Een anfiatiditye Sovjet-diplomaat Plaats een Telefoontje WOENSDAG 3 APRIL 194u UÊ LEIDSCHE COURANi TWEEDE BLAD - PAG. BINNENIAND PEINS BERNHARD TE AMSTERDAM Z. K. H. Prins Bernhard heeft, vergezeld door zijn waam. adjudant, luitenant-kolo nel H. J. Phaff, heden namens H.M. de Ko ningin een bezoek gebracht aan ue centrale mrgazijnen van militaire kleeding en uitrus ting te Amsterdam. INSTELLING VAN EEN LEENINGFONDS Wetsontwerp door Eerste Kamer aangenomen. De Eerste Kamer heeft gisteravond het wetsontwerp tot instelling van een Leening- fonds zonder debat en zonder hoofdelijke Stemming aangenomen. WAAROM WERD BOEK IN BESLAG GENOMEN? En waarom geen maatregelen tegen bepaalde gramofoonplaten? Het soc.-dem. lid der Tweede Kamer Van der Goes van Naters heeft aan den minis ter van Justitie de volgende vragen ge richt: Is de minister bereid mede te deelen, wel ke de wettelijke basis is van de inbeslagne ming van exemplaren van Hermann Rauch- nbig's boek „Gesprekken met Hitier" en welke feiten daartoe aanleiding gaven? Is het den minister bekend, dat in Ne derland o.a. de deutsche Buchhandlung en de winkels van het Bolwerk (voormalige driehoekswinkels) gramofoonplaten ten verkoop aanbieden, waarop geregistreerd is een Duitsche oorlogslied van agressieve strekking, getiteld „Wir fahren gegen Eng land"? Acht de minister dit toelaatbaar en is hij voornemens wanneer dit niet 't geval is daartegen maatregelen te nemen? 100.000 K.G. NEDERLANDSCHE BOTER NAAR BELGIë. Belgische regeeringsverklaring omtrent botermarkt bleken onjuist. De corr. van het „Handelsblad" te Brus sel meldt: Het nieuw ingerichte persbureau van het Kabinet van den premier heeft blijkbaar een eersten steek laten vallen. Verleden Zondag liet het nog door de bladen melden, dat er geen reden was tot bezorgdheid over den botervoorraad, daar de productie het zelfde gebleven was als verleden jaar en de consumptie geringer geworden, doordat zoo- velen zich onder de wapenen bevinden. Daarmede werd echter nog niet de plotse linge prijsverhooging verklaard. Het leek ook onwaarschijnlijk dat de productie ge lijk gebleven zou zijn, terwijl toch tiendui zenden melkkoeien geslacht werden en de veestapel zwaar geleden heeft door den bij zonder strengen winter en het gebrek aan veevoeder. Slechts enkele dagen later komt thans Belga met een geheel ander bericht, n.l. dat de prys op de botermarkt te Hasselt Maandag zoo hoog gestegen was, n.l. tot fr. 33 per K.G. dat de regeering een supple mentair contingent aan Nederland van 100.000 K.G. invoervergunning zou geven. In dit verband mag er nog wel eens op worden gewezen, dat in de lezing van Za terdag j.l. op de NederlandschBelgische bijeenkomst te Brussel ,van den oud-Mi nister van Economische Zaken, prof. ir. Paul Heymans de eenige passage, die "het tot een open doekje der aanwezigen bracht, die was over dat merkwaardig staaltje van BelgischNederlandsche samenwerking in de practijk, n.l. dat met de boter. Prof. Heymans vertelde hoe, wanneer in België weer eens een tekort aan boter is, dit uit Nederland wordt aangevuld nadat echter eerst de Nederlandsche regeering er een exportpremie voor uitgekeerd heeft, en de Belgische er een importlicentie voor heeft geheven! VERGOEDINGSREGELING VOOR VRIJGEZELLEN Waarschijnlijk nog deze week Naar het „Volk" verneemt, zal de lang verwachte regeling voor de vergoeding aan de vrijgezellen, die onder de wapenen ver toeven en tot op heden van elke vergoeding zijn uitgesloten, nu niet lang meer uitblij ven. Zooals de minister van Defensie, de heer Dijxhoorn, bij de behandeling van zijn be grooting in de Eerste Kamer heeft meege deeld, waren er nog enkele detailpunten te bespreken en moest nog eenig overleg wor den gepleegd met het departement van Fi nanciën, alvorens tot afkondiging van de regeling over te gaan. Dit overleg is, zoo komt ons ter oore, thans ten einde. De afkondiging van de regeling zal nu spoedig, hoogstwaarschijnlijk nog deze week, geschieden. PROTESTVERGADERING TEGEN WETSONTWERP-CREMATIE. Naar wij vernemen belegt de Ver. voor facultatieve lijkverbranding op Zaterdag 13 dezer te 3 uur nam. in den Haagschen Die rentuin een protestvergadering „om de be krompen en grievende voorschriften tegen de crematie, welke het ingediende wetsont werp bevat, te doen bespreken." Als spre kers worden aangekondigd de heeren prof. mr. G. van den Bergh, dr. J. P. L. Hulst, uit Leiden, prof. Holk, theoloog te Leiden en K. ter Laan. ENGELSCHE VLIEGER M^T MILITAIRE EER BEGRAVEN Op Vrijdag 5 April a.s. te 15 uui zal op de algemeene begraafplaats Crooswyk te Rotterdam, met militaire eer ter aarde wor- der besteld het stoffelijk overschot van den bij het onlangs te Pernis neergeschoten Engelsche vliegtuig verongelukten vlie ger-onderofficier J. Miller, van de Royal Air Force. WIJZIGINGEN IN HET SPOORBOEKJE Vooral op stoom- en diesel-traject. Er staan op spoorweggebied met ingang van 19 Mei a.s. weer groote dingen te ge beuren. Op dien datum wordt de zomer dienstregeling ingevoerd en de chef van de dienstregeling, de heer G. F. Giesberger, deelde ons mede, dat de dienstregeling per dien datum ingrijpend gewijzigd zal wor den. Voor het middennet en de oude lijnen (in het algemeen dus de geëlectrificeerde baanvakken) zullen die wijzigingen be perkt blijven. Op de andere lijnen (de stoomtrajecten en de groote afstanden) wordt de geheele dienstregeling omgegooid. Twee factoren hebben hiertoe geleid: in de eerste plaats de wensch om een dienstregeling te ma ken, die ondanks de zware eischen, welke het militair vervoer aan de spoor stelt, zon der vertraging uitvoerbaar is; in de tweede plaats het inleggen van vijf wag en treinstel len. Dit laatste materieel het modernste van Europa wordt 19 Mei in gebruik ge nomen. Het eerste stel is reeds gereed en heeft Maandag proef gereden op het tra ject AmsterdamUtrecht. Het blokkeeren van wagons en de eischen van militair vervoer maken het op het oogenblik voor de spoorwegen onmoge lijk om regelmatig op tijd te rijden Met in gang van 19 Mei wordt een toestand ge schapen, wairdoor de spoorwegen weer met kans op succes uitblijven van regelma tige vertragingen kunnen garandeeren. „Telegraaf' DE NIEUWE DIESELTREINEN ZIJN IN AANTOCHT Dit is niet geheel juist, want eenige er van zijn reeds gearriveerd en binnen zeer korten tijd, zal met de dan klaar zijnde treinen, proefgereden worden. Zij bestaan uit vijf wagens nl. drie derdeklas rijtuigen, dan volgt het rijtuig met de motoren, het welk tevens de keuken bevat en de bagage inrichting, benevens de dienstafdeeling voor het personeel, daarna komt "iet 2e kl. rij tuig. De trein heeft 52 zitplaatsen tweede, waarvan er enkele als le kunnen worden gebruikt, en 224 plaatsen derde, terwijl er bovendien nog 100 staanplaatsen zijn, zoo dat met elk der 18 treinen 376 personen kunnen worden vervoerd. De lengte der treinen bedraagt rond 109 M., terwijl ze ook met andere Dieseltreinen kunnen wor den samengekoppeld. Zooals bekend is, zullen de nieuwe trei nen hoofdzakelijk dienen voor de lange verbindingen naar het N., Z. en O. des lands. Zijn we g<?ed ingelicht, dan zullen den 19en Mei a.s. (den zomerdieiist) de treinen, die dan gereed zijn, in de eerste plaats gebruikt worden ter vervanging van de stoomlijnen, die thans nog naar en van het N. rij den. Ofschoon de snelheid 160 K.M. kan be dragen. ligt het, naar wij vernemen, niet in de bedoeling om thans reeds de tegenwoor dige snelheid van 120 K.M. te verhoogen. PRIJSVERHOOGING IN DE HOTELS EN PENSIONS. Stijging blijft echter beneden kosten- verhooging. In de jongste hoofdbestuursvergadering van den Nederlandschen Bond van Werk gevers in hotel-, restaurant-, café- en aan verwante bedrijven heeft het vraagstuk der prijsbepaling in verband met de bijzon dere omstandigheden, een punt van emsti- gp en uitvoerige discussie uitgemaakt. Als resultaat daarvan werd besloten den leden het volgende advies te geven: De minimum pensionprijzen zullen met 10 tot 12 14 pet. worden ver hoogd; de prijzen van logies met ont bijt zullen, indien mogelijk in verband met de plaatselijke omstandigheden, zonder een bepaald percentage aan te geven, eveneens een kleine verhooging ondergaan; eenzelfde gedragslijn zal worden gevolgd t.a.v. de prijzen in het restaurant wat betreft de diner- en spijskaarten. De prijzen der z.g. kleine consumpties zullen bulten deze bij zondere verhooging vallen. Alvorens op deze beslissing de noodzake lijke toelichting te geven, herinnert het or gaan van den bond, waaraan wij dit be richt ontleenen, aan het feit, dat, toen in het najaar van 1939, kort na het uitbreken van den oorlog, door -de toeristische orga nisaties de eerste voorbereidingen werden ter hand genomen voor de propaganda campagne 1940, de vraag reeds aan de orde kwam, of en zoo ja, in welke mate, met prijsstijging in het hotel-, restaurant- en café-bedrijf rekening moest worden gehou den. Vanwege den bond werd toen aan de le den het advies gegeven zich te onthouden van een opgave van pryzen voor het ko mende seizoen, zoolang niet met eenige zekerheid kon worden vastgesteld, welken omvang de verhooging der zelfkosten (duurder inkoop van levensmiddelen en dranken, prjjsvenneerdering bij vernieu- Prof. dr. W. Asselbergs Zuoals gisteren gemeld is dr. W. J. M. A. Asselbergs benoemd tot by zonder hoog leeraar in de Vondelstudie aan de Univer siteit te Leiden. Dr. Willem Jan Marie Anton Asselbergs werd geboren te Bergen op Zoom 2 Ja nuari 1903. Zijn eerste opleiding ontving hij op de katholieke parochiale school, ze werd voltooid in het bekende katholieke pensionaat Huize Ruwenberg te Sint Mi- chiels-Gestel. Aanvankelijk opgeleid voor den geeste lijken stand, volgde hij de humaniora aan het Klein Seminarie „Ypelaar" te Ginne- ken, studeerde wijsbegeerte en theologie op het Groot Seminarie „Bovendonk" te Hoe ven, dat hij in 1927 verliet. Aan de R.K. Leergangen te Tilburg studeerde hy ver volgens voor de acte M. O. in de Neder landsche taal- en letterkunde. Zijn leer meesters waren hier drs. L. C. Michels te Tilburg; dr. H. H. Knippenberg te Hel mond en dr. J. C. M. Moormann te Nij megen. Deze studie brak W. Asselbergs af in De cember 1929, toen hem het letterkundig redacteurschap voor het dagblad „De Tijd" te Amsterdam werd aangeboden. Hij ver huisde toen naar de hoofdstad, waar hij se dert dien woonachtig bleef. Op 9 Septem ber 1930 trad hij in het huwelijk met mej. Leonie Arnolds. In verscheidene zijner uit gaven, o.a. in het voorwoord tot „Dichters der Emancipatie" brengt de schriiver dank aan zijn vrouw voor hare medewerking aan zijn wetenschappelijken arbeid. In Januari 1934 trad hij toe tot de re dactie van het maandblad „De Gids", waarin hij sedertdien geregeld de „Kro niek der Nederlandsche letteren" schrijft, die vaak aan wetenschappelijke en ge schiedkundige onderwerpen gewijd is. Op 7 November 1937 vereerde de Uni versiteit van Leuven hem met het docto raat honoris causa in de letteren wegens zijn groote en oorspronkelijke verdiensten voor de wetenschap. Onder den schuilnaam Anton van Duin kerken debuteerde hij in 1923 met verzen in het maandblad „Roeping", opgericht door dr. W. E. Moller, dat het orgaan werd voor een groep jonge katholieke schrijvers, die onze letterkunde op aanzienlijke wijze vernieuwde en verlevendigde. In deze groep der z g. .Katholieke jongeren" was Anton var Duinkerken een zeer vooraan staande gestalte. In 1927—1928 was hij re dacteur van „Roeping", in Januari 1929 werd hij redacteur van „De Gemeen schap". Tot zijn bijzondere verdiensten behoort zeker het schrijven van de eerste stelsel matige geschiedenis der katholieke dicht kunst in Nederland, waarbij hij talrijke on bekende of vergeten dichters ontdekte en aan vele miskende meesters uit het verleden recht deed. Men vindt deze geschiedenis in het drietal inleidingen tot de groote bloem lezing „De Katholieke Poëzie van de vroeg ste tijden tot heden", te weten „Dichters der Middeleeuwen", (waarbij dr. W. H. Beuken te Helmond de bloemlezing sa menstelde) ..Dichters der Contra-Refor matie en Dichters der Emancipatie". Deze drie deelen verschenen tusschen 1932 en 1939. Het tweede deel, dat het eerst het licht zag, werd door de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, gevestigd te Leiden, in 1933 bekroond met den C. W. van der Hoogt-prijs. Dr. W. Asselbergs was redacteur van „De Katholieke Encyclopaedie" uitg. Joost van den Vondel te Amsterdam, voor wat be treft de Nederlandsche letterkunde na 1500. Hij redigeert mede de groote „Ge schiedenis van de letterkunde der Neder landen", die bij Teulings te 's-Hertogen- bosch verschijnt. wing en onderhoud, eventueele salarisver- hoogingen e.d.) zou nemen. Men heeft zich aan dit advies vrijwel algemeen gehouden en thans, nu de situatie zich in dit opzicht wat duidelijker afteekent, blijkt, hoe ver standig de suggestie was en hoe nuttig het volgen er van. Wij staan op dit oogenblik nog luttele weken voor den aanvang van het voor-sei zoen en het probleem der prijsstelling is actueel geworden. Sommige leden hebben reeds individueel hun besluit tot een prijs verhooging kenbaar gemaakt, o.a. te Noord- wijk en men zou deze aangelegenheid ook verder ougemoeid aan ieders persoonlijk in zicht kunnen overlaten, ware het niet, dat zij door haar vele en directe raakpunten met het publiek en daardoor met de toeris tische organisaties, een Bondszaak is van de eerste orde. Het besluit wordt gedragen door drie overwegingen, te weten: Redelijke zij het slechts gedeeltelijke compensatie van de sterk gestegen zelf kosten; vertrouwen, dat het niet door prijsver hooging te dekken verschil, opgevangen zal worden dooi het dezen zomer algemeen te verwachten verhoogde bezoek; streven naai een verhooging, welke de koopkracht van het publiek niet te boven gaat. Het hoofdbestuur heeft zich, alvorens de ze zaak te bespreken, een zoo nauwkeurig mogelijk beeld gevormd van de huidige prijzen van tal van artikelen, zooals die blijken uit de aanb'edingen der firma's en uit de officieele statistische gegevens, wel ke, voor wat de laatste betreft, tezamen het verhoudingscyfer voimen, uitgedrukt in het indexcijfer der groothandelspryzen. Uit de vanwege den bond gereproduceer de berekeningen en vergelijkingen is ko men vast te staan, dat, de inkoopprijzen 'ooreeiigenomen, afgezien van de kosten van onderhoud, reclame, brandstoffen enz. op dit oogenblik zijn gestegen met eer ge middelde, dat de 20 pet. nadert „Hbld." Lid van de Rijkscommissie van advies in zake subsidies aan letterkundigen, be stuurslid van de Vereeniging van Neder landsche letterkundigen, lid van de com missie voor Letteren van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, lid van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen, lid van het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant lid der Nederlandsche P. E. N.-club, neemt Anton van Duinkerken in het letterkun dig leven van ons land een belangrijke plaats in. Hij geldt als een der beste ken ners van Vondel. Niet minder dan 36 ti tels van publicaties over Vondel heeft hij gedurende de periode 19291939 in het licht gegeven. Wij laten hier een opgave volgen van zijn voornaamste uitgaven in boekvorm. Voornaamste publicaties in boekvorm. Gedichten Onder Gods oogen Uitgave van A. A. M. Stols, Maastricht 1927. Het wereldorgel Uitg. De Gemeen schap, Utrecht 1930. Lyrisch Labyrinth waarin opgenomen de tweede druk van Onder Gods oogen. Uitg. De Gemeenschap, Utrecht 1930. Hart van Brabant Uitg. De Spieghel. Amsterdam en het Kompas Mechelen 1936. Anton van Duinkerken Een bloemle zing uit zijn gedichten, samengesteld en ingeleid door Martien Beversluis. Uitg. Bosch en Keuning. Baam 1938. Verhalend Proza: De Ravenzwarte Uitg. A. A. M. Stols, Maastricht 1928. Vertelsel in de hut Uitg. H. Gianot- ten, Tilburg 1929. Twee vierkante meter Uitg. Bigot en van Rossum, Amsterdam 1938. Verdediging van carnaval Uitg. De Gemeenschap, Utrecht 1928. Hedendaagsche ketterijen Uitg. Paul Brand, Hilversum 1929. Katholiek verzet Uitg. Paul Brand, Hilversum 1932. Welaan dan, beminde geloovigen Uitg. Paul Brand, Hilversum 1934. De menschen hebben hun gebreken Uitg. Paul Brand. Hilversum 1936. Verscheurde Christenheid Uitg. Paul Brand Hilversum 1937. Letterkundige opstellen: Roofbouw Uitg. H. Gianotten, Tilburg 1929. Achter de Vuurlijn Uitg. Paul Brand, Hilversum 1930. Twintig tijdgenooten Uitg. Vox Ro- mana, Schiedam 1934. Inleiding tot Dichters der Middeleeuwen 1935, Dichters der Contra-Reformatie 1932 en Dichters der Emancipatie 1939. Uitg. De Gemeenschap, Utrecht, daarna Biltho- ven 1932—1939. Naar aanleiding van de gerucht makende affaire rond den Sovjet- Russischen Gezant Soeritz te Pa rijs. die door zyn regeering werd teruggeroepen, omdat hij bij de Fransche regeering geen persona grata meer is, meldt onze Parij- sche correspondent ons nog het volgende: Jankei Soeritz is afgedankt als vertegen woordiger van Sovjet-Rusland te Parijs, en daarmee is wel een typisch, maar niet zeer roemrijk Sovjet-diplomaat uit Parijs verdwenen. Wat Soeritz gedaan heeft was ook uit diplomatiek opzicht ergerlijk. Het telegram was hoogst beleedigend, en Soe ritz was er blijkbaar op uit, een incident te verwekken. Hij heeft het telegram na melijk niet in cijferschrift naar Moskou willen zenden; maar hij heeft het heel nor maal bij een postkantoor niet ver van het Russische gezantschap laten aanbieden. Vanzelfsprekend heeft de censuur inge grepen. De tekst werd overhandigd aan den Franschen zaakgelastigde in Moskou, en deze richtte zich tot Molotof. Enkele dagen later reeds volgde het communiqué van het Sovjet-Russische persbureau Tass, waarin melding werd gemaakt van het te rugroepen van Soeritz uit Parijs. Geen origineele communist. Jankei Soeritz is geen origineel commu nist, en men zal zijn naam tevergeefs zoe ken in de geschiedenisboeken van de bolsjewistische Octoberrevolutie van 1917. Dit is wel het geval met vele andere Sovjet-diplomaten, die hun sporen ver diend hadden in de moeilijke uren van het bolsjewisme, en wie daarom in latere ja ren een hooge regeerinespost werd toever trouwd. Jankel Soeritz is een overlooper, Toen in Rusland de revolutie uitbrak in het be gin van 1917. was Soeritz lid van de be kende ,Bund", de Joodsche socialistische partij, waarmede Lenin in het geheel geen aangename relaties onderhield. Het kwam zelfs zoover, dat de ..Bundisten" zich in 1917 bij de Mensjewiki aansloten voor de contra-revolutie.En eerst in 1918 toen de contra-revolutionairen he pleit verloren hadden sloot Soeritz zich aan bij de bolsjewistische party. In het begin van zyn carrière was Soe ritz in dienst van Tchitcherin, en deze stel de de talenten van Soeritz op hoogen prijs. Door diens tusschenkomst werd Soeritz dan ook benoemd tot gevolmachtigd gezant van Sovjet-Rusland in Afghanistan, daar- ZAKEN TER OVERNAME na in Oslo en vervolgens in Ankara. Soe ritz was ongeveer tien jaar lang Russisch gezant in Turkije, juist in die periode, toen Sovjet-Rusland door een zeer nauwe vriendschap met dit land verbonden was. In 1935 werd hij benoemd tot gezant in Berlijn, en in April 1937 tot gezant in Pa rijs, als opvolger van Potemkin. Moeilijke uren voor Soeritz. In de periode van de beruchte zuiverin gen in de communistische partij heeft Soe ritz zeer onaangename dagen gekend. Hij werd in 1937 naar Moskou teruggeroepen en stond maandenlang onder het nauw keurigste toezicht van de geheime politie. Er was voor Soeritz inderdaad wel eeni ge reden om bevreesd te zyn. Langen tijd heeft hij namelijk in zeer goede relatie ge staan met Trotzki, den aartsvijand van Stalin. In dit verband was zijn naam reeds een keer met sensationeele geruchten in verband gebracht. In het jaar 1933 maakte Litwinof een reis in Frankrijk. In een Fransche provin ciestad had hy een ontmoeting met Soe ritz, die destijds nog Sovjet-Russisch ge zant was in de Turksche hoofdstad. In de Fransche pers verschenen toen allerlei sensationeele mededeelingen over deze bijeenkomst. Want ook Trotzki zou hier gesignaleerd zijn. Trotzki bevond zich des tijds in Turkije, en Soeritz zou gezorgd hebben voor een onderhoud tusschen Lit winof en Trotzki. Hoe hbeft Soeritz zich weten te redden tijdens de zuiveringen in Sovjet-Rusland? Op de eerste plaats knoopte Soeritz goede betrekkingen aan met Jeschow, die de groote hand had in de zuiveringen en in die dagen na Stalin de meest invloedrijke persoon van Sovjet-Rusland was. En nu beging, Soeritz de handigheid zich by Je schow populair te maken: hij stelde aan Jeschow zijn correspondentie met Karak- chan ter hand! Deze Karachan waa niet lang tevoren een van de beste medewer kers van Litwinof geweest, maar hij was „wegens verraad" ter dood veroordeeld en het vonnis was reeds voltrokken. In zijn brieven deelde Karachan een groot aantal gedetailleerde gegevens mede over de houding van verschillende bekende Sovjet diplomaten, en Jeschow kon zich aldus waardevolle gegevens verschaffen om de „party-zuivering" voort te zetten. Deze verraders-diensten van Soeritz werden door Stalin op hoogen prijs ge steld, en het resultaat van diens verraad was. dat hij bevorderd werd tot gezant van de Sovjet-Unie te Parijs. Spoedig geraakte Soeritz echter weer in moeilijkheden; zijn vriendschap met Je schow bleek niet van langen duur te zijn. Vermoedelijk houdt dit verband met het feit, dat Soeritz een van de zeer weinige overlevende diplomaten is van de school van Tchitcherin, en een en ander deed reeds veronderstellen dat Soeritz VToeg of laat tcch wel het lot van zijn collega's zou deelen. Wellicht heeft Soeritz zich willen red den, door openlijk en op sensationeele wijze door het bekende telegram zijn trouw aan „den grooten Stalin" te betui gen. De onhandigheid, waarmede hij dit ge daan heeft, past zeer goed in het kader van een getuigenis, die van den bekenden Litwinof afkomstig is. De getuigenis van Litwinof. Toen Maxini Litwinof nog Volkscommis saris van Buitenlandsehe Aangelegenheden van Sovjet-Rusland was, heeft hij eens een weinig vleiende verklaring afgelegd over den gezant Soeritz. Deze verklaring luidde aldus: „De zenuwen van kameraad Soeritz schijnen wel iets te wenschen over te la ten. Na iedere audiëntie bij Stalin moet Soeritz een dag of tien te bed blijven. Daarna wil hij zich ineens heel ijverig toonen, en hij doet dit dan zoo onhandig, dat de resultaten meer dan bedroevend te noemen zijn. Er zal een tijd komen, dat dit voor Soeritz nog eens slecht zal afloo- pen". Litwinof heeft de plank ditmaal niet ver misgeslagen. Het heeft er inderdaad alle schijn van dat Soeritz bij „den grooten va der der volkeren, Stalin", in een goed blaadje wilde komen, en dit op een aller- onverstandigste manier heeft gedaan. Het is niet onmogelijk, dat het incident te Parijs tevens het einde zal bcteekenen van de diplomatieke carrière van Soeritz. Als u toch iets. moet verhez^rj En u hebt t voor't loezén (m) Offert liever dan ee_n uur Dan uw verd'ren levensT

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7