De moord te Stompwijk voor de Haagsche Rechtbank BIOSCOPEN TE LEIDEN WOENSDAG 20 MAART 1940 Ofc I.Pin.SCHF COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 VERDEDIGER BOUWT PLEIDOOI OP ONBEKENDEN MAN, DIE DE DADER ZOU ZIJN. Nadat de moord was gepleegd, wist verdachte onder voorwendsel m-i dezen Arie kwijt te raken. Te half drie werd de zaak tegen den 29- jarigen koopman R. A. uit Rotterdam voort gezet. Het woord was dadelijk aan den verde diger mx. R. P. Kokosky uit Amsterdam, die zijn pleidooi begon met een woord van waardeering te richten tot den president, mr. A. B. Bommezijn, voor zijn correcte lei- ing van deze moeilijke zaak. Tevens sprak pleiter woorden van dank tot den rechter commissaris voor de ondervonden mede werking. Ook pleiter drukte zijn afschuw uit voor een moord waar het hier over gaat. Maar dit mag geen reden zijn om deze zaak niet ter hand te nemen, omdat er wel veel aan wijzingen zijn tegen verdachte maar er tooh evenwel kans is, dat alles zoo gegaan is als verdachte verteld heeft. Om hem te straffen moet men voor de volle honderd procent zeker zijn, dat hij de dader is ge weest. De zaak valt of staat niet met het feit, dat verdachte in bezit is gevonden van een groot bedrag, dat toebehoord heeft aan het slachtoffer. Pleiter gaat dan in het kort de lezing van verdachte nog eens in zijn geheel na. Verdachte heeft dadelijk na zijn arresta tie deze lezing gegeven, dus waarom kan deze niet waar zijn? Hij had kennis ge maakt met den bewusten ,,Arie" en dezen verteld, dat hij van Amsterdam moest op den 27sten October. „Arie" zou toen bij het viaduct te Oegst- geest opgenomen worden en dit was in derdaad zoo gebeurd. Er was over geld gesproken en „Arie" zou toen gezegd hebben, dat hij nog geld te goed had van ,en „boer" te Stompwijk. Men had afgesproken, dat verdachte den „boer" uit zijn huis zou lokken en in de auto zien te krijgen. Dit was inderdaad allemaal gebeurd vol gens de gemaakte afspraak en men was met v. cL Horst weggereden. „Arie" had toen achter in de auto geze ten en plotseling had verdachte toen ge merkt, dat „Arie" v. d. Horst een klap op zijn hoofd gaf waardoor deze eenigszins versuft was geraakt. ,,Arie" had toen de portefeuille uit de zak van v. d. Horst ge rukt, waarbij de ketting stuk getrokken •was. Op dat moment was v. d. Horst weer •by kennis gekomen en was zich gaan ver weren. „Arie" had een mes gegrepen en v. d. Horst de doodelijke steken toegebracht. Verdachte had nog geprobeerd deze daad te verhinderen, bij welke gelegenheid hij zichzelf in de handen gesneden had, en dat tevens de verklaring zou zijn voor het bloed aan verdachte's handen. Nadat v. d. Horst uit de auto verwijderd was, waren beiden doorgereden en „Arie" had toen een bundel bandbiljetten in ver dachte's zak geduwd. Een poosje later was de auto gestopt en „Arie" had gezegd, dat er wat aan het ach terlicht haperde. Op dat moment is de ge heimzinnige „Arie" er tusschen uit gekne pen en niet meer boven water gekomen. Hoe verdachte met „Arie" in contact ge komen was, vertelde de verdediger ook, n.l. in den trein tijdens een van zijn reizen. Wat de korporaalsuniform betreft, dat zat volgens pleiter zoo: „Arie" had gevraagd of verdachte geen uniform voor hem te koop wist. Inderdaad had verdachte te Rotterdam een uniform gekocht voor en kele guldens. Hij zou deze uniform aan „Arie" over handigen op den 27sten October als deze mee zou rijden naar Amsterdam. Maar „Arie" had geen geld om te betalen en toen zou hij gezegd hebben, dat hij nog geld te goed had van „dien boer" te Stompwijk. Wat het even 6toppen op de Kniplaan aangaat, dat zou gebeurd zijn omdat de jas van v. d. Horst tusschen de portierdeur bekneld zou zitten. Verdachte was, toen de jas er uit gehaald was, weer door gere den en op dat moment sloeg „Arie" toe met een hard voorwerp, in een krant ge wikkeld. Het is toch ondenkbaar, dat ver dachte eerst de twee als getuigen gehoor de meisjes voorbij laat rijden en dan deze weer voorbij gaat rijden om dan den moord te begaan, zoodat hij zeker weet, dat de meisjes nogmaals voorbij moeten komen. Dat is het meest onlogische wat er be staat. Wat de verklaring van Engel aangaat, deze heeft allereerst niet zoo erg goed in de euto gekeken, omdat hij dacht, dat er een vrijend paartje in zat en hij het onkiesch vond om zoo brutaal naar binnen te kijken. Hij had alleen maar eenige bewegingen be merkt. Maar nu doet zich het feit voor, dat deze getuige thans pertinent verklaard heeft, dat hij alleen maar de verdachte in de auto gezien heeft en niemand anders. Verder lijkt het pleiter onmogelijk, dat verdachte alleen het lichaam van het slachtoffer uit de auto gekregen heeft, een man van bijna 300 pond. De Officier zegt, dat de weg daar langs den berm hellend is en dat het lijk er zoo ongeveer vanzelf uit de auto zou zijn ge vallen. Maar volgens pleiter is de weg heele- maal niet hellend en nog een punt in ver dachte's voo-deel is, dat het lijk nar'en netjes is neergelegd en dat verdachte, het geen hij- zelf heeft toegegeven, de plaid er over gelegd had. Maar dar. zou hij een prachtig stuk bewijsmateriaal achtergela ten hebber, dat tegen hem gebruikt zou kunnen worden. Dr. Hulst uit Leiden, de politiedes kundige, begeeft zich naar het gebouw der Haagsche rechtbank, waar Dinsdag de behandeling begon van de moord zaak uit Leidschendam op den vee handelaar C v. d Horst „De lezing van verdachte is geheel niet ongeloofwaardig", roept pleiter uit. Men moet met de getuigen in deze zaak heel voorzichtig zijn. Uren lang hebben zij te Leidschendam er over gepraat en in de kranten uitvoerige verslagen gelezen. Een handige verdediger, maar ook een handige president kunnen sommige getui gen op alles „ja" laten zeggen, gaat pleiter verder. De verklaringen van de sluiswachters vindt pleiter veel te mooi. Zoo treft o.a. het feit, dat de sluiswachters speciaal nu eens goed achter in de auto gingen kijken, tijdens het voorbij rijden, omdat van Vel- sen was komen vertellen, dat er een onge luk gebeurd zou zijn met een auto, be stuurd door een militair. Dit vindt pleiter vreeselijk ongerijmd, want wat zien de sluiswachters als de auto in een flits voorbij rijdt? Zij zien een militair met bloed aan handen en gezicht en als zij van hun verbazing bekomen zijn, dan gaan zij op hun gemak hun blikken eens laten dwalen naar het inwendige van de auto en speciaal naar den bodem van de auto. Maar eerstens ging de auto vlug rijdend voorbij, dus als de getuigende sluiswach ters het bloed aan het gelaat en de han den van verdachte gezien hebben, dan hadden zij geen tijd meer om het inwen dige van de auto te gaan bekijken. En dit is het voornaamste punt. Bij de reconstruc tie is gebleken, dat men den vloer van de auto niet kon zien. Dat was alleen maar mogelijk als men zich uitrekte en met ge bogen bovenlijf naar voren boog. Maar als men dat deed dan werd of zijn hoofd er af gereden, of men moest ijlings achter uit springen. Concludeerende komt pleiter to de slot som, dat de verklaringen van de sluis wachters van geen waarde zijn. Dan is er verder nog de verklaring van dr. Hulst, die de meening is toegedaan, dat verdachte den moord niet alleen bedreven kan hebben, want dat zou dan al een bij zonder „krachtig mensch" moeten zijn. Ook is dr. Hulst de meening toegedaan, dat de dader niet achter, maar naast het slachtoffer moet hebben vertoefd tijdens 't toebrengen van de slagen of steken, waar van de laatsten van links naar rechts toe gebracht waren. Tegen de verklaringg van dr. Hulst druischt de verklaring van den anderen deskundige, van Ledden Hulsebosch, lijn recht in, want die zegt, dat de slagen toe gebracht zijn door een dader die achter V. d. Horst gestaan moet hebben. Verder botsen de meeningen van de des kundigen, volgens pleiter, ook op een an der punt tegen elkaar, want dr. Hulst zegt, dat het vele bloed gevloeid heeft door de steekwonden, terwijl van Ledden Hulse bosch de meening is toegedaan, dat door de ontzaglijke slagen op het hoofd de geheele auto bespat is, waarbij de bloedspatten zelfs tegen de ruiten en het plafond terecht wa ren gekomen. Ook deze verklaringen vindt pleiter niet doorslag gevend. Wat verder de crick aangaat, dr. Hulst is van meening, dat daarmede niet gesla gen is, maar van Ledden Hulsebosch heeft wel bloed gevonden op de crick, maar het niet onderzocht, zoodat het net zoo goed van den verdachte zelf kan zijn, die im mers een diepen snij wond aan de hand had. Vervolgens bespreekt de verdediger de geldkwestie op een uitvoerige wijze. „Hoe veel geld had v. d. Horst bij zich op dien 2'i -en October?" vraagt pl. aan de recht bank. Maar de huishoudster begon met te zeg gen, dat v. d. Horst zeker f 5000 bij zich ge had moet hebben. Daar staat tegenover, dat een andere getuige van meening was, dat v. d. Horst maar 1000 by zich had toen hij naar de markt te Lriden ging. Ook deze verklarin gen zijn met elkaar in strijd. Maar niette min staat vast, dat de huishoudster het bij het rechte eind had en dat v. d. Horst ze ker 5000 bij zich gehad had toen hij naar Leiden ging, want dat heeft de huishoud ster gezien. Daarbij komt nog de ruim 2200, die hij voor zijn verkochte koeien te Leiden heeft ontvangen. Het totaal bedrag, dat v. d. Horst bij zich had, toen hij in de auto stapte bedroeg dus zeker minstens 7000. Daarvan heeft verdachte 2000 ge kregen, maar waar is de rest van de buit dan? Pleiter was van meening, dat hij aange toond heeft, dat de verklaringen van verdachte zeker aannemelijk zijn en dat de bewijsmiddelen daardoor ont zenuwd kunnen worden. Pleiter zegt, dat hy niet behoeft te bewijzen, dat ver dachte onschuldig is maar de rechtbank moet bewijzen, dat verdachte schuldig is. Er is geen spoor gevonden van „Arie" door de politie en daarom gaat men van de conclusie uit, dat er geen „Arie" geweest is. Zonder hatelijk te willen zijn, zegt pl., dat er in den loop der laatste jaren alleen in Den Haag acht a negen moorden bedre ven zijn zonder dat de dader is gevonden. Gaat men nu maar van het standpunt uit, dat er in die zaken geen moordenaars ge weest zijn? Het is zoo, dat een ieder dade lijk aangenomen heeft, dat Albers de da der was en dat men niet zoo hard gezocht heeft naar den beruchten „Arie". Pl. komt tot de conclusie, dat niet is ko men vast te staan, dat verdachte den moord alleen bedreven heeft. De Officier heeft echter niet alleen moord ten laste gelegd, maar medeplichtigheid aan diverse mis drijven. Maar het behoort tot de onmoge lijkheden, dat de Officier, welke mede plichtigheid dan ook kan bewijzen met een onbekende als dader. Pleiter is van meening, dat de Officier geen enkel steekhoudend argument naar voren heeft gebracht, welke den eisch van levenslange gevangenisstraf motiveert. „Het zal wel geldgebrek zijn, zegt de Of ficier", aldus pleiter. Maar „zoo gaat hij dan verder, verdachte had geen geldge brek, want eerstens had hij van zichzelve 1500 en dan zou zijn a.s. schoonvader hem verschillende malen geld hebben willen geven, dat hij echter steeds geweigerd heeft. Resumeerend kwam pleiter tot de slot som, dat hij duidelijk uit heeft doen komen, dat er veel twijfel over de schuld van ver dachte bestaat. Er zijn aanwijzingen tegen verdachte, maar ook veel twijfel en de rechtbank zal na overweging een uitspraak moeten ge ven, welke niet anders kan zijn dan vrij spraak. De repliek van den Officier. De Officier blijft van meening, dat hij de bewijsmiddelen duidelijk naar voren heeft gebracht. De verdediger zegt, dat verdachte bij zijn arrestatie een aannemelijk verhaal heeft gedaan waaraan hij nu nog vasthoudt. Maar hij heeft allen tijd gehad om voor zijn arrestatie een verhaal in elkaar te draaien. Nog andere punten weerlegde de Officier, hetgeen weer dupliek van den verdediger ten gevolge had. Beiden bleven echter op hun standpunt staan en weken daar geen duim breed van af. De laatste woorden van verdachte. President: „U hebt het laatste woord," Verdachte: „Ik heb niets meer te zeggen. Ik blyf geheel bij mijn verklaring". De uitspraak werd bepaald op 2 April a.s. De kroongetuige in de moordzaak op den veehandelaar G v. d. Horst te Leidschendam, mej A. van Es, bij aan komst aan het gerechtsgebouw te den Haag, waar Dinsdag de behandeling van deze geruchtmakende zaak een aanvang nam VIER JAREN GEëSCHT VOOR SPIONNAGE. Voor de rechtbank te Utrecht heeft gis teren terechtgestaan een zekeren v. d. L., verdacht van spionnage. Deze zaak werd met gesloten deuren behandeld. Volgens de tenlastelegging had verdach te aan een buitenlandsche mogendheid ver schillende gegevens verstrekt omtrent de ligging van belangrijke telegraafkabels in .een gedeelte van ons land. De subs.-officier, mr. Camphuis, eischte tegen verdachte, wegens spionnage, een ge vangenisstraf voor den tijd van vier iaar. Over twee weken zal de rechtbank vonnis wijzen. Buitenlandsche Berichten ONLUSTEN IN LAHORE. 23 betoogers gedood. Officieel wordt uit Lahore gemeld, dat de politie door leden van een Mohamme- daansch lichaam, die tegen het bevel der regeering van de Pendsjaab een optocht in militaire formatie wilden vormen, is aan gevallen. Twee politie-inspecteurs werden ernstig gewond door spaden, welke de be toogers bij zich hadden. Een districtsma gistraat werd gewond, twee politiebeamb ten werden gedood en zes gewond. Hierop opende de politie het vuur waardoor 23 be toogers gedood werden. 39 Personen wer den gewond. De politie en militairen pa trouilleeren thans in de stad. (Deze Mohammedaansche betoogers wor den genoemd Khoksars. Zij hebben spaden by zich, dragen uniformen en zijn militair gedrild. Hun optreden heeft het ontstaan aangemoedigd van rivale organisaties der Hindoes, die op denzelfden grondslag zijn ingericht. De verscherping der verhouding tusschen Hindoes en Mohammedanen in de laatste maanden heeft ertoe geleid, dat de regeering een verbod heeft uitgevaar digd op militaire formaties, of zij wapenen bij zich hebben of niet). DE DONAU ONTDOOIT. Overstroomingen in Roemenië en Joego-Slavië. De Donau is begonnen te ontdooien. De zijrivieren zijn buiten haar oevers getre den en hebben overstroomingen aange richt. In een groot aantal Roemeensche dorpen is de bevolking dakloos geworden. Het water voert de bruggen mee. Het spoorwegverkeer is ontwricht en verschei dene wijken in de stad Jassy staan volko men onder water. Brandweerlieden, poli tiemannen en soldaten, geholpen door de bevolking, hebben met dynamiet de ijsber gen laten springen welke zich rondom de bruggen van de rivier Nicolina gevormd hebben. Ook in verscheidene andere gebie den van Roemenië heerscht watersnood. Ook Joego-Slavië heeft van overStroo- mingen te lijden. Alle rivieren zijn doof het plptselinge smelten van de sneeuw buiten haar oevers getreden. De opeenhoo- ping van de ijsschotsen in de Donau vor men een gevaar voor de bruggen. Gedurende de afgeloopen 24 uur is het peil van den Donau bij Boedapest 16 cen timeter gedaald. Het gevaar voor over strooming schijnt daar thans verdwenen te zijn. Op sommige plaatsen zijn de ijsbar- rières door een vliegtuig gebombardeerd. Ten Noorden van de Hongaarsche hoofd stad is de rivier vrij van ijs: hier is de scheepvaart hervat. Zuidelijk van het eiland Csepel echter bestaat nog gevaar voor overstroomingen. Verscheidene ge meenten zyn hier ontruimd. Intusschen worden uit verschillende dee- Jen van het land ernstige overstroomingen gemeld. Vooral de stad Szegedin verkeert in gevaar. HEVIGE SNEEUWSTORMEN IN DENEMARKEN. Groote deelen van Demarken zijn ge troffen door een hevigen sneeuwstorm, welke gepaard is gegaan met ij zei. Van overal zijn berichten binnengekomen over stopzetting van het spoorwegverkeer. Vele wegen zijn door sneeuwverstuivingen ver sperd. Telefoonpalen en masten van het electri- citeitsnet werden bij duizenden vernield, met het gevolg dat men overal, doch vooral in de landelijke districten, versto ken was van electriciteit. Ook het telefoon verkeer is in de war geraakt. De storm heeft groote ijsmassa's opge jaagd en nieuwe moeilijkheden veroor zaakt door de veerdiensten, welke geleide lijk aan waren hervat, nadat zij weken lang hadden stilgelegen. Er bestaat groote vrees, dat het vervoer met de Paaschdagen emstig in het gedrang zal komen. Schatten van Schoonheid sluimeren in Uw huid. Gelaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Doos 30 en 60 ct. 1255 HANDGEMEEN IN HET JAPANSCHE PARLEMENT. In het Japansche Lagerhuis is gisteren een vechtpartij ontstaan, nadat de voorzit ter bepaald had, dat de minister van bui tenlandsche zaken niet behoefde te ant woorden op een bewering van een rechts lid betreffende het geval van de „Asama Maru". Een lid der Partij van de Sociale Massa rende op den voorzitterszetel toe en eischte een antwoord; de suppoosten trachtten hem de zaal uit te werken, waarop andere leden van zijn partij hem te hulp kwamen. Daarop kwamen de leden van de Min- seito-partij den voorzitter te hulp en ont stond een algemeen gevecht. In verband hiermede werd de vergadering geschorst. DOODSKISTEN UIT PAPIER MACHé. Tengevolge van het houtgebrek in Duitschland, worden reeds sinds eenigen tijd doodskisten uit papier-maché vervaar digd. Op verschillende plaatsen hebben de beheerders van de kerkhoven de toelating van deze Ersatz-doodskisten geweigerd. Naar aanleiding hiervan heeft de Duitsche Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, dr. Frick, een decreet uitgevaardigd, waar in hij onder meer zegt: „Het is herhaalde lijk voorgekomen, dat de beheerders van kerkhoven hebben geweigerd kunststof doodskisten te aanvaarden. Deze houding is onverantwoordelijk in een tijd, waarin wij hout moeten sparen". Dr. Frick ver plicht de beheerders van kerkhoven, om de Ersatz-doodskisten uit papier-maché uit andere kunststoffen toe te laten. DE HEERENMODE IN AMERIKA. De heerenmode in de Nieuwe Wereld gaat in de laatste jaren langzaam maar zeker groote veranderingen tegemoet. Le vendige, opvallende kleuren veroveren zich een niet te loochenen populariteit. Men ziet zelfs reeds smoking-costuums in de kleuren blauw, groen, wijnrood en geel. HET NIEUWE VATICAANSCHE GELD. Door de Koninklijke Italiaansche Munt is de eerste zending afgeleverd van de nieuwe geldswaarden, welke voor de Va ticaanstad moesten worden aangemaakt. Krachtens het Verdrag van Lateranen zul len in totaal 800.000 Lire met het Pause lijk Wapen geslagen worden. Deze eerste zending bedroeg 175.000 lire. HUWELIJKSPROCESSEN VOOR DE H. ROTA. Door het Opperste Vaticaansche Ge rechtshof zijn in het afgeloopen jaar 59 processen behandeld, waarvan 56 proces sen betrekking hadden op huwelijkskwes ties. In 17 gevallen werd de ongeldigheid van het huwelijk uitgesproken. Van de 56 processen waren er 21 proces sen geheel kosteloos wegens onvermogend heid der partijen; van deze 21 prcessen werden er 7 naar den wensch der perso nen in kwestie opgelost. LUCHTVAART DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë De positie van de K.L.M.-postvliegtuigen op Indië was gisteravond als volgt: Op de uitreis bereikten de „Emoe" Alexandrië en de „Gier" met gezagvoer der Both Singapore. Op de thuisreis landden de „Wielewaal" met gezagvoerder van Veenendaal te Napels en de „Nandoe" met gezagvoerder Hondong te Rangoon. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSULi. KEURING Trianon: De dag breekt aan. (Jean Gabin, Ar- letty). Wat heb je aan een man? (Fred Mac- Murray, Mad. Car roll). Realistisch Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matiné. Toelaatbaar v volwassenen Luxor: Das Lied der Wüste (Zarah Leander) Ondeugend maar aardig. (Ann Sheri dan, Dick Powell). Romantiek Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur lederen middag ma- tinée behalve Vrij dag. Goedgekeurd v. volwassenen Lidc: De jonge Dr. Kilda- re (Nat Pendleton, Lynne Carver). Sloofje (Francisca Gal, Franchot Tone) Dramatisch Komisch lederen avond 8.15 u. Zondag van 27 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. goedgekeurd v volwassenen Casino: S. O. S. Clipper eiland. (Malo, Ma- nio Clark. Avontuurlijk Vder^n avond 8 uur 7ondag 4 uur en 8 uur. Zaterdag en Woens dag half drie mati née Goedgekeurd v'. volwassenen Rex: Morgen gaat het be ter (Theo Frenkel, Paul Steenbergen). Spotternij en Zotter nij (Maurice Che valier) Speelfilm Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur lederen werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10