STADS NIEUWS A e d o mmip m ff e m w S AGENDA Burgerlijke Stand De winter weergekeerd DONDERDAG 14 MAART 1940 DE LEÏDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ADonnenvmUprUs: voor Lelden 18 cent per week; 1 2.5J per kwartaal Bij onxe a.(enten ^0 cent per wvvk; f ii.60 per kwartaal Franco per poat f 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geil! Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden. 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 GUUR. De Bilt seint: Verwachting: In het Noorden en Midden des nachts lichte vorst, in het Zuiden temperatuur om het vriespunt. Overdag eenige stijging van temperatuur. Betrokken tot zwaarbewolkt, vooral aanvankelijk sneeuw of regen, la ter tijdelijk opklarend. Krachtige tot ma tige Noord-Oostelijke tot Noord-Westelijke, mogelijk verder krimpende wind. De weerstoestand va.i hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zware sneeuw, stormachtige O. N. O. wind, 1 gr. C. Vlissingen: matige sneeuw, matige Z. Z. w. wind, 8 gr. C. De Bilt: lichte regen, matige N. O. wind, 1 gr. C. Groningen: matige sneeuw, matige N. O. wind 2 gr. C. Maastricht: betrokken, matige Z. W. wind, 10 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Een nieuwe actieve storing van 980 mbar naderde ons land uit het Zuid-Westen en het centrum lag hedenmorgen juist voor onze kust, zoodat het weer in het Noorden en Zuiden van ons land aanzienlijk in ka rakter verschilde. In het Noorden zware sneeuw bij krachtigen Oostelijken wind met een temperatuui van enkele graden on der het vriespunt; dit is pl.m. 10 graden kouder dan gisterenmorgen. In het Zuiden was het nog zacht met regen bij matigen Zuid-Westelijken wind (te 8.50 was het verschil in temperatuur tusschen Gronin gen en Maastricht 14 graden Celsius). De storing, welke gistermorgen over ons land lag, trok naar de Randstaten en nam weer tot 980 mbar in diepte toe. Ook bij IJsland ligt een depressie, welke over Zuid-Groen land getrokken is en thans 990 mbar diep is. De temperatuur daalde op IJsland nog iets en het vriest er thans overal matig. Ook in Scandinavië nam de vorst weer toe (Zuid-Noorwegen 17 graden Celsius on der nul), ook in Denemarken kwam de temperatuur weer aanzienlek onder het vriespunt. In Italië, Hongarije en op den Balkan heerscht thans vrij rustig doch ne velig weer. In Italië en op den Balkan is het zacht, in Hongarye iets kouder, doch ook hier is de temperatuur nu overal bo ven het vriespunt. LUCHTTEMPERATUUR. 0 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS a.a.t Van Donderdagnamiddag 6.32 uur tot Vrijdagmorgen 5.45 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 15 Mart voorm. 6.10 en nam. 6.35 uur. Maan op 9.03 uur Vrijdagmorgen. Maan onder 0.50 uur Zaterdagnacht. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Indisch recht: de heer P. V. Putman Cramer, Schveningen. V Generaal Ailing von Geusau f Den gisteren plotseling overleden gene raal kenden wij niet persoonlijk en wij weten ook niet veel van hem uit den mond van menschen, die wèl in persoonlijke re latie met hem stonden. Wij kenden hem uit enkele geschriften en uit redevoeringen. Vooral uit redevoeringen, waarin hij zoo echt sympathie kon wekken voor het leger. In die redevoeringen bracht hij op zjjn gehoor over zijn eigen diepe overtuiging, dat landsverdediging een primair volks- telang is; dat onze landsverdediging groote offers mag en moet eischen, maar dat zij ook, die offers gebracht zijnde, eventueel uitstekend zal kunnen beantwoorden aan de verwachtingen, die men van haar mag hebben, aan de hoop, die op haar is ge vestigd. In die redevoeringen vooral liet hij voe len en beseffen, dat het leger is gevormd uit en voor het volk, en dat dit consequen ties meebrengt. De gedachtenis van den hoogst bekwamen en hoogst kundigen mi- J'tair Alting von Geusau blijft in ons voortleven als van een„burger in uni form": een echte militair, maar een, die met zijn belangstelling ook bleef staan midden in het leven der burger-maatschap pij. Hij had klaarblijkelijk radicaal gebro ken met de opvatting en de practijk, dat het leger een van de burger-maatschappij gescheiden kaste is. Hij gaf er, naar zijn eigen verklaringen, een voorbeeld van, hoe de hooger-geplaatsten in het leger niet de schrik wekkende figuren, maar de vertrou wensmannen van de lagere militairen moeten zijn: üe gewone soldaat moet te genover mij, als generaal, open en vrij klachten en grieven wensehen en verlan gens durven openleggen zoo hoorden wij hem bij een gedachtenwisseling na een duor hem gehouden lezing verklaren. De persoonlykheid van Alting von Geu sau zal zeker bij allen, die hem kennen uit zijn sympathieke redevoeringen, 'voor Jen geest blijven staan als die van een man, die was voorbeeldig militair, omdat hij voorbeeldig burger was. V Buiten-kerkelijke samenkomst Een passie-herdenkingsconcert is gister avond gegeven te Leiden in de Stadsge hoorzaal. Een dergelijke buiten-kerkelijke samen komst van artistieken en religieuzen aard verdient onze hartelijke sympathie. Natuurlijk juist omdat de samen komst is van religieuzen aard moeten de eischen van artistieken aard hoog gesteld zijn. Waarmede bij andere gelegenheden vrede zou genomen kunnen worden, moet op zulk een buiten-kerkelijke samenkomst van religieuzen aard als ontoelaatbaar worden afgewezen. De gisteren geboden avond was onder artistiek oogpunt verantwoord. De belangstelling door de jongeren de jeugd betoond was zéér verheugend die van de ouderen had grooter kun nen, moeten zijn. De van zoo verblijdend streven getui gende Kunst-praestaties in katholieken zin missen waardeering in kringen, waar men die zou moge verwachten, en ook móet verwachten. Een verontschuldiging, dat men in den Vasten toch al iedere week een avond be zet is door de meditatie, die men in de pa rochie-kerk bijwoont, kan moeilijk wor den aanvaard omdat op andere tijden van het jaar de belangstelling van de be doelde zijde ook zeer gering is. Wij moeten uitingen van hoogstaande kunst als bedoeld passie-herdenkingscon cert daadwerkelijk steunen moreel èn finantieel opdat men op deze wijze kan voortgaan, zoo mogelijk: crescendo. ©aé tcoAt handen! Nou en óf II Sterk accelereeren, het gaspedaal forsch intrappen krachtig remmen en door de bocht scheur en", dat is haast even slecht voor de banden als rijden op te lage spanning. De vredestaak der Nederiandsche Katholieken in oorlogstijd De oud-minister van Sociale Zaken, prof. mr. C P. M. Romme heeft op uitnoodiging van de Algem. R.K. Propagandaclub te Amsterdam in een der zalen van „Belle- vue" gesproken over „De vredestaak der Nederiandsche katholieken in oorlogstijd." Het was de eerste maal, dat prof. Romme na zijn ministerschap weer in het open baar te Amsterdam het woord voerde. Wanneer men zich als katholiek af vraagt, aldus, spr., wat toch wel onze vre destaak is, dan treft vooral de zegen, dat wij tot heden voor oorlog zijn gespaard. Wij weten, dat de oorlog ook voor ons volk tal van slachtoffers vraagt. Dit logen straft reeds de bewering, die zoo nu en dan .opduikt, dat de neutralen eigenlijk een soort parasiet zijn. Eiken dag brengt nieuw oorlogsleed, doch eiken dag brenjgt ons tot den Vorst van den vrede, die ons voor de toomelooze oorlogsellende bewaart. Onze actieve vredestaak ligt allereerst in het stille vertrouwvolle bidden, dat het Goddelijke Genie den knoop ontwarre, waarin de menschheid zich heeft verstrikt en waaruit zij zich met geweld tracht te bevrijden. In de tweede plaats sprak prof. Romme over de zelfstandigheidspolitiek van Ne derland. „Ik geloof niet, dat er een tweede land in Europa te vinden is, waar van overheidswege met die flair en verstan digheid de neutraliteitspolitiek wordt ge voerd als in Nederland" zeide spr., daar mede uiting gevende aan zijn vertrouwen in de politiek van het huidige kabinet. Dat vertrouwen wordt nog sterker, waaneer men slechts wezenlijke bewondering voor de kundigheid en rustigheid kan hebben, waarmede de zelfstandigheidspolitiek wordt Passie-herdenkings concert in de Stadsgehoorzaal Een avond van aesthetisch- religieuse Kunst Als na winter, donkerte en mist de zon zich, hoog in de blauwe lucht, gereed gaat maken tot de ontvangst der komende len te. dan is de tijd van meditatie daar, dan overweegt, wie omhoog wil zien, het dra ma van Golgotha, zich herinnerend het bovenmenschelijke leden van Jesus, om daarna met dank en jubel het feest der Verrijzenis mede te vieren. Katholiek Leiden, uw Passie-herdenking der laatste jaren is een daad geworden, die verheffing en vreugde heeft gebracht in de harten van zoovelen. Wij moeten een lofwoord schrijven en waardeering uitspreken voor de verzorgde uitvoering, welke dit Herdenkingsconcert ons schonk. Als medewei kenden zien Wij aangekon- died: de St. Odo-koorknapen onder leiding van kapelaan Paap, declamatie door Wim Quint, het Alma Mater-koor, met Willem Mizée als dirigent. Het valt niet mee uit zulke heterogene bestanddeelen een aesthetisch-religieuse eenheid te bereiken. Maar de eene gene genheid, toewijding en liefde bloeide op uit de andere. Wim Quinl, die velen wel kennen uit zijn radio-vocrdrachten, zeide een rij van schoone verzen, betrekking hebbende op den Palm-Zondag. den Witten Donderdag, Goeden Viiidae en Paschen. Eenvoudig en zonder pretensie staat hij daar en in alle stilte is er geluisterd naar zijn voordracht. Het was alles devoot en puur van stem ming. Als inleiding van de declamatie het Mid- del-Nederlandsehe gedicht ,.Ic wil mij gaen vermeyden", waarna een onvergelijkelijk schoon Gregoriaansch „Christus factus est" aan deze inleiding beantwoordde. Toen ving de eigenlijke Passie-herden king aan: vanaf den glorieusen intocht in Jerusalem over het Laatste Avondmaal naar Kruisiging en Opstanding, in gedich ten van Van Zevenen, Uijt den Geestelyc- ken Wijngaert van Van Duinkerken, van Harduijn. van Wijdeveld, Schreurs en En gelman. De voordracht was wel nobel en diep ernstig, maai niet fel genoeg door leefd, wèl met relief in het sobere gebaar, maar niet suggestief en krachtig genoeg. Want dit toch is de ontzaggelijke moeilijk heid dezer kunst, dat op 't moment, dat het woord gezegd wordt, de verbeelding, die er door gewekt en ontroerd is, al weer voorbij is. Eén oogenblik en het is voorbij, of voorbij maar: opgevangen door een ziel, die het vasthoudt. Nog enkele sprongen, nog wat méér kleur, wat méér woord-plas tiek en ge komt in het beloofde land, jonge declamator. De Koorknapen van St. Odo, in vol or naat, zongen schoone liedekens, veelal van Lodewijk de Vocht, eenvoudige, aanlokke lijke Vlaamsche melodieën, die met goede toonvorming en beschaafd werden uitge voerd. Bravo voor de twee solostemmen! Den mentor. Kapelaan Paap, komt hiervan alle eer toe. Niet minder roemen wij de dis cipline. De twee Duitsche liederen van gevoerd. De verantwoordelijke ministers houden de vaan der zelfstandigheid hoog tegenover elk buitenland, bewogen door de belangen van het volk (applaus). Onzerzijds hooren wij de zelfstandig heidspolitiek te schragen en mede te dra gen door onze eigen, persoonlijke houding. Wij moeten beseffen, dat Nederland een eigen plaats inneemt, een plaats, die door ons Nederlanders als het kostbaarste goed moet worden beschermd en verdedigd. De houding van het Nederiandsche volk is geheel anders dan 25 jaar geleden. Het verschil is even groot als verheugend. Nu, in tegenstelling met 25 jaar geleden, is ons nationale belang van te zijn een vrije, zelfstandige ntaie veel meer naar voren getreden. Wij beleven dezen oorlog veel meer als een bewust volk. Slechts kleine extremistische groepjes weten zich niet te stellen op het plan van de nationale zelfstandigheid, doch los van buitenlandsche hulp zijn zij van geen be teeken is (applaus). Laten wij ook bedenken, dat een vrede, die op iederen oorlog volgt, een bekroning is van den oorlog. Wij spreken nu reeds zoo graag van een nieuwe internationale rechtsorde, maar wij moeten begrijpen, dat een kleine Staat wel rekening zal moeten houden met de realiteit, dat de graad van gerechtigheid in deze nieuwe rechtsorde bepaald wordt dooi de groote mogendhe den. Deze gedachte zal het kleine land dwingen tot het bewarren van afstand, tot het zich bezinnen. Nederland dient den vrede het best door het feit van zijn zelfstandig bestaan. De kracht van zijn zelfstandig bestaan is recht evenredig aan de kracht van de volksper soon. De nationale eenheid wordt gesmeed door drie banden, n.l. de staatskundige band van Oranje, de maatschappelijke band en de band der geestelijke vrijheid. Spr. bepleitte nog beginselvastheid ook in het staatkundige leven ter versterking onzer nationale eenheid, ter bewaring van deze gelukkige plek in Europa. Met het zingen van het Wilhelmus werd de bijeenkomst besloten. Brahms en Schubert voldeden ons minder, maar in het Gregoriaansch bleken de kna pen weer best op dreef. Daarom stellen wij de vraag: was het niet mogelijk, de jon genszang meer in religieus klassieken stijl te houden? 't Geheel met het Alma Mater- Koor was dan meer gestyleerd gebleven. Willem Mizée had weer een bijzonder gelukkigen avond en liet het Alma Mater- Koor zingen onder zijn sterk individueele leiding. Er ging niets verloren van den re sonans der a capella-zang en de echt-Pa- lestrijnsche geest lag over het „Popule meus''. In het „Pange lingua" van Kodaly Zoltan werd niet minder voornaam en warm gemusiceerd. Essentieele schoonheid te bereiken dat is het doel van dezen zeer begaafden dirigent. Geweldig zijn de in hun veelstemmigheid zoo dramatische Ingegneri's. En tot besluit een waar katholiek kunst-evangelie, de Gregoriaansche „Lau- date", een beurtzang vol bovenaardsche verrukking, en de overschoone Sequens van Paschen „Victimae Paschali Laudes", door het knapen- en het gemengd koor. Alles ging van ziel tot ziel, zonder eeni ge inwerking van lagere orde. Er waren verschillende heeren geestelij ken van Leiden en daarbuiten (o.w. ook kapelaan Dorbeck uit Rotterdam, wien ka tholiek Leiden zich warme dank verschul digd weet voor wat hij oud-kapelaan der St. Jozefkerk ook op het terrein der muziek in onze stad heeft ge- praesteerd. Red.). Rector Beune heeft hartelijk dank ge bracht aan alle uitvoerenden de baten van den avond waren n.l. bestemd voor de Jeugdorganisatie. Én vóór dat dankwoord heeft de rector navolgenswaardig voor beeld opgewekt tot vertrouwen in Gods Voorzienigheid in dezen benauwenden tijd en met heel de zaal het kerkelijk gebed voor den vrede gebeden. J. K. BOND VAN STROOHANDELAREN OPGERICHT. Gisteravond had in de zaal van den heer Van Meizen aan de Beestenmarkt een ver gadering plaats van stroohandelaren uit Leiden en omstreken, om wegens de ge nomen regeeringsmaatregel, een betere re geling te krijgen voor den stroohandel. Velen hadden aan den oproep gehoor ge geven Als voorloopig bestuur zijn geko zen: M. Romein, Voorschoten, voorzitter; firma Gebr. Van Dijk, Katwijk, secr.; fir ma Gebr. Steins, Aardam, penningmC. Groen, Hazerswoude, bestuurslid. In andere districten zal eenzelfde bond worden opgericht. De Commissaris van Politie te dezer stede orengt in herinnering het K.B. van 16 Augustus 1918 Stbl. No. 521, regelende het toezicht op de in Nederland vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vree deling nachtverblijf verschaft binnen 24 uur verplicht is daar van kennis te geven aan het hoofd van politie in de gemeente in casu de Commis saris van Politie (bureau Vreemdelingen dienst Zonneveldstraal alhier, geopend van 9—12 uur, van 2- 4 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de bevolking en dei Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld met hech tenis van ten hoogste een maand of geld boete van het hoogste f 500. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. LEIDEN. Donderdag. „Geloof en Wetenschap", voor dracht-avond Henk Schaer, over de Apocalyps, ,,'t Schuttershof", te 8.15 uur. Donderdag, Jongeren-bijeenkomst R. K. Staatspartij, bijeenkomst in café „den Doelen", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden' wordt van Zater dag 9 tot en met Vrydag 15 Maart a s waargenomen door de apotheken Boek wijt, Breestraat 74 tel. 2055? en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. LEIDEN. G e b o re n Leonardus Franciscus Jo zef, zoon van A. M. Schinkel en E. J. v. cL Burg Hendrika Maria, dochter van A. van Es en W. H. van Berkel Jacob Jo hannes, zoon van J. Jansen en A. J. van Waas Louis Johannes, zoon van J. Boom en C. J. M. van Alen Marinus Johannes, zoon van M. J. Groen en ivl. A. den Oude Simon, zoon van J. P. Cok en T. Vier- stra Johannes Jacobus, zoon van M. Kor- bee en J. van Beelen Johanna Celia, dochter van L. de Vogel en D. v. Harskamp - Petrus Jacobus, zoon van L. W. Turk er J. M. Koele wijn Aarie, zoon van D. P. van Maastricht en N. van Tol Maria Gezina, dochter van L. Heuvelman en W. M. Veldhuijzen Wilhelmus Hermanus Joseph, zoon van Tb. J. v. d. Meel en H. Ja Lut. Ondertrouwd: J. Laven gesch. 55 jaar en C. Vlieland jd 43 jaar. Getrouwd: D. v. d. Blom jm en S. Eavelaar jd G. J. Binnendijk jm en P. v. d. Heijden jd J. M. Buijze jm en W. L. Wöhler jd A. van Egmond jm en J. H. Bekooü jd J. van Egmond jm en H. Bavelaar jd N. H. de Jager jm. en N. v. d. Haven gesch. W. Kramp jm en M. H. Mark jd A. Schouten jm en A. C. Eradus jd W. Sierat jm en A. M. Berg man jd J. Singeling jm en E. Stavleu jd - L. Th. Stam jm. en G. Plu jd A. de Tombe jm en E. M. de Beer jd W. J. Verbooij jm en D. Dronkert jd. Overleden: C. Gravekamp, dr. 14 jaar. Sneeuw en i|ze! veroornVen stagnalie ln trein- en tramverkeer De mildere temperatuur, welke gisteren op den dag viel waar te nemen gister morgen was het 15 gr. Celsius en te 2 uur registreerde de Sterrenwacht nog 10,4 gr. Celsius heeft in den namiddag voor een koudedepressie moeten plaats maken. Deze openbaarde zich in een kouden regen, welke gisteravond en den geheelen nacht voortduurde, terwijl zij hedenmorgen over ging in sneeuwval en ijzelvorming. De temperatuur daalde vanmorgen tot om het vriespunt en de daardoor ontstane ijzelvorming veroorzaakte algemeene stag natie in het tramverkeer; vooral op de in ter communale lijnen naar Noordwijk— KatwijkDen Haag ondervond het tram verkeer algeheele stagnatie. Ook de spoorwegen hebben last van den flzel. Onder de rubriek Gem. Berichten in dit nummer geven we reeds eenige bijzonder heden over deze stagnatie. Over de draadbreuk te Noordwijkerhout vernamen we nog nader, dat dit euvel zeer veel ongerief veroorzaakte. Toen de draadbreuk plaats vond pas seerden twee treinen uit beide richtingen even later de bewuste plek. De electrische treinen werden teruggehaald of opgehou den, omdat op het beschikbare enkele spoor alleen met stoomtractie kon worden gereden. De reizigers, die reeds uit Amsterdam per electrischen trein waren vertrokken, zijn naar de hoofdstad teruggebracht, van waar zij met een stoomtrein in de richting Utrecht verder zijn gereisd. Aangezien zich nabij Utrecht eveneens moeilijkheden in het treinverkeer voordeden, werd deze trein over de lyn BreukelenHarmeien geleid. In den loop van den ochtend is nog een aantal treinen over deze route naar Rotterdam gedirigeerd. Ook van Rotter dam werden de treinen via Gouda naar Amsterdam geleid. Het lag in de bedoeling later op den dag stoomtreinen in de ge wone richting naar Rotterdam en omge keerd te laten vertrekken. Wie z'n omzet wil vermeeren, moet adverleeren I

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2