SXe aaviag, op zee fa&cCeeft Verscheidene Denen het slachtoffer OMGEVING Mijnhardtjes Finsche president dankt J ,,'t Begon in Parijs" Plaats een Telefoontje VRIJDAG 22 MAART 1940 DE LEIDSCHE COURANT p-wr'-r r>l^n PT Een Britsche waarschuwing DEENSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het Deensche motorschip „Algier" Is in den Atlantische Oceaan door een Duitsche duikboot getorpedeerd en binnen drie mi nuten gezonken. Vier leden der beman ning en een vrouwelijke passagier hebben tet leven verloren. De „Algier", een schip van 1654 ton, werd naar Reuter nader meldt, zonder waar schuwing getorpedeerd. Twintig gered den negentien leden der bemanning en «en vrouw die in zee hadden moeten springen, zijn gisteren in een haven aan de Noordkust van Engeland aan wal ge tracht. Zij waren door een te Aberdeen thuisbehoorende treiler „Max King", op gepikt, nadat zij tien uur in een redding boot doornat en in barre koude, hadden rondgedreven. Een der overlevenden moest in een ziekenhuis worden opgeno men. De „Algier" was te middernacht ge torpedeerd. Leden der bemanning hebben verklaard, dat na den aanval drie reddingbooten en twee vlotten waren -neergelaten, doch alle, op een na, vielen te water. Kapitein Larsen gelastte toen alle op varenden in zee te springen. Op vijf per sonen na hebben allen dit gedaan. Deze vijf, waarbij de hoofdmachiniat en twee oliemannen, zijn met het schip onderge gaan. Het stoomschip „Bothal" (2126 ton) uit Kopenhagen, van de Deensche steenkolen- maatschappij, is Woensdagochtend 20 Maart ten gevolge van den oorlog aan de Noord-Oostkust van Schotland verloren gegaan en gezonken. Vijf en twintig opvarenden werden door een Engelsche reddingboot aan land ge bracht; de overige vijftien man, o. w. alle officieren worden vermist. Negen leden der bemanning van het Deensche stoomschip „Minsk" (1229 ton) dat Dinsdagavond aan de Noord-Oostkust van Schotland is gezonken, zijn door een Britsch oorlogsschip in een Schotsche ha ven aan wal gebracht. Vroeger op den dag v/aren zij door het oorlogsschip opgepikt, naadt zij 36 uur in een bootje hadden rondgezwalkt. Vijf leden der bemanning moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Elf leden der bemanning worden vermist. Men gelooft, dat de „Minsk" door een Duitsche duikboot is tot zinken gebracht. Ei deed zich een ontploffing voor. Het schip is in ongeveer drie minuten gezon ken. Woensdag is het Deensche schip „Vi- xing" van de Aabenraa-reederty tengevol ge van den oorlog gezonken. Het schip was op weg van Denemarken naar een Britsche haven om steenkool te halen. Drie opvarenden v/erden In Schot land aan land gebracht, de overige veer tien leden van de bemanning worden vermist. Onder de vermisten bevinden zich alle officieren. BRITSCHE SCHEPEN GEBOMBAR DEERD. Woensdagavond is aan de Zuidkust van Engeland een Britsch schip de „Barnhill" gebombardeerd door een Duitsch vlieg tuig. Er werden drie bommen geworpen, waarvan één direct trof. Vier opvarenden werden gedood, een vijfde is later aan zijn verwondingen bezweken. Er ontstond brand aan boord, doch de opvarenden konden het vuur blusschen. Het schip is thans in veiligheid. De opvarenden van het Britsche s.s. „Al- bonic" groot 2700 ton, hebben bij aan komst in een haven van Wales gisteravond verklaard, dat Dinsdag in de machineka mer een brand was uitgebroken, die aan brandbommen wordt toegeschreven. De vlammen dwongen de bemanning in de booten te gaan.'Na twee uur rondgezwalkt te hebben, werden de schipbreukelingen door een Engelsch tankschip opgepikt, dat ze weer op een reddingsboot overbracht. De „Albonic" is een haven in gesleept. DUITSCH SCHIP GETORPEDEERD. Het Duitsche s.s. „Hedderheim" is gister avond om kwart over elf op 57.47 N.B. en 10.58 O. B. getorpedeerd. De loodskotter van Skagen heeft de uit 36 leden bestaande bemanning, die zich in twee booten bevond, aan boord geno men. De hoofdmachinist van de „Hedder heim"' is echter door de duikboot gearres teerd en aan boord van den oorlogsbodem genomen. DE NEUTRALE PERS BEZOEKT SYLT. Gisteren hebben vertegenwoordiger* van de pers in de neutrale landen een bezoek gebracht aan het eiland Sylt, om de scha de in oogenschouw te nemen, welke door het bombardement van de Britsche vlieg tuigen is aangericht. Reeds op de reis naar het eiland konden de journalisten consta- teeren aldus het Duitsche Nieuwsbureau dat de berichten over het vernielen van de Hindenburgdam onjuist waren. Op de elf kilometer langen dam was geen enkel spoor van een ingeslagen bom te zien. Op het eiland zelf zagen zij aan weerszijden van de spoorlijn de bevolking rustig haar werk doen. terwijl voor de huizen de kin deren speelden. De vliegtuigbasis Hoernum op de Zuid punt van het eiland, welke het voorwerp van den voornaamsten aanval van de Brit sche vliegtuigen vormde, is slechts wéinig beschadigd. Slechts één gebouw, het zie kenhuis, is door een bom getroffene welke evenwel niet door het betonnen dak heen is geslagen. Verder zijn in het vrije veld een aantal terchter geslagen en zijn een aantal ruiten door den luchtdruk vernield. Dit zijn de eenige sporen, welke het bom bardement van zes uur heeft nagelaten. EEN NIEUW PROJECTIEL TEGEN VLIEGTUIGEN? Eén van de Britsche piloten, die Dins dagavond Sylt hebben gebombardeerd, heeft gezegd, dat, naar het schijnt, een nieuw vijandelijk projectief werd opge merkt. Het vertoonde zich als een tiental roodachtige kogels, welke zich verspreid den en met groote snelheid omhoog scho ten. Een andere vlieger noemde dit nieu we- anti-vliegtuigwapen een .nieuw ka non, dat dingen omhoog zendt, welke op Romeinsche kaarsen (een soort vuurwerk) lijken, wanneer ze uit elkander springen". DUITSCH VLIEGTUIG BOVEN DE SHETLANDEILANDEN. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede: „Gistermiddag vroeg is een vijandelijk vliegtuig verschenen boven de Shetland- eilanden, Er werd luchtalarm gemaakt. Ongeveer een kwartier later werd het sein „alles veilig" gegeven. EEN WAARSCHUWING AAN DUITSCHLAND. In een radiorede heeft de Britsche lucht- maarschalk Gossawee Duitschland gewaar schuwd, dat indien Britsche steden gebom bardeerd zullen worden, de Britsche lucht macht represailles zal nemen. Hij voegde hieraan toe, dat de aanvallen, welke tot nu toe door de beide luchtmachten zijn ge daan, vooral moeten worden beschouwd als het meten van de krachten. Spreker zeide vervolgens, dat door de Britsche luchtpa trouilles het leggen van mijnen door den vijand aanmerkelijk is bemoeilijkt. Ten slotte merkte de luchtmaarschalk op, dat de Britsche luchtmacht geprofiteerd heeft van de practische lessen en dat zij niet be reid is een hevige aanval van den vijand het hoofd te bieden, indien deze zou ko men. DE ECONOMISCHE OORLOG. Cross heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de politiek der Engelsche regeering uitging naar een zoo veel mogelijk aan- kóopen van levensmiddelen in de Balkan- landen. Daarbij is de prijs niet noodzake lijk de beslissende factor. Cross bevestig de, dat aanzienlijke hoeveelheden door Duitschland waren opgekocht. AMERIKA VERDIENT AAN DEN OORLOG. De Vereenigde Staten heben in 1939 bij na negen maal zooveel wapens en oorlogs materiaal aan het buitenland verkocht als in 1937. Het staatsdepartement heeft vandaag het jaarlijksche rapport van het bureau voor de controle op de munitie gepubliceërd. Uit dit rapport blijkt, dat in 1939 voor een be drag van 204.555.000 dollar werd uitge voerd, tegen 24.243.00 dollar in 1937. legen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine 1334 Mannerhelm geëerd OPENBARE MEENING WAS EEN ONZICHTBAAR LEGER." De president der Finsche Republiek heeft maarschalk Mannerheim het Grootkruis van de Orde der Vrijheid in biljant van de Orde der Vrijheid Verder heeft presidelt Kalllo tijdens een ontvangst van de buiteniandsche pers het woord gevoerd en zijn dank betuigu aan allen die Finland hebben geholpen in zijn beproeving. Hij zeide; „Wij werden aangemoedigd door de sympathie, welke wij overal heb ben ondervonden. In eenige gevallen ging deze sympathie uit boven aan particulie ren te stellen grenzen, daar, zooals wij we ten, de westelijke mogendheden bereid waren, indien de omstandigheden gunstig zouden zijn geweest, ons een meer actieven steun te verleenen dan anderen. Het is ook mijn dankbare taak den vrij- HILLEGOM Verkooping. Onder zeer groote be langstelling had gisteravond ten overstaan van notaris D. Lodder de verkoop bij op bod plaats van perceel I de dubbele Villa, erf en tuin aan den Stationsweg 31 en 33 te Hillegom, groot 6.40 A. In hoogste bod gebracht op 6400 door den heer G. H. Hermans qq alhier. Perceel II twee bloembollenschuren met 4000 M2 stellingen C.V. kantoren e.a. bloembollengrond tusschen Stationsweg en Wilhelminalaan en daarop staande bloem- bollenkraam, samen groot 4.37.21 H.A. In hoogste bod gebracht op 60.000 door den heer C. Kramer Lz. qq alhier. Perceel III. Een perceel bloembollen- grond tusschen spoorweg en Hillegommer- beek, groot 1.83.30 H.A. In hoogste bod ge bracht op 6400 door den heer G. Jonk heer alhier. Toeslag Donderdag a.s. Schaken. Dinsdag werd een wedstrijd gepeeld tusschen onze schaakclub en de R.K. schaakver. „Het Witte Paard" uit Haarlem. De gasten wonnen met 54. De uitslagen waren: HillegomTet Witte Paard J. J. BalmB. Walker 1/21/2 E. Th. la FeberJ. v. Kesteren 01 S. LieverseJ. v. Reeuwijk 1/21/2 P. v. d. MetfJ. de Lange 10 G. B. KroonP. Stam 10 L. C. M. KoekenJ. Stolvaart 0—1 R. J. J. Heirman—N. Hoogland 01 M. v. d. PollP. v. d. Deyzen 10 A. HeirmanG. v. d. Stoop 01 LISSE Ontwikkeling tuinbouwers. Op uit- noodiging van den rijkstiuinbouwconsulent hield Donderdagavond de heer dr. K. T. J. Inia in de twtede ontwikkelirugisavond voor tuinbouwers een leziing ovei het on derwerp „Bloembollenbemicstinig." Hierna volgde beantwoording der vragen. Na de pauze werd de bloembollenfilm vertoond, welke door spr. werd toegelicht. Geboren: Jacobus Simon Bernardus z. van N. J. Nederpelt en M. W. Lieverse Cornelia Francina d. van P. J. Cöp en J. H. van Dongen Leonardus Jacobus z. van M. Romijn en M. J. van Stijn Jacob z. van J. van Dorsten en H. Beukers. Overleden: Wilhelmina Apolina Heijkoop, 56 jaar, echtg. van K. van 't Wout Adrianus van der Stel, 60 jaar, wed. van J. H. B. Engelen. Gevestigd: A. de Vos uit Heemstede C. A. Schrama uit Bergen A. Roo- denburg uit Haarlemmermeer. Vertrokken: H. den Boer naar Haar lem A. A. de Lange naar Haarlem J. C. Faas naar Achttienhoven A. A. Kortekaas naar Vourhout L. van den Dam naar Warmond T. Kranenburg naar Heemstede N. Hoogeboom naar Oud karspel NOORDWIJKERHOUT TENTOONSTELLING VAN NARCISSEN. Wedstrijd In soortenkennis. Donderdagmiddag is in het café „Duin en Dal" van mej. de Wed. J. v. Paridon de tentoonstelling van narcissen geopend, waaraan een wedstrijd in soortenkennis verbonden is. Deze tentoonstelling is geor ganiseerd door de commissie van de Noord wij kerhoutsche Bloembollenbeurs in sa menwerking met de afdeelingen van L.T.B. willigere uit die verschillende landen dank te zeggen, die geïnspireerd door het vrijT heidsióaaal naar voren tradien om te vech ten. Myn dank ie in het bijzondei gericht tot de ZweecLschie vrijwilligers, dde de eer sten waren om zich naar dit land te spoe den." Kallio bracht verder hulde aan hel werk dier correspondenten in Finland, die naar hij zeide, de waarheid hadden verzonden, zooals zij dieze aantroffen, en het nieuws voor zichzelf lieten spreken. De president voegdie hieraan toe: „Wij zijin der openbare meening op de wereld dankbaar. Als een ontziohtbaar leger heeft zij overal de kleine natie gesteund, welke 'voor haar onafhankelijkheid vocht." DE POSITIE DER NOORDSCHE LANDEN Het Noorsdhe gezantschap te Parijs spreekt volgens Havas met nadruk de ge ruchten tegen, volgens welke de Sovjet- regeer ing in sommige Noorsche havens vrije zones zou hebben geëiecht. LEVERDE DUITSCHLAND VLIEGTUIGEN AAN MOSKOU? Tijdens dien Finsohen oorlog zou Duitsch land de Sovjet-regeering 300 jachtvlieg tuigen en snelle bombardementstoestellen van het Hein keitype hebben geleverd, wanneer men zekere persberichten geloo- ven mag. Verder dient Moskou, volgens Havas meer en meer tot overstapstation voor de activiteit der Duitsohere in het Oosten. Men ziet er voortdurend Duitschers gaan naar en komen uit Ferzië, Afghanistan, China en Japan. Blijkbaar zijm deze reizigers niet altijd zakenlieden. Men meent voorts te weten, dat een aanzienlijk aantal leerlingen van de Oostersche school in Tasj kent naar Chi na en zelfs naar Tibet is gezonden. Het doel van hun reis is niet bekend. en H.B.G Een en zestig verschillende soor ten zijn vereenigd in één prachtigen stand, tentoongesteld. De bollen zijn door de Hil- legomsche Veilingvereniging kosteloos be schikbaar gesteld. Bij de opening van de tentoonstelling was er veel belangstelling van de vaklief hebbers. De voorzitter van de Beurscom- missie, de heer M. C. J. Braun, heette de belangstellenden hartelijk welkom, in het bijzonder het Hoofdbestuur van H.B.G. en L.T.B en de besturen van de plaatselijke afdeeling dezer vereenigingen. Ook ver welkomde hij het bestuur van de Hillegom- sche Veiling en den geestelijk adviseur van de afd. Noordwijkerhout van den L.T.B. Spreker schetste de benarde positie, waar in de bloemboilenbedrijven thans verkee- ren en zeide het zeer op prijs te stellen, dat zoo velen van hun belangstelling blijk geven. Hij wees op de samenwerking van de plaatselijke afdeelingen van L.T.B. en H.B.G. en deelde mede, dat door de orga nisaties prijzen voor den wedstrijd zijn be schikbaar gesteld, o a. een medaille door het Hoofdbestuur van L.T.B, en geldprijzen door het Hoofdbestuur van H.B.G. en de plaatselijke afdeelingen van H.B.G. en L. T.B. De Hillegomsche Veiling heeft als prijs een barometer geschonken. Na zijn openingswoord gaf de heer Braun het woord aan den heer D. v. Egmond, Hoofd bestuurslid van H.B.G. Deze deed uitko men, dat een tentoonstelling als deze een leerschool is voor de vakmenschen. Het artikel narcissen, aldus spreker, is steeds als de minste der gesaneerde culturen be schouwd, doch ondanks dat, raadde hij de kweekers aan hun uiterste best te doen om de kwaliteit zoo hoog mogelijk op te voe ren. Namens het Hoofdbestuur stelde spre ker een prijs van 5 beschikbaar voor den soortenwedstrijd. Hierna sprak een hoofdbestuurslid van L.T.Bdie in zijn woorden liet uitkomen, dat door samenwerking van de beide ver eenigingen tot stand gekomen is wat hier te zien is Namens het Hoofdbestuur stelde hij als prijs een zilveren medaille beschik baar. Namens de afdeeling Noordwijker hout van L.T.B. sprak de voorzitter, de heer E. Hogervorst. eenige waardeerende woorden tot de Beurscommissie en stelde namens de afdeeling een prijs van f 4 be schikbaar. Tot slot sprak de heer P. Goe- mans namens de Hillegomsche Veiling. Spreker zeide geen vakman op het gebied van narcissen te zijn, doch sprak zijn respect er over uit, dat dergelijke tentoon stellingen georganiseerd worden omdat hierin een groot vakbelang schuilt. De bollen getuigen hier niet alleen van hun kwaliteit zeide spreker, doch ook van een kennis in het broeien. Hij sprak zijn spijt er over uit. dat de heer C. A. van Paridon, de broeier der bollen, vanwege een onge val niet aanwezig kon zijn en liet uitko men, dat het slagen van een tentoonstel ling zoo veel afhangt van het broeien. Namens de Hillegomsche Veiling stelde spreker een barometer als prijs beschik baar. De voorzitter van de plaatselijke afdee ling van H.B.G., de heer Braun, dankte alle sprekers voor hun waardeerende woorden en sprak den wensch uit, dat alle kweekers zich zouden organiseeren in die vereenigingen welke speciaal hun belangen behartigen. Bekend werd vervolgens gemaakt, dat de tentoonstelling tot 's avonds 10 uur geopend is en Zaterdagavond wordt gesloten. De uitreiking der prijzen zal Maandagavond om 8 uui plaats vinden. Aan den wed strijd kan een ieder deelnemen. De leden van de afdeeling Noordwijkerhout van H. B.G. en L.T.B. gratis, ieder ander tegen 0.10 Maandagmiddag zullen de soorten bekend gemaakt worden. Wij sporen alle kweekers en bloemistarbeiders aan de ten toonstelling te bezoeken en aan den wed strijd deel te nemen. OEGSTGEEST De positie cn de taak van de burger- bevo'king in de moderne oorlog. Op 2 April a.s. ten 8.15 uur n.m. zal door den heer A. van Baten, Inspecteur Vrijwillige Burgerlijke Dienst, een causerie worden gehouden in het Patronaatsgebouw over bovenstaand onderwerp, waarbij tot uit drukking zal komen de waarde van de vrij willige burgerlijke dienst in dezen tijd. Voor ieder is er wat te doen in dezen tijd, het is noodig, dat ieder zich geeft en zich zelf vergeet en wij allen, zoowel man als vrouw, voor volle 100 medewerken, dat een vrijwillige burgerlijke dienst een mil- lioenenorganisatie wordt in ons land. Ook onze gemeente heeft een „V.B.D." en om aan bovengenoemde millloenen- organisatie te kunnen medewerken, heb ben wij ook uw hulp noodig. Begin met Dinsdagavond 2 April vrty te houden tot het bijwonen van bovenge noemde causerie. VOORSCHOTEN Wie niet bedoeld ls. Men verzoekt ons mede te deelen, om iedere aanleiding tot misverstand te voor komen, dat met den cafhouder V., die een hoeveelheid zilver in zijn café had gevon den en tegen wien deswege door den Offi cier van Justitie in de Haagsche Rechtbank een gevangenisstraf van 6 maanden werd geëischt, niet is bedoeld ede heer J. G. Versteegen, café „Overbosch", Veursche- •weg 14. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert op Woensdag 27 Maart KATWIJK Jongen in duinzand gestikt Bij het soldaatje spelen De 12-Jarige Hendrik Aanhane was hedenmiddag met zijn kameraadjes te gen den duinkant aan het soldaatje spelen; zij maakten daartoe loopgra ven. Op een gegeven oogenblik, toen Hendrik onder den dijk was, stortte deze in, met het gevolg, dat hij onder een groote massa aarde bedolven werd. Spoedig schoten daar werkzaam zijn de personen toe om te helpen en hem uit te graven; echter te Iaat. Na een kwartier was de jongen uit gegraven en de intuscchen gearriveer de dr. Hucting kon slechts den dood constateeren. Pater Livarius heeft den jongen het H. Oliesel toegediend. H VRIJDAG en ZATERDAG ISA MIRANDA en RAY MILLAMB, HOTEL IMPERIAL V 2e Ciaudette Colbert in een dolkomiscbo film des namiddags te 8 uur. De agenda bevat o.m.: Wijziging ambtenarenreglement. Wij. ziging veldwachtersverordening. Wijziging arbeldsovereenkomstenbesluit. Diefstal. Bij de politie deed mej. V. Leidscheweg alhier, aangifte, dat haar rij wiel werd vermist. Vermoedelijk is dit rij wiel in den Haag in beslag genomen en be staat er sterke verdenking van dezen dief stal tegen een minderjarigen jongen uit deze gemeente en wordt binnen enkele dagen opheldering verwacht van nog meer dere gevallen, waarvan men de jeugdige daders op het spoor is. „Boerhaave"-herrczen. Morgenavond half negen zal de opening plaats vinden van café-restaurant „Boerhaave" op de plaats waar steeds café „Boerhaave" ge staan heeft. Een prachtige frissche zaal, smaakvol aangekleed zal velen tot zich trekken. De verlichting en niet minder de meubileering zijn een streeling voor het oog Een biljart zorgt voor een aangename sportieve tijdpasseerlng. Maandag Tweede Paaschdag, wordt bij gelegenheid dezer opening een balavond georganiseerd. Het is te hopen dat dit café-restaurant ren- deere. Zie voorts advertentie in dit blad. WASSENAAR I Ziekenzorg. Door de vereen iging Ziekenzorg werd in hotel Bellevue de al- gemeene jaarvergadering gehouden. In to taal werden verpleegd 44 patiënten met een totaal van 849 ligdagen. Het ledental bedroeg per 1 Januari 681 met totaal 1500 verzekerden. De inkomsten hadden be dragen 0171.09 en hiervan wist hij een batig slot te boeken van niet minder dan 1328.87. Het kapitaal der vereeniglng steeg tot 9257.99 cent. De heeren A. v. d. Kooij en A. van Brink die als bestuurslid, periodiek aan de beurt van aftreding waren wer den met alg. st. herkozen. Ook de heer K. Huibregtse, lid der commissie van toe zicht werd met alg. st. herkozen. Ten slotte werd besloten het bedrag van tege moetkoming in de operatiekosten te ver- hoogen van 40.op 50.ingaande 1 April a.s. Aanhouding. Te Den Haag is aange houden de 24-jarlge los werkman F., al daar, die bij de bekentenis van diverse in braken ook die vermeldde welke alhier gepleegd zijn in perceelen aan de v. Cal- carlaan en de Te^lingerhorstlaan. «UU/EUJK...

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6