luchtgevecht de grens DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ffititóch vliegtuig, ftif £oêitfi neetge&ameti Moskou-Berlijn ZATERDAG 23 MAART 1940 31ste Jaargang No. 9599 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. AdY. en Abonn.-tarleven zie pag 2. Giro 103003. Postbus 11. LUMEN CHRISTI Toen het groeien van de duisternis dezer aarde door de huiveringwekkende Gods- moord schijnbaar zijn sinistere afsluiting gevonden had in de volledige dood van het Licht, brak dit plotseling nieuw én in over stelpende hevigheid als een orkaan van vreugden over de wachtende wereld open. Dat gebeurde op de morgen der Verrij zenis; de zon was nog niet op, maar in het rijk van den geest was reeds nieuw licht verschenen, blozend, strelend, verjongend licht. Een nieuwe aarde was begonnen, die eigenlijk niets anders dan het begin van een hemel op aarde was. Terrenis coeles- tia junguntur! Het hemelsche verbond zich met het aardsche. het goddelijke drukte zijn blijvend zegel op de menschelijke ver houdingen af. Een nieuwe schepping was werkelijkheid geworden, een tweede schep ping, die de eerste overschitterde met weergalooze glansen. De eerste had de strijd aanschouwd tusschen de duisternis en het Licht: nu trad het Licht te voor schijn, om niet meer te sterven; het Licht verwon; het rijk van het Licht had een aanvang genomen. Lumen Christi, „het Licht van Christus", het is de vervoerende juichkreet, die in de prille Paaschmorgen met stijgende klaar heid door het schemerduister van onze ker ken ruischt. Een licht vlamt aan, een drie voudig licht, beeld van de zalige Drie, die hun ééne vreugde vinden in het zalig be zitten van het Eéne, ondeelbare Wezen. En met zijn blinkend feestgewaad bekleed stemt de diaken de jubelende Paaschzang in: Exsultet jam angelica turba coelorum, laat de drommen der hemelgeesten juichen, dat thans de goddelijke geheimenissen in jubel verkondigd worden! Ja, dat ook de aarde juiche, die aarde, die gedoopt werd in de stralen van dit kuische, hemelsche licht! Lumen Christi! Vandaag moet de alles- overstralende heerlijkheid van Christus' Licht bezongen worden. Wat is dan dat Licht van Christus? Mocht de wereld toch allereerst eens beseffen, dat dit Licht een werkelijkheid, een wonder lijke, maar niet te loochenen werkelijkheid is. Niet een hersenschim, geen autosugges tie, geen opium voor het volk. Maar een oneindig diepe realitéit, waarbij deze gan- scne aarde verbleekt en met al haar pracht in het niet verzinkt. Christus zelf is Licht: „Ik ben het Licht der wereld", zegt Hij. Hij kwam om' Licht te zijn voor heel de menschheid, om in alle zielen een onuit sprekelijk Licht te ontsteken. Want dit is de verrukkelijke mededeelzaamheid van het licht: dat het zich geeft naar alle kan ten, zonder zelf te verarmen. Het licht geeft en het moet zich geven; waar maar spleten en kiertjes zijn, daar dringt het streelend en zuiverend in de duisternis door. Zoo kwam ook Christus in de wereld: om aan alle zielen, die Hem ontvangen wil den, een goddelijk Licht te brengen. Een goddelijk Licht: het Licht van God's genade. Het is zoo jammer, dat op den duur de schoonste woorden, die wij menschen gebruiken, aan slijtage onderhevig zijn en in onzen geest vervlakken tot het nietszeg gende schabloon van een gemeenplaats. Het Licht van God's genade! Velen zullen zeggen: o ja, dat kennen we wel. Duizend maal gehoord! In iedere preek wordt het allicht eens even aangeraakt. Het zegt ons niets, het gaat het eene oor in, het andere uit. Het maakt niets meer in ons wakker, het ontroert ons niet, het is geen openba ring meer. En toch is de realiteit van dit Licht zoo grenzeloos groot, dat het ons, arme menschen van vleesch en bloed, altijd opnieuw met verbijstering moet slaan. Want dat Licht van God's genade is niets anders dan een deelachtigmaking aan de goddelijke natuur, een mysterieuze om vorming van onze ziel, waardoor we aan God verwant worden, met zalige boeien van hemelsch licht geklonken aan Hem. Wij worden kinderen van God, kinderen van het Licht, zelve een Licht in den Heer. Dat is het Licht, dat Christus ons bracht, het licht van het goddelijke kindschap. We bezitten het hier op aarde onder de sluier van het Geloof; niettemin is het een he melsche werkelijkheid in onze zielen, het begin van het eeuwig Leven. Mochten we zóó eens het Paaschfeest zien: als de triomfantelijke herdenking van onze verheffing tot goddelijke staat, toen de Zoon van God, die een mensch werd als wij, stervend de dood, de straf der zonde ove-won en levend te voorschijn trad, om ons stralend voor te gaan en ons mee te voeren in den schoot des Vaders. We wa ren veraf door de zonde; we kwamen dicht bij door het Bloed van Christus: de Vader zag het beeld van zijn Zoon in onze zielen weerkaatst en liet ons als kinderen rusten aan zijn hart. Maar het ware Paaschfeest kunnen we slechts vieren, als we den geheelen Chris tus aanvaarden 'willen. We zijn Licht in den Heer geworden: we moeten dan ook wan delen als kinderen van het Licht. Het duistere, alles, wat het Licht niet verdraagt, alles, wat God onwaardig is, moet uit ons leven verdwijnen! Dat moet het Licht van Christus ons brengen. Want dit Licht is een hemelsche koestering, het is ook een bron van godde lijke kracht, het is vuur uit de Rots, dat de gloed eener heilige levensvernieuwing in onze zielen ontsteekt. Laat ons bidden om deze gloed in het schoone gebed, dat de Kerk, onze Moeder, bij de aanvang van het Paaschfeest tot den Vader omhoogstiert: „O God, die door Uw Zoon, den hoeksteen, het vuur uwer klaar heid aan de geloovigen hebt geschonken, verleen ons door dit Paaschfeest zoo in hemelsche verlangens ontvlamd te wor den, dat we met zuiver gemoed tot de fees ten der eeuwige klaarheid mogen geraken. Amen". Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. Zoeterwoude, Paschen 1940. V Ariëns Het ontstaan van een nieuwe organisatie behoeft niet altijd të worden toegejuicht al kan zulk een organisatie het praedicaat katholiek dragen! Zoo is het ook met de verschijning van een nieuw katholiek tijdschrift. Van een van de jongste katholieke tijdschriften b.v. begrijpen wij nog steeds niet, al hebben we al meerdere afleveringen van a tot z door gelezen, wat de bestaansreden is, hoe de geldelijke uitgaven ervoor verantwoord kunnen worden. Maar wij willen ons defi nitief oordeel nog even opschorten. De bestaansreden van het jongste katho lieke tijdschrift is ons volkomen duidelijk en hartelijk sympathiek! Wij bedoelen: „De Vriend van Ariëns", geïllustreerd maand blad voor alle vrienden en vereerders van Ariëns (Ariëns-uitgeverij, Heerlen, 2 gld. per jaar). 't Is geen tydschrift, om te blijven be staan, jaren-lang. Dat zal ook o.i. niet lig gen in de bedoeling van de oprichters. Maar in een niet-te-lang-gerekt bestaan zal het héél veel goed kunnen doen. Wij juichen toe, wij zijn dankbaar voor dit streven, om de moderne heiligen-figuur van Ariëns te doen leven ond^.r ons volk ter leering. Kennen wij dezen g r o o t e, die nog zoo kort geledén onder ons leefde, wel anders, dan oppervlakkig? En dat is beschamend en dat is bedroe vend vöor onze eruditie, voor onze katho lieke cultuur. Ariëns goed kennen dat beteekent, met Gods genade, beter begrijpen de plaats, die wij, als Christen, moeten innemen mid den in de moderne samenleving. Ariëns goed kennen dat beteekent, met Gods genade, dat wij zelf geestelijk rij ker, zedelijk beter worden. Daarom hebben wij ook toegejuicht de opvoering van „Het spel van de Kelk", een uitbeelding van Ariëns' leven (al hebben wij tegelijkertijd, na een opvoering in den Haag, de wenschelijkheid betoogd, dat het spel in sommige onderdeelen geschaafd, ge wijzigd zou worden), en het spijt ons, dat dit spel nog niet meer is opgevoerd. Er kan zoo'n prachtig stuk edele propaganda in zitten; er kan zoo'n nobele bezieling van uitgaan! De beste vrienden van Ariëns werken aan het nieuwe tijdschrift mee: Brom, Col- sen, de Greeve, Hoogveld, enz. Moge het Ariëns beter doen kennen, Ariëns in zijn practisch streven, om zijn mede-menschen beter, gelukkiger te ma ken. Aan nog als 't ware levende voorbeelden als van een Ariëns hebben wy behoefte. INZITTENDEN OMGEKOMEN OP GEÏNUNDEERD LAND TERECHT GEKOMEN De Nederlandsche regeeringspersdienst meldt: Gisteren omtrent het middaguur is bo ven Duitsch gebied in de buurt van de Ne derlandsche grens een gevecht geleverd tusschen een Britsch vliegtuig en een of meer Duitsche vliegtuigen. Het Britsche toestel heeft blijkbaar getracht een nood landing te maken en is neergekomen in een stuk geïnundeerd land op Nederlandsch gebied bij Kruisdijk. Het toestel is diep in den grond gedrongen. Hierdoor, zoomede door den waterstand, wordt de berging bemoeilijkt. Aangenomen moet worden, dat de inzit tenden zijn omgekomen, althans is niet ge bleken, dat zij zich met valschermen heb ben gered. DE DUITSCHE MEDEDEELING Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Gistermiddag te 12.40 uur is tijdens een op groote hoogte gevoerd luchtgevecht bij Kleef in Rijnland een Britsch vliegtuig neergeschoten. Het toestel viel aan de over zijde van den Rijn op Nederlandsch grond gebied en is geheel verbrand. Twee inzittenden trachtten zich door middel van hun valscherm te redden. De parachute van een hunner weigerde, zoo dat hij op Duitsch gebied een doodelijken val maakte. De andere, wiens parachute zich wel opende, dreef door den wind naar Nederlandsch territoir af. Het vliegtuig was uit het Westen in Duitschland doorgedron gen. Het had getracht aan de Duitsche ja gers te ontkomen door naar Nederlandsch gebied te vluchten. (Zooals uit de mededeeling van onzen re geeringspersdienst blijkt, is hier niets be kend van een vlieger, die met zyn para chute ongedeerd op Nederlandsch territoir gedaald zou zijn Red.). GRENSBEVOLKING VOLGDE HET LUCHTGEVECHT MET SPANNING. Een correspondent van het „Handelsblad" geeft van het luchtgevecht bij Lobith en den val van het Britsche vliegtuig de vol gende beschrijving: Reeds omstreeks kwart over elf gister morgen hadden de bewoners van het grens gebied het motorgeronk van verscheidene vliegtuigen gehoord; het werd even later gevolgd door het knetteren van mitrail- leurvuur. Met behulp van kijkers zocht men het luchtruim, dat gedeeltelijk bewolkt was, af, maar men kon geen spoor van vliegtuigen ontdekken. Naar de richting van het geluid te oordeelen, werd het ge vecht geleverd boven Duitsch gebied. Het geluid verplaatste zich snel; het nam tegen twaalf uur in kracht toe. Kort voor het middaguur nam men op zeer groote hoogte een vliegtuig waar, dat in groote cirkels nu eens boven Neder landsch, dan weer boven Duitsch gebied vloog. Het motorgeronk nam toe en er ver schenen meer vliegtuigen. Sommigen beweren in totaal zes vliegtui gen te hebben waargenomen, anderen gaan in hun schatting tot veertien stuks. Zeker heid omtrent het aantal heeft men echter niet. De hoogte, waarop de vliegtuigen zich bewogen, wisselde sterk, daar zij beurte lings boven elkaar trachtten te komen en dekking zochten in het tamelijk geringe wolkendek. Toen de vliegtuigen op een hoogte van ongeveer 5000 meter waren gekomen, kon den de bewoners van de Betuwe en de Lij mers, die zich bij duizenden op de dijken hadden opgesteld, getuige zijn van een he vig luchtgevecht, van adembeklemmende spanning. Het zware mitrailleurvuur over stemde het geronk van de motoren, nu eens werden vliegtuigen achtervolgd, dan weer zag men ze terugkeeren en zich met duik vluchten op hun tegenstanders werpen, waarbij zij onder voortdurend vuren rake lings langs elkander scheerden. Het gevecht had ongeveer een half uur geduurd, toen een groot vliegtuig, dat zich op aanzienlijke hoogte bevond, plotseling in een vrille geraakte en bij na loodrecht met ontstellende snelheid viel. Het kwam op de uiterwaarden van de Oude Waal onder de gemeente Her wen ëh Aerdt, met een oorverdooven- den slag neer. Door den hoogen stand van de rivier stond de uiterwaard diep onder water. Toen Oil nummer bestaal uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. DE NIEUWE AS? De radio-omroep te Rome meldt, dat de Russische volkscommissaris van buitenland- sche zaken heden te Berlijn zal aanko men met een talrijken diplomatieken en militairen staf. Hij zal twee dagen in de Duitsche hoofdstad blijven. MOLOTOF NIET NAAR BERLIJN. KOPENHAGEN, 23 Maart. (A. N. P.). In welingelichte Duitsche kringen te Ko penhagen wordt echter meegedeeld, dat Molotof vandaag niet in Berlijn verwacht wordt, zooals gemeld was. het vliegtuig op het watervlak neerkwam, verhief zich een enorme water- en rook zuil, uit welk laatste verschijnsel men meent te moeten opmaken, dat het toestel in brand was geschoten. Het vliegtuig verdween onmiddellijk voor het grootste deel onder water en was niet bereikbaar, zoodat het onmogelijk was aan eventueel overlevenden hulp te bieden. Na dit schokkende voorval duurde het gevecht nog ongeveer een half uur door, waarna de vliegtuigen in de wolken ver dwenen en, blijkens het afnemend motor geronk, zich verwijderden. Op den dijk in de omgeving van het ge vallen vliegtuig verzamelde zich een enor me menigte. Van heinde en verre kwamen de bewoners van de Lijmers en de Betuwe toesnellen, om een blik op het wrak te slaan. Slechts een geheel verbogen metaal massa steekt nog boven water uit. De Ne derlandsche militaire autoriteiten namen spoedig maatregelen om het terrein af te zetten, het werd aan ieder verboden zich in de nabijheid op te houden; ook op de rivier werden maatregelen genomen om te voorkomen, dat men zich met vaartuigen naar het gevallen vliegtuig begaf. De Rijn was over een grooten afstand afgezet. Nadat de militaire autoriteiten een eerste onderzoek hadden ingesteld, waarbij ook verscheidene personen naar hun waarne mingen werden ondervraagd, werd besloten pogingen in het werk te stellen om het wrak te bergen. Daarmede werd tegen den avond een begin gemaakt, waarbij perso neel, vaartuigen en bergingsmaterieel van de scheepswerf „Vahalis" te Gendt assi steerden. Bij het invallen van de duisternis was men er nog niet in geslaagd het wrak te lichten. Het is buiten twijfel, dat de inzit tenden van het vliegtuig allen zijn om het leven gekomen. Kort voor het invallen van de duisternis vlogen drie Duitsche vliegtuigen over de plaats, waar het vliegtuig was neergevallen. Zij cirkelden er op tamelijk geringe hoogte over heen en verdwenen daarna over de grens. Omstreeks kwart voor zeven gister avond werd weder motorgeronk gehoord, naar het geluid te oordeelen van verschei dene vliegtuigen, die zich in de richting van Duitschland begaven. Resten van het Engelsch militair vliegtuig, dat Vrijdag bij Lobith verongelukte, op de plaats. de tragedie zich afspeelde

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1