DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN RINNEJJLAND DONDERDAG 4 APRIL 1940 31ste Jaargang No. 9608 S)e Cekl^clveSoti^mit Bureau Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag 2. Giro 103003. Postbus 11. V ..Waarheden als koelen" Het liberale dagblad de „Avondpost" praat nog wat over de benoeming van dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) als eerste hoogleeraar in de Vondel-we tenschap te Leiden. Het blad herinnert er aan, dat het zich heeft verzet tegen de op richting van een Vondel-leerstoel. Maar, zoo gaat het verder: „Maar nu de zaak beklonken werd, zal Nederland er niet door ten onder gaan, en voor den zeer begaafden nieuwen hoogleeraar hopen wy op een goede toekomst". Wij volgen dit goede voorbeeld moge het alom gevolgd worden! en beschou wen de zaak als „beklonken"; men ga er fliet opnieuw over discussieeren! Deze benoeming is het liberale blad ook aanleiding, om wat over professoraten in het algemeen te zeggen. En dat citeeren wij hier graag: „Ook over professoraten in het alge meen heerschen nog wel vreemde denk beelden. Wij kregen dezer dagen bezoek van een letterkundige, die zich ernstig bij ons kwam beklagen over de wijze, waarop hy door een bekend criticus was behandeld. En in den loop van het gesprek plaatste hij deze opmerking: „Die man is zoo knap; laat men hem professor maken, dan zijn wij van l^em af!" Onafhankelijk van de vraag, of men dan inderdaad „van hem af" zou zijn, ligt aan die opmerking toch een totaal verkeerde beschouwing ten grondslag. Professoren hebben zeer grooten invloed, en juist op een leef tijd, die daarvoor in hooge mate ont vankelijk is. Men vrage maar eens aan allerlei vooraanstaande menschen, die het tot „iets" brachten in het leven, welke hoogleeraren hen in hun studie tijd het sterkst hebben be-invloed: trouwens, zij zeggen het dikwijls uit zicii zelf Het is volstrekt niet overdre ven om te verklaren, dat de ontwikke ling van verschillende menschen een andere richting zou zijn gegaan, indien zij van andere professoren onderwijs hadden genoten. Dit zijn waarheden als koeien, maar zij dienen toch wel eens gezegd te worden, wanneer men een knap man in het profesoraat wil loozen, om elders „van hem af' te zijn". Die „waarheden als koeien", welke hier gezegd worden, moeten, helaas, bij her haalde herhaling worden gezegd. Dat moét, omdat er nog altijd menschen rijn, in wier geesten het niet is door-gedron gen en in-gegroeid, dat het van zoo'n over treffend groot belang is, welke persoonlijk heden aan jongere (en 't geldt ten slotte ook voor oudere) menschen onderwijs ge ven. Dat professoren invloed kunnen uitoefe nen op hun studenten, kan gemakkelijker duidelijk zijn, dan dat leeraren en onder wijzers richting geven aan het leven van hun leerlingen. Maar ook leeraren en ook onderwijzers kunnen op een leerling een even grooten, of nog grooteren, invloed uit oefenen blijvend in héél het volgend leven. Ook van een bewaarschool kan een kind iets in het verstand, in het geheugen mee nemen, waaraan het veel later nog denkt, en dat het, vaak ook onbewust, bewaart in de practijk van het leven, dat het in het leven bly'ft toepassen. Wij willen hier echter met eenigen na druk wijzen op het wel heel bijzondere geestelijke contact, dat er kan ontstaan tus- schen leermeester en leerling bij privaat lessen. Dan kan de leerling toch wel héél sterk staan onder den invloed van zijn leermees.er, voor wiens meerdere kennis hy een zekeien eerbied heeft, tegen wien hy opziet in een zeker gevoel van afhan kelijkheid. En daarom moeten ouders, moeten zij, die verantwoordelijkheid dragen voor de keuze van privaat-lessen, met wijze doorzichtigheid die keuze doen, zeker .fettend op de persoonlijkheid van den gene, dien zy kiezen. Dit laatste is ook een waarheid als een koe welke echter, naar onzen indruk, velen toch niet schijnen te zien! Het Leeningfonds De beteekenis der heffingen De Tweede Kamer heeft het Leening fonds behandeld. (Zie elders in dit num mer). Het Leeningfonds dient ter voorziening in de uitgaven, die voortvloeien uit de mo bilisatie. Het zal rente en aflossingen moe ten dekken van geldleeningen, die voor de financiering van die uilgaven noodig zijn. Allereerst is voor 1940 18 millioen vereischt, die de regeering meent te kunnen verkrij gen door verschillende heffingen, namelijk op benzine, suiker en koffie, en door op centen op de successierechten. De heffingen op benzine en koffie zijn voorgesteld in den vorm van verhoogde in voerrechten Deze zyn sinds de indiening van het wetsvoorstel reeds van kracht, op grond van de tariefmachtigingwet. Niette min is nog goedkeuring van de Staten-Ge- neraal noodig. Onder deze verhoogde invoerrechten valt ook de suiker, die in extracten en essences is verwerkt. Bovendien is voorgesteld een heffing van tien opcenten op de suikeraccijns. Deze zullen, evenals de verhoogde successierech ten, ingaan op 1 Mei a.s. Het invoerrecht op koffie zal 8 millioen opbrengen per jaar, de suikeraccijnsverhoo- ging 5,5 millioen, de verhoogde benzinebe lasting 7,6 millioen, de opcenten op de suc cessiebelasting 5,5 millioen. Dus rond 27 millioen. Voor het nog loopende deel van 1940 za) naar schatting op 18 millioen kunnen wor den gerekend. Hiervan moet 14 millioen beslist komen uit de invoerrechten. Voor de volgende jaren zal dit 16 millioen zijn. Het „Nederlandsche" elftal Het is een ware troost, dat het Ned. Elf tal dat in Deurne en Rotterdam zoo sma delijk verloor, in werkelijkheid niet het Nederlandsche elftal was Met was 'n elftal dat slechts een gedeelte van ons dierbaar vaderland representeerde: het was een K. N. V. B.-elftal. Gelukkig maar. Zoo ongeveer de helft van Nederland heeft geen part of deel aan de débacle, de blamage, de tragedie en hoe men, met dagbladen, het minder ge lukkig optreden in de beide laatste wed strijden ook wil noemen Kick Smit, een van onze sterkste spelers, was op stel en sprong geen voetballend Nederlander meer. Hij hield op K. N. V. B.-er te zijn. Nu, zou men zoo zeggen, hij bleef toch Nederlander? Dat is waar. En hij bleef toch een uitstekend speler? Ook dat is waar. Maar dan kon hij toch ook in het Nederlandsch elftal spelen? Mis! .heelemaal mis! Dan kent u de toestanden in ons va derland niet. Alleen de K. N. V. B. voet balt. De rest ongeveer de helft voet balt óók, maar telt niet mee. Alleen de K. N V. B noemt zich de vertegenwoordiger van Nederland. We hebben vreoger wel eens beleefd, dat Nederland zich een protestantsche na tie noemde. Totdat men er achter kwam, dat de naam niet heelemaal strookte met de waarheid: het protestantsche deel bleek toch slechts een minderheid te zijn. We hebben vroeger wel eens beleefd, dat de A.V.R.O. de houding aannam van den K. N. V. B. 't Was de eenige Nederland sche radio-omroep. Totdat men er achter kwam, dat ook die naam niet heelemaal strookte met de waarheid: de A.V.R.O. bleek slechts een minderheid te vertegen woordigen. Maar de K.N.V.B. is nog niet aan de fei ten toe; in blinde struisvogelpolitiek houdt hij nog dapper de oogen gesloten en pre senteert Het Nederlandsche Elftal. Wat een grove onwaarheid is. Het ver tegenwoordigt slechts een bepaalde groep, die andere groepen doodzwijgt en uitsluit. Het is best mogelijk, dat die andere groe pen momenteel nog geen gelijkwaardige spelers zouden kunnen opleveren; al is dat na de laatste gebeurtenissen aan héél groo ten twijfel onderhevig. Maar zelfs dat ver andert niets aan de .grove onrechtvaardig heid van het K.N.V.B-princiep. En het geval Smit stelt ons in eens voor tastbare feiten; al zou hy willen, en al was hij hard noodig, hij mag niet meer mee d^en Voor eens, Katholieken, een aansporing tot eenheid. Wat de K.R.O. heeft gekund, dat kan de R.K.F. ook. Maar dan kan het ook waarlijk niet lijden, dat we lang tob ben over het Reorganisatie-Rapport. Een sterke landelijke eenheid, zoo spoedig mo gelijk, is gewenscht. .Maasbode". p. WOLFGANG SCHMITZ, O.F.M. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN TEKORT AAN TEELGROND. Het gebrek aan grondruimte in ons zwaarbevolkt landje is voor de jonge boe ren een groote handicap: zij kunnen geen nieuwen grond vinden om zich te vestigen. Hoe uitgebreid die kwaal is, heeft de Kath. Boeren- en Tuindersbond nauwkeu rig onder zijn leden nagaan. Aan de hand der aldus verworven cijfers schryft de Tij d: „Uit het overzicht naar de provincies blijkt, dat Brabant de meeste werklooze (onder de boeren en tuinders) telt. Het is een gewaagde conclusie, als men de oorzaak hiervan zoekt in de omstandigheid, dat in Brabant het geboortecijfer grooter is dan in de andere provincies. Kan men op grond van deze cijfers, die alleen voor de katholiek-georganiseerde boeren en tuinders gelden, nu ook het to taal aantal werklooze jonge boeren en tuin ders schatten? Bij zulk een schatting moet men dan rekening houden met verschillen de omstandigheden.... Rekening houdende met deze omstandig heden en voorzichtig schattende, zal men het aantal jonge boeren en tuinders in Ne derland, dat geen mogelijkheid heeft tot overnemen van een bestaan of tot het stichten van een nieuw bedryf, o.i. wel op 35.000 mogen stellen. Vijf-en-dertigduizend jonge boeren en tuinders zitten dus werkloos te wachten op een bedryf. Velen van hen hebben geen en kel perspectief voor de toekomst. Het mo reel der jonge menschen op de dorpen on dergaat door dit ontbreken van elk uitzicht een grondige verwoesting. Het is een on herstelbaar verlies voor de geestelijke en lichamelijke kracht van de geheele bevol king. Daarom is deze aangelegenheid er éene, die het gansche volk aangaat." HERKEURING fiUITENGEWOON DIENSTPLICHTIGEN Begint 7 Mei a.s. Naar het „Handelsblad" verneemt, zal de herkeuring van de buitengewoon dienst plichtigen van de lichtingen 1936 en 1937 door heel het land beginnen op 7 Mei a.s. Aan hen die daarvoor in aanmerking ko men, zal binnenkort een oproep worden toegezonden met opgave van de plaats waar zy zich aan keuring moeten onderwerpen. Zij die door lichaamsgebreken verwachten te worden afgekeurd, kunnen zich aan die keuring onttrekken indien zij aan den voorzitter van den keuringsraad een door twee doktoren opgestelde verklaring van ongeschiktheid overleggen, welke verkla ring gelegaliseerd behoort te zijn door den burgemeester van de plaats hunner in woning. VRIJWILLIG LANDSTORMKORPS MOTOR- EN VAARTUIGENDIENST. MOGELIJKHEID VAN NIEUWE VER- BANDAKTE IN HET UITZICHT GESTELD. Maar nu anders! Wij vernemen van officieele zijde: De vrijwilligers van het Vrijwillig Land stormkorps motor- en vaartuigendienst, die ingevolge L.o. 1939, nr. 400-o met klein ver lof huiswaarts zyn vertrokken, worden eerstdaags in de gelegenheid gesteld een nieuwe verbandakte te teekenen, welke hen alleen verplicht om in werkelijken dienst te komen ter handhaving of tot het herstel van de openbare orde en rust, dus niet tot opkomst bij oorlog of oorlogsge- INDIë WIL WEER MET VERLOF NAAR EUROPA Meer vraag naar passage Aneta meldt uit Batavia: Thans blijkt duidelijk, dat er een toe nemende neiging bestaat in de Indische samenleving om met verlof naar Europa te gaan. Vlak na het uitbreken van den oorlog was hierin een inzinking gekomen. De toenemende neiging spreekt thans uit de vry belangrijke toeneming van de aan vragen voor passage, waarbij, ten eerste, de intusschen gebleken veilige wijze van reizen en, ten tweede, het naderend sei zoen (de schoolvacanties) factoren vormen, die op hun afzonderlijken invloed moeilijk kunnen worden getaxeerd. De verbinding per boottrein sluit thans ook ongerief uit, terwijl ook de doorzending van bagage billijker is geregeld middels den groupage- dienst. Hierdoor zijn de kosten voor door voer van de bagage per mailtrein practisch gelijk aan de met extra-assurantiepremies bezwaarde vrachtkosten voor de zeeroute. HET RIJTIJDENBESLUIT. Van rij-, wacht-, werk-, dienst- en rusttijden. Het rijtijdenbesluit en de wet waarop het berust geven nogal eens aanleiding tot ju ridische puzzles. Thans heeft de Haagsche kantonrechter mr. Ferguson vonnis gewezen in een zaak, waarbij een chauffeur in dienst van een Haagsche taxi-onderneming een „werktijd" van 12 uren had gehad, waarvan hy er 8 3/4 had gebruikt om te rijden en de rest, in porties van 1/2 e 23/4 uur, om op vracht te wachten. De chauffeur was n.l. op 20 November in „dienst" van zijn bedrijf ge weest van des morgens half 9 tot des avonds half 9 en in dat halve etmaal wa ren blijkens zijn werkboekje geen rusttijden opgeteekend. Volgens het rijtijdenbesluit is, behoudens uitzonderingsgevallen, waar op hier geen beroep kon worden gedaan, elf uur „werktijd" het maximum per dag. De kantonrechter overwoog, dat het ver schil tusschen diensttijd en werktijd niet is, dat in de werktijd slecnts het chauffeeren valt en in den diensttijd tevens de wacht tijd, doch dat in de werktijd valt de tijd gedurende welke wordt gewerkt, en in den diensttijd de werktijd plus de officieele rusttijden. Alleen de tijd, gedurende welke de taxi chauffeur officieel rust zou hebben geno ten, zou van de werktijd kunnen worden afgertokken. Doen van zoodanigen rust tijd, waarin de chauffeur geheel zijn eigen baas moet zijn, was niet gebleken. Hoewel overigens evenmin was gebleken, dat de chauffeur zich op dien dag overmatig zou hebben vermoeid, was toch formeel het rij tijdenbesluit overschreden. De ambtenaar van het O. M. had in deze zaak 5 subs, drie dagen hechtenis ge- eischt. Rekening houdende met een namens den directeur van het taxi-bedrijf gedaan ver zoek om in deze, afgescheiden van de straf, belangrijke zaak hooger beroep niet af te snijden, veroordeelde de kantonrechter dien directeur tot 6 boeten subs, drie da gen hechtenis. Bij den dood van Debborah Bouman Vrouwe van Nazareth GODS BALANS TUSSCHEN GEVEN EN NEMEN Wie In gulle harteliefde en in jongen overmoed zich stort in het avontuur van: Gods apostel te willen zijn, wie zingend en in niet te remmen dadendrang de wereid overtrekt met het stralend doel: de menscn- heid aan Gods voeten terug te helpen brengen, wie als leuze kiest: „De wereld moet bekeeren en God zal triomfeeren", zóó dat ieder dit hooren kan en de weergalm van dien roep wel stijgen moet tot voor Gods troon, wie zulke mondiale verlangens koesttert en zulke tyd- en eeuwigneids-bestormende idealen durft droomen, voor die komt de dag dat ny begrijpen zal, begrijpen moét, omdat God Zelf daarvan de Leermeester is: dat Goa weet te geven overvloedig'en gul en on begrijpelijk goed, en hoe grooter en noe onmogelijker naar menschelijk inzicht soms onze verlangens zijn, hoe royaler en guller de Lieve Heer ons geeft en geeft. Maar ook: dat God beproeft en weet te nemen; in heilig raffinement van ons weet weg te nemen: het mooiste en edelste, het offer, dat Hem het liefste lijkt, en ons bijna aityd het allermoeilijkste is. Ja, apostolaatsvuur en.offeilust zyn zus ters beide van Evangelische huize. Wit groote verlangens koestert, moet hun vervulling dan ook duur betalen, wie verre idealen nastreeft, moet het bereiken er van veroveren, ja.... ver-ófferen! En iiiet ver behoeven we de geschiedenis der menschen na te gaan om de bewyzen te vinden dat inderdaad de Goddelijke balans soms zoo onvei wacht ais spetlsoh van de eene naar de andere zijde doorslaat. De jongste geschiedenis van het Gezeischap der Vrouwen van Nazareth geeft reëele en niet te miskennen stof voor deze overwe ging. Nog geen •'elf maanden is het geleden, dat voor de zoo sympathieke en getaler- teerde Dr. Mia van der Kallen het „In Paradisum deducant te Angeli" gezongen werd, 'n diepgevoeld verlies voor de jonge Stichting en haar aposiolaatswerken. Maar met vlaggen- en kleurenpracht be reidde men haar een laatsten schoonen uit tocht en het kruis bij haar graf was ver sierd met de zoete eerste lénteboden, als bij een blotmenfeest: het offer, dat God vroeg, moest Hem immers in offerweelde geschonken worden. Kan het zijn, dat Gods liefde voor de zielen behagen kreeg in deze Goddelijke Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland WIJZIGING VAN HET ENGELSCHE KABiNET. (2de blad). OPPOSITIE TEGEN REYNAUD. (2de blad). Binnenland HET LEENINGSFONDS IN DE TWEE DE KAMER. (1ste blad). HERKEURING BUITENGEWOON DIENSTPLICHTIGEN. (1ste blad). VERGOEDING AAN ONGEHUWDS DIENSTPLICHTIGEN. (1ste blad). wisseling van geven en nemen, nu Hem bleek dat zeifs de dood tenslotte ook als een goede gave uit Zyn Hand werd aan vaard? Kan het zijn, dat Zijn onverbiddelijke Rechtvaardigheid toonen wil aan een klei ne groep van menschen met groote idealen, welke zware offers et; voor de bekeering der zondaars noodig zyn? Kan het zijn, dat Zyn verlangen naar de Verlossingsvoltooiing het tempo op gaat voeren, en Hy nemen gaat meer en ge voeliger, dan Hem gevraagd of geboden wordt? De Vrouwen van Nazareth werken voor Gods zaak; na de eerste tien a vijftien moeilijke jaren van opbouw in kleinen kring, van verdedigen en veilig-stelien, is nu ae periode van expansie volop aange broken. Achter elkaar zijn in enkele jaren tyds, steeds op het uitdrukkelijk verlangen van de Bisscnoppen uit die landen, een Engelsche, Duitscne, Schotsche en Austra lische provincie opgericht, en op het huidige oogenblik zijn alweer twee Hollandsche Vrouwen van Nazareth op weg naar Chi cago, om eveneens in Amerika, op verlan gen van den intusschen -eeds overleden Kardinaal Mundelein, een nieuw noviciaat te beginnen en ook zoo de jonge vrouw van de nieuwe wereld in haar apostolaat te betrekken.,.. God geelt: milde zegen en bewyzen van Zijn aiies voorzienende Leiding En nu, op hetzelfde moment: God neemt! NeLy Debborah Bouwman, een bekeer linge uit de hervormde vrijzinnigheid, die kort daarna haar verloving albiax om zich alleen aan Jezus over te geven, die als Vrouwe van Nazareth hier in een paar jaar in meer dan tachtig Hollandsche dorpen de Graalwachten en het Groene Gilde voor de jonge boerinnen stichtte en zoo bezield en entnousiast wist te leiden en iedereen gelukkig maakte, die aan hare overheid de meest geschikte kracht letk voor Aus tralië en dus Hoofdleidster werd van al het werk wat daar in twee en twintig Bis- aommen met en voor de Vrouwelijke Jeugdbeweging zoo gezegend wordt, de zonnige, stra.ende „Miss Judith", gthjk ze daar heette met haar nooit versagend opti misme, naar aanstekelijke charmante gaven van hart en geest, haar brandenden zielen ijver, haar groote, ryke, warme hartelijk- neid en originaliteit, komt door een droe vig noodlottig ongeval om het leven, of liever: geeft haar leven gul en royaal, zoo ais ze in alles gul en royaal was, terug aan God, Die het opvroeg ais een exireem offer onverwachts, plotse.ing en zonder uitstel of troost van menschen.... Inderaaad: wie groote verlangens koes tert, moet hun vervulling duur betalen. Het Gezeiscnap van ae Vrouwen van Nazareth, betrekxelyk nog klein in aantal, maar vol groote verlangens voor Gods glorie en voor het werkeiyk geluk van de menschen, ïydt opnieuw een zéér gevoelig verlies, maar zij weten, dat slecnts het zaad, aal in ae aarae valt en sterft: 30. 60- ja 1U0 voudige .vruenten draagt. En zij houden Jezus nu aan Zijn woord. En de 30, 60 of 100, die uit Nederland, Australië of Amerika komen, gaan om Mia en Debborah te vervangen, moeten het zich maar voor goed gezegd houden, dat deze roeping inaerdaad levensgevaarlijk biykt. Wie daar niet voor terug schrikt, en nog eenige andere gaven heeft, is van harte welkom. Dit soort oflers worden toch in jong-menschelijke weelde gebracht, maar in Goddelijk-milde Goedheid aangenomen, en dit is dus oneindig veel meer. God laat zich nu eenmaal niet in edelmoedigheid overtreffen. Ja: de wereld moet bekeeren en God zal triomfeeren, evenals immer door het kruis! Tiltenberg, 3 April 1940.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1