RIJNSTREEK BIOSCOPEN TE LEIDEN VRIJDAG 22 MAART 1940 OE I.FinsCHF. COURANT TWEEDE BLAD - PAG. f ALPHEN AAN DEN RUN HET PRIESTERFEEST VAN KAPELAAN P. JONG Niet op 24 Maart, doch op 2 December Eenigen tijd terug hebben wij bericht, dat oud-kapelaan P. Jong, die thans ver blijft ip het Sanatorium „Dekkerswald" te Groesbeek, bij Nijmegen, op 24 Maart zijn 12 'A jarig Priesterfeest hoopt te her denken. Hoewel wij onze gegevens geput hadden uit een o.i. officieele bron, n.l. uit de ons verstrekte lijst van priester-jubilea, blijkt ons nu, dat onze opgave niet juist was. De feitelijke datum valt op 2 December. Buitengewoon lager onderwijs. De voorzitter van het R.K. Schoolbestuur ver zoekt onze medewerking om het mogelijk te maken, dat een jonigen uit dieze gemeen te de R.K. school voor buitengewoon on- dtarwijs te Leiden kan bezoken, aldus B. en W. aan den raad. De moeilijkheid is hierin gelegen, dat de kosten van vervoer, welke per jaar ónge- veer 90.zullen bedragen, niet door die ouders kunnen worden betaald. Het school bestuur zou bereid zijn één derde der kos ten voor zijn rekeniimg te nemen en ver zoekt ons te bevorderen, dat die gemeente ditzelfde doet, in welk geval ook de pro vincie één derde zou bijdragen. Bij onderzoek is B. en W. gebleken, dat er inderdaad een weinig bekend be sluit bestaat krachtens hetwelk onder be paalde voorwaarden de provincie aan de Zuiid-Hollandisohe vereeniging „Het Groe ne Kruis" een tegemmoetkoming verstrekt van één derde gedeelte van de betaalde reiskosten voor die Zuid-Hollandsohe kin deren, die woonachtig in een gemeente, waar zich geen school voor zwakzinnigen van de door de ouders of voogdien van be doelde kinderen gewenschte richting be vindt, door bemiddeling van genoemde vereeniging, voor het bezoeken van zooda nige school in een andere gemeente, heen en weer reizen. Een der voorwaarden, waaronder de provinciale bijdrage wordt verleend, is de ze, dat de gemeente waar het kind domi cilie beeft, minstens een gelijk subsidie toekent Het komt B. en W. voor, dat de gemeen te de gevraagde medewerking moet ver- leenen om de gelegenheid te openen, dat kinderen, wier oudens niet bij machte zjjn de kosten daarvan te' dragen, een school voor zwakzinnigen der gewenschte rich ting elders bezoeken. Eenigen tijd geleden heeft de Raad, op voorstel van B. en W. afgewezen een ver zoek van een inrwoner dezer gemeente om vergoeding van of tegemoetkom img in de kiosten van vervoer van een kind naar de alhier gevestigde school voor buitenge woon onderwijs. Die afwijzing geschiedde uitsluitend op dezen grond, dat het ver zoek geen steun vond in de lager-onder- wijswet 1920. Indien echter wordt overgegaan tot het igeven van een bijdrage voor vervoer van kinderen naar een school in een andere gemeente, mag, naar meening van B. en W., het feit, dat de lager-onderwijswet niet vaplioht tot het toekennen van een tege moetkoming in de vervoerskosten naar de school in deze gemeente, geen reden zijn om het in dit opzicht ingenomen standpunt te handhaven. Redelijk lijkt het B. en W., dat aan de oudiers, voogden of verzorgers, woonach tig in deze gemeente, van kinderen, die de alhier gevestigde school voor buitenge woon onderwijs bezoeken voor zoover deze naar ons oordeel niet in staat zijn de vervoerskosten zelf te dragen eveneens een tegemoetkoming tot een maximum van één derde gedeelte der kosten wordt verleend- BODEGRAVEN Geboren: Johannes, z. van J. J. Groe- neveld en C. van Wijk. Getrouwd: G. van Kooten, 26 j. en M. Marchal, 24 j. J. Hamstra, 25 j. en J. van Veen, 33 j. Overleden: M. Middelweerd, echtg. van P. Mouris (overleden te Leiden) oud 65 j. W. Kruiswijk, oud 77 j. Gevestigd: C. M. Ranke van Delft W. Hoogerwerf van Vlaardingen A. M. van Gulik van Zeist. Vertrokken: M. C. Broekhoff naar Zwammerdam E. E. M. Ranke naar Delft F. van den Berg naar Barwouts- waarder W. P. Peters en gezin naar Leidschendam G. Lensen naar Leid- schendam G. Grondman naar Barwouts- waarder A. Hoogendoorn naar Harmeien HAZERSWOUDE (Groenendijk) G. de Vogel t. Gistermorgen is alhier overleden de heer G. de Vogel, de ijverige propagandist voor het Genootschap van den Stillen Omgang in onze parochie. De overledene was de eerste uit deze pa rochie, die zich schaarde onder de pel grims, die optrokken naar Amsterdam. Na uitbreiding van de afdeeling Leiden, was hij het die alhier werd benoemd tot corres pondent van het genootschap, en door zijn groote propaganda een 70 leden wist aan te werven. Onder de pelgrims konden wij hem ondanks zijn hoogen leeftijd (hy be reikte den leeftijd van 85 jaren) tot aan den omgang van 1939 geregeld nog als een kordaat looper gadeslaan. Het ging hem dan ook aan zijn hart, dat hij den laatst gehouden omgang, wegens zijn gezond heidstoestand niet meer mee kon maken. Hij ruste in vrede. Paaschuitvoering Kruisvaart. Traditie getrouw zal de Kruisvaart van onze pa rochie haar jaarlijksch Paaschfeest vieren met een uitvoering, en de daaraan ver bonden attracties. De St. Jans- en ook de Michielsknapen hebben de laatste weken Ijverig geleerd aan hun „zware" rollen, en gezien 't resultaat van vorige jaren, mogen w(j gerust een mooien avond ver wachten. Voor de St. Jansknapen staat een echt kinderlijk spel op 't programma, van P. A. J. Speor: „De marmeren bal", met momentjes, die ontroeren door hun een voud. De Michielsknapen hebben dit jaar hun keuze niet op een „ernstig" spel laten val len; 't eerste: „De droeve historie van pastoor, z'n koe" is 'n bonte mengeling van blijde volksgeest 'n spel, lied en dans. 't Gaat er bij de jongens in als koek, en dan zal het even goed bij de grooten in gang vinden. 't Tweede spel „De duivel kocht 'n lapko grond" van Lambert Melissen is 't sluit stuk van den avond. Voor 't eerst zal de blokfluitclub „De Première" geven van een kersversch pro gram, en in de pauze staat nog 'n ver rassing te wachten van de club „van zes sen klaar", 't Programma ziet er „welge daan" uit, en als nu ouders, broers, zusters, vrienden, kennissen enz. trouw op komen en dat mogen we toch voor 't jeugdwerk eerwachten, zal ook de stemming niets te wenschen overlaten; 't is de eenige ge legenheid om 't jeugdwerk in eigen pa- rochtie 'n beetje te steunen. Beide avonden (Eerste- en Tweede Paaschdag) is de aanvang om zeven uur. Entrée 50 cent; maar uw entréebiljet is weer 'n gratis lotnummer, waarvoor u kans heeft op een der twee „smaakvolle" prijzen (taart, 'n halve meter worst). Wij brengen deze Paaschdagen dus in den kring van onze parochiejeugd door 11 HAZERSWOUDE AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 70-jarige A. Francken, die Maandag middag door een auto werd aangereden en daarbij een ernstige hoofdwonde be kwam, is hedenmorgen overleden. Eierenveiling. Gisteravond vergader de de Haz. Eierenveiling in café „Sport", alhier. De voorzitter, de heer J. Noordam, verwelkomde de 17 opgekomen leden ter vergadering. Het ledental bedraagt thans 85. De heer J. P. J. Voets gaf een uitgebreid verslag over de werkzaamheden der vei ling in 1939. Geveild zijn in het afgeloopen jaar 311304 eieren, in 1938 bedroeg dit 302081 dus 9223 in het algeloopen jaar meer. De gemiddelde prijs was 3.58 per 100 stuks. Er is voor een totaal bedrag geveild van /11.191.40. De totaie ontvangsten van de vereeni ging bedroegen 640 57. De uitgaven f 571.95, alzoo een bate van 68.62. De aftredende bestursleden J. Noordam, L C. v. Vliet en A. J. de Kort, werden al len met alg. st. herkozen. Geboren: Cornelia Agatha, d. van W. Wille en C. H. Zandbergen. Ondertrouwd: H. van der Loo, 20 j. en J. W. van Kuilenburg, 19 j. B. M. Bremmer, 29 j. en C. W. van der Poel, 27 j. W. Vonk, 23 j. en P. van Gorkum, 19 j. W. Hamersma, 26 j. en E. Hassefras, 24 j. Overleden: Arie Blanken, 61 j. Dirkje Schoenmaker, 69 j. NIEUWKOOP Geboren: Jan Harm, z. van W. Kra nenburg en H. F. Visser Franciscus Jo zef, z. van P. M. Pieterse en C. 'Leliveld Agatha Maria, d. van A. W. v. d. Voorn en J. Blom. Overleden: Jan Harm Kranenburg, 3 dagen. RIJPWETERING Onderstandsfonds bij ziekte of onge val, In oafé „Concordia" hield dit fonds zijn jaarvergadering, die door nagenoeg alle leden werd bijgewoond. Bij ontstente nis van een voorzitter, werd de vergade ring geleid door djn secretaris, den heer Jagers. In een kort inleidend woord her dacht deze den overleden voorzitter, den heer N. P. Verkley, die sedert 1923 het voorzitterschap op de hem eigene humo ristische wij zie bekleedde en in die reeks van jaren ongetwijfeld groote verdiensten voor het fonds heeft gehad. Nadat voor de zielerust van den overledene was gebeden, werden de notulen der vorige jaarverga dering gelezen er. ongewijzigd vastgeoeld. De penningmeester, de heer G F. Koot, bracht daarna verslag uit van de finan ciën der vereeniging, waaruit bleek, dat ook het afgeloopen vereenigingsj aar weer gunstige resultaten voor de kas had opge leverd. De ontvangsten bedroegen 167.06, de uitgaven f 118,23; alzoo een winstsaldo van ongeveer 50.waarmede de kas tot ruim 900.— aangroeide. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke reserve in staat is de schok van desnoods een drietal uiterst ongunstige jaren op te vangen, doch het moeren deel der leden zal ongetwijfeld wenschen geen uitkeeringien noodig te heb ben, al kunnen deze bij ziekte nog zoo goed te pas komen. De heeren J. Pijn acker en J. v. d. Star, die op verzoek van den voor zitter boeken en bescheiden controleerden, verklaarden, dat alls in orde was bevon den, waarna de penningmeester met een woord van dank voor zijn accuraat be heer, werd gedechargeerd. Bij eerste stemming werden vervolgens de aftredende bestuursleden, de heeren P. Wortmanen G. Borst herkozen, terwijl in de twee vacatures werd voorzien door verkiezing van de heeren Jo Jansen en H. Stryk. Het thans weer volledige bestuur zal in een binnenkort te houden bijeen komst de functie's onderling verdeel en. Op verzoek vai. één der aanwezigen werd aan den bode opgedragen, op elke contributiekaart aan te teekenen, bij wien van de commissarissen men zich ingeval van ziekte of ongeval dient te vervoagen. Eindelijk kwam nog het voorstel, om met het oog op de gunstige toestand van de kas, gedurende een drietal weken vrijstel ling van contributie te verleenen. Dit voor stel werd door het bestuur eenigzins ge wijzigd n.l. in dien geest, dat alleen in de week na Paschen geen contributie zal wor den geïnd, waarmede allen zich konden vereenigen. Tot slot een verloting. ZEVENHOVEN Vertrokken: Willemijntje v. d. Ham naar Nieuwkoop Adr. Bouwmeester en gezin naar Haarlemmermeer M. v. d. Broek naar Mijdrecht. Gevestigd- C. v. d. Hoort en gezin van Nieuwveen B. de Haan van den Haag C. v. 't Wout van Waddinxveen. RIJNZATERWOUDE GEMEENTERAAD De Raad kwam Woensdagavond in open bare vergadering bijeen. Voorzitter burge meester J. A. Bakhuyzen. Aanwezig alle leden. Het bestuur van de afd. Rijnzaterwoude van de Z.H. Ver. Het Groene Kruis deelt mede, dat het magazijn der vereeniging erg vochtig is. Aangezien het gebouw der ver eeniging naast het Raadhuis staat, wordt gevraagd of het mogelijk zou zijn, dit ge bouwtje van centrale verwarming te voor zien vanaf het Raadhuis. B. en W. zijn de meening toegedaan dat de capaciteit van de ketel groot genoeg is om oek dit maga- zijntje te verwarmen. Of het gevraagde uitvoerbaar is moet door een deskundige beoordeeld worden. De Raad besluit het adres in handen van B. en W. te geven voor een nader onderzoek. De voorzitter deelt mede, dat mej. Andela, onderwijzeres aan de O.L. school, ziek is. Aangezien deze ziekte nog wel eenigen tijd zal duren hebben B. en W. tot tijdelijk onderwijzeres benoemd mej. Wessels te Zwanenburg en wel mot In gang van 27 Maart a.s. De voorzitter doolt mede, dat hei aantal werkloozen zoo terug geloopen is, dat de centrale werkverschaf fing op de rietlanden te Leimuiden stop gezet is. Na de groote werkloosheid ge durende den afgeloopen winter is dit een verblijdend teeken. Op voorstel van B. en W. wordt aan de plaatselijke werfcom- missie voor den bloedtransfusiedienst een subsidie verleend van 5.—. Voor de in richting van een gebouw voor de regionale medische zorg ten dienste der luchtbescher ming staat de raad op voorstel van B. en W. een bedrag toe van 38.10. Op voor stel van B. en W. worden nog vastgesteld een tweetal besluiten model D tot wijzi ging van de begrooting 1939 en 1940. De heer Compeer feliciteert den bur gemeester met zijn herbenoeming namens den Raad. De burgemeester dankt voor de vrien delijke woorden en geeft te kennen, dat hij zal trachten zijn taak ook in de komen de zes jaren weder naar behooren te ver vuilen. Daarna sluiting. ZOETERWOUDE Landbouwcursus. In het verslag van de eindles van den landbouwcursus, ont brak aan de lijst van de geslaagden den naam van B. van Diemen, aan wien ook het diploma is uitgereikt. VAN M'N BOEKENTAFEL Toeristenkampioen No. 11 De „Toeristenkampioen" staat deze week in het teeken van de groote ledtnwervings campagne, welke de A.N.W.B. in verband met de tijdsomstandigheden voert en waar bij ieder lid wordt opgewekt een nieuw lid aan te brengen. Daarnaast trekt de rijke afwisseling in den inhoud de aandacht. A. B. Wigman vertelt van het experiment om een in gevangenschap levende Zee arend op de „Hooge Veluwe", waar reeds enkele andere exemplaren van deze vogel soort leven, vrij te laten. Een inzender be spreekt de actueele kwestie van het links houden door voetgangers. Eduard Veter man vertelt op de hem eigen aantrekke lijke wijze over Auvergne en zijn bekoor lijkheden. „Toerisme per Bataljon", noemt J. v. Vonderen in een geestigen mobili satie-brief aan den dienstplichtige Jansen, het marcheeren van onze soldaten. Een artikel over het „zien en waardeeren van Drente", besluit met de gebruikelijke ru brieken, dit zeer gevarieerde nummer. Autokampioen No. 11 Ook de „Autokampioen" roert de groote trom en roept de A.N.W.B.-leden op nieuwe leden te werven. Verder trof ons een inte ressante en helaas actueele verhandeling over verduisteringsproblemen, naar aan leiding van het Congres der Nederlandsche Stichting voor verlichtingskunde. Wat we allemaal dezen winter op het gebied van kou en sneeuw hebben meegemaakt, kun nen we achter de warme kachel of in de milde lentezon (doorhalen, wat op den Maartschen dag, dat U het leest, niet van De Lijdensreliquien De kostbaarste Reliquie, die ook In de Kerk de grootste vereering geniet, is het H. Kruis. Het werd tusschen 320 en 345 in Jeruzalem gevonden. Volgens den Heili gen Bischop Cyrillus van Jeruzalem was het reeds in 347 in talrijke partikels ver deeld. Of alle gezegende kruispartikels echt zijn, is echter zeer twijfelachtig. In geen geval is het groote aantal Partikels een be wijs tegen de echtheid daarvan. Men heeft berekend dat de kubieke inhoud van alle kruispartikels tesamen ongeveer 9 tot 10 millioen kubieke millimeter bedraagt, ter wijl een kruis van 3 tot 4 meter hoogte een volume heeft van 57 millioen kubieke mil limeter. Tegelijkertijd met het H. Kruis, werden volgens de overlevering ook het kruisop schrift en de nageis gevonden. Het op schrift wordt thans in de basiliek Santa Croce te Rome bewaard en vereerd. De hooge ouderdom wordt bewezen door het feit, dat het oorspronkelijk was aange bracht boven de triomfboog van de basi liek, die door Keizer Valentinianus (423 445) met mozaieken werd versierd. De inscriptie zelf is eerst in lateren tyd aan gebracht. Niet minder dan 30 nagels worden er als reliquie vereerd Koningin Theolinde zou er een hebben laten plaatsen in de beroemde „ijzeren kroon" die in Monza bewaard wordt. De doornenkroon zou op het eind van de 6de eeuw naar Konstantinopel gebracht zijn. Koning Lodewijk de Heilige van Frankrijk kwam in het bezit van de door nenkroon en bracht haar naar Parijs. Eeni ge doornen werden er afgebroken en als reliquiën verdeeld. Of deze doornen, die op verschillende plaatsen vereerd worden, echt zijn, is echter een groote vraag, daar men tot de conclusie is gekomen, dat zij van verschillende houtsoorten zijn en men weet niet welke soort er door de soldaten gebruikt ia. Een veel besproken reliquie is de grafdoek of linnendoek, waarin het H. Lichaam ge wikkeld is, toen men het in het graf legde. Er zijn meer dan 40 reliquieën van dezen naam, waarvan er natuurlijk slechts één echt kan zijn. De meeste aanspraak op de echtheid maakte en maakt nog de graf- doek, die in Turijn bewaard wordt en tot de kroonschatten van het Italiaansche Ko ningshuis behoort. Een reliquie, die meer bekendheid geniet dan de grafdoek, is de doek van de H. Ve ronica, die zeker niet echt is, maar slechts een oude en hoog vereerde afbeelding is van het H. Aanschijn van Christus. De geeselkulom wordt reeds in de berich ten dei oudste bedevaartgangers naar Jeru zalem vermeld. Een deel ervan wordt be waard in de Kapel, die aan de Grafkerk behoort, een ander deel in Rome. In Rome bevindt zich ook nog de zooge naamde „Heilige Trap", die 28 treden telt toepassing is) nog eens herleven aan de hand van een chronologische „Kroniek van het barre Wintertij 19391940". Ir. H. J. van Houten laat de automobilisten eenige uren afbuigen van de autosnel wegen en voert hen mee naar de intieme schoonheid van den Zuid-Oosthoek van het „Sticht". De artikelen over „Gerucht rondom het motorrijwiel" en over „Hot ideale Vliegtuig" dat zonder tusschenlan- ding naar lndië zal vliegen, zullen door technici met graagte worden gelezen. Een interessante S.O.S.-rubriek besluit het nummer. en die in de 9e eeuw of volgens anderen reeds doof de H. Helena naar Jerusalem xou gebracht zijn en waarop de Heiland na de geeseling naar de strafplaats zou zijn afgedaald. Een historisch bewijs hiervan bestaat er echter niet, ofschoon de om standigheid, dat de trap uit Tyrisch mar mer bestaat, de mogelijkheid openlaat, dat z(j eens in een paleis heeft gestaan in Jeru zalem De Heilige Trap wordt, zooals me weet, op de knieën beklommen. De vraag naar de echtheid of onechtheid van al deze reliquiën heeft met de geloofs beginselen niets te maken. Toch zijn er aan deze voorwerpen gedenkwaardige herinne ringen verbonden, en zij zijn in zekeren zin geheiligd door de vereering, die daar aan reeds eeuwen door de gelcovigen is be tuigd. VERKEERSONGEVALLEN JANUARI 1940 Blijkens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedraagt het aantal verkeersslachtoffers over de maand Januari 1940 beduidend minder dan in de zelfde maand van vorig jaar, schrijft de K. N. A. C. Voor een belangrijk gedeelte zal deze vermindering kunnen worden toegeschre ven aan de weersomstandigheden. Door ijs en sneeuw was de verkeersfrequentie voor alle verkeerssoorten uiteraard belangrijk lager. Daar staat tegenover, dat door de zelfde oorzaken op de veelal versmalde we gen, van welke de vrijliggende rijwielpa den meerendeels buiten gebruik waren ge steld, de afwikkeling van een veilig ver keer sterk werd bemooiliJkt. Uit de onge- vallencijfers blijkt derhalve, dat de over blijvende verkeersdeelnemers zich over het algemeen goed aan de gewijzigde omstan digheden hebben aangepast en met beleid aan het verkeer hebben deelgenomen. De cijfers voor de laatste zes maanden zijn als volgt (tusschen haakjes de over eenkomstige cijfers van het voorgaande jaar): personen personen gedood ernstig gewond Augustus 92 (68) September 68 (68) October 76 (90) November 59 (68) December 55 (42) Januari 27 (42) 613 (429) 421 (452) 415 (408) 378 (365) 341 (312) 281 (326) In vergelijking met ahdere maanden had de vermindering der ongevallen vooral plaats buiten de groote steden, hetgeen wel duidt op een sterk verminderd lnterlocaal verkeer. Een groot gedeelte der ongevallen In de steden vindt altijd zijn oorzaak in het niet of niet voldoende verleenen van voorrang. Naar de meening van de K. N. A. C. rust een belangrijk gedeelte van de verantwoor delijkheid hiervoor bij de gemeentebestu ren, die nog immer hebben nagelaten de hoofdverkeersaders als voorrangswezen aan te wijzen. Thans moet een verkeersdeelne mers op een belangrijken hoofdweg nog al tijd onverwachts voorrang kunnen verlee nen aan het uit onbelangrijke zijstraten komend verkeer. Dat noch de verkeersveiligheid, noch een vlotte verkeersafwikkeling hiermede ge baat zijn, spreekt vanzelf. Gezien de goede resultaten, welke in het buitenland met voorrangswegen in de ste den zijn bereikt, moet de terughoudend heid van de Nederlandsche gemeentelijke autoriteiten op dit gebied, naar de mee ning van de K. N. A. C. in hooge mate wor den betreurd. HOOFDFILMS De Roos van Was- Speelfilm hington Square. (Tyrone Power). Alice Faye, Al Jol- son). Charley Chan in de Geheimzinnig moordkamer. (War ner Oland). Goodbye Mr. Chips (Robert Donat, Greer Garson). Kouwe Drukte. (George Formby) Twee Pientere Jon gens (Jackie Coo per, Freddie Bartho lomew). Het Vreemdelingen legioen (Stan Laurel Oliver Hardy). Heerschers der Zee. (Douglas Fairbanks Jr., Margaret Lock- wood). 't Begon In China (Clark Gable, Myr- na Loy). De vliegende Zot (Joe E. Brown). Speelfilm Komisch Avontuur Komisch Avontuur Speelfilm IComJjch AANVANUSULi. Dagelijks één avond voorst. te 8 uur; Zondag 2 voorst. 4 7 en 811 uur, 2en Paaschdag 3 voorst, te 2 uur, 4.30 uur, 8 uur; Zaterdag, en Woensdag matinée 2.3U uur. Dagelijks één avond voorst, te 8.15 uur; Eerste en tweede Paaschdag doorl. voorst, van 27.15 uur. Avondvoorst, v. 8.1511.15 uur. Za terdag en Woensdag Matinée 2.30 uur. De beide Paaschda gen van 27 uur doorl. voorat; 'a av. van 811 uur een avondprogram. lederen dag matinée 2 uur. Dagelijks 1 avond voorst. te 8 uur; Zon dag en Maandag doorl. voorst. 27 uur. Avond voorst, aanvang 8 uur. Dagelijks 1 avond- voorst. te 8 uur; Zondag en Maandag doorl. voorst 27 uur. Aanvang avond- voorst. 8 uur. Eiken werkdag matinée te 2 uur. Toelaatbaar v. volwassene»» Coedgekeurd. Goedgekeurd. Toelaatbaar v. volwassenei Goedgekeurd.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7