11 /- I WARM STADS NIEUWS DONDERDAG 4 APRIL 1940 -^re cnuRANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnenvmtsprijs: voor Lelden 19 cent per week; 2.5J per kwirtaaL Btf onze agenten 20 cent per wv*k; f ïi.60 per kwartaal Franco per paal f 195 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 RL GEN EN WIND De Bilt seint: Verwachting: Betrokken tot zwaarbewolkt met tijde lijke opklaring, nu en dan regen, weinig verandering in temperatuur. Krachtige tot matige Zuidelijke tot Westelijke wind. De weerstoestand va.i hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: lichtbewolkt, matige W. Z. W. wind, 6 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, matige Z. W. wind, 6 gr. C. De Bilt: lichtbewolkt, zwakke Z. W. wind, 6 gr. C. Groningen": betrokken: matige W. wind, 6 gr. C. Maastricht: lichtbewolkt, matige W. Z. W. wind, 7 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het depressiekerntje, dat gisteren het weer in onze omgeving beinvloedde en in de afgeloopen nacht hier en daar nog ma tigen regen bracht, is naar de Duitsche Bocht getrokken. In de nanacht volgde een tijdelijke drukstijging, doch wegens depressie-activiteit in 't Westen ging daar na de barometer weer dalen. De algemeene drukverdeeling is thans zoodanig, dat de nadering van storingen uit het Westen moeilijk is te overzien. Langs de Noord zijde van het Azorenhoogedrukgebied, dat nog steeds standhoudt, trekken nl. ver schillende depressies, welker aanwezigheid slechts vermoed kan worden. Dit is des te meer het geval, omdat de waarnemings stations op Groenland, IJsland en de Fa- roer niet op deze storingen reageeren, aan gezien de barometers daar stijgen onder invloed van een geleidelijke uitbreiding van het arctische hoogedrukgebied naar het Zuiden. Dit arctische maximum staat met een rug van hoogedruk in verbinding met een zich versterkend maximum over de Oostzee. Om het Oostzeegebied is weer lichte vorst ingevallen. In Centraal- en Zuid-Oost-Europa zijn de temperaturen echter een weinig gestegen. In onze omge ving is de ochtendtemperatuur weinig ver- anderd. LUCHTTEMPERATUUR. 8.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 7.08 uur tot Vrijdagmorgen 4.57 uur. 6- HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 5 April voorm. 1.30 en narn. 1.55 uur. Maan op 4.26 uur Vrijdagmorgen. Maan onder 4.26 uur Vrijdagmiddag. Bu^acrllike Stand LEIDEN. Geboren: Lijdia Johanna d. van J. F. Deisting en C. C. Ruijgrok Maria Saar- tje d. van J. Selier en J. Tisseur Annet- ta Cornelia d. van H. G. Singeling en M. Klap Janette Wilna Renate d. van W. Knop en J. v. Kralingen Cornelia Wil- helmina d. van D. Gorissen en A. M. Boo- de Alfred Leopold z. van A. C. Kimpel en E. A. Siedenburg. Ondertrouwd: G. v. Os jm. 36 j. en P. Brussee jd. 29 j. Getrouwd: L. de Bolster wedn. en H. den Uyl gesch. P. H. Eling jm. en A. M. Gerhards jd. A. H. Middelkoop jm. en G. Berends jd. -r- G. J. C. Niehot jm. en G. Dreef jd. C. Roelandse jm. en J. Kop jd. J. A. Uljé jm. en P. Goddijn jd. A. A. Visser jm. en J. Tuijthoff jd. J. v. Weerlee jm. en C. C. M. Pont jd. M. P. A. Zilverentant jm. en J. v. d. Born jd. J. de Bruijn jm. en A. Holkamp jd. Overleden: J. Minnee m. 45 j. P. J. W. Knaap m. 88 j. Vergoeding aan onge huwde dienstplichtigen De regeeringspersdienst meldt: De minister van defensie heeft op 1 April jl. een regeling vastgesteld, waarbij de mogelijkheid is geopend, dat ongehuw de dienstplichtigen, die door het verblijf in werkelijken diienst niet in staat zijn zekere geldelijke verplichtingen na te ko men, in het genot komen van een geldelij ke vergoeding. Deze regeling wordt thans gedrukt en zal binnen een paar dagen kunnen ver schijnen. Deze regeling betreft voornamelijk uit gaven voor kamerhuur, opbergen en be waren van meubelen en andere goederen, ziekenfonds, begrafenisfondsen enz., vak bondscontributie, huisvesting gediurende verlof en loon van een tij del ijken vervan ger in het bedrijf. Het ligt niet in de bedoeling, aergelijke uitgaven alle tot het volle bedTag te ver goeden. Er zijn verschillende grenzen ge steld. Zoo is als algemeene regel bepaald, dat met uitzondering van het loon voor een vervanger de gezamelij>ke vergoe ding ten hoogste 50 cent per dag bedraagt; verder dat kamerhuur voor niet langer wordt vergoed dan tot het einde van de maand, volgende op die van opkomst, en dat vakbondscontributie slechts wordt ver goed tot een bedrag van ten hoogste 20 cent per week. Wat den vervanger in een bedrijf be treft, zal de vergoeding tenüoogste f 1.50 per dag bedragen. Zoowel ten opzichte van het loon van zulk een vervanger als ten opzichte van al de andere uitgaven staat voorop, dat de vergoeding nimmer hooger zal zijn dan noodig is om den dienstplichtige in staat te stellen aan zijn geldelijke 'verplichtingen te voldoen. Wanneer hij dus, uit welken hoofde ook, deze verplichtingen kan na komen zonder vergoeding te genieten, komt hij niet voor een vergoeding in aan merking. Ook wordt geen vergoeding voor het loon van een vervanger in het bedrijf uitgekeerd, indien dit loon uit de inkom- ten van het bedrijf betaald kan worden. Het ligt voor de hand, dat zij, die kost winner voor familieleden zijn, in het al gemeen van een vergoeding volgens de nieuwe regeling uitgesloten zijn. Voor zooveel noodig, genieten hun verwanten kostwinnersvergoeding en zij zelf kunnen gewoonlijk geen moeilijkheden hebben met kamerhuur, opbergen van meubelen en dergelijke. Echter kan het geval zich voordoen, dat de kostwinner niet met zijn verwanten samenwoont, zelfs op verren afstand van hen een betrekking bekleedt, en in zulke gevallen kan het voorkomen, dat de verwanten wel met kostwinners vergoeding geholpen worden, maar dat de dienstplichtige zelf toch nog met geldelijke moeilijkheden zit. De nieuwe regeling laat de gelegenheid opei. om in dergelijke ge vallen ook den dienstplichtige zelf in zijn uitgaven eenigszins tegemoet te komen. De regeling is in hoofdzaak van toepas sing op ongehuwden. Echter sluit zij niet uit, dat ook gehuwden of zij, die 'men ge woonlijk met gehuwden gelijkstelt, voor een vergoeding in aanmerking komen, welke voor henzelf bedoeld is. Dergelijke gevallen zullen echter wel hooge uitzon deringen zijn. Men zal hier moeten denken aan gevallen, waarin b.v. de vader niet met vrouw en kinderen samenwoont en waarbij ook al weer geldelijke moeilijk heden voor den dienstplichtige kunnen blijven bestaan, al genieten vrouw en kin deren kostwinnersvergoeding. De dienstplichtige, die voor een zoo ge naamde vrijgezellen-vergoeding in aanmer king wil komen, moet zich bij zijn com mandant vervoegen om een daartoe strek kende vragenlijst te ontvangen. Deze vra genlijsten zullen binnen enkele dagen van wege het departement van Defensie aan de commandanten worden verstrekt. De dienstplichtige moet dan in deze lijst al lerlei gegevens vermelden en haar vervol gens weder bij den commandant inleveren. Deze zendt haar aan den burgemeester van de woonplaats, die een onderzoek instelt en zijn bevirtdingen ook in de vragenlijst vermeldt. Dan gaat zij naar den minister van Defensie, die op de aanvraag beslist. De uitbetaling van de vergoeding zal wekelijks geschieden door de zorg van de daarbij betrokken militaire autoriteit. Van tijd tot tijd zal worden gecontro leerd,. of de vergoeding neg noodig is K CdTBANK IS RECLAME AAN DE „DE OUDE VINK" „ONTSIERENDE RECLAME"? „Ja", zegt de Officier en hij vraagt bevestiging van het vonnis. Heden dienden voor de Haagsche Recht bank in hooger beroep de zaken tegen A. P. V. en J. J. V. exploitanten van ,tDe Oude Vink" te Voorschoten, die door den Leidschen kantonrechter veroordeeld wa ren, elk tot een geldboete van 6 subs. 3 dagen, terzake overtreding der reclamever ordening van Zuid-Holland, omdat zij zon der toestemming van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan een schuur een aan tal reclameborden ei. biljetten hadden aan gebracht, in het landelijk deel dier ge meente, waardoor het landelijk schoon in het gedrang zou komen. Het betrof hier de volgende reclame bor den en biljetten. Ie. twee groote gele reclameborden voor Beverol-olie. 2e. diverse bonte reclamebiljetten voor het circus Strassburger. 3e. een reclamebord voor Champagne Sautier. 4e. een reclame van de wollendekenfa- briek Zaalberg en ten slotte op het dak van de schuur nog een reclamebord voor Oran jeboombieren. De Leidsche kantonrechter had de ver dachten schuldig geacht aan de ten laste gelegde overtreding en, om hooger beroep mogelijk te maken, elk veroordeeld tot een geldboete van fö js. 3 dagen. Als gemachtigde trad, evenals in eerste instantie, op mr. Donders uit Leiden. Als getuige werd gehoord te heer van P. die een verklaring gaf over de situatie tei plaatse en er aan toevoegde, dat de champagne, het bier en de Beverol-olie ter p.aatse verkocht werden. Wat de reclame van circus Strassburger aangaat, deze is inmiddels verwijderd en was op het tijdstip van dagvaarding geen reclame meer, omdat het drie jaar geleden was, dat genoemd circus te Leiden was ge weest. De verdediging betwist .evenwel dat het landelijk schoon ontsierd wordt. De Officier van Justitie, mr. Rouffart, achtte, na de teekeningen en foto's gezien te hebben, eveneens het ten- laste gelegde bewezen en vroeg bevestiging van het von nis van den Leidschen kantonrechter. De gemachtigde, mr. Donders, hield een uitvoerig pleidooi, waarin spr. voorop stel de, dat het geen ontsierende reclame is, want het reclamebord van Zaalberg is al leen te zien vanaf het water of vanuit den trein. Van den weg is er niets te zien van de Zaalberg-reclame. Verder wees pi. er op, dat het geen bord of een biljet is maar een groote lichtoak. Bovendien zit deze reclame niet vast aan de schuur, terwijl er abso luut geen sprake van is, dat de plek, waar op de reclame siaat, het landelijk deel der gemeente is. Immers daar is ook een op slagplaats van den Rijkswaterstaat enz. De rechter zal uit moeten maken of het lande lijk is of niét. Pleiter is de meening toege daan dat het daar ter plaatse een bebouwde kom is, zoodat er dus vrijspraak voor de verdachten zal moeten volgen. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen in deze kwestie. Caféhouder te Voorschoten vond 5 kg. zilver in zijn café De 30-jarige caféhouder A. F. V. te Voorsc hoten had in zijn café een hoe veelheid vart 5 kg. aan platen zilver, toe- behoorende aan de zilverfabriek te Voor schoten gevonden. In plaats van deze vondst bij de politie aan te geven, had hy geprobeerd, het zilver te laten ,verkoopep, waardoor de 2aak uitgekomen was. De Officier van Justitie had tegen ver dachte zes maanden gevangenisstraf ge- eischt. De Rechtbank, hedenmorgen uitspraak doende, veroordeelde verdachte tot een ge vangenisstraf voor den tijd van zes maan den. Toonbanklade met geld meegenomen. De schilder D. M. te Alphen a. d. R ij n had op 11 Januari, uit den melk win kel van mej. Trijntje Ouwehand te Kat wijk aan Zee de heele toonbanklade meegenomen, waarin aanwezig waren een aantal centen, dubbeltjes en kwartjes. De Officier had tegen verdachte acht maanden gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank veroordeelde verdachte hedenmorgen tot zes maanden gevangenis straf. Rijwieldiefstal engros. De los werkman J. B. te Leiden, thans gedetineerd, had in het tijdvak van No vember 1939 tot Januari 1940 een groot aantal rijwielen ontvreemd te Leiden en omgeving. De Officier had een gevangenisstraf van tien maanden geëischt, waarvan vijf maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Vonnis wijzende, veroordeelde de Recht bank verdachte conform dezen eisch. Geld geïnd, maar niet afgedragen De glazenwasscher G. J. N. te Lelden was in dienst geweest bij een slager te Voorschoten en had in die functie gelden voor zijn patroon moeten innen. Hij had de gelden inderdaad geïnd, maar het bedrag van 58.97 niet af gedragen. Drankmisbruk was de oorzaak van deze daad geweest. De Officier had daarom tegen verdachte een straf met bijzondere voorwaarden ge- eischt en wel zeven maanden gevangenis straf waarvan vier maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd en met de bij zondere voorwaarde, dat verdachte gedu rende drie jaar geen sterken drank mag gebruiken of op plaatsen komen waar alco holhoudende drank geschonken wordt. Het vonnis werd hedenmorgen conform dezen eisch. Voor de tiende maal. H. H. uit Leiden, had voor de tiende maal terecht moeten staan, thans terzake van een rijwieldiefstal. Op 23 December had hij het vehikel uit de Sitterlaan te Lei den weggenomen. De eisch van de Officier was geweest vier maanden gevangenisstraf en ter be schikking stelling van de regeering, terwijl het vonnis heden werd conform den eisch. kbekenis .laaendvbgkxze aodrdw cmvbz I Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter! De Koningin te Noord wijk Défilé van de troepen Hedenmorgen te half 10 heeft H. M. die Koningin een bezoek gebracht aan Noord- wijk, ter afneming van een défilé van de te Noord wijk en Katwijk gelegerde troe pen. H. M. arriveerde te ongeveer half 10 en was vergezeld van de hofdame jonkvrou we L. H. barones SchimmeLpenninok van der Oye, den adjudant generaaLmajoor tit. jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet én den ordonnans-officier kapitein jhr. D. J. A. A. van La wiek van PahsL Bij H. M. voegden zich de commandant van het le legerkorps, generaal Kerstens; de chef van den staf, majoor Van Hilten; de commandant van de le divisie, gen. Bisschof van Heemstede; de commandant van het 4de regiment infanterie, overste Buurman en diiens adjudant, kapitein Wagtendonk. H. M.had plaats genomen op de boulevard voor „Seinpost." Na aflooip van het défilé, dat ongeveer 20 minuten duurde, en waarvoor de pu blieke belangstelling zeer groot was, heeft H. M. aan overste Buurman haar tevreden heid betuigd. Vervolgens is de Koningin vertrokken naar Santpoort, om eveneens een bezoek te brengen aan de daar gelegerde troepen. Daarna reisde H. M. naar Haarlem, waar zij een bezoek bracht aan enkele militaire inrichtingen en aan het H. F. C.-terrein aan de Spanjaardslaan, waar een aantal officieren beëedigd werden. TWEE HEILIGVERKLARINGEN AANGEKONDIGD. VATIC AAN, 4 April (ANP). De Paus heeft vanmorgen, in tegenwoordigheid van de kardinalen en vijftig aartsbisschoppen en bisschoppen, een half-openbaar consi storie gehouden, waarin hij om de goed keuring verzocht tot heiligverklaring van Gemma Galgani en Maria Euiphrasie Pelletier. Na de goedkeuring verkregen te hebben, kondigde de Paus aaiï, dat hij op Hemelvaartsdag 2 Mei a.s., tot de hei ligverklaring zal overgaan. AFSCHEID OVERSTE A. C. STADLANDER. Zooals reeds eerder gemeld is aan den res luitenant-kolonel A. C. Stadlander, kantonnementscomrnandant hier ter stede, eervol ontslag verleend. Zaterdag a.s. zal ter gelegenheid van dit heengaan van overste Stadlander een dé filé worden gehouden van 't He Depot In fanterie en het IV, Depot Bereden Artil lerie. Als paraae-commandant treedt op luitentnt-kolonel mr. F. J. J. Trapman. Het défilé zal te 10.30 uur aanvangen. De schei dende kantonnements-commandant stelt zich met de autoriteiten en genoodigden op voor het voormalig Gymnasium in de Doeza straat. Om 10 uur zullen de onderdeelen hunne hieronder aangegeven plaatsen heb ben ingenomen ter fine van inspectie door den parade-commandant. De volgorde van het défilé zal zijn: de beide motorbatterijen K. R. A.; het 10e en 22e depot bataljon infanterie; de onbereden onderdeelen van het IVe depot bereden ar tillerie; de bereden onderdeelen van het IVe depot bereden artillerie; de beide mo torbatterijen zullen opgesteld staan op de Witte Singel, het hoofd van de troep tot aan de brug van het kruispunt Witte Sin gelHeèrenstraatDoczastraat. Het 10e en 22e depot bataljon zullen op gesteld staan in de Heerenstraat, met het hoofd van den troep tot aan de Witte Sin gel (Zoeterwoudsche Singel). De onberedenen van het IVe depot batal jon artillerie staan opgesteld in volgorde' K. R. A., le en 5e depot afdeeling B. A. op den Zoeterwoudsche Singel, met het hoofd van den troep tot aan de brug bij het kruis punt Witte Singel—Doezastraat—Heeren- straat. De beredenen van het IVe depot bereden artillerie staan opgesteld op de Witte Sin gel, achter de motorbatterijen K. R. A., in de volgorde 5e en le depot afdeeling. Deze troepen vormen het laatste on derdeel van het défilé; zij zullen dadelijk na afmarsch van de motorbatterijen opruk ken en halt houden vóór het kruispunt, ge noemd sub 1. Aan de parade zullen deelnemen: de muziekkapel der Infanterie; de muziek kapel der 5e Depot Afdeeling (te paard), de muziekkapel der le Depot Afdeeling (te paard). Na het défilé zullen de onderdeelen als volgt afmarcheeren: Ad 1. De motorbatterijen langs de Steen- schuur, Plantage, Zoeterwoudsche Singel, Witte Singel, Nieuwe Brug, Morschweg, links om. Ad 2. De Bataljons Infanterie rechtuit Nieuwstraat, Zonneveldstraat, Langebrug, Rapenburg rechtsom naar Schuttersveld, alwaar de formatie wordt ontbonden. Ad. 3. De onberedenen der Artillerie langs het Rapenburg door Doelensteeg naar de Doelenkazerne, alwaar de colonne wordt ontbonden. Ad 4. De bereden Artillerie via Steen- schuur, Korevaarstraat, Zoeterwoudsche Singel, Witte Singel. Van het Noordeinds- plein af begeeft de 5e Depot Afdeeling zich naar de Doetenkazpme, terwijl de le Depot water noodig- V^oo n gas geyser tje LICHTFABRIEKEN KATWIJKSCHE MATROOS VERDRONKEN Over boord geslagen De visscherij-onderneming de Vem N.V. heeft per radio bericht ontvangen van den schipper van de „Caroline IJm. 26" dat in den afgeloopen nacht de matroos J. Scholder uitKatwijkaan Zee, opvarende van dit schip, vermist werd. Hij is door onbekende oorzaak over boord geslagen. De familie van den vermiste is na mens de directie der reederij van het gebeurde op de hoogte gesteld. Het schip heeft de reis voortgezet en bij binnenkomst-zal een nader onder zoek worden ingesteld. Afdeeling via de Morschweg naar Katwijk rijdt. Naar wij vernemen zal tot opvolger van luit-kolonel A. C. Stadlander tot comman dant van het lie Depot Infanterie worden benoemd overste H. Sieperda. Luit-kolonel mr. F. J. J. Trapman komt in aanmerking voor de benoeming van kan tonnementscomrnandant. KENT GIJ UW LAND? In café restaurant ,,'t Schuttershof" werd gisteravond een filmavond gehouden ter propageering van het reizen in eigen land, hetgeen nu het buitenland geheel of bijna geheel voor toeristen gesloten,is dezen zomer wel veelvuldiger zal geschie den dan in vroeger jaren gewoonte was. Om aan deze propaganda kleur en leven bij te zetten werd een vertooning gegeven van de film „Stedenplan", een unieke NecJerlandsche Natuurfilm van in J. J. Peverelli, een sprekende reclame voor het stedenschoon in eigen land, een kans bie dend tevens om Nederland's ongerept wa- terschoon in al haar volheid te kunnen gaan bewonderen. Wil men zijn vacantie goed en zoo nuttig mogelijk doorbrengen, dan zal men goed doen zijn plannen tevoren duidelijk op te zetten. Degenen, die dezen filmavond heb ben bijgewoond, kunnen aan de hand van het geziene plannen te over maken. Want zij hebben kunnen genieten van de mooie plekjes, welke, gezien in de visie van den kunstenaar Peverelli, ons land te over biedt. Wat de film zelve nog betreft, door H.M. de Koningin werd toestemming verleend verschillende opnamen te mogen maken van het Koninklijk Paleis op 't Loo. Oud minister prof. dr. ir Gelissen, dr. W. L. Groeneveld-Meijer, Regeeringscommissaris bij de Algem. Ned. Ver. v. Vreemdeling- verkeer te 's-Gravenhage, de A.N.V.V. be toonden hun warme belangstelling en sym pathie over de totstandkoming van deze film. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 121. N.V. Stoomfabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen „De Ster" voorheen N. Wouterlood P.Jzn., in li quidatie. Leiden, Hoogewoerd 133. Vol macht verleend aan: N. J. A. Wouterlood en mej. M. C. J. Lünnemann, Leiden. (B.P.). 6898. N.V. Brama, Zevenhoven, Stations straat 60. Fabriceeren en repareeren van trailers, aanhangwagens, rollend materiaal, machinerieën enz. De zaak is verplaatst naar Amsterdam, Geulstraat 12. Opheffing. 776. Hotel „Den Burcht", Café-restaurant en Graanbeurs. A. Backer. Leiden, Burgsteeg. Openbare les. De heer A. Martijn geeft op Vrijdag 5 April, des avonds 8 uur in het St. Antonius- clubhuis, Mare 43, een openbare les, met medewerking van Henri Welbooren (zang) en ir. L. v. Gelderen (viool).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2