoemd mej. C. v. Ditzhuyzen, laatstelijk werkzaam aan de Katholieke Kindervacan- tie-Kolonies. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft heden aanbesteed het uitvoeren van rio leringswerken in de van Oosten de Bruijnstraat, de Westergraeht en de de Ruyterweg. Laagste inschrijvers (in massa) A. Th. Stuifzand en L. P. van der Geer te Leiden voor 84.500. Door de politie is Zaterdagavond aange houden de 36-jarige koopman P. H. uit Den Haag wegens diefstal, suibs. heling van een heerenrijwiel, te Utrecht gapleegcL De politie-brandweer heeft gisteren een schoorsteenbrandje gebluscht in perceel Sieboldstraat 13. Laatste Berichten 1 Binnenland VAN DE TRAP GEVALLEN EN GEDOOD Vanochtend is de heer Hoevenaars in zijn woning aan de Ranonkelstraat te Eindhoven van de trap gevallen. Hij was op slag dood. De heer H. laat een vrouw en drie kinderen achter. Buitenland LEGERBERICHTEN. PARIJS, 8 April. (A. N. P.). Het Fran- sche legerbericht van hedenmorgen luidt: „Opnieuw artillerievuur in het gebied ten Westen van de Vogezen. Plaatselijk optre den van patrouilles". BERLIJN, 8 April. (A. N. F.). De tekst van het heden door het opperbevel van de weermacht uitgegeven legerbericht luidt als volgt: In den loop van den zevenden April ondernamen Duitsche vliegtuigen verken ningsvluchten boven het centrale deel van de Noordzee alsmede boven Noord- en Mid- den-Frankryk. Voorts maakten zij contro- levluchten boven de Duitsche Bocht en het Westelijke front. Ten Noorden van het eiland Sylt nam een eskader Messerschmidt toestellen 24 Britsche Wellington bommen werpers waar. Onze jagers schoten twee Britsche vliegtuigen neer en dwongen de BIOSCOPEN TE LEIDEN THEATER HOOFDFILMS Duistere machten (James Cagney, Mae Clarke). Tucson, d-i onover winlijke. Het Lied van de Vrijheid. (Nelson Eddy, Victor Mc Laglen). Rigolboche (Mistin- guett). De laatste kus (Bette Davis, Mirjam Hop kins). Onthullingen van een Spion (Ralph Bellamy, Fay Wray) Trader Horn (Harry Carey, Edwine Booth) Eerlijk duurt het langst (Frank Mor gan, Florence Rice). INHOUD AAN V ANUSULi» Speelfilm Avontuur Speelfilm Revue Dramatisch Spionnage Avontuur Detective Dag. 3 uur; Zondag 47 en 811 uur. Matii ée Zaterdag en Woensdag 2.30 uur. Dag. 8.15 u., Zondag doorl. voorst. 2—7 uur; Matinée Zater dag en Woensdag 2.30 uur. Dag. 8 uur; Zondag doorl. voorst. 27 u. Matinée 2 uur iede- ren dag behalve Vrijdag. Dag. 8 uur; Zondag doorl. 2—7 uur; Matinée eiken werk dag 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Toelaatbaar v volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v volwassenen overigen in Westelijke richting terug te keeren. Aan het Westelijke front ontstonden her haaldelijk luchtgevechten. Hierbij schoten onze jachtvliegtuigen vier vijandelijke vliegtuigen neer. Een ander toestel werd door luchtdoelgeschut neergehaald. Drie eigen machines worden vermist. DUITSCH VLIEGTUIG OP FRANSCH GEBIED NEERGESTORT. VESOUL, 8 April. (Havas) Gisteravond is een Duitsch Dornier-vliegtuig in het gebied van de Haute Saone na een lucht gevecht brandend neergestort. De vier inzittenden kwamen in de vlammen om. EEN MISLUKTE SABOTAGEPOGING? BERLIJN, 8 April. Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert een uitvoerig be richt, volgens hetwelk de Engelsche secret service een grootsch opgezette sabotage- poging zou hebben ondernomen, teneinde met behulp van door snelle Engelsche boo ten begeleide sieepbooten en een gechar terd Grieksch schip, aan boord waarvan zich vele wapens, munitie en springstoffen bevonden, de Donau voor het scheepvaart verkeer naar Duitschland op bepaalde plaatsen onbruikbaar te maken. Daarbij zou misbruik gemaakt zijn van diplomatieke rechten en inbreuk zijn gepleegd op de neutraliteit der Zuidoost-Europeesche sta ten. Roemeensche controleorganen zouden op grond van bekend geworden bijzonder heden de verdachte schepen in Giurgiu hebben aangehouden en doorzocht. Alleen op één schip reeds zouden in ruim 400 ver zegelde en als transitogoederen gedecla reerde kisten groote hotveelheden spring stoffen zijn ontdekt, terwijl de vaartuigen zouden zijn gebleken te zijn ingericht als oorlogsschepen, bewapend met machinege weren en snelvuurgeschut. NANKING BEVEELT STAKING DER VIJANDELIJKHEDEN. NANKING, 8 April. (A. N. P.). De re geering Wang Tsjing Wei heeft tot alle I roepen in geheel China het bevel gericht de vijandelijkheden tot nader order ter stond te staken. Tevens heeft de militaire commissie instructie ontvangen de regee ring op de hoogte te houden van de na leving van dit bevel tot wapenstilstand door de Chineesche troepen. Bevoegde waarnemers wijzen er op, dat de Chinee sche troepen, die aan het bevel gehoor geven en de vijandelijkheden staken, zul- en worden opgenomen in het nationale verdedigingslegar van de regeering van Nanking. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM. 8 April. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 380 vette koeien, waarvan de prijzen waren 8290, 6878 en 52--64 cent per kg. slachtgewicht ï6 melk- en kalf koeien 180260 per stuk, 43 vette kalveren: 2e kwal. 6272 cent en 3e kwal. 5460 cent per kg. levend ge wicht; 232 nuchtere kalveren 710, 25 schapen 1822 per stuk; 372 varkens 70 73 cent en zeugen 6668 cent per kg. slachtgewicht; Aangevoerd 5 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Runderen, matige aanvoer, han- cel stug, lo en 2e soort stijf prijshoudend, 3e minder vast. Vette kalveren korte aan voer, handel sleepend, prijzen lager. Nuch tere kalveren ruime aanvoer, handel wil- .ig, prijzen hooger. Schapen weinig aan voer en handel. Varkens matige aanvoer, handel kalm, met iets hoogere prijzen. ROTTERDAM, 8 April. Vee. Aanvoer: 1826 Totaal: 72& vettej runderen, 165 vette kalveren, 47 nuchtere kalveren, 300 scha pen en lammeren, 590 varkens, 1 bok. Prij zen oer kg.: vette koeien 7486, 5872 en 4656 cent, vette ossen 7482, 6072 en 4858 cent; vette kalveren: f 1.301.45. f 1.15—1.20 en 0.901.00; varkens (levend gewicht) 61. 60 en 59 cent; schapen 62, 55 en 40 cent; lammeren 65. 5R en 50 cent; Prijzen per stuk: schapen f 392920; lam meren 29—21—14. LOOSDUINEN, 8 April. Groenten. Kaskomkommers le s. 5.105.80, id. 2e soort 44.40, Schorsenero le s. 11, id. 2e s. 4.10, Spinazie f 0.510.61, Salade le s. 6.50—7.80. id. 2e soort f 2.90—5.20. Radijs f 1.70—2.50. Andenvie f 13.50—17.50, Komkommerstek 25, Stoofsla 1.45. BOSKOOP, 8 April. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 40— 55 cent, Butterfly 7590 cent, Aug. Noack 3654 cent. Rhod. Pink Pearl 4070 ct., Catawbiense 3060 cent, Azalea 1.00 2.30, Viburnum 3045 cent, Seringen 30 60 cent, Malus 2024 cent, Witte Aman delen 2035 cent, Andromeda 1220 cent, Mahonia 15 cent, Cerasus Hisakura f 1.502.50, Prunus triloba 15—35 cent, Gouden Regen in pot 1. LEIDSCHENDAM, 6. April. Groenten- veiling. Kropsla le soort f 4.90—7 10, Stoofsla 1824 cent, spinazie per 4 kg. 5468 cent, Raapstelen f 2.904.10, ra barber per 100 bos 6.608.10, radijs f 5.30—5 50, prei 6.60—7.10. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 6.731/4 Berlijn75.60 Parijs 3.82 Brussel 32.14 Zwitserland 42.241/2 Kopenhagen 36.40 Stockholm44.90 Oslo 42.80 New York1.887/j#j

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3