THEE iloH je goed! dagen Historie ZATERDAG 6 APRIL 1940 W i.cmcrtii; COURANT VIERDE BLAD - ?AG. 13 DE OORLOG GAAT VOORT. SYMPTOMEN VAN VER SCHERPING. DE KOORDEN DER BLOKKADE WOR DEN AANGETROKKEN. HOE ZAL DUITSCHLAND REA- GEEREN? Mislukt. HET zal 't beste zjjn, ons te schikken in het onvermijdelijke. De oorlog gaat door, zonder veel gerucht, maar meedoo- genloos, met koele berekening en taaie vol harding. Een oogenblik hebben wij ons ge koesterd in de illusie, dat het wellicht Sum ner Welles gelukken zou cm een contact tot stand te brengen. Veel hoop hadden wij niet want wü begrepen niet, hoe het mogelijk kon zijn, twee zoozeer tegengestelde stand punten met elkaar in overeenstemming te brengen. Maar je moet al een verschrikke lijke pessimist zijn, om niet tegen alles in een klein sprankje hoop te koesteren: „als het nu toch eens waar was...." Het kleine lichtpuntje zien wij evenwel aan den horizon verdwijnen; de oorlog wordt voortgezet. Zoowel in Frankrijk als in Engeland zijn de regeeringen gereorganiseerd teneinde den oorlog met meer kracht te kunnen aan vatten en in Amerika heeft president Roo sevelt na het rapport van zijn specialen af gezant Sumner Welles ontvangen te heb ben, verklaard, dat voor het oogenblik de kans op het vestigen van een rechtvaardi gen, vasten en duurzamen vrede in Europa gering is." Dit wil zeggen, dat het recente raadselachtige bezoek van Sumnei Welles aan de hoofdsteden der groote mogendhe den van West-Europa mislukt is. Van Duitsche zijde bestookt men nu pre sident Roosevelt en Sumner Welles met pa pieren documenten. De documenten stammen, zoo lezen wij ln de Duitsche bladen, uit de na de bezet ting van Warschau in Duitsche handen ge vallen omvangrijke archieven van de acten van het Poolsche ministerie van buiten- landsche zaken. Door de publicatie van deze documen ten wordt getracht ook op Roosevelt in de oogen van het Amerikaansche volk een deel van de schuld te laten voor het uitbreken van den oorlog in Europa, teneinde zoowel hem als zijn neutraliteitswetgeving, die in de practijk Engeland en Frankrijk sterk ten goede komt te compromitteeren en in het Amerikaansche kiezerscorps de vrees aan te wakkeren, dat ook Amerika uitein delijk rechtstreeks in den oorlog zal wor den betrokken. Welke oogmerken de geallieerden met dezen oorlog zouden hebben oogmerken welke met Sumner Welles zouden zijn be sproken wordt afgeleid uit de publicatie van een foto, waarop men Sumner Welles ziet in gesprek met den Franschen minis ter-president en met den Amerikaanschen gezant te Parijs en waarbij een groote' kaart van Europa blijkbaar 't middenpunt van het gesprek uitmaakt. Dat zou niets bij zonders geweest zijn, als er op die kaart niet zeer eigenaardige grenzen waren aangegeven, uiterihate geschikt om de ge allieerde oorlogsdoeleinden te compromit teeren. Het eigenaardige hierbij is» dat het materiaal voor deze campagne geleverd is door de Fransche „Illustration'", op welks frontpagina bedoelde foto voorkomt! Al deze symptomen duiden op een ver scherping van de situatie; de vrede is ver der dan ooit uit het gezicht. De strop wordt aangehaald. ZOOALS gezegd, heeft zoowel in Frank rijk als in Engeland een reorganisatie van het kabinet plaats gehad. In Engeland heeft men niet den weg van een ministercrisis behoeven te volgen; daar heeft Chamberlain zelf in den boezem van zijn regeering een stuivertje-verwisselen van portefeuilles doen plaats vinden. Er is nu een defensie-commissie uit het kabinet gevormd, onder leiding van Churchill, en deze heeft practisch alle draden van de Britsche oorlogvoering in handen. Het Is daarom van belang nog eens te herinneren aan „het praatje bij den haard", dat Churchill vorige week Zaterdag heeft gehouden, al had de reorganisatie van het Britsche kabinet toen nog niet plaats gehad. Dat praatje was des te meer van belang, omdat Churchill daarin een program ont wikkelde, waarvan de hoofdtendenz was: een geleidelijk aantrekken van de blokka de-strop om den hals van Duitschland, waarbij men het niet al te nauw moet ne men met de rechten der neutralen. Cham berlain heeft dat deze week Dinsdag wat nader gepreciseerd, door te verklaren, dat Duitschland beroofd moet worden van de noodzakelijke grondstoffen en dat de neu tralen daarbij een handje zullen moeten helpen. Want zij zuilen op rantsoen gesteld worden, als zij niet bereid zijn hun expor ten naar Duitschland te beperken. Het ligt dus blijkbaar in de bedoeling, de blokkade effectief te maken o.a. door het dichten van de „lekken". In de eerste plaats komen de Scandinavi sche landen op de nominatie; zij vormen voor het Derde Rijk een waardevol reser voir van ertsen, zonder welke de Duitsche oorlogsindustrie op den duur in moeilijkhe den en nood zou geraken. Een tweede vitaal punt van het blokkade cordon is de Zwarte Zee, de weg waarlangs de Russische petroleum, eveneens een vi tale grondstof voor de Duitsche oorlogsma chine, Duitschland bereikt Zal het lukken deze lekken te stoppen? Chamberlain zeide Dinsdag j.l.: „Wij zullen ze één voor één dicht maken". Hoe Enge land dat zal kunnen doen met eerbiediging van de rechten van neutrale staten, is ons nog niet duidelijk. Behalve door het stoppen van lekken is het effect van de blokkade ook te verhoo- gen door in allerlei neutrale landen de voorraden op te koopen. Voor dat doel is zoo pas een Britsche handelsmaatschappij opgericht welke met overheidsgeld werkt en speciaal in de Balkanlanden die grond stoffen moet aankoopen, welke anders hun weg naar Duitschland zouden hebben ge vonden. JSPORT Uit het katholieke kamp SJ.C. KRIJGT BEZOEK VAN SPARTAAN. Groote strijd in R'veen tusschen D.O.S.R. en D.E.M. Het programma voor morgen bevat voor het Westen verschillende interessante wedstrijder., zoowel in de eerste als twee de klasse. In Noordwijk n.l. komt Spartaan op be zoek, de Rotterdamsche club met nog steeds de beste kans op het afdeelings- kampioenschap. Zondag j.l. wisten de Rot terdammers nog een gelijk spel uit Heem stede weg te halen en dus zullen zij er ook wel alles op zetten om aan SJC geen punten kwijt te raken. Van den anderen kant hopen we, dat de St. Jeroensclub zich eens extra inspant om van dezen wedstrijd iets bijzonders te ma ken. De spelers zijn zich ongetwijfeld al len hun kracht bewust en de ploeg is on getwijfeld nog wel tot goede dingen in staat. Wij hopen, dat zij er daarom in slaagt de Rotterdammers eens te verras sen. Dat is wel hoog noodig ook om de spanning aan den kop terug te brengen. Excelsior ontvangt GDA in Schiedam en, naar het zich laat aanzien, zullen de pun ten wel in Schiedam blijven. Leonidas en DHL spelen in Rotterdam vermoedelijk een gelijk opgaanden strijd. Beide clubs wonnen Zondag j.l. op wel zeer overtuigende wijze van de tegenstan ders. Een gelijk spel lijkt ons hier niet on mogelijk. Tenslotte TYBBOnze Gezellen, al evenzeer twee gelijkwaardige ploegen, zij het dan van de onderste plank. TYBB heeft het voordeel van eigen terrein en zal dit vermoedelijk wel kunnen uitbuiten, waardoor Onze Gezellen nog vaster onder aan komt te staan In de 2e klasse wordt te Roelofarends- veen de belangrijke strijd om de leiding tusschen de twee afdeelingsleiders ge speeld. Dat zal ongetwijfeld een vinnige D.O.S.R.: Met belangstelling hebben wij reeds lar.gen tijd naar den wedstrijd DOSRDEM uitgezien, en morgen zal deze dan plaats hebben. Dat het voor DOSR niet gemakkelijk zal gaan hebben de Be- verwijkers vorige week reeds tegen ADO bewezen. Maar een beetje geluk en de wil om te winnen kan zeer zeker tot een góed resultaat leiden. We rekenen op een fairen kamp en op een talrijk publiek om de goede voornemens van DOSR kracht bij te zetten. Aanvang om 2 uur. In het junioren-programma is een kleine wijziging gebracht. Om 12 uur speelt DOSR b tegen Docos b. Jongens doet je best en weet voor minstens een puntje zorg te dragen. Om 3.45 uur speelt DOSR a tegen Tey- lingen a. De laatste weken i ser niet een wedstrijd verloren. Jelui kunnen het dus wel, maar Teylingen kan het ook! Van Nispen: Morgen gaat Van Nispen I naar OIV I om waarschijnlijk een neder laag te slikken te krijgen, ofer wordt gespeeld zooals Zondag j.l. Het tweede gaat op bezoek bij Hoofd- dorpsche Boys II, waarvan niets te voor spellen is, gezien den onbekenden tegen stander. De junioren gaan bij de kampioenen van hun afdeeling, Vogelenzang, op bezoek en zullen wel geen enkel puntje meebrengen. Het eerste vertrekt om 1 uur, het tweede om 11 en de junioren om 12 uur. UJÏ.O.: Het programma voor morgen is als volgt: Om twaalf uur spelen de b-junio- ren tegen de S.J.C c-junioren. Deze wed strijd moet door de Oegstgeestenaren ge speeld worden met de vaste overtuiging, dat er gewonnen kan worden. Om 1.10 uur bindt het a-elftal den strijd aan tegen WSB a. Ook voor deze spelers geldt het bovenstaande. Te 2.30 uur speelt het senioren-elftal te gen SMC uit Warmond den grooten strijd in onze afdeelmg. De overwinnaar van de zen belangrijken wedstrijd kan nog slechts met SJC III de kampioenskans blijven be houden. Als iedere speler zich gehéél geeft en vast houdt tot het einde toe, dan kan het bijna niet anders, of de puntjes zijn binnen; laten we vooral sportief zijn, zóó als we dat steeds hebben getoond. Óók nu de wedstrijd van zoo'n groot belang is. Het is niet te verwachten, dat Duitsch land zich er zonder meer bij neer zal leg gen, dat alle voor de oorlogvoering brood- noodige grondstoffen, waaronder op de eerste plaats petroleum voorkomt, voor zijn neus worden weggekocht. Ongetwijfeld zal Berlijn op zijn beurt een sterke druk gaan uitoefenen op die neutrale landen, welke het in staat acht tot levering van die grondstoffen en reeds bemerkt men hier en daar de eerste verschijnselen van on rust. De beduchtheid die bijvoorbeeld in Noorwegen tot uiting komt wegens de ge volgen, die voor dit land kunnen voort vloeien uit de verscherping van de blok kade, is kenteekenend voor de situatie. Evenzeer een zekere spanning ,die zich thans afteekent in de Adriatische Zee en welke in verband wordt gebracht met een verwachte actie van de Britsche vloot tot het stopzetten van bepaalde transporten voor Duitschland via de Joego-Slavische territoriale wateren. Het oproepen van 10 lichtingen reservisten der Italiaansche ma rine wordt er mede in verband gebracht. Tegenover de macht van het Engelsche geld kan Duitschland niet anders stellen dan de dreiging van zijn militaire macht. En dan is het de vraag of het bij dreigen zal kunnen blijven. Oude heeren-oorlog. HET is een typisch verschijnsel, dat ook bij den vorigen oorlog is opgemerkt, dat het vooral de ouderen zijn, die den oorlog voeren. In den wereldoorlog waren zoowel de legerleiders als de politici man nen op leeftijd. Thans doet zich eenzelfde verschijnsel voor. Zoo zijn Chamberlain en Churchill beide niet bepaald te rekenen tot de jongeren. Chamberlain is over de 70, Churchill is 65 jaar. De „N. R. C." teekent in dit verband het volgende aan: „Het is een typisch verschijnsel, zoowel in de Engelsche als in de Fransche politiek, welke bij de laatste kabinetsherzieningen in de beide landen nog weer eens aan het licht is getreden, dat de jonge politici van groot formaat ontbreken, of, voor zoover zij reeds wel aanwezig mochten zijn, nog geen gelegenheid hebben gevonden zich op den voorgrond te plaatsen. Uit de betrek kelijk weinige jonge krachten, die na den oorlog op verantwoordelijke posten zijn geplaatst, zijn tot dusver nog in geen van beide landen figuren naar voren getreden, in wie men de leiders van den komenden tijd kan herkennen. Voor zoover zij zich voor hun taak n'st ongeschikt betoonden, bleven zij toch figuren van het tweede plan". kamp worden, want de partijen zullen elkaar wel niet veel toegeven. De Veen- ders hebben tot heden één verliespunt min der dan de Beverwijkers, zoodat deze wed strijd voor hen de kans beteekent om practisch gesproken de leiding te nemen en gezien het verschil in doelcijfers lijkt ons dit niet geheel onmogelijk. Deze cijfers zijn voor DEM uit 14 wedstrijden: 5318, voor DOSR uit 12 wedstrijden 449. Een vergelijking valt dus wel in het voordeel van DÖSR uit en, als de spelers zich hier van goed bewust zijn, zal dit ook morgen wel tot uitdrukking komen. Teylingen maakt opnieuw kans op twee punten, nu een bezoek moet worden ge bracht aan BSM, de hekkesluiter der af deeling. Lisse krijgt WE op bezoek, hetgeen twee winstpunten kan beteekenen voor de Lissenaren, wanneer zij spelen als vorigen Zondag. Santpoort nADO is voor de Heemskerkers en DSSH heeft een kansje tegen Vitesse. In de 2e klasse B kan Blauw Zwart haar overwinningen reeks voortzetten nu WP op bezoek komt. De Wassenaarsche club heeft het kampioenschap maar voor het grijpen en ongetwijfeld zullen de spelers er prijs op stellen dezen titel ongeslagen te behalen. WL moet naar Rava. Indien de verhou ding op de ranglijst niet bedriegt zullen de punten wel in Den Haag blijven. OliveoGraaf Willem. WilhelmusAeo lus en DONK—Quick Steps kunnen even eens successen voor de thuisclubs opleve ren. Clubnieuws der Kalh. Sporlvereenlglngen Docos: Docos I staat morgen voor een zware opgaaf; zij moet naar Alphen om te spelen tegen Alphensche Boys I. Spelers, denkt er aan en zorgt er voor, dat er fair gespeeld wordt en als 't kan brengt de pun ten mede naar huis. Vertrek per bus 1.15 uur vanaf Papenstraat. Het elftal is als volgt opgesteld: doel: J. v. Steen; achter: W. Varkevisser en N. Overdijk; midden: J. v. d. Hoeven, C. v. Egmond en L. v. Berge-Henegouwen; voor: W. Goddijn, A. Verhoeven, A. Gussenhoven, P Rossenberg en B. Goddijn. Docos II speelt thuis op het Sportpark Haagweg tegen Leimuiden I. Jongens, het zal niet meevallen om een behoorlijk resul taat te bereiken, maar er kan best wat be reikt worden. Aanvang 2.30 uur. Docos III speelt ook thuis en wel tegen WSB IV; aanvang 12.30 uur. Junioren. Docos a gaat uit naar Roelofarendsveen en speelt aldaar tegen DOS b om 12 uur; vertrek per fiets vanaf de Zijlpoort om 11 uur. Docos c gaat uit naar Lisse, speelt om 1 uur tegen Lisse d. Deze jun. vertrekken om 12 uur precies per tram vanaf het station, dus jun. nu niet te laat komen hoor! Meerburg: Het eerste elftal speelt om 2.30 uur op eigen terrein tegen Lisse IL De uitwedstrijd werd gewonnen, maar niet tegenstaande dit mag men Lisse niet on derschatten. Als er gespeeld wordt als ver leden Zondag, dan zullen de puntjes wel thuis blijven, naar men hoopt. De vastgestelde wedstrijd WSB III Meerburg H is door den D.H.V.B. uitge steld, dus dit elftal heeft vrij. De Junioren a spelen om 12.30 uur op eigen terrein tegen WL a uit Voorschoten. De Junioren b gaan te gast bij Teylingen c te Sassen- heim en spelen daar om 12 uur. Het ver trek is bepaald per fiets om kwart voor elf van het Patronaat (leider is C. R. van Vel- zen). Teylingen: Het eerste zal morgen de gast zyn van B.S.M. te Bennebroek. De thuis wedstrijd werd met hooge cijfers gewon nen door Teylingen, en B.S.M. blijkt wel een van de zwakste, zoodat wij aannemen, dat de punten nu wel weer binnen kun nen komen. Toch komt het wel meerdere malen voor, dat het zwakste elftal eens uit zyn slof schiet en onverwacht voor een verrassing zorgt. Of dit nu tegen Teylingen zal gebeurenmoeten wij afwachten. Aan vang 2.30 uur. Vertrek per tram van af K.S.A. 1.15 uur. Teylingen II krijgt Santpoort III op be zoek en zal alle zeilen bij moeten zetten om tot een overwinning te komen. Aanvang 2.30 uur. Junioren: Teylingen a gaat bij D.O.S. a op bezoek en zal wel een flinke partij moeten geven om de punten binnen te krij gen; aanvang 12.30 uur. Het b-elftal speelt thuis om 1.10 uur tegen V.V.L. b uit Voorschoten en c ont vangt om 12 uur Meerburg b, zoodat het programma weer rijk is voorzien. V.V.L.: Het le gaat morgen den strijd aan binden tegen Rava. Denkt er aan beter dan 1.1. Zondag; vertrek per tram 1.25 uur. De a junioren gaan naar Meerburg; ver trek per fiets 11 uur. De Benjamins gaan naar Teylingen per tram; vertrek 11.45 uur. Het bestuur maakt de leden er op attent, dat zij thuiswedstrijden kunnen spelen. Er is voorloopig beslag gelegd op het Bere- steyn-terrein, allen wel bekend. Dit kon geschieden dank zij de medewerking van de directie van het Instituut. Wij hopen reeds den eersten thuis wedstrijd te spelen op Zondag 14 April. SMC: Voor morgen zijn er weer drie wed strijden vastgesteld. SMC a speelt thuis te gen VCH a om plm. 2.30 uur. Speelt zooals in Roelofarendsveen, dan muden jullie de punten wel in Warmond. SMC speelt even eens op eigen terrein nl. tegen SJC b om 1 uur. Jongens, als jullie niet op de onder ste plaats willen blijven hangen, zorgt dan, dat jullie tenminste één puntje thuis hou den. SHC I speelt uit in Oegstgeest tegen UDO L Laten wij hopen, dat de Warmon- ders de inzinking weer te boven zijn die hen dc vorige week parten heeft gespeeld. Brengt de puntjes mee naar Warmond. Ver trek van de Paan om 1.45 uur. ELFSTEDENTOCHT IN OPSPRAAK Auto'en motorslee gebruikt op zware trajecten? Het sportieve karakter van den beroem den elfstedentocht per schaats door Fries land, die nu al weer een week of tien achter ons ligt, wordt den laatsten tijd ernstig in opspraak gebracht bericht de .Telegraaf'. Het feit, dat door het bestuur nog steeds de door de deelnemers ver worven eereteekenen niet uitgereikt zijn, heeft begrijpelijkerwijs bevreemding ge wekt en is aanleiding geweest, dat ver moedens zijn gerezen, dat het op 30 Januari j.L niet eerlijk toegegaan is. Verscheiden geruchten begonnen de ronde te doen en het is ons uit betrouw bare inlichtingen gebleken, dat inderdaad gedurende den tocht dingen gebeurd zijn, die het daglicht niet verdragen kunnen. Verscheiden deelnemers hébben zich op de zwaarste gedeelten van het traject laten sleepen; enkelen zouden die gedeelten zelfs in het geheel niet gereden, doch per auto afgelegd hebben. Het bestuur der Elfstedenvereeniging stelde een uitgebreid onderzoek in naar de oneerlijke handelingen van deelnemers, waarvan het bij geruchte gehoord had. Uit een nadere beschouwing van een aantal controlekaarten bleek, dat sommige ge deelten van het traject in onmogelijk kor ten tijd „gereden" waren. Sommige rijders zouden zich zelfs van Franeker tot Wier door een motorslee hebben laten trekken. Anderen, die niet verder kwamen dan Dok- kum, deelden aan verslaggevers mee, dat zij het geheele traject afgelegd hadden. Het ergerlijkst is misschien wel, dat enke len zich geheel ten onrechte door het ge meentebestuur van hun woonplaats zou den hebben laten huldigen. Naar aanleiding van deze onregelmatig heden heeft het bestuur aan diegenen, aan wier betrouwbaarheid getwijfeld wordt, de vraag voorgelegd, of zij bereid zijn schrif telijk te bevestigen, dat zij den geheelen tocht volgens de geldende voorschriften volbracht hebben, daar hun alleen in dat geval het eerekruis ter hand gesteld zal worden. Verscheidene hebben tot nu toe aan dit verzoek niet voldaan. Naar ons medegedeeld wordt, zal na af loop van het onderzoek een lijst gepubli ceerd worden met namen van hen, die met recht het kruis verdiend hebben. Algemeen hoopt men in Friesland, dat deze onver kwikkelijke zaak tot volle klaarheid ge bracht wordt, opdat aan den goeden naam van Nederlands grootste ijssportevene- ment geen afbreuk gedaan wordt. HET GEVAL-KICK SMIT WEER OPGERAKELD. Zijn optreden in R.K. verband nog niet voor 100 pet zeker. Hoewel Kick Smit Zondag j.l. reeds in het R.K.-voetbal uitkwam, is het blijkbaar nog niet zeker of de Haarlemmer ook in de toekomst voor een R.K. verecniging zal blijven spelen, aldus het ,,Hbld.". In Haar lem verluidde heden, dat de bekende inter national zich zou hebben bedacht en dat hij wellicht weer in K.N.V.B.-verband zou uitkomen, weshalve dèn de mogelijkheid bestond, dat hij weer gekozen zou kun nen worden in het Nederlandsch elftal, het welk Zondag 21 April a.s. te Amsterdam tegen België uitkomt. Het blad heeft zich tot Kick Smit ge wend met de vraag of deze geruchten ceni- gen grond van waarheid hebben. De inter national hield zich zéér aan de oppervlak te en zeide, dat hij niet kon weten wat er de volgende dagen zou gebeuren. „Maar is het 100 pet. zeker, dat je voor den R.K. Voetbalbond blijft spelen?" vroe gen we. „Dat niet", antwoordde Kick Smit. Foreholte: Morgen zullen de Bavo-men- schen de gasten zijn van Foreholte I. Aan vang 2 uur. Hoe de uitslag zal wezen, is moeilijk te voorspellen. Tot voor enkele we ken behaalde V.V.S.B. vele successen, ech ter Zondag j.l. werden ze geklopt op eigen terrein. Mogelijk kan dus aan de Mgr. Broe restraat een felle strijd verwacht worden, omdat beide partijen den laatsten tijd het geluk niet aan haar zijde hebben. Moge dan na eerlijke strijd de sterkere winnen. Leimuiden: Het programma voor morgen luidt: DOCOS IILeimuiden I, aanvang 2 30 uur; Leimuiden IIAlph. Boys II, aan vang 2.30 uur; Leimuiden aWSB b, aan vang 1 uur. Jongens van Leimuiden I, doet morgen nog eens je best; als jelui winnen, ben je ongeslagen kampioen! De Junioren-Competitie. Programma Zondag 7 April. A f d. A.: DOS aTeylingsm a, 3.45 uur Jac. v. Zwet; Meerburg aWL a, 12.30 uur, J. P. de Groot; UDO aWSB a, 1.10 uur, B. v. d. Lans*. SMC aVCH a, 2.30 uur, J. A. Mens. Afd. B.: SMC b—SJC b, 1 uur, J. A. Mens; Leimuiden aWSB b, 1 uur, M. Wessedman; KRV aLisse b, 2.30 uur, Ju niorenleider Teylingen bWL b, 1.10 uur, Juniorenleider; DOS bDocos b 12 uur, Jac. v. d. Zwet. Afd. C.: UDO b—SJC c, 12 uur, B. v. d. Lans; Teylingen c—Meerburg b, 12 uur, Juniorenleider; SJC dLirse c, 12.30 uur P. Angevaare; Lisse dDoccs c, 1 uur, Ju niorenleider; WSB dWSB c, 1 uur, Ju niorenleider.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 13