MANOEUVRES VAN HET NEDERLANDSCHE VELDLEGER. Avontuur Venezuela. 3)e ^cictocJie (Souftmit Het Nederlandsche Veldleger op manoeuvres. Pontonwagen na pontonwagen, alle beladen met twee hall pontons, rukken op naar het terrein voor de brugslag Transport over de rivier Met behu<p van opgepompte drijtzakken worden wielrijders en motorrijders van het Nederlandsche Veldleger bij de manoeuvres overgezet Jhr. mr. D. Rutgers van Rozenburg Is benoemd tot rechter in de Arrondis sementsrechtbank te Utrecht Detailwerk van den brugs'ag tijdens de jongste manoeuvres van het Nederlandsche Veldleaer Nog slechts het bovengedeelte van de .Friesland", die op het IJselmeer was Z K H. Prins Bernhard woonde in de afgeloopen week de gezonken, steekt boven water uit Men is thans begonnen met het bergen der manoeuvres van het Nederlandsche Veldleger bij. De lading bhk, die zich in het schip bevindt Prins in gesprek met enkele officieren Mei het bergen der lading blik, welke zich nog in de tijdens de vorstperiode op het IJselmeer gezonken .Friesland" bevindt, is een aanvang gemaakt Tegelijk met het eerste gedeelte komt ook de duiker, die bij de werkzaam heden behulpzaam is, boven water FEUILLETON in Naar het Amerikaansch van R. HARDING DAVIS. (Nadruk verboden). 33) In de tuinpoort stond Senora Rojas, haar arm in dien van Pino Vega. Het tweetal werd beschenen door het maanlicht. Roddy kon niet nalaten even te gnuiven. Zijn zelf verwijt liet hem in den steek, nu de stand der partyen zoo ongelijk werd. Hy had al leen maar een sportief gevoel van gevaar. Het was geen tijd voor berouw of zelfver wijt. Er werd nu alleen maar van hem ge- eischt, dat hij vlug handelde en zijn hoofd helder hield. Roddy voelde zich of hij een base-ball wedstrijd speelde; alleen het aan moedigende geroep en 't gejuich van in spanning verkeerende toeschouwers ontbra ken. De spelers van de andere partij za ten hem op de hielen en de ruimte, waar in hij zich kon omkeeren en weghollen, werd steeds kleiner. Ze hadden hem bijna, nog één oogenblik en de bal zou hem raken. Het was hoog tijd, vond Roddy, om te ..glij den" en hij gleedin het water voordat Inez begrepen had wat hij ging onderne men! Er was niets dan een flauw geplas en een even sterker lichten van het water. Roddy's handen klemden zich nog aan den tand van den steiger en Inez ging op haar knieën lig gen en bracht haar gezicht vlak bij het zijne Kom terug! zei ze angstig. Kom terug! U zult verdrinken! En de haaien! Met haar beide handen trok ze aan zijn mouw. Roddy keek even naar de maan. Hij zag, dat een vriendelijke wolk hem te hulp kwam. Hij begreep, dat hij zich nog even kon schuilhouden; hij zou kunnen weg zwemmen, terwijl de wolk over de maan gleed. Hij maakte Inez handen los en zag terwijl hij water trapte en bijna niet durf de ademhalen, hoe de lantaarns der politie agenten stil stonden by den steiger. Toen klonk angstig roepend Senora Roajs' stem: Ben je daar, Inez?, riep ze Er kwam geen antwoord. Roddy klemde zijn handen weer aan den rand van den steiger en trok zich omhoog, bang, dat het meisje een zwaren strijd met haar gewe ten voerde. Inez lag nog geknield in de schaduw, haar gezicht was nog dicht bij hem. Geef antwoord, zei Roddy bevelend. Re kom heusch wel terecht. Hij lachte zachtjes, plagend - t hief zijn gezicht dicht bij het hare. Op zoo'n avond fluisterde hij, zwom Lean der over de Hel lespont. Waarom? Omdat hij Hero het liefste meisjes op de wereld vond! Inez sprong overeind met een onderdruk ten uitroep, half van ergernis, half van verlichting dat hij de situatie zoo luchtig en gemoedelijk opnam en stapte in het lichl van de maan. Ja, ik ben hier, riep ze. Pedro is by me. Op hetzelfde oogenblik schoof de donke re wolk voor de maan en Roddy liet, zoo onhoorbaar als een waterrat, den steiger los en zwom weg, de haven in. Bij de tuin poort hieven de twee politie-agenten hun lantaarns op en hielden ze voor Senora Ro jas' gezicht. Vega keerde zich woedend naar hen toe. Wat doen jullie?, vroeg hy. Wilt u v/eten wie ik ben? Ik ben Kolonel Vega. Zeg dat tegen je chef. Ga weg! Hij maakte een gebiedend gebaar en de twee mannen gehoorzaamden mokkend. Toen ze weg waren zuchtte Senora Rojas verlicht, maar de hand, die op Vega's arm rustte, beefde. Lieve mevrouw, klonk het vol zelfbe wustzijn, als i k hier ben, zal er heusch niets gebeuren. Vega hoopte, dat Inez het succes van zijn manhaftig optreden zou hebben gezien, maar deze hoop was ijdel. Met haar hancten tegen haar borst ge drukt, met een bezorgden blik in haar oogen. stond ze in angstige aandacht te sta ren naar een klein, lichtend golfje, dat zich langzaam naar zee bewoog. In de „patio" van Rcddy's huis lag Pe ter luid uitgestrekt in een dekstoel. Bij zijn elleboof stond een koele dronk en tus- schen zijn vingers had hij een groote s» gaar. Tegenover hem. in een anderen stoel, lag Vicente. Tegen middernacht was de dokter, die terug kwam van een patiënt en die licht zag op de binnenplaats van Roddy's huis, komen aanloopen. Dat be zoek kwam Peter buitengewoon slecht ge legen. Roddy was nu als vier uur weg en Peter maakte zich langzamerhand werk^lyk ernstig ongerust. Hij wist met welk doel Roddy was uitgegaan en het leek hem lang niet onmogelijk dat de roekelooze jongeling door een kogel getroffen was, toen hij over den tuinmuur klom of dat hij nu achter de tralies van het „Cartel" zat. Peter was heelemaal riiet in een stemming om be zoekers bezig te houden, maar de bedien den waren al naar bed en toen Vicente klopte had Peter zelf de deur open gedaan. Op eiken anderen avond zou zyn bezoek heel welkom zijn geweest. Hij was een in telligente jongeman en door zijn studietijd in de Vereenigde Staten had hij denzelf den kijk op de dingen gekregen als Roddy en Peter; daarbij kwam dat zijn verhalen over-zijn land en het hunne hoogst verma kelijk waren. Hy was hoogst verontwaar digd geweest ove7 Rodoy's aanval op Ge neraal Rojas, maai de Amerikaan had hem een excuusbriefje geschreven en Vicente v/ilde door dit late en dus weinig vorme lijke bezoek toonen, dat ze weer vrien den waren. Het was een zware beproeving voor Pe ter's zelfbeheersching. Ieder oogenblik werd zijn angst om Roddy grooter en hij durfde zijn ongerustheid niet toonen in tegenwoordigheid van zijn bezoeker. Hij voelde zich geweldig verlicht, toen hij uit den tuin het welbekende fluitje hoorde en een stem, die vroeg: Heb je iemand by je? De stem klonk opmerkelijk zwak, maar het was toch zonder twijfel Roddy's stem. Onze vriend Vicente, lichtte Peter waarschuwend in. Op hetzelfde oogenblik stond Roddy, half gekleed en druipnat, wankelend in de deur. Goeie genade!, riep Peter verschrikt. Roddy grinnikte onbenullig en liep. de deurpost loslatend onzeker naar de tafel, waarop de flesschen en glazen stonden. Geef me wat te drinken, momplde hij. Je moet kinine hebben, zei Vicente. Hoe krijg je het in je hoofd om 's avonds te gaan zwemmen. Dat is waanzin. De koorts. Hij vloog naar de hall, waar hy zijn me dicijnkistje had gelaten en Peter holde weg om een badjas te halen. Toen ze terug kwamen hoorden zij het gerinkel van bre kend glas en toen ze de „patio" weer be reikten, vonden ze Roddy languit op den vloer liggen. Op hetzelfde oogenblik kwam een klei ne, oude man met haastigen stap uit den tuin en knielde naast hem. Het was Pe dro. Hij is dood!, schreeuwde hij vol ontzet ting, hy is dood! Zijn verdriet leek zoo echt, dat Peter en Vicente terstond overtuigd waren dat hy een vriend was en zonder zich verder af te vragen waar hij zoo plotseling vandaan was gekomen, beval Vicente, terwijl hij zelf brandewijn in Roddy's mond druppelde, Pedro, zyn lichaam te wrijven. Roddy gaf weer teeltenen van leven door zuchtend en proestend den ouden man een schop tegen zijn maag te geven. Ze sloegen de badjas om Roddy heen en legden hem op een van de gemakkelijke stoelen. Met een zucht van voldaanheid sloot hij de oogen. Wat idioot om flauw te vallen, hè, zei hij zacht. Ik schaam me dood. Ik heb ge wed. met de haaien.dat ze me niet konden krijgen. En ik heb het gewon nen! (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9