RIJNSTREEK DONDERDAG 4 APRIL 1940 f)E LEinsCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 1 LEIDSCHE GOUD-. EN ZILVERHANDEL ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN BREESTRAAT 95 Buitengewoon uitgebreide' kèuze RINGEN met BRILLANT DIAMANT in prijzV> Van f. 10.— tot f. 1000.— OEGSTGEEST Verkeersexamen. Omstreeks half vijf kwamen gistermiddag de geslaagden bij een in de oude Gemeenteschool van het laatste gehouden verkeersexamen voor de jeugd van de Lagere scholen in de ge meente. Zij, die aan het examen deelnamen, zijn niet allen geslaagd. Er zijn 2 candidaten geheel afgewezen, terwijl er 10 voor het examen wielrijden zakten. De geslaagden zijn door burgemeester van Gerrevink toegesproken. Burgemeester •wees op de groote beteekenis van dit examen, ook voor de toekomst, en hü sprak den wensch uit dat allen geslaagden de behaalde onderscheiding waardig zullen blijven. Na afloop van de vertooning eener leer zame A.N.W.B.-verkeersfilm heeft de chef veldwachter, de heer J. C. Krijger, de diploma's voor wielrijders en voetgangers uitgereikt. Aan 84 geslaagden en de insig nes alleen voor voetgangers aan 119 ge slaagden. Tooneelver. „Entre Nous". Het was gisteravond in de ontspanningszaal van Endegeest weer een recht prettige? avond. Zoowel de patiënten als het verplegend personeel hebben genoten van de opvoering van het tooneelstuk: „Muggen om de Kaars" van H. de Wilde. De tooneelvereeniging „Entre Nous" behaalde met een vlot en keurig spel een zeer groot succes, getuige het daverend applaus na elk bedrijf. Voor de pauze wer den de medespelende dames met een bloe menhulde verrast, terwijl de Geneesheer- Directeur het gezelschap in de koffiekamer recht hartelijk dank heeft gebracht voor het gebodene. VOORSCHOTEN Ongeval. Gisteravond omstreeks 9 uur reed op den Veurscheweg een auto be stuurd door J. J. L. te Leiden; in het open gebroken weggedeelte, ten gevolge waar van hij tegen een boom reed en de auto kantelde. De bestuurder had zijn linker arm ontwricht en kon na behandeling door dr. M. v. d. Stoel huiswaarts gaan. De auto was zwaar beschadigd en werd naar een garage vervoerd. Zondagsdienst dokters. Van Zater dagmiddag tot en met Maandagmorgen wordt de doktersdienst waargenomen door de doktoren Kerkhof en M. v. d. Stoel. Geboren: Catharina Adriana Roelinda Maria Fortuin, d. van A. G. Fortuin en M. J. Verhagen. Josina Maria d. van B. Bergman en A. Devilee. Nellie d. van J. P. Onderwater en H. J. Kortekaas. Overleden: E. Denekamp 74 j. Ondertrouwd: M van den Broek 30 j. en A. J. Stolk 32 j. Ingekomen: K. H. Frugte van dé Bilt. K. Frugte van De Bilt. M. Frug te, van De Bilt. A. Verheijen, van Am sterdam. M. P. Zandvliet, van Alke made. J. A. Beek van Helmond. Vertrokken: C. M. van Heiningen, naar Dordt. J. de Boer, naar Veendam. C. Kemmers, naar 's-Gravenhage. Wed. S. van ZijU geb. van der Eist, naar 's-Gravenhage. E. M. van de Ven, naar Voorburg. B. A. Zumpolle, naar 's-Gra venhage. M. J. Bal, naar Wassenaar. J. Ch. Ph. Grasma, naar Breda. i- A. M. Lauret geb. Zoetemelk, naar Amsterdam. A. W. Rosingh, naar Leiden. K. Sztrom, naar 's-Gravenhage. WASSENAAR De telefoon. Door de V.V.V. is een adres gezonden aan den directeur-generaal der Posterijen, waarin wordt aangedrongen de voorgenomen tariefswijziging, n.l. de invoering van de 3-minuten-eenheid voor gesprekken met den Haag te laten ver vallen. Tentoonstelling gesloten. Woensdag avond had de sluiting plaats van de ten toonstelling der R.K. Patronaatsteeken- school. Onder de aanwezigen merkten wij op het raadslid den heer v. d. Vis, alsmede den heer J. van Beesten, als vertegenwoor diger van de Wassen. Middenstandsvereeni- «ing- De voorzitter, de heer S. W. v. d. lJssel heette allen welkom en was verheugd over de groote belangstelling. Op de tentoon stelling heeft men het gepresteerde kun nen zien en het bestuur heeft gemeend de uitblinkers een prys toe te kennen als sti mulans voor hen en voor anderen in het komende jaar. Kapelaan v. d. Bosch, directeur van het mannelijk jeugdwerk, aan wien was ver zocht de prijzen uit te reiken, uitte zijn bewondering over de producten van de leer lingen der teekenschool. Spr. prijst in het bijzonder den volijverigen voorzitter, die vrijwel iedere avond van den cursus aan wezig was, hetgeen getuigt van een enorme toewijding. Deze hulde aan den voorzitter werd met een hoera en applaus bekrach tigd. Deze school is nuttig voor de jongens, maar ook voor de ouders. Geen mooier ge schenk dan een degelijke opvoeding en ver rijking van vakkennis. Spr. hoopt, dat de ouders dit zullen inzien en vraagt hun medewerking daarvoor. Hierna geschiedde door kapelaan v. d. Bosch de prijsuitreiking. De voorzitter feliciteerde vervolgens de ouders en de leerlingen en dankt kapelaan v. d. Bosch voor zijn speech en prijsuitreiking. De aan hem gebrachte lof laat spr. over zich heen gaan want dat hij hier bijna alle avonden was, is niet alleen activiteit geweest, doch was ook het gevolg van het gemobiliseerd zijn van meerdere- bestuursleden. Hy wil de gebrachte lof afschuiven op zijn mede bestuursleden. Het goed verloop is te dan ken aan het feit, dat het geheele bestuur al 7 jaar de school zoo heeft gedirigeerd, dat bij een vermindering van het bestuur tot op 1/3, de school toch kan doorgaan. De heer de Leur brengt namens de leer aren hulde aan den voorzitter voor het ge presteerde. Hierna sluiting. ZOETERMEER VERBINDING RIJNSTREEK—ROTTERDAM. Een nieuwe weg opengesteld. De nieuwe Provinciale weg langs den Hoefdijk welke de laatste schakel vormt in de rechtstreeksche verbinding van Rotter dam naar de Rijnstreek over Bergschen- hoekBleiswijk- Hazerswoude zal a.s. Vrijdag voor het verkeer worden openge steld. Op enkele gedeelten wordt nog ge werkt, zoodat het verkeer nog eenigszins zai worden gehinderd. Deze verbinding is ongeveer 5 K.M. kor ter dan de bestaande over Zoetermeer en Benthuizen. Hanze. Gisteravond vergaderde de Hanze bij den heer Ant. v. Weil De voor zitter, de heer A. J. M. v. Well, opende en dankte voor de groote opkomst Spreker sprak de hoop uit, dat deze steeds zoo mocht blijven en niet alleen voor deze keer in verband met bepaalde omstandigheden. Nadat de secretaris de notulen dei vorige vergadering gelezen had en de ingekomen stukken behandeld waren, kwam als vierde punt aan de orde: bestuursverkiezing in de vacature C. Havenaar. De voorzitter deel de mede, dat de penningmeester bedankt had als zoodang. Spreker betreurde dit ten zeerste, doch zeide te weten, dat de heer Havènaar er zijn goede redenen voor had en dat diens besluit onherroepelijk was. Spreker dankte den penningmeester voor zijn beheer gedurende verscheidene jaren. In diens plaats werd gekozen de heer J. Vollebregt met 21 stemmen, terwijl de heer H. Balvert 15 stemmen behaalde. Met al- gemeene stemmen werd tot lid van het co mité inzake militaire verloven gekozen de heer P. v. Bohemen. Bij de rondvraag deel de de heer Havenaar mede, dat hij tevens bedankte als lid van het Santos-comité, omdat daarin minstens één bestuurslid moet zitting hebben. Hierna sluiting. „Ziekenhuishulp" Gisteravond verga derde de vereeniging „Ziekenhuishulp" bij ALPHEN AAN DEN RIJN De Gezinsweek Zooals dc gezinnen zijn, zijn de menschen In de groote zaal van de St. Jozefsgezel len, welks muren al heel wat levenswijs heid, ernst en kiiim zouden kunnen naver tellen werd door de commissie tot het or gan iseeren van een gezinsweek in onze parochie gisteravond ook een bijeenkomst belegd voor de jongemeisjes en jongeman nen, tusschen den leeftijd van 17 en 25 jaar terwijl gelijikertijd in de kerk een samen komst was voor de jongens van 1217 jaar, waar Pater Hanratih hun het een en ander voorhield over hiun plichten met betrek king tot het gezin, waarin zij leven. De zaalbijeenkomst werd mede bijge woond door den Deken en de kapelaans. Kapelaan C. M. Klaver, die dezen avond een kort openingswoord sprak, achtte het zich een aangename taak een hartelijk welkomstwoord te richten tot zoovele jon ge menschen van de parochie De redding van de wereld, de kerstening -an de maat schappij begint bij het gezin. Ook O. L. H. heeft zijn machtig verlossingswerk willen beginnen bij het gezir. n.l. te Carta. Aan een gemeenschap, dus ook aan een kleine ge meenschap, het huisgezin, heeft God alle zorg besteed. He', gezinsleven is de bron van groot geluk voor de individueele le den, indien ze bun taak goed begrijpen. Gelukkig te prijzen is de samenleving, die is samengesteld uit zulke menschen. Na het zingen van een Marialied door de Graal en verheerlijking van het moe derschap in een declamatie, met fijn aan voelen gegeven door mej. N. Scheerder, ter afwisseling waarvan het K. J. M. V. ensemble: „Jong Apollo" enkele muziek-" stukjes ten gehoore bracht, trad de cen- traal-'praeses van de St. Josephgezellen, Rector Drost onder luid applaus der vele aanwezigen voor het voetlicht. Allereerst bracht spr. hulde voor wat hier in Alphen aan den Rijn deze week plaats heeft n.1. gezinsweek. Het was voor spreker een behoefte hieraan uiting te ge ven. Wanneer wij als organisatie steeds het behoud en de bescherming van de ge zinnen propageeren, doet het zoo goed aan vam een dergelijke actie te vernemen. Deze avond is belegd om jullie, beste jongens en meisjes, aldius spr. te doordrin gen van de groote waarde van het gezin waarin je leeft, maar ook om de groote beteekenis voor te houden van een eigen gezin, dat jullie misschien zult gaan stich ten. Als wij zien hoe haat en nijd, twee dracht en afgunst de wereld scheurt in on telbare stukken, dan moeten we, gezond na denkend toch wel tot de conclusie komen, dat er iets mankeert aan den grondslag, aan de kern. Als de kern besmet is, wordt de heele samenleving vertroebeld. D>e men schen vormen het gezin, de maatschappij en de wereld en zooals de menschen zijn, is de wereld. Wanneer alles tegen elkaar opstaat, dan moet er toch iets ziek zijn, daar waar mennchen worden gevormd. De menschen zijn, .zooals de gezinnen zijn. oen heer Ant. v. Well. Er was buitenge woon veel belangstelling. De groote zalen van den heer v. Well waren tot in de uiterste hoeken bezet. De voorzitter, de heer H. Nieuwenhuizen, opende de verga dering en heette allen welkom. Nog nooit, aldus spreker, mocht de vereeniging zich in zoo groote belangstelling verheugen. Ge durende 16 jaar ben ik president, maar nooit mocht ik zoo'n groote vergadering presideeren. Hierna werden de notulen ge lezen door den heer Akkerman, en goedge keurd. De voorzitter deed enkele mede- deelingen en kwam hierna aan de hoofd schotel: punt 4, reglementswijzigingen. De ze wijzigingen waren vervat in 16 punten. Spreker had de punten ingedeeld in den vorm van een diner. Eerst de soep, dan de hors d'oeuvre de hoofdschotel (art. 10) en dan het dessert. Spreker hoopte op aller medewerking om de punten zoo spoedig mogelijk af te werken. De soep en de hois d'oeuvre waren inderdaad spoedig ver werkt, hier en daar slechts een enkele op merking, tot de hoofdschotel punt art. 10, aan de beurt kwam. Het bestuur stelde hier voor om een uitkeering van ten hoogste f 4.50 per dag »e geven voor verpleging, foto's enz. enz., met dien verstande, dat de uitkeering nooit hooger mag zijn dan de werkelijk gemaakte kosten, berekend volgens de tarieven van de laagste klasse in het ziekenhuis zijner keuze. Dit voorstel werd door den voorzitter verdedigd. Er was echter nog een voorstel, onderteekend door 12 leden. Dit voorstel hield in om het be drag van uitkeering te brengen op 3.85 per dag en aan hen, die in een ziekenhuis verpleegd werden met lager tarieven het verschil uit te keeren. Aan de eerste on derteekenaar, den heer H. B. Groenheide wordt door den voorzitter gelegenheid ge geven het voorstel te verdedigen, waaraan hij gevolg gaf. Nadat nog enkele heeren hierover het woord gevoerd hadden, wer den allen door den voorzitter beantwoord. Bij de stemming werden uitgebracht 264 stemmen, waarvan 2 blanco, 216 voor en 46 tegen het bestuursvoorstel. Alzoo was het beruchte art. afgehandeld in den geest van het bestuur. De overige punten waren nu spoedig afgehandeld. En daar de rondvraag niet veel bracht, kon de voorzitter om 11.30 uur de vergadering sluiten met een woord van dank voor aller medewerking. Wanneer die school der menschheid niet deugt, plukt de heele wereld daarvan de wrange vruchten. De jaoht naar eigen voordeel maakt de wereld voor velen on bewoonbaar, inplaats van hen aan elkander te binden door de groote band der liefde. Wanneer de menschen elkander het lichi in de oogen niet gunnen, zooals spr. dat schetste, daar waar de bron is en waar liefde moet heerschen, hoe moet het dan wel gaan daar buiten. Daarom is kerstening van het gezin in de eerste plaats noodzaak! Wy moeten terug naar het gezin er in het gezin leven zooals God dat in Zijn eeuwig plan heeft voorgesteld. Dan alleen zullen we eigen gezinnen kunnen beschouwen als een ideaal. Spr. verklaart hier wat God eigelijk met het gezin heeft bedoeld en dat het huwelijk slechts een middel is om een hooger doel, de eeuwige gelukzaligheid, te bereiken. De liefde sluit zich niet op maar wil zioh weg schenken aan iemand die ze bemint en wil eigen geluk, eigen schoonheid, eigen vol maaktheid meedeelen aan anderen. God heeft hierin he* voorbeeld gegeven. Hy heeft de menschen in de wereld geplaatst die Hem zouden kunnen beminnen tot in eeuwigheid en heeft hen gemaakt tot pa radij skin deren met de drang naar geluk, volmaakt geluk. God heeft de menschen deelachtig willen maken aan het Goddelijk leven en in het erfdeel van de hemel. God heeft vele menschen gelukkig willen ma ken en gaf hun dc scheppingsmacht in de koninklijke opdracht: „Gaat en vermenig vuldigt U". God stichtte het gezin waarin dan de menschen elkander kunnen brengen tot het einddoel: God en heeft het huwe lijk ingeschakeld in Zijn verlossingstaak. Daarom moeten jullie, jonge menschen, die de dragers zyt van de toekomst door drongen zijn van de weergalooze beteekenis van het huwelijk. Zij die een huwelijk aangaan, sluiten een verbond met God. Zy dragen in hun jonge handen het lot van hun heele nageslacht. Zy kunnen daarvan veel moois maken, maar er ook veel aan bederven. Als ge dat goed begrijpt, dan zult ge ook beter begrepen de hoog heilige taak die u wacht. Op die taak is het noo- dig zich goed voor te bereiden en te weten het juiste begrip van deze hoogheilige taak, die door God op de schouders wordt gelegd van allen, die een huwelijk aan gaan. Voor de pauze vertolkte een gezel een vertelling: „Het geschenk van mijn vader", waarna een Graal-leidster „My'n Vadertje" declameerde afgewisseld door muziek van de K. J. M. V. In het tweede deel behandelde spr. hoofd zakelijk de voorbereiding tot het huwelijk. Spr. geeft nog enkele raadgevingen met betrekking tot het ontwaken van de na tuur, de liefde en wijst op de sohoone be doelingen die God hiermede heeft. De lief de is de onverwelkbare Paradijsbloem. Mo gen de jonge mannen hierover een hooge opvatting hebben en de noodige voorzich tigheid betrachten. Mogen ook de meisjes begrijpen, dat ze geroepen zijn om tem pelbewaarders te zijn van hem, die haar is tegemoetgetreden. Begrijpt vooral goed, waar het tooh om gaat en bewaart het kostbaarste wat ge bezit in liefde jegens elkander en voor elkander. Spreker besloot met de bekende passage uit ©en der reien van Vondel's „Gijsbrecht van Amstel": Waar werd oprechter trouw dan tusschen man en vrouw ter wereld ooit gevonden. Na deze rede werd nog opgevoerd de twee-acter; „Een eeuw achter", waarin het verkeerde in een modern gezin werd be licht, ter leering. Met „avondgebed" werd door de Graal besloten, nadat door Kapelaan C. M. Broers dank was gebracht aan Rector Drost voor zijn leerzame rede en spr. met nadruk had gewezen op de bijeenkomst voor de meis jes van 1725 jaar in de kerk hedenavond te half negen. DE DADER VAN DE VELE DIEF STALLEN Is gearresteerd en heeft bekend. Reeds geruimen tyd werden in deze ge meente verschillende diefstallen gepleegd, zonder dat het mocht gelukken den dader te vinden. Thans echter is de politie er in ge slaagd, den bedrijver dezer diefstallen, den plm. 40-jarige V. aan te houden. De dader werd in verhoor genomen en heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Uit dit verhoor bleek, dat de man heel wat diefstallen op zijn geweten heeft. O.m. bracht hij driemaal een bezoek aan het consumptiegebouw, staande op het voetbalterrein der A.V.V. „Alphen", terwijl hij op tal van andere plaatsen voorwerpen van allerlei aard had buitgemaakt. Bij een onderzoek ten huize van V. werden verschillende ontvreemde voorwerpen aangetroffen en in beslag ge nomen; ze werden tentoongesteld In het politie-bureau. dat daardoor wel eenigszins het aanzien van een uitdragerswinkel had verkregen. Met de aanhouding van V heeft de politie intusschen een goede vangst ge daan. De dadei zal ter beschikking worden gesteld van den officier van Justitie te 's Gravenhagc. Als' verdacht van heling werd, naar we vernemen, door de politie nog een tweede persoon aangehouden. BOSKOOP Notaris Houtzagers. Bij K.B. is be noemd tot notaris binnen het arrondisse ment Arnhem, ter standplaats Oosterbeek, gemeente Renkum, de heer H. Houtzagers, notaris te Boskoop. HAZERSWOUDE (Groenendijk) Schapenverkoop. De schapen,, welke zijn geweid ten bate van de R.K. kerk, heb ben op de gisteren gehouden verkooping opgebracht de totale som van f 1138.50. De schapen welke zyn geweid ten bate van het te bouwen parochiehuis hebben opgebracht 713.Er waren 83 stuks in totaal, zoodat de gemiddelde prijs was 22.50. Een mooi bedrag. TER AAR Gemeenteraad. Hedenavond om half acht komt de gemeenteraad in openbare zitting bijeen, voor de behandeling o.a. van: Voorstel tot onbewoonbaarverklarimg van de woningen, plaatselijk gemerkt A nos. 91 t/m 94, C 84 en 85 en D 68. Bestuit ingevolge art. 36, 4e lid der woningwet, waarbij verklaard wordt, dat eenregeling van de bebouwing in voorbereiding is. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een verhoogd crediet voor het ontwerpen van de regeling der bebouwing in de ge meente. HOOGMADE L.T.B. De afdeel in g van den L.T.B. kwam in vergadering bij-een ter bespre king van het collectief arbeidscontract voor 1940/1941. De R.K. Landarbeiders- bond had een voorstel gedaan, dat ten dee- le instemming vond. De leden meenden zioh ©enigszins te moeten houden aan de opvatting der regeering, die thans een duurtetoeslag kent van 5 pet. Rekening houdende met een verhoogde levensstan daard stelde de vergadering het loon van de vaste arbeiders op 19.per week. Het loon van het losse personeel werd be paald op 3.25 gedurende 6 maanden ;n voor de overige 6 maanden op 2.75 per dag. Tijdens den hooitijd zal een loon gel den van 3.75 per dag. NIEUWVEEN Nieuwe Gemeenschap. Pastoor H. H. Snel opende de vergadering van de Nieuwe Gemeenschap en heette alle aanwezigen en genoodigden hartelijk welkom. Spr. gaf daarna het woord aan den heer Taus uit Utrecht, welke een breedvoerige uitleg gaf over de Nieuwe Gemeenschap. Verschillen de puntjes kwamen naar voren, waar menigeen een lesje aan kon nemen. Binnen enkele weken zal een comité wor den benoemd, waarin alle bestaande ver- eenigingen vertegenwoordigd zullen wor den. Aan het einde gekomen bedankte Z. Eerw. den spreker en sloot de vergade ring. Vertrokken: P. C. Verkerk naar Zwammerdam Th J. Wijfjes naar Uit hoorn J. Appy naar Amsterdam J. Verhaar naar Lisse. Overleden: G. Klokkemeyer, 84 jaar Ondertrouwd: J. Meyer 22 jaar en J. Pyper 19 jaar. ZEVENHOVEN Werkloosheid. Dank zij de gekomen voorjoarswerkzaamheden in de veehou ders- en Landbouwbedrijven is de werk loosheid zeer afgenomen, zoodat het aan tal werkloozen slechts zeven bedraagt, waarvan vij-f zijn geplaatst in de werk verschaffing in den polder Zevenhoven. ZOETERWOUDE (H. R.) Staatspartij. Gisteravond werd de jaarvergadering gehouden van de R.K. Staatsparty, afdeeling Hooge Rijndijk, in het patronaatsgebouw, onder leiding van den voorzitter, den heer H. J. van Mil, die in zijn openingswoord herinnerde aan het succes in onze afdeeling, maar ook voor de geheele R.K. Staatsparty. Door den secretaris werden de notulen en het jaar verslag gelezen. Bij de ingekomen stukken werden o.m. behandeld circulaires van het Kring-bestuur en de agenda voor de a.s. algemeene vergadering welke zal worden gehouden op Zaterdag 4 Mei te Gouda. Naar aanleiding van de voorgestelde con tributie-verhooging voor de Kring Leiden, werd door het bestuur voorgesteld, <!e minimum contributie voor de afdeeling vast te stellen op 0.50 per lid en per jaar; na eenige bespreking werd dit voorstel aan genomen. De voorzitter deelde daarna mede, dat de contributie naar verkiezing in twee termijnen betaald kan worden, en dat de contributie zal worden geïnd door het bestuurslid, den heer H. v. d. Hoeven. Nu volgde het jaarverslag van den pen ningmeester, den heer N. Zwetsloot; in komsten 87.70, uitgaven 101.65, alzoo een nadeelig saldo van 13.95. Als plaats vervangend afgevaardigden naar de Ka mer-Centrale Leiden werden aangewezen de heeren H. v. d. Hoeven en N. Zwetsloot. Hierna sluiting. RECHTZAKEN WEGENS DOODSLAG TOT TIEN JAAR VEROORDEELD. Drama te Haarlem. De rechtbank te Haarlem heeft van morgen vonnis gewezen in de geruchtma kende strafzaak tegen den 34-jarigen ver zekeringsagent C. V., die recht heeft ge staan wegens moord op zijn collega de la Ch. en brandstichting in diens woning Ui Mei jl. De rechtbank veroordeelde den man wegens doodslag tot een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek van de geheele preventieve hechtenis (ongeveer één jaar). De Officier van Justitie, mr. W. M. Paardekooper Overman had in een uit voerig requisitoir wegens moord en brand slichting een gevangenisstraf van twintig jaar geëischt. ONDERMIJNING VAN DE KRIJGSTUCHT. Wegens ondermijning van de krijgstucht is de 24-jarige soldaat W. P. de V. door den Bosschen krijgsraad veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst en ontzetting van de be voegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De preventieve hechtenis werd af getrokken. Beklaagde heeft getracht een geschrift te verspreiden, getiteld „Arbeiders-brief no. 1", waarin te lezen was, dat de oorlog ge komen is en dat de revolutie in aantocht was. Het geschrift richtte zich tegen het Dult- sche, Fransche, Russische en Engelsche re- geeringssysteem. Het hoog militair gerechtshof hoeft dezen beklaagde, die zegt anti-militairist te zijn, veroordeeld tot drie en en half jaar gevan genisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en handhaving van het ontslag uit den dienst. LUCHTVAART TWEE AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN GEVALLEN. In de nabijheid van Norfolk (Virginia) ia een bombardementsvliegtuig van de Amerikaansche marine verongelukt. De beide inzittenden zijn omgekomen. Bijna terzelfder tijd is in Cleveland een jacht vliegtuig van de landmacht omlaag gestort. De piloot is om het leven gekomen. TWEE ITALIA ANSCHE VLIEGTUIGEN GEVALLEN. Twee Italiaansche jachtvliegtuigen zijn na schietoefeningen met elkander in bot sing gekomen en gevallen. De beide be stuurders kwamen om het leven. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë. De positie der K.L.M.-postvliegtuigen op de Indië-route was gisteravond als volgt: Op de uitreis kwamen de „Nandoen" (Smirnoff) te Basrah en de „Oehoe" (Hon- dong) te Bandoeng aan. Op de thuisreis arriveerde de „F.nv.' (Verhoeven) te Jodphoer.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7