HEEL NEDERLAND VEE-STAPELGEK! STADS X NIEUWS KERKNIEUWS Toerisme bij honk VOOR EEN KWARTJE! DE NATIONALE PAASCHLOTERIJ 1940 DINSDAG S MAART 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ADonnenv/nisprys; voor Leiden 19 cent per week; t 2.5J per kwertaai Bij onze «.(enten 'O cent per «roek; f /Y60 per kwartaal Franco per po»1 2 95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad t 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. BOE WORDT HET WEER 7 NOG MAARTSCHE BUITJES. De BUI seint t Verwachting: Aanvankelijk nog tijdelijk stormachtige, later krachtige tot matige Noord-Westelijke tot Noordelijke wind. Wisselende bewolking Plaatselijk nog enkele lichte buitjes. Wei nig verandering in temperatuur. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: lichtbewolkt, stormachtige N. W. wind, 2 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, matige N. N. W wind, 2 gr. C. De Bilt: lichtbewolkt, matige N. W. wind 1 gr. C. Groningen: lichte sneeuw, stormachtige N. W. wind, 1 gr. C. Maastricht: half bewolkt, matige N. W. wind, 1 gr. C. BUITEN LANDSCH WEEKOVERZICHT De gisteren genoemde en actieve de pressie, die toen over Zuid-Noorwegen lag, heeft zich via Zuid-Zweden naar Oost- Duitschland vei plaatst en nam daarbij nog in diepte toe tot ongeveer 975 mbar. On der invloed hiervan begon het gisteren in Denemarken zwaar te stormen, en dit stormveld heeft zich over onze omgeving uitgebreid. Vooral in Noord-West-Duisch- land moeten thans zware stormen woeden. Over het algemeen is hier te lande maar weinig neerslag gevallen. Enkele waarne mingsposten hebben sneeuw- en hagelbui- tjes gemeld. Onder invloed van de genoem de depressie-kern is in de Randstaten de wind naar het Oosten gedraaid en daarbij tot krachtig en plaatselijk stormachtig toe genomen, zoodat de vorst er over het alge meen weer streng is geworden. Het arcti sche hoogedrukgebied over Groenland breidt zich naar het Oosten uit, tengevolge waarvan vooral in Zuid-Scandinavië de ba rometers stijgen. Tusschen IJsland en Scandinavië worden koude luchtmassa's rechtstreeks uit het Poolgebied naar het Zuiden getransporteerd. Deze zijn reeds tot ir Frankrijk en het Alpengebied doorge drongen. De oude depressie, die vrijwel sta. tionnair voor hel Noorden van de Noor- sche kust is gelegen, vult verder op. LUC HTTEMPER/» TUUR 4.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.*.t Van Dinsdagnamiddag 6.16 uur tot Woensdagmorgen 6.07 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 6 Maart voorm. 1.20 en nam. 1.45 uur. Maan op 5.11 uur Woensdagmorgen. Maan onder 3.24 uur Woensdagmiddag. UITVAART VAN PATER N. L. WILLEMSE, O.F.M. Begrafenis op het Kloosterkerkhof te Katwijk In de St. Rosalia-kerk te Rotterdam is gistermorgen de plechtige uitvaart gehou den voor den dezer dagen in het St. Fran- ciscus-Gasthuis overleden Pater Nic. L. Willemse O.F.M., em.-pastoor te Lochem, oud-lector in de philosophie en oud-defini- tor in de Nederlandsche Minderbroeders provincie. Te half tien vingen de lauden aan, waar bij agens was de Hoogeerw. Pater Provin ciaal Prudenitus van Leusden O.F.M. met assistentie van de Paters H. van den Berg O.F.M. en Ger. Wismans O.F.M. Cantores waren de Paters Red. Dijkstra O.F.M. en Am. Janssen OF.M. Bij de plechtige Requiem, welke hierna door den H. E. Provinciaal werd opgedra- GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergadert op Maandag 11 Maart 1940, des namiddags te twee uur, in de aula van het Stedelijk Gymnasium. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een lid van de Com missie van Tcezicht op het Middelbaar Onderwijs (vacature: de heer P. L. Hes- sing). 2o. Voorstel tot het benoemen van een viertal onderwijzers aan o. 1. scholen. 3o. Benoeming van drie leden van de Commissie van Toezicht op de Bewaar scholen. 4o. Voorstel tot het verlengen van de aanstelling van T. Lekkerkerker als tijde lijk leeraar in het Nederlandsch aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cur sus. 5o. Voorstel tot het aanstellen in vasten dienst van C. P. J. Stotijn als 2en genees heer aan de gestichten „Endegeest", „Voor- geest" en „Rhijngeest". 6o. Praeadvies op het verzoek van mej. B. W. van Duyn, om ontslag als hoofd van de bewaarschool aan het Elisabethshof. 7o. Voorstel in zake he* aangaan van kasgeldleeningen gedurende het 2e kwar taal 1940. 18o. Voorstel: a. tot het verhoogen van het voor den bouw van de ricolwaterzuiveringsinrich- ting aan de Slaagh- of Stinksloot toegesta ne crediet en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat; b. tot het met den Staat der Nederlan den aangaan van een overeenkomst tot het verhoogen van de uit het Werkfonds 1934 verstrekte geldleening ten behoeve van het onder a genoemde werk. 9o. Voorstel tot het weder inhuren van de Gemeente-Commissie van het Ned. Herv. Kerkgenootschap van het als alge- mpene begraafplaats ingerichte gedeelte der begraafplaats „Rhijnhof". lOo. Voorstel: a. tot het aa^koopen van een door dem ping te verkrijgen strookje grond aan de van Speykstraat, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Lei den, sectie N no. 337; b. tot het verhoogen van de bij raads besluit van 12 Februari 1940 beschikbaar gestelde gelden voor het bouwrijp maken van gronden aan de van Speykstraat en de door te trekken Evertsenstraat en Korte- naerstraat. llo. Voorstel tot het aankcopen van een gedeelte van het terrein op den hoek van den Overrijn, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie K no. 4151. 12o. Voorstel tot het aankoopen van verschillende perceelen, begrepen in het saneeringsplan Geeregracht-Kraaierstraat. 13o. Voorstel tot het verleenen van me dewerking aan het bestuur der Vereeni- ging voor Christelijk Onderwijs tot het aanschaffen van schoolmeubelen ten be hoeve van zijn school voor gewcon lager onderwijs aan den Hooge Morschweg en tot het vaststellen van den desbetrpffenden beerootingsstaat. 14o. Voorstel inzake het vaststellen en uitkeeren van de voorschotten op de ver goeding. bedoeld bij de artikelen 101 en lOlbis der Lager Onderwijswet 1920. ten behoeve van bijzondere scholen voor ge- won lager- en uitgebreid lager onderwijs, over het jaar 1940. 15o. Voorstel om het in- en uitwendig schoonn aken van gemeentegebouwen, met toebehooren, hetbedienen van kachel? en centrale verwarmingen, het vegen van schoorsteenen en rookkanalen, enz. onders hands op te dragen aan de N.V. Chemische en Mechanische Stofbestrijdings-Ondcrne- ming (C.E.M.S.T.O.). 16o. Praeadvies op het verzoek van I. Zandvoort, om de noodige gelden te zijner beschikking te stellen voor den herbouw van het afgebroken gedeelte van het per ceel Maarsmanssteeg no. 12. gen, assisteerden Pater Wismans en Pater Dijkstra, terwijl presbyter assistens was de pastoor der St. Rosalia, de Z. E. Pater F. J. Zantvoort O.F.M. Een groot aantal medebroeders van den overledene o.a. de pastoors uit Leiden, pater I. Smeets en pater S. Smitz woon den de plechtigheid by. In het kerkgebouw waren ook aanwezig de Zusters en de leerlingen van de Kweek school van St. Lucia in de Aert van Nes straat, waaraan pater Willemse verscheide ne jaren verbonden was. Na de Requiem werd het stoffelijk over schot overgebracht naar Katwijk a. d. Rijn, waar de bijzetting ervan volgde op het kloosterkerkhof van het Franciscaansch Missie-college aldaar. De H. E. Pater Pro vinciaal verrichte alhier ae absoute met assistentie van den Rector van het College, Pater dr. I. Onings en Pater Patritius Mikx. Verschillende medebroeders en oud huis- genooten van den overledene, alsook ver schillende vrienden en kennissen, waren naar Katwijk gekomen om de laatste eer te bewijzen. IN HET WESTEND De Singelloop wordt voortgezet. Oogenschijnlijk is deze sportieve pres tatie, welke langs de Mare- en Heerensin gel met zeven-mijls-laarzen kloek werd in-gedraafd, gaan horten bij de Zijlpoort. Rond de Zijlpoort was de verlokking echter te machtig, om niet in enkele bouw sels het grijze verleden (de oude poort), het levenskrachtig heden (panorama van af de Twee-Sleutels-faibriek) en de nabye óf verre toekomst (het kerkhof) te laten voorbijglijden. De Singel-film draait nu langzaam ver der. Tweede acte. De Zoeterwoudsche Singel. In plaats van fabrieken: dure en min der dure huizen, bewoond door dure en minder dure menschen. i In plaats van kerkhoven: langs de slin gerende singel een kronkelend plantsoen met draaierige paadjes, waarop alleen iemand, die dik in de olie is, zich op den rechten weg waani. Bijpassende geluids-weergave: gakke- rende ganzen, gesnater van eenden en ge- krysch van zuigelingen. Leideris lusthof. De bosschages op de (hier maar gedeel telijk geslechte wallen) verbergen barm hartig voor het oog van den verrukten vreemdeling de vale, grauwe miserie van stegen vol krotten een groene cache-pot rond een vuile bloempot. Nergens in de stad is de tegenstelling tusschen ryk en arm zo« akelig-scherp af- geteekend als tusschen deze hooge rijen singelhuizen, die zich rustig koesteren in de zon en de tot een zonnelooze somberte veroordeelde buurten aan de schaduw zijde. Ik heb altijd onverholen bewondering gehad voor de bewoonsters van de scha- duw-zijde, die, met onverwoestbaar opti misme, kraak-heldere gordijntjes hangen voor de moe-gestaarde ruiten en zich niet gewonnen willen geven aan de drukkende neerslachtigheid van deze troostelooze omgeving. Dit geheele stadskwartier staat op het punt van het aanschijn der aarde te ver dwijnen, om plaats te maken voor gezon de woonwijken. Niemand, die er om rou wen zal. Een „Mercury 8" Club Cabriolet auto van F. 3000.— ot ter keuze een veestapeltje ter waarde van F. 3000.— Dat is de eerste prijs van Goedgek bij Minist. besl van 27 Jan. '40.2de afd. No. 1158 ten bate van het Katholiek Comité van Actie „Voor God" de R.K. Centrale „Voor Onze Gemobiliseerden" (V.0.G 12000 guSden aan prijzen (2de prijs waarde F. 2000. 3do prijs waarde F. 1265,—) 15 Hoofdprijzen, 1500 andere prijzen waaronder vele ter waarde van F. 50.tot F. 100.— Zoo U nog geen lotkaart hebt: schrijf briekkaart aan Postbus 2, Heemstede en U krijgt haar gratis en franco toegezonden. TREKKING REEDS 10 APRIL Laat geen kaart verloren gaan. 846 De Singel-film is echter zoo vakkundig ge-ensceneerd, dat van dit gore huizen graf alleen de gepleisterde buitenzijde te voorschijn treedt. Het is al schijnschoone welvaart, die de Zoeterwoudsche singel vertoont. Men loopt voor zijn genoegen door dit lang-gerekte park, de eenige long, die de stad binnen haar bebouwing ryk is. Er zou een loflied op de Zoeterwoudsche Singel en op haar verlengstuk: de Witte te schrijven zijn, een loflied, waarin linten van smaragd en kwetterende vogel keeltjes tot de gebruikelijke opluistering konden bijdragen, doch het is niet mo gelijk ook maar van verre te evenaren de eerbiedige hulde, die onze voorganger in dit soort toerisme aan de „Leidsche Buy- ten-cingels" heeft gebracht. De heer J. W. Hazebroek zoo heette deze verheven geest heeft er zelfs een boek over vol gepend, en onze singels niet alleen „over- vermakelijck" genoemd; en „de fraaiste van gantsch Holland", maar zelfs: '„de aangenaamste en vermakelijkste wandel wegen van de Waereld". Als een betamelijk Christen ook anderen willende laten deelen in de geneugten zijns harten, had hij eenige vrienden mee getroond en, of ze het gelogen heb ben om hem een plezier te doen, of dat ze het werkelijk meenden, maar ook zij; ....en zeiden nooit te hebben konnen denken, dat Leiden zulke Cingels heeft, die egaal de gantsche Sta^ rond byna overal even mooi zyn. Zij oordeelden, dat alleen om die aangename wandeling, (alle andere bevalligheden, die Leiden heeft, niet eens te rekenen) geen in gantsch Hol land vermakelijker nog bequamer voor Studenten zou konnen zijn, om na 't volvoeren van hun blokken en studeren nu en dan eens door een aan gename wandeling in de groente zich te verquikker; en dat Leiden om die welgelegenheit wel waardig was bo ven andere Steden de eer eener Aca demie te hebben. Zoo schreef Hazebroek in 1734. In het aanzien van de Zoeterwoudsche Singel is gedurende twee eeuwen veel ver anderd. maar men kan er zich, hetzij bin- nens- hetzij buitenshuis gelukkig nog steeds „in de groente verquikken". VENATOR VAGANS. Commissie Toezicht Middelbaar Onderwijs. Naar aanleiding van de discussie inzake de aanbeveling ter benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs (vacature de heer P. L. Hessing) hebben B. en W. omtrent deze aan beveling nader overleg met deze Commis sie gepleegd. Het resultaat van dit onder zoek is geweest, dat de Commissie een uit voerige uiteenzetting heeft gegeven van de geschiedenis van de tot standkoming van de door haar ingediende aanbeveling en van het in deze door haar ingenomen stand punt. Dit schrijven hebben B. en W. in de Leeskamer ter inzage gelegd. Onderwijzers o.l.-scholen Tengevolge van verleend eervol ontslag of overplaatsing naar een andere school zijn aan een drietal scholen vacatures ont staan van onderwijzer. In verband daarmede verzoekei B. en W. over te gaan tot benoeming, met ingang van een nader door hun College te bepa len datum, van een onderwijzer aan elke der na te noemen scholen, waarvoor door B en W. worden voorgedragen: a. opleidingsschool voor u.l.o. aan den Rijnsburgersingel: le. I. van Iterson, 2. G. J Spanjaard, 3. P. T. Klinkhamer, allen te Leiden; b. opleidingsschool voor u.l.o. aan den Rijnsburgersingel: 1. G. J. Spanjaard, 2. P. T. Klinkhamer, 3. J. Slegtenhorst, allen te Leiden; c. o.l. school aan den Zuidsingel A: 1. P. T. Klinkhamer, 2. J. Slegtenhorst, 3. J. Teeuwen, allen te Leiden; d. o.l. school aan den Zuidsingel B: 1. J. Slegtenhorst, 2. J. Teeuwen, 3. G. J. Prevo, allen te Leiden. Ter voorziening in de vacatures, ontstaan in de Commissie van Toezicht op de Be waarscholen tengevolge van het vertrek naar elders van Rector R. Reynen en de 'periodieke aftreding van de dames Z. Kruit- Vermeer en J. C. Baars, bieden B. en W. de hierna volgende voordrachten aan: a. Vacature Rector R. Reynen: 1. Rector F. A. M. Bernefeld, 2. Pastoor Th. M. Beu kers; b. vacature mevr. Z. KruitVermeer: 1. mevr. Z. KruitVermeer, 2. mevr. M. C. BeijMeijers; c. vacature mej. J. C. Baars: 1. mej. J. C. Baars, 2. mej. B. W. van Duijn. Leeraar Nederlandsch H. B. S. Met ingang van 6 November j.l. werd de heer T. Lekkerkerker tot wederopzeggens, doch uiterlijk voor den tijd van drie maan den, benoemd tot tijdelijk leeraar in Neder landsch aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, zulks in verband met de ziekte van den heer B. M. Noach. Aange zien de heer Noach op 19 Februari j.l. zijn lessen heeft hervat is dus verlenging van de evenbedoelde tijdelijke aanstelling noo- dig. Mitsdien geven B. en W. in overweging de tijdelijke opdracht aan den heer T. Lek kerkerker alsnog te verlengen tot 19 Fe bruari 1940. (Een formaliteit, zóoals men bemerkt). Geneesheer Gestichten. In de Raadsvergadering van 23 Januari 1939 werd de heer C. P. J. Stotijn benoemd tot 2den geneesheer aan de gestichten „En degeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest", zulks voorloopig in tijdelijken dienst. De datum van ingang van de benoeming werd door B. en W. bepaald op 1 Maart 1939. Overeenkomstig het advies van de Com missie van Beheer over de gestichten stel len B. en W. voor den heer C. P. J. Stotijn, 2den geneesheer aan de gestichten „Ende geest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" in tij delijken dienst, in die functie aan te stellen in vasten dienst, zulks gerekend te zijn in gegaan op 1 Maart 1940. DE SCHADE AAN HET STADHUIS BELENDENDE PANDEN „In een adres verzoekt I. Zandvoort hem in staat te stellen zoo spoedig mogelijk tot herbouw van het afgebroken gedeelte van het perceel Maarsmanssteeg 12 over te gaan door hem de daarvoor noodige gelden ter beschikking te stellen, onder voorbehoud van alle rechten met betrekking tot het aanhangige rechtsgeding. Met het aanhangige rechtsgeding bedoelt adressant de door hem en de Wed. Feld te gen de gemeente en de N.V. Aanneming Mij v.h. Hillen en Roozen en Betonbouwonder- neming Trio, als aanneemster voor de ge meente v.an den onderbouw van het nieuwe Stadhuis, ingestelde rechtsvordering, om de gedragingen en de nalatigheden van de gemeente en genoemde Vennootschap bij den onderbouw van het nieuwe Stadhuis onrechtmatig te verklaren en de gedaagden te veroordeelen om aan hen te vergoeden de schade door hen deswege geleden en nog te lijden. Wij herinneren er aan, dat Uwe Vergade ring in haar zitting van 20 Juni 1938 be sloot tegen die vordering verweer te voe ren en dat de Rechtbank te 's Gravenhage bij vonnis van 25 Mei 1939 de vordering tegen de gemeente ontzegd heeft en de N.V. v.h. Hillen en Roozen veroordeeld heeft, om de schade te vergoeden. Zoowel de partijen Feld en Zandvoort als Hillen en Roosen zijn van dit vonnis in beroep ge komen, zoodat thans de beslissing van het Gerechtshof te 's Gravenhage dient te wor den afgewacht. Voorts zij er nog, voor zooveel noodig, Uwe aandacht op gevestigd, dat de gemeen te, vóórdat de rechtsvordering tegen de ge meente was ingesteld, verschillende malen getracht heeft om met Zandvoort en de Wed. Feld tot een aannemelijke regeling te geraken. Deze pogingen zijn echter alle afgestuit op de zeer overdreven eischen van betrok kenen. De heer Zandvoort had door een regeling met de gemeente aan te gaan, gelijk hem is aangeboden en die blijk gaf van het ern stig streven der gemeente om hem zooveel mogelijk tegemoet te komen, het herstel van zijn perceel in belangrijke mate kun nen bespoedigen, terwijl hij het, door het hiervoren bedoelde proces eerst in 1938 aanhangig te maken, aan zich zelf te wijten heeft, dat de eindbeslissing nog niet geval len is. Wat nu het thans ingediende verzoek be treft, dit komt, indien wij het goed lezen, neer op een verzoek, om hem de benoodigde gelden voor den herbouw van het achterge deelte van het perceel Maarsmanssteeg 12 ter leen te verstrekken. Een dergelijk ver zoek is niet voor inwilliging vatbaar. Het ligt toch niet op den weg van de gemeente, om voor dergelijke gevallen als geldschiet- ster op te treedn. Bovendien zou de ge meente, evenals een particulier, rente en aflossing moeten vorderen en zekerheid voor de voldoening van een en ander moe ten eischen. De geldverstrekking zou der halve op volkomen denzelfden voet moeten plaats hebben als zulks in het particuliere bedrijf geschiedt, zoodat er voor de ge meente geen aanleiding is aan het verzoek te voldoen. Wij geven U mitsdien, onder verwijzing naar het ter visie liggend advies van den rechtsgeleerden raadsman van de gemeente, in overweging niet op het verzoek in te gaan". Verbreeding geheele Zijlsingel Ter verkrijging van een behoorlijke ver binding tusschen de nieuwe Schrij versbrug en den Zijlsingel is het gewenscht den Zijl singel ter plaatse eenigszins te verbreeden. Hiertoe behoeft de gemeente de beschikking over een gedeelte van het terrein op den hoek van den Overrijn. De eigenaar van dat terrein, de heer Th. L. J. Zitman, te Zoeterwoude, bleek na eenige onderhandeling bereid te zijn, een terrein, ter oppervlakte van plm. 96 M2., vrij van opstallen, aan de Gemeente te ver- koopen voor de som van 700 in totaaL

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2