NATIONALE PAASCHLOTERIJ1940 Toerisme bi) honk Trekkingen 10 April en 16 Mei a.s. Hebt II Uw kaart al ingezonden? WOENSDAG 27 MAART 1940 OE cnuSANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnem'xntsprUs; voor L«l<len it cent per week; 2.50 per kwsrtaal. BU onze «genten /O cent per w**k; f ft.60 per kwartaal. Franco per povt 2.05 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogster 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. BOE WORDT HET WEER 7 PLAATSELIJK NACHTVORST. De Bill seint: Verwachting: Aanvankelijk iets kouder, hier en daar met lichte nachtvorst op voor den wind beschutte plaatsen, overdag zelfde tem peratuur, wisselende bewolking, plaatse lijk enkele buitjes, krachtige tot matige Noord-Westelijke wind. Nachtvorstverwachting; Het K. N. M. I. te De Bilt deelt mede: De algemeene. drukverdeeling is thans gun stig voor het optreden van plaatselijke lich te en later wellicht matige nachtvorst in de komende nachten, vooral op voor den wind beschutte plaatsen. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: betrokken, matige N. W. wind, 4 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, matige N. N. W. wind, 5 gr, C. De Bilt, motregen in het laatste uur ma tige N. W. wind 4 gr. C. Groningen: betrokken, krachtige N. W. wind, 3 gr. C Maastricht: matige regen, matige Wes telijke wind, 4 gr. C. BÜITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De gisteren genoemde depres^jekern, die toen over het Engelsche Kanaal gelegen was, is ons land gepasseerd en bevindt zich thans over Denemarken. Daarbij is deze depressie nog wat dieper geworden, zoodat thans in de kern luchtdrukwaarden van 983 mbar voorkomen. Van het Westen uit nadert een belangrijke drukstijging, die zich over ons land uitbreidt. Tenge volge van de verplaatsing van de depres sie- en de daarop volgende flinke stijgingen van den barometer in het Westen is de wind in onze omgeving naar Noord-West geruimd. Daarbij kwam ons land in de koude luchtstrooming, zoodat de ochtend- temperatuur hier gemiddeld 4.5 graad is gedaald. De depressie over Denemarken veroorzaakte zwaren sneeuwval in Zuid- Noorwegen. Ferder meldt 21 m.m. hetgeen overeenkomt met een 21 cm. dikke sneeuw laag. Aan de Noorsche kust blijft de tem peratuur onder het vriespunt. In de rand staten waait een krachtige Zuid-Oosten wind en valt regen en sneeuw. Het maxi mum van 1035 mbar over Groenland neemt in beteekenis of. In het geheele Noord- Westen blijft het zeer koud. Aan de Oost kust van Groenland vriest het 28, op IJs land plaatselijk 8, op Janmayen 9 graden, terwijl op de Faroer de temperatuur tot 4 graden onder nul daalde met stormachti ge Noordenwind. Het gebied van hoogen luchtdruk van 1030 mbar bij de Azoren is weinig van intensiteit en plaats veranderd. Het breidde zich iets in de richting van het Iberisch Schiereiland uit. LUCHTTEMPERATUUR. 6.9 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 6.54 uur tot Donderdagmorgen 5.16 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 28 Maart voorm. 5.55 en nam. 6,20 uur. Maan op 11.26 uur Woensdagavond. Maan onder 8.29 u. Donderdagochtend. HET EDELE OUDE AMBACHT GAAT HERLEVEN. Radio-uitzending van de N.RJLM. Op Zondag 31 Maart a.s. zal die Ned. R.K. Middenstandsbond in het program van de K.R.O. zijm maandtelijkscbe uitzen ding doen verzorgen. Geduren.de 20 minu ten zal drs. Kees Braun diverse facetten ■belichten van de beteekenis, die het edele oude ambacht ook nog in dezen tijd of we derom in dezen tijd in het bedrijfsleven heeft. Voor deze uitzending „Het edele oude ambacht gaat herleven", zal in breedie lering groote belangstel ling bestaan. In een tijd van vervlakking op menig ge bied, voorwaar een verheugend en moed gevend verschijnsel De uitzending heeft plaats van 12.15 tot 12.35 uur. RECHTZAKEN Haagsclie Politierechter Zijn mede-kostgangers bestolen. Trots het feit, dat H. V., afkomstig uit Leiden, reeds driemaal een voorwaarde lijke veroordeeling gekregen had, heeft hij niet geschroomd om drie mede-kostgangers, die met hem in een kosthuis in den Haag waren, te bestelen. Het waren thans sok ken, schoenen, dassen, een pantalon en een jas. De Officier vond het een ernstig feit, om mede-kostgangers, die het ook niet breed hebben, van hun dagelijksche benoodigdhe- den te berooven. Rekening houdende met het feit, dat de voorwaardelijke veroordee lingen niet geholpen hebben, eischte spre ker thans drie maanden gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde verdachte conform den eisch. De verzwegen erfenis. J. T., afkomstig uit Leiden, had geen werk en genoot dus steun. Mocht hij even tueel echter uit andere bronnen inkomsten genieten dan moest hij dat natuurlijk op geven. Nu wilde het geval, dat er een oom van T. gestorven was, die hem een bedrag van 551.96 had vermaakt. Verdachte vond het jammer, dat hij dit bedrag nu op moest ge ven aan „den steun", dus had hij het ver zwegen en bleef gewoon stempelen. Ver moedelijk had hij echter grootere uitgaven gedaan dan hij van zijn steun kon doen, waardoor de erfenis in het volle licht was komep te staan. Eerstens zal hij het te veel ontvangene nu terug moeten betalen en tweedens eischte de Officier een maand gevangenisstraf. De Politierechter wilde hem nog een kans ge ven en veroordeelde verdachte tot drie maanden gevangenis voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Rijwieldiefstal Zekere F. uit den Haag had te L e i d- schendam een rijwiel te koop aangebo den, welk vehikel hij gestolen had. De Officier'vond het feit ernstig en eisch te vier maanden gevangenisstraf. De Poli tierechter, uitspraak doende, veroordeelde verdachte tot twee maanden gevangenis straf. Leiden, 26 Maart 1940 PERCEEL BREESTRAAT 117 Nu met „motorische" snelheid aan den afbouw van het stadhuis wordt ge werkt, waarbij ik niet wil denken aan den uitspraak van pessimisten, die beweeren, dat de voltooiing nog wel twee jaren op zich zal laten wachten, heb ik mij afge vraagd, welke plannen zou de gemeente hebben met het perceel Breestraat 117, hetwelk zij voor een tiental jaren, vergis ik mij niet, voor een „bagatel" van 70.000 heeft aangekocht, buiten overdracht en taxatiekosten. Denken wij daarbij aan de kosten over 10 jaren van onderhoudskosten, aflossingen van leeningen, grondlasten enz. enz., dan mogen wij toch zonder overdrijving aan nemen, dat op heden dit pand aan de ge meente 125.000 heeft gekost; immers eenige inkomsten aan huur of anderszins heeft het huis nimmer opgebracht. Het ge heele huis is steeds ter beschikking ge weest van den Architect-Stadhuisbouw, alleen de laatste 5 of 6 maanden is er een lokaal in gebruik van de afd. Militaire zaken (kostwinnersvergoedingen). Ik vraag mij af, is de tijd niet gekomen om nu al dit huis te ontruimen, het bureau, Stadhuisbouw" zou m.i. met eenige ver trekken kunnen volstaan, welnu, laat men dit bureau dan overbrengen in het daar nevens staande huis, Breestraat 119, ook zoo'n „winstgevend" eigendom van de ge meente, waarin verscheidene vertrekken ledig staan, evenzoo het onderdeel (kost winnersvergoedingen), hetwelk m.i. feite lijk thuis behoort in het gebouw Stille Rijn 3, waarin het bureau „Militaire zaken" is gehuisvest en waarin, vergis ik mij niet, nog eenige lokalen ongebruikt zijn. Wat zou er tegen zijn het „Stadhuis-bouw bureau" over te brengen in het gereed zijnde huis aan de Korenburgsteeg of nog beter in eenige vertrekken van het Stad huis zelf, al zijn die dan nog niet geheel af gewerkt? De Gemeente schijnt nogal moeite te hebben met het zoeken van gebouwen voor kazerneering van militairen, welnu, net groote perceel Breestraat 117 met grooten tuin en 3 toegangen, eeh 'aan de Breestraat, een aan de Wolsteeg en een aan de Lange- brug en hetwelk totaal is uitgewoond en> waarin niets valt te vernielen, zou m.i. een uitstekende gelegenheid bieden militairen te huisvesten, waardoor ook wederom een schoolgebouw voor zijn bestemming zou kunnen vrijkomen. Mijnheer de Redacteur, is hier niet een taak weggelegd voor de Wethouders van Onderwijs en Gemeentewerken en wat zeker welkom zou zijn: de Gemeente ontvanger zou zoo waar nog huren te in- casseeren krijgen. U bij voorbaat dankend voor de plaatsing E. DE ONTSIERING VAN DE KAGERPLASSEN. Met de Paaschdagen ben ik eens een kijk je gaan nemen op de Kagei*plassen, omdat u schreef over een keet op het eiland Fal- jeril. Nu ik moet zeggen, het is meer dan verschrikkelijk, wat men daar gebouwd heeft en ik kan me bijna niet voorstellen, dat Warmond de bouw van dit onze mooie Kagerplassen zoo ontsierende stuk loods heeft toegestaan. Het schijnt, dat het als zomerhuis moet dienen. Ik zag er tenminste een heele familie in. De natuurliefhebbers en alle zeilers zullen de gemeente War mond dankbaar zijn, wanneer maatregelen genomen worden om deze leelijke keet, die naar mij is gebleken tot zomerhuis en boo tenbergplaats is ingericht, spoedig wordt afgebroken. Ik hoorde, men had niet eens vergunning tot den bouw van een zomer huis. Nu dat moet men in Warmond maar eens uitzoeken. Ook van andere zijden hoorde ik opmer kingen in dezen zin. Met vriendelijke dank voor de plaatsing, Uw abonné: WATERSPORTLIEFHEBBER. SPORT VOETBAL KICK SMIT. Vandaag heeft de Dekende international en Haarlem-speler Kick Smit definitief het besluit genomen zich uit het K.N.V.B.-ver band terug te trekken. Hij gaat spelen voor de vereeniging H.B.C. te Heemstede, welke vereeniging, zooals bekend, is ingedeeld in de eerste klasse van West II van den I. V. C. B.. Te zijner tijd zal Kick Smit waar schijnlijk als trainer van deze club en en kele andere vereenigingen optreden. Van dit besluit neeft Smit vandaag aan het bestuur van den K.N.V.B. bericht ge zonden. In een brief bedankt Smit, die niet minder dan 27 maal voor het Nederlandsch elftal is uitgekomen, alle officials met wie hij in den loop der jaren op vriendschappe lijke wijze heeft samengewerkt. In het bij zonder gaat zijn dank uit aan de leden van de Keuze- en de Technische Commissie, alsmede aan Bob Glendenning, den trainer van het Nederlandsch elftal. Dit besluit houdt natuurlijk ook in, dat hij Zondag a.s. te Rotterdam niet meer in het Nederlandsch elftal tegen Luxemburg zal meespelen. SDdt tcaii banden! Nou en óf II Sterk accelereeren, het gaspedaal forsch intrappen krachtig remmen en door de bocht scheuren", dat is haast even slecht voor de banden als rijden op te lage spanning. X DE STERRENWACHT Gelijk het een sterrenwacht van eenig fat soen betaamt, is ook de Leidsche gelegen op een berg. Het is niet zulk een hooge berg, als waar op de beroemde jongere zuster van Mount Wilson zich genesteld heeft; hij houdt hetmidden tusschen een zak zand en een duin-blinkert en kijkt nauwelijks boven de straatlantaarns van de Singel uit maar het is een berg, en, behalve dat, een schiereiland. Het terrein van de Sterrenwacht grenst aan een andere inrichting van gedegen we tenschap, de Hortus Botanicus, en vormt daarmede een curieuse tegenstelling. Of het een reactie is, of een gevolg van een vriendschappelijke plagerij, maar het moet ieder wel opvallen, dat terwijl in den Hor tus alle plantjes en boompjes pietepeuterig zijn geëtiketteerd, gewied en opgebonden, de.tuin van de Sterrenwacht 'n vorstelijke nonchalance voor harken en schoffels ten toon spreidt. Het is een volslagen wildernis, een brok oerwoud midden in de stad. Op de heuvelhelling groeien de boomen schots en scheef door elkaar en buigen zich, 'n sjaal van klimop omgeslagen, waag halzerig over het Singelwater heen. Men behoeft geen Indiaansche speurder te zijn, om 's zomers in het maagdelijk struweel de prenten van reuzen-beren te onderschei den, want zoo forsch en fier als hier bloeit de Berenklauw nergens. Wilde eenden en waterhoentjes hebben hier een veilig oord gevonden om de wie gen neer te zetten; en den geheelen zomer is het een gesnater en gekrielc van geveer de duikelaars. Met onverstoorbaar dédain, men zou zelfs zeggen met opgetrokken wenkbrau wen, ziet de Sterrenwacht neer op 't weel- dèrige leven aan haar voet. Zij houdt er zich niet mee bezig; dat is goed voor de buren te rechter en te linker, voor het Zoötomisch laboratorium en voor 's Rijks Plantentuin. Haar taak is niet van deze wereld. Als de avond valt, en Athene's uilen ruischloos "vliegen, zet ook zij groote oogen op en staart in de diepten van het matelooze heelal. De grijze geschuttorens draaien roevend op hun cirkels en openen een katten-oogen - breede spleet om de vèrd-agende kanon nen van helderziendheid op de sterren te richten. De waarnemingen zijn begonnen; we zullen de verkleumde heeren daarin niet storen. Het is arbeid van wiskundige pre cisie voor leeken een wel niet gesloten, maar onleesbaar boek. De directie van de Sterrewacht is in 't geheel met krenterig met het verfeenen van toestemmingen om het mannetje in de Maan te komen begluren. Het is ons echter nog nooit gelukt; telkenmale als wij 'n af spraak hadden gemaakt, werd een gordijn van regenwolken voor het sterren-panora ma getrokken en ue kazematten rond de ge- Gemeentel. Aankondiging GEMEENTELIJKE REINIGINGS- EN ONTSMETTINGSDIENST. De Directeur van den Reinigiingts- en Ontsanettimigsdienst dieelt mede, dat dien in gezetenen, aan wien DEZE WEEK een ge meentelijke vuilnisemmer wend uitgereikt, gelegenheid wordt geboden hum oude vuil nis-vaatwerk in de loopende week aan den ophaaldienst mede te geven. Hiertoe zal extra materieel worden iair geschakeld. wapende oogen bleven gesloten. Misschien; doch het is een boos vermoeden zonder grond, dat iederen keer de heer Veraart gepraaid werd. De Sterrenwacht dateert op deze verhe ven plaats van 1860; voor dien tijd, van 1632 af, moest men zich behelpen met een houten „sterrentoren", een wanstaltig ge vaarte op het dak van de Academie. Ons observatorium, is, na het Vaticaan- sche, het oudste ter wereld; het heeft een filiaal gesticht op den anderen kant van de aardbol, nabij Johannesburg. De linkerbuur, het Zoötomisch laborato rium is een gebouw van streng-weten- schappelijke saaiheid, wat welllicht een ver klaring inhoudt waarom, als wij goed zijn ingelicht, sommige studenten er feitelijk weinig anders doen dan naar buiten kij ken. De rechterbuur is onze beroemde Hor tus in 1587 gesticht door de heeren Kluyt en Clusius. Dat wordt een verhaal apart. Er rest nog een korte spanne singels, om de eindjes van het watercordon, dat de stad omsnoert, aan elkaar te knoopen. Het laatste stukje Witte Singel is bezet met drie instellingen van openbaar wel zijn, hoewel ieder dat welzijn door zijn eigen bril bekijkt: het Diaconessenhuis, de Doelenkazerne en het Leidsch Dagblad. De kwieke Diaconesjes met witte kappen en witte boezelaars vertroetelen in een ge bouw, dat veel grooter is dan aan de Sin gel-zijde toeschijnt, de zieke menschen, en met succes. In de Doelenkazerne, met een gloednieuw palace-hotel voor onze soldaten, wordt de jongelingschap geoefend in de krijgskunde en in het berijden van rossen. Dit laatste bedrijf trekt de onverholen belangstelling van slagersjongens, die de mevrouwen ge duldig laten wachten, in de hoop, dat een van de paarden op zijn achterste pooten gaat staan en de ruiter in het zand van de arena bijt. Ook de musschen komen onge vraagd in zwermen op het appèl. Een der gelijk buitenkansje als langs de singel gracht ligt opgetast, waar zal men dat in onze gemechaniseerde en bovendien haver- schaarsche tijd zoo makkelijk vinden? Het gebouw van het Leidsch Dagblad, sluitsteen van de Singel, is een schepping van Dudok. Het verwekt tweestrijd in den boezem van den beschouwer, of hij het mooi zal vinden ja dan neen. Het is in ieder geval een bijzonder, geenszins burgerlijk product en dat lijkt ons al een aanwij zing ten goede. En hiermede is de Singelloop uit. Wordt Rembrandt dan vergeten? Dat nooit! Maar Rembrandt krijgt zijn beurt, wanneer we in de Weddesteeg zijn aangeland. De Hortus houden wij nog in petto tot een volgenden keer. VENATOR VAGANS. BIOSCOPEN TE LEIDEN THEAlLh HOOFDFILMS INHOUD AANVANÜSULx. KEURING Casino; De Roos van Was hington Square. (Tyrone Power). Alice Faye, Al Jol- son). Charley Chan in de moordkamer. (War ner Oland). Speelfilm Geheimzinnig iederen avond 8 uur ondag 4 uur en" 8 uur Zaterdag en Woens dag half drie mati- née Toelaatbaar v. volwassenen Lido: Goodbye Mr. Chips (Robert Donat, Greer Garson). Speelfilm Iederen avond 8,15 u. Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinee. Goedgekeurd. Luxor: Kouwe Drukte. (George Form-by) Twee Pientere Jon gens (Jackie Coo per, Freddie Bartho lomew). Komisch Avontuur lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur lederen middag ma- tinée behalve Vrij dag. Goedgekeurd. Trianon: Rex: Het Vreemdelingen legioen (Stan Laurel Oliver Hardy). Heerschers der Zee. (Douglass Fairbanks Jr.. Margaret Luck- wood). 't Begon in China (Clark Gable, Myr- na Loy). De vliegende Zot (Joe E. Brown). Komisch Avontuur Speelfilm Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 2 7 uur Saterdag en Woens dag 2 uur matiné. lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Iederen werkdag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd. Goedgek. bij Ministr. besluit van 27 Januari 1940, 2e afd. No. A. 1158 en van 18 Maart 1940, 2e afd. No. A. 1138 2 x 15 hoofdprijzen 2 x I5Q0 andere prijzen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2