Laatste bertctiten Burgerlijke Stand Marktberichten Schapenverkoop ZATERDAG 9 MAART 1940 DE LEJDSCHE COURANT EERSTF BLAH - PAO. 3 DE SCHULD TEN DEELE AFGELOST! De vorige week deden wij een beroep op de leden van „Dr. Schaepman" en al len, die aan de propaganda-actie voor ,,De Nieuwe Gemeenschap" hun medewerking wilden verleenen. Voor de leden van „Dr. Schaepman" was het meer een herinneren aan een gegeven belofte. Welnu, het waren maar weinig plichtsgetrouwen, die hun woord gestand deden. Over deze geringe belangstelling kan het bestuur nu juist niet enthousiast zijn. Men heeft ons hiermede voor groote moeilijkheden geplaatst. Het wil ons echter voorkomen, dat ve len van onze vaste medewerkers onze op roep niet hebben gelezen. Daarom hebben wij besloten Maandag 11 Maart des avonds om half negen een nieuwe bijeenkomst te houden en wel in Huize Maria, Pieterskerk- koorsteeg 15. Mogen velen deze herhaalde oproep le- jea fa verstaanl Bestuur A.gè*v. R.-K. Propaganda- club „Dr. Schaepman". ONZE ROMANKUNST IN DE LAATSTE VIJFTIG JAAR. Lezing van Albert Helman. Op uitnoodiging van de fa. Burgersdijk en Niermans sprak gisteravond ir. de bo venzaal van de sociëteit „Amicita", ter gelegenheid van de Boekenweek, de auteur Albert Helman uit Amsterdam over het onderwerp: „Onze nationale romankunst in de laatste vijftig jaar in verband met doel en streven van de Salamanderreeks- uitgave". Spr. ving aan met er op te wijzen dat op 't oogenlblik eigenlijk niet meer te defi- mieeren is wat een roman eigenijlk is. Het verschil tusschen een groote novelle en een roman is moeilijk meer aan te geven. Men zou kunnen zeggen dat een roman een groot en ingewikkeld verhaal is, waar in een conflict voorkomt, dat op de een of andere manier wordt opgelost. Alleen dient men daarbij niet uit het oog te ver liezen, dat deze oplossing geen ethische behoeft te zijn. De oude romankunst zorg de voor een oplossing in ethischen zirn De nieuwe romankunst wil liever eerlijk ob- eerveeren en eerlijk de dingen- zeggen. Deze strooming wordt aangeduid als het naturalisme, en is op de tachtigers van grooten invloed geweest. De Nederlandsehe literatuur verkeert ongetwijfeld in de laatste vijftig jaar in een relatieve bloeiperiode. De invloed van het naturalisme was tweeledig en betrof zoowel de houding van den schrijver ten opzichte van zijn stof als de kunstvolle verwoording en deze beide dingen zijn 6teeds met elkaar in wrijving geweest. Wij accepteeren de woordkunst van de tachti gers thans eigenlijk als een „noodzakelijke onnatuurlijkheid". De romankunst is bij ons uit de dichters geboren en dit heeft het woordkunstige ervan geaccentueerd. Vertegenwoordigers van de naturalistische strooming kunnen geroemd worden Rob bers, de Meester, van Looy, Frans Coenen. Er was ook een streven dat een reactie vormde en waarin weer werd teruggegre pen naar de romantiek (Van Schendel, Adr. van Oort, v. Moerkerken, Arie Prins). Tusschen beide in vindt men Querido, Mar cellus Emants, v. Suchtelen, Heyermans. Spr. ging daarna na de reactie die ont stond op het overwoekeren van de woord kunst en de invloed die de oorlogstoe stand met zijn problematiek op de rman- kunst heeft gehad. Aan sommige vrouwe lijke auteurs is deze problematiek intus- schen goeddeels voorbij gegaan (Scbarten- Antink, Top Naeff, Augusta de Witt). Veel meer heeft b.v. Carry van Bruggen er onder geleden. Na de pauze besprak spr. de na-oorlog- sche creatie, die voor velen nog problema tisch is. Men duldt eigenlijk niet, dat de schrijvers meezoeken. Zij moeten eigenlijk de oplossing in hun bezit hebben. Maar het zoeken en het onzekere komt juist in 't bijzonder uit bij de schrijvers. De roman kunst van de jongeren is veel internationa- ler en ingewikkelder, als gevolg van een veel breedere oriëntatie, die werd moge lijk gemaakt door gemakkelijker reizen en grootere cultuur-uitwisseling. Door 't veel grooter aantal facetten, dat de moderne romankunst vertoont geeft zij ook meer aanstoot aan menschen, die gefixeerde ideeën in een bepaalde richting hebben, maar in ieder geval bezitten wij een lite ratuur die zeer veelzijdige is en zoodoende een oriëntatie op het leven vergemakke lijkt en verdiept. En ondanks de invloeden die de schrijvers uit het buitenland heb ben ondergaan zijn zij toch wel Hollandsch gebleven. Men moet niet vergeten, dat wij als Hollanders slechts theoretisch hebben deelgenomen aan de „Umwertung aller Werte". Spr. zette darana uiteen, dat wij in de huidige romankunst voornamelijk twee stroomingen onderscheiden, n.L die welke alleen het tijdsbeeld schildert en die, welke een weergave is van het eeuwig- heidsbestaan van den mensch. Dit zijn na tuurlijk de uitersten en daar tusschen vindt men weer allerlei nuances en verwe vingen. Spr. gaf daarna een korte ken schetsing van een groot aantal der meest bekende schrijvers van onzen tijd en wees op het mooie cultuurwetk, dat de Sala manderreeks doet door het geven van her drukken van de oudere en nieuwere auteurs. Spr. wekte tenslotte de aanwezi gen op om toegewijde lezers te worden van het Nederlandsehe boek. Een hartelijk applaus huldigde den be kenden schrijver voor zijn interessante causerie. Namens de Fa. Burgersdijk en Niermans sprak de heer Dee een woord van dank. Bioscopen Lidt HARTEN KONINGIN De hoofdfilm van deze week in het Lido- theater brengt de op het oogenblik meest gevierde actrice van Engeland Gracie Fields in „Queen of Hearts". Deze film is een groote revue-, variété- en operettefilm, waarin Gracie Fields ver schillende malen gelegenheid krijgt haar groote gave als zangeres te laten hooren. De film, welke Harten Koningin genaamd werd, speelt zich af in en om een theater, waar zij, als arm naaistertje, graag car rière wil maken. Natuurlijk wordt zij niet in de heilige hallen toegelaten, en even na tuurlijk slipt zij er toch binnen. Omdat zij aangezien wordt voor een schatrijke fa brikantsvrouw, van wie men een groote toe lage verwacht, krijgt zij gelegenheid haar talent te toonen. Maar voordat het inderdaad erkend wordt, duikt eerst nog de echte, he vig verontwaardigde kunstbeschermster op, politie komt er aan te pas om de „bedrieg ster" te pakken, achtervolging door coulis sen en over het tooneel, waar pompeuze voorstellingen dreigen te worden verstoord, dienen als verbindsmiddel tusschen Gra de's zang- en dans-nummer. Natuurlijk bereikt zij haar doel: een goed engagement en een knappen acteur, die de traditioneele slotzoen levert. De film munt voort uit door fraaie décors èn montage van dt operette-scènes. Voor de pauze zien we Lyn Hading in een buitengewone vertolking van den va derrol in de film: „Mag een vader". Deze film laat ons zien hoe een schatrijk geworden vader zijn in weelde opgevoeden zoon, een vervelend en ongezeggelijk jong- mensch, die aan werken een broertje dood heeft en slechts erop uit is om een lui le ventje te leiden allerminst in bedwang kan houden. Na tal van goedmoedige, maar vergeefsche pogingen hem uit het Londensche nachtleven weg te halen, geeft de vader zoonlief maar eens een flinke af ranseling met de zweep en alleen deze vorm van opvoedkunde blijkt hier resultaat te hebben. Erg overtuigend ls de film op dit punt niet, maar het realistische spel vergoedt veel en de verschillende onwaar schijnlijkheden nemen we dan maar op den koop toe. Rex GRAVIN ALEXANDRA Mariene Dietrich speelt de hoofdrol in „Gravin Alexandra", een film van Jacques Feyder, welke door Mariene Dietrich en haar partner Robert Donat tot een goed einde gedragen wordt. Want dit is de groo te verdienste 'van deze film, welke een vrij zwak scenario heeft, dat de glans niet alleen van Marleentje moet komen. Inte gendeel, Robert Donat speelt hier een voorname rol de rol van een Engelschen dagbladcorrespondent, wien het verblyf in Rusland ontzegd wordt. Hij sluit zich dan aan by den Engelschen spionnagedienst, doch van het spionnagewerk zien we niet veel meer, dan dat hij wegens zijn beroep verbannen wordt naar Siberië. Het is 1917. De roode elementen winnen steeds meer terrein, de revolutie breekt los en als 't Tsarenrijk gevallen is, worden de bannelingen teruggeroepen. Een van Ro- naldes' medegevangenen is een van de kop stukken van de revolutionaire beweging, die hem bevordert tot volkscommissaris. Intusschen wordt het kasteel van Gravin Alexandra door het gepeupel verwoest en de gravin gevangen genomen. Ronaldes wordt aangewezen haar naar de rechtbank te' brengen. Bij hun eerste ontmoeting echter is zijn lot beslist, hij wordt verliefd en benut zijn functie om haar te redden. Dan begint de groote roman, een roman vol gevaarlijke avonturen, waarvan de span ning tot het einde blijft, 't Is ongeloof el ijk wat dit tweetal heeft te doorstaan en te ontberen. Hun spel is echt menschelijk en van geweldige gevoeligheid en eenvoud. Voor de jauze draait het mysterieus filmwerk „Verdachte sta op!!" met Dolores del Rio en Douglas Fairbanks Jr. in de hoofdrollen. Het geheele programma biedt een echt gezelligen en romantischen avond. Casino VOOR DE LAATSTE MAAL? Onherroepelijk voor de laatste zeven da gen, aldus werd ,,'t.Zit in de lucht" voor de elfde week aangekondigd. Wie Georg Formby dus nog wil zien in een zijner meest gezochte rollen, moet zich haasten, want nog slechts zes avondvoorstellingen is daartoe gelegenheid. De tweede hoofdfilm van deze week is: „Het Schip der Vervloeking", naar den ro man van Robert Louis Stevenson. Een mas- sa-regie-film onder leiding van Alfred Wer ker met Warner Baxter en Freddie Bar- tholomeus in de hoofdrollen. Meer dan 5000 medewerkenden in deze rolprent wyzen er vcridoende op, dat men verzekerd kan zijn van een spannende avonturenfilm. Het verhaal speelt zich a* in het midden vari de 18de eeuw, een bewogen tijd voor Engeland, een bijzonder dramatische episo de voor Schotland. De twee buurlanden wa ren toen op voet van oorlog, zij worstelden om de macht en dit kwam niet tot uiting in den vorm van veldslagen, maar in dien stillen genadeloozen strijd van list en boos heid, verraad en samenzwering, bedrog en omkooperij, valschhe'id, machtsmisbruik en foltering. De rebellie viert hoogtij en onder die omstandigheden komt de Jeugdige knaap David Balfour, wiens naam de zeer aanzien lijke familie verraadt, waartoe hij behoort, alleen op de wereld te staan. Wijl hij zijn ouders heeft verloren, rest hem niets meer dan een bloedverwant in afgelegen streken, een oom, Ebenezer Balfour, een heele reia voor zulk een onervaren knaap in deze ge vaarlijke tijden! Deze reis is het groote avontuur, dat deze film vervult en wel, doordat David Bal four den wild-romantischen rebel Alan Breek ontmoet, met wiens lot van opge- jaagden balling hij zich verbindt. Getweeën weldra gedrieën want ook de schoone Jean Donald voegt zich bij hen vluchten zij voor de Engelschen. Op Alan Breck's hoofd is een prijs van 500 pond sterling uitgeloofd. Maar al te velen willen dit fortuin verdie nen. En oom Ebenezer Balfour blijkt een oude schurk te zijn, die zich van zijn plot seling opgedoemdei. neef David wil ont doen. Op verschillende laaghartige wijzen poogt deze Ebenezer den jongen kwy't te raken en tenslotte, met behulp van den misdadigen kapitein Hoseason, komt de jon ge David en komen ook Alan Breek en zyn bruid aan boord van het Schip der Vervloe king. De martelingen, die zij daar doorstaan, zijn niet te beschrijven totdat ten laatste het verzet losbreekt in Alan Breek en hij zich en zyn medeslachtoffers weet te be- vryden. Helaas! Deze vrijheid is sleonts van kor ten duur. De Engelschen grijpen Alan Breek en aangezien er zulk een hoogei prijs op zijn hoofd gesteld is, kan van pardon geen sprake zijn, zal het schavot wachten zonder kans op eenige genade. Dit is evenwel geen mooi einde voor een film, dus volgt een nieuwe periode van spanning bij de oplossing van de vraag hoe hij het leven er afbrengt en tot een geluk kig einde komt. Trianon. TROPENNACHT IN SAIGON. Halfbloeden zyn beklagenswaardige we zens; zij behooren tot tweeërlei slag men- schenras en worden zoowel door het eene als het andere ras veracht. „Het z(jn vliegende visschen", zegt de missionaris in Saigon, „zij probeeren tel kens boven hun element uit te komen, doch vallen even zoovele malen weer terug". Het verhaal van de film „Tropennacht in Saigon", welke de tragiek van deze half bloeds in Indo-China zoo treffelijk uit beeldt, is van den bekenden Hollywood- schen scenario-schrijver Ben Hecht; het speelt in Fransch Indo-China. Manon de Vargnes is de dochter van ex Fransch ambtenaar en een inlandsche. Der gewoon te getrouw vertrok haar vader, nadat hij voldoende verdiend had om verder rustig te kunnen leven, naar zyn vaderland; hij liet vrouw en dochter achter. De laatste, een halfbloed dus, droomt van Frankrijk, van Parijs Zij heeft iets van het Westen in zich, zij zou het liefst als Frangaise be schouwd willen worden, maar het gouver nement geeft halfbloed-vrouwen geen pas. Eerst probeert zij haar geluk bij den rijken en invloedrijken Pierre Delaroc, vergeefs, want hij wil haar in Saigon bij zich hou den. Dan landt op zekere dag een schip met sightseeënde Amerikanen; zij ontmoet Bill Carey, ze worden verliefd óp elkaar, trou wen, maar als hij voor haar een pas tracht te krijgen om haar mee te nemen naar New York, blijken alle deuren gesloten: Dela roc heeft daar wel voor gezorgd. Dan pro beert Bill werk te vinden, wat hem na veel zoeken lukt, op een rubberplantage van De laroc. Manon tracht nog eenmaal de laat ste te vermurwen, zij bezoekt hem in zijn "huis, hij geeft de pas. Maar als Bill dat er vaart, is hij razend van jalouzie. Hij wil Delaroc gaan vermoorden, doch Manon is hem voor. Vluchtend voor de politie slaat zij de hand aan zichzelf. Zóó vindt Bill haar. Ze nemen voor goed afscheid; de korte liefdesepisode is ten einde. Het is een zeer goed gespeelde film, waaromheen de tragiek hangt van het le- van in het Verre Oosten en de tropensfeer sterk spreekt tot de fantasie. De andere groote film, welke deze week in Trianon draait, draagt een zeer beken den naam: „De tante van Charley". Mod kent de dolle geschiedenis van het tooneel, waar de klucht jarenlang heeft stad gehou den. De rijke tante van den student Char ley zal op visite komen, maar is op het laatste moment verhinderd. De student heeft echter een tante noodig als chape ronne voor een eveneens op visite ge vraagd jong meisje en dus wordt een huis knecht in vrouwenkleeren gestoken en tot tante geproclameerd. Het aantal vergissin gen is natuurlijk legio en wordt pas ont knoopt, als de echte tante ten tooneele verschijnt. Men kan zich voorstellen wat een da verende nonsens er in deze film voorkomt. Lucien Baroux, de huisknecht-tante, heeft het leeuwendeel van het lachsucces. Een programma dus van afwisselende lacht en ernst Luxor. STRATEN ZONDER EINDE Met „Straten zonder einde" brengt de directie van het Luxortheater één der be langwekkendste sociale films, die de laat ste jaren in de Vereenigde Staten werden geproduceerd. Deze rolprqnt vertelt de moeilijkheden van een jeugd, die nog nooit de eerlijke kans heeft gekregen te toonen tot nuttigen maatschappelijken arbeid be reid en in staat te zijn. Het is het probleem van de verwaarloosde jeugd, geboren in gore achterbuurten en met het vooruit zicht als „beroepsstempelaar" te moetili verder „leven". Als nu nog een jongen uti een dergelijk milieu éénmaal met den strafrechter in aanraking komt, al is het volkomen ten onrechte zooals in „Straten zonder einde", dan is absoluut ieder pad naar een eerlyk, arbeidzaam leven afge sneden. Joe Bell (John Garfield) voert deze vol komen ongelijken strijd tegen een hem overal vervolgende maatschappij. Als een Knip dit uit en bid dit gebed met de leden van uw gezin. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: Haat on* fridden am. mede O God, uit U is elk zuiver verlangen, elk juist oordeel en iedere goede daad. Geef aan Uw dienaren die vrede, welke de wereld niet geven kan, opdat wij, in gehoor zaamheid aan Uw wetten, bevrijd mogen worden van oorlogsgevaar en onder Uwe bescherming rustige tijden mogen beleven. Door Christus onzen Heer. Oratio Mlssa pro pace. getergd dier heeft hij schijnbaar alle zach tere gevoelens verloren, ja ten aanval ge reed. Na een tweede onrechtvaardige ver oordeeling komt Joe terecht in een werk- kolonie, waar hij Mabel (Priscilla Lane), de stiefdochter van een altijd dronken op zichter Charley (Stanley Ridges) ontmoet. In hun hunkering naar warmte worden beide jonge menschen naar elkaar gedre ven. Na een woordenwisseling met Joe krijgt Charley een hartverlamming. Joe heeft maar één angst: opnieuw veroordeeld te worden. Hij vlucht met Mabel, daardoor juist ernstige verdenking op zich ladend. Het leven van beide jonge, zwervende mannen wordt tot een hel: opgejaagd van her naar der, nooit eens een eigen rustig plekje. Mabel geeft tenslotte den strijd op en meldt zich bij de politie, opdat de waar heid kan blijken. Als een afschuwelijk monster werpt zich de justitie op haar prooi en poogt hem te vermorzelen. Dan treedt de verdediger, wien Mabel verteld heeft hoe zij hebben geleefd, voor dezen opgejaagde in het krijt en houdt zijn prachtige pleidooi, dat als het ware een aanklacht wordt tegen de maatschappij, die heele generaties laat verkommeren, zonder er zich iets van aan te trekken. Deze film is sterk en fel realistisch en ontbleedt op boeiende wijze een specifiek- Amerikaansch vraagstuk. De Tobis-film „Renate in het kwartet" vertelt het verhaal van een beroemd strijkkwartet, dat geheel uit heeren be staat en dat zich genoodzaakt ziet een der leden te vervangen en niemand anders kan vinden dan een charmante vrouwe lijke collega, die overigens voortreffelijk mueiseert. Alle drie de mannelijke leden van het nieuw gevormde kwartet raken op Renate verliefd en daarmede beginnen natuurlijk moeilijkheden van allerlei aard die een bevredigende oplossing vinden op de wijze van vechtende honden om 'n sma kelijk been. De Joodsche figuur, die in dit overigens wel aardige verhaal optreedt, is kennelijk nog slechts een „restantje" van een anti-Joodsche hetze, die door de Ne derlandsehe filmkeuring zooveel mogelijk weggeknipt werd, waarin zij echter niet ge heel geslaagd is. ZIE VERVOLG STADSNIEUWS PAG. 12. Binnenland DE „VECHT" ALS VERLOREN BESCHOUWD De directie van de firme Vinke en Co. deelt ons mede, dat zij de gevonden wrak stukken van het stoomschip „Vecht" heeft herkend. Men moet dus aannemen, dat de „Vecht" verloren is. Van de twee vermiste reddingbooten van het stoomschip heeft men niets meer ge hoord. Er bestaat dus weinig hoop op red ding van de bemanning, welke Uit 22 kop pen bestond. Buitenland HET DUITSCHE LEGERBERICHT BERLIJN, 9 Maart (A.N.P.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Aan het Westelijk frpnt bedrijvigheid van artillerie en verkenningsafdeelingen. De luchtmacht heeft haar verkennings actie tegen Engeland en bov epNoord- en Oost-Frankrijk voortgezet. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist". MOBILISATIE IN NOORD-RUSLAND STOCKHOLM, 0 Maart (A.N.P.) De correspondent van de „Stockholm Tidnin- gen" te Tallin meldt, dat maarschalk Worosjllof order heeft gegeven tot mobili satie van de mannen tot 35 jaar in Noord- Rusland. De dienstplichtigen zijn indivi dueel opgeroepen. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Spl*Utola Bij alle Drogisten 986 LEIDEN. Geboren: Jozef Maria Jules Louis z. van J. M. L. H. Ritsen en C. S, Venne Johan Herman z. van W. Möhlman en H. v. Leeuwen Gerardus Jacobus z. van J. A. v. d. Berg en C. E. Hassing Elisabeth d. van J. J. v. Es en M Kantcbeen Elisa- b eth Maria d van A. v. Duuren en E. M. v. d Post Margarotha Maria d. v. L. F. v, Steenbergen en P. Macco Judith d. van J E. Sinteur en P. Westdorp. Overleden: C. Q. M. Verwer z. 1 j. J. C. Dobbe wed. van H J. Rijsbergen 72 j. ENGELSCH EN FRANSCII SCHIP VERGAAN LONDEN, 9 Maart (A.N.P.) Maandag zijn het Fransche schip „Snai" en het Brit- sche s.s. „Thurston" met elkaar in botsing gekomen. De „Snai" zonk zeer snel. De bemanning werd overgenomen door de „Thurston", die de reis voortzette, doch Dinsdagnacht is vergaan, vermoedelijk na op een mijn geloopen te zijn bij de Britsche Westkust. Van de meer dan 20 Britsche opvarenden konden er slechts vier wegkomen in twee booten. Ook een Franschman kon zich vóorloopig redden. Een der booten sloeg echter om, de andere wordt vermist. De Franschman is de eenige, die aan land ge komen is, hij was echter te ziek om ge hoord te worden. LEIDEN, 8 Maart. Groentenveillng. Per 100 kg.: roodekool 6,30—7.90, savoyekool 2.90—5.10, rapen 5.20—5.70, prei 7.80 9.70, kroten 2.803.70, kroten gekookt 3—11, uien 1.00—5.20, peen 1.50—6.20 spruiten 1 17—21, andijvie 27—45, ila 34—46, Nero f 4.00—10.10, witloof 7— 23, spinazie 2547, per 100 stuks: salade 2.605.90, knoLselderpie 1.509.70, per 100 bos: selderie S 8.709.80. 9 Maart. Boter. Aanvoer 290 kg. Prij zen: prima fabrieksboter f 1.68, prima boe- renboter 1.541.66 per kg. Handel matig. Turfmarkt van 4 tot en met 9 Maart. Lange turf geen aanvoer, prijzen 12—13 per 1000 stuks. TER AAR, 8 Maart. Centrale veiling. Uien 2.00—4.00, witlof 6.00—20.10, knol- selderie f 1.50—4.40. VINKEVEEN, 8 Maart. Groentenveillng. Witlof I 15—20, idem II 8.50—14.—, idem stek 5.005.50, kroten 3.per 100 kg. Aanvoer witlof 3500 kg. KATWIJK a. d. RIJN, 8 Maart. Groen tenveillng. Per 10 kg.: waschpeen 1.20 1.95, kroten 5075 cent, en uien 0.70 1.00; per 100 stuks: knolselderie A: 9.60 —10.50, idem B 5.10—7.20. LOOSDUINEN, 8 Maart. Groentcnvciling kaskomkommers le soort 13.3018.70, idem 2e soort 7.609.00, idem 3e soort f 4.902.20 per 100 stuks, schorsenccren le soort 14.10, idem 2e soort 6.50 per 100 kg., spinazie 1.582.03 per 4 kg.; ra dijs 5.707.10, selderie f 2.808.80, pie terselie 7.10 per 100 bos, prei 11 en an dijvie 15—26.50 per 100 kg. Eieren J 4.50 5.30 per 100 stuks. LEIDERDORP, 8 Maart. Eierenveiling. Prijzen: kippeneieren 4.705.20, kuiken eieren 4.004.50 per 100 stuks, boter 68 72 cent en kaas 2837 cent per pond; kippen 4575 cent en konijnen 0.55 2 25 per stuk. UTRECHT, 9 Maart. Vee. Totaal aanvoer: 3375 stuks vee, o. a. 700 koeien. Prijzen: stieren 2732 cent per pond, handel matig, prijzen stijver; slachtkoeien 2e soort 3234 cent. idem 3e soort 2731 cent, handel re delijk, iets oploopende prijzen; vaarzen 120—210. melkkoeien f 140—250. knlf- koeien 150260, varekoeien 100—180, handel kalm, prijzen onveranderd. 40 ma gere kalveren 4595 per stuk, handel kalm, prijzen onveranderd; 1900 nuchtere kalveren 36, handel gedrukt, prijzen la ger; 375 magere varkens en schrammen, resp. 25—40 en 18—25. 300 biggen 12 18 per stuk, handel redelijk, prijzen vette varkens iets hooger, rest onveranderd; 70 magere schapen f 1530 per stuk, han del vlug, hoogere prijzen. Kleinhandel. 300 kg. boter 1 84. 150 kg kaas 6080 cent per kg. en 42.000 eieren 4.506.00 per 100 stuks. WISSELNOTEKRINGEN (AMSTERDAM) Londen 7. Berlijn75.60 Par ij4.161/, Brussel 81.92 Zwitserland 42.221 /5 Kopenhagen36.37 '/o Stockholm44.821/, Oslo 42.80 New York1.88'/„ op Woensdag 13 Maart van Kerk en Armen (Parochie H.H. Engelbewaarders) bij j j A. v. RUITEN, Beekbrug, Lissej

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3