"T4^sJ«Ét Avontuur Venezuela. 3)e ÊeidactaGowfca/nt .Seville Chamberlain, de Bntscfte minister-president, b/engt een joviaien groet •jdens zijn ochtendwandeling door Londen op rijn 71 sten verjaardag, welke hij d°rer d'oen vierde De „R van Hasselt", de veerboot der Ned Spoorwegen, kwam Dinsdag nabij Stavoren in aanvaring met de .Stanfries lil', die daarop ronk. De veerboot, die aan den voorsleven werd beschadigd, na aankomst in Enkhuiren Wat van den histor.ischen winter 1940 te lijden had De steunpunten onder de Scheveningsche wandelpier krijgen een goede beurt, om re te reirvgen van de sporen, die het gure jaargetijde er op achterliet In het clubhuis der Amsterdamsche Vrouwelijke Studenten Vereeniging had Dinsdagavond de taarlijksche ui'reiking der Almanak aan de leden plaats De gouveneur-generaal van Ned Indie maakte met rijn echtgenoote een reis naar Sumatra. De aankomst der hooge gasten per vliegtuig te Medan Voor de behandeling van de geruchtmakende moororaak op den veehandelaar C. v d Horst te Leidschendam voor de Haagsche rechtbank bestond Dinsdag veel belangstelling. De drukte voor den ingang van het gerechtsgebouw Voor den bouw van de nieuwe Rijswijksche brug m den weg den Haag Rotterdam zijn de werkzaamheden in vollen gang. De fundeering wordt geheid FEUILLETON In Naar het Amerikaanse!) v&n R. HARDING DAVIS. '«Nadruk verboden). 30) Hij verhief zyn stem nog meer; er was een ongewoon jeugdige, een krachtige en jubelende klank in; het geluid drong door de .deur tot in der versten noek van de gang. Wat doet het er allemaal toe, als ik weet, als ik zeker weet, dat het einde na- by is. Zyn hoofd zonk neer op de tafel en hij begroef zijn gezich' in zijn handen. Buiten, in de donkere gang, greep Peter naar Roddy's hand en klemde die in de zijne. Hoor je dat, fluisterde hij. Hij ant woordt je Roddy! Roddy veegde met den achterkant van zijn hand langs zijn klam voorhoofd en lachte zenuwachtig. Ja, antwoordde hij, hij heeft me be grepen. En nu moeten we het waar gaan maken! Toen dien middag de auto's en rijtuigen van de aristocratie van Porto Cabello lang zaam over de Piaza reden, ontmoette Rod dy toevallig Mc. Kidrick, die op een van de steenen banken zat en die de pantoffel parade der plaatseijke chic zat te bekij ken met oogen, waaraan niets ontging. Mc. Kildrick was het type van een self made Amerikaan. Hij kende zijn vak door en door, was buitengewoon handig en had de gave om uitstekend met menschen om te kunnen gaan. Hij had een groot, lenig fi guur. een energiek gezicht en was een eind in de dertig. Onder het werk sprak hy al leen om een order te geven of een vraag te doen. Maar in zyn vrijen tijd ging hij met zijn assistenten en zijn werklieden om als een gemoedelijk democraat. Hij scheen een afschuw te hebben van alleen te zijn en hij werd zelden of nooit gezien zonder een van de jongere ingenieurs by zich. Zij be schouwden herr. als 'n cynicus en ze schre ven zijn cynisme toe aan het feit, dat ..de baas" schuchtere pogingen gedaan had om zich op het huwelijkspad te begeven en dat hij het pad als een vrouwenhater ver laten had. Officieel was hy Roddy's supe rieur. maai het was iemand, die in dienst v/as van F. C. C. niet mogelijk te vergeten, dal Roddy de zoon van zijn vader was. Zelfs Mc. Kidrick erkende dat op zijn ma nier. en die manier bestond daarin, dat hij ir. zijn vrijen tijd Rody nooit uit zichzelf opzocht maar altijd wachtte tot de zoon van den Machtige bij hem kwam. Een ongenblik stond Roddy Mc Kidrick strak aan te staren en ging toen mei een re soluut gebaar, alsof alle aarzeling van zich afzette, naast hem zitten. Mc Kildrick begon hij. ik wil je «en onbeschaamde vraag doen, die je morali teit en je karakter betreft. I Het onderzoek wordt toegestaan, zei I h«. Bij welken druk per vierkante centi meter, vroeg Roddy, zou een jou toever trouwd geheim in staat zijn door de vei- ligheidsKlep te ortsnappen? Ik heb nog nooit, verklaarde de inge nieur, een ongeluk van dat soort gehad. Prachtig, riep Roddy uit. Veronder stel dan eens dat ik tegen jou zei: Mc. Kil drick, ik weet dat er ergens een schat be graven ligt, maar ik weet niet hoe ik er bij moet komen. En dat zou jij wèl weten. Als ik jou nou eens bij dien begraven schat bracht, zou je me dan ais een handig inge nieur willen vertellen, hoe ik hem uit moet graven en zou. je dan kunnen vergeten, dat je me raad nad gegeven en dat je ooit van den schat had gehoord? Mc. Kildrick peinsde eventje na over dat gefingeerde geval. Toen vroeg hij droog: In welke bank ben je van plan in te breken? Roddy stond plotseling op. Ik zal het je iaten zien. riep hij uit. Het was zoo d'iidelijk te zien dat Roddy dit zei, niettegenstaande hy inwendig nog aarzelfde, dat Mc. Kildrick hem goedhartig tegenhield. Vertel me naar liever niets, protes teerde hy waar je spijt van zult hebben als je nuchter bent. Roddy schudde ontkennend 't hoofd en niet voordat ze de buitenwijken en de laat ste visschershut achter zich hadden en langs de kust liepen, begon hij weer over het doel van hun wandeling. Plotseling zei hij: -- Ik heb je nog ver geten te zeggen dat als vader ontdekt, dat je me raad gegeven hebt. het je waar schijnlijk je baantje zaï kosten. Mc. Kildrick bleef staan. Het is jammer, stemde hy toe. dat je vergeten hebt dat tezeggen, want gewoon lijk krijg ik een dikke chèque als ik tech nische adviezen geef. En wat nog erger is, vervolgde Rod dy onverstoorbaar als Alvarez er achter komt, ga je de gevangenis in. Dat pikanten verhaal van je interes seert me uitermate, dat moet ik zeggen, zei Mc. Kildrick. Wat zal er nog meer met me gebeuren? Maar natuurlijk, zei Roddy geruststel lend, kan je ze vertellen dat je niet wist wat je deed. Als jij me om te beginnen eens ver telde, wat we gaan doen, opperde de in genieur. Van hier af. was Roddy's eenige ant woord, moet je op handen en voeten krui pen, want anders zien ze je. De ingenieur boog zijn hooge gestalte en verdween achter Roddy aan in de struiken. Waarom mogen ze me niet zien? Voor je eig«n presMger; je ziet er zoo gek uit als je op handen en voeten kruipt. Gedurende tier minuten kropen ze on hoorbaar verder en toen klauterde Roddy over den brokkekgen muur van het fort en weer naar den ingang van de tunnel. Het probleem is, begon hy. om die keien van de trap weg te krijgen en de trap toch zoo in mode' te laten, dat iemand, die gek genoeg is om hier naar toe te klim men. niet kan zien dat ze van hun plaats af zijn geweest. Dacht je heusch, vroeg Mc. Kildrick met een ongeloovigen glimlach, dat er een schat achter de steenen verborgen ligt? Inderdaad, zei Roddy, een soort van begraven schat. IMc. Kildrick hief behoedzaam zyn hoofd op en overzag de omgeving alsof hij de lig ging van verschillende deelen goed in zich wilde opnemen. In het Noorden zag hij de stad; in het Oosten op een kwart mijl af stand, het fort dat door een strook water van het land gescheiden was en in het Zui den strekten de wilde muskus- en laurier- boschjes, waar ze juist door gekropen wa ren, zich uit tot aan de kust. Is dit een mop of een serieus plan? Informeerde hij. Het is meer: het is een kwestie van leven en dood! Mc. Kildrick ging op de steenen treden zitten en bestudeerde een tyd lang de groo- te keien voor hem. zonder iets te zeggen. Hy trapte met zijn hak tegen het cement er. zijn oogen onderzochten de sterkte van de ijzeren banden. Met een paar mannen met breekijzers en een beetje dynamiet dat geen lawaai hoeft te maken, zei hij ten slotte, zou ik dat in een uur open kunnen hebben. En zou je het weer zoo- kunnen ma ken dat niemand merkt dat we het gat geopend hebben?, vroeg Roddy. Er was een lange stilte. Ik vind heusch, zei Mc. Kildrick, dat je me ook maar moest vertellen wat er on der die steenen te zien is. De zon was ondergegaan en de lucht was koud en vochtig geworden. Roddy ging naast zijn „baas" zitten en keek naar de groote keien aan hun voeten. Zijn stem ging over in gefluister. Het is zóó, begon hij. Toen zij twee uur lal*r van elkaar scheid den bij het begin van de stad. was Mc. Kil drick een ingewijde in de Broederschap van de Witte Muizen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5