RIJNSTREEK VRIJDAG 8 MAART 1940 CE LEWSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 ALPHEN AAN DEN RIJN Jeugdstandsorganisaties. Voor leden van de St. Josephsgezellenver. en K. J. M. V. hield Deken Z. de Korte, gisteravond een duidelijke lezing over de liturgie van de Goede Week, maar speciaal die van Witte Donderdag. De vice-praeses en mo derator, kapelaan C. M. Broers, sprak een welkomstwoord. Aan het einde bracht ka pelaan Broers den Deken hartelijk dank en sprak het vertrouwen uit, dat diens le zing de verwachte vruchten moge hebben in de komende Goede Week, maar ook voor later. Industrie herleeft uit winterslaap. Na twaalf weken door de vorst volkomen ge stagneerd te zijn geweest, wordt het werk in de bouwmaterialen-industrie thans weer geleidelijk hervat. Êen der be ton fabrieken werkt reeds weer op volle capaciteit, ter wijl verwacht wordt, dat Maandag ook de arbeiders op de overige fabrieken aan den slag zullen gaan. De dakpannenfabrieken kunnen evenwel nog niet volledig in bedrijf gesteld wpr- den, daar de aanvoer der klei, door de nog steeds in den grond zittende hal wordt ver hinderd. BODEGRAVEN Schietwedstrijd. De einduitslag van de schietwedstrijden luiden als volgt: le kl.: G Martens 109 p., C. Twaalfhoven 108 p., H. Bijker 107 p., L. van der Bos 106 p., Th. de Vries 107 p., C. Hagen 106 p., A. Ver- meij 104 p., C. Zaal 104 p., A. Gelderblom 103 p., A. Veelenturf 103 p., H. Schoo 102 p. J. Veerman 102 p. 2de klasse: T. Arends Jr. 105 p., W. van Tol 104 p., P. de Bruin 103 p., M. Hensen 100 p., P. Uithol 100 p., T. Arends Sr. 94 p. 3e klasse: A. J. van Vliet 106 p., C. Veer- man 97 p., A. Blok 97 p., H. Mak 95 p., M. Stouthart 88 p., G. Kraaijenbrink 75 p. en R. Jansen 61 p. KOUDEKERK Schaken. De schaakclub Koudekerk" speelde Woensdagavond in de kapperssa- lon van den heer Basie alhier een vriend schappelijke wedstrijd tegen „Tempo" van Aalsmeer. De uitslag was als volgt: „Koudekerk"„Tempo". J. C. van EgmondM. J. v. d. Velden 01 Nic. VonkHogerdijk 10 T. BasieP. v. d. Laarse 10 K. RoeloffsM. v. d. Beek 0—1 H. Corts—C. A. v. Wieringen 1—0 H. Bijsterbosch—K. Weijman 0—1 Jac. BijsterboschJ. Vreeken (res.) 01 Totaal 34 Overleden: Elisabeth van der Meij- den 1 jaar. Gevestigd: Kornelia Fluiter van Alphen a. d. Rijn Pietertje Kelderman van Alphen a. d. Ryn Jacob Schellin gerhout van Waddinxveen Jacoba van Briemen en Adriana van Gemeren vam Bodegraven. Vertrokken: Tadik van Wijngaar den en gezin naar Utrecht Louis Y. van Wijngaarden naar Wassenaar Maarten Sohellingerhout naar Noord wijk. NIEUWKOOP STREEKVERGADERING VAN LANDBOUWORGANISATIES Woensdagavond werd in hotel „Het Vliegende Paard" een streekvergadering gehouden van de drie Centrale Landbouw organisaties L.T.B., Holl. Mij. van Land bouw en Chr. B.T.B. De vele boeren uit Ter Aar, Nieuwveen, Zevenhoven, Noor den en Nieuwkoop vulde de groote zaal geheel. De heer D. Joha uit Nieuwveen leidde de vergadering en constateerde in zijn openingswoord met groote voldoening de massale opkomst, dank zij vooral het federatief samenwerken. Daarna verkreeg het woord Ir. W. C. van der Meel, Rijkslandbouwconsulent te Barendrecht ter behandeling van de vraag: Is het voordeelig meer op het grasland te verbouwen? De strekking van het betoog was, om nu het veevoer schaars of niet te verkrijgen is, de productie van den bodem op te voeren door het bezigen van meer kunstmest, bijzonder van stikstof. Uit den normalen tijd van de prijsverhoudingen, welke spr. aanwezig ziet vanaf 1933 tot de huidige mobilisatie toont spr. aan hoe het gebruik van veel stikstof op het land in groote mate rendabel is en aanbeveling verdient. In een laboratorium te Leiden uitge vonden is het procédé van de stikstof na den oorlog van 19141918 in Duitschland vervolmaakt, terwijl in ons land thans drie fabrieken in ruime mate kunnen voldoen aan vrijwel elke behoefte. Spr. becijfert op een bord, dat een K.G. stikstof van 37 ets. oplevert 75 ets. aan hooi. Op weide grond kan met een juiste toepassing per HA- 30 meer koeien geweid worden, gewenscht is om de weide niet te groot te nemen. Een gevolg daarvan is, dat meer gras moet ingekuild worden, omdat door de verhooging van het eiwit vroeger tot maaien moet worden overgegaan, wat mede een belang is. Na een uur het woord gevoerd te hebben stelde spr. het nuttig vrageninstituut in werking. De rij van vragenstellers werd geopend door den heer H. Blijleven en de beantwoording toonde het nut aan, omdat al het gesprokene nog meer gericht was op de practijk en de ondervinding. Zoo kwamen we nog te hooren, dat ingekuild gras voor het maken van oplegkaas wel eens klachten oplevert, zij het, dat dit ook al weer minder wordt, dat het raad zaam is om by het winnen van hooi rui ters te gebruiken, dat vooral het herfstgras door stikstof sterk opgehaald kan worden, dat de verbruiksnorm van stikstof is 5 balen per H.A. tot een maximum van 7, dat stekels op het land geleidelijk door een sterke groei van het gras met stikstofge- bruik verdrongen worden, dat volgens een eerste berekening slechts 1/7 gedeelte kunstmest is aangevragd van het quantum dat voor distribueering beschikbaar is en derhalve nieuwe aanvragen een willig oor zullen vinden. Het voornemen blijkt ook steeds te leven om voor deze streek op te richten een ver- eeniging voor bedrijfsvoorlichting, zoodra daarvoor de noodige medewerking uit den Haag loskomt en een assistent van rijks wege beschikbaar gesteld wordt. Het be lang daarvan wordt sterk aangevoeld. Ir. van der Meer is een vlot en aange naam spreker, die put uit een rijke er varing en groote ambitie voor zijn ambt en de aanwezigen waren zeer voldaan, wat mede bleek uit het krachtig applaus op des voorzitters dankwoord. Geboren: Wilhelmina Maria d. van M. Vlaar en H. Molenaar Getrouwd: M. v. d. Broek 22 j. won. te Zevenhoven en M. E. van Leeuwen 25 jaar. ROELOFARENDSVEEN Propagandacluh. In samenwerking met de Oud-cursistenvereeniging en propa- gandaclub werd gisteravond weer een lezing gehouden. Na een welkomstwoord van kap. von Fisene, verkreeg de spreker van dezen avond, rector F. Bernefeld uit Leiden, het woord. Het onderwerp „De waarde van de arbeid" werd door hem op duidelijke en prettige wijze uiteengezet. Spreker ver deelde zijn onderwerp in twee deelen, n.l. de arbeid in den tijd van het heidendom, en in den tyd na Christus. Spr. betoogde, dat een goede waardeering van de arbeid slechts in een Christelijke maatschappij mogelijk is. TER AAR Ontwikkelingsavond. De opkomst voor de derde en laatste ontwikkelingsavond, gisteren gehouden in het Parochiehuis, mocht de verwachtingen overtreffen, het geen burgemeester Hogenboom niet onver meld liet in zyn openingswoord, waarbij tevens de mededeeling kwam, dat de ambtenaar van Economische Zaken, ver hinderd was enkele toelichtingen te komen geven over de uitvoering van bepaalde steunmaatregelen. Na verder den Rijks- tuinbouwconsulent, ir. v. d. Helm, burge meester Bakhuizen en de aanwezigen een hartelijk welkom is toegeroepen, werd het woord verleend aan den heer C. Augustijn, ambtenaar van den Plantenziektekundigen Dienst, te Aalsmeer, tot het houden van zijn lezing over de ziekteverschijnselen in de tuinbouwgewassen met de bestrijding daarvan. Het onderwerp werd zeer duide lijk uiteengezet. Burgemeester Bakhuizen, die twee avon den van den voorlichtingsdienst heeft mee gemaakt, bracht hartelijk dank aan den grooten stuwer uit deze streek, Rijkstuin- bouwconsulent ir. v. d. Helm. Ir. v. d. Helm spoorde allen aan, veel interesse te toonen voor den voorlichtingsdienst. Het slotwoord was aan den voorzitter, burgemeester Hogenboom. Spr. wenschte de tuinders veel zegen op hun arbeid. ZEVENHOVEN Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt op Maandag 11 Maart des voormiddags om 9.30 uur, in openbare ver gadering ten raadhuize bijeen. De agenda bevat voorstellen betreffende huur nood- slachtplaats, onbewoonbaarverklaring van woningen, vaststelling huur en verhuur van woningen vonr groote gezinnen. Amstelland. Bij de gehouden verkie zing voor een lid voor Amstelland vac. Blommesteijn, district Uithoorn is gekozen de heer W. J. Blom, alhier. ZOETER WOUDE (H. R.) Ziekenhuisverpleging. Gisterenavond werd de jaarvergadering gehouden van de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging LeiderdorpZoeterwoude (H.R.) in het Patronaatsgebouw aan den Hooge Rijn dijk. Operatiefonds. Te zeven uur werd begonnen met het operatiefonds. Na de opening en notulen volgde het verslag van den penningmeester. Inkomsten contribu tie S 2079.05, overige inkomsten f 182.70, totaal inkomsten 2261.75. Uitgaven bode en administratiekosten f 154.23, aan opera tiekosten /816.30, operatiekamer ƒ453.05, met batig saldo ƒ838.17 is totaal ƒ2261.75. In kas op 1 Jan. 1939 f 1570.89, winst 1939 ƒ838.17, maakt een totaal saldo in kas van 2409.06. Bij het operatiefonds zyn aangesloten 1445 leden met 154 kinderen beneden 16 jaar, over 495 gezinnen. Namens de finantieele commissie werd door den heer S. v. d. Stoel verslag uit gebracht. Als nieuw lid van de finantieele commissie werd benoemd de heer J. Tijs- sen. Op voorstel van het bestuur werd be sloten, aan de bestaande bepalingen toe te voegen, dat voor amandel-behandeling 10 zal worden uitgekeerd. Ziekenhuisverpleging. Om streeks acht uur opende de voorzitter deze tweede vergadering, waarvoor 55 van de 2672 leden waren opgekomen. Aan het verslag over 1939 ontleenen wy: totaal uit betaalde verpleegdagen 3042, verdeeld over 164 patiënten, hiervan werden verpleegd 59 in het Acad. Ziekenhuis, 54 in het Dia- conessenhuis, 48 in het St. Elisabethzieken- huis en 3 in de Anna-kliniek. 11 patiënten genoten hiervan het maximum 60 ligdagen. Het finantieele verslag gaf aan inkomsten: contributie 10.318.33, gekweekte rente 327.65, andere inkomsten w.o. een dub. vordering van f 650.16 van 778.08 is totaal inkomsten ƒ11 424.06. Uitgaven. Acad. ziekenhuis ƒ2816.46, Diaconessenhuis f 2573.50, Elisabeth-zie- kenhuis f 2022.70, Anna-kliniek f 192.80, is totaal aan verpleegkosten f 7605.46; Zie- kenvervoer 817.54, bode en administratie kosten 1345.42, Röntgen-foto's 426.89}^, overige kosten ƒ350.02, is een totaal aan uitgaven van 10.545.33 Alzoo een batig saldo van 878.72 y,, met een totaal saldo in kas van 11.923.45 J4. Namens de finantieele commissie werd door den heer Koek verslag uitgebracht. Als nieuw lid voor de finantieele commis sie werd benoemd de heer C. Diezeraad. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren L. Snel, H. v. d. Poel, L. van Egmond en H.J. van Mil, met bijna alg. st. herkozen; in de vacature-Bosman werd na driemaal stemmen gekozen de heer S. v. d. Stoel. Op voorstel van het be stuur, werd het bestuur wederom gemach tigd, indien de kasmiddelen het toelaten, in de wintermaanden eenige weken vrij stelling van contributie te verleenen. Bij dit punt werd de opmerking gemaakt, dat een verhooging van kosten in het Diaco nessenhuis en het Elisabeth-ziekenhuis zou plaats hebben. De voorzitter deelde mede, dat er voor- loopig niet meer dan 2.50 per dag betaald zou worden en dat er pogingen zullen wor den gedaan, om deze verhooging ongedaan te maken. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat de leden en ook de doktoren een te gemakkelijke opvatting hebben van het tusschentariefmen kan hiervoor alleen in aanmerking komen wanneer een verkla ring kan worden overgelegd, dat er in het Acad. Ziekenhuis geen plaats is. GEMEENTERAAD VAN LEIMUIDEN De Raad dezer gemeente kwam gister morgen in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van burgemeester Bakhuizen. Aanwezig alle leden. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten, waarbij mede gedeeld wordt, dat een gemeente-woning niet ondershands aan den gemeenteontvan- ge: mag worden verhuurd B. en W. zijn nu tot publieke verhuring overgegaan. De heer Westen heeft ingeschreven voor 5.85 per week, exclusief de waterleidinggelden. De Raad besluit voor den tijd van drie jaar de woning aan den heer A. C. Westen te verhuren. De voorzitter deelt mede, dat bij een door den gemeenteopzichter ingesteld onderzoek is gebleken, dat de afstand van de woning van den heer C. de Wagenaar tot de R.K. school 4250 meter bedraagt, zoodat deze vooi een tegemoetkomLig in de kosten van vervoer in aanmerking komt. De Raad besluit dan tot den bouw van zes woningen voor middel-groote gezinnen en tot den bouw van 3 woningen voor groo te gezinnen. Deze bouw zal de opruiming var krotwoningen moeten bevorderen. Aan het Rijk zal de benoodigde geldelijke steun worden aangevraagd. Besloten wordt dan aan den heer L. C. van Poelgeest te verhuren de gemeente lijke rietlanden voor 120u per jaar, aan gezien de vereischte vergunning om het rietland gedurende twee jaren te verhuren niet is verkregen, zal thans de verhuring voor een langeren termijn plaats hebben. Na drie jaren zullen partijen, indien daar voor redenen aanwezig zijn, de bevoegdheid hebben om de huur in onderling overleg te herzien. Een behoorlijk contract zal wor den opgemaakt. Besloten wordt om de no- tariskosten voor gezamenlijke rekening te nemen, zijnde dit het ter plaatse meest voorkomende gebruik. De voorzitter deelt mede, dat door hem in verband met de circulaire van den Mi nister van Economische Zaken d.d. 8 Febr. 1940, aan alle ambtenaren van den distribu- tiedienst met ingang van 1 Maart 1940 ont slag is verleend. De agentschappen te Nieuwveen en Rijnzaterwoude zijn opge heven. Tot leider van den distributiekring is door hem benoemd, de heer D. J. Oggel, vc 'ontair ter secret, te Leimuiden en Rijn- saterwoude. Hij zou de wedde van dezen ambtenaar willen bepalen op f 500. Voor reiskosten paar Nieuwveen zal 50 per jaar moeten worden uitgetrokken. Als men rekent dat het vroegere perso neel 800 per jaar kostte, dan wordt alzoo een bezuiniging van 250 per jaar verkre gen. De Raad kan zich met het voorstel van B en W. vereenigen en keurt de betref fende wijziging van de begrooting goed. De voorzitter deelt mede dat voor de z.g. medische zorg inzake de luchtbescherming, voor een kring van gemeenten waartoe behooren de gemeenten Bodegraven, Zwam- merdam, Leimuiden, Rijnsaterwoude, Ze venhoven, Woubrugge, Hazerswoude, de Marthastichting te Alphen aan den Rijn, in orde zal worden gemaakt als verplegings- inrichting voor eventueele patiënten in tij den van nood. Voor de directe kosten zal een bedrag van ruim 1400 benoodigd zijn. De gemeente Leimuiden, zaj in deze kosten 107.95 bij moeten dragen, n.l. 5 cent per inwoner bij een inwonertal van 2159. De Raad besluit dit bedrag te voteeren. Op verzoek van den heer van Ommering wordt daarna gedurende eenigen tijd in comité vergaderd. Na opening der vergade ring deelt de voorz. mede, dat in verband met de prijsstijging, de verzekerde som men der gemeente-eigendommen moeten worden verhoogd. De Raad kan zich hier mede geheel vereenigeu De voorz. deelt mede, dat het hek voor zijn woning geheel vernieuwd zal moeten worden. Hiertoe wordt beslotei.. Na eenige discussie, waaraan verschil lende leden van den Raad deelnemen, wordt besloten de kosten van het lichten van het woonschip van de armlastige wed. Schoenmaker, vooi rekening der gemeente te nemen. Deze wed. wordt reeds geheel ondersteund doo de diaconie der Geref. Kerk en kan absoluut niets betalen. Besloten wordt dan nog de autospuit All Risk te verzekeren, terwijl ook besloten wordt de gemeente te verzekeren tegen wettelijke aansprakelijkheid, terwijl bo bendien het luchtbeschermingspersoneel in een verzekering betrokken wordi. De heer Meijer zegt, dat het gedeelte Oudewetering gelegen tusschen Drecht en Ringvaart nog steeds in het duister zit. De voorz. deelt mede, dat bij de Stede lijke Lichtfabrieken een aanvraag tot op- geve van de kosten, verbonden aan het plaatsen van twee lantaarns, is gedaan. Voor den komenden winter kan dan de zaak waarschijnlijk in orde cyn. De heer Hoogervorst vraagt of bij den steun aan de kleine tuiniers reeds rekening gehouden wordt met de z.g. duurtetoeslag. De voorz. antwoordt bevestigend. Daarna volgt sluiting der vergadering. KEKfiNlEUWS HET GEHEIM CONSISTORIE. Z. H. de Paus heeft gisteren een geheim consistorie gehouden tot het benoemen van een aantal bisschoppen. Vervolgens werd een openbaar consisto rie gehouden. In het geheim consistorie, dat werd ge houden in de Zaal van de Consistories, heeft de Paus mededeeling gedaan van de benoeming van een aantal aartsbisschop pen en bisschoppen. Vervolgens begaf hy zich, toegejuicht door de geloovigen, naar de Zaal der Ze geningen, waar hij plaats nam op zijn troon. Mgr. Bacci deelde mee, dat de Paus de Kardinalen en bisschoppen wilde raadple gen, alvorens toestemming te verleenen voor de heiligverklaring van Gemma Gal- gani en Marie Pelletier. De Paus gaf ver volgens zijn zegen en trok zich terug. BINNENLAND INWONERS WASSENAAR EN BLOEMENDAAL GENIETEN HOOGSTE INKOMENS Grootste vermogen bezitten inwoners van 's Graveland: gemiddeld f 322.000. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft een statistiek gepubliceerd van de inkomens en vermogens in Ne derland voor 1938/39. Uit deze publi catie blijkt, dat een aangeslagene in Wassenaar gemiddeld 10.754 ver dient, terwijl de aangeslagenen in Beegden (Limburg) het gemiddeld met 1229 moeten stellen. Ook per inwo ner genomen is Wassenaar er het bes te aan toe met 2828, waartegenover in het Brabantsche plaatsje Veen een gemiddeld inkomen per inwoner van slechts 57 staat. De hoogste vermo gens worden in 's Graveland aange troffen, n.l. gemiddeld 322.000 per aangeslagene, waartegenover enkele gemeenten staan met een gemiddeld cijfer van 17.000. Het boekje vermeldt niet alleen het aantal aangeslagenen in de inkomsten- en vermogensbelasting, het bedrag der inko mens en vermogens en de gemiddelden per aangeslagene en per inwoner van de meer dan 1000 gemeenten in Nederland, maar geeft ook een verdeeling naar economisch geografische gebieden, naar een zevental groepen van gemeenten volgens het aantal inwoners en naar de provinciën. Tot de rijkste dezer gebieden behooren 's Graven- hage en omstreken, de Hollandsche duin streken, het Gooi en Oostelijk Utrecht. De provionie met het grootste inkomen per in woner is Noord-Holland. Utrecht spant de kroon wat de vermogens betreft. „Hbld." WIJZIGING DIRECTIE JAARBEURS. De heer Graadt van Roggen treedt af als secretaris-generaal. In de heden te Utrecht gehouden verga dering van het algemeen bestuur van de koninklijke vereeniging tot het houden van jaarbeurzen in Nederland werd besloten tot reorganisatie van het bestuur. Een desbetreffend voorstel tot statuten wijziging zal aan de ledenvergadering wor den voorgelegd. Het bestuur blijft in handen van den raad van beheer, onder toezicht van een algemeen bestuur. De functie van secre taris-generaal zal werden opgeheven en in gesteld wordt een directie, bestaande uit tv/ee directeuren: een belast met de dage- lijksche leiding en een belast met de tech nische aangelegenheden. Het toezicht op de dagelijksche leiding van zaken zal opgedragen worden aan een gedelegeerd lid van den raad van beheer. In verband met bovenstaande is, in af wachting van de tot standkoming der sta tutenwijziging, met ingang van 1 Mei a.s. op zijn verzoek den heer W. Graadt van Roggen op de meest eervolle wijze ontslag verleend als secretaris-generaal der ko ninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, terwijl te zelfder tijd het algemeen bestuur hem aanwees als gedelegeerd lid van den raad van beheer. Tot directeuren werden benoemd mr. J. Milius, secretaris van de Kamer van Koop handel en fabrieken te Utrecht en ir. W. Terpstra, chef van den technischen dienst der Jaarbeurs. ....zoodot anderen hun bocht ver keerd moeten nemen en het uit- Het zilveren Pontificaat van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van den Bosch. Nr de kerkelijke viering verlaten de hoog- waardigheidsbekleeders de St. Jans Basiliek Links de bijr.a 90-jarige Kanunnik, Mgr. Prinsen, daarachter Mgr. Hermus, direc teur van het Doofstommeninstituut te St. Michielsgestel met mgr. van Dinther, abt der Kruisheeren, verder o. u. Mgr. Sweens, directeur van het Groot Seminarie te Haaren en pastoor de Kroon.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 12