Verwisseling van ministerportefeuilles Sleiftiaud richtte rich tot CCmeriha Partij-oppositie van de radicalen 3n (iet EtifycCócfie kadnet ClariagAtiieuuió, DONDERDAG 4 APRIL 1940 COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Een compromitteerende landkaart RADIOTOESPRAAK VAN REYNAUD TOT DE VEREENIGDE STATEN. In een gisteravond tot de Vereendgde Staten gjehoudien radiotoespraak, heeft de Fransdhe premier en minister van buiten- landsobe zaken het oorlogsdoel der geal lieerden uiteengezet en o.m. verklaard, diat men geen genoegen zal nemen met een onfechten vrede. Spr. zeide te weten, dat die kleine neu trale naties in Europa, die thans in gevaar verkeeren in den geest met de ge allieerden zijn. Deze naties zonden vol gens Raynaud duidelijk inzien, dat wan neer Frankrijk en Engeland dien oor log zullen hebben gewonnen, zij nie mand onrecht zullen aan doen. Nog nim mer heeft men een neutrale ontmoet, die vreest door de geallieerden tot slavernij te zullen worden gebracht. Onze overwin ning zal ons veroorloven aan de kleine landen definitief veiligheid te verzekeren. Zij zullen de plaats hebben, die zij bij de grooten moeten innemen. Indien Frankrijk een oorlog voert, welken Hitier het beeft opgedrongen, d.w.z. een totalen oorlog, is dat om in Europa een totalen vrede te doen heerschen. Het zal er niet om gaan nog eens een vredesverdrag te maken. Maar een vrede te maken en niets anders. Niet voor 25 jaar, doch voor onze kinderen _n onze kindskinderen. In alle opzichten zul len wij iets nieuw maken. Zoo zullen wij het vraagstuk der ontwa pening volledig regelen. Wanneer Duitsch land ontdaan zal zijn van diie instrumenten voor aggress ie, welke het met zooveel hartstocht in serie vervaardigt, zal Euro pa weer adem kunnen halen en aan den ken hoe het zijn begrooting zal kunnen wijzigen. Het hart krimpt ineen bij de gedachte aan alles wat gedaan zou kunnen worden voor de ongelukikigen, de kinderen, de werkloozen met de enorme bedragen, wel ke men heeft moeten opofferen aan de oor- logsbegrootingen van de vredestijden, om zich te verdedigen tegen de bedreiging van Hitier. Wat de oeoonomisohe politiek aan gaat, ook deze zal aan gezonde beginselen moeten gehoorzamen. De levensruimte voor iedier land is de göheele wereld, Laat mij u erin dit verband aan herinneren, dat het memorandum, dat mij door Summer Wel les namens uw president werd overhan digd, ook de goedkeuring van de Fransohe regeering heeft verkregen. De nieuwe vorm, welke de wereld zal aannemen, zal het verschuldigd zijn aan onze soldaten. Geen enkel vredesverdrag, de geschiedenis bewijst het, werd ooit rond de groene ta fel gesloten, indien niet te voren het be sluit op het slagveld was gevallen. De op vatting van vrede aan deze zijdie van de Maginot-linie is tegelijkertijd idealistisch en realistisch: na voor altijd c°n opnieuw verschijnen van chantage en aggressie te hebben verhinderd, zullen wij een huis bouwen, bewoonbaar voor alle menschen van goeden wiL Wat de vrede betreft, waaraan Duitsdh- land aan de andere zijde der Maginotlinie kan dienken, dde kennen wij: een sinistere vrede, welke voorloopig te Warschau en te Praag heersoht. Een dergelijke vrede, zou een defienitieve „verduistering" be tee kenen van die christelijke beginselen, wel ke de Paus nog op Paasohdag me+ zooveel kracht heeft uiteengezet. Hij zou ook een verduistering beteekenen van die demo cratische beginselen, waaraan uw land zich sinds meer dan 150 jaar zoo gehecht heeft betoond. OPPOSITIE TGEN REYNAUD. Een zekere beroering kan thans opge merkt worden in Fransohe politieke krin gen, vooral radicale en zekere deelen van links. Op een vergadering van radicale af gevaardigden hebben eergisteren o.m. de oud-minister Bonnet en Guy Laohamibre krachtige critiek uitgeoefend op de regee ring. Er verluidt, dat zij geëisoht hebben te vernemen, wat Reynaud in Londen heeft ondier teekend. Tenslotte werd een delega tie benoemd ondier leiding van Bonnet, met als taak Daladier op de hoogte te brengen der opvattingen van de partij. De delegatie var. radicaal-socialistische afgevaardigden heeft niet bekend gemaakt, wat zij Daladier had mede te deelen, doch volgens de „Populaire" wenschte zij, dat Daladier het partijbestuur zou bijieenroe- pen, dat dan tegen Renaud zou moeten op treden, zooals jaren geleden het congres te Angers de regeering-Poincaré ten val bracht. Indien dit zoo is, schijnt Daladier aan dien wensch geen gevolg te hebben gege ven. Hij steunt Reynaud en wijdt zich niet aan partij -aangelegenheden, doch aan de nationale verdediging. EEN LANDKAART, WELKE OPSCHUDDING VERWEKTE. De „Regime Fascista" te Milaan heeft, in een hoofdartikel commentaar geleverd op de ontdekking van een „sensationeel docu ment" inzake de Fransohe „dubbelzinnige politiek." De Geallieerden, aldus wordt beweerd, hebben reeds vastgesteld, hoe Italië moet worden verminkt. Toen Summer Welles in Parijs was, heeft hij een onderhoud gehad met Reynaud. De beide mannen zouden gesproken hebben over de oorlogsdoelein den. Na afloop van het gesprek, waarbij ook de Amerikaansche zaakgelastigde Murphy aanwezig was, werd van de drie heeren een foto gemaakt, die op het titel blad van de „Iillustratkxn" is terechtgeko men. Het is deze foto, die 'de aandacht en scherpe commentaren van de Italiaansohe bladen heeft uitgelokt. Op den achtergrond ziet men namelijk de kaart van Europa, waarover de staatslieden hebben gespro ken, en hierop zijn grenslijnen getrokken, die aanmerkelijk afwijken van de huidige en dus zouden kunnen worden opgevat als de toekomstige grenzen, welker verwezen lijking de Geallieerden zich tot oorlogs doel hebben gesteld.. Het waarschijnlijkst lijkt, dat op de oorspronkelijke foto van grenslijnen hee- lemaal niets te zien is geweest en dat de verkooper van de foto die op eigen houtje en zonder er iets speciaals mee te bedoelen, heeft geteekend. Reynaud heeft gistermiddag den Ita- liaanschen ambassadeur ontvangen. Mien vermoedt, dat hij er prijs op stelde den ambassadeur op de hoogte te stellen van de omstandigheden, waarin de bovenbe doelde kaart tot misverstand aanleidmig heeft gegeven. Churchill's overwicht Officieel wordt medegedeeld, dat de vol gende wijzigingen zuilen worden gebracht in de Britsche regeering: Lord Chetfield treedt af als minister voor coördinatie. Samuel Hoare wordt minister van lucht vaart. Winston Churchill zal, als oudste van de ministers van de departementen van de landsverdediging, voorzitter worden van de commissie van deze ministers (n.l. leger, vloot en luchtmacht), die regelmatig zuilen vergaderen met de chefs van de drie sta ven als adviseurs om ten behoeve van het ooriogskabinet de voornaamste factoren van den strategischen toestand te bestudeeren, alsmede den vooruitgang in de operaties. Van tijd tol tijd zal deze commissie aan het ooriogskabinet voorstellen doen ten aan zien van de oorlogsvoering. Winston Chur chill blijft eerste lord van de admiraliteit. Kingsiey Wood wordt lord privy Seal. Lord Woolton wordt minister voor het voedingswezen. Majoor Try on wordt kanselier voor het graafschap Lancaster. Ramsnotham, rijkscommissaris voor de werkverschaffing, wordt minister voor op voeding. Graaf Delawarr, de minister van opvoe ding, wordt commissaris voor de werkver schaffing. Morrison wordt minister van P. T. T. De parlementaire secretaris van het mi nisterie van marine, Shakespeare, wordt minister voor den overzeeschen handel. Warrender, de financieele secretaris van het ministerie van oorlog, wordt parlemen tair- en financieel secretaris van het mi nisterie van marine. Sir Edward Gngg, parlementair secretaris van het ministerie van inlichtingen, wordt financieel secretaris van het ministerie van oorlog. Kingsiey Wood wordt voorzitter van de commissie voor binnenlandsche politiek, welke alle sociaie vraagstukken en andere binnenlandsche kwesties zal behandelen. Ook zal hij voorzitter worden van de com missie voor de voedselpolitiek, welke het voedselvraagstuk en den landbouw zal be studeeren. Sir John Simon blijft minister van finan ciën en zal voorzitter van de commissie voor de economische politiek blijven. Sir Samuel Hoare zal op het ministerie van luchtvaart worden bijgestaan door lord Riverdale als vice-voorzitter van den raad 'voor de voorraden van het ministerie van luchtvaart, welke zich bezighoudt met de productie van vliegtuigen. In de officieele mededeeling wordt ge zegd, dat het feit, dat sommige ministers een minder belangrijken post aanvaarden, niet ten doel heeft hen achteruit te zetten, doch alleen om van iederen minister in tijd van oorlog het beste gebruik te maken. Er zal geen minister voor coördinatie worden benoemd in opvolging van lord Chatfield. Het ministerie voor de voorra den is gevoegd bij de commissie, waarvan Winston Churchill voorzitter is. Luchtactie en blokkade ENGELSCH EN DUITSCH TOESTEL GEVALLEN. Voor het eerst sedert het begin van den oorlog is bij de kustverdediging een Britsch vliegtuig verloren gegaan. Voor de kust van Yorkshire is gistermiddag een Sportfire- toestel door een Duitsch vliegtuig neerge schoten. De bestuurder werd gered. In een haven aan de kust van Yorkshire zyn gisteren 5 Duitsche vliegers, van wie twee gewond waren, door een patrouille vaartuig aan land gebracht. Men verneemt, dat hun toestel door een Britsche machine is neergeschoten. De bemanning van het patrouillevaartuig had het luchtgevecht gadegeslagen en er aan deelgenomen door kanonvuur. Toen het Duitsche vliegtuig neerkwam, trachtten de inzittenden van hun rubberboot gebruik te maken, doch zij slaagden daarin niet. Het patrouillevaar tuig nam hen aan boord. Een der gewonden Is in een ziekenhuis opgenomen. Den geheelen dag werd in de buurt van Bergen geschutvuur gehoord, komende uit de internationale wateren. In de middag uren werden twaalf vliegtuigen gezien, een Duitsch vliegtuig is de kust genaderd om te vragen of een ander vliegtuig in Noor wegen was gedaald. Het vliegtuig kreeg opdracht te Sola, het vliegveld van Stavan- gerje dalen. Het. is wel is waar bij Sta- vanger gedaald, doch niet op het vliegyeld. De bemanning heeft het toestel in brand ge stoken. Alle leden der bemanning warden geinterneerd. Gistermiddag zijn vier Duitsche vliegers in een rubberboot aan de Noordzijde van het eiland Samsoe in het Kattegat aan land gekomen. Zij verklaarden des ochetnds met een tweemotorig militair vliegtuig ten Noord-Westen van het eiland te zijn ge- gekomen. Zij verklaarden des ochtends met de rubberboot te hebben gered. MINISTER CROSS OVER DE BLOKKADE De Engelsche Minister voor de economi sche oorlogvoering, Cross, heeft gister avond voor de microfoon sprekende over de werking van de blokkade gezegd, dat de taak van zijn ministerie niets anders was dan het geheele economische stelsel van Duitschland aan te vallen en zijn uit gebreide oorlogsmachinerie te fnuiken. Re- fereerend aan de handelsovereenkomsten voor den oorlogstijd, welke gesloten zijn met Denemarken, Noorwegen en Neder land zeide Cross, dat het doel dezer over eenkomsten is den uitvoer van essentieele grondstoffen van bedoelde landen naar Duitschland zooveel mogelijk te beperken. ,,Wij hebben zeer zeker niet de bedoeling deze landen te onthouden, hetgeen zij in het eigen binnenland noodig hebben, maar wanneer wij vinden, dat de bepalingen on zer overeenkomsten niet worden nageko men en dat essentieele grondstoffen haar weg naar Duitschland vinden, zijn er wape nen, welke wij in actie kunnen brengen om onzen greep-op de nationaal-socialisten te verstevigen. In het bijzonder kunnen wij de neutrale invoeren uit het Britsche en het Fransche rijk beperken en de contra bandecontrole verscherpen. Behalve ge vaar te loopen zijn invoeren door onze con trole te zien stopgezet, kan Duitschland slechts voort gaan in te voeren, wanneer zij gelijkelijk kari voortgaan Duitsche goe deren uit te voeren om er den invoer mee te betalen. Duitschland had zelfs bij het begin van den oorlog slechts een geringe oorlogskas en het ophouden van zijn uit voeren treft het nauwelijks minder hard dan de stopzetting van zijn invoer. Dit al les zou ongelukkigerwijze van invloed zijn op en van ongemak voor de neutrale scheepvaart en handel en daar wij er na tuurlijk naar streven een dergelijk onge mak tot een volkomen minimum, dat ver- eenigbaar is met onze taak oorlog te voeren met den vijand, te beperken, zijn wij steeds bereid met neutrale regeeringen en neu trale handelaars overleg te plegen, ten einde te zien of wij zonder onze controle te verslappen de zaken voor hen niet ge- makelijker kunnen maken. Cross zeide nog, dat thans te Washington Engelsch-Ameri kaansche onderhandelingen worden ge voerd over dergelijke vragen, in het bij zonder over het onderzoek van brievenma len van neutrale landen. De minister gaf een overzicht van de wijze waarop uitvoer- goederen van continentale neutralen wor den opgekocht. Hij vervolgde: Terwijl het, zooals Cham berlain in het Lagerhuis heeft gezegd, naar duidelijk is, niet mogelijk is het geheele uit- voeroverschot van alle buren van Duitsch land op te koopen, kunnen wij ons concen- treeren op zekere producten van speciaal belang. Door zelf belangrijke hoeveelheden te koopen of aan te bieden te koopen, kunnen wij er vaak op de beste wijze in slagen Duitschland producten te onthou den, welke het dringend behoeft of al thans Duitschland dwingen meer te betalen voor hetgeen het wenscht te verkrijgen. D;it slaat vooral op mineralen, oliën en vetten. NAAR EEN ARABISCH FRONT? Emir Abdallah van Transjordanië heeft een reis gemaakt naar Irak en in het mid den in de woestijn gelegen kamp Rutbah een ontmoeting gehad met den regent van Irak. De bespreking die in de Arabische wereld zeer de aandacht heeft getrokken, zou verband houden met een streven naar coördinatie der Arabische pogingen tot vor ming van een gemeenschappelijk front te gen een eventueel gevaar van buiten af. MET GEMENGDE GEVOELENS IN ENGEI-SCHE PERS ONTVANGEN. De Jbritscne pers verwelkomt de benoe ming van Churchill tot opperste leider van de landsverdediging, dpch de overige wij zigingen in het kabinet worden met ge mengde gevoelens ontvangen. Men betreurt over het algemeen, dat geen klein, compact oorlogskabinet is gevormd. De „Times" is van meening, dat de wijziging geen groot enthousiasme te weeg zal brengen, het voor naamste doel schijnt de capaciteiten van verscheidene ministers op verschillende plaatsen te onderzoeken. De „Daily Tele graph" had gaarne een soort coalitie-kabi net gezien, doch het blad merkt op, dat dit niet mogelijk is door het besluit van de socialistische partij, dat geen van haar le den een minister-zetel zal aanvaarden. De „Daily Mail" dringt aan op de vorming van een oorlogskabinet. HET INTERESSEERT BERLIJN NIET. Aan de wijziging van het Britsche oor logskabinet wijdt tot dusver alleen de „Berliner Boersenzeitung" een kort com mentaar. Het blad verklaart, dat het kabinet wel van gezicht, doch niet van karakter is ver anderd en schrijft: Ons is het volkomen on verschillig, wie in Londen de post van mi nister van luchtvaart of levensmiddelen voorziening bekleedt. Wij weten reeds lang, dat het Engeland, dat wij bestrijden, den geest van Churchill ademt en dat het „Churchillisme" in het oude kabinet niet minder toonaangevend was dan na de re organisatie het geval zal zijn. ITALIAANSCHE PERS WIJST OP HET OVERWICHT VAN CHURCHILL. De Italiaansche pers schrijft, na er op te hebben gewezen, dat de wijziging voorna melijk beperkt is gebleven tot een verwis seling van portefeuilles, dat het meest op den voorgrond tredende punt is de abso lute meerderheid, die de admiraliteit, en door deze zijn chef Cchurchill, op de andere militaire ministeries heeft verkregen. NOORDWIJK Laat de klok nu maar luiden! De reeds meermalen in den Raad geuite gegronde klachten over de geringe draagwijdte van de groote luidklok en het uurslagwerk van den grooten toren te Noordwijk-Binnen, hebben B. en W. aanleiding gegeven den Raad een afdoende verbetering voor te stellen. De oorzaak van het soms slecht hoorbaar zijn dier klok is gelegen in het één verdieping lager plaatsen van de galmga ten bij de restauratie in 1925, waardoor de klokken ver boven de galmgaten kwamen te hangen. Het gevolg is, dat èn de luidklok èn de grootste klok van het carillon een verdie ping moet zakken, dus vóór de galmgaten moet komen te hangen. Dan zal wederom een volle, sterke en goed gestemde luigalm te verkrijgen zijn De kosten van dit grapje bedragen, in clusief nieuwe as, nieuwe luidstoel, nieuwe klepel en nieuwe hamer voor uurslag en carillon, 900. Een nieuwe loods voor de bedrijven. Ter voorziening in een reeds langen tijd bestaande behoefte aan een goede opslag plaats voor diverse materialen van het gas- en electricitetisbedrijf, stellen B. en W. den Raad voor een nieuwe loods te bouwen. Bovendien is het noodzakelijk de terrein- afscheiding ter plaatse, bestaande uit ijze ren palen bespannen met harmonicagaas, te vervangen, daar deze, evenals de oude loods, goeddeels verteerd is. Een en ander vordert een bedrag van 2500. Jaarverslag plaatselijke schoolcommissie. Alhoewel het niet de gewoonte is, te de zer plaatse een bespreking aan bij de ge meente ingezonden jaarverslagen te wijden, meenen wij ditmaal even een uitzondering te moeten maken voor het jaarverslag over 1939 van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, alhier. De gewijzigde tijdsomstandigheden heb ben de commissie genoopt eens uitvoerig den plaatselijken noodtoestand, waarin ons lager onderwijs thans verkeerd, ter ken nis van den Raad te brengen. Immers, in September 1939 werd een viertal groote schoolgebouwen in beslag genomen door de militaire autoriteiten, waardoor de school hoofden en schoolbesturen zich voor vrij wel onoverkomenlijke moeilijkheden za gen geplaatst, aangezien de huisvesting der schoolgaande jeugcfc en het onderwijs toch ook geen punten zijn van ondergeschikt belang. Blijkens het verslag wordt er veel ge klaagd over de verminderde en onvoldoen de resultaten van het onderwijs, die worden toegeschreven aan vermindering van het aantal lesuren, de lange morgen- of mid dagschooltijden (meestal 3J^ uur, op de mulo zelf 4^ uur!) Dat die lange duur, welke b.v. op de groote R.K. Jongensschool niet afgewisseld kan worden door een re creatie, omdat hiermede te veel tijd'verlo ren gaat, schadelijk moet werken op het Bultenlandsctie Berichten NIEUWE AARDSCHOKKEN IN TURKIJE. Uit Ankara wordt gemeld, dat vannacht ln het Noorden van Anatolië opnieuw he vige aardschokKen zijn gevoeld. De aardschokken gingen gepaard aan on gekend hoog water in het gebied van Amas- sia. De stad Amassia en dertig dorpen zijn overstroomd en de verschrikte bevolking vlucht. Men vreest, dat een aarital men schen om het leven is gekomen. EEN ZESLING OF EEN 1 APRIL GRAP? Volgens het Chineesche persbureau wordt uit Sjanghai vernomen, dat een vrouw uit Kanton, Wen genaamd, in een ziekenhuis te Sjanghai het leven aan zes zoons heeft geschonken. Moeder en kinderen zouden het goed maken. Daar deze uitzonderlijke geboorte echter op 1 April zou hebben plaats gevonden, wordt een nauwkeuriger onderzoek inge steld. ONLUSTEN IN RHODESIA. In Nkana (Rhodesia) zijn bij onlusten 14 personen om het leven gekomen. Gisteren avond is een contingent van 250 soldaten naar Nkana gezonden. De onrust was begonnen, toen 3000 sta kers probeerden 150 andere inheemschen, die hun loon in ontvangst wilden nemen, te hinderen. De politie is er niet in geslaagd de stakers met traangasbommen te ver spreiden. De militairen hebben eenige scho ten gelost. De menigte werd hierdoor niet afgeschrikt, zoodat werd voortgegaan met schieten. De troepen hadden zich van schie ten onthouden, totdat 14 politiebeambten door steenworpen waren getroffen. Ten slotte trok de menigte zich terug. Er zijn behalve de dooden naar men ge looft ongeveer dertig gewonden. Zoowel in de Nokanga- als in de Antelope-mijn zijn de inboorlingen aan het werk gebleven. Te Mulfulira, waar gestaakt wordt, is het rustig. MUREN VAN OUDE STAD ONTDEKT. Volgens de Grieksche bladen is dezer da gen bij opgravingen in de nabijheid van Alexandropolis de ommuring van een oude stad blootgelegd. Men heeft vazen uit het voorhistorische en uit het Helleensche tijd perk van de zesde tot de derde eeuw vóór Christus gevonden. opnemingsvermogen der kinderen, Is zon der meer duidelijk. Lichamelijke oefeningen konden op de meeste scholen niet meer worden gehouden, terwijl ook bijvakken als teekenen, zingen, natuurkunde, geschiedenis en aardrijks kunde erg in het gedrang kwamen. Ned. taal en rekenen krijgen het leeuwendeel, maar, dat de resultaten over 't geheel geen schitterend figuur maken, is te begrijpen. Uitvoerig schetst de commissie vérvolgens de moeilijkheden, waarmede iedere school afzonderlijk nog te kampen heeft, waarom de commissie dan ook gemeend heeft, goed te doen den toestand, die onhoudbaar is, openbaar te maken. Moge haar stem ditmaal eens niet zijn van die eens roepende in de woestijn! NOORDWIJKERHOUT Blindenbond. In de groote zaal van café „De Zwaan" alhier, had een avond feestje plaats t?n bate van den R.K. Blin denbond „St. Orilia". De zaal was geheel gevuld met belangstellenden, toen de voor zitter van de afdeeling Leiden en omstre ken, de heer Jac. Meijer, uit Lisse, den avond opende Hij heette alle aanwezigen narcelijk welkom, in het bijzonder de gees telijken. Hierna trad eerst op het duo Ben Langezaal en Alb. Gerritsen met enkele voordrachten, welke best slaagden. Vervol gens sprak de voorzitter een propaganda- rede uit, waarin hij uiteenzette het streven van den bond, n.l. leerplicht voor het blin de kind, vakopleiding en collectieve werk gelegenheid voor blinden, alsmede steun voor ouden van dagen en die blinden, wel ke niet meer in staat zijn een vak te lee- ren. De blinden vragen geen medelijden, zoo vervolgde de heer Meijer, doch mede leven met hun streven. Dit kunt u toonen door donatie. De blinde secretaresse, mej. Alders, demonstreerde op een schrijfmachi ne. Een keurig staaltje van lezen en schrij ven van Brailleschrift werd hierna gege- Mej. M. Verbeek, alhier, hield een mooie declamatie, waarin St. Odilia, de patrones der v.ereeniging, werd herdacht. Kapelaan Schretlen sprak daarna een propagandis tisch woord, waarna de pauze begon. Na afloop hiervan trad het genoemd duo wederom op met een één-acter „Kinder toeslag", en eenige voordrachten. De avond werd gesloten door den voorzitter met dank voor dé opkomst. De zelatrices, die de kaarten hebben verkocht, mochten een bij zonder woord van dank incasseeren. Bin- bracht, waarop men kan inteekenen als do nateur. Hoofd van de Luchtbescherming. De burgemeester heeft tot hoofd van de lucht bescherming aangewezen den heer J. W. v. d. Klugt, alhier. Nieuwe Burcht. Het Kruisvaart-cohort „St. Jozef" zal een burcht inrichten in de vroegere „naaischool", hoek Schoolstraat (kleine Schoolstraat).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6