AAN HET WESTFRONT. Avontuur Venezuela. Ter herdenking van den sterfdag van H. M Koningin Emma werd Woensdag in het Rosarium te den Haag door de .Princevlag" een krans gelegd bij he* monument der overleden vorstin Aartshertog Otto van Habsburg beantwoordt de vragen der (ournalisten, die hem tijdens zijn bezoek aan Amerika in zijn hotel te New York kwamen interviewen. Rechts de broer van den Oostenrijkschen troonpretendent, aartshertog Felix Op het ministerie v^n Economische Zaken te den Haag had Woensdag d< oprichtings vergadering plaats van het Instituut van Nederlandsche Economisch Belangen in Ned Indië. Onder de aanwezigen onderscheidt men de ministe> Ch J. I M. Welter en mr. M, P. L. Steenberghe Bij een uitval op een Britsche patrouille werden zestien Engelsche soldaten door Duitsche troepen aan het Westelijk front gevangen genomen. De gevangenen worden onder gewapend geleide weggebracht Het slaan van een brug (Zweedsche pontons), behoort ook tot de werkzaam heden der wielrijders* zooals duidelijk bleek tijdens de jongste oefeningen van dit onderdeel onzer weermacht Voor hun vertrek naar Finland werd aan de leden der Roode Kruis- ambulance door de Nederlandsch-Finsche Vereeniging in den Haag e«»n koff'e'afpl a^nopbo'ten De zus'ers aan den ma»ltiid De begrafenis van Louis de Vries De rouwstoet verlaat den Sfadsschouwhuro Amstprdam FEUILLETON in Kaar het Ameriraansch van R. HARDING DAVIS. (Nadruk verboden). 31) Ze waren van elkaar gegaan omdat ze het er over eens waren dat hoe minder ze samen gezien werden, hoe beter het was. Maar Roddy had nog een andere en meer romantische reden om alleen te willen zijn. Hij had iederen avond sinds zijn terug keer in Curasao een pelgrimstocht ge maakt naar het verlaten huis van de fa milie Rojas. Hij had die nachtelijke tochtjes per roeiboot kunnen maken zonder gezien te worden, want de tuin van Miramar lag, net als zijn eigen turn, aan de haven. Soms had hij er zich mee vergenoegd zijn riemen voor het leege huis te laten rus ten om aan het meisje te denken; andere keeren bond hij zijn boot vast aan een aan legsteiger een paar honderd meter ver der, heesch zich dan langs de overhangen de wingerd omhoog tot boven op den muur en liet zich dan in den tuin glijden. Dan gingen zijn gedachten droomend uit naar het meisje, dat hij eigenlijk nauwelijks kende, dat zelfs haar woord al aan een ander gegeven had, maar wier charme hij nooit zou kunnen vergeten. Ook aan de landzijde even langs haar huis te loopen, was hem een zoet-weemoedig genoegen en nadat hij Mc. Kildrick verlaten had, richtte hij zijn schreden naar de Alameda, de bree- de laan met haar dubbele rij schaduwrijke boomen, die evenwijdig aan de haven liep, er. waaraan de ingang van Miramar lag. Toen hij dichter bij het huis kwam, zag hi] tot zijn verrassing en vreugde dat Mi ramar was bewoond. Alle vensters waren verlicht en in dat licht zag hij bedienden haastig heen en weer loopen. Voor het hek stond de Alameda vol met wagons, bela den met koffers en doozen. Roddy verschool zich, opgewonden en inwendig trillend, in de schaduw van de boomen en wachtte daar ongeduldig op een kans om te hooren of de bannelingen wer kelijk waren teruggekeerd; Hij hoefde niet lang te wachten. In een kleine figuur, die bedrijvig tusschen de karren heen en weer liep en overal bevelen uitdeelde, herkende hy zijn vriend en bondgenoot Pedro. Rod dy ging directe in het licht van de electri- sche booglamp staan tot hij er zeker van was, dat Pedro hem had gezien en stapte toen weer in de schaduw terug. In een oogenblik was de oude knecht naast hem. Is zij hier?, vroeg Roddy. De man knikte heftig; voor hem was er m de heele wereld maar één „zij". Zeg haar, fluisterde Roddy, dat ik haar vader gezien heb en dat hij weet wat we probeeren te doen. Ik moet de senorita zoo gauw mogelijk spreken. Vraag haar of ze vanavond, het doet er niet toe hoe laat, bij de trap wil komen, die van den tuin naar de kade loopt. Ik kan daar van uit mijn eigen huis naar toe komen zonder gezien te worden. Pedro knikte weer met een van verruk king stralend gezicht. Ik zal de senorita vragen daar om ne gen uur te komen, antwoordde hij, of ik zal er zelf zyn. Dat laatste lokte Roddy niet erg aan, maar hij vond, dat het, nu Inez in dezelf- we stad woonde als hij en op dat oogen blik geen honderd meter van hem af was, hem al dankbaar behoorde te stemmen. Hij liep verder de Alemeda af, met zijn hoofd in de lucht, terwijl zijn voeten bijna dansten. Nog drie uur, protesteerde hij inwen dig, hoe kan ik het in 's hemelsnaam nog drie uur uithouden? Maar die drie uur kwam toch op de een of andere manier om en om negen uur, juist toen de taptoe, die de soldaten naar hun kazerne terug riep, over de stad en het water klonk, stond Roddy te wachten op het smalle stukje strand, dat tusschen de haven en den tuin van Miramar lag. VL Op het laatste oogenblik had Roddy be sloten toch maar niet met zyn boot te gaan, maar te gaan loopen langs de haven. Het was vloed, zoodat het smalle stukje strand, dat tusschen den tuin en den aanlegstei ger van de familie Rojas lag, maar een paar voet breed was. Het was lichte maan maar een paar donkere wolken maakten, dat de steenen trap en het thuihuisje aan het einde van den steiger, nu eens te voor schijn kwamen uit het donker en dan weer onzichtbaar werden. In een van die heldere oogenblikken zag Roddy plotseling de figurenvan een man en een vrouw in de tuinpoort verschijnen. Pe dro kwam angstig naar voren en Roddy holde langs hem heen de trap op. Hy her kende Inez op net eerste gezicht niet. Op de manier der boerenvrouwen had ze een zijden shawl met franje omgeslagen die al leen haar oogen zichtbaar liet en die van haar schouders neerhing in lijnen die haar heele figuur verborgen. Roddy stak verlam gend zijn hand uit, maar het meisje hief de hare waarschuwend op en ging, Roddy met een gebaar uitnoodigend haar te vol gen, vlug de treden naar den steiger af. Aan het verste einde was een soort prieel van palmbladeren, waarvan een gedeelte door de man helder verlicht werd; maar over de andere helft wierp het dak een donkere schaduw. Daar liep Inez snel heen en Roddy volgde haar met kloppend hart. Hij was heftig onder de romantische beko ring van het avontuur, waarin hij betrok ken was en voelde zich onrustig-gelukkig in gezelschap van het meisje, dat sedert hun eerste ontmoeting zijn gedachten vervulde. De kleine steiger, het gekabbel van de golven tegen de steenen, het maanlicht, de geheimzinnigheid van hun verstolen ont moeting, het zoete aroma van den tropi- schen avond, dat alles bij elkaar schiep dan ook een sfeer van romantiek. Maar zijn weeke stemming werd wreed verstoord. De stem, die hij uit de duister nis hoorde spreken, was helder en scherp. U moest begrijpen, begon Inez op af keurenden ton, dat u dit heelemaal niet had moeten doen. Als ze hem in het koude water van de haven had geduwd, had Roddy niet meer verbaasd en geschrokken kunenc zijn. Hij staarde naar de omhulde meisjesfiguur, te verbluft om een woord te zeggen. U moet niet verwachten, dat ik u voor een tweede maal zoo wil ontmoeten, ging het meisje onverstoorbaar voort, u zet al les op het spel. Het spijt me vreeselyk, stamelde Rod dy. Ik dacht dat u graag het nieuws had willen hooren. Natuurlijk wil ik dat graag. Ik be grijp het, zei Roddy. Ik vergat de voorschriften van de Spaansche etiquet te. Ik had u moeten ontzien. Ik dacht heelemaal niet aan mezelf! Eij maand geleden was ik bang, dat is waar. Tradities en opvoeding zaten me in den weg en ik dacht werkelijk te veel aan wat de anderen zouden zeggen over mijn ontmoeting met u. Maar nu zie ik het net zooals u. Ik wil hun ongenoegen, ik wil kwaadsprekerij en schandaal riskeeren als ik vader maar kan helpen. Maar dit zal hem niet helpen. Integendeel. U moet niet bij mij komen of bij het huis. Moeder (het meisje aarzelfde een oogenblik), het is eigenlijk een beetje moeilijk voor me om het te zeggen, moeder heeft meer dan ge wone antipathie tegen u; ze beschouwt u eenvoudig als onzen kwaden geest. Ze denkt dat u alles doet wat u kunt om de plannen van uw eigen vader en van Vega tegen te werken. Zijwe hebben alle maal gehoord, dat u twUt met Vega hebt gehad en hem hebt gdSagen omdat u de partij van Alvarez opnam. Volgens moeder is Vega de eenige die vader kan redden. En daarom bent u haar vijand. En ze hebben haar ook verteld, wat u tegen vader gezegd hebt toen u by hem in de cel was. Natuur lijk hoorden wij het verhaal verdraaid. Ik kon wel begrijpen wat uw bedoeling is geweest, maar ik ben er zeker van dat het goed bedoeld was. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5