De geheimzinnige „Arie' Een rijwielhandelaar uit Oegstgeest kreeg zonderling bezoek RADIO-PROGRAMMA'S WOENSDAG 3 APRIL 1940 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Qanmgdeffi&dcfiten VIJF MENSCHEN AAN DEN DOOD ONTSNAPT Drie koeien in een auto verbrand Gistermiddag had de veevoerman M. uit Aalburg drie koeien geladen in zijn voor veevervoer geschikte Chevrolet bij een landbouwer aan den Abcovenscheweg te Goirle, even over de grens van Tilburg Goirle, en reed daarmee over den Abco venscheweg in de richting Tilburg, meldt de „Vooruit". Nauwelijks echter was hy een eind weegs of een paar jongemannen trachtten M. tot «toppen te bewegen door te roepen: ,Je wa gen staat in brand". De chauffeur dacht aan een Aprilgrap en reed door. Een halve kilometer verder ontmoette hij echter weer een vrouw, die heftige gebaren maakte om te stoppen. Om te kijken, wat er aan de hand was voldeed hij hieraan en kwam tot de ontstellende ontdekking, dat de achter bak één laaiende vuurgloed was. De wagen brandde als een fakkel, terwijl de drie koeien verschrikkelijk te keer gingen. Aan redden van deze dieren viel niet te denken, daar de vlammen tot hoog boven de boomen uitsloegen en de sterke Noord-Wester er nog een feller vuurzee van maakte. Toege schoten omwonenden trachtten met em mers water uit de sloot langs den weg den brand te blusschen, doch zij konden niet verhinderen, dat de geheele wagen uit brandde. Op last van een boschwachter zijn de dieren afgemaakt en naar het abattoir te Tilburg overgebracht. De wagen, met de overgebleven cabine, waarin twee volwas senen en drie kinderen hadden gezeten, die aan doodsgevaar zyn ontsnapt, is naar een garage gesleept. ERNSTIGE BOTSING TE HEESCH Gisteravond is de motorrijder A. uit Til burg op den Rijksstraatweg 's Hertogen boschGrave, ter hoogte van het kruispunt Heesch, in volle vaart tegen een tegemoet komende militaire vrachtauto gebotst. De motorrijder sloeg eenige keeren over den kop en werd zwaar gewond opgenomen. Met een ernstige hersenschudding en zwaar gewond aan het gelaat is de ongelukkige naar een ziekenhuis "te Tilburg vervoerd. Tegen den militairen chauffeur, die zon der richting aan te geven, een zijweg wilde inslaan, waardoor de motorrijder den weg werd afgesneden, is proces-verbaal opge maakt. OUDE VROUW BEWUSTELOOS GEVONDEN Gistermiddag is in een woning aan den Molenbelt te Deventer een 74-jarige we duwe bewusteloos in haar bed aangetrof fen. Toen men de woning binnenkwam, werd een sterke gaslucht waargenomen, iets wat wel opviel omdat de oude vrouw geen gas gebruikte. Bij een onderzoek bleek, dat er gas uit een oude leiding, die zich in het huis bevond, moet hebben gestroomd, waardoor de oude vrouw in haar slaap be wusteloos was geraakt. Het slachtoffei is naar het St. Jozefzie kenhuis vervoerd. Haar toestand is ernstig. MAN KOCHT IN EN ZIJN VROUW DEED „ZAKEN" De Groningsche recherche heeft aange houden den 42-jarigen timmerman S. K. en zijn vrouw, de 43-jarige C. v. d. M., els verdacht van diefstal van horloges en andere winkelgoederen. Dezer dagen be zocht dit echtpaar verschillende goudsmids zaken te Groningen en deed het voorkomen alsof het een dameshorloge wilde koopen. Terwijl de vrouw met de verkoopster on derhandelde en de aandacht van haar man afleidde, wist deze zijn slag te slaan. In een der winkels wekte hun manier van doen argwaan, temeer daar zij geen keus konden maken en zonder iets te koopen weer ver trokken. De politie werd gewaarschuwd en vond in het bezit van den man drie gesto len dameshorloges, terwijl'tevens bij hem in beslag werden genomen eenige dames- tasschen, die op dezelfde wijze uit een win kel waren gestolen. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. BOVENVERDIEPING UITGEBRAND Vanmorgen te kwart over tien werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een brand op de derde'verdieping van het peiceel Czaar Peterstraat 176. Toen de eer ste motorspuit arriveerde sloegen de vlam men aan voor- en achterzijde van de derde verdieping uit, zoodat de bevelvoerende brandmeester, gezien het uitbreidingsge vaar, dat in deze dicht bevolkte buurt met zijn licht op elkaar gebouwde oude huizen bestaat, het alarm middelbrand liet geven. Er arriveerde daarop meer materiaal en het vuur werd zoo krachtig aangepakt, dat men binnen een kwartier den brand mees ter was. De derde étage werd bewoond door de bejaarde weduwe Steen, die juist op de tweede étage haar weekhuur stond te be talen, toen zij in haar woning eenig geraas roorde. Zij liep naar boven en merkte tot haar ontsteltenis, dat de woning in brand «tond, zoodat de vlammen haar den toegang reeds versperden. Aangezien een brandend theelichtje volgens haar verklaring op dat oogenblik het eenige vuur was, dat in de woning aanwezig was,' neemt de brandweer aan, dat een gordijn heeft vlam gevat en toen de 'omgeving heeft aangestoken. Be houdens een zijkamertje aan den voorkant is de rest van de woning, voorkamer, ach- 0.e iPiompw-ijkic-ke, mooAxi^aak Wie was de soldaat? Vlak voor de uitspraak in de zaak tegen den 29-jarigen R. A., die gisteren loor de Haagsche Rechtbank wegens moord op den veehouder Van der Horst tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld, is er een gerucht opgedoken, hetwelk betrekking zou hebben op een eventueelen mede dader. Dit gerucht is ter kennis van den procu reur-generaal gebracht, die zooals van zelf spreekt in een dergelijke ernstige zaak een grondig onderzoek instelt naar de waarde, welke aan dit gerucht mott worden toegekend. Inmiddels heeft de Officier van Justitie geen aanleiding ge vonden opschorting van de uitspraak van de rechtbank te vtagen. Daar verdachte's verdediger, mr. R. Kokosky, hooger beroep heeft aangeteekend, kunnen eventueele nieuwe aanwijzingen in deze zaak nog Dij de behandeling voor het Haagsche Ge rechtshof naar voren worden gtbracht. De uitspraak levenslang werd door den verdediger, mr. Rob. Kokosky, geenszins verwacht, omdat, zooals wy vernamen, een nieuwe getuige, een rijwielhandelaar uit Oegstgeest, zich bij de politie heeft aan gemeld, die mededeelingen heeft gedaan, die kunnen wijzen op het bestaan van een mede-dader, een zekeren „Arie", zooals verd. hem steeds heeft genoemd. Verd. immers heeft van den aanvang af volge houden, dat hij wel bij den roofmoord aan wezig is geweest, maar dat die gepleegd is door zijn tijdelijken compagnon in den misdaad, zekeren „Arie". Van dezen „Arie", wiens bestaan door niemand deugdelijk kon worden bevestigd, wist verd. noch den achternaam, noch oe woonplaats. Wel kon hij een signalement geven. Politie en Justitie stelden alles in het werk om den geheimzinnigen „Arie", die volgens verklaringen van den thans veroordeelden verdachte, hoofddader zou zijn, op te sporen. Het gelukte niet. Meer en meer stelden rechler-commissaris en O.M. zich op het standpunt, dat verd. Ie eenige dader was en dal „Arie" een figuur was, ontsproten aan de fantasie van den verdachte. Gezien de uitspraak, die de rechtbank vandaag gaf, deelde dit college deze meening volledig. Een zonderling verzoek. Veertien dagen geleden las de rijwiel handelaar uit Oegstgeest de uitvoerige ver slagen van de terechtzitting in de bladen. Hij werd getroffen door een verklaring van verdachte: „Ik had op dien 27en October een afspraak gemaakt met „Arie" om hem te twee uur 's middags bij het viaduct te Oegstgeest te ontmoeten." Terstond her innerde de rijwielhandelaar zich, dat dien middag te ongeveer half twee een jeugdige militair in zijn werkplaats was gekomen met een zonderling verzoek. Op of omstreeks 20 October van het vorige jaar een week vóór de dag van de afschuwelijke roofmoord op den land bouwer Van der Horst te Leidschendam vervoegde zich bij den rijwielhandelaar G. W. Roest, in de De Kempenaerstraat 19 te Oegstgeest, een hem onbekende militair, die een burgerjasje te leen vroeg. De militair lichtte zijn verzoek toe met de mededeeling, dat hij „even wilde uil- knijpen" omdat hij in Rotterdam een dringende boodschap had te doen. Zonder er aan te denken, of hij daar mis schien kwaad aan zou kunnen doen, gaf de heer Roest een afgedragen colbert-jasje, dat de militair in dank aanvaardde. „Zoodra ik terug ben, krijg u het terug!" luidde zijn belofte. Maar 's avonds kwam de onbekende niet terug en de volgende dag zag de rijwiel handelaar hem evenmin verschijnen. „Dat jasje zal ik wel kwijt zijn", ze de heer Roest toen tegen zijn echtgenoote. De rijwielhandelaar zou zijn jasje niet kwijt zijn; want na drie dagen kwam de militair opdagen. Met vriendelijke woor den van dank gaf hy den heer Roest het geleende kleedingstuk terug. Ook had hij nog een in papier gewikkeld pak bij zich, dat wel iets weg had van een ingepakte hoedendoos. „Mag ik dit pak hier voor een paar dagen laten staan? Ik kom het van de week wel ophalen!" De rijwielhandelaar had daar gen be zwaar tegen en zoo liet de nog altijd on bekende militair dat pak in een hoek van de rijwielzaak achter. Op 27 October dat was de dag, waarop de landbouwer Van der Horst op zulk een afschuwwekkende manier om het leven werd gebracht vervoegde de militair zich des middags omstreeks half twee voor de derde maal aan de werkplaats van den Oegstgeestschen rijwielhandelaar. ter kamer en keuken, geheel uitgebrand, ter wijl ook de trap naar de zolderverdieping door het vuur werd aangetast. Merkwaardig is, dat men op de tweede verdieping bijna geen waterschade heeft gekregen. De weduwe Steen is voor een redelijk be drag tegen brand verzekerd. Hij kwam voor het pak, dat nog onaan geroerd in een hoek van de winkel stond, op dezelfde plaats, waar hij het had neer gezet. ,Mag ik mij hier even verkleeden? Ik moet weer voor zaken naar Rotterdam en daar is mij veel aan gelegen...." Ook dit verzoek willigde de heer Roest in. Hij wees den militair een optrekje boven de rijwielwerkplaats, waar hij zich rustig zou kunnen verkleeden. Met de mededetling, dat hij dien avond terug zou komen, verliet de geheimzinnige militair als burger gekleed de rywielher- stelplaats te Oegstgeest. Ging hij toen inderdaad voor zaken naar Rotterdam of begaf hij zich naar het nabije viaduct om een met den Rotterdammer A. gemaakte afspraak na te komen? 's Avonds omstreeks half zeven dat was dus een paar usen na de roofmoord op Van der Horst belde de als burger gekleede militair te Oegstgeest bij den rij wielhandelaar Roest aan. De heer Roest, wiens winkel op dat uur al gesloten was, bevond zich in zijn boven de winkel gelegen woning. Hij zag niet, wie er aanbelde. Maar toen hij boven blij vende de deur had opengetrokken, her kende hij de stem van den militair. Geagiteerd „Ik wil me even verkleeden- Blijft u maar boven, ik vind de weg wel!" riep de zonderlinge klant met eenigszins geagi teerde stem. Toen de heer Roest beneden kwam, had de militair inderdaad al de weg naar het optrekje, achter in de werkplaats gevon den. Het licht, dat hij óók al had weten te vinden, had hij daarbij in het voorbijgaan aangedraaid. Na korten tijd kwam de nu weer in uni form gestoken militair uit de werkplaats. Een in papier gewikkeld pak, dat vermoe delijk het burgerpakje bevatte, droeg hij onder zijn arm. In de winkel, waar de heer Roest hem had opgewacht, nam hij gejaagd afscheid. „Ik moet om zeven uur op 't appèl zijn! U hebt mij een grooten dienst bewezen en ik zal u daar graag voor beloonen. U hoort nog van mij!" Uiterst zenuwachtig en gejaagd ver dween de militair met het pak onder zijn arm uit de rijwielzaak De heer Roest vond het toen toch wel een beetje vreemd Die gejaagdheid en die haast, waarmede de militair, die bovendien doodsbleek zag, wegging, deden hem onbehaaglijk aan. „Ik heb van m'n leven nooit eerder iemand gezien, die zóó zenuwachtig was", zeide de heer Roest, toen hij weer boven was, tegen zijn vrouw Den volgenden dag las de heer Roest in de krant het relaas van de te Leidschendam gepleegde roofmoord. Onmiddellijk flitste een angstig vermoeden door zijn hoofd, dat die geheimzinnige militair wel eens iets met dit misdrijf uitstaande kon hebben. Maar hij verdreef dat denkbeeld met een volgen de gedachte, dat Leidschendam een eindje uit de buurt ligt. Die militair had boven dien een hoogst fatsoenlijken indruk ge maakt en die zenuwachtigheid van gister avond zou wel voortspruiten uit de vrees om te laat op het appèl te komen. Maar 's avonds, toen de heer Roest bij zyn broer op visite was en het te Leidschen dam gepleegde misgdrijf ter sprake kwam, rees opnieuw eenige achterdocht. De rij wielhandelaar, vertelde van het militaire bezoek en van de verkleedpartij' en van de angst, die de onbekende militair aan den dag had gelegd om het appèl van zeven uur te missen „Om zeven uur is er nóóit appèl", wist de broer van den heer Roest mede te deelen ,,Zou er dan toch eenig verband bestaan?" De rijwielhandelaar overwoog nog een paar maal om de politie van het gebeurde in kennis te stellen, doch de vrees, dat hij dan in moeilijkheden zou komen, weerhield hem daafvan. Thans zyn zijn verklaringen echter tóch te bestemder plaatse terecht gekomen, wel iswaar laat, doch hopelijk niet te laat. Men zal zich ongetwijfeld met verwon dering afvragen, aldus merkt „De Vooruit" op. hoe het mogelijk is dat zulk een be langrijke getuigenis een getuigenis, die althans zeer belangrijk kan zyn zoo lang verzwegen is gebleven. Men zal zich afvra gen, hoe iemand en men mag toch gevoe gelijk aannemen, dat iedere kratenlezende Nederlander van deze geruchtmakende zaak kennis genomen heeft! de mede deelingen onder zich heeft kunnen houden, welke hij thans heeft gedaan, thans, nadat reeds vonnis in de zaak gewezen is en de verdachten A. tot levenslange gevangenis straf is veroordeeld. Deze onverklaarbare zwijgzaamheid fc echter minder onverklaarbaar als men weet, dat de Oegstgeestsche rijwielherstel ler zich reeds twaalf dertien dagen gele den tot de politie in de plaats zyner inwo ning had gewend met de mededeeling, dat hij in deze moordzaak een belangrijke ver klaring had af te leggen. Deze mededeeling werd echter door deze politie met een even onbegrijpelijke als jammerlijke nonchalance verwaarloosd. En zelfs toen vele dagen later, nadat in- tusschen de minister van Justitie, prof. Gerbrandy, 'n de zaak gemengd was en de- ^DONDERDAG 4 APRIL 1940 HILVERSUM L 1875 en 414.4 M. 8.00— 9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00— 12.00 NCRV. - 8.00 Berichten ANP 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek 10.15 Morgendienst 10.45 Gramofoon muziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 KRO-orkest en solist (12.45—1.10 Berichten ANP en gra mofoonmuziek)'— 2.00 Handwerkuurtje 2.55 Gramofoonmuziek 3.lf) Voor de iw 3.30 Gramofoonmuziek 3.45 Bijbellezing 4.45 Gramofoonmuziek 5.00 Handenarbeid voor de jeugd 5.30 Revida-sextet en gramofoonmuziek 6.56 Damles 7.00 Berichten 7.15 Internatio naal overzicht. 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 Berichten ANP, internationaal overzicht, herhaling S.O.S.-Berichten .25 Gramofoonmuziek 8.45 Lezing „De levenswet der Christelijke kerk onder het licht van Tambaram" 9.15 Christ Radio koor en gramofoonmuziek 10.00 Berich ten ANP, actueel halfuur 10.30 Viool, piano en gramofoonmuziek 11.05 Gra mofoonmuziek ca. 11.5012.00 Schrift lezing. HILVERSUM n. 301.5 M. AVRO-Uitzen- ding. 8.00 Berichten ANP 8.10 Gramo. foonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Voor de vrouw 10.35 Ensemble Jonny Kroon (11.00 11.15 Weekoverzicht) 12.00 Omroep orkest 12.45 Berichten ANP, gramofoon muziek 2.00 Voor de vrouw 2.30 Zang en piano 3.00 Brei- en borduur- cursus 3.45 Gramofoonmuziek 4.00 Voor zieken en thuiszittenden 4.30 Gra mofoonmuziek 5.00 Voor de kinderen 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist 6.30 Sporthalfuur 7.00 Voor de kinderen 7.05 Voor militairen 7.30 Engelsche les 8.00 Berichten ANP 8.20 Frag menten uit de opera „Die Entführung aus dem Serail" 9.30 Radiotooneel 10.40 Orgel en piano 11.00 Berichten ANP 11.10 AVRO-Dansorkest 11.40—12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND. 391 en 449 RL Na 10.20 n.ra. öok 342 M. 10.35 BBC-Schotsch orkest 11.20 Concert 11.50 Orgelspel 12.20 Berichten 12.35 Jack Payne en zijn Band 1.00 BBC-orkest 1.40 Orgelspel 2.05 Holst-strijkkwartet 2.35 Declamatie 3.00 BBC-Harmonie-orkest 3.35 Cau serie 3.50 Variété 4.20 Berichten en causerie (Welsch) 4.40 Kinderuurtje 5.20 Berichten 5.35 Voor de boeren 5.55 Radiotooneel 6.25 Muzikale causerie 5,55 Zang 7.05 Orkestconcert 7.55 Orgelspel 8.20 Berichten 8.40 Cau serie „War commentary" 8.55 Gevari eerd programma 9.35 Korte Avonddienst 9.55 BBC-Northern orkest 10.35 Jack Payne en zyn Band 11.20 Berichten. RADIO PARIJS. 1648 M. 11.10 Zang 11.35 en 12.05 Viool en piano 12.35 Zang 1.05 en 1.30 Fluit en piano 2.20 Orkestconcert 4.20 Radiotooneel 5.20 Opera-uitzending 9.05 Fransche volks liederen met toelichting 9.20 Radio tooneel 10.0511.50 Nachtconcert. KEULEN. 456 M. 4.50, 6.40—7.50 en 9.50 Gramofoonmuziek 10.20 Omroep orkest en solisten 11.20 Weermacht concert 12.35 Populair concert 1.45 Muzikaal tusschenspel 1.50 Omroepkoor en -orkest en solist 2.50 Literair-muzi- kaal programma 3.30 Jeugdconcert 3.50 Folkloristisch programma 4.20 en 5.50 Gramofoonmuziek 6.35 Leo Eysoldt's orkest en solisten 8.509.20 Zie Deutsch- landsender. BRUSSEL. 223 en 484 RL 322 RL: 11.201.20 Bont programma 4.55, 5.50, 6.20 en 7.20 Gramofoonmuziek 7.50 en 8.20 Omroeporkest en solist 9.05 Bid stonde voor de vrede 9.3010.20 Selectie uit de opera „Yolande" (gr. pl.). 484 RL: 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 en 12.30 Radio-orkest 12.501.20 Gra mofoonmuziek 5.35 Pianovoordracht 5.50 Omroepdansorkest 6.35 Gramofoon muziek 7.20 Voor soldaten 7.50 en 8.35 Radio-orkest, soliste en sprekers 9.30 Litcrair-muzikaal programma 9.50 —10.20 Omroepdansorkest GERL RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF 3de Programma 8.00 Brussel Fr. 8.20 Duetschl.sender 9.10 Diversen 11.20 Brussel VL (12.20 Berichten) 1.20 Deutschlsender 1.50 Keulen 2.50 Deutschl.sender 3.20 Diversen ±3.30 Deutschl.sender 4.50 Keulen 5.10 Radio Danmark 6.35 Brussel Fr. 6.20 Beromünster 7.00 Boedapest 7.20 Deutschl-sender 8.20 Brussel Fr. 9.20 Beromünster (Berich ten) 9.50 Radio Danmark 10.20 Diver sen 10.30 Deutschl.sender. 4de Programma 8.00 Brussel VI. (8.10 Berichten) 8.20 Engeland 9.50 Diversen 10.05 Enge land 12.20 Brussel Fr. (Berichten) I.20 West Regional 2.50 Radio Dan mark 4.20 West Regional 5.005.09 Scheveningen (Berichten) 5.20 Motala 6.20 Brussel VI. (6.50 Berichten) 10.05 Radio Parijs 10.50 Engeland II.20 Radio Parijs. ze de hem gedane mededeelingen had ter hand gesteld aan den procureur-generaal, duurde het nog tot j.l. Maandag één dag voor de uitspraak van de rechtbank voordat de rijwielhersteller gelegenheid kreeg zijn verklaring voor den chef der Rijksveldwacht te Oegstgeest af te leggen. Even verwonderlijk is daarbij, dat de ver klaringen, welke de rijwielhersteller deed, zelfs niet door den chef der Rijksveldwacht vastgelegd zijn en dat dit getuigenis, dat toch op zijn minst genomen uiterst belang rijk lijkt, de Haagsche Rechtbank vóór het uitspreken van het vonnis niet bereikt heeft. Het moge dan waar zyn, dat in deze zaak uiteraard tientallen verklaringen je gens politie en justitie gedaan zyn en dat tal van deze mededeelingen van geenerlei waarde bleken te zijn. het is toch niet goed te begrijpen, dat verklaringen als deze met zulk een onachtzaamheid werden be handeld. Dat de rijwielhersteller zich niet onmid dellijk na het bekend worden van den moord tot de politie gewend heeft en deze mededeeling heeft gedaan van hetgeen hem met den bij zich verkleedenden mili tair was overkomen, vindt zijn oorzaak ten eerste in het feit, dat de militair een zoo gunstigen indruk op hem gemaakt had, dat hij hem niet tot zulk een daad in staat achtte. Wel verbaasd.. Wel had hy tegen zijn vrouw en ook te gen anderen zijn verwondering uitgespro ken over dé merkwaardige omstandigheid, dat kort voor het tijdstip, waarop de moord gepleegd moest zijn, iemand zich bij hem had verkleed en later, na het tijdstip van den moord, wederom zijn kleeren bij hem verwisseld had. Wel had hij ook zijn be vreemding uitgesproken over de hoogst rerveuzen toestand waarin de militair ver keerde toen hij des avonds terugkwam om zich weder in militaire kleeding te steken. Hij liet deze verdenking echter varen, eer stens omdat deze een gunstige indruk had gemaakt, doch ook omdat volgens de kran tenberichten de moord door een militair gepleegd was. En by hem had juist een mi litair zich tot burger verkleed! Daarbij kwam voorts, dat hij reeds eerder by een getuigenis voor een gerechtelijke instantie een slechte ervaring had opgedaan, terwijl men er verder op had gewezen, dat hy wel eens in moeilijkheden kon komen wanneer bekend werd, dat hij een militair de gele genheid gegeven had om zich te verklee den. Doch daarop kwam de terechtzitting en, in de krantenverslagen, de verdediging van den verdachte A., dat niet hy, doch een hem verder onbekende „Arie" de hoofddader zou zyn. Dat bracht zijn verdenking, welke hij in dien tusschentyd nimmer had laten rus ten, doch waaraan hy om de hiervoor ge noemde redenen geen officieele bekendheid had gegeven, tot nieuw leven: hij begreep, dat hy, hetgeen hij had meegemaakt niet la. ger onder zich mocht houden en wend- W(lQtih*tfidV6 Zenuwtabletten koker 75 cent Maagtabletten koker 75 cent Hoofdpijntabletten koker 60 cent Laxeertabletten dooi 60 cent Alleen echt met den naam Mijnhard!. de zich tot de politie van Oegstgeest, met de mededeeling, dat hij wellicht belangrij ke verklaringen in deze zaak kon afleg gen. Echter, men namdeze mededeeling voor kennisgeving aan en hy hoorde er niets meer van. Toch kon hij er nu zyn mond niet meer over houden, en bij een familiebezoek tij dens de Paaschdagen, kwamen zyn verden kingen bij een Zwartsluisen dokter, die er de belangrijkheid onmiddellijk van inzag en die hem zeide, dat indien hij er binnen enkele dagen van de politie niets meer van gehoord had, hij den minister van Justitie er van in kennis zou stellen. Minister gewaarschuwd. Toen inderdaad de rijwielhersteller daar op van de politie te Oegstgeest geenerlei uitnoodiging kreeg om zijn verklaringen jegens haar af te leggen, stelde hij zijn zwager, den dokter te Zwartsluis, die op zijn beurt weer een zwager van den minis ter van justitie, prof. Gerbrandy, is, daar van in kennis, waarop deze zich met den minister in verbinding stelde, met het hier boven genoemde gevolg. Dat de verdediger, de jonge strafpleiter mr. R. P. Kokosky, die hiervan gistermor gen eveneens op de hoogte was gesteld, en die uiteraard niet anders kon verwachten, dan dat ook de Haagsche Rechtbank van deze verklaringen in kennis gesteld was, pijnlijk verbaasd was, toen gistermorgen desondanks het veroordeelend vonnis der Haagsche Rechtbank werd uitgesproken, is begrijpelijk. Hij had verwacht, dat de zaak naar de instructie zou zijn teruggewezen, omdat z.i. door deze verklaringen een ge heel nieuw licht op de zaak zou zyn gewor pen. Hij kon daarby echter niet vermoeden, dat zeer .waarschijnlijk de Haagsche Rechtbank hiervan op het oogenblik, waar op het dit vonnis uitsprak, nog geen kennis droeg. Hoewel uiteraard by de behandeling voor het Gerechtshof, welke op deze Rechtbank behandeling zal volgen, nu door mr. Ko kosky voor den veroordeelde A. appèl is aangeteekend, de nieuwe verklaringen on getwijfeld een rol zullen spelen, en er mo gelijk ook toe zullen leiden, dat A.'s lezing van den militair Arie zal worden aan vaard, heeft deze verwaarloozing van dit getuigenis voor A. het jammerlijk naileel, dat hij hierdoor een instantie nist. Im mers, Indien deze verklaringen met n eer ernst waren behandeld, zou reeds voor de Haagsche Rechtbank het getuigenis van den Oegstgeester rijwielhersteller de rol hebben spelen, die het thans alleen voor het Hof kan doen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9