Nationale Paasdiloterij 1940 |X STADS NIEUWS Toerisme bij honk HAAST U! WOENSDAG 3 APRIL 1940 Cfc r IJ8ANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonneny/ntsprijs: voor Lelden 18 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze «.(enten ^0 cent per wook; f JtLflO per kwartaal. Franco per poat 195 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentlën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. L HOE WORDT BET WEER 7 REGENACHTIG. De Bilt seint: Verwachting: Betrokken tot zwaarbewolkt, nu en dan regen, weinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit ulteenloopende richtingen, later tijdelijk tot krachtig toenemend en naar Westelijke richtingen omloopend. De weerstoestand va^i hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: nevel: zwakke Z. O. wind, 9 gr. C. Vlissingen: betrokken: matige Zuidelijke wind, 6 gr. C. De Bilt: lichte regen, zwakke Z. Z. O. wind, 6 gr. C. Groningen: betrokken, zwakke O. N. O. wind, 5 gr. C. Maastricht: lichte regen zwakke Z. W. wind, 7 gr. C. BÜITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressiekern heeft zich van Zuid- doorwegen en Zweden verder in Noord- Oostelijke richting verplaatst en bevindt zich thans over de Oostzee bij de Zuid- Westkust van Finland. Ze is daarbij opge vuld tot 1000 mbar. Terzelfdertijd ver plaatste zich een rug van hoogen lucht druk van de Faroer naar Zuid-Noorwegen. Deze nam daarbij in beteekenis toe tot 1010 mfcar. In het hooge Noorden blijft het zeer koud, hoewel de temperatuur er sedert gisterenmorgen iets is gestegen. Op Spits bergen vriest het nog 19 graden. De hooge druk over Groenland van 1015 mbar neemt in beteekenis af. In ons land is wat regen gevallen onder invloed van storingen, die zich van Frankrijk naar onze omgeving bewogen. Op den Oceaan schijnt de de pressie-activiteit toe te nemen. Een sto ringsfront is uit het Westen ons land ge naderd en doet hedenmorgen zijn invloed hier gelden. De temperatuur is daarbij iets gedaald. Door het ontbreken van vele be richten uit het buitenland is d£ intensiteit van deze storingen moeilijk te beoordee- len. Het maximum over Centraal-Europa nam sterk in beteekenis af. De hoogste luchtdrukwaarden (ongeveer 1017 mbar) worden thans nog op den Balkan aange troffen. Het Azorenhoogedrukgebied breid de zich iets naar het Oosten uit, zoodat in Portugal hedenmorgen barometerstanden van 1025 mbar voorkomen. LUCHTTEMPERATUUR. 8.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 7.06 uur tot Donderdagmorgen 4.59 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 4 April voorm. 0.50 en nam. 1.15 uur. Maan op 4.04 Donderdagochtend. Maan onder 3.24 uur Donderdagmiddag. Burgerliike Stand LEIDEN. Geboren: Geertruid d. van A. Keijzer en M. v. Houten Jannetje d. van I. Mat tere en J. Dubbelaar Petrus Eduard z. van H. Bunnig en A. M. Slewe Overleden: J. v. d. Waals hsvr van: G. G. Briejer 60 j. P. J. Lut wedn., 75 j. Getrouwd: J. P. v. d. Hoeven jm en W. H. A. E. de Blécourt jd. Ondertrouwd: C. de Bock jm 25 j. en H. H. Teegelaar jd 22 j. F. v. d. Mark jm 28 j. en M. C. v. Es jd 29 j. DRIE NIEUWE BUITENGEWONE HOOGLEERAREN AAN" DE AMSTERDAMSCHE UNIVERSITEIT. De gemeenteraad van Amsterdam heeft hedenmiddag benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de praehistorie aan de ge meente-universiteit professor dr. A. E. van Giffen te Groningen, tot buitengewoon hoogleeraar in de geschiedenis en archaeo- logie van het Nabije Oosten dr. E. van der Meer, O.P., tijdelijk te Utrecht, en tot bui tengewoon hoogleeraar in de microbiologie der infectieziekten mejuffrouw dr. A. Char lotte Ruijs, te Amsterdam. Dr. A. E. van Giffen Albert Eggs van Giffen werd in 1884 te Noordhorn (Gr.) geboren en na het gym nasium te Sneek en Zutfen te hebben be zocht, studeerde hij aan de rijksuniversi teit te Groningen biologie en vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Leiden oudheid kunde. Van 1911 tot 1912 was hij assistent aan de universiteit te Groningen voor zoö logie. Van 1912 tot 1917 was hij conservator van het Rijks Museum van Oudheden te Leiden. Inmiddels promoveerde hij in 1913 te Groningen op een proefschrift „Die Fauna der Wurten". In 1917 werd dr. van Giffen wederom te Groningen benoemd en tevens belast met de leiding van het terpenonderzoek door de terpenvereeniging. In 1919 werd hij conservator van het provinciaal museum van Drente te Assen en inspecteur van de voor- en vroeghistori- sche afdeeling van het museum van oud heden in Groningen. In 1920 werd hij be noemd tot directeur van het biologisch ar- chaeologisoh instituut der Groningen Uni versiteit, welke functie hij tot nu toe be kleedde. In 1930 werd hij bovendien be noemd tot lector in de prae-historie en de Germaansche archaeologie. Vele publicaties verschenen van zijn hand en in 1932 werd hij benoemd tot lid van de koninklijke aca demie van wetenschappen. Dr. E. van der Meer O.P. Dr. E. van der Meer is pater Domini caan, ongeveer veertig jaar oud, en heeft STEEDS MAAR SNELLER! In negen minuten naar den Haag Met den a.s. Zomerdienst der Ned. Spoor wegen zal de rijtijd der electrische en Die- seltreinen weer verkort worden en zal de rijtijd van Leiden naar Den Haag terug gebracht worden tot negen minuten, ter- wel de rijtijd AmsterdamDen Haag 37 minuten zal worden. Voorts zal het oude materiaal op den lijn AmsterdamRotterdam gaandeweg ge moderniseerd worden. Op den lijn LeidenUtrecht komen, zoo als reeds gemeld, doorgaande Dieseltreinen te loopen die ook te Vleuten zullen stoppen. Daar de rijtijd ook verkort zal worden, zal men nu binnen het uur in Utrecht zyn. Al leen zullen stoomtreinen voor militairen op dit baanvak loopen. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND Men verzoekt ons te verwijzen naar een advertentie in dit nummer, betreffende de herkiezing van den hoofdingeland den heer J. Duinisveld in het 16e district van het hoogheemraadschap Rijnland. De stemming heeft morgen (Donderdag) plaats. Handelsregister K. van K. Wijziging. 1020. J. H. Teske. Leiden, Hooge Rijndijk 270. Handel in varkens. Uittr.: J. H. Teske, d.d. 10 Maart 1940. Nieuwe inschrijving. 7447. J. C. Teske. Leiden, Hooge Rijndijk 270b. Han del in varkens, koeien, kippen en paarden. E.: J. Chr. Teske, Leiden. ook buiten onze landsgrenzen bekendheid verworven als een der bekwaamste assyrio- logen. Hij studeerde aan verschillende universi teiten in de Assyrische en Babylonische taal, geschiedenis, letterkunde en archaeo logie. In 1931 promoveerde hij aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen cum laude op een proefschrift, getiteld: „Une correspon dence commerciale assyriennen de Capa- doce". Hij studeerde voorts te Jeruzalem en te Rome, waar hij tevens onderzoekingen deed, terwijl hij in Rome bovendien eeni- gen tijd als docent optrad aan het Institu- tum angelicum. In 1934'35 nam hij in opdracht .van de Fransche regeering deel aan opgravingen in Susa, de oude hoofdstad van hét oude Per- zië, en daarna was hij geruimetf tend werk zaam te Oxford, waar hij een belangrijk aandeel heeft gehad in een der voornaamste publicaties over Spijkerschrift, welke door de universiteit van Oxford werd uitgege ven. Vele andere wetenschappelijke publi caties van zijn hand vestigden zijn repu tatie als assyhioloog. Dr. A. Charlotte Ruijs. Mejuffrouw A. Charlotte Ruijs is in 1899 te Dedemsvaart geboren en studeerde me dicijnen te Utrecht en Groningen. In 1925 werd zij arts en in 1925 promo veerde zü op een proefschrift, getiteld „De verwekker der rattenbeetziekten". Na eenigen tijd bij het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam werkzaam te zijn ge weest, werd zij eerste assistente bij prof. van Loghem, en in 1928 werd zij benoemd tot privaat docente aan de gemeente uni versiteit te Amsterdam in de bacteriolo gie. In 1929 volgde haar benoeming tot bacte- riologe-serologe bij den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst te Amsterdam, terwijl zij sedert eenigen tijd chef is van het bacteriologisch laborato rium. Zij heeft een belangrijk en actief aandeel gehad in de organisatie der verschillende bloedtransfusiediensten, die den laatsten tijd in ons land en vooral in de hoofdstad tot stand zijn gekomen. AANBESTEDINGEN. Gisteren werd op het bureau van Ge meentewerken aanbesteed bestek no. 3: „het leveren van magazijnvoorraden, enz.", in 8 perceelen Daarop was als volgt ingeschreven: Perc. 1 Kramerijen, gereedsch., enz.: W. J. Laman, Leiden ƒ4447.48, Fa. J. Mon ster, Vreeswijk ƒ4173.37; N.V. IJzerh. Gebr. v. Campen, Nijmegen ƒ4124.37; Rouppe v. d. Voort's Ind. en Metaalmij. N.V., den Haag ƒ4087.25. Perc. 2, Loodgietersbenc-odigdh., enz.: Rouppe v. d. Voort's Ind. en Metaalmij. N.V., den Haag ƒ1015.68; N.V. IJzerh. Gebr v. Campen, Nijmegen ƒ974.41; N.V. Intern. Handelmy. „Imenexco", Leiden 964.81 Perc. 3, Kachelbenoodigdheden: Rouppe v. d. Voort's Ind. en Metaalmij. N.V., den Haag ƒ1888.74: M. Kiel, Leiden 1734.50; F. C. Poelijoe, Leiden 1724.96; N.V. IJzerh. Gebr. v. Campen, Nijmegen 1428.84. Perc. 4, Touwwerk: N.V. Intern. Handel mij. „Imenexco", Leiden ƒ292.80; Fa. J. Monster, Vreeswyk ƒ289.63; N.V. IJzerh. Gebr. v. Campen, Nijmegen 286.34; G. C. Bleys, Leiden f 279.36; Rouppe v. d. Voort's Ind. en Metaalmy. N.V., den Haag ƒ27121; N.V. De Goudsche Mach. Garen- spinnerij, Gouda f232.48. Pe-c. 5, Triplexplaten: Fijnhout- en Tri- plexhandel F. G. J. Beerkens, A'dam ƒ316.Gebr. Prins' Asbestcementhandel, Delft 248.80; Rouppe v. d. Voort's Ind. en Metaalmij. N.V., den Hsag ƒ240.40. XII. ONS STATION Dit verhaal verschijnt wel niet in de ru briek van Oom Wim, maar het begint toch met een raadseltje: Hoeveel reizigers gaan jaarlijks het sta tion van Leiden in en uit? Dik vijf millioen! Wat?! Het is geen drukfout dezen keer. De stationschef en wie den heer D. G. L. T. Slebos kent, mag aan zijn waarheidsliefde niet twijfelen heeft het ons met dag- cijfers aangetoond, toen we, na eerst ter sluiks den gang van zaken bespied te heb ben, in zijn heiligdom doordrongen. Het is een getal, om zelfs Amerikanen te verbluf fen, en zeker geschikt om het leelijke, tan- delooze station met een nimbus van ge wichtigheid te omstralen. Het is en blijft een misbaksel, en wie het aandurft, stiekem brand te stichten, kan rekenen op den dank der natie en een gun stig rapport van de reclasseering. Er liggen plannen klaar voor een nieuwe spoorhof, dat een vroolijk glazen paleis zal worden gelijk het Amstelstation, maar de vrees knaagt, dat de mobilisatie roe., in het eten heeft gegooid, en nog millioenen men- schen op en af mogen klauteren over de Leidsche „brug der zuchten". In zijn facie vertoont het volkomen uit gewoonde gebouw een misleidende en mis lukte staatsie. De architect, naam onbekend en ook niet de moeite waard, heeft vier Co rinthische, gegroefde zuilen tegen den voor gevel gepoot, met, als toppunt van artistiek vernuft, een steenen spuug-lok boven het alziend oog van het groote venster. Den middag, dien wij in het station heb ben doorgebracht, was er een van ingetogen amusement. Eerst hebben wij. op de wijze van detectives, de binnen-komende menig te verscholen gadegeslagen; /an de hon derd moesten minstens twintig haastig-spoe- denden zich bukken en grabbelen naar dubbeltjes en centen, die bij ylings opstrij ken van het wisselgeld een kringloop over den vloer uitvoerden. Er staat in de hal een lessenaar voor het afstempelen van coupon-boekjes, waarbo ven in keurige inkt-letters het tekort van de spoorwegen noopt tot zuinigheid met drukwerk! een „vriendelijk verzoek hier op geen stempels te plaatsen". Ons volk wil niet bevoler worden, maar aan beleef de verzoeken, heeft het lak; het bordpapie ren vermaan is overdekt met stempels. Gut, gut, wat grappig! Je zoudt het toch niet zeggen, dat wij zoo geestig zijn, wanneer je, op het perron gekomen, een wandeling maakt langs de ga lei ij van verveelde gezichten op de ban ken en de ijsbeer-parade opneemt van vol komen uitdrukkings-looze menschelijke maskers. Op een station loopen de menschen óf te hollen óf zich te vervelen. Die zich ver velen, drentelen plechtstatig op en af met bevroren snuiten en bestudeerde hanen- tred. Zij reizen allen incognito. Polderjon gens, met lefzakdoekjes en slobkousen, wen den voor burgemeesters te zijn, en de burge meester van Onderbroek-aan-den-Rijn tracht de toeschouwers diets te maken, dat hij Kamerlid is Boerenmeisjes willen voor studentjes doorgaan, en huzaren voor ge neraals, die toevallig de sterren thuis heb ben laten liggen. De militaire stationswacht maakt een kiesch gebaar. Een van de generaals loopt met zijn kraag open, en, evenals aan de da mes bij een pauselijke audiëntie, wordt hem beduid, dat hij in zulk décolleté niet op reis ken gaan. Treinen schuiven aan vol met pratende en sinaas-appel-etende menschen achter glas opgesloten aquarium-bewoners. Je ziet de lippen bewegen als visschen, die naar adem snakken. Er komt een trein uit Haarlem binnen. De run begint. Nagezeten door ten koppel spook-honden draaft een processie van laat komers holderdebolder struikelënd, strom- pttend de vervelooze Scala Regia op, waar het. getij verloopt en ineenvloeit met een tegengestelde strooming. Nergei^s worden Gemeentel. Aankondiging SCHOUW VAN WEGEN, LANEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat te be ginnen op 11 April 1940, krachtens het be paalde bij artikel 17 der verordening van den 6en Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15), laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 9en Juli 1928 (Gemeenteblad No. 22) op wegen, lanen, straten enz. en wa teringen en slooten, schouw zal worden ge dreven over alle wegen, lanen, paden, stra ten, kaden, pleinen, hofjes stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bij zonder eigendom zyn, en, zonder verhin dering, door of vanwege rechthebbenden, voor het publiek verkeer open staan, als mede over alle wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behoorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en derge lijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 April 1940. 1654 AGENDA LEIDEN. Donderdag, Bureauzitting R.-K. Reclassee- ringsvereeniging afd. Leiden, St.- Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerk- gracht 32, 89 uur nam. Donderdag opvoering operette „Stehinder- hannes", St. Antoinus*luibhuis, Mare 43, aanvang 8.15 uur. Zondag operette etc. (zie/boven). De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 30 Maart tot en met V r ij d a g 5 April a.s. waargenomen door apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. meer stille verwenschir.gen geuit, dan bij deze botsing van meeningen. Waarom laat prof. Goudriaan niet liever de tremen een paar minuten later arriveeren, dan de dienstregeling aangeeft? In twee vertrekken van het stations-ge bouw wordt de gastvrijheid tegen betaling uitgeoefend. De 3e klas wachtkamer is niet anders dan een enorm schaftlokaal, met in het midden een kachel, gevangen in een kooi. De van de kolommen neer-hangende kamerplanten, die 't tegen de rook niet kun nen bolwerken en lijden aan haar-uitval, maken de stemming in dit vertrek nog een beetje armtieriger. Veel genoegelijker en bepaald knus is het recreatie-oord voor de uitverkorenen, die tweede- en eerste-klasse reizen, ofschoon de meeste bezoekers slechts een bruin kaartje zouden kunnen vertoonen. Tafeltjes keurig gedekt; narcissen in vazen; een rijk-voorzien buffet. Nu de winter ver strijkt is de zuurkool met worst afgeslagen en gebracht van 1 op 90 cents. Hoe heet dat hondje, ober? informeer- do Venator, die vreesde niet genoeg copy te kunnen verzamelen, en zijn aandacht ves tigde op een vet rolmopsje, dat zich hier thuisvoelde. Tommy, meneer. Even later kwam een zwarte kat binnen sluipen. Hoe heet die poes? ober. Ik moet zeggen, dat deze ober het zéér ver geschopt had in de kunst van kellners en diplomaten, welke verge, dat zij nooit mogen laten blijken, iemand volslagen id;oot te vinden. De kat heet Moortje. Een vluchtige inquisitie werd nog inge steld in de boeiende lectuur op de leestafel Dierenbescherming en Christian Science en toen was de tijd gekomen, om het den stationschef lastig te maken. Dit wordt dus een vervolg-verhaal. VENATOR VAGANS. Perc. 6, Metselmaterialen: Bouwmat. M. Luyten N.V.. Lekkerkerk ƒ3031.39; N.V. Leidsche Schelpkalkbrandery „Trio", Lei den ƒ3022.15; Bouwmaterialen S. Bennink, Leiderdorp 3020.15; N.V. Fil. Kalkfabr. v.h. Van Dyk Co., Leiden ƒ2979.75; Fa. P. Fontein Zn., Leiden ƒ2889.30; N.V. Wernink's Kalkfabr., Leiden ƒ2882.35; N.V. Bouwmaterialenh. Tegelaar Co., Lisse 2678.90. Perc. 7. Schoonniaakgereedsch., kwasten, enz.: M. Langezaal Zoon, Leiden ƒ588.34; G C. Bleys, Leiden f 512.05. Perc. 8, Machinekamerbenoodigdheden: N.V. Techn. Bur. v.-h. Van Duuren, Lei den 359 45; M Langezaal Zoon, Leiden 357.—, Fa. J. Monster, Vreeswijk f 333.10; Elsbach's Chemische Vaseline, Olie- en Vetind. N.V., Oss 326.— De gunning is aangehouden. Verder werd aanbesteed: bestek no. 4: „Het leveren van hout in 4 perceelen. Hiervoor was als volgt ingeschreven: Perc. 1, Vuren- en grenenhout: N.V. Im port en Export van Overzeesch hardhout C. v. d. Berg. A'dam ƒ9814.53; N.V. Hout handel v.-h. P. Rot Cz., Westzaan 8986.13; N.V. Houthandel v.-h. Joh. Damen, 's-Gra- venhage ƒ8384.40. Perc. 2, Gecreos. dennenhout en grenen palen: NV. Import en Export van Over zeesch hardhout C. v. d. Berg, A'dam 1555.20; Mij. tot Houtbereiding tegen be derf, Amsterdam ƒ1117.Hupkes' Hout handel N.V, Dieren 1068.20; P. J. v. d. Hagen Zn., Boxtel f 1062.—; N.V. Hout zagerij en Houthandel van Felix Clercx, Helmond ƒ986.80; B. H. Groot Bramel, Vorden f 928.40. Perc. 3, Inlandsch eikenhout: N.V. Im port en Export van Overzeesch hardhout C. v. d. Berg, A'dam ƒ2036.77; P. J. v. d. Hagen Zn., Boxtel 1748.—; N.V. Hout handel v.-h. G. B. Kemperman, Silvolde 1619.—; Fa G. Wijma Zn., Apeldoorn 1558.11; B. H. Groot Bramel, Vorden ƒ1522.38; N.V. Houtzagerij en Houthandel van Felix Clercx, Helmond 1519.50; Louis v. d. Eerden, Boxtel 1488.Hupkes' Houthandel N.V., Dieren ƒ1487.97; Joh. Raaymakers Houthandel N.V., Helmond 1325.29. Perc. 4, Gecreosoteerd inlandsch beuken hout: N.V. Import en Export van Over- eesch hardhout C. v. d. Berg, A'dam ƒ932.58; Hupkes' Houthandel N.V., Dieren ƒ792.22; Fa. G. Wijma Zn„ Apeldoorn ƒ774.66; N.V. Stoomhoutzagerij „Wilpsches Dyk", Wilp (Gld.) ƒ763— ;B. H. Groot Bramel, Vorden ƒ702.14; N.V. Houtzagerij en Houthandel van Felix Clerx, Helmond 654.62. ten belangrijk bericht over de goedgekeurd bij Min. Besl. van 27 Jan. '40, 2de afd. No. 1158 en van 18 Maart 1940, 2de afd. A, No. 1158, ten bate van het Kath. Com. van Actie „Voor God" en de R.K. Centrale „Voor Onze Gemobiliseerden" (V.O.G.) vVanneer U nog mede wilt doen met de tweede trekking, welke zooals herhaaldelijk is aangekondigd, op 16 Mei a.s. wordt gehouden, zult u zich moeten haasten. Want ook voor de tweede trekking is de wettelijke limiet bijna bereikt, zoo dat de inzending voor de tweede trekking waarschijnlijk over eenige dagen gesloten zal worden. Zend Uw kaart dus spoedig in. Er worden twee trekkingen gehouden met in totaal: 30 hoofdprijzen en 3000 andere pr., ter waarde van 24000. Eerste trekking op 10 April: mede trekken alle ingezonden lotkaarten, welke vóór of op 13 Maart bij het Secretariaat zijn binnengekomen. Tweede trekking 16 Mei a.s.: mede trekken alle ingezonden lotkaarten, welke na 13 Maart bij het Secretariaat zijn bin nengekomen. Alle lotkaarten welke op 3 Maart aan alle R.K. kerken werden uitgedeeld of later zijn ontvangen, blijven geldig. Lotkaarten kunnen nog besteld worden bij Postbus 2, Heemstede. 1687 Moéilijk kan een kwartje beter worden besteed. v

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2