RIJNSTREEK KINDERDAG 21 MAART 1940 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 4LPHEN AAN DEN RIJN ERNSTIGE AANRIJDING. Fietser door auto geschept. Hedenmorgen omstreeks 8 uur had bij de Motorenfabriek „De Industrie" op den Gouwsluischen weg een ernstige aanrij ding plaats. Omtrent de toedracht van het ongeluk vernemen wij het volgende: de arbeider A. C. Dijk, wonende in de Wilhelrnina- etraat, die op genoemde fabriek werkzaam is, stak plotseling aldaar met zijn rijwiel den Rijksweg over, toen uit tegenoverge- etelde richting een auto naderde, bestuurd door den heer J. L. Sprey uit Bodegraven. De wielrijdér, die de auto niet tijdig had bemerkt, werd aangereden en geschept. Hij kwam daardoor op de motor-kap terecht en sloeg door de voorruit, waarna ihij op de straat viel en bewusteloos bleef liggen, terwijl de fiets werd' meegesleept. Dr. Hildernisse, die de eerste hulp ver leende, constateerde bij den verongelukte een rechter-boven-armbreuk en een ge kneusde borstkas. In zorgelijken toestand werd D. naar het Diaconessenhuis te Leiden vervoerd. De auto werd vrij aanzienlijk bescha digd, terwijl een der inzittenden door glas scherven licht aan het hoofd werd ver wond. Afscheid. De heer E. de Goede heeft afscheid genomen als concierge der MULO- school. Nadat de 400 leerlingen zich hadden verzameld in het gymnastiek lokaal der MULO, voerde allereerst de heer Samson het woord, die hem dank bracht vopr het vele werk, dat hij ge durende 17 jaar had verricht en schelste wat de heer de Goede voor de MULO had beteekend. Hierna werd het woord verleend aan den heer Grypman, die mede namens zijn collega, den heer Stouthamer, in vriendelijke woorden dank bracht voor al het werk, dat de heer de Goede voor de school verricht heeft. Hierna kwam de heer de Goede aan het woord om dank te brengen voor de hartelijke woorden tot hem gericht Ver volgens werden den scheidenden con cierge door enkele leerlingen, stoffelijke blijken van waardeering aangeboden. Geboren: Johannes Bastianus z. van J. M. G. Schuurman en A. den Houdijker Maria Antonia d. van G. A. va nder Pijl en A. van der Hut. Gevestigd: van Eemnes W. Nagtegaal van Voorburg M. E. Droog van Rotter- damb J. Steehouwer van Westbroek: D. van Oostrum van oWerden: J. Nieuw- land van Woerden: L. L. v. Gulik. Vertrokken: naar Alkemade C. E. van der Ster Labo (Philippijnen) J. A. Hansen Leiden A. den Brave Rotter dam J. Merceij. BODEGRAVEN Vrouwenavond. In een der lokalen van de R.K. Mieisjesschool werd de door dien Volksbond georganiseerde vrouwen avond gehouden, waarop de heer J. de Wit uit Amsterdam als spreker optrad. Alvo rens tot de behandeling van zijn onder werp: „Een ernstig woord in een ernstige tijd" over te gaan, zette hij uiteen, waar om de vrouw zoo'n voorname rol speelt Ibij de organisatie. Verder zette hij in het eerste gedeelte uiteen, dat in den bond het godsdienstelij k zedelijke voorop moest staan. Na de pauze, waarin aan de aanwezigen (koffie werd aangeboden, werd door den voorz. allereerst de geest. adv. verwel komd, terwijl hierna de heer de Wit, de diverse instellingen, welke bij de arbei ders bestaan, werden gepropagandeend. Deze instellingen moeten de belangstel ling der vrouw overwaard zijn. Na een dankwoord door den heer van Schaik, werd te tien uur de avond op de igjebruikelijke wijze gesloten. HOOGMADE Volksbond. Woensdagavond hield de pl. afd. v. d. Volksbond haar maandelijk- sche ledenvergadering in café v. d. Eng, waarvoor de belangstelling niet bijzonder groot was. Behandeld werd de agenda van de op 6 Mei a.s. te houden bondsraadsvergade ring. De verschillende punten werden druk besproken. Den afgevaardigde werd vry mandaat gegeven. Bij de hierna volgende rondvraag werd op de desbetreffende vraag geantwoord, dat de brandstoffenkaarten begin volgende week weer zullen worden verstrekt. Hier na sloot de voorz. de vergadering. „Hulp in Nood" bracht op 0.44. KOUDEKERK Personalia. De heer J. B. Molenaar, ambtenaar ter secretarie alhier en wonende te Oegstgeest is benoemd bij de Ver zekeringsmaatschappij de Nederlandsche Lloyd te Amsterdam. De heer Molenaar heeft gedurende den tijd dat hij hier ter secretarie werkzaam is geweest, met groo- te toewijding en nauwgezetheid zijn werk verricht en was door zijn groote bereid willigheid bij het pulbliek en het secreta rie-personeel gaarne gezien. Men ziet hem dian ook noode heengaan. ROELOFARENDSVEEN Tuindersver. „Een dracht maakt macht" In de St. Pancratiuszaal te Roelof- arendsveen werd gisteravond de 21ste jaar vergadering der veiling gehouden, waar voor de belangstelling niet buitengewoon groot was. De voorzitter, de heer J. v. d. Meer, open de met den Chr. Groet, waarna hij allen hartelijk welkom heette, in 't bijzonder den Geestelijk Adviseur kap. Betjes, het be stuur en den Raad van Toezicht, en gaf hierna direct het woord aan den secretaris, den heer Jac. de Jong Gzn., tot voorlezing van de notulen van de gehouden vergade ring op 14 Dec. 1939, welke hierna onder dankwoord van den voorzitter werden goedgekeurd en vastgesteld. Vervolgens werd door den directeur der veiling, den heer N. Turk, het jaarverslag over het boekjaar 1939 uitgebracht. Het jaarverslag. In zün jaarverslag besprak de directeur allereerst de stand van de Duitsch-Neder- landsche clearing in het begin van het jaar 1939, welke toenmaals een achterstand vertoonde van 32 millioen gulden. Voorts gaf spreker een beeld van de moeilijke omstandigheden voor de afzet waarin de tuinbouw bij den aanvang van het jaar verkeerde, waardoor het bestuur van het Centraal Bureau van Veilingen in Nederland het noodzakelijk achtte, uitge breide bevoegdheden te verkrijgen om te trachten op een juistere en meer doeltref fende wijze de prijsvorming van onze pro ducten te bevorderen. Deze bevoegdheden zfjn aan genoemd bestuur verleend, maar een gunstige werking hiervan op onze pro ducten is niet merkbaar geweest. Daarna volgde een overzicht van den aanvoer en handel van de voornaamste pro ducten, waarbij allereerst tot uiting kwam de vorstschade in de aardbeienplanten. De omvang van deze ramp voor de aardbeien centra werd ook door de Regeering aange voeld, en deze heeft ƒ800.000 uit het Land bouwcrisisfonds beschikbaar gesteld, om ©enigszins in de geleden schade tegemoet te komen. De uitvoering van deze steunver- leening heeft echter geen tevredenheid kunnen wekken. De totale opbrengst van de glasaardbeien is 125.781.69, hetgeen in vergelijking met 1938 een vermindering beteekent van ƒ41.572.41. Tengevolge het verminderde aantal ra men met aardbeien, was de aanvoer van baksla aanmerkeijlk hooger. Ook de aan voer van volle grondsla was van beteeke- nis, zoodat de totale aanvoer 2 575.033 stuks bedraagt. De aanvoer van peulen en dorperwten was in overeenstemming met het vorig jaar. Midden in het seizoen kwam van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale het bericht, dat de minimumprijs van dop erwten verhoogd was van 6.tot f 8. per 100 K.G. Indien daarbij niet de bepa ling geweest was, dat doperwten met steel als afwijkend geveild moesten worden, zou deze verhooging in dank zijn ontvangen. Na gehouden besprekingen met genoemde centrale is deze bezwarende bepaling voor onbepaalden tijd opgeheven. Doordat de minimumprijs voor goedgekeurde erwten ƒ8.en voor afwijkende ƒ5.bedroeg, kwam het curieuze verschijnsel naar vo ren, dat eerste soort erwten door de koeien, en de afwijkende door menschen geconsu meerd werd. De aanvoer van kassnijboonen was nor maal, daarentegen bleef de opbrengst 8.630.84 beneden die van 1938. Was de verwachting van augurken en boonen een goede oogst, dan werd deze al gauw teniet gedaan, doordat bet steen- grauw in de boonen, en de verwelkingsziek- te in dë augurken optrad. Voor deze laat ste ziekte heeft ds. F. Tjillingi dit jaar uitgebreide proeven genomen, en wij ho pen, dat hij er spoedig in zal slagen een middel te vinden om deze gevreesde ziekte op afdoende wijze te kunnen bestrijden. Glastomaten werden er pl.m. 10.000 bak meer aangevoerd dan gemiddeld over de laatste jaren. Ook aan onze veiling begint het merkbaar te worden, dat de richtprij zen voor tomaten, met uitzondering van de najaarsstoktomaten, tamelijk dicht den kostprijs benader en.. Meerdere leden hebben dan ook de noodzaak ingezien de snijboo nenteelt te moeten vervangen voor de tomatenteelt, ondanks het feit, dat vooral in die periode de tomaten veelal op ver nietiging zijn aangewezen. Na een opsomming van de doorgedraai de producten waarvoor als vergoeding uit het Landbouw Crisisfonds is ontvangen ƒ28.229.63, en een opgave van omzet en ontvangen steun op de producten, welke tezamen ƒ618.510.72 bedraagt, vervolgde spreker met het gunstige ivmltaat te noe men van de opgave van het teeltplan 1939, aan welk verzoek een goed gevolg is ge geven. In het bestuur en Raad van Toezicht is geen verandering gekomen. In overeen stemming met het besluit van de algemee- ne vergadering op 5 April 1939 heeft het bestuur een pensioenfonds voor het vei- lingpersoneel ingesteld. Ten slotte werd door spreker de vraag gesteld, wat zal ons de toekomst brengen? Nu in de wereld allerlei demonische mach ten hun destructief werk doen, is het nog moeilijker een toekomstwoord te combinee ren, dat getuigt van geloof in betere tij den dan die thans opgeld doe* Wy kunnen echter constateeren, dat de achterstand in de Duitsch-Nederlandsche clearing aan het einde van het jaar in een verrassend snel tempo is ingeloopen. Hier door is nieuwe hoop gewekt, dat tot ver grooting der betalingscontingenten zal kun nen worden overgegaan. De handel in oor logstijd wordt echter door zooveel verschil lende factoren beheerscht, dat men er goed aan zal doen de verwachtingen niet te hoog gespannen te houden. Wij moeten echter hierbij niet stil blij ven staan. Als wij in de geschiedenis de hoogten en laagten graphisch voorstellen, dan zien wij daarin altijd ,en zig-zag-be- weging. Het is evenals in de natuur „alles komt en alles gaat". De laagte waarin wij nu leven, heeft echter al zeer lang geduurd, maar wij weten ook, dat na elke laagte de lijn weer omhoog is gekomen. De Regee ring doet al het mogelijke om de Neder landsche tuinbouw staande te houden. Ook onze tuinbouwstreek staat bij de Regeering in het teeken van belangstelling, dit ge tuigt wel de onlangs gestichte tuinbouw school hier te plaatse. Voorts doet de voor lichtingsdienst al het mogelijke cm de tuin ders met adviezen ter zijde te staan. Wij moeten dan ook blijven volharden en ge trouw het Koninklijk devies, moet daar naast ook ons devies, ten aanzien van onze bedrijven, zijn, „Wij zullen ons handha ven", wetende, dat als er betere jaren voor den tuinbouw moge aanbreken, wij, mede door de ontwikkeling en voorlichting, pa raat zullen zijn om deze betere tijden voor de volle 100 pet. te benutten. Met de bee dat God ons land van de drei gende oorlog met de daaraan verbonden el lende, moge bewaren en de zegen van Hem op onze arbeid moge rusten, sluit spr. dit jaarverslag. De aanvoeren. In het fiancieel verslag zien wij aller eerst een staat van aanvoer met doorsnee- prijs der verschillende producten, waar van wü hieronder de voornaamste met daarachter het vergelijkende aanvoercijfer van 1938 laten volgen: Peulen: aanvoer 1939 497.060 K.G., door- sneeprijs 1.10 per 10 K.G., aanvoer 1938 541.270 K.G. Doperwten: aanvoer 1939 300.500 K.G., doorsneeprijs 0.84 per 10 K.G., aanvoer 1938 255.710 K.G. Snijboonen (v. gr.): aanvoer 1939 772.490 K.G., doorsneeprijs 0.84 per 10 K.G., aan voer 1938 639.360 K.G. Kas-snijboonen: aanvoer 1939 111.350 K.G., doorsneeprijs 3.07 per 10 K.G., aan voer 1938 142.250 K.G. Augurken grof: aanvoer 1939 2.030.025 K.G., doorsneeprijs 1.per 15 K.G., aan- voor 1938 1.583.575 K.G. Augurken bommen: aanvoer 1939 340.525 K.G., doorsneeprijs 0.36 per 25 K.G., aan voer 1938 372.225 K.G. Augurken stippel: aanvoer 1939 731.575 K.G., doorsneeprijs 0.34 per 25 K.G., aan voer 1938 702.025 K.G. Aardbeien (glas) aanvoer 1939 625.608 doosjes, doorsneeprijs 0.20 per doosje, aan voer 1938 1.493.419 doosjes. Tomaten aanvoer 1939 349.200 K.G., door sneeprijs 9.04 per 100 K.G., aanvoer 1938 258.362 K.G. Meloenen :aanvoer 1939 47.088 stuks, doorsneeprijs ƒ6.96 per 100 stuks aanvoer 1938 55.118 stuks. Kropsla: aanvoer 1939 2.575.033 stuks, doorsneeprijs 1.88 per 100 stuks, aanvoer 1938 2èll7.554 krop. In de balans kwam nog tot uiting, dat de vereeniging naast de diverse afschrij vingen nog een voordeellg saldo van ƒ3.152.98 had kunnen boeken. Uit het jaarverslag van den Raad van Toezicht, uitgebracht door den secr., den heer Th. W. Schrama, bleek, dat in de sa menstelling van deze raad geen wijziging is gekomen. Voorts dat de boeken, kas en bescheiden maandelijks gecontroleerd wa ren. Met een woord van dank aan direc tie en bestuur voor beheer werd dit verslag besloten. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren N. Bakker Jacz. en Hub. Hoo- genboom Ozn., werden bij acclamatie her kozen. Ook de voorzitter van den Raad van Toezicht, de heer C. Huigsloot, zag zich weer herkozen. In de vaststelling bestuurs- loonen en presentiegelden kwam geen wij ziging. Verlaging veiling-percentage. Voorts werden door den voorzitter nog enkele mededeelingen gedaan, waarvrn de eerste voor de leden wel een verrassing was. Op de gecombineerde vergadering van het bestuur en Raad van Toezicht was na melijk besloten het veilingpercentage te verlagen van 7 op 6 pet. Na een mededeeling van administratie ven aard, werd de vergadering van het be sluit van den L. T. B. in kennis gesteld, n.l. dat zü de L. T. B.-contributie bij het L. T. B.-bestuur vóór 1 Juni zelf konden be talen. Indien dit echter voor deze datum nog niet gebeurd is, zal deze aan de vei ling ingehouden worden. Na de rondvraag hield ir. G. W. v. d. Helm nog een korte causerie over de proe ven welke met verschillende „rassen" augurken dit jaar door enkele tuinders zijn genomen. De resultaten van de ver schillende „rassen' in groeiwijze, vroegte van de oogst, vruchten en opbrengt per plant, werden meedgedeeld. Over deze re sultaten ontspon zich een prettige gedach ten wisseling, waaruit naar voren kwam, dat de opzet van deze proeven, n.l. welk ras vrij zou zijn van stippel niet geslaagd is, omdat dit jaar het stippel niet is voor gekomen. Voorts toonde ir. v. d. Helm nog met enkele voorbeelden het belang van zaad selecteer en in eigen bedrijf voor de tuin ders aan. Na een dankwoord van den voorzitter aan ir. v. d. Helm voor zijn leerzame cause rie en aan de leden voor hun opkomst, werd tot sluiting overgegaan. DE KWAKEL Sluiting Tuinbouwcursus. Dinsdag 19 Maart 1940 werd de laatste les gegeven in tuinbouw door de heeren v. Meerendonk, Stegeman en v. Harten. Aanwezig waren de Rijkstuinbouwconsulent W. v. d. Helm, het bestuur van den L.T.B. afd. De Kwakel en eenige ouders van leerlingen. Aan het eind van de openbare les werden de diplo ma's uitgereikt. Het diploma met het prae- dicaat „Met zeer veel vrucht" ontvingen Th. J. Hoogenboom en C. J. Zeldenthuis; „met veel vrucht" W. H. M. Jansen, P. Zijerveld, P. G. Pouw, J. Wijfjes Pz., J. Wijfjes Az., H. P. Pouw, H. Voshart (uit De Hoef) en Jac v. Kessel, W. M. Plas- meijer; „met vrucht" W. G. Pouw, A. H. Klijn, J. Bakker, W. Bakker en A. Brosius Bij monde van Th. J. Hogenboom werd de dank der leerlingen aan de leeraren en aan allen, die aan het tot stand komen dezer cursus hadden meegewerkt, overge bracht. NIEUWVEEN Staatspartij. Gisteravond kwam de R.K. Kiesvereeniging in vergadering bij een onder voorz. van den heer H. S. Ran. Uit het verslag van den penningm. bleek een batig saldo van 32.80; de inkomsten waren 118.22, de uitgaven 85.42. De contributie werd verhoogd van 0.25 op 0.35; aspirantleden betalen 0.10. Dege nen, die lid worden in het verkiezingsjaar moeten dubbele conctributie betalen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende heeren H. G. Akerboom en F. v. d. Berg herkozen. ZOETERWOUDE Vijf en twintig jaar landbouwcursus. Nadat in het vorig jaar een tweejarige landbouwcursus werd beëindigd, is in den afgeloopen winter een vervolgcursus ge geven door den heer J. Schouten, landbouw- leeraar alhier. Deze cursus werd niet door zoo'n groot aantal deelnemers gevolgd als de eerste, doordat vele cursisten door mo bilisatie verhinderd waren. Dinsdagavond had in de Par. Jongensschool aan den Schenkelweg de openbare les plaats, waar na de diploma's werden uitgereikt. Deze openbare les, waarbij ook enkele ouders aanwezig waren, was op zichzelf al zeer interessant door de vragen door den docent gesteld en de juiste antwoorden, die telkens werden gegeven. De behandelde stof was echter zoo fijn getoetst aan de behoeften en belangen van onzen tijd, dat deze les ook voor de ouderen nog onderricht kon genoemd worden. In den afgeloopen winter was wel de meeste tijd besteed aan de bedrijfsboek- houding en bedrijfscontrole. Deze onder werpen raken echter steeds alle takken van het boerenvak en geven telkens gelegen heid op de vak-kwesties terug te komen, zoodat deze laatste les een beeld gaf, hoe belangwekkend alle avonden van dezen cursus wel geweest zullen zijn. Om daar eens aan onze lezers iets meer te vertellen, zij medegedeeld, dat er een gefingeerd landbouwbedrijf over een geheel jaar volledig geadministreerd werd. En wij hebben de boeken gezien waarin alles stond aangeteekend, een keurig volledige boek houding, tot aan het invullen van het be lastingbiljet toe uitgewerkt. Met genoegen mochten wij hooren hoe steeds was aange drongen op: het „moet" kloppen in je boe ken. De les vervolgde zich in het maken van proefveld-overzichten, voederrantsoen-sta- ten en berekening van voeder-normen. Hierbij werden de bewijzen geleverd van het nut van de koude boven de oude warme methode voor graskuilen. Wij zouden nog verder kunnen uitweiden om het leerzame van den cursus aan te too- nen. Aan het einde sprak de leeraar zijn ernstige laatste lessen voor het leven en werden de diploma's uitgereikt aan de leer lingen: Jac. van Leeuwen J.W.zn., Corn. Overdevest, J. van der Salm Wz., Joh. Noordman, P. van der Horst, Joh. C. van Leeuwen J.Wzn. Na de gelukwenschen zoowel aan de leerlingen als tot de ouders, en de aan sporingen tot het voortzetten van de stu die en het toepassen van de lessen in de praktijk, werd een dankwoord gesproken door den leerling J. van der Salm, waarin de dankbaarheid zich uitte namens alle cur sisten, welke woorden vergezeld gingen van een stoffelijk blijk van waardeering. De heer Schouten dankte voor de onder vonden waardeering. Spr. zeide, dat hem dezen avond is gevraagd, hoe lang de land- bouwlessen hier reeds worden gegeven, waarop hij heeft geantwoord, dat dit cur susjaar de vijf en twintigste is. Deze vraag heeft spr. aanleiding gegeven eens te me- moreeren hoe het landbouwonderwijs in dit tijdvak hier heeft gewerkt. Moeilijk be gonnen als een nieuwe wetenschap, die vaak met schouderophalen werd begroet, is langzamerhand de nieuwe generatie ge wonnen voor het wetenschappelijk werken in het landbouwbedrijf. Daar is vertrouwen gewekt en ook gegeven. De gunstige gele genheid, die door het Rijk thans geboden wordt op de bedrijven de noodige voorlich tingen te krijgen en nog veel meer evolu ties, hebben het nut bewezen van den ja- renlangen arbeid aan de theoretische ont wikkeling van de kennis van den land bouw. Hierbij bespreekt de leeraar de huidige positie van de bedrijven, de mobilisatie toestand, waarin zij geplaatst zijn en waar in getracht moet worden zich zoo goed mo gelijk aan te passen. Na deze leerzame en in alle opzichten in teressante beschouwing op het einde van een vijf en twintig jarigen arbeid, werd de openbare les met gebed voor den vrede gesloten. Ziekenhuisfonds. Gisteravond werd een ledenvergadering gehouden door het R.K. Ziekenhuisfonds „St. /Jitonius van Padua". De opkomst van de leden was niet groot. De voorzitter, de heer Jac. v. Leeu wen, opende de vergadering en zeide ver heugd te zijn weder zoover hersteld te zyn, de leiding van deze vergadering te kunnen voeren. Spr. brengt dank en waardeering voor de goede vervulling tijdens zijn ziek te van het voorzitterschap door den heer N. v. d. Akker. Na de lezing van de notu len, deelt de voorzitter mede, dat de gere zen kwestie tusschen het bestuur en den bode geheel is opgelost. De bode heeft zijn gesproken woorden in de laatste ledenver gadering teruggenomen en verklaart zijn volle vertrouwen in het bestuur te hebben. Aan de orde komt nu een bestuursvoorstel tot wijziging van artikel 10 en 13 der statu ten, naar aanleiding van het verhoogen der verpleegkosten in het St. Elisabethgesticht en het Diaconessenhuis te Leiden op 1 April a.s. Het bestuur meent, dat deze ver hooging niet kan gedragen worden door de leden en dat ook het fonds deze meerdere uitgave biet kan dragen met dezelfde in komsten en stelt derhalve voor de contri butie voor beide klassen te verhoogen en wel voor de eerste klas van 10 op 11 ct. en voor de tweede klasse van 5 op 6 ct. per week. De uitkeering voor de eerste klas blijft 5 en voor de tweede klas van 2.50 op 300. Voor beide klassen worden voor de kinderen beneden 14 jaar de wer kelijke verpleegkosten betaald tot een maximum van 3 per dag. Er ontspint zich nu een bespreking om trent de verhoudingen ten opzichte van beide klassen in contributie en uitkeering. Het bestuur heeft de uitkeering van de eer ste klas niet willen verhoogen, omdat er een standpunt is: de uitkeeringen boven de wer kelijke ziekenhuiskosten niet te groot te maken. Er wordt door den heer C. P. J. Paardekooper gewezen op de ongunstige verhouding voor de eerste klas. De uitkee ring wordt nu niet verhoogd, terwijl de contributie wel verhoogd wordt. Er was reeds een ongunstige verhouding in de uit keering van de' kinderen. Bij een dubbele contributie was de uitkeering voor kinde ren even hoog. Het is echter niet bekend hoe de financieele resultaten zich in de beide klassen verhouden. De statistische gegevens zijn wel aanwezig; een berekening werd echter nooit gemaakt. De heer J. H. van der Ploeg protesteert tegen de redactie van de convocatie; waar aan spr. de weinige belangstelling wijt. De voorzitter zegt, dat ieder kon begrijpen, dat een reglementswijziging om een verhooging van uitgaven verhooging van contributie moest zijn. De heer v. d. Ploeg zegt, dat er ook andere gevolgen konden zijn. De voorz. zegt toe in den vervolge de wij- zigings-redactie op de uitnoodigingen te la ten drukken. Er wordt nu in krachtige termen gespro ken over de verhooging van de verpleeg kosten in de ziekenhuizen, waarbij wordt aangedrongen op aansluiting bij de Federa tie om deze verhooging tegen te gaan. Het bestuur kan echter nog steeds geen aanleiding vinden tot deze aansluiting over te gaan. Het is wel bereid, als er een aan vrage komt aan een actie deel te nemen, hieraan steun te geven. Het voorstel wordt met alg. st. aangenomen. De heer- Joh. Vlasveld wijst er op, dat de berekening van het bestuur door de gevol gen van het wijzigings-voorstel, geen reke ning heeft gehouden met de daaruit voort vloeiende meerdere bode-kosten van 10 pet. Het bestuur berekende de hoogere uitgaven op 600 en de hoogere opbrengst contribu tie op 550. De voorzitter meent echter de hoogere belooning nu niet aan den bode te moeten onthouden, omdat deze functionairis veel moeite zal hebben voor het bespreken van de verhooging. Deze contributie-wijziging zal per circulaire békend gemaakt worden. Hierna sluiting. ZOETERWOUDE (H. R.) Wit-Gele Kruis. Gisteravond werd de jaarvergadering gehouden onder voorzitter schap van den heer H. v. d. Poel, van de afdeeling Hooge Rijndijk van het Wit-Gele eyleonvnthoheemgtroingoindle-tieGWdtrav Kruis in het patronaatsgebouw. Door den secretaris, den heer H. J. van Mil, werd het jaarverslag gelezen; hierin werd dank gebracht aan de wijkzuster voor de groote ijver waarmede zij haar taak vervulde; in 1939 werden 3156 bezoeken af gelegd, terwijl 398 maal bezoeken in het wijkg'ebouw werden ontvangen. Van de be schikbaar zijnde verplegingsartikelen werd een dankbaar gebruik gemaakt. Het financieel verslag gaf aan inkomsten 776.28 en aan uitgaven 849.68, alzoo een nadeelig saldo van 73.40. Door een com missie, bestaande uit de heeren P. J. Tijssen en F. Klein waren boeken en bescheiden nagezien en in orde bevonden. In de con trole-commissie in 1940 werden benoemd de heeren B. Ramaker en F. Klein. Bij de bestuursverkiezing werden, op voorstel van den heer Stadhouder, de aftr. leden de heeren H. v. d. Poel, Chr. Kluiters en H. J. van Mil bij acclamatie herkozen. Nu volgde bespreking „al of niet organi- seeren van een cursus Eerste Hulp bij On gelukken". Besloten werd nogmaals de ge legenheid hiervoor open te stellen; opgave voor deelname aan den cursus zal echter moeten geschieden vóór 1 April a.s. bij mevr. Tijssenv. d. Bosch of bij den secre taris, H. J. v. Mil. Voor de leden of huisge- nooten van leden is de cursus gratis, ter wijl niet leden 1 moeten betalen. Hierna werd de vergadering gesloten. Geen belangstelling. Wegens te gerin gen belangstelling kon de jaarvergadering van den R.K. Volksbond gisterenavond niet doorgaan.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8