DOE GEWOON! KOOP GEWOON! DAN GAAT HET OOK GEWOON!! De gouden handschoenen van den Baljuw MAANDAG 4 MAART 1940 DE LFinsCHE C1IJRANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 HAZERSWOUDE PASTOORSBENOEMING Pastoorsbenoeming. Tot pastoor van de parochie van de H. Engelbewaarders alhier is, ter vervanging van de vacature ontstaan door het overlij den van pastoor Ruijter z.g., benoemd de zeereerw. heer G. Boos, thans pastoor te Voorschoten. Pastoor Boos is geboren in 1888 en pries ter gewijd in 1912. In 1932 was Z. E. pas toor te Lewedorp (Zeeland gem. 's Heer- arendskerke) benoemd. Voor dien tijd is Z. E. kapelaan geweest te Bodegraven en 's Gravenhage. Sedert September j.l. was Z. E. pastoor te Voorschoten. NOORDEN Coöp. Brandwaarborg. Mij. In café „De Noordsche Plassen" werd de jaar vergadering gehouden van de Coöp. Brand waarborg-Maatschappij „NoordenNieuw koop en naaste omgeving". Wegens ziekte van den voorzitter, den heer Th. Mourits, werd de vergadering geleid door het Be stuurslid en lid van de Tweede Kamer, den heer M. P. van der Weijden. In zijn openingswoord memoreert de heer Van der Weyden de ongesteldheid van den heer Mourits, die reeds meer dan 30 jaren deze vergadering als voorzitter heeft geleid en nu alreeds 7 maanden in een ziekenhuis verblijft. Spr. rekent zich tot tolk van alle aanwezigen, wanneer hij hem een spoedig en volledig herstel toewenscht. Ook de bestuursleden, de heeren J. Ter- steeg en J. Smit zijn door ongesteldheid af wezig en spr. hoopt, dat ook beiden spoedig herstellen mogen. Laatste heeft intusschen ontslag genomen als lid van het bestuur. Spr. wijst er op, dat de heer Smit een lange reeks van jaren een bestuurslid was, die met volle overgave steeds de belangen der maatschappij bij zijn veelvuldig verkeer onder de menschen nastreefde en brengt hem daarvoor de verschuldigde dank. Na een toepasselijk woord van welkom krijgt nu de heer Klaus als secretaris-penning meester gedurende geruimen tijd het woord ter voorlezing van notulen, jaarverslag en accountantsrapport, waaruit het volgende wordt overgenomen. Met de gemeente besturen van Nieuwkoop en Zevenhoven werd een overeenkomst aangegaan ler voorziening bij brand. Het ledental steeg m 1939 van 802 tot 843. De nieuwe motor spuit heeft gekost f 5487.36. De premiën bedroegen 11145.waarbij wegens halve premiën, na 14 jarig lidmaatschap is in begrepen 2012.en wegens 10 crisis-aftrek 735.Voor reassurantie premie is betaald 4275.Het verzekerd bedrag is in 1939 van f 6.125.329.voor uitgegaan met 27681.en gestegen tot 6.153.329.Het reserve-fonds bedraagt thans 81266.De heer J. L. van der Zwet rapporteert namens de financieele commissie alles in orde bevonden te heb ben. Het aftredend bestuurslid, de heer A. Vink wordt met 57 van de 77 uitge brachte stemmen herbenoemd. In de plaats van den heer J. Smit uit Zevenhoven, die bedankte, beval het bestuur aan den heer G. van Trigt uit Zevenhoven, die met 50 van de 77 stemmen wordt benoemd. Leden van het stembureau waren G. J. van der Arend, J. B. Th. Groenendijk en P. Pieter- sen Wzn. Tot lid van de financieele com missie wordt benoemd in de plaats van den heer J. L. van der Zwet, die aftredend en niet herkiesbaar was, de heer Ant. van den Berghe. De verzekeringsprijs voor het halriet werd vastgesteld op 8.Bij de rondvraag vroeg de heer P. Pietersen Wzn. dat bij een volgende bestuursvacature ook eens een arbeider door het bestuur op de voordracht wordt geplaatst, aangezien thans deze groep in het bestuur in het geheel niet vertegenwoordigd is. De voorz. erkend de redelijkheid van dit verzoek en wil daarvoor gaarne zijn medewerking toe zeggen. Eierenvciling. In het hotel van de wed. Van den Bosch werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de „Nieuw- koopsche Eierenveiling" onder voorzitter schap van den heer H. van der Tol. Uit het jaarverslag van den secretaris-pen ningmeester, den heer P. Bder bleek, dat in 1939 alhier geveild zijn: 279183 eieren met een opbrengst van 9731.37 of ge middeld 3% cent. De totale ontvangsten bedroegen 9836.90, de uitgaven 9757.82, batig saldo 79.08. De grootste aanvoerder bleek te zijn W. Wahle uit Noorden, die 30393 eieren liet veilen of gemiddeld 584 per week. De aftredende bestuursleden, de heeren H. van der Tol en H. van Zoest werden herbenoemd. UIT DE GESCHIEDENIS VAN VOORSCHOTEN Katholieke eeredienst oogluikend toegestaan IX. door DUYNISVELD A. N. pr. Als opvolger van pastoor Roggué kwam Paulus van der Burg, geboortig uit Delft. Den 19den Augustus 1774 kreeg hij zijn admissie als pastoor der Statie 105); om de admissie gelden, die de katholieken overal telkens bij den komst van een nieu wen pastoor of kapelaan moesten betalen, te kunnen voldoen, werd een omgang langs de huizen gehouden; de baljuw kreeg 100 gulden en de procureur in uen Haag 52 gulden uit deze omgang betaald, terwijl de voorjaarsomgang van 1775 ook gedeel telijk daarvoor besteed werd. 106). Behalve deze admissie gelden moesten de katholieken ook recognitiegelden betalen om ten minste oogluikend eenige beschei den vrijheid in hu» schuilkerkje te genie ten in de uitoefening van hun godsdienst. Betaald moest er ook worden voor elke verandering of verbouwing aan hun kerk je; den gouden handschoen of de bien- venus aan den nieuwen schout ox baljuw, enz.; daarbij gaven de Staten heel vaak een octrooi om belastingen te hebben op bier, wyn, koren, brood enz., ten bate van de restauratie en opbouw der protestant- sche kerk of pastorie, welke indirecte be lasting alle ingezetenen, ook de katholie ken trof. Dat alles drukte zwaar op de katho- ROELOFARENDSVEEN Ontwikkelingsavond Tuinbouw. In de St. Pancratiuszaal is de tweede ontwikke lingsavond voor de kleine tuinders gehou den. De voorzitter der Gemeentelijke Com missie, burgemeester Mr. J. W. Peek, leidde den avond in met een overzicht van de verschillende regeeringsmaatregelen, wel ke strekken tot verbetering van de toestan den in den tuinbouw, waarbij hij ten slotte den nadruk legde op de wenschelijkheid van meer en nauwer contact tusschen den tuinbouwvoorlichtingsdienst en de betroK- ken tuinders. Hierna was het woord aan den heer Te Meij, assistent van den Tuin- bouw-conculent, die in een vlot betoog het grondonderzoek behandelde. UITHOORN Geboren Cornelia Maria, dochter van C. J. N. Oudshoorn en C. M. Kaptein Adrianus Gerardus, zoon van A. de Groot en J. E. van der Jagt Adriaan, zoon van L Catsman en J. H. Jansens Gerardus Paulus Franciscus, zoon van G. A. Dirks en C. E. Sandfort. Overleden: J. J. Kreetz, oud 66 jaar, echtgenoot van C. S. Rings. ZEVENHOVEN „Stille Omgang". Het Genootschap v. d. Stillen Omgang vergaderde onder voorz. van den heer Jasper Blom. De waarn. pen- ningm. deëd rekening en verantwoording. De inhoud der klas bleek 5.39 te zijn. De heeren J. Steijn en M. J. de Groot, contro leerden de boeken. Hierna deelde de voorz. mede, dat de omgang gehouden wordt van 9 op 10 Maart a.s. Des avonds om 11.30 uur Lof in de parochiekerk. Vertrek om 12 uur per bus. Bij aankomst de omgang. Dan een H. Mis in de kerk van O. L. Vr. v. d. H. Rozenkrans (Jacob Obrechtstraat). De secr. deelde nog mede, dat wij zijn aangesloten bij de parochie van Roelofarendsveen. De kosten bedragen f 1.— per bus en f 0.15 kerkkaart. Het perodiek aftr. lid L. J. Bos stelde zich. wegens militairen dienst, niet meer beschikbaar In zijn plaats werd ge kozen de heer M. J. de Groot. Kaarten zijn te bekomen bij den secr.; het liefst zoo spoedig mogelijk afhalen. lieken, ook van Voorschoten, en uit de rap porten der baljuws betreffende den staat der recognitiegelden in Holland over de jaren 17661786 weten wij dat de bal juw jaarlijks 200 gulden ontving om zijn oogen dicht te doen. wanneer de katholie ken de scherpe plakkaten, die hun gods dienstoefeningen verboden, overtraden. Baljuw A. Boers van Voorschoten ver klaarde 12 Juni 1786: „Dat ik gedurende den tijd van tien jaren als bailuw door den pastoor of besorgers der Roomsche kerk heb genoten jaarlijks de somma van 200 gld. Dan dat deselve in den jare 1785, niettegenstaande alle aangewende devo.- ren, maar een 100 gld. heeft gelieven te voldoen en in dit loopende jaar nog niet- wel is voldaan". Omdat deze belasting verre boven de draagkracht der katholieken lag, vooral in kleinere plaatsen, kwam het, ook toen denkbeelden var verdraagzaamheid baan braken, dat men nalatig bleef in het be talen van deze gelden; de katholieken kregen moed en weigerden steeds meer de gehate belastingen te betalen, terwijl zij requesten indienden bij de Staten tot af schaffing ervan Zij hadden inderdaad succes: bij resolutie van 25 Januari 1787 werden de recognities afgeschaft, maar de katholieken moesten de tot dien datum nog onbetaalde gelden aan de baljuws vol doen. Maar zij hadden hun zin gekregen; met behulp der patriotten waren de recogni tiegelden weg; het strijdblad dei patriot ten „De Post van Neder-Rhijn" was niet te vergeefs herhaaldelijk er tegen te velde getrokken, en het heffen der recognities scherp gelaakt: „daar die belasting niet is ten dienste van het gemeene Land, waar toe alle betamelijke schattingen en lasten moeten verstrekken, maar alleen tot vet mesting van eenige bijzondere personen, en het dus zoo onbillijk als hard is dat honderde braave en stille inwoners hun zweet wordt afgeperst om de weelde en pracht van één officier te onderhouden. Wanneer een Bailluw sterft en een ander in zijn plaats komt eischt die van de pas- tooren de „gouden handschoenen" dat is een geluk wensching vergezeld van een aanzienlijk geschenk in baaren gelde; welk zij, ofschoon zij het een gèschenk, een vrij willige gift noemen, naar hun eigen wille keur bepalen. Wanneer nu de pastooren, bij hunne gelukwensch aan die Hoog Ge nadige Heeren, niet zorge dragen dat er dit geld tot den laatsten kwadraatpen ning is, worden zij niet alleen schamper behandeld maar ook hun het verrigten van hun kerkdienst belet". 107) Paulus van der Burg deed zijn studies te Leuven. Van' 1766 tot 1774 was hij kape laan in den Posthoorn te Amsterdam 108). In 1773 was hij deservitor te Enkhuizen, waar pastoor Essens was gestorven. Diens kapelaan Wouter Ruyters werd bestemd tot zijn opvolger en had reeds het'recht van opvolging schriftelijk van den nun tius ontvangen, maar door den aartspries ter Van de Capelle werd de kapelaan van den Posthoorn, Paulus van der Burg be noemd, en de nuntius keurde dit goed en bevestigde deze benoeming. Daarop vroeg pater Ruyters een eenvoudig pastoraat, maar hen werd gelast de Missie te verlaten, ongetwijfeld in verband met de opheffing der Jesuietenorde in 1773 (Enkhuizen was tot dusverre een Jesuieten-statie geweest). Maar het stadsbestuur van Enkhuizen dwong den benoemden Paulus van der Burg de stad te verlaten, en Ruyters tot blijven, terwijl de katholieken intusschen naar de omstreken gingen om Mis te hoo- ren en de Sacramenten te ontvangen. De kwestie werd opgelost, doordat na rijp beraad Van der Burg werd benoemd te Voorschoten en Wouter Ruyters als pas toor te Enkhuizen 109). Pastoor Van der Burg en zijn opvolger pastoor Driessen worden genoemd de grondleggers der Statie Voorschoten 110). Volgens het Missieverslag van Ghilini telde zijn Statie in 1775, 559 communican ten; zij werd er in geprezen als te behoo- ren tot die van den eersten rang 111). In 1784 was het getal communicanten iets te- ruggeloopen en bedroeg het 527; dat jaar telde 32 gedoopten, 8 huwelijken en 22 overledenen 112). Pastoor Van der Burg was een groot Blijf gewoon! Alleen een rustig Nederland heeft niets te vreezen! Dat de eerste dagen ons allen even uit het gewone, kalme spoor brachten, het is te begrijpen U heeft het thans echter óók al gemerkt' nü begint ieder weer „gewoner" te worden nü moet Nederland zijn oude kalmte en zelfvertrouwen hervindenNederland heeft dat noodig!! Het distributiesysteem is perfect geregeld het werd trouwens niet uit angst voor karigheid, doch juist ter beveiliging van ieder Uwer door onze Regeering ingesteld! Prijsopdrijvingen zullen niet voorkomen U hebt nü reeds kunnen merken, dat alles thans anders is dan in '14beter geregeld, veiliger voor U en Uw gezin! Ons land heeft ruim voldoende voorraad. Van Mies wat er noodig is! Ruim voldoende! Dus...koop gewoon! Dan behoeven de winkeliers geen ongewoon groote voorraden te maken, dan hoeft door geen enkel handelsman de normale voorraad van 'n heel jaar in enkele weken te worden ingeslagen. Dat is verkeerd dat stagneert onze handel en het vervoerswezenDat zet onze industrie voor haast onoverkomelijke moeilijkhedenDat maakt alles onnoodig duurder!! Dus DOE GEWOON, KOOP GEWOON, DAN GAAT HET OOK GEWOON! ijveraar voor het geestelijk en tijdelijk welzijn zijner Statie; het oude schuilkerk- je werd vertimmerd en verbeterd en de pastoor schonk een nieuw orgel onder be ding van H.H. Missen; ook vermaakte hij een legaat van 500 gulden aan de Voor- schotensche kerk. De verbouwing van het kerkje kostte, blijkens een rekening van 19 Mei 1795, 3378 gulden. Aanvankelijk nam de pastoor alleen de zielzorg waar, maai bij het klimmen van de jaren werd de uitgestrekte Statie hem alleen te zwaar en verzocht hij een hulp van een kapelaan, die hem werd gegeven in den persoon van Andreas Groeneweg, ook uit Delft geboortig, die in 1788 naar Voorschoten kwam, met toestemming der Gecommitteerde Raden der Staten vaxj Holland en West friesland, de dato 29 No vember 1788: „Is gehoord het rapport van den Wel- Ed. Heer van Wassenaar, Heer van Ster renburg en van d Heeren van Lidth de Jeude en Groeninx Hun Ed. Mog. meede- broederen in raade, mitsgaders van de Heere Raadspensionaris en van den secre taris Roger, ingevolge en ter voldoeninge van Hun Ed. Mog. actens commissoriaal van den 29 October la-.tstleeden en 6 dee- zer, geëxamineerd hebbende de requeste van Paulus van dér Burg, werelds priester en pastoor in de gemeente van Voorscho ten en Andries Groeneweg, gebooren van Delft, zijnde een Roomsch wereldspries ter, geen geordende priester, nog munnik, en in het bijzonder geen Jezuiet, hetzij ge- professide of van minder ordre, te kennen geevende, dat de uitgestrektheid van Voorschooten aan den pastoor aldaar eenen zwaaren dienst veroorzaakt, en zulks bij den eersten supplt. in zyne klimmende jaaren meer en meer ondervonden wor dende, denzelven in de noodzaakelijkheid brengt, om daarin eenige hulp te zoeken; dat om gelijke reedenen te meermaalen capellaanen van voorige pastooren te Voorschoten zijn geaccordeert geworden; en vervolgens verzoekende, dat Hun Ed. De jaarlijksche Stille Omgang in de hoofdstad kreeg ditmaal een bijzondere beteekenis door het zeer groote aantal gemobiliseerde bedevaartgangers. Mog. aan den tweeden supplt. gelieven te permitteeren, om, na alvorens de ver- eischte verklaaring en onderteekening te hebben gedaan, den eersten supplt. als ca- pellaan in de voorz. gemeente behulpzaam te mogen weezen. En meede gexamineert hebbende het berigt en advis van den balliuw van Voor schooten, in wiens handen de voorz. re queste is gesteldt geweest. Waarop gedelibereerd en in achting ge noom en zijnde, dat uit het voorz. berigt en advis consteerd, dat de posit i ven bij de voorz. requeste ter needer gesteld zijn conform de waarheid, is conform het advis van weigen. Heeren commissarissen goed gevonden en verstaan, aan den tweeden supplt. bij deeze te permitteeren, den eer sten supplt. in het waarnemen zijner dien sten als capellaan behulpzaam te mogen weezen, mdtz alvoorens doende de ver klaaring en ondertekening van de Room sche priesters gerequireerd. En zal extract deezes gegeeven worden aan de supplten alsmesde aan den bail- liuw van Voorschooten, zoo tot naricht als om zig daarnaar te reguleeren". Er kwam heel wat kijken in dien tijd om een kapelaan te krijgen! Pastoor Van der Burg overleed te Voor schoten op 21 November 1805, ruim 64 ja ren oud. 113) 104) Parochie-archief van Voorschoten. 105) Bijdr. v. Haarl., dl. XH.'bl. 61. 106) Parochie-archief van Voorschoten. 107) De Post van den Neder Rhijn; IV, bl. 325, 334. 108) Bijdr. v. Haarl., dl. XIV, bl. 187; dl. XXXVIU, bl. 259. 109) ld., dl. XXXVTI, bl. 59—60, 79. 110) Haarl. Bijdr., dl. LVI, bl. 183. 111) Arch. Aartsb. Utrecht, dl. Vlll, bl. 121. 112) Parochie-archief van Voorschoten. 113) Bidplaat je. KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD" W,aa%am zoaaeet du'&t&inid ap deze w-zxeCd „Het Évangelie verhaalt dat er bij Je Kruisiging van Christus duister nis neerviel over het geheele land Jat is een schrikwekkend symbool van wat op geestelijke wijze ge schiedt en zich altijd weer zal blij ven herhalen, overal waar blind en hoogmoedig ongeloof Christus uit het hedendaagsche leven heeft ver bannen, vooral uit het openbare leven". Paus Pius XII. Encycliek „Summi Pontificatus

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8