OMGEVING KLEINE ANNIE VRIJDAG 8 MAART 1940 DE LE1DSCHE COURANT VlFPfïF Pi AO - PAG. 11 HILLEGOM Staatspartij. De afd. Hillegom der R.K Staatspartij hield gisteravond in hotel Sis termans haar jaarvergadering in hotel Sis v/as slecht. Het jaarverslag gaf aan. dat he aantal leden stationnair bleef, rond 900. De penningmeester sloot zijn boeken me een batig saldo van 13.81. Tot verifica tears werden benoemd de heeren Brouwer en. Raemsveld. Door den heer J. Kunsi werd verslag uitgebracht van de gehou den vergaderingen Staten- en Kamerkies kring Leiden. De aftr. bestuursleden P. v d. Zande en J. Topoer werden herkozen in de vacature-G. Leegwater koos men den heer J. Kunst. Tot afgevaardigde naar de vergaderingen van Staten- en Kamerkies- kring werden de heeren J. Kunst. Th Bakker en W. C. van Dam herbenoemd Hierna kwam aan de orde: voorstel nieuw uniform-reglement onzer kiesvereeniging De voorzitter licht de strekking nader toe de heer C. P. J. Beijersbergen leest he concept daarna geheel voor. Inzake dé be palingen vcor de verkiezing van gemeen teraadsleden ontstond nog al verschil van inzicht: aan de besprekingen namen meer dere leden deel. Hierna werd 5t reglemen aangenomen. Schaakclub. De uitslagen van den competitie-wedstrijd zijn: R. J. J. Heirman J. J. Balm 01; R. J. J. HeirmanL. C. M. Koeken 01; F. NijssenG. Mooyekind afgebr.: S. LieverseP. van der Meij af- gebr.; G. MooyekindF. Nijveen 10; G. MooyekindJ. J. Balm 01; Th. Peters M. v. d. Poll 0—1. Ook de ladderwedstrijd is begonnen. Hiervan is de puntenstand: M. v. d. Poll 2; L. C. M. Koeken 1; G. B. Kroon 1; E. Th. La Feber 1. KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouwoverzicht. Het is tegenwoor dig zoo, dat als er een enkele dag niet, of byna niet voor export wordt gekocht er onmiddellijk een abnormale groote daling in en prijs intreedt. Peen, welke b.v. 4 da gen tevoren in de beste kwaliteit tot 2.65 per kist van 20 K.G. noteerde, kon hel vier dagen later niet verder brengen dan tot 1.80 per kist. Begin dezer week trad weer eenige verbetering in en werd.gekocht voor l.£0 tot 2 25 per kist. Kreten waren ook iets lager in prijs, alhoewel wel ook hierover uiterst tevreden mag zijn. De no teering ging van 2.75 tot 4.— per 100. Ook de Selderieknollen waren als steeds den laatsten tyd het geval was. goed ge vraagd. Er werd veel voor Defensie ge kocht, waardoor de prijs op hoog peil bleef. De noteering varieerde in de A-kwaliteit van ƒ8.10 tot 11.50, voor de B-kwaliteit van 3.10 tot 760 per 100 stales. Voor uien was iets minder vraag. De prijs liep wat terug. Gekocht werd van 5 tot 6.50 per 100 K.G. Bevroren uien, waarvan de kwaliteit nu allesbehalve best meer is. konden niet meer dan 1.20 tot 1.80 per 100 K.G. opbrengen. Roode bewaarkool kon gemakkelijk geplaatst worden tegen een redelijken prijs van ƒ6.80 tot ƒ7.50 per 100 K G. En Gele bewaarkool, alhoewel niet zoo gped gevraagd als de Roode kool, ging toch' vlug weg tegen ƒ4.40 tot 5 10 per 100 K G. Met Groentjes en de Boerenkool is het, nu de winter voorbij is, ook afgeloo- pen. Prei zal eenigen tijd noodig hebben om op verhaal te komen. Het heeft buiten gewoon door de verst geleden. Als het wat mooier weer wordt verwacht men dat het wel weer aan den grcei zal komen, en dat het dan duur zal zijn! LISSE Pluimvee-vereenljing. Gisteravond held de pluimvee- en konijnensportvereeni- ging „Lisse en Omstreken" haar 27e jaar vergadering in de grootë zaal van „De Vereeniging" onder voorzitterschap van den heer W. Daudey. De secr., de heer E. Luyk, bracht het jaarverslag uit. Wij stip pen er uit aan, dat het ledental met 12 ver meerderde en thans 77 bedraagt. Vervol gens bracht de penningmeester, de heer J. J. A. Koot. zijn financieel verslag uit. De inkomsten bedroegen 214.7 en de uitga ven 40.26. alzoo een voordeelig saldo van ƒ174.13. Tot kasnazieners werden be noemd de heeren D. Schrier en C. Schaken- bos. Het verslag van de tatoeëercommissie gaf een afzonderlijk saldo van 1.74. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat de aftredende leden, de heeren J. J. A. Koot, A. de Wit en E. Luyk bij enkele candidaat- stelling werden herkezen. Hierna had de uitreiking plaats van de ou de tentoonstelling te Hillegom behaal de eereprijzen. Van de N. W. Bond was een schrijven ingekomen tot hft houden van een geza menlijke tentoonstelling. Besloten werd hierop niet in te gaan. Tot reserve-lid van de tateeëer-eemmissie werd benoemd de heer M. Kaak. Op voorstel van een der le den werd besloten ook jeugdleden in de vereeniging op te nemen. Aan het slot werd een gratis ver'oting gehouden om eenige kamerplanten, welke nog een saldo opbn-cht van ƒ9.13. Ondersteuningsfonds. Het ondersteu ningsfonds bij ziekte hield gisteravond in „De Witte Zwaan" haar 43ste jaarverga dering onder presidium van den heer Abr Boot. Uit het financieel verlag van den pen ningmeester den heer L. Kapiteijn, bleek dat was ontvangen 3445 96 en uitgegeven 352 ).40. alzoo een tekort va.i 83.44. Aan zieke leden was uitgekeerd f 2868.90 en aan leden bij vermeerdering van hun gezin '.20. Blijkens het n pport van de kascom- missie waren de bescheiden in orde. Het ledental bedraagt thans 412 en dat der donateurs 56. De aftredende bestuurs leden de heeren L. van Grieken. Abr. Boot en L. Kapiteijn werden herkozen Mede gedeeld *verd dat de uitkeering bij ziekte wederom voor een jaar gehandhaafd blijft op 1 per dag en t. gezinsvermeerdering op 10.Hierna sluiting. L. T. B. in hotel „de Witte Zwaan" heild de L T. B. een ledenvergadering on der voorz van den heer Th. F. van Rijn. De heer H. J. van der Berk, secretaris, bracht de notulen uit, welke onveranderd werden vastgesteld. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer P. A. Dames, volgde thans. Het batig saldo op 1 Januari 1940 bedroeg 185.46. De heeren van der Vlugt en Ha- geman verifieerden de boeken. Overgegaan werd tot de benoeming van een vaste en een plaatsvervangend afge vaardigde voor den kring Bloembollen streek. Benoemd werden resp. de heeren P. Warmerdam en P. Romijn. Op de a.s. kringvergadering moet een voorzitter wor den gekozen. Het bestuur stelt voor om hiervoor candidaat te stellen den heer J. W. A. Lefeber uit Lisse. De bespreking der agenda voor de op 9 Maart a.s. te houden kringvergadering kwam aan de orde. De afdeeling Noordwijkerhout deed het voorstel om de producten, die uit het sur- plusfonds worden gehaald met 5 pet. te verhoogen. De heer Warmerdam meent, dat de af deeling Noordwijkerhout hierin mis is. Spreker is van meening, dat dit een uit vloeisel is van de slechte tijdsomstandig heden en abnormale tijden. Dit is een voorstel, hetgeen thans niet behandeld kan wc-rden, omdat dit inzicht niet goed is. De heer Onderwater stelt voor om dit voorstel van Noordwijkerhout niet te on dersteunen. hetgeen werd aangenomen. Het voorstel Voorhout omtrent de in krimping werd hierna besproken. De be sprekingen leverden verschillende gezichts punten op De narcissen kunnen b v. blij ven staan en de inkrimping is niet noodza kelijk. Wanneer wij het gaan vernietigen zijn wij het kwijt. De voorzitter wilde dit punt uitstellen en nog eens nader bekij ken. De vergadering was over het algemeen van oordeel, dat de tijd hiervoor momen teel nog niet rijp was. Men behoeft nu nog geen beslissing te nemen. Hierna sluiting. OEGSTGEEST Aankoop van Oud- Poelgeest Uit de beste bron wordt vernomen, dat in een der eerstkomende vergaderingen van den gemeenteraad van Oegstgeest B. en W. met het voorstel zullen komen om over te gaan tot aankoop van het kasteel Oud-Poelgeest met omringende bosschen. Landerijen enz. Op het oogenblik is Oud-Poelgeest eigendom van freue Willink van Benne- broek. De bedoeling is het bosch open te stellen als publieke wandelgelegenheid. Ondanks de afgelegenheid zou tevens gedacht worden aan de overplaatsing van het Raadhuis naar het kasteel. Staatspartij. Gisteravond hield de R. K. .Staatspartij een alg. vergadering, die helaas niet gied was bezocht. Slechts een 25-tal leden was tegenwoordig. De 2de voor zitter, de heer N. Kerkhoff, herdacht het overlijden van den heer A. J. Vaster, die u eeraere jaren het voorzitterschap be kleedde en ook veel voor de afdeeling Leeft gedaan. Voor zijn zielerust werd gebeden. De secr., de heer T. v. d. Voort, bracht een welverzorgd jaarverslag uit, waaruit oleek dat het ledental slechts 343 bedraagt. Vervolgens rapporteerde de heer J. v. d. Poel den financieelen toestand. Over 1939 was er een nadeeüg saldo, dat uit de re serve van vorige jaren is gedekt. Het be stuursvoorstel tot contributie-verhooging. hi verband met de verhoogde afdracht der afdeeling aan het Centraal Bestuur, werd teruggenomen. De wensch werd echter uit gesproken, dat de meer met aardsche goe deren bedeeldt- leden vrijwillig hun con tributie zouden verhoogen. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. v. Poel en A. J Koppers, werden herkozen. Het bestuur deelde vervolgens mede. dat •Je heer Swart zijn benoeming tot voorzit ter had aangenomen, waardoor er weder om een vacature is. De vergadering be noemde den heer E. Willemse, die onder Jankzegging de functie aannam. Tot afge vaardigde naar de Kamer- en Staten-Cen- trale werden benoemd de heeren J. van Zoelen en W. Snitzen en tot plaatsvervan gers de heeren P. den Boer en J. Lieshout. De voorzitter paf daarna het woord aan het gemeenteraadslid, den heer J. v. d. Post. die een korte uiteenzetting paf over de gemeentebeprooting van 1940 De heer van Zoelen. eveneens lid van den Raad, lichtte ook eeni®e punten toe. Naar aan leiding van de uiteenzetting werden eenige vragen gesteld en kwam ook ter sorake de eventueele nieuwbouw en verbouw van het gemeentehu's. De meening der verga dering was wel, dat men de plaats waar thans het gemeentehuis stond het meest geschikt vond en van nieuwbouw vooral •t dezen tiid geen sorake mag zijn. De kath. fractie werd dank gebracht voor de v/iize waarop zij tüdens de behandeling der begrooting een belasting-verlaging heeft bereikt. St. Martinusvereeniging. Het bestuur van genoemde vereeniging verzocht ons mede te deelen. dat na de gift van 50.— wederom een gift van f 10.— is binnen gekomen. waarvoor het bestuur hartelijk Jank brengt. Afscheid op „Endegeest". In verband met het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd, heeft gisternamiddag de heer P. Smit als tuinman van de inrich tingen ..Endegeest" e.a. afscheid genomen van zijn werkkring. Dat de heer Smit daar bij tevens het feit, dat hij vóór ruim 40 ja ren zijn arbeid aan „Endegeent" aanving, hei dacht, was zeker reden, dat van vele zij- der zoo groote balangstelling was opgeko men naar de Tuster-conversitiezaal, waar rpt» den voorzitter van de commissi., van Beheer en de directie verschiller de dokto ren, het administratiepersoneeJ en het tuin- personeel aanwezig waren. De voorzitter van de Commissie van Be heer. de heer M. G. Verweij, sprak den ju bilaris toe en zei een 40 jarig dienstver- b=M c wel een bijzondere verdienste te ach ten. Mede is van groote beteekenis de wijze waarop u steeds in het belang van èn de gemeente èn van de inrichtingen is werk- z?tm geweest, aldus spr. Namens het gemeentebestuur bood spr den jubilaris een enveloppe met inhoud aan. De geneesheer-directeur, dr. F. J. Stuur man, zag in zijn toespraak terug op de aanvaarding van den arbeid van den heer Smit op de inrichtingen In die 40 jaren is hier veel veranderd. Spr. herinnerde dan aan het vele werk door den jubilaris ver richt en de opgewektheid, waarmede hy zyn plicht vervulde. Namens directie en personeel bood spr. een mooie bloemen mand aan, vergezeld van een enveloppe met inhoud. Een persoonlijk woord richtte dr. H. W. Bcrgerhoff Mulder tot den jubilaris. Met uw werk op alle inricht'..gen zijn wy voort durend in nauwe betrekking geweest. Zelfs, terwijl eenigen tijd uw gezondheid niet was zoo wij wensch ten, is dit toch geen hinderpaal voor u geweest om veel en goed werk te doen. Hierbij heeft spr. den jubi laris buitengewoon leeren waardeeren; hi bracht enkele herinnereingen uit den ouden tijd naar voren. Hierna kreeg de jubilaris het woord en gaf uiting aan zijn leedwezen zijn werkkring te verlaten. Tijdens het werk aldus spr. heb ik g. t acht, vooral het leed van patiënten te verzachten. Hij dankte vervolgens voor de hem ge brachte hulde en de aanbieding van ge schenken. Tot slot sprak dr. A. H. Oort zyn groote waardeering uit over de aangename wijze van samenwerking tijdens zijn diensttijd op „Rhyngeest" en bracht hierbij ook eenige oude herinneringen naar voren. Na aanbieding van de thee hebben alle aanwezigen persoonlijk afscheid genomen. SASSENHEIM Berg- en Daalpolder. Onder voorzitter schap van den heer J. C. van Reisen hielden de stemgerechtigde Ingelanden gisteren de jaarvergadering in hotel „Het Bruine Paard". De rekening over 1939 werd vast gesteld aan inkomsten op 2122.95 en aan uitgaven op 12R0 PO, zoodat het batig sal do bedraagt 842.15. Op deze rekening treffen we o.m. aan: onderhoud machinale bemalingsinrichting (ruwolie) 32.75; olieverbruik slechts 35.90; rente van de geldleening, pro res- to op 1 Januari 1940 2475 (3J^ pet), 94.50; aflossing op deze geldleening (oor spronkelijk 4500), 225. De omslag be droeg over 193P 6 per H.A. zijnde over de omslagplichtige grootte van den polder is 128 94.37 H.A. 773.66. De commissie voor orderzoek van de rekening over 1939 bracht een gunstig rapport uit over haar bevinding. Bedoelde commissie bestond uit de heeren Th. G. Romeijn, G Rutgerink en F. J. Da- men. Tot leden van de Commissie voor on derzoek van de rekening over 1940 werden aangewezen de heeren: G. Rutgerink, F. J. Damen en J. Van Noort en tot plaatsver vangende leden de heeren: B. Warmerdam, Th G. Romeijn en J. Heemskerk De begrooting voor 1940 werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op 2463.24. De omslag werd vooi 1940 eveneens geraamd op 6 per H.A. Bij deze begrooting is ge kkend op een grondige reparatie van de v( zei, op welken post oor dat doel 250 werd begroot; voor olieverbruik w«_rd 75 geraamd, rekening houdende met een mo gelijke stijging van de oliepryzen. Het batig saldo, geraamd op den post „Onvoorzien", zal op het einde van 1940 zyn 643 66, althans op dit bedrag wordt minstens gerekend. Tot poldermeester werd na schriftelijke stemming herkozen met algemeene stem men de heer W. de Ruyter (Noordwijk), die aan de beurt van periodieke aftreding was. Het stembureau bestond, overeenkom stig het bepaalde ip he» algem. Polderre glement in de provircie Zuid-Holland, uit de heeren J. C. v. Reisen, voorz., A. C. van Ruiten en Th G. Romeijn. Door het bestuur wtrd mededeeling gedaan van het besluit tot vermeerdering van het aantal te hou den schouwen over de tochten en schei- slooten. Tot heden werd in de maanden At gustus en October sch >uw gehouden, in de toekomst zal dit eveneens geschieden in de maand Juni (art. 13 van de keur of politieverordening van den polder). De wa ter.'tr^d in Rijnland werd uitvoering he sp» oken. alsmede de bekende event, voor g. zamenlijke rekening aan te schaffen ver plaatsbare hulpbemaling. Kerk- en arménschapen. Op het erf van den heer Verkley werden 38 schapen verkocht, door de veehouders-parochianen gratis geweid voor kerk en rrmen. De to- taal-opKrergst was 740. VOORSCHOTEN LICHTKOGELS Zoowel door particulieren. als door militairen en politie zijn Woensdag avond lichtko^ls waargenomen. Als tijdstippen werden on~egeven 6.45, 7.31 en 9.10 uur 's avonds. De richtingen zijn verschillend even als de plaats van waarneming. Diefstallen. Bij de politie werd van de navolgende diefstallen aangifte gedaan. De heer G. L. R. uit Haarlem deed aangifte van diefstal van twee zijden damesjaponnen uit zijn auto. welke eenige oogenblikken onbeheerd had gestaan voor een perceel aan den Leidscheweg. Een militair had gisteravond tusschen 10 en 11 uur zijn rijwiel onbeheerd laten staan voor een pand aan den Leidscheweg. Toen hy wilde wegrijden miste hij een oak- je, dat op het rijwiel had gezeten. Hierin bevonden zich een blauwe overall, een scheerapparaat, een veldgrijze broek en een manenkam. De heer F. J. deed aangifte van dief stal van een dynamo van een electrische rijwiellantaarn. De koster van de Ned. Herv. Kerk heeft aangifte gedaan van diefstal van een offerbusje uit deze kerk. De vermoedelijke inhoud zou bedragen 5 a 6. In alle deze zaken zal door de politie een onderzoek worden ingesteld. VOORHOUT De Leidsehe Vaart tol-vrij. UIT DE GEIVIEENTEBEGROOTING 1940. Eerst heden zenden B. en W. de begroo ting voor het dienstjaar 1940 aan den raad in. Bij vergelijking van de uitgaven 1939 en speciaal over de maanden September t m. December van dat jaar, zijn de werk loosheidslasten over 1940 weer 15.000 hoo- ger geraamd moeten worden dan vorig jaar, zoodat de raming daarvoor niet min der dan tot 58000 is gestegen. De steun aan kleine tuinders is van 1000 in 1939 opge voerd tot ƒ3.800 in 1910. De bijdragen aan behceftigen in go'.d, natura of ziekenver pleging dienen ook dit jaar minstens op het in 1929 van pl.m. ƒ4500, tot rond ƒ7000 verhoogd bedrag te worden gehandhaafd. Buiten de gemeente-begrooting cm, wordt in 1940 nog een bedrag van ƒ50.000 we gens kostwinnersvergoeding in verband met militairen dienst verstrekt. Brandweer Als noodzakelijke voor ziening. door de tijdsomstandigheden nog meer urgent, noemen B. en W. allereerst de reorganisatie van de brandweer en aan schaffing van behoorlijk materiaal. Het ma teriaal van de brandweer is echter in een- wel zeer slechter toestand. Het nog aan wezige tweewielige brandspuitje is geheel uit den tijd en versleten; een vierwielige bi andspuit is ook voor deze gemeente be slist noodzakelijk. Een crediet van ƒ6.500 wordt aangevraagd. Leidschevaart tolvry. Reeds lang is de wenschelijkheid naar voren ge bracht dat de weg iangs de Leidschevaart, ir eigendom, beheer en onderhoud bij de gemeente Leiden, tolvrij zou worden ge maakt en verbeterd. De gemeente I.eiden Ls bereid het weg gedeelte zonder lasten tolvrij over te dra gen. Met de gemeente Sassenheim zijn B. er W. over het üinnen haar grenzen gele gen weggedeelte neg in onderhandeling. Daar in die gemunte de aansluiting op den Rijksweg gelegen is dient echter ook mogelijke toegang tot dien weg besproken te worden: over dit Itatste punt worden on zerzijds. aldus B. en W. neg met den Rijks waterstaat onderhandelingen geveerd. De onderhandelingen met de gemeente Noord- wijk hebben onrnidde'lijk tot toezegging van volledige medewerking geleid Voorloo- pig ramen B. en W. in deze begrooting een verbetering door klinkerkeien, v/e'ke ver betering ncch de duurste, noch de goed koopste is. Een behoorlijke verbetering van de Leid schevaart maakt het noodzakelijk tegelij kertijd een rijwielpad daarlangs aan te leggen. Waterdbedryf. Ook de ontwerp-begreoting van dit be drijf kan zonder verliesraming worden op gezet. In verband met een reeds ontvan gen rapport, is een kapitaalsuitgaaf van ƒ20.000 geraamd voor herziening van het pompstation en het aanleggen van een vier tal nieuwe putten met tocbehooren. „Ontwakende Lente.". Hedenavond zal, in afwijking van andere jaren, de tentoon stelling „Ontwakende Lente" officieel wor den gecpend.^ Het geheel, zooals dat in aanbouw is. geeft een aardlgen aanblik en dcet ons wederom een goed verzorgd ge heel verwachten Ook de poppen verzameling ven den zeereerw. heer H. de Greeve van den Bond Zonder Naam zal ongetwijfeld de aandacht der bezoekers wel trekken. De toegang tct de tentoonstelling ls geheel vrty. Werkloosheid. Aan het kantoor der ar beidsbemiddeling alhier stonden in het be gin dezer week cis werkzoekenden inge schreven 298 oersonen. waarvan 162 6teun- trelrkenden. Vorige week was dit getal nog 3U meer. Deze laatste zijn echter aan het werk gegaan. Overleden: Trijntje Tent 78 J, wed. van J J. Schoenhoven. Alida van der Laan 80 j. weduwe van J. Moritz. Gevestigd: G. Suil. Leidschevaart 3. L. v. Mill, id. C. J. Schenk, id. A. M Leo. id. E. v. Rijckenvorsel van Kee- sel, id. Th. C. v. Dorp. Torenlaan 28. A. H. de Klerk, 's-Gravendamscheweg 11. A. M. Roeijen, B^erhaavestraat 2. M. J Kc6ter, Jac. v Bei eren weg 30. J. Burgmeier en gezin. Torenlaan 13. Vertrokken: S. Spreeuw, naar Noord wijkerhout. C. M. v. Rijzen, naar Veghal. J. A. v. Wouw, naar Amsterdam. M. C. Bemelman, naar Noordwijkerhout. M. C. Hocgeveen, naad id. A M. Klomp, naar 's-Gravenhage. J. de Boer, naar Leiderdcrp. P. W. Borst, naar Noord- wijk. P Slobbe, naar Noordwijkerhout. P. J. J. S isser, naar Bergen (L.). Th. P. J. Knook, naar Haarlemmermeer. WASSENAAR E?n g°va! van Papegaaien-ziekte Een geval van de gevreesde papegaaien ziekte heeft zich naar de „N. Rott. Crt." verneemt, te Wassenaar geopenbaard. In het academisch Ziekenhuis te Leiden is na melijk Maandagavond de werkman H. v. d. Kooy, die werkzaam was in het wandel-, vogel- en dierenpark te Wassenaar, overle den in de afdeeling van prof. Kuenen. Hoe wel nog niet met 100 procent zekerheid is te zeggen, dat dit een geval van papegaaien- ziekte is, heeft naar de gemeentelijke ge neesheer van War6enapr J. E. Hubbeling ons meedeelde de klinische diagnose uit gemaakt. dat de man inderdaad aan de pa- pegaaierziekte is gestorven. Eerst na bacte riologisch onderzoek, dat engeveer acht da gen in beslag zal nemen, kan men een vol komen zekere diagnose stellen. Intus&chen wordt door den geneeskun digen dienst in Wassenaar In samenwer king met de inspectie van de volksgezond heid en de veterinaire inspectie een uitge breid onderzoek ingesteld. Daarbij is wel reeds gebleken dat geen van de dieren ln het dierenpark symptomen van de pape gaaienziekte vertoont en dat deze ook niet bij de daar werkzame menschen zijn waar genomen. Een indertijd ingesteld onderzoek naar de oorzaak van de papegaaienziekte heeft geleerd dat deze ziekte alleen voorkomt door contact met pas geimporteerde pape gaaien, kakatocs en parkietjes. Waarschijn lijk is de oorzaak een filtreerbaar virus, waarbij dan tevens bepaalde bacillen be- hoorende tct de zoogenaamde salmonella- groep worden aangetroffen. De faeces en het slijm uit neus en mond zijn bij denge- lijke dieren in geval van ziekte besmet telijk en deze kan op menschen worden overgebracht. De diagncse van de ziekte is niet gemak- ke'ijk, althans wanneer niet een direct con tact met zieke vcgels is aan te toonen. Zij gaat gepaard met hooge koorts en kan in haar verloop geheel op typhus of op een zv/are influenza gelijken. In het midden van 1929 is in Argenti nië een epidemie uitgebroken, die zich over een groot deel van Zuid-Amerika en later ook over o.a. Engeland en Duitsch- land heeft verspreid en tal van papegaaien tot slachtoffer heeft gemaakt. Ook men schen zyn aan deze ziekte gestorven. In 1934 deden zich weer verscheidene geval len van papagaaienziekte voor en besmet ting van menschen door gestorven of zie ke papegaaiachtige vogels. In 1923 heeft zich te Bloemendaal opnieuw een geval ge openbaard. (u MOET WETET1\ HJHHaEP FUUT,'VE LE MErm. HEI DEM- HErfOAl uit uauk eoovemm WouDt HOOEEn TIHUII PLAAT"} LSVOHDEU UEBUEU UHEBI VEKEUUOkotlKu DAT DE OUDE iAT (XU. IKZOUMEV VEE) WAAQDE HEIH TEti 4/W Ai DAT iaat waakhhunum DE OUDE 5AM VOOB EEJt PfiAB OAEEjt U TT VUVUEU OECAAti HU óeeh&eetje zoh- DEBUHólOOALiJE WÉÉT y rjrEENMUHHEÉO, 5AI1DV. IkBUJFaS W&tM AO HU MET ZOOTT/EimO/E

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 11