Plaats een Telefoontje BIOSCOPEN TE LEIDEN Wilt U iels weten? Laatste Berictiten Bu^qerliike Stand Mark*Derictiten speciale gemakschoenei! Footcopy VRIJDAG 8 MAART 1940 QE i riT>e^»T rniJHANT EERSTF BLAD - PAG. 3 „DE NATUURVRIEND" imr Lezing over zeevisschen Bovengenoemde vereeniging hield haar maandelijksche vergadering in Huize Feen- stra, Rapenburg 13. De voorzitter, de heer W. Zwart, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de geintroduceerden en de gemobiliseerde liefhebbers, benevens dr. F. P. Koumans, spreker van dezen avond. In zijn openingswoord deelde de voorz. mede, dat trots de moeilijke tijden, het Ned. tijd schrift „Aqua Terra" per 1 Juni wordt uit gebreid door opname van „Biologia mari- tima", nu maandblad voor zee-aquatiek. Het doel daarvan is, het bevorderen van de zee water aquarium-liefhebberij. In verband hiermede h'eid dr. Koumans een lezing over „Zeedieren en -visschen", toegelicht met lichtbeelden. Spr. besprak eerst de koraaldieren, waarvan er velen zijn geschikt voor het aquarium, en toonde zijn gehoor de z.g. Wimpelvisch (Heniochus ma- crolepicdus) en Oranjevisschjes (Amphi- prion percula). Dit laatste vischje is uitste kend geschikt om te houden te zamen met Anemonen. Zoo liet spreker een twintig tal soorten zien met als bijzonderheid en kele diepzee-visschen. Tijdens sprekers we reld-studiereis was hij ook in de gelegenheid geweest de koraalriffen te bezoeken en ver telde van al de pracht die door koraaldie ren werd opgebouwd. Spreker liet ver schillende koraaldieren zien, die meer op platnen dan op dieren geleken, soms boom- vormig vertakt zooals de Acropora-soorten. Nog tal van andere diersoorten liet spr. zien, zoo ook het Zeepaardje (Hippocam pus kuda), ook wel geschikt voor het aqua rium, indien men kan zorgen voor het juis te voedsel. Met aandacht werd spreker gevolgd, den Indruk achterlatende, dat de zee nog won derlijker is dan de rivieren. Hierna volgde de bespreking over de vie ring van het 10-jarig bestaan der vereeni ging. Na nog een nieuw lid te hebben ge balloteerd, sloot de voorz. de vergadering. De Commissaris van Politie vestigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat ingevolge Provinciale Verordening van Zuid-Holland van 15 Juli 1924, opgenomen in provinciaal blad no. 76 van 1924, de jacht op waterwild gedurende den tijd, dat de andere jachten niet open zijn, slechts is toe gestaan op en langs het water zoomede op moerassige gronden. Muziek GREGOR FITELBERG Voor het Residentie-orkest Het vijfde concert van het Residentie orkest was grandioos. De Poolsch-Russische dirigent Fitelberg voerde de leiding. Het programma kondigde uitsluitend Brahms aan. Het gedeelte vóór le pauze werd dan ook ingenomen door de 2e Symphonie, ter wijl Henriëtte Bosmans het 2e piano concert zóu spelen na de rustpoos. De 2e Symphonie heeft bij haar verschijning vrij wat gemakkelijker ingang gevonden dan Brahms moeilijke le, die trotscher en m< tiger van stijl is. De 2e is vriendelijker en zien wij de meer optimistische zijde van len componist. Alles is doorzichtiger en klaar der, uitgenomen in de tweede Satz, die weer het echte Brahms' aanschijn vertoont. De „durchbrochene thematische Arbeit" ontbreekt ook hier niet: de Onderverdee^ ling van zijn melodieën tot in de kleinste brokstukjes. Dit vraagt een exacte saam- hoorigheid. Anders is Brahms' werk niet te vatten, maar goed uitgevoerd zijn de klankresultaten in deze verbrokkelde poly- phonie meermaals bijzonder interessant en verrassend door treffende verdeeling van licht, half licht en donkere tinten. Dat de verklanking uitmuntte bij dezen dirigent begrijpt men, als men ervaart, dat hij Brahms muziek volkomen beheerscht en een warm hart heeft. Met veel geestdrift in absoluut eigen visie heeft hij de sympho nie opgevoerd tot een briljante prestatie. Maat voor maat legt hij openduidelijk be wogen, maar beheerscht. Sterk houdt hij de spanningen. Forsch het klankbeeld. Het Residentie-orkest, dat het lang niet gemakkelijk had, heeft zyn ouden roem van een first class Brahmsvertolker ge handhaafd. Zeldzaam fijn was 't beminne lijke 3e deel, waarin de droefgeestige Brahms een oogenblik ontsnapt aan zijn zwaarmoedigheid. Levendig het rhythme er. prachtig de kleur van het uitnemend in gespeelde orkest. Staande werden dirigent en orkest toegejuicht. Henriette Bosmans speelde zooals hierboven gezegd het 2de pianoconcert, en zij deed dit boven lof. 'Vlle. reden is er om te wijzen op het mees terschap van deze hoog muzikaal begaafde ^pianiste, die voornaam van klank, technisch vaardig spel te hooren heeft gegeven. Om dat deze (toch ook) cerebraal knappe mu ziek zulke prachtige cantilene gedeelten in houdt ligt dit concert terecht een sym phonie met obligaat klavier genoemd, haar uitstekend. Na de doorwrochte twee eerste deelen brengt het Andante dat gecomponeerd op het lied „Immer leiser wird mein Schlummer" en v/aarbij van Isterdael zijn weldoende cello tonen laat hooren een aangename rust, zoodat de lyrische idéé van de zich uitzingende melodie zich na tuurlijk kan verheffen. Henriëtte Bosmans, die het loodzware concert pianistisch analystisch mooi be lichtte, speelde in-muzikaal, in fraaie te gen stelling van licht en donker, maar de orkest-partij, hoe uitnemend ook geleid en uitgevoerd, is hier en daar zóó overwel digend en grootsch. dat, niettegenstaande zij het technische en mentale element met veel beheersching weergaf, haar spel toch niet zóó van graniet opgetrokken is, dat men bij haar van heroïeke macht kan spreken. Daarvoor is haar spel (gelukkig) te vrou welijk. Toch kan men zeggen, dat dit werk haar zeer wel ligt, omdat zij in de talrijke cantilene passages superbe was en prach tig legato speelde. De begeleiding was tot in détails verzorgd. Groot toewijding werd betoond, zoodat 't een vertolking werd van geest en inhoud, een voornaam geheel waarvoor aan allen lof toekomt. Er was veel dankbaarheid van de zijde der toehoorders. Kleurige bloemen voor de soliste en aan 't slot een ovationeele huldi ging. J. K. De Commissaris van Politie te dezer stede brengt in herinnering het K.B van 16 Augustus 1918 Stbl. No. 521, regelende het toezicht op de in Nederland vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald; dat een ieder, die een vree deling nachtverbliji verschaft binnen 24 uur verplicht is daar van kennis te geven aan het hoofd van politie in de gemeente in casu de Commis saris van Politie (bureau Vreemdelingen dienst Zonneveldstraat alhier, geopend van 9—12 uur, van 2- -4 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de bevolking en dei Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld met hech tenis van ten hoogste een maand of geld boete van het hoogste f 500. Deze bepaling geld* niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. LESSEN AANGEBODEN HOOFDFILMS INHOUD Tropennacht in Sai- lie (George Rigoud en Robert Taylor). De Tante van Char lie (Georg Rigoud en Lucien Baroux). Harten Koningin (Gracy Fields) Mag een Vader (Lyn Hading) Straten zonder ein de (John Carfield, Frisicllla Lane). Renate in het kwar tet (Kathe von Nagy Gustav Fröhlich). Gravin Alexandra. (Mariene Dietrich, Robert Donat). Verdachte sta op. (Douglas Fairbanks Jr., Dolores del Rio) 't Zit in da Lucht. (George Formby). Het schip der ver vloeking. (Warner Baxter, Freddie Bar tholomew). Romantisch Humoristisch Variété Realistisch Speelfilm Komisch Avontuur Geheimzinnig Komisch AAN V ANGSULi. ederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matiné. lederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur lederen middag ma tinée behalve Vrij dag. lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur lederen werkdag 2 'iur matinée. 'ederén avond 8 uur Zondag 4 uur 'en 8 uur. Zaterdag en Woens dag half drie mati née Toelaatbaar v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Toelaatbaar v volwassenen Vraag: Wordt men, wanneer men een of tkee valsche tanden bezit, voor militairen dienst afgekeurd? Antwoord: Neen! V r aa g: Bestaat er een comité of ver eeniging, door middel waarvan men subsi die kan verkrijgen voor uitzending van een t.b.c.-patiënt naar Zwitserland. De betref fende patiënt, 31 jaar oud, is reeds eenige jaren verpleegd in „Berg en Bosch". Antwoord: Een^vereeniging of comité, ingesteld tot het geven van subsidie of bij slag voor uitzending van een t.b.c.-patiënt naar Zwitserland (bedoeld wordt waar schijnlijk het Nederl. Sanatorium te Davos) is ons niet bekend. Wij raden echter aan, zich in verbinding te stellen met den ge neesheer-directeur dr. C. Bronkhorst van het sanatorium „Berg en Bosch" waar de patiënt eenige jaren is verpleegd, die wel licht met raad en daad kan bijstaan in al les, wat een uitzending ter verpleging naar Zwitserland betreft. Wij geven ook in over weging, voor financieelen bijstand, zich te wenden tot den burgemeester van de ge meente van vragensteller. Een andere mo gelijkheid is misschien aanwezig, indien, op de rentekaart van bedoelden patiënt, re gelmatig zegels zijn geplakt; is dit het ge val, dan zou men zich tot den Raad van Arbeid kunnen wenden met het verzoek, om, ter voorkoming van invaliditeit, een uitzending, als door vrager bedoeld, te be werkstelligen. Vraag: 1. Is in het academisch zieken huis het onderzoek voor inwendige ziek ten geheel kosteloos voor personen, die in andere plaatsen van Nederland wonen? 2. Als opname in het academisch zieken huis noodzakelijk is, is dit ook geheel kos teloos of welke onkosten zijn daaraan ver bonden? (Ook bij eventueele operatie). 3. Is een advies van een huisdokter nood zakelijk en moet men lid zijn van een fonds? 4. Waar moet ik mij vervoegen voor ver dere inlichtingen aan het academisch zie kenhuis (schriftelijk)? Antwoord: 1. Ja, tenzij Röntgen - photo's e. d. gemaakt moeten worden. 2. Neen. De verpleegprijzen bedragen 2.50 4.50 per dag, al naar geiang de draag kracht. 3. Neen. 4. Voor inlichtingen in uw bijzonder geval kunt u zich wenden tot den directeur van het academ. ziekenhuis. Binnenland DE ONGERUSTHEID OVER HET s.s. „VECHT". Over het ss. „Vecht" kan nog worden gemeld, dat zich aan boord van het schip twee reddingbooten bevonden, waarover n.en tot nu toe nog niets heeft vernomen. Er bestaat daarom nog hoop, dat de opva renden zich ir. de sloepen nebben kunnen redden. Mocht dit het geval zijn, dan is er een goede kaïis, dat zij in het drukke vaar water worden opgepikt. De bemanning. De bemanningslijst van het s.s. „Vecht" luidt als volgt: Kapitein P. Smit, Rotterdam; eerste stuur man M. J. Regoord, Schiedam; tweede stuurman A. G. van Heulen, Scheveningen; eerste machinist M. J. A. Bontekoe, Rot terdam; tweede machinist W. de Munnik, Rotterdam; derde machinist J. H. van den Berg, Rotterdam; assistent-machinist W. K. van Driel, Sommelsdijk; kok L. W. Snel- ders, Rotterdam; hofmeester H. Opschoor, Schiedam: messroombediende P. A. Bar tier, Rotterdam; matroos-lampenist H. E. Dreesman, Rotterdam; matroos J. Boelhou wer, Rotterdam; H. Tap, Rotterdam; ma troos o.g. K. van Seters, Maasdijk; donkey man G. van der Linden, Rotterdam; stoker A. J. Siebel, Rotterdam; stoker L. Klyn, Rotterdam, stoker C. Hoogstad, Rotterdam; tremmer A. Varekamp, Maassluis, en de tremmer J. Voets, Rotterdam. „O. 11" WORDT VOORLOOPIG GEDICHT. De „O. 11". welke op het oogenblik op een zandplaat achter in de haven, te Den Helder ligt, wordt ter plaatse voorloopig gedicht. De onderzeeër zal vermoedelijk naar een dok van de marinewerf te Den Helder worden versleept. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de „O. 11" naar Rot terdam of "Amsterdam vervoerd wordt om daar te dokken. Z. K. H. PRINS BERNHARD OP DE JAARBEURS. Vanochtend bracht prins Bemhard een bezoek aan de 42ste Koninklijke Neder- landsche Jaarbeurs. De prins woonde de vergadering bij van het algemeen bestuur en maakte vervol gens een rondgang over de verschillende r.fdeelingen waar hij speciaal een bezoek kracht aan de koloniale afdeeling en de buitenlandsche inzendingen van Duitsch- land. Frankrijk, België en Luxemburg. Op de Fransche afdeeling werd den Prins door een exposant van mechanisch kinderspeelgoed twee dansende aapjes voor de beide princesjes' aangeboden. Ambtsbezigheden deden den prins afzien van het voornemen, dat aanvankelijk be stond om de lunch in het jaarbeursrestau rant te gebruiken. GRAAN-STROO-COMMISSIE. De Minister van Economische Zaken heeft ingesteld een commissie, welke den regeeringscommissaris voor den akker bouw en de veehouderij en het dageüjksch bestuur van de stichting Nederlandsche Ak- kerbouwcentrale, hetzij eigener beweging, hetzij op verzoek, zal adviseeren omtrent liet nemen van nieuwe maatregelen, zoo mede omtrent het aanbrengen van wijzigin gen in reeds bestaande maatregelen ten aanzien van graan-stroo. In deze commissie zijn benoemd: tot lid, tevens voorzitter: K. L. Gaaikema Schuiringa te Ruigezand, en tot leden: H. Eraam te Veendam, C. A. van Dam te H a- zerswoude, E. T. Jager te Hoogkerk T. W. J. Kater te 's Gravenhage, Tj. B. E. Kielstra te 's Gravenhage, C. Th. L. Moors te Nieuw Vosmeer. U. D. Reinders te Hoo- gezand, G. J. Ruiter te Knijpe, mr. A. J. Sauer te Groningen, K. Smit te Groningen. DRIE JONGENS AANGEHOUDEN. De politie te Nijmegen heeft deze week drie minderjargie jongens aangehouden van 15, 17 en 18 jaar. De 18-jarige bakker A. had ten nadeele van zijn patroon geld verduisterd, waarmee hij op stap naar Venlo ging. Zijn 17-jarige vriend verge zelde hem. De jongens werden gearresteerd, toen zij op gestolen fietsen in Nijmegen terug keerden. Een 15-jarige jongen is eveneens ver dacht van diefstal aangehouden. Buitenland BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN POLEN. LONDEN. 8 Maart. (A.N.P.) Vliegtuigen der koninklijke luchtstrijdkrachten hebben in den afgeloopen nacht boven Polen ge vlogen. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft vanochtend bekend gemaakt: „In den afgeloopen nacht heeft de ko ninklijke luchtmacht de patrouille- en ver kenningsvluchten boven uitgebreide stre ken vijandelijk grondgebied voortgezet. Tijdens deze operaties hebben onze vliegtuigen West-Polen verkend en boven de stad Posen gevlogen". Dit is de eerste keer, aldus Reuter, dat wordt medegedeeld, dat vliegtuigen der koninklijke luchtstrijdkrachten boven Po len zijn geweest. Een speciale correspondent van Reuter bij de Britsche luchtmacht in Frankrijk meldt, dat deze eerste vliegtocht naar Po len sinds het begin van den oorlog in de vroege ochtenduren in Frankrijk werd be ëindigd. De vliegers waren uit Engeland rechtstreeks naar Posen gevlogen en keer den vandaar naar Frankrijk terug. Zij hebben bijna 2450 K.M. afgelegd en zijn bij na tien uur in de lucht geweest. Er is uit zoeklichten naar de vliegtuigen gezocht, doch slechts één der vliegtuigen werd onder vuur genomen. Boven Noord- Duitschland was een Duitsch gevechts vliegtuig waargenomen, doch dit heeft niet geprobeerd aan te vallen. Boven Polen werden in het Poolsch gestelde pamfletten uitgeworpen. Te omstreeks 10 uur 's avonds werd volgens een der vliegers Posen bereikt. DUITSCHE VERKENNINGSVLUCHTEN BIJ DE BRITSCHE KUST. BERLIJN, 8 Maart. (A.N.P.) In de nach ten op Donderdag en Vrijdag zijn opnieuw succesrijke verkenningsvluchten gemaakt naar de Britsche Oostkust. Daarbij zijn in het geheel elf in Britsch convooi of met afgeschermde lichten on der de Britsche Oostkust varende koop vaardijschepen met een totalen inhoud van ongeveer 30.000 brutoregisterton tot zinken gebracht of zwaar getroffen. Alle Duitsche vliegtuigen, die voor deze onderneming waren ingezet, zijn zonder verliezen teruggekeerd. STRIJD IN NOORDWESTELIJK SJANSI. TOKIO, 8 Maart. (A.N.P.) Naar in Taiyoean vernomen wordt, heeft zich in het Noordwestelijk deel van de provincie Sjansi een felle strijd afgespeeld tusschen het achtste „communistische" leger en het leger van Sjansi onder generaal Yoen di Sjan, welke eindigde in een nederlaag van het leger van Sjansi. Binnenkort wordt een beslissende slag tusschen het communisti sche leger en het leger van Sjansi ver wacht. De Japansche troepen hebben opnieuw Tspoengsjan op den Westelijken oever van de Paarlrivier bezet, vanwaar zij zich vijf maanden geleden hebben teruggetrokken. EEN JAPANSCH VLIEGTUIG VERMIST. TOKIO, 8 Maart. (A.N.P.) Men verkeert in groote ongerustheid over het lot van een verkeersvliegtuig der Japansche lucht vaartmaatschappij, dat gisteren uit Giran op Formosa was vertrokken naar Taihokoe en waarvan men sindsdien niets meer heeft vernomen, hoewel de afstand door de lucht niet meer dan een uur bedraagt. Bij het vertrek van het toestel waren de weersomstandigheden slecht. LEIDEN Geboren: Jacobus Johannes z. van J. J. Sjardin en S. M. Buijs Bernardus Hendrik z. van P. de Wekker en J. M. A. Tiele Ulrika Wiarda d. van L. J. Ooster- hoff en J. K. Sanders Franciscus Lau- rentius z. van F. L. v. Klaveren en A. A. Kelderman Christiaan Petrus Theodorus z. van S. Bos en C. M. Idzes Femmigje Wilhelmina d. v. M. Hoefman en A. G. Juf- ferm ans Ondertrouwd: A. W. v. Wijk jm 23 j. en M. le Jong jd 21 j. J. H. Teeu- wen jm en C. H. Karstens jd S. J. v. Egmond jm 25 j. en C. Kuperus jd 24 j. H. Olivier jm 24 j. en N. Rietveld jd 26 j. Overleden: E. v. d. Kooi M. 54 j. J. v. d. Bosch d. 6 maanden A. M. Mid delkoop vr. 78 j. D. B. Erades m. 63 j. D. v. d. Meij wed. van: H. A. Vooi-traan 82 j. LEIDEN, 8 Maart. Vee. Aanvoer: 7 stie ren. 117 kalf- en melkkoeien 190—230, handel iets vlugger; 138 varekoeien e. a. f 90170,, handel tamelijk; 146 vette koeien 200215, schoon gewicht handel vlug; 15 vette kalveren 75—115, schoon gewicht 80105 cent. en 516 nuchtere slacht kalveren 4—7, handel zeer matig; 100 vette schapen 18—33, weideschapen 14 —18 en 612 vette lammeren 1626 per stuk, handel vlug; 12 lammeren, 36 zeugen j 5075, 316 mestvarkens f 2036, 343 tiggen 1018 handel vlugger; 4 paarden, 10 bokken of geiten 3—7, handel matig. Kaas. Aanvoer 28 partijen waarvan 18 partijen Goudsche kaas le soort 30 3'.50 en 2e soort 2829; en 10 partijen Leidsche kaas 24—26.50 en 2e soort f 22 —23 per 50 kg. Handel matig. LEEUWARDEN, 8 Maart. Vee. Aanvoer: 40 Enter stieren 60—145, 97 Twentcrstie- rtn 145360, 510 vette koeien 125 295 per stuk 4475 cent per kg.; 1166 melk en kalfkoeien 115255, 48 pinken 40 120, 15 vette kalveren 2565, 1422 nuch tere kalveren 3—7, 561 vette schapen 13 —27, 120 weideschapen 1121, 312 vette varkens 45155 per stuk, 5061 cent per kg.; 40 magere varkens 2055, 52 kleine tiggen 1418 per stuk, 23 bokken of gei ten, 33 paarden. Kaas. Sleutelkaas f 132, nagelkaas 1013, Goudakaas 2445, Edammer kaas 1643 per 50 kg.. Aanvoer 3267. Boter. Commissie 0.80. NIEUWKOOP, 7 Maart. EierenveilinR. Aanvoer 6500 stuks. Prijzen: kippeneieren f 4.505.00 per 100 stuks. AARLANDERVEEN, 7 Maart. Eicrcnvci- Iing. Prijzen: kippeneieren 3.604.40, eendeneieren 3.003.20 per 100 stuks, kaas 30—34 cent per pond. ZEVENHOVEN, 6 Maart. Eierenveiling. Aanvoer 2180 stuks. Prijzen: kippeneieren f 3.904 60, kuikeneieren f 3.103.85 per 100 stuks. Voortaan weer iedere week vei ling, dus de eerste veiling 13 Maart a.s. om 7.30 uur. BOSKOOP, 8 Maart. Bloemenveiling. Forsythia le soort 1.10—1.60, idem 2e soort 6090 cent, Azalea le soort 1.50 2.70, idem 2e soort 0.501.10, Rhod. Pink Pearl 1.00—1.50, Rhod. Catawbiense 45 -61 cent, Andromeda 1831 cent, Mahonia 615 cent, Freesia 13 cent. Seringen 5055 cent, Prunus triloba 0.801.20, Dentzia per stuk 18 cent, Azalea per stuk 15—31 cent. VOOR DAMES en HEEREN. NS 70129

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3