OMGEVING RIJNSTREEK uiNSDAG 19 MAART 1940 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 LE1DSCHENDAM Wit-Gele Kruis. Onder voorzitterschap van den heer J. Schuijt kwam gisteravond de R.K. Vereeniging voor volksgezondheid en ziekenverpleging „Het Wit-Gele Kruis" in jaarvergadering bijeen. Uit het jaar verslag van den secr. stipten wij o.m. aan, dat het ledental op 1 Januari 1940 bedroeg 754 leden. Door de wijkzuster werden 2339 huisbezoeken gebracht aan 92 patiënten, 431 huisbezoeken voor T.B.C.-bestrijding en 283 voor het consultatiebureau. Het consul tatiebureau voor zuigelingen werd bezocbt door 130 kinderen, waarbij 966 consulten tdoor een dokter werden verleend. Uit het jaarverslag vap den penningm. klonk geen opgewekten toon, daar de vereeniging hel afgeloopen jaar 100.— was achteruitge gaan, welke van de reserva moest worden afgetrokken, zoodat de penningm. adviseer de middelen te beramen het tekort te dek ken. Bij de bestuursverkiezing werden dr. F. H. M. van Zeeland en mej. R. Knijnen- burg met algemeene stemmen herkozen. In de kascommissie werd benoemd de heer H. J. Mol. Bij de rondvraag werd door den Pastoor, een hoofdbestuurslid en anderen hulde en dank gebracht aan de dames van de propagandaclub voor hun ijver en goede werk, aan Zuster Claudia voor haar vele werk en aan de dames van Veen, die op zulk een keurige wijze het magazijn ver zorgen. Voor dekking van het tekort wer den voorstellen gedaan o.m. voor een loterij, een bazar, enz.; er werd besloten voorloopig te wachten en zoo noodig later met voor stellen te komen. NOORDWIJKERHOUT Paaschvuur. öp den tweeden Paaschdag zal de Kruis vaart van de St. Jozefparcchie een optocht met vaandels en trommels door het dorp houden, waarna op het eindpunt, de dui nen achter het St. Josephkerkhof, een Paaschvuur zal worden ontstoken. Ingekomen: C. M. Hoogeveen, uit Wassenaar. P. N. van Eeden, van Noord- wijk. C. B. Neele, van Eindhoven. Jv Van der Niet, van Noordwijk. R. Gilles, Van Amsterdam. W. E. den Hertog, van Eindhoven. E. A. M. van der Does. van Bloemendaal. Th. van Engelen, van Sas- fcenheim. M. A van der Voet, van Sas- Benheim. J. C. T. Helsloot, van Nieu- Wer-Amstel. J. J. van Kampen, van Ze venhoven. J. de Wit van Noordwijk. F P. H. van Druten, van 's-Gravenhage. A Westwrik, van 's-Gravenhage J. M. Sitvast, van Steenbergen. W. Broersen, van Haarlem. P. Slobbe, van Voorhout M. L. van Meer, van Roosendaal. J. P Verduin, van Beemster. A. M. Greu- ter, van Purmerend. C. M. van Beek, van Voorhout. G. W. de Wit, van Zwam- nièrdam. M. C. Hoo-geveen, van Voor hout. M. M. van Stol, van Amsterdam. S. Spreeuw, van Voorhout. P. J. We ver van Westwoud. W. van Yperen, van Avereest. C. Nieuweboer. van Alphen aan den Rijn. M. Nieuwenboer van Al phen aan den Rijn. W. Middendorp van Eindhoven. W. Neijenhuisen, van Ub- ■bergen. J. A. van de Geer, van 's-Gra- venhage. Th. P. Nieuweboer, van Al phén aan den Rijn. P. J. Nieuweboer, van Alphen aan den Rijn. G. C. Brouwer, van 's-Gravenhage. P. A. Beukeboöm, van Hoorn. C. A. Warmerthaven, van Heiloo. M. M. A. Brehm, van Schoon hoven. A. J. Nieweboer, van Alphen aan den Rijn. C. Meeuwenoord, van Noord wijk. A. Bijleveld, van Naaldwijk. J. M Th. van Haaster, van Bodegraven. E. Muller, van Utrecht. H. C. Damen, van Bloemendaal. V. M. Schagen. van Blok ker. H. Tj. DijkstraAlvenaar en gezin, van Amsterdam. A. Th: van der Slot, van Heemstede. H. A. Romijn van' Noord wijk. C. G. J. van der Veen, vair. Am sterdam. C. M. Sebbelee, van Amster dam. Vertrokken: G. L. Sassen, naar Haar lem. B. G. C. Sassen, naar Haarlem. C J. van der Hoeven, naar Zceterwoude. J. G. van den Rotten, naar Amsterdam. H. W. van Marsbergen, naar Ermelo. C B. Sassen, naar Haarlem. B. G. de Winter, naar Haarlem. M. A. van der Voort, naar Rijnsburg. A. C. Oudejans, naar Apeldoorn. G. N Gouwenberg. naar Apeldoorn. C. H. Zonneveld, naar Hille- gom. E. Menning, naar 's-Gravenhage. A. Schuiling, naar 's-Gravenhage. Maria Zonneveld, naar Hlllegom. E. M. II. Oudejans, naar Apeldoorn. G. H. Gou wenberg, naar Apeldoorn. L. Schuiling, inaar 's-Gravenhage. M. Schuiling, naar 's-Gravenhage. J. F. A. Kouwenberg, naar Gouda. W. H. Semip, naar Leimui- den. Chr. Schuiling, naar 's-Gravenhage. G. Schuiling, naar 's-Gravenhage. E. Zonneveld, naar Hillegom. H. J. de Jong, naar Haarlem. J. E. Schuiling, naar 's-Gravenhage. J. van Rheenen naar Leiden. H. C. van Rheenen. naar Leiden. J. de Jong, naar Voorhout. H. de Jong, naar Voorhout. M. A. van dér Voet, naar Haarlemmermeer. C. B. Heemskerk, naar Lisse. M. J. Roster, naar Voorhout. Jan de Jong, naar Voor hout. A. M. H. M. Roozen, naar Am sterdam. A. M. Swart, naar Amsterdam. J. Hakenberg van Gaasbeek, naar Voor hout. Djoeke Haanstra, naar Voorhout. B. C. van Mill, naar Edam. G. C. Koomen, naar Hillegom. Nanne de Jong, naar Voorhout. Otto de Jong, naar Voor hout. W. J. J. Imming, naar Alkmaar. G. F. Sandernik, naar Lossér. H. Barnhoorn, naar Ocgstgsest. J. de Jong, naar Voorhout. J. J de Jong, naar Voor hout. J. H. Duivenvoorden, naar Hille gom. Th. Teller, naar Ned. Oost-Indië. - C. L. de Roos, naar Leiden. A. Th. Lieverse, naar 's-Gravenhage. J. J. van der Niet, naar Bloemendaal. I. Ros en gezin, naar Alkemade. E. E. C. Braun, man, naar Wassenaar. C. M. van Beek, naar Voorhout. SASSENHEIM Sïuttlngsles tuinbouwcursus. Een ge mengd publick in een der leslokalen van de R.K. Jongensschool. Leerlingen van den 2-jarigen tuinbouwcursus welke ge houden is op initiatief van den L.T.E., en een aantal belangstellenden t.w. weth. H. Bader, als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur, ir. K. Volkersz, Rijksluin- bouwconsulent, A. Vcrkley, voorzitter van de plaatselijke afdeeling van den L.T.B., H. W. Bader en A. v. Dorp, resp. voorzit ter en secretaris van de vakgroep Kwee kers, de heer Tel van het secretariaat van den L.T.B. en last not least de leeraren, de heeren Heezen en de Wildt, terwijl la ter kapelaan Langelaan van zijn belang stelling blijk gaf. Het was een echte les, geen afgesproken samenspraakje tusschen leeraar en leer ling, want sommige moesten blozend be kennen: ik weet het niet. De heer Heezen behandelde allereerst met de leerlingen de meststoffen, veel goe de antwoorden, maar hij moest toch zeg gen: „Niet voorzeggen". Den leerlingen bleek ook een aardig begrip van schei kunde bijgebracht te zijn. Daarna werd plantkunde behandeld, het tweede der 6 vakken welke gedoceerd werden t.w Bemestingsleer, Plantkunde, Scheikunde, Dierkunde, Natuurkunde en Bloembollenteelt, welk laatste vak door den heer de Wildt behandeld werd. Nadat de 15 leerlingen danig aan den tand waren gevoeld nam de Rijkstuin- bouwconsulent ir. K. Volkersz het woord en zeide overtuigd te zijn, dat geen der leerlingen spijt gehad heeft op dezen cur sus te zijn gekomen. Gevolg van de droeve tijdsomstandigheden, is, dat een rij banken thans leeg is, daar 7 cursisten gemobili seerd zijn. Spr. dankte daarna de leerlin gen voor het trouwe bezoek en de volle aandacht, die zij aan de lessen hebben wil len geven. De heer Volkersz reikte daarna de diplo ma's uit aan H. Th. van Dr-rp, H. P. van Munsteren. N. Ruygrok en C. J. H. Hoo- gervorst, die het onderwijs met zeer vee! vrucht gevolgd hadden. Vervolgens aan de leerlingen, die hot met „veel vrucht" of met „vrucht" gevolgd hadden, t.w.: Th. G. v. Dorp, J. Bontje, A. Noordermeer, J. C. Witteman, J. Ammer- laan, H. C. Berg, H. J. van Steyn, A. Mo lenkamp, L. v. d. Vlugt, A. Knegt en G. Beyk. Wethouder Bader sprak daarna als ver tegenwoordiger van het Gemeentebestuur en als viee-voorzitter van „Bloembollen cultuur", die den L.T.B. en de leerlingen gelukwenschte. De heer Verkley, voorzitter van den L.T.B. afd. Sassenheim, zelde, dat bij hem altijd vreugde heerscht als hij jongelui ziet die willen leeren; spr. is verheugd cm het welslagen van den cursus, en dankte de hëeren leeraren en de leerlingen. Kapelaan Langelaan sprak daarna nog eenige woorden, waarna de heer Tel, na mens de Onderwijsvereeniging, dank bracht aan allen, die tot het welslagen van dezen cursus hadden meegewerkt en sprak een propagandistisch woord teh gunste van den L.T.B. De voorzitter van de vakgroep Kwee kers, de heer H. W. Bader, bracht even eens zijn dank aan allen die het verdien den en sprak eenige woorden over de zoo noodzakelijke samenwerking tusschen de 3 organisaties in de bollens'reek De heer Heezen, leider van den cursus, dankte ook nog allen, memoreerde de aan gename samenwerking on wenschte de leerlingen geluk en sprak de hoop uit, dat het geleerde zou werden toegepast. Als oudste der cursisten dankte de heer A. Noordermeer en bood de leeraren bloe men aan. Tot definitief slot dankte de heer Vcr kley nog het Schoolbestuur van de R.K Par. Jongensschool voor hun bereidwillig heid. Om op te schieten. Maandagmorgen brak een draad van de bovenleiding voor de electrische tram onder het viaduct aan den Klinkenberg. Het tramverkeer ondervond twee uur vertraging. VOORSCHOTEN Diefstal. Op het werk van een in aan bouw zijnde villa aan den Leidscheweg zijn ten nadeele van de fa. A. E. v d. V. ont vreemd een gasrnanometer, een zuurstof manometer, een bahcosleutel, een snijbran der, een achterstuk, een aschbrander en twee voorstukken. Aanrijding. Gistermorgen heeft door een samenloop van omstandigheden een aanrijding plaats gehad tusschen een mili taire auto, bestuurd door K. W. K. uit Haarlem en een langs den Veurscheweg staande bakfiets, geladen met fruit en groen ten. De schade werd onderling geregeld. WARMOND Wlt-Gele Kruis. Onder voorzitter schap van den heer Haverkort hield het Wit-Gele kruis haar jaarvergadering in hotel „De Stad Rome". Na de opening heette de voorzitter de aanwezigen harte lijk welkom, inzonder den geestelijk advi seur, pastoor A. J. Oudejans en den heer Mient. secr.-penn. van de sfd. Zuid-Hol land. Spr. memoreerde, dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging een alleszins OP DE BOLLENBEURS „De aanvoer van gebroeide bolbloemen neemt, blijkens het weinig geëxposeerde snel op en het wachten is nu op de bloemen van builen en uit de warenhuizen", schre ven wij verleden jaar 20 Maart. Ook nu is hetzelfde weer het geval: er waren zeer weinig bloemen. Wellicht dat de „Amstelflora" ook een gedeelte getrokken heeft; eenige zeer goede inzendingen uit de streek waren daar, vol gens overlevering, geëxposeerd. Er was in Haarlem een buitengewoon mooie collectie Amaryllis van Ludwlg en Co., Hlllegom. De zeer groote bollen hadden reuzen- bloemen voortgebracht, zooals men ze zel den ziet. Prachtig wit, helder rood en de tusschenin liggende kleuren: het was een lust om te zien! Niet minder mooi was de kleine collectie. Freesia van N. T. Enchantress, v.h. H. Car- lee, Haarlem. Door de heerlijke geur trokken deze bloe men reeds de bezoekers naar hun hoek! Slechts drie variëteiten: Geertruida Car- lae, hard geel, Carlo Carlie, zacht geel tot crème en de licht paarse Apotheose. Het was een keurig „standje". De heeren P. en J. W. Mantel, Avenhorn, lieten weer hun collectie Darwinzaailingen zien en A. W. Lemmers uit Noordwijker- hout bracht een vaas bloemen van Darwin Hamburgia; móói rood, kleinbloemig. J. A. v. d. Zwet, Roelofarendsveen, begon weer met zijn lelies te laten zien. Ditmaal was het Lilium concalor amabile. Een mooie pan Bartigon rood was inge zonden door C. Jonkheer en Zonen, Hille gom. C. Nieuwenhuis, Noordduin, Lisse, vroeg nogmaals de aandacht voor de beste Tri umph Crater. Tot slot van deze kleine keuring was er een mooie, langstelige dubbele vroege Tulp, geel, van J. F. v. d. Berg, Anna Paulowna. In de zaal was het goed te zien, dat het werkbaar weer was. Het bezoek was min der dan de laatste weken. Handel in voor- jaarsgoed was er tamelijk. Voor den zomer wordt er nog niet veel gedaan. De verwachtingen waren vanzelf sprekend hoopvoller nu er vredesbesprekin gen ghande schijnen te zijn. Hoewel in de vergadering van Bloembol lencultuur van de afdeeling Lisse vorige week medegedeeld was, dat de beslissing omtrent het standpunt van de Regeering heden af zou komen, werd er nog niets van bekend. gunstig jaar was geweest. Het ledenaan tal is toegenomen en verschillende onder- afdeelingen zijn tot stand gekofhen. Hierbij wees spreker op de; afd. „Hulp in de huis houding", die zulk een nuttig werk ver richt. Vervolgens wees spreker op de afd E.H.B O., die tot een der bloeiendste af- deelingen van de vereeniging gewerden is. Aan 17 cursisten kon het diploma als hulp verpleegster voor het Roode Kruis worden uitgereikt, terwijl verschillende nieuwe cursisten zijn ingeschreven. Ook de bloed transfusiedienst kan met succes op haar campagne terug zien, want niet minder dan 200 donors zijn ingeschreven. Neg wees spreker op de tot stand koming van het Consultatiebureau, dat zoo heilzaam werk heeft verricht. In 3939 werden in deze gemeente 75 kinderen geboren, ter wijl 66 zuigelingen door het bureau wer den behandeld. Voorwaar een groot suc ces. Spreker wees er vervolgens op, dat dr. Walenkamp door een ernstige ziekte ver hinderd was de bijeenkomst bij te wonen: spr. hoopte, dat hij weldra weer geheel hersteld zal zijn. Hierna werden door de secretaresse, mej. A. Walenkamp, de notu len voorgelozen Het woord was hierna aan mej P. Heemskerk tot het uitbrengen van het financieel verslag. Hieruit bleek, dat de inkomsten hadden bedragen 1022.43 en de uitgaven ƒ964, zoodat een batig saldo te boeken viel van ƒ58.43. Ge zien dit resultaat stelde het bestuur vcor dit jaar nog niet tot contributieverhooging over te gaan. waartoe met alg. st. werd besloten. De begrooting voor 1940 werd in ontvangst en uitgaaf zonder eenige discus sie vastgesteld tot een bedrag van ƒ937 Door mei Walenkamp werd vervolgens he jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat door de wijkzuster niet minder dan 2218 bezoeken waren afgelegd. De cursus E.H.B O. werd momenteel bezocht door 77 leerlingen, terwijl 22 diploma's werden uitgereikt. Overgegaan werd tot bestuurs verkiezing en werd in de vacature, ont staan door het bedanken van den heer M. Kortekaas, gekozen de heer F. Slager, ter wijl mej. Heemskerk, penningmeesteresse. als zoodanig werd herkozen. De voorzitter bracht den heer Kortekaas dank voor de prettige en aangename wijze, waarop hij met hem had mogen samenwerken en heette den heer Slager hartelijk welkom als nieuw bestuurslid. Nog werd een pro pagandistisch wcord gesproken door den heer Mient. Inbraak opgehelderd. In samenwer king met de recherche te 's Gravenhage is het de politie dezer gemeente gelukt klaarheid te brengen in de op 3 Maart j.l. te Warmond bij de dames Roest gepleeg- den inbraak. Behalve de dader, A. E. uit Warmond, zijn nog drie personen aange houden, die zich aan heling in verband met deze zaak hebben schuldig gemaakt, o.a. een broer van den dader. De dader heeft een volledige bekentenis afgelegd. De ont vreemde sieraden benevens het geld zijn voor het overgroote gedeelte opgèspoord kunnen worden, en in beslag genomen. WASSENAAR Passiespel. Voor een met genoodigden stampvolle zaal werd j.l. Zondagavond ln het R.K. Vereenigingsgebouw een Passie spel uitgevoerd door de Kruisvaart, waar- ZOETERWOUDE Bedrijfsvereeniging Rijnstreek West BAGGER Vrijdagavond hield de vereeniging voor bedrijfsvoorlichting haar algemeene ver gadering in het patronaatsgebouw aan den Schenkelweg De cpkomst was verre van bevredigend, betgeen wel te wijten zal zijn aan het late seizoen. Toch hebben de afwezigen veel moeten missen, want een voor de Rijnstreek uiterst belangrijk onderwerp is aangesne den, n.l. het baggervraagstuk. De spreker van den avond, ir. F. J. A. Dechering, ad junct-directeur van het bedryfslaborato- rium voor grondonderzoek te Groningen, heeft aan dit vraagstuk volle aandacht ge schonken. Bij zijn openingswoord maakte de vbor- zitter melding van het verhinderd zijn van verschillende adviseurs. Na voorlezing der notulen, het Jaarver slag van den secretaris en het financieel verslag van den penningmeester, waaruit bleek, dat een nadeelig saldo aanwezig wa van f 7.30, werd de begrooting voor het jaar 1940 in behandeling genomen. Het bestuur heeft gemeend, alaus de voorzitter, in 1940 niet tot verhooging van contributie te moeten overgaan. De con tributie blijft derhalve gesteld op ƒ0.15 per H.A. Het aantal leden is 145 met een bun deroppervlakte van 2870 H.A. De heer Schouten, de technische stei /- post der vereeniging, gaf hierna een gedo cumenteerd verslag over de technische werkzaamheid in het afgeloopen jaar. Na medegedeeld te hebben, dat het wei- degewas minder van de winterperiode ge leden heeft dan in den winter 1938- 1939, uitte spr. zijn dankbaarheid voor het in grijpen der regeering in de voederverdee- iing en prijsregeling. De belangstelling voor proefvelden blijkt klein te zijn, alhoewel hiervoor veel propaganda gemaakt wordt. Op een 4-tal plaatsen binnen het gebied der vereeniging zijn peilijzers onderge bracht teneinde de leden in de gelegen heid te stellen bij het inkuilen van gras de temperatuur regelmatig te doen opnemen. Herinnerend aan een gehouden excursie naar den Alblasserwaard spoort spr. de le den aan zich meer toe te leggen op de ver betering van fokvee. Namens de commissie, belast met het ontwerpen van statuten voor de vereeni ging. in welke commissie zitting hadden de heeren ir. Jacobs van de landbouwwin- terschool te Voorhout, Schouten, technisch adviseur der vereeniging en Schaminee, lid van het bestuur der vereeniging, werd in het kort medegedeeld op welke wijze dt werking der vereeniging gedacht is. De vereeniging zal een rechtspersoon lijkheid bezittend lichaam worden. Alhoe wel men hiertoe gaarne de afdeelingcn der versch'illende standsorganisaties IL.ÏB., C. B.T.Bk en Holl. Mij. van Landb.) toegetre den had gezien, is dit niet mogelijk geble ken, omdat vele afdeelingen geen rechts persoonlijkheid bleken te bezillen. Om toch het organisatie-verband zooveel mogelijk in tact te houden, zijn afdeelln- ger. in de vereeniging gevormd. Elke af deeling op eenige plaats binnen het gebied der vereeniging loopt parallel met een af deeling der standsorganisaties. Hierdoor wordt verkregen, dat elke standsorganisa tie indirect invloed kan uitoefenen op den gang der vereenigingswerkzaamheden. Deze afdeelingen wijzen periodiek de bestuursleden aan voor de vereeniging, terwijl uit deze afdeelingen afgevaardig den gekozen worden voor de algemeene .vergadering. Voor elke 25 leden eener afdeeling c-f een gedeelte ervan kan een lid in het be stuur afgevaardigd worden. Naar de alge meens vergadering worden voor elk 25-tal of gedeelte ervan twee afgevaardigden ge zonden, De leden, die toetreden na de konink lijke goedkeuring op de statuten, beta len een entreegeld van f 1.— indien zij lid zyn eener standsorganisatie; 1.50 indien zij geen lid van zulk een organisatie zijn. Ook de jaarlijks vast te stellen contribu tie is voor de niet-leden eener organisatie van L.T.B., C.B.T.B. of Holl. Mtf. V. Landb 25 pet. hooger, Na deze uiteenzetting werden de statu ten zoomede het huishoudelijk reglement zonder hoofdelijke stemming aangenomen waarbij den voorzitter en een lid van het bestuur gemachtigd worden de vereischte goedkeuring aan te vragen. Hierna kreeg dr. Dechering het woord. Na in het kort de totstandkoming van het laboratorium voor grondonderzoek uiteengezet te hebben, daarbij wijzende op de werkzaamheid van dat instituut gedu rende de laatste 20 jaren, ging spreker al spcedig over tot het stellen van de vraag, welke waarde gehecht moet worden aan het baggeren. bij de gezangen werden uitgevoerd door het Graalkoortje. Het geheel is tot een verheven gebeuren geworden waarover men vol lof was. Vrijdagavond na de lijdensmeditatie in de Parochiekerk St. Willibrordus vindt we derom een opvoering plaats, die vrij toe gankelijk is voor alle Katholieken. Daar gingen de Paascheieren. Ten na deele van den heer B. aan de Schouwlaan zijn uit een kippenhok 20 kippen en 1 haan ontvreemd. Het baggervraagstuk houdt vooral Noord- en Zuid-Holland bezig. Uit inge stelde onderzoekingen is wel komen vast te staan, dat velen gebruik maken van bagger, doch dat er ook evenzoovele ver schillen bestaan. In de genoemde provincies wordt de bagger voor drieërlei doeleinden gebruikt. In Noord-Holland geschiedt het bagge ren cm meer grond te krijgen, terwijl vcr- versching van den grond mede bereikt wordt. Het resultaat is daarbij uitstekend gebleken. Ook voor zaaibedden wordt de tagger aangewend. De invloed van de bag ger op den grond en de structuur ervan valt af te leiden uit de kolkr^jkheid van de bewerkte gronden, in tegenstelling met gronden, waar nimmer gebaggerd is. De kracht van de bagger kan gezocht worden in het van de landen afloopend regenwa ter, waardoor gronddeelen en dikwijls vrachtbare gronddeelen in de slouten wordt geveerd. Ook het onkruid, dat ln de slooten wordt geworpen, verhoogt de waarde van de bagger. Vastgesteld dient echter te worden, dat proeven, genomen met kunstmest en bag ger ten gunste van de kunstmest uitvielen. Verder heeft men de cultuur te Aals meer, waar de bagger gehaald wordt uit de Westeinderplassen. Vooral de seringen cultuur heeft een bepaalde soort bagger noodig, welke door die plassen geleverd wordt. Deze Aalsmeerder cultuur zou niet mogelijk zijn, Indien de Westeinderplas niet de geschikte bagger leverde. Nu kan men wel uitweiden over het wer kelijke nut van bagger, doch waar Vele eeuwen door op de bedrijven reeds bagger gebruikt is, mag toch wel aangenomen worden, dat het baggervraagstuk niet zoo makkelijk theoretisch oplosbaar Is. In Zuid-Holland wordt de bagger meestal gebruikt in combinatie met stal mest, waardoor men de z.g. toemaak krijgt. De waarde van de bagger wordt hierdoor verhoogd. Men onderscheidt dan rioolbégger, bui- tenbagger en binnenbagger. De samenstel ling van deze bagger moet uiteenlcopen. De veenbaggei is uiteraard niet zoo gunstig in de bewerking als de kleibagger, omdat eerstgenoemde weinig kalkhoudend Is. Op verschillende proefvelden ln den Alblasserwaard is de werking van de bag ger nagegaan Hierbij bleek b.v. dat een onbemest stuk land een hooiopbrengst gaf van 52 K.G., daarentegen een met bagger bewerkt stuk een opbrengst gaf van 56 K.G., terwijl een kunstmestbehandeling een opbrengst te 2ien gaf van 87 K.G. Alhoewel dus baggerbehandeling waar de kan hebben, waarschuwde spr., dat men hieraan niet teveel bemestingswaarde toe kende. Het baggeren is van verschillende fac toren afhankelijk. Moet men met vreemd personeel laten baggeren, dan zal do kunstmestbehandeling aanmerkelijk goed- kooper zijn; heeft men daarentegen de be schikking ever eigen personeel en mate riaal, dan is alles winst wat op het land gebracht wordt. Dit is dan ook de reden, dat de een vóór, de ander tegen baggerbehandeling is. Het resultaat van bagger is echter moeilijk te bepalen en indien men het land boven het jaarlijks gebruik van bagger, Iets extra wil geven, adviseert spr. hiertoe kunstmest te gebruiken. Wil men echter een juiste bemesting toepassen, dan zal een grondonderzoek noodzakelijk zijn. Het is meermalen geble ken, dat grondeigenaren een voorraad kunstmest hadden ingeslagen voor een grondige bemesting der landerijen, terwijl bij een grondonderzoek kwam vast te staan, dat een heel andere bemesting ge- wenscht was. Op het tijdig inwinnen van advies kan men dus heel wat besparen. Het kestenvraagstuk speelt echter een voorname rol. Het P.H. onderzoek kost per monster ƒ0.29. Aangezien het echter zeer gewenscht is den grond ook op andere graden te onderzoeken zal een meer diep gaand onderzoek komen op f 1.75 per mon ster Evenwel wordt hierop een niet-onbe- langrijke reductie gegeven, indien men de monsters georganiseerd inzendt, dat wil zeggen middels een organisatie een groot aar.tal tegelijk ter onderzoek naar Gronin gen opzendt. De voorzitter was den spreker zeer er kentelijk voor de duidelijke uiteenzetting van het voor deze streek zoo belangrijke baggervraagstuk. Ook de waarde van het grondonderzoek werd geenszins ontkend, doch de daaraan verbonden kosten waren oorzaak, dat de bedrijfsvereeniging tot nu toe er niet ln geslaagd was een groot aan tal gronden te laten bemonsteren. Verschillende stemmen uit de vergade ring drongen op een grondonderzoek aan. Het voordeel, dat hiermede bij de bemes tingsbehandeling verkregen kan worden, zal naar de meening van deze leden, op wegen tegen de kosten van het ondetzoek. Ir Jacobs vroeg te willen bevorderen, dat een belangrijke reductie door he labo ratorium gegeven zou worden, omdat Zuid-Holland nog weinig bewerkt is en het onderzoek ln deze provincie tcch ook als studie-object beschouwd kan worden. Ir. Dechering zegt toe de geuite wen- schen aan den directeur van het instituut voor grondonderzoek door te geven. Door den voorzitter werd nog vastge steld, dat eventueele aan onderzoek van grond verbonden kosten moeten komen ten laste van dengene, die dat onderzoek laat uitvoeren. De praatavonden, welke de vereeniging op verschillende plaatsen heeft georgani seerd, zullen benut worden om voor het grondonderzoek propaganda te maken. Na deze voor de geheele Rijnstreek be langwekkende lezing werd de vergadering gesloten.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9