RECHTZAKEN LUCHTVAART Wilt U iets weten? DINSDAG S MAART 1940 DE LEIDSCHc COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Kantongerecht te Leiden TOENEMEND ONRECHTMATIG COLLEGE LOOPEN. Flinke geldboeten opgelegd. Het aantal studenten, dat onrechtmatig de colleges volgt aan de Leidsche Uni versiteit neemt schrikbarend toe en zoo als de Leidsche kantonrechter mededeelde in een vorige zitting zal daar op aandrin gen van den rector magnificus ten streng ste tegen worden opgetredetn. Gistermorgen waren er maar liefst 12 studenten gedagvaard voor een dergelijk feit want allen hadden de colleges bij de verschillende professoren gevolgd zonder dat zij de verschuldigde gelden, zijnde 300.cóllege geld en 10 inschrijfgeld, hadden betaald. Mej. N. K. M. de L. studente Leiden opende de rij van deze overtreders en ©vertreedsters. Zij voerde tot haar verde diging aan, dat zij zooveel aan haar hoofd had, dat zij geen tijd gehad had om het geld te storten, een excuus, dat de amb tenaar als „onzin" kwalificeerde, terwijl hij een geldboete eische van f 75 subs. 1 maand hechtenis. Ook de kantonrechter gispte het gedag van verdachte en veroordeelde haar tot een geldboete van 40.subs. 1 maand hechtenis. De student J. A. V. te L e i d e n vond het vreeselijk toevallig, dat er op den eersten dag, dat hij een college volgde, dadelijk gecontroleerd werd, want hij had heusch niet de bedoeling gehad om het geld niet te betalen. Ook dit excuus werd onaanvaardbaar geacht door den ambtenaar en ook hier werd de eisch een geldboete van 75 subs, een maand hechtenis. Uitspraak een geld boete van 40 subs, één maand hechtenis. De student J. T. te L e i d e n kwam ver tellen dat het niet zijn schuld was, dat de 310.niet betaald waren, want hij bemoeide zich er niet mee, aangezien zijn papa altüd het geld voor hem stortte. Wel had hij zelf nog wat geld gehad om het bedrag alsnog te betalen maar er werd gemompeld over militairen dienst en daarom had hij het raadzaam geacht even de kat uit den boom te kijken. Al deze verhalen hielpen hem niets, want nadat de ambtenaar ook tegen hem een geldboete van 75.subs. 1 maand had geëischt veroordeelde de kantonrechter hem tot een geldboete van 40.subs. 1 maand hechtenis. De student W. G. te Haarlem had even eens de colleges te Leiden gevolgd zon der er voor te betalen. Hij zeide, dat hij het bedrag moeilijk bij elkaar kon krijgen, want hij heeft'het vreeselijk arm. Toen zijn ouders niet bij machte waren om de 310 bij elkaar te krijgen, was hij diverse bloedverwanten afgegaan, die beloofd had den te zorgen, dat het geld er kwam. Het had langer geduurd dan verwacht was al vorens het bedrag bij elkaar was en daar om had hij gedacht, dat het niet zoo erg was, als hij inmiddels de colleges bleef volgen. In verband met de armelijke omstan digheden van verdachte werden eisch en uitspraak een geldboete van 20 subs. 10 dagen. De student W. W. S. uit Den Haag had zijn moeder meegebracht, omdat zij dege ne was altijd voor hem betaalde. De moeder verklaarde thans, dat zij, toen er betaald moest worden, in Duitschland was en daar werd opgehouden, waardoor zij riet in staat was om het geld te storten. De ambtenaar was van meening, dat haar zoon dan maar had moeten wachten tot het geld wel gestort was en eischte een geldboete van 50.subs. 1 maand hech tenis. De verdachte vond dat men alvorens men tot bekeuren over ging wel eerst eens kon waarschuwen, maar de ambtenaar Zei- de darop dat het ondoenlijk is om iederen student een „kindermeisje" mee te geven om te waken over dergelijke dingen. Het vonnis werd 40.subs. 1 maand hechte nis. De student P. J. van L. te den Haag had zijn vader als zijn plaatsvervanger ge stuurd en deze gaf een triest verhaal van zijn geldelijke omstandigheden hetgeen hij wilde bewijzen met zijn belastingbiljet. Zijn zoon studeert nu twee jaar medicij nen en gedurende dien tijd hebben de ouders zich alles ontzegd, zelfs eten, om hun zoon maar te laten studeeren. Toen de 300 betaald moesten worden, had hij die niet, omdat hij als schilder haast geen inkomsten genoot. De ambtenaar vond evenwel, dat de zoon toch niet de colleges had mogen vol gen, want er was niets betaald voor hem. Het is zóó: studeeren en betalen of anders niet studeeren, maar het gaat maar niet aan om toch maar gewoon op het college te verschijnen. Met de slechte geldelijke omstandighe den rekening houdende werd de eisch v een geldboete van 30 subs. 20 dagen. De kan tonrechter legde een geldboete op van f 25 subs. 10 dagen. De volgende student C. J. L. uit Den Haag zeide, dat hij weer te veel aan zijn hoofd had gehad en dat hij door bezighe den vergeten had te betalen. Na de be keuring had hij zoo spoedig mogelijk be taald. Eisch een geldboete van 75 subs. 40 dagen. Uitspraak een geldboete van 40 subs. 1 maand hechtenis. A. E. v. d. V., te O e g s t g e e s t had op de Turfmarktbrug te Leiden geen voor rang verleend aan hem tegenkomend ver keer waardoor ook al een verkeersstrub- beling ontstaan was. Eisch 10 subs. 10 dagen. Uitspraak 15 subs. 5 dagen. D. Z., chauffeur te Leiderdorp had, toen de weg glad was van den ij zei, zich toch met groote snelheid tusschen het an dere verkeer doorgedrongen op den Leid- schen weg te Voorschoten, hetgeen als eenigst resultaat had opgeleverd een aan gereden bakfiets van S. M. Zitman te Voorschoten. Het tweede resultaat was thans, dat hij een geldboete moet betalen van 7.50 subs. 3 dagen, hetgeen vol gens de kantonrechter eigenlijk geen goede straf is voor verdachte, maar waarbij re kening werd gehouden met zijn geldelijke omstandigheden. P. A. van D., te Leiden had te War mond op een motorrijwiel rondgereden zonder dat hij een rijbewijs had. Hij was het aan het leeren zoo vertelde hij. Of hij nu een rijbewijs had, wilde de ambtenaar weten. Ik ben er van schrik mee opgehouden, was het antwoord. Het vonnis werd een geldboete van f 7.50 subs. 3 dagen. DE SPIONNAGE-AFFAIRE TE SCHIEBROEK VIJF JAAR GEVANGENISSTRAF TEGEN BEIDE VERDACHTEN GEëlSCHT schulden af te betalen. Verd. heeft nooit de opzet gehad art. 21 van de neutraliteits- prcclamatie te overtreden. Tijdens de uit vaardiging n.l. op 3 September, bevond hij zich in Duitschland. V7el wist hij natuur lijk, dat men er geen geheimen zender op na mag houden volgens de post- en telegraaf- wet, doch hierop staat een maximumstraf van 6 maanden, hetgeen verd. wel wilde riskeeren voor zijn honorarium. Spr. concludeerde tot vrijspraak subs, clementie. De studente E. C. H. uit Haarlem kwam met het excuus, dat haar vader pas over leden was en dat haar moeder alleen voor het kruidenierswinkeltje stond en dat zij toen niet bij machte was geweest om de f 310.los te maken en dat er geen con tanten meer aanwezig waren. Later was alles echter prompt betaald geworden. Ook hier werd de eisch een geldboete van 75 subs. 1 maand hechtenis. Uit spraak 40.subs. 1 maande hechtenis. Het is verschikkelijk dat er zooveel stu denten zijn, die op alle manieren probeeren het Rijk te benadeelen, vond de ambtenaar, toen de studente M. J. G., uit Leiden voor hem verscheen. Deze methode is de eer van een student onwaardig en er is geen excuus voor te vinden als men, trots er niets betaald is, toch maar college loopt. Ook deze verdachte zende door moeilij ke geldelijke omstandigheden tot deze daad gekomen te zijn. Daarmede eenigszins rekening houden de, werden eischt en uitspraak een geld boete van 25 subs. 10 dagen. HET PERMANENTEN OP DINSDAG MIDDAG. Eerste overtreding voor den kantonrechter. Bij den kapper N. J. P. te L e i d e n was op een Dinsdagmiddag, den verplichten vrijen middag voor de Leidsche kappers, een dame uit Rijpwetering gekomen om keur haar te laten permanenten. Aangezien de dame niet met de bepalingen op de koogte was en heelemaal uit Rijpwetering gekomen was, had de kapper volgens zijn zeggen de hand eens over het hart gestre ken en alsnog het hoofd verfraaid door de geëischte permanent aan te brengen. Een rechercheur had de overtreding geconsta teerd en zoo moest de kapper thans terecht staan. De ambtenaar wilde omdat het de eerste overtreding betrof nog geen hooge geldboete eischen en vroeg daarom een geldboete van 3.subs. 1 da£. De kapper vond dat nog erg veel, want zooveel had hij niet eens aan de permanent verdiend. De kantonrechter deed er een guldentje af, zoodat het werd f 2.-— subs. 2 dagen. Dronken in duplo. Omdat P. W. T. te Leiden tweemaal achter elkaar dronken was aangetroffen in Leidens straten moet hij thans 10 boete betalen. Geteeld zonder vergunning. De bloembollenkweeker P. V. te Sas- senheim had in strijd met de Neder- landsche Sierteelt Centrale bloembollen geteeld. De controleur van dit lichaam, J. Bos man uit Heemstede, zeide, dat verdachte vroeger aangesloten geweest was gewor den. De ambtenaar wees er nog op, dat verdachte in April nog veroordeeld was tot een geldboete van 50.—. Toch wil spr. wel rekening houden met den slechten toestand van het fcloembollenbedrijf en thans een geldboete eischen van 10 subs. 10 dagen maar dan tevens een voorwaarde lijke geldboete van 100 subs. 3 maanden er aan vast te knoopen, opdat verdachte een rem zal hebben voor de toekomst. De kantonrechter wilde ditmaal nog vol staan met alleen een geldboete op te leggen van 10.subs. 4 dagen met een ernstige waarschuwing voor de toekomst. Roekeloos automobilist Volgen de getuigen had de verdachte Th. A. N. S. uit L e i d e n hoogst roekeloos gereden op den Haagweg te Leiden. De spoorboomen nabij de Rhijnzichtbrug v/aren reeds in dalende beweging toen ver dachte nog had geprobeerd om er onder door te glippen:. Daartoe moest hij geheel lmks van den weg gaan rijden alwaar juist een militair aankwam, die door de auto werd aangereden en ernstig aan het been verwond. „Nergens heeft verdachte rekening mee gehouden en hij heeft niet eens de moeite genomen om eens poolshoogte te komen nemen", zei de ambtenaar in zijn requisi toir Spreker achtte een flinke geldboete op zijn plaats en eischte dan ook een boete van 40 subs 20 dagen. De Kantonrechter was het daarmede vol komen eens, zoodat het vonnis werd een geldboete van 40 subs. 20 adgen hechte nis. V erkeersovertredingen. De chauffeur H. J. C. K. te L e i d e n was met zijn auto zonder waarschuwing ach teruit gaan rijden op de Turfmarktbrug te Leiden met als gevolg, dat een wielrijdster, mej. Ober uit Leiden, werd aangereden. Eisch en uitspraak een geldboete van 10 subs. 10 dagen. Haagsche Politierechter Een onvoordeeüge huurder. „Ik had in me vorige woning wand luizen", deelde de opperman W. B. uit Leiden reeds dadelijk aan den Politie rechter mede „en dat kan ik bewijzen ook" Men geloofde hem graag zonder dat hij ging bewijzen, dat in zijn vorige woning horden wandluizen rondgehuppeld hadden. Maar daarmede waren we aan de kern van het geval gekomen en dat zat zoo. De opperman had in de Langestraat te Leiden een ledige villa ontdekt en zonder verder commentaar was hij met zijn vrouw en negen kindertjes deze villa binnen ge trokken om daarna den eigenaar pas te doen weten, dat zijn huis nieuwe huurders had, die zich maar niet zoo een, twee, drie lieten verwijderen. De eigenaar, zekere van L. te Oegstgeest, had in het feit berust en huurpenningen laten innen. Dat was zoo een tijdje goedgegaan totdat er geen huur meer betaald werd en de deurwaarder er aan te pas was gekomen en de opperman met zijn vrouw en negen kindertjes weer ergens anders hun tenten moesten opslaan. Te zamen met zijn huisbewaarder had de eigenaar een onderzoek in de inmiddels leeg gekomen villa ingesteld en daarbij waren verschillende, voor hem minder ge noeglijke dingen, aan het licht gekomen. Om te beginnen waren eenige deuren op een geheimzinnige manier verdwenen. Looden gewichten, welke de ramen :n evenwicht moesten houden, waren even eens spoorloos. Diverse kastplanken ont braken ook al, terwijl de opperman een schot tusschen twee kamers zoodanig be handeld had, dat men van één kamer kon gaan spreken. Verdachte „Ik weet nergens van. Ik zou hout weggenomen hebben? Nog geen splinter meneer. Dat alles was al weg toen ik in het huis kwam, dat zullen de vorige huurders wel gepikt hebben". „Maar bij de politie hebt u toch ver klaard, dat u eenige planken van het schot afgehaald heeft. Hoe zit dat nu", wilde de Politierechter weten. „Dat van die planken van het schot geef ik toe, want er kwam te weinig versche lucht binnen, vond verdachte het raad zaam om toe te geven. „En hebt u van die planken geen trek- wagentje gemaakt voor een van uw kin deren?" zei de Politierechter vermanend. De Officier was niet te spreken over deze manier van een huis bewonen. Als elke huurder dat ging doen, dan was het eind niet te overzien. Zulke methoden moeten afleerd worden en daarom eischt spr. een gevangenisstraf van twee weken, waarop verdachte antwoordde, dat men niet moest gelooven, dat hij dat er bij liet zitten. De Politierechter wilde het nog wel eens met hem probeeren en veroordeelde ver dachte tot een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand met een proeftijd van drie jaar. Na „eenige" biertjes. W. A. H. te L e i d e n had eenige biertjes gedronken, dat gaf hij volmondig toe, maar daarvoor was h$t dan ook Nieuwjaar ge weest. „Bij den laatsten caféhouder waar U geweest bent is daarnaar geïnformeerd en daar waren het acht biertjes", deelde de Politierechter hem minzaam mede. Toen er aldus vast stond, dat verdachte nie' meer zoo vast stond, ging men verder met het geval hetgeen hier op neer kwam, dat hij des nachts om twee uur geprobeerd had in hotel „Den Burcht" te Leiden bin nen te komen. Gezien zijn houding had men hem den toegang geweigerd, welke weigering een gebroken ruit ten gevolge had. „Ingeslagen door verdachte", zegt de exploitant van „Den Burcht". „Gestruikeld", meent verdachte. „Ingeslagen", zegt een onpartijdige ge tuige. „Uitgegleden", brengt verdachte weer naar voren. „Vijf en twintig gulden boete", zegt de Officier. „Ik tikte tegen de ruit en toen viel ik", probeert verdachte het voor de derde maaL Het laatste woord zei de Politierechter en dat was „vijf en twintig gulden boete". KANTONGERECHT TE ALPHEN. M. en R. Regl. en Wet: C. A. van K., te Hazerswoude 2.50 subs. 1 week tucht school; C. S., te Den Haag, 3 subs. 2 da gen; S. Th. A., te Nieuwkoop, iedem; P. J. v. d. H., te Nieuwkoop, idem. Visscherij- wet: M. V. 2 x 1.— subs. 1 dag met ver beurdverklaring hengel. Art. 453 Sr.: L. J. v. d. A. 8.subs. 8 dagen. Gisterenmiddag heeft de Rotterdamsche rechtbank de spionnagezaak behandeld van den 47-jarigen marconist P. C. B., die in zijn woning te Schiebroek een zendappa raat had, waarmede hij weer- en bodem- berichten naar Duitschland zond. Tevens stond terecht de 35-jarige Duitsche journa list H. Dreves, die B. ertoe had aangezet. Den Nederlander was ten laste gelegd, dat hij art. 100 van het wetboek van straf recht had overschreden, n.l. het in gevaar brengén van onze neutraliteit, en overtre ding van art. 21 van de neutraliteitsprocla- matie, waarin staat, dat het verboden is zendapparaten te exploiteeren ten dienste van oorlogvoerende buitenlandsche mo gendheden Na een uitvoerig verhoor eischte mr. H. A, J. Reumer, de vertegenwoordiger van het O.M., tegen beide verdachten een ge vangenisstraf van vijf jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. B., die oorspronkelijk een groot pension te Amsterdam dreef, vertoefde in Septem ber 1938 te. Dusseldorp in Duitschland en maakte hier kennis met den Duitschen ge heimen inlichtingendienst en werd kort hierop door deze instantie als spion naar Frankrijk gestuurd. Toen zijn taak geëin digd was, keerde hij terug en ontving het verzoek ergens in de buurt van Rotterdam een kortegolfzendtoestel te plaatsen en door middel hiervan weer- en bodembe- richten naar Duitschland te zenden. B. nam dit aan en vestigde zich aan den Molensin gel te Schiebroek. Er werd een contract opgemaakt, waarin stond, dat B. per maand 250.benevens vergoeding van zijn on kosten zou ontvangen en dat hij tweemaal per dag in een bepaalde cede zou zenden. Het zendapparaat werd hem op 1 Novem ber 1939 van Duitschland uit toegestuurd en B. monteerde het, geheel alleen, on der den vloer. Op een golflengte van 50 meter zond B. toen dagelijks., n.l. 's mor gens en 's avonds omstreeks 7 uur berich ten in een afgesproken, steeds wisselende, code over het weer, de bewolking, het zicht, de barometer- en thermometerstand, de bodemgesteldheid enz. Zoo nu en dan ontving B. van den ge heimen dienst berichten, dat alles goed overkwam. Ook met de salarieering liep al les vlot. B. werd maandelijks vooruit be taald. Voor de maand November kreeg hij het geld toegezonden. Begin December ont ving hij een telegram, onderteekend met „Bommer", dat iemand het honorarium over de maand December zou komen brengen. Hiertoe moest hij op 11 December in „Li- do" te Amsterdam zijn. B. ontmoette hier „Bommer", die later de journalist Dreves bleek te zijn. Deze droeg hem het geld af en deelde mede, dat B. ergens een schroef je in het toestel wat vaster moest draaier. Dan zou de ontvangst nog beter worden. Alles ging goed, tot de politie argwaan kreeg en op 21 December een inval deed. Rijksrechercheur F. C. Grondel en ir. A. C. Melsert, opsporingsambtenaar van de radiocontrole der P.T.T., drongen het pand aan den Molensingel binnen en deden huis zoeking. B. ontkende eèn zendapparaat in zijn woning te hebben, doch toen de beide heeren een seinsleutel ontdekten, was het toestel spoedig gevonden. B. vernietigde de geheime instructie, doch kon niet ver hinderen, dat een onderdeel van de code in beslag genomen werd. B. werd opgesloten in het huis van bewaring en ontving daar zijn salaris voor Januari benevens f 60. onkostenvergoeding en nog wat later een koffer met droge batterijen. Bij het verhoor van den rechtercommis saris gaf B. toe, dat hij het gewicht van deze berichten voor 's lands neutraliteit wel degelijk had beseft. Op de terechtzitting bevestigde rijksre chercheur Grondel de feiten. Ook ir. Mel sert verklaarde met den heer Grondel het huis te zijn binnengedrongen en hier op aanwijzing van de seinsleutel het toestel te hebben gevonden. Het apparaat kon niet gebruikt worden als ontvanger. Kapitein M- A. Korten, die eveneens als getuige werd gehoord, wees op het belang van de uitgezonden berichten, temeer nu het meteorologisch instituut te de Bilt niet meer werkt. De Officier van Justitie bracht in zijn re quisitoir rechercheur Grondel een compli ment voor zijn werk. Spr. wees ook op de behoorlijke houding van verd. B., die heeft bijgedragen aan de ontwarring van de fei ten Dat de weerberichten in dezen tijd wel zeer belangrijk zijn, bewijst volgens spr. de angstvalligheid, waarmede de belligeren- ten hun meteorologische berichten als een kostbaar bezit bewaren. Dat de berichten bestemd waren voor militaire .doeleinden, wist verd., omdat het hem door zijn op drachtgevers was medegedeeld. Als ver zachtende omstandigheid voerde spr. aan, dat B. financieel omlaag zat, doch het feit dat, terwijl de Nederlandsche regee ring al hetmogelijke doet om de neutrali teit te bewaren, verd. om een handjevol geld onze onzijdigheid in gevaar brengt, is volgens spr. toch wel zeer schandelijk. Verd. is wel niet de eenige, er zijn nog meer zenders in Nederland, doch die zullen te zijner tijd wel opgespoord worden. Hier moet getoond worden, hoe het een spion vergaat, onverschillig voor welke mogend heid hij zijn werk verricht. De Officier achte het ten laste gelegde bewezen en eischte 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Mr .P. Sanders, de verdediger, voerde aan, dat verd. zeer ideologische motieven voor zijn daad had. Hij had het financieel zeer moeilijk en zocht een manier om zijn Den Duitscher Dreves was ten laste ge legd uitlokking en medeplichtigheid aan den diefstal. Deze man staat in dienst van de Duitsche contra-spionnage, de zgn. „Ab- wehr" en fungeert hierbij als verbindings officier of koerier tusschen deze instantie en de spionnen. Op 11 December ontmoet te hij B in „Lido", overhandigde hem de ƒ250.en gaf hem aanwijzingen omtrent het zendtoestel. Verd. gaf dit toe, ook is hij degeen, die verantwoordelijk is voor het sturen van het November-salaris, de brief met f 310 naar het huis van bewaring en de koffer met droge batterijen. Verd. verklaarde evenwel, zoo gehandeld te heb ben. omdat dit hem was bevelen door zijn opdrachtgevers. Het O M. wees er op, dat Dreves vaak als koerier naar Nederland reisde. Spr. achtte D. schuldig aan uitlokking, omdat hij middelen en inlichtingen aan B. had verstrekt, aan medeplichtigheid, omdat hij hem behulpzaam is geweest. Spr. wenschte verder niets te zeggen over het ongewenschte, dat dergelijke praktijken tusschen onze grenzen gebeuren, doch het zal geweerd worden, van welke nationali teit de daders ook zijn. Ook tegen D. luidde de eisch vijf jaar gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis. De verdediger, mr. A. T. J. Etmans uit Leiden, voerde aan, dat verd. van zeer goe de afkomst is en zich altijd met journalis tiek heeft bezig gehouden. Zijn taak was, berichten in Holland op te zenden en te sturen naar den West Deutschen Presse- dienst te Essen. Verd. heeft nooit spionna- ge of andere ondergrondsche werkzaamhe den verricht De opdrachten van den Duit schen geheimen dienst kon hij niet weige ren, omdat hij gedwongen werd. Bovendien was hij" er zich niet' van bewust, dat hij in dergelijke mate tegen het Nederlandsche belang handelde. Dreves is een zeer ernsti ge asthmapatiënt en heeft ook van zijn verrichtingen geen financieel voordeel ge trokken. Hij was slechts koerier". Spr verzocht vrijspraak subs, onmiddel lijke invrijheidstelling. Dit laatste verzoek werd door de recht bank afgewezen. Uitspraak zal volgen op 18 Maart. HACHELIJK AVONTUUR VAN NEDER- LANDSCHEN KORPORAAL-VLIEGER. Gistermiddag! heeft de korporaal-vlie ger van Berkum, die met een tweeper soons lesvliegtuig van het vliegveld te Vlissingen was opgestegen, boven de Noordzee een angstig avontuur beleefd- Hij geraakte in den mist verdwaald, ter wijl zijn benzinevoorraad allengs slonk. Op het moment, dat hij meende, dat de motor over enkele seconden zou stoppen en het toestel in zee zou storten, ontdekte hij in de Wielingen het Grieksche s.s. „Corinthiatos". De piloot vloog naar het schip en cirkelde er laag over heen, ten einde op deze wijze de aandacht te trek ken. Vervolgans gaf hij de opvarenden door middel van gebaren te kennen, dat bij het toestel wilde verlaten. Onmiddel lijk zette de bemanning een sloep uit, de piloot verliet zijn stuurhut en klom op de cabine om van een hoogte van omstreeks 25 meter in het water te springen. Hij zwom daarna naar den sloep en bereikte korten tijd later Vlissingen. De vlieger bleek geheel ongedeerd te zijn. Het vliegtuig is na in zee te zijn ge stort, spoedig gezonken. Met medewer king van de marine zal thans getracht worden het vliegtuig te bergen. POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë. De positie van de postvluchten op In- dië was gisteravond als volgt: Op de uitreis kwam de „Wielewaal" (van Veenendaal) te Rangoon aan, dit vliegtuig wordt op 6 Maart te Batavia verwacht. Op de thuisreis arriveerde „Reiger" (.Both) te Medan en wordt 9 Maart te Na pels verwacht. De „Emoe" (Tepas) landde de Alexandrië en wordt 5 Maart te Napels verwacht. Vraag: Wat is de kortste en beste weg per auto an Noordwijk naar Smakt bij Venraay? Zijn er nog, met het oog op de militaire bezetting, bepaalde voorschriften aan het rijden op die wegen verbonden? Antwoord: Noordwijk, Leiden, Alphen, Bodegraven, Woerden, Jutfaas, Vreeswijk, Vianen, Everdingen, Deil, Waar denburg, Hedel, Den Bosch, Veghel, Erp, Gemerkt, Bakel, Deurne, Venraay, Smakt. Bijzondere voorschriften zijn er, naar wij meenen te weten, niet. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Alphen aan den Rijn naar Vrees wijk? Hoeveel K.M.? .Antwoord: Deze route vindt u in bovenstaand antwoord gegeven. Aantal K.M. 45.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10