TABAKSINSCHRIJVING TE AMSTERDAM Avontuur Venezuela. 3)e Êeictoclie 6ou4cmt Öandoeng en omstreken beleefden een onaangename Paaschverrassing in den vorm van een ongekend hev>en en laten regenval Dat deze .bui" niet mis was. toont bovenstaande foto Aan belangstelling voor de eerste Sumatra-tabaksinschrijving In Frascati te Amsterdam ontbrak het Vrijdag allerminst en deze gebeurtenis ging weer met de gebruikelijke levendige tooneelties gepaard, welke dergelijke inschrijvingen kenmerken Mussolini was persoonlijk tegenwoordig bij de herdenking van den 17den ver jaardag der stichting van de Italiaansche luchtmacht De Duitsche danseres Use Meudtner (links) arriveerde met haar begeleidster Helga Schone in Amsterdam voor haar tournée door Nederland Met militaire eer werd te Maastricht het stoffelijk overschot ran adjudant J Hopmans ter aarde besteld De rouwstoet op weg naar het kerkhof De sleepboot .Hoek van Holland die, met drie baggermachines op weg naar Malmö, bij de Deensche kust is vergaan. De bemanning, bestaande uit elf koppen, werd door een Duitsche veerboot gered Honderden meters hoog stegen de rookkolommen, toen een felle brand uit brak in de chemische fabrieken van de White Tar Company te Kearny in den Amerikaanschen staat New Jersey De arbeiders konden ternauwer nood het veege lijf bergen De hitte was zoo hevig, dat ijzeren platen a's sleeuw voor de zon smolten FEUILLETON in Naar het Amerikaanscb van R. HARDING DAVIS. (Nadruk verboden). Ik hoop dat u men niet dwingen zult, zei ze hoog, in tegenwoordigheid van de bedienden een scène te maken. Int antwoord op haar geklap vlogen de deuren open en een paar angstige bedien den kwamen de kamer in. Zij boog voor Roddy alsof ze afscheid nam van een vorst en van den weeromstuil maakte Roddy een even sierlijke buiging. Bij de deur wachtte Inez op hem en keek hem aan met een glimlach, die hem ver telde dat ze de zaak volstrekt niet tragisch vond. Daag, zei ze opgewekt Tot ziens, klonk het even opgewekte antwoord. Toen hij in Porto Cabello was gearri veerd had Sam Coldwell zijn hoofdkwartier gevestigd in het huis van den Amerikaan schen consul, die. waarschijnlijk niet ten onrechte, door Alvarez verdacht werd, be halve de officieele relaties met zijn depar tement in Washington, ook officieuze mei de firma Forrester te onderhouden. Nadat het laatste bedrijf van het drama ten huize van mevrouw Rojas was afgespeeld, haast te Sam zich naar zijn kwartier, vergezeld van kolonel Ramon, die het in de gegeven omstandigheden veiliger vond onder de beschermende sterren en strepen van de Amerikaansche vlag zoo noodig in de rol van politieke vluchteling te kunnen optre den. Op weg naar het consulaat vertelde Sam dat hij, door de mlichtingen van Vega en mevrouw Rojas, in de gaten had gekregen wat Roddy in den zin had. Hij veronder stelde, in verband met de nachtelijke visch- excursies van Roddy en Peter, dat de be vrijdingspoging over de haven zou worden ondernomen. Als ze er op een of andere manier in geslaagd zijn, vervolgde de derde vice-pre sident, om hem gereedschap in handen te spelen, baant hij zich een uitweg naar het water en halen ze hem op een donkeren nacht met die verdraaide boot af. En wat moeten wij dan beginnen? Die oude vrij buiter hoeft zijn grijzen kop maar te ver- toonen en alle Venezolanen worden stapel gek van geestdrift. Dan is niet alleen al het geld dat we in Vega belegd hebben wegge smeten, maar het kost ons nog een millioen er bij, omdat Rojas ons zou dwingen de be palingen van de concessie behoorlijk uit te voeren. Neen, we moeten zorgen, dat dat kwieke jongetje, dat er in geslaagd is hei rijkste meisje uit Venezuela onder de be schermende kanonnen van haar moeder en Pino weg te kapen, ons verder geen last meer bezorgt. Vandaag, fluisterde Sam zijn metgezel in het oor, krijgt t e commandant van San Carlos eer aronymen brief dat het vooi de gezc .dheid van Generaal Ro jas beter is, dat hij e n andere cel krijgt! Roddy ging van Miramar langs den kort- sten weg naar huis. Onderweg merkte hy dat het gistte in de stad; de winkels waren gesloten, de pleinen en de koffiehuizen stampvol met menschen en de Alameda was door soldaten afgezet. De politie en de mili- tèiren dreven overal groepjes menschen uit een en langs alle wegen patrouilleerden re- geeringstroepen te paard, de geladen kara bijnen over de schouders hangend. In zijn woning vond Roddy alle Witte Muizen verzameld: Peter, Mc. Kildrick. Vi cente en Pedro. Vicente had ze bijeenge roepen om ze te vertellen, dat de aanhan gers van Rojas het oogenblik gekomen acht ten om hun opstand te beginnen. Het heele sterke garnizoen was de stad uitgetrokken om Vega en zijn aanhangers te achtervol gen, dus er waren noch Vjegaisten in.de stad noch een voldoende hoeveelheid troe pen. Het was nu het moment! Visente was echter bang dat de aanval op San Carlos een aanleiding voor zijn be wakers kon zijn ».m Generaal Rojas te ver-j moorden. Dus daarom moest de bevrijding van den generaal plaats hebben, voor de aanval begon. Deze zou zijn omstreeks mid dernacht. De vergadering van de Witte Muizen be sloot daarom dat ze om negen uur, als alles donker was, den muur zouden opblazen. Peter en Mc. Kildrick zouden samen in Roddy's kamers eten en om acht uur met de boot vertrekken. Ook Pedro zou met hen meegaan. Diens tegenwoordigheid moest dienen om den generaal over hun bedoelin gen gerust te stellen. Vicente zou den ge vangene gaan vertellen wat er waarschijn lijk zou gebeuren en als de muur gevallen was met hem ontsnappen door de opening. Pedro ging Inez op de hoogte brenger, van wat er besloten was. Roddy liet haai weten dat als de Rojaspartij succes had. haar vader hoogstwaarschijnlijk dien nacht weer in zijn eigen huis zou slapen. Als na zijn bevrijding de uitkomst nog twijfelach tig was, zouden ze hem met de boot naar Curasao brengen. Vicente ging naar San Carlos. Peter bleef thuis om, voor het geval het noodig mocht zijn den tocht naar Willemstad te onderne men, het noodige proviand, medicijnen, ver sterkende middelen en drinkwater in ge reedheid te brengen. Roddy en Mc. Kil drick gingen met de boot weg om de dyna- miètpatroon te leggen, die het vernielings werk zou moeten doen. Ze volbrachten hun werk en tuften weeT met de boot naar de stad terug. Ze zwegen beidenj alle twee bezig met hun eigen ge dachten. Ze wilden geen van tweeën onder woorden brengen hoe ernstig die gedach ten waren, maar toen ze langs het fort voe ren keken ze elkaar aan en gljmlach- ten. Je moet niet denken, Mac, tei Rodd> op warmen toon dat ik niet waardeer wat je doet. Je zet een heele hoop op het spel. Ik kan altyd een ander baantje krij gen, antwoordde Mc. Kildrick luchtig. Dat kan je zeker niet als een van die kerels je een kogel in je boddy jaagt, zei Roddy. Neen, je zet een heeleboel op hei spel en ik wou je toch zeggen dat ik je reusachtig dankbaar ben. Mc. Kildrick keek een beetje verlegen: Jij zet meer op het spel dan een van ons Ze hebben me verteld dat we j" feliciteeren kunne»!. De oogen van den ingenieur straalden zoo hartelijk, dat Roddy onwillekeurig de hand uitstak. Jij bent de eerste die het doet, zei Roddy, met iets kinderlijk-verheugends, en het is een prettig gehoor, Mac! Ik ben de gelukkigste vent op de heele wereld! Mc Kildrick onderbrak het vriendschap pelijke gesprek door plotseling te roepen: Luister eens! Zet de motor stop! fn de stilte die nu volgde hoorden zij uit de stad het roezemoezig gemompel van een groote volksmenigte en het scherpe ge knetter van pistolen. De poppen schijnen aan -het dansen te zijn geraakt, zei Mc. Kildrick. Dat kan een onrustig nachtje worden. "R)en ze de punt van de landtong omvoe ren en de heele haven in het zicht kwam, zagen ze dat de pakhuizen opengebroken waren en dat kisten en palen naar de kade waren gesleept en tot barricades opgesta peld. Daar achter en voor de ramen van het douanekantoor stonden mannen in bur- gerKleeding, blijkbaar partijgangers van Rojas, te schieten op de kanonneerboot in de haven, die bur. geweervuur beantwoord de met een machinegeweer. Toen Roddy de boot aan zijn steiger meer de vroeg hij Mc. Kildrick naar binnen te gaan. Vraag, zei hij, wat er in de stad ge beurd is en zeg Peter dat we nu de voorra den aan boord zullen neme... Ik zal bii de boot blijven tot we vanavond weggaan. Er mocht eens iemand lust hebben om ze te leenen! (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9