Vrede met Finland SPORT Laatste Berichten Marktberichten MAANDAG 11 MAART 1940 EE i ^merite rniju/y]\jT tEPSTF BLAD - PA^. 3 Gemeenteraad De Raad der gemeente Leiden kwam he denmiddag in de Aula van het Stedelijk Gymnasium bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Na afhandeling van de Ingek. Stukken wordt overgegaan tot de agenda. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een lid van de Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs (vacature: de heer P. L. Hes- sing). De heer v. Eek (S. D. A. P.) had ver wacht, dat B. en W. na de aanhouding van dit punt in de vorige vergadering, hun standpunt nader zouden hebben uiteenge zet. Wij verkeeren thans in dezelfde positie als de vorige maal. De soc. dem.-fractie is in deze niet dictatoriaal tegenover de com missie opgetreden. De commissie is vrij om haar candidaten aan te bevelen. Wel be vreemdt het spr dat iemand uit Oegst- geest als No. 1 is geplaatst. Er is thans een vacature van iemand van onze richting en het spreekt z.i. vanzelf, dat er een ander soc.-dem. in zijn plaats moet worden gekozen. De S. D. A. P. had daarvoor den heer Groeneveld aangewezen. De commissie vindt den heer Groeneveld blijkbaar niet geschikt, vermoedelijk omdat hij geen Middelbaar onderwijs heeft geno ten. Is dat evenwel een reden tot uitslui ting? Spr. meent van niet. De Raad heeft thans de beslissing en de Raad heeft reke ning te houden met zijn uitgesproken stand punt, dat de verschillende geestesstroomin- gen in aanmerking dienen te komen. Dat de soc.-dem.-fracie een bepaalden candi- daat aanwijst, is geen dictatuur, doch een kwestie van vertrouwen in de leiding. Van daar dat geen ander soc.-dem. bereid is ge bleken om deze functie te aanvaarden. Z.i. is de vorige commissie van Toezicht dicta toriaal opgetreden, door en bloc af te tre den toen iemand (dr. v. Es) gekozen werd in strijd met haar aanbeveling. Spr. hoopt, dat thans de Raad de Soc.-Dem. raadsfrac tie niet voor de derde maal voor het hoofd zal stooten. De heer Beekenkamp (A.R.) zou ware hij N.S.B.'er zeker den heer Groeneveld hebben gekozen, want dat zou ihet beste middel zijn om de S.D.A.P. te treffen. Het zou koren op den molen zijn van de N.S.B. om een soc. dem. te benoe men, die niet de noodige capaciteiten-heeft voor deze functie. Dat zou tegen de soc.- democratie wordei uitgespeeld. Hei parle mentaire stelsel biedt gelukkig de mogelijk heid om te ontkomen aan ongewenschte consequenties van een aanbeveling. In de houding van den heer v. Eek ziet spr. een symptoom van een verkeerde richting in de democratie. In de rijen der soc. demo cratie is de hoogere leiding te zwik bezet; minder bekwamen moeten hoogere leiding op zich nemen. Spr. citeert in dit verband prof. Bonger. De fout van de S.-D.-fractie wordt verergerd door aandrang uit te oefe nen op andere soc.-dem., dat zij geen zit ting zullen nemen. Daardoor maakt de s.d.-fractie het den raad onmogelijk om een soc. dem. te kiezen in deze commissie. Wij zullen alleen dan een soc. dem. benoemen, als deze ook inderdaad geschikt is. De ver- *antwoordelijkheid voor dezen gang van zaken berust uitsluitend op de soc. dem.- raadsfractie. Ook spr. had verwacht, dat B. en W. hun houding duidelijk hadden ge maakt. Spr.'s fractie zal derhalve de aan beveling van de comm. volgen, al was het haar liever geweest, als de soc. dem. één man hadden aangewezen, die aanvaard baar was geweest. De heer W i 1 m e r (R.K.) verklaart, dat de R.K.-fractie haar steun niet kan verlee- nen aan de candidatuur-Groeneveld. De reden is niet gelegen in de eventueele on- gewenschtheid van den heer Groeneveld in dit college, maar van principieelen aard. De S.D.A.P. maakt zich schuldig aan machtsmisbruik. De fractie dwingt, met uitsluiting van alle andere burgers, den raad om een bepaald iemand te kiezen. Door dien dttang wordt het recht van aan beveling volkomen illusoir gemaakt, voor al ook het recht van den raad tot benoe ming illusoir gemaakt. Een dergelijk machtsmisbruik kan de raad niet dulden. Spr. gaat dus verder dan de heer Beekenkamp; hij verzet zich tegen het dictatoriale optreden van de soc. dem. Juist omdat spr. rechten wil eerbiedigen verzet hij zich tegen dit machtsmisbruik. Het is voor de eerste maal, dat een derge lijk feit zich voordoet; de raad moet dit direct den kop indrukken. De heer Idenburg (C.H.) sluit zich aan bij den heer Wilmer. De C.H.-fractie gaat met 't advies van de Commissie mee om dezelfde principieele reden. Bij de Com missie v. Toezicht was geen onwil om tot een oplossing te komen, doch zij is gesteit op den wil van de soc. dem. om een be paalden persoon aan te wijzen. De Comm. moet binnen de grenzen der raadsbesluiten de vrijheid hebben om die personen aan te wijzen, die h.i. geschikt zijn. De heer v. Eek heeft ontkend, dat zijn fractie dictatoriaal is opgetreden. Spr. meent van wel. De C.H. wenscht zich niet te laten voorschrij ven, wie zij wel moeten benoemen. Ook spr. had verwacht, dat het college van B. en W. betere voorlichting zou hebben ge geven. Meerdere leiding ware gewenscht. De heer v. Bemmelen (Lib.) vindt dit een pijnlijk debat. De soc. dem. fractie draagt daarvan de schuld, omdat zij haar candidaat handhaafde, waardoor de raad gedwongen werd om de kwaliteiten van den heer Groeneveld te bespreken. Spr. geeft de s.d.-fractie de raad, om den raad in de gelegen te stellen, zijn goeden wil te toonen, door niet per se vast te houden aan één bepaalde persoon. Er zyn toch bij de soc. dem. buiten de soc. dem. raadsleden acceptabele personen genoeg. De heer Key (Vrijz. Dem.) is door het betoog van den heer v. Eek niet overtuigd. Spr. sluit zich aan bij den heer v. Bem melen. De heer v. W e 1 z e n (Comm. meent, dat de kardinale kwestie is of de kwaliteiten van den heer Groeneveld voldoende zijn om voor deze benoeming in aanmerking te komen. De A.-R. heeft hierop den nadruk ge legd, maar de Kath. en de C.-H.-fracties laten zich slechts gelden door het veron derstelde dictatoriale optreden. Dat laat ste mag niet de doorslag geven. De schoen wringt blijkbaar ergens anders. In deze commissie moeten z.i. ook vertegenwoordi gers van arbeiders zitting kunnen nemen. Wethouder Tepe (R.-K.) zegt op de klacht, dat B. en W. zoo weinig voorlich ting hadden gegeven, dat de commissie in deze van voorlichting moet dienen. De re den van aanhouding was, dat B. en W. na dere informaties bij de Comm. van Toezicht wilde inwinnen. Deze nadere informaties hebben de raadsleden kunnen vinden in het schrijven van de Commissie. Daaruit blijkt, dat de Comm. haar best gedaan heeft om een oplossing te vinden. Het college van B. en W. is van meening, dat de beslissing ligt bij den Raad. Het college zou het toe- gejicht hebben als een soc.-dem. op de voordracht van de Comm. was geplaatst. De Commissie is daarin niet geslaagd. De meerderheid van het college staat op het standpunt, dat men het afwijzen van den heer Groeneveld alleen mag baseeren op de gronden ontwikkeld door de Kath.- er C. H.-fracties. De heer v. Bemmelen (Lib.)Waar om dient de heer v. Eek geen aanbeveling van twee candidaten in? De heer v. Eek (S. D. A. P.) vraagt waarom van de Comm. v. Toezicht niet hetzelfde verwacht kan wordtfn als van iedere raadscommissie, die ook zoo goed mogelijk tracht samen te werken met de genen, die de fractie aanwijzen. De zaak wordt z.i. opgeblazen. Het wil er bij spr. niet in, dat de heer Groeneveld niet zou kunnen samenwerken met de Comm. v. Toe zicht. Men verwijt hier de soc.-dem-frac- tie iets, wat hier altijd is toegepast. Bij be noemingen in raadscommissies wordt altijd de candidatuur aanvaard, welke de andere fracties voorstellen. Het ergert ons, dat men thans de kwaliteiten in het geding brengt. De uitlatingen van de andere spre kers hebben spr. diep teleur gesteld. Spr. is onder die omstandigheden niet be reid een anderen candidaat aan te wijzen. De heer Wilmer (R.-K.) zegt, dat raadscommissies uit en door den Raad wor den samengesteld, en men aanvaardt de aanbevelingen van andere fracties krach tens een soort gewoonterecht. Bij Commis sies van Toezicht bestaat die gewoonte niet. Zelfs bij raadscommissies blijft het recht van den Raad om zelfstandig te be noemen. Wethouder Tepe (R.-K.) geeft voorts antwoord op een vraag van den heer Key, ocer de samenstellin gvan deze Commissie. Bij de stemming blijkt, dat 11 stemmen waren uitgebiacht op mevr. A. Krieger-v. Vleuten; 12 stemmen waren uitgebracht op den heer Groeneveld, 7 op mevr. Kloeke-v. Léssen, 1 op mr. v. Eek, 3 op mr. Mok. Een nieuwe stemming was dus nood zakelijk. Bij tweede stemming waren de stemmen aldus verdeeld: 20 op mevr. Kloeke, 14 op den heer Groeneveld. (Wordt vervolgd) Toonccl UITVOERING HET SCHOUWSPEL „Schoppen-aas" door het Ruys- Ensemble. Voor de vereeniging „Het Schouwspel" kwam gisteravond Cor Ruys met zijn -ensemble een opvoering geven van het amusante Italiaansche blijspel „II Pozzo dei Miracoli", in het Hollandsch „Schoppen aas". Het is spel vol verrassingen, springend uit het wonderlijke personage, dat op het tooneel verschijnt als zwerver, maar dat allerlei andere identiteiten te voorschijn goochelt, totdat hij zich in het laatste be drijf uitpopt als goochelaar van groot for maat. De mogelijkheid voor al dat ge goochel wordt gegeven door een zonder ling testament, onuitputtelijke bron van tallooze blijspelverwikkelingen. Door dat zonderlinge testament dan wordt de Wed. van Tybor Folnay verplicht, om, wil zij de millioenen-erfenis verkrijgen, te her trouwen met een straatschooier, die op een bepaalden dag als no. 11 in de rij van de „soepklanten" in de straten van Boeda pest staat. Deze" Stefano Klapko, die zich zelf eerst uitgeeft voor een der grootste dieven, Schoppenaas, die zich tijdelijk, om aan de achtervolging van de politie te ont komen, vermomd zou hebben als straat- schooier, weet langzamerhand de van ver veling kwijnende Margit voor zich te inte resseeren en te winnen. En wanneer dan een dag voor het in het testament bepaalde huwelijk de doodgewaande Tybor weer verschijnt te om te verklaren, dat hij alles slechts gedaan heeft om Margit een lesje te geven, blijkt Stefano Klapka een der grootste goochelaars te zijn, die ter wille van een groot contract zichzelf zes maan den lang moest weggoochelen en thans weer naar Amerika vertrekt, om daar een formidabel engagement af te sluiten. Maar met hem vertrekt Margit, die hij, zooals hij aan het slot zegt, ook wegtoovert. Onnoodig te verklaren, dat Cor Ruys hier volop gelegenheid heeft, om allerlei facetten van zijn groote humoristische gaven te laten schitteren en tintelen. Hij is voortreffelijk als soepklant, als gewaan de dief en zakkenroller, als vermeende baron met landgoederen, als goochelaar, als ontmaskeraar van „huisvrienden" en als gentleman. Naast hem weet Elly van Stekelenburg zich zeer goed te handhaven. Zij is aldus onthult het programma tevens de ontwerpster van de smaakvolle decors. Van de overige medespelenden noemen wij Ben Aerden als Mr. Huzzar, den advocaat, STOCKHOLM, Maart (A.N.P.). De vooruitzichten voor een vredes regeling tusschen Rusland en Finland binnen de eerstvolgende 24 uur of nog eerder, lijken zeer waarschijnlijk. VERKLARING VAN TANNER. Nog geen oveerenstemming. STOCKHOLM, 11 Maart (A.N.P.) De Finsche minister van buitenlandsche zaken. Tanner, heeft hedenmiddag in een telefonisch interview uit Finland aan Reuter verklaard; „De Vredesonderhande lingen worden nog voortgezet in Moskou en onze gedelegeerden zij«n nog daar." Op een vraag betreffende het ge rucht, dat eerder op den dag in Stock holm de ronde deed, en volgens het welk de Russische vredes-voorwaarlen reeds door de Finnen waren aanvaard, zeide Tanner: „Ik kan dit met de meeste energie tegenspreken. Het is absoluut Op de vraag: „Hoe vorderen de onder handelingen?" zeide Tanner: „Daarover kan ik hoegenaamd niets zeggen. Ik wensch slechts, dat gij alle geruchten zoudt kun nen sloppen, die in de pers zijn versche nen." Adolph Hamburger als Max Ebel, den „huisvriend" van Margit, die door Klapka ontmaskerd wordt. Adolphe Hamburger had tevens de regie. Noemen wij tenslotte nog Pierre Myin, die zoowel de rol van Filippo Farkas als die van een rechercheur voor zijn rekening nam. Het amusante blijspel vond bij het pu bliek een zeer goed onthaal. Handelsregister K. van K. W ij z i g i n g. 6798. Algemeen Kantoor machine Bedrijf. Leiden, Stationsweg 18. Vest. fil.Amsterdam, Prinsenstraat 25. Door de politie is een 19-jarige dienst bode aangehouden, verdacht van diefstal van 10.in dienstbetrekking. In den afgeloopen nacht werd door een agent van politie assistentie verzocht aan het bureau voor drie personen in het Pie- ter Huiibertshof. Het waren drie opgescho ten jongens, die eenigszins onder den in vloed waren en zich tegen een agent van politie verzetten. Per auto werden zij daarop naar het politiebureau overgebracht Op den Rijnsburgerweg is gisternacht te 2.50 uur, een auto, bestuurd door dein 21- jarigen W. P. op de tramrails geslipt en tegen een lantaarnpaal gebotst, welke in drie stukken vloog en vervolgens tegen een boom. De auto werd zwaar beschadigd, doch de bestuurder kwam er zonder let sel af. VOETBAL DE WEDSTRIJD BELGIë—NEDERLAND. Per auto naar Antwerpen. Ten gerieve van hen, die zich op 16 en 17. dezer per automobiel naar Antwerpen zullen begeven ter bywoning van den op Zondag 17 Maart aldaar te houden wed strijd BelgiëNederland, heeft de K.N.A. C. zich tot de Nederlandsche en Belgische autoriteiten gewend met het verzoek zoo danige maatregelen te willen nemen, dat aan de belangrijke grenskantoren Wern- hout en Putte aan Nederlandsche zijde, en Wuestwezel en Putte-Stabroeck aan Belgi sche zijde op genoemde dagen voor een vlotte afwikkeling der grensformaliteiten kan worden zorgeg^dragen. Van den minister van Financiën heeft de K.N.A.C. thans bericht ontvangen, dat aan de desbetreffende inspecteurs der invoer rechten en accijnzen is verzocht op 17 Maart a s de noodige maatregelen te tref fen, opdat de formaliteiten aan de daarvoor in aanmerking komende Nederlandsche grenskantoren zoo vlot mogelijk worden afgewikkeld. De grenskantoren Putte en Putte-Sta broeck zijn van 6.3024 uur geopend, ter wijl de kantoren Wernhout en Wuestwezel dag en nacht zijn geopend. Automobilisten, die over Breda naar Ant werpen rijden, moeten er rekening mee houden, dat de doorrit door deze stad we gens het ontbreken van richtingaanwijzers en de vernieuwing van een drietal bruggen in de gemeente meet geschieden via Ter heydestraat, Oranjesingel, Wilhelminasin- gel, Wilhelminapark, Baronielaan en den Nieuwen Rondweg. ZWEMMEN NIEUW WERELDRECORD 4 x 100 METER ESTAFETTE HEEREN. De estafetteploeg van de Yale-universi- teit, bestaande uit Willis Sandburn, Ed ward Pope, Russell Duncan en Howard Johnson verbeterde het wereldrecord 4 x 100 meter door dezen afstand af te leggen in 3 min. 54,4 sec. Het oude wereldrecord stond ten name van een Amerikaansche ploeg, bestaande uit Hirose, Vuretz. Wolfe en Fick met een tijd van 3 min. 59,2 sec., gemaakt op 20 Augustus 1938 te Berlijn. Het gemiddelde over 100 meter van iede- ren zwemmer der nieuwe recordploeg be draagt 58,6 sec., een phantastische presta tie. Binnenband VERVALSCHING VAN DISTRIBUTIE BONNEN. De chef van het centrale distributiekan toor te Haarlem heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat zich bij de distributie bonnen, welke door winkeliers op dit kan toor worden ingeleverd, eenige vervalsch- te exemplaren bevonden. Op enkele dezer bonnen, welke bijvoorbeeld geldig waren voor boonen en erwten, had men een cij fer bijgeteekend, waardoor het mogelijk werd op deze bonnen suiker te koopen. In een dezer gevallen bleek een huis vrouw de schuldige te zijn. Proces-verbaal wegens valschheid in geschrifte en over treding der distributiewet is tegen haar op gemaakt. De winkelier had van de knoeie rijen niets gemerkt. DE VIERDAAGSCHE AFSTANDS- MARSCHEN GAAN NIET DOOR. De leider der vierdaagsche afstandsmar- schen van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke opveding deelt thans mede, dat deze marschen dit jaar niet wetfden ge houden. Buitenland DE KWESTIE VAN GEALLIEERDE HULP AAN FINLAND LONDEN, 11 Maart (Reuier). In gezaghebbende kringen wordt tegen gesproken, dat Zweden zou hebben toe gestemd in doortocht van munitie cn troepen, op voorwaarde, dat de ge allieerde bijstand aan Finland van be- slissenden aaTd zou zijn. Er verluidt, dat het Zweden duidelijk is gemaakt, dat de geallieerden bereid zijn verhoogden bijstand te verleenen aan Finland, mits faciliteiten voor het transport verleend worden door de Zwcedsche regecring. Er is echter geen aanduiding ontvangen van eenigerlei wijziging in de Zweedsche houding. het bezoek van maisky op het foreign office LONDEN, 11 Maart (A.N.P.) Reuter verneemt, dat de Sovjet-Russische ambas sadeur, Maisky, op 22 Februari een bezoek gebracht heeft aan den onderstaatssecreta ris voor buitenlandsche zaken, Butler. Het blijkt thans, dat dit ongeveer het tijdstip was, waarop de Sovjet zich tot Zweden wendde, Maisky gaf kennis van voorwaar den, gelijk aan die, welke door den Sovjet aan de Zweden voorgelegd werden, en ver zocht de Engelschen deze voorwaarden aan Finland door te geven. Naar de meening van de Britsche regee ring waren deze voorwaarden van zoo uiterst buitensporigen aard, dat zij Finland in een volkomen wanhopigen en hopeloo- zen toestand zouden laten. De Britsche re geering weigerde dientengevolge deze voorwaarden door te geven. Eenige dagen later echter stelde de Britsche regeering Finland in kennis van den Sovjet-Russi- schen stap, zonder de voorwaarden te ont hullen, ofschoon het den Finnen vrij zou hebben gestaan vragen te stellen omtrent den aard daarvan, wanneer zij van mee ning waren geweest, dat het raadzaam was de zaak voort te zetten. Intusschen hadden de Sovjets deze démarche tot de Zweden gericht. Inderdaad gaven de Zweden de voorwaarden door en drongen zij, naar het schijnt, aan op overweging daarvan. DE VOORWAARDEN, DIE MAISKY AAN BUTLER VOORLEGDE Londen, 11 Maart (A.N.P.) De voorwaarden, die door Maisky aan Butler werden voorgelegd, behelsden naar Reuter verneemt al'stand van alle gebied rondom het Ladogameer, met Inbegrip van Viipuri en andere steden, de geheele Kareiische landengte, alle eilanden in de Finsche golf, welke thans bezet zijn door de Sovjettroepen, de westelijke helft van het schiereiland Rivachi en verpachting van Hangoe voor een Russische vlootbasis, niet slechts voor den duur van den Eoro- peeschen oorlog, zooals gemeld is, maar voor een lange periode van jaren. Reuter verneemt, dat bij de uiteenzet ting van de aan de Britsche regeering genoemde voorwaarden zich geen compensatiefactoren, hetzij territoriaal, hetzij commercieel, bevonden. DE GEALLIEERDEN EN FINLAND. LONDEN, 11 Maart (A.N.P.) In het Lagerhuis heeft Chamberlain medegedeeld, dat de Engelsche en Fransche regeeringen de regeering van Finland er van in kennis hadden gesteld, dat zij bereid waren om antwoord op een beroep op verdere hulp over te gaan tot onmiddellijke en gezamen lijke hulp van Finland met gebruikmaking van alle tot haar beschikking staande hulpbronnen. SUMNER WELLES TOT DONDERDAG TE LONDEN. LONDEN, 11 Maart. (A. N. P.). Sum ner Welles heeft tegenover jouarnalisten verklaard, dat hij voornemens was, Lon den Donderdagochtend te verlaten om zich via Parijs naar Rome te begeven. Te Rome zal hij Ciano en Mussolini opnieuw ontmoe ten en op 18 of 19 dezer zal hy te Napels scheen gaan. Welles zeide verder nog, dat de beslissing, of zijn rapport al of niet zou worden gepubliceerd, geheel en al bij Roo sevelt berustte. Hij herhaalde dat zijn reis slechts ten doel had. feitenmateriaal te verzamelen en dat hij geen voorstellen mee bracht. LEGERBERILHTEN PARIJS, 11 Maart (A.N.P.) Het Fran sche legerbéricht van hedenochtend ^luidt: „Niets te melden". BERLIJN, 11 Maart (A.N.P.) Het op perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Westen geen bijzondere gebeurte nissen. Het luchtwapen zette zijn verkennings vluchten boven Oost-Frankijk voort. De vVand probeerde moer dan eens Duitsch ge bied binnen te vliegen. Daarbij hebben gis teravond twee vijandelijke vlie.gtuigen zoowel op den heen- als op den terugtocht over Luxembugsch gebited gevlogen. VAN HET WESTELIJK FRONT PARIJS, 11 Maart (A.N.P.) Het voor naamste gebeuren aan het Westelijk front was gisteren een luchtgevecht boven de frontlinie tusschen 6 Fransche en een gelijk aantal Duitsche jachtvliegthuigen. Geen van beide partijen leed verliezen. In Fransche militaire kringen spreekt men in dit ver band de beweringen, van Duitsche zijde tegen, volgens welke het ging tusschen tien Fransche en slechts zeven Duitsche toe stellen. Eveneens verklaart men, dat het bericht, volgens hetwelk een Fransche ja ger zou zijn neergeschoten, onjuist is. Tij dens het gevecht werd een Fransche vlie ger zwaar gewond, doch desondanks wist hij zijn machine in bedwang te houden. OP DE KARELISCHE LANDENGTE WORDT NOG HEVIG GESTREDEN FINSCHE GRENS, 11 Maart (A.N.P.) Op de Kareiische landengte worden nog steeds hevige gevechten geleverd, welke tol dusver evenwel geen wijziging brach ten in de posl'ie der beide partijen. NOG SLECHTS DRIE ITALIAANSCHE KOLENSCHEPEN TE DUINS LONDEN, 11 Maart (A.N.P.) Er lig gen nog slechts drie Italiaansche kolenboo- ten in het contrabande-controlestation te Duins. Tien andere zijn in den loop van den nacht en vanochtend vertrokken. BELGISCH JACHTTOESTEL NEERGESTORT. BRUSSEL, 11 Maart. (Belga). Aan de Belgische kust is en jachtvliegtuig tij dens schietoefeningen nabij Oostende neer gestort. Het vliegtuig vloog in brand. Het lot van den bestuurder is nog niet bekend. TREINBOTSING TE BERGEN IN BELGIë BRUSSEL, 11 Maart (A.N.P.) In het station van Bergen (Henegouwen) zyn van ochtend twee treinen met elkaar in botsing gekomen. Hierbij werden 25 personen gewond, doch do verwondingen zijn over het algemeen niet van ernstigen aard. AUTOBOTSING IN EEN MIJN EISCHT VIJF DOODEN LONDEN, 11 Maart (A.N.P.) In de Moston-mijn te Manchester zijn vandaag twee vrachtauto's, welke mijnwerkers on der den grond vervoerden, met elkaar in botsing gekomen. Als gevolg hiervan wer den vijf man gedood en velen gewond. HET ONGELUK IN DE ENGELSCHE MIJN LONDEN, 11 Maart (Reuter). Btf het ongeluk in de Moston-mijn te Manchester zijn, naar officieel wordt medegedeeld, vijf man om het leven gekomen en dertig ge wond. De slachtoffers waren gezeten in lorries, die uit de rails liepen en over elkaar scho ven, waardoor zij volkomen vernield wer den. ROTTERDAM, 11 Maart. Vee. Aanvoer totaal 1958 stuks: 739 vette runderen, 149 magere runderen, 59 nuchtere kalveren, 308 schapen en lammeren, 792 varkens, 1 big.. Pri zen per K.G.: Vette koeien le kw 72—84 ct., 2e kw. 58—70 ct., 3e kw. 46—56 ct., Vette ossen le kw. 72—80 ct., 2e kw. 5870 cl., 3e kw. 4656 ct., Vette kalve ren le kw. ƒ1.25—1.40, 2e kw. 1.05—1.20, 3e kw. ƒ0.901.Varkens (levend ge wicht) le kw. 62 ct., 2e kw. 61 ct., 3e kw. 59 ct.. Schapen le kw. 60 ct., 2e kw. 53 ct., 3 kw. 43 ct., Lammeren le kw. 62 ct., 2c kw. 55 ct., 3e kw. 52 ct. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 36, 2e kw. 27, 3e kw. 21, Lammeren le kw. 26, 2e kw. 20, 3e kw. ƒ15. Vette koeien en ossen aanvoer grooter, handel matig, prijzen prijshou dend, prima koeien 90 ct., prima ossen 84 /1.50,ct., vette kalveren aanvoer iets kor ter, handel vlot, prijzen goed prijshoudend, prima 11.50. Schapen en -lamméren aan voer als vorige week, handel redelijk, prij zen voor zware schapen en lammeren iets siyver, verder onveranderd. Varkens aan voer ruimer, handel kalm, prijzen als vo rige week. AMSTERDAM, 11 Maart. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 400 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 8090 ct., 2e kw. 6678 ct., 3e kwaliteit 5264 ct., per K.G. slacht ge wicht. 100 Melk- en Kalfkoeien 180260 per stuk. 51 vette kalveren, per K.G. le vendgewicht, 2e kw. 7280 ct., 3e kw. 60 70 ct.„ 222 Nuchtere kalveren 58, 43 schapen en lammeren 1835, 432 var kens 6871 per stuk. Aangevoerd 3 wa gons geslachte runderen uit Denemarken.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3