NATIONALE PAASCHLOTERIJ bi) honk STADS NIEUWS Toerisme WOENSDAG 20 MAART 1940 dE I rnuRANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnerrvmtsprya: voor Lelden II cent per week; 1 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten /O cent per woek; f ft.60 per kwartaal. Franco per povt f 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 20 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogsteM 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. - HOE WORDT BET WEER 7 LICHTE BUIEN. De Bilt seint: Verwachting: Plaatselijk enkele lichte buien, wisselen de bewolking, weinig verandering in tem peratuur. Krachtige tot matige Zuid-Wes telijke tot Westelijke wind. De weerstoestand va.i hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaarbewolkt, matige Z. W. wind, 4 gr. C. Vlissingen: betrokken, matige Z. W. wind, 6 gr. C. DE BILT: zwaarbewolkt, matige Z. W. V/ind, 6 gr. C. Groningen: zwaarbewolkt, matige Z. Z. W. wind, 5 gr. C. Maastricht: zwaarbewolkt, matige Z. W. wind, 7 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het centrum van het depressiesysteem op den Atlantischen Oceaan ligt thans tus- schen de Faroer en Schotland en vult zich vermoedelijk vry snel op. Langs den ach terkant van deze depressie wordt zeer koude lucht over den Oceaan naar ons land gevoerd, de ochtend-temperaturen waren hier te lande 45 graden lager dan gisteren. Aangezien deze luchtmassa vrij onstabiel is, heeft het weer een buiig ka rakter aangenomen. Het arctische gebied van hoogen luchtdruk over Groenland, dat gisteren in den loop van den dag aanmer kelijk afgenomen was, heeft zich thans weer hersteld. Aan de Oostkust bedraagt de luchtdruk wederom 1033 mbar. Het Azoren hoogedrukgebied werd in het Wes ten door een naderende nieuwe depressie aangetast. Het breidde zich echter naar liet Oosten over Frankrijk uit. De kern ligt nu met een luchtdrukwaarde boven 1025 mbar langs de Spaansche en Portu- geesche Noordkust. Het hoogedrukgebied, dat gisteren over Finland en de Randsta ten lag, is naar het Oosten getrokken en bevindt zich thans over Rusland. In de Randstaten vriest het nog streng, voorts vriest het nog in Zweden, Roemenië en Hongarije. Ook in de Povlakte meldde van morgen een enkel station lichte vorst. Ove rigens is het in Italië vrij zacht en rustig weer. LUCHTTEMPERATUUR. «5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS a.a.: Van Woensdagnamiddag 6,42 uur *ot Donderdagmorgen 5.32 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 21 Maart nam. 12.25 uur. Maan op 3.27 uur Donderdagmiddag. Maan onder 5.03 uur Vrijdagochtend. 483e STAAT5 .OTERIJ (Niet officieel) lste klasse, 3de R|st Trekking van Woensdag 20 Maart losa Hooge Prijzen f 20.000.— 8050 f 5.000.— 14844 f 1.000.— 24698 f 400.— 17552 f 100.— 8630 12414 16077 18644 19912 23293 Prijzen van 20. 1188 1342 1648 2325 2594 2799 2927 3554 4462 4755 5215 5369 5755 6204 6565 6947 7218 7399 7493 8287 8455 8853 9113 9222 9233 9265 9451 9632 9966 10014 10911 11297 11402 11596 11947 12783 12916 13385 13571 14459 14543 14565 14748 14942 15024 15186 15221 16540 16691 16943 16990 17024 17505 17540 17593 17778 18248 18842 18967 19015 19590 19797 19814 19897 19952 20176 20220 20821 21015 21032 21126 21141 21198 21803 22159 22218 22245 22398 22437 22724 22837 23016 23257 23502 23615 24007 24098 24221 14715 24815 VIII DE LES VAN DE NAAKTE SLUIS Het uitzicht vanaf de Koepoortsbrug is de inspanning van het balie-kluiven waard. Te eener zijde de parade van de paarden- kastanjes langs de Jan van Houtkade, waar, in de luwte op het Zuiden, steeds de première van de lente wordt gegeven. De vijf-vingerige bladen maken op 't oogen- blik reeds aanstalten om uit te botten, en het prille groen zal weldra verlucht wor den door de honderden witte kandelaars van de bloemtrossen. Te anderer zijde verheft zich boven het passie-looze water van den Witte Singel de zes-koppige sterrewacht, met op ieder hoofd een grijze, stalen bivakmuts, diep over de ooren getrokken. De Witte Singel omgordt hier met vele luchtige krullen het zwaar-geleerde stads gedeelte, waarvan de universiteit het mid delpunt uitmaakt. Achtereenvolgens liggen aan haar boor den het Stedelijk Archief, het Zoötomisch laboratorium, de Sterrewacht en de Hortus Botanicus. Wie den Singel oploopt en belang stelt in waterbouwkunde en waterkeering zal zich met eenige verwondering afvragen, waarom in de nieuwe, verlaagde Neksluis- brug twee forsche sluisdeuren zijn vastge haakt sluisdeuren, die niemand ooit ge sloten kleeft gezien. Voor degenen, die niemendal van Rijn lands waterstaat afweten, is het nut van deze sluis niet zoo een-twee-drie uit te leg gen. Maar het is te probeeren! De Singel-weg wordt waterstaatkundig beschouwd als de schakel in den dijk, wel ke van de Zuidzijde langs den Rijn ligt van Woerden tot Katwijk den Hoogen Rijn dijk. Eigenlijk vormen binnen de stad Hooge- woerdBreestraatNoordeinde de lijn rechte voortzetting van dezen dijk. Om praktische redenen is deze verdedigings linie echter door het Hoogheemraadschap prijsgegeven en overgebracht naar den Ein- gel-weg, welke bijna nergens door andere waterwegen wprdt doorbroken. De Vliet is de eenige gracht van aanbelang. De Rijndijk reeds door de Romeinen als leger-weg opgeworpen verdeelt den boezem of watergebied van het Hoogheem raadschap van Rijnland in tweeën. Door het toeklappen van een groot aantal sluizen waarvan de Neksluis er een is kan de geheele 40 K.M. lange dijk hermetisch ge sloten worden. Dit geschiedt, wanneer het water bezui den den Rijndijk het z.g. noodpeil heeft be reikt. De dijkgraaf kan dan het sluiten van de sluizen gelasten om meerderen toevloed van water in het Zuidelijk deel, met zijn vele diep-gekelderde polders, te voorkomen. Door de tegenwoordige wijze van machi naal spuien wordt het noodpeil evenwel nooit meer bereikt. Toch heeft de Rijndijk juist den laatsteri tijd weer zijn bruikbaarheid herwonnen, door het oorlogsgevaar. Bij een bommen-regen kan licht een gat in een of andere polderkade worden gesla gen. De polder zou vol loopen en al het wa ter van Rijnland zou in die richting kun nen geperst worden, met -het dramatisch ge volg, dat kade op kade zou bezwijken en een deel van Holland tot één waterplas zou ineen-vloeien. Ook in die omstandigheid kan de dijk graaf de sluiting van een bepaald aantal sluizen in den Hoogen Rijndijk bevelen, waardoor de toevloed van water naar de bedreigde streek wordt stopgezet. Dit systeem van waterkeering is niet van daag of gisteren uitgedacht, doch reeds eeuwen oud. De Nek- of Naakte sluis, die ons tot dit lesje in waterstaat noopte, is zelf ook van grijzen oorsprong; ze wordt reeds in 1452 genoemd, doch was toen vermoedelijk al op jaren. De merkwaardige en de nieuwsgierigheid prikkelende naam van Naakte sluis stamt uit de middeleeuwen, toen er geen weg overheen liep en de sluis „onbedekt", dus: naakt was. Aan de zijde van de Schelpenkade kan men in de steenen kade-muren nog duide lijk zien, dat de_ Naakte-sluis voorheen een schut-sluis is geweest. Deze sluis, onder de bolle Vliet-brug door die bij alle trekpaarden en bakkersjon gens hijgend en hartgrondig wordt ver foeid zijn de schuiten met haring en wit tebrood. gepasseerd, toen zij de uitgehon gerde stad binnenvoeren. Twee gedenksteenen op de plaats, waar de Vliet in het Rapenburg uitstroomt, trach ten de herinnering aan deze heerljike be vrijding levendig te houden: Men was in groot verdriet, Want eten wasser niet Ent vole van honger schreiden Ten laetst God nedersiet En zont deur desen vliet Broot, spyz en dranc in Leiden, VENATOR VAGANS. AVONDTEEKENSCHOOL R. K. VOLKSBOND. Het Jaarlijksche schouwspel, dat de Avondteekenschool van den R. K. Volks bond aan het einde van een schooljaar biedt, is ook thans weer te aanschouwen in het schoolgebouw aan de Paul Kruger- straat. De tijdsomstandigheden mogen al eenigs- zins van invloed zijn geweest op de be zetting, in groote lijnen is het onderwijs aan de school toch weer op dezelfden voet doorgegaan en nu, bij gelegenheid van de tentoonstelling en apenbare les kan men weer zien, wat in den afgeloopen cursus door de leerlingen is gepresteerd. De naam van teekenschool zegt eigenlijk reeds voldoende wat men hier vinden kan. Teekeningen op het gebied van bouwkunst en werktuigkunde, teekeningen om te komen tot het schildersvak en het reclame-teekenen, dat zijn de hoofdmo tieven dezer tentoonstelling en de wan den der schoolklassen zijn er de spreken de getuigen van. Een rondwandeling door de school maak te het ons opnieuw duidelijk, dat de leer lingen hier onder leiding van den bekwa men directeur, den heer v. Weerlee, bijge staan door een staf van bekwame leeraren, een uitstekende school mogen doorloopen. Nog te weinigen beseffen, dat degelijke vakopleiding de beste methode is om een goed vakman te worden en de beste aan beveling om een plaats te veroveren in het groote leger van goede werkers, waar aan steeds behoefte blijft bestaan. De resultaten, welke men op de Avond teekenschool van den Volksbond kan be reiken zijn verrassend. Natuurlijk spreekt een goed geslaagde reclame-teekening tot den oppervlakkigen toeschouwer duidelijker dan welk ander verkobject ook, maar de vaklieden kijken hier ook verder en ieder zoekt in zijn bran che naar de behaalde resultaten. Het eigen ontwerp bij het reclameteeke- nen, gemoderniseerd door de tegenwoordi ge spuit-methode heeft hier inderdaad ver rassende effecten teweeg gebracht, maar rok in het gewone vakwerk ziet de des kundige onmiddellijk wat men aan een leerling heeft. En bij het teekenonderwijs, of het dan voor bouwkunde dan wel voor werktuigkunde is, men ziet er de toekom stige vakmenschen aan het werk en het bereikte resultaat streekt èn den leerlingen èn den leermeesters tot eer. De tentoonstelling is dan ook ten volle pen bezoek waard. Daarom vertrouwen we, dat ouders en opvoeders niet zullen verzuimen hedenavond nog een kijkje te gaan nemen en zij, die voor de komende jaren kinderen of pupillen hebben, die voor dit onderwijs in aanmerking komen, zijn daarbij inbegrepen. Van 79 uur heeft men hedenavond nog een goede ge legenheid. UITVAART EN BEGRAFENIS F. J. L. VAN NOORT. Nadat in die St. Petruskerk die plechtige uitvaartdiensten hadden plaats gehad voor de zielerust van den heer F. J. L. van Noort, vond tc elf uur op de R.K. begraaf plaats aan de Zijlpoort de begrafenis van het stoffelijk overschot van den overledene 'plaats. De belangstelling, hier getoond, bewees ten volle, dat de overledene de sympathie van velen bezat Onder de talrijke aanwezigen merkten we om. op tal van bestuursleden en oud bestuursleden van de Leidsche Hanze; ver- dier was aanwezig de heer Lent, secretaris van den Ned. R.K. Bond van Schil-derspa- troons, het bestuiur van de afd. Leiden van „St. Lucas", de besturen van de christe lijke en neutrale Sohildterspatxoonsor,gani- saties hier ter stede en vele andere be langstellenden. De absoute in de kapel en de plechtig heden op het kerkhof geschiedde door den weleerw. heer W. Bende. R.K. HUISHOUDSCHOOL. Voor het praktisch gedeelte van bet examen voor de akte N VII (Leerares Huishoudkunde en Wasohibehandeling) slaagiden de Eerw. Ziuster Suitbertus en de dames: W. P. Hol, J. M. Kroff de Gidts en H. M. van Zonneveld. En voor het prak tisch gedeelte van de akte N VIII (Leerares koken en voedingsleer) slaagden de da mes: M. A. C. van Campen, A. J. C. Hus- tinx, R. S. Spranger, J. P. Vooriham, A. M. Waszink en A. Th. WestphaL VER. „VEILIG VERKEER". Jaarvergadering van de afdeeling Lelden. De Vereeniging „Veilig Verkeer" voor Leiden en Omstreken hield gisteravond in een der bovenzalen van café-restaurant „De Harmonie" haar jaarlijksche algemee ns ledenvergadering, welke voor het laatst v/erd gepresideerd door den heer M. J. E. Kwint, die wegens vertrek uit de gemeen te het voorzitterschap heeft neergelged. De heer Kwint heette de weinig talrijke aanwezigen hartelijk welkom, waarna de secretaris, de heer F. J. de Tong, gelegen heid kreeg tot het lezen der notulen en het uitbrengen van het jaarverslag, waarin dank werd gebracht aan de politie, welke ook dit jaar weer haar onmisbare mede werking verleende aan de gehouden ver- keersexamens voor de schooljeugd. Er na men aan dit examen 633 leerlingen van verschillende openbare en b ondere scho len deel, hetgeen minder is dan in het voorgaande jaar. De wensch werd uitge sproken, dat dit aantal in 1940 weer groo- ter moge zijn. Van deze 633 candidaten kon aan 567 jongens en meisjes het verkeers- diploma worden uitgereikt benevens aan 252 candidaten het diploma als wielrijder. Ook in Oegstgeest werden deze examens gehouden. Behalve aan de politie werd ook dank gebracht aan de Verkeersonder- v.'ijscommissie, die het geheelevoorberei dende werk verrichtte en de theoretische examens afnam. Voorts werd in onze stad gedurende eenige dagen controle gehouden op de verlichting en remmen van rijwie len, hetgeen zeer gewcnscht bleek; eenige honderden tekortkomingen werden gecon stateerd. Het ledental bleef vrijwel sta tionair. De penningmeester, de heer B. J. Moo- lenaar, deelde in zijn financieel verslag mede, dat de inkomsten 319.65 en de uit gaven ƒ333.70 hadden bedragen, zoodat er een nadeelig exploitatie-saldo is van f 15.05. De kascommissie rapporteerde bij monde van den heer van der Zanden, dat de boek houding in perfecte orde was bevonden, waarna besloten werd den heer Moolenaar décharge te verleenen. Beide jaarvedslagen werden onder dank zegging goedgekeurd. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de beide periodiek aftredende bestuurs leden, de heeren F. J. de Jong en J. Brou wer werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer Kwint als voorzitter werd benoemd de heer mi. N. J. Rowaan. In de vacature, ontstaan door het vertrek uit de gemeente van den heer P. C. Snorn, werd voorzien door de benoeming van den heer B van Julsingha, inspecteur bij het Lager Onderwijs, die zich bereid verklaarde, het voorzitterschap van de Verkeers Onderwijs commissie te aanvaarden. Tot leden der kascommissie 1940 wer den benoemd de heeren T. Groeneveld en van der Zanden. Na een geanimeerde rondvraag sloot de heer Kwint de vergadering met woorden van dank tot zijn medebestuursleden voor de prettige samenwerking. „HET BIECHTGEHEIM" IN STADSGEHOORZAAL Het veelbesproken tooneelsucces „Het Biechtgeheim" komt na een triomftocht door Nederland en België op Maandag (2e Paaschdag) in de Stadsgehoorzaal. Het Biechtgeheim behandelt den strijd van een Geestelijke, wiens broer onschul dig ter dood wordt gebracht, terwijl hij uit de Biecht den ware schuldige kent Een strijd, die, ondanks de smeekbeden van zijn oude, blinde moeder en grijze vader, eindigt in het volbrengen van zijn priesterplicht: de geheimhouding van de .biecht. De opvoering wordt gegeven door het Groot Nederlandsch Volkstooneel met Willem Goossens als Pater Karl en Roosje Kohier als de blinde moeder. Voor onze lezers is een speciale over eenkomst getroffen, wat de toegangs prijzen betreft. Voor nadere bijzonder heden verwijzen wij hun naar de in dit blad voorkomende Reductie-boni Handelsregister K. v. K. W y z i g i n g. 1204. Naamlooze Vennoot schap Bloembollenhandel en Kweekerij voorheen Konijnenburg en Mark, Noord- wijk, Offemweg 42. Overl. dir.: Joh. van Konijnenburg. Procuratie verleend aan: J. M. C. de Mooy, Noordwijk. Gemeentel. Aankondiging SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeen kennis, dat de ge meentelijke bureaux op Goeden Vrijdag, 22 Maart a.s. gesloten zijn. Het Bureau van den Bangelijken Stand zal op dien dag geopend zijn van 9 tot 10 uur vjn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRLJEN, Secretaris. UITLOTING GELDLEENINGEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat bij de op 15 Maart 1940 gehouden uitloting van obligatiën van geldLeen>ingen der ge meente Leiden, zijn uitgeloot: a. 16. obligatiën 1.00.van de 3 pet. geldleening van 1896, groot f 1.069.000. b. 10 obligatiën k f 1.000.van de 3 pet. geldleening van 1904, groot f 500.000. Deze obligatiën worden 1 Juli 1940 met de tot dien datum verloopen rente afge lost, en houden met dien dag op rente te dragen. De lijst van de uitgelote nummers ligt ter inzage op de finanoiëele aüdeeling van de gemeente-secretarie. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. LEIDEN, 20 Maart 1940. AGENDA LEIDEN. Donderdag, Bureau-zitting R.K. Reclassee- rings vereeniging, St Vinc.-gest Hoogl. Kerkgr. 32, 89 uur m De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- d a g 16 tot en met Vrijdag 22 Maart a.s. waargenomen door de apotheken: G. i-ï. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en G. Rejjst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8. tel. 26274. 1257 MILITARIA. Bij kon. besluit zijn benoemd tot reserve kapitein, ter nadere indeeling door of van wege den Minister van Defensie de reser- Ve-eerste-luitenants G. C. van den Bes en H. A. Gunters, van het 4e Reg. Infanterie; tot reserve-eerste-luitenant bij zijn tegen woordig regiment de reserve-tweede-luite nant J. Weeda, van het 4e Reg. Infanterie; bij het wapen der artillerie tot reserve kapitein de reserve-eerste-luitenant T. Cordes van het 6e Reg. Veldartillerie. Bij kon, besluit is benoemd en aan gesteld bij het reserve-personeel der land macht tot reserve-tweede-luitenant bij het 4e Reg. Infanterie de vaandrig S. J. M. de Jong, van dat regiment; bij het wapen der artillerie, bij het 6e Reg. veldartillerie de kornet J. R. P- Brinkgreve. van dat regiment. De 19-jarige A. E. E., die in Warmond is aangehouden in verband met gepleegde inbraken, heeft tevens bekend op 6 Ja nuari een inbraak te hebben gepleegd bij prof. K. aan den Rijnsburgerweg alhier. Daarbij werden verscheidene sieraden ont vreemd. Gistermiddag te 12 uur is de 24-jarige timmerman L. de la R., bij het verrichten van werkzaamheden in een huisje in de Groene Poort, door een zoldering gevallen en op de 2 H M. lager gelegen vloer terecht gekomen. Hij klaagde ever pijn in den rug en werd door den E.H.D. naar het St. Eli sabeth Ziekenhuis vervoerd. Voor den voetbalwedstrijd UVSSVV op 2en Paaschdag zijn kaarten in voorver koop verkrijgbaar. Men zie hiervoor de ad vertentie in dit nummer. De Commissaris van Politie te dezer stede orengt in herinnering het KB van 16 Augustus 1918 Stbl. No. 521, regelende het toezicht op de in iNederland vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vree deling nachtverblijf verschaft binnen 24 uur verplicht is daar van kennis te geven aan het t.oofd van politie in de gemeente in casu de Commis saris van Politie (bureau Vreemdelingen dienst Zonneveldstraat alhier, geopend van 9—12 uur, van 2- 4 uur en van 7—9 uur). Door aangifte aan het 'bureau van de bevolking en dei' Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting '.iet. Verzuim is strafbaar gesteld met hech tenis van ten hoogste een maand of geld boete van het hoogste f 500. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. Goedgek. bij Ministr.besl. 27 Jan. '40, 2de afd. No. 1158 Wegens de zeer groote belangstelling voor de NATIONALE PAASCHLOTERIJ ten bate van de actie V cor God" en van de R.K. Centrale „Voor Onze Gemobiliseerden" (V.O.G.) hebben de beide comité's bijzondere bijzondere maatregelen moeten treffen Men leze hierover het pers bericht in dit blad

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2