Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude LUCHTVAART ZATERDAG 2 MAART 1940 f»c i «Tti^ofnic roiri?4NT TWEEDE BLAD - PAG. F Mjjnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 cl GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDfc LEIDSCHENDAM Ziekenverpleging. Onder voorzitter schap van den heer G. C. Kasbergen kwam gisteravond de R.K. Vereeniging voor Zie- kenhuisverpleging in jaarvergadering bij een in het Vereenigingsgebouw. Aan de orde kwam het voorstel om voor inwonende leden het lidmaatschap verplich tend te stellen en te doen ingaan oj) 16-ja rigen leeftijd, ingaande 1 Juli 1940. Het voorstel werd allereerst door den secretaris duidelijk toegelicht, waaruit blijkt, dat het hier ter plaatse in vergelijking met andere ▼ereenigingen in den omtrek het voordee- llgste tarief is. Hierna komen oe tor.gen los en w.irien zeer lange besprekingen gevoerd en nomen d.verse gedachten naar voren en werden meerdere voorstellen aan het bestuur in overweging gegeven, o.m. door den heer C. M. van Oosten, die den leeftijd op 18 jaar wil handhaven en dan de algeheele contri butie voor alle leden met 2 cent verhoo- gen. De heer Willemse wil o.m. de leden gezinshoofden met 2 cent verhoogen en be spreekt de ligdagen, de reserve, enz. De heer Adriaense wil het bestuursvoorstel voor één jaar aannemen, terwijl de.heer Rolvink het voorstel-van Oosten onder steunt en de heer de Gier eveneens met 2 cent wil verhoogen of anders de ligdagen verkorten. De heer van Oosten doet nog een tusschenvoorstel om den leeftijdsgrens te stellen op 17 jaar en het dan voor een jaar te beproeven. De pastoor zegt, dat alles, wat naar voren gebracht wordt, lang en breed is overwogen, doch dat het bestuur dit voorstel het beste vond. Na toelichting door den voorzitter wordt het bestuurs voorstel in stemming gebracht en aangeno men met 52 tegen 16 stemmen en 1 stem blanco. Het voorstel van het bestuur om vanaf 1 Maart 1940 de vergoeding van verpleeg- kosten in ziekenhuizen te bepalen op ten hoogste 3.85 per dag, wordt met alg. st. aangenomen. Tot lid der verificatiecommissie werd ge kozen de heer H. J. Mol. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer G. Kasbergen met overgroote meerderheid van stemmen herkozen. K.J.M.V. Maandag 4 Maart te 8.30 uur ontwikkelingsavond. Inleider de heer G. A. J. van Heereveld. Onderwerp: „Een krach tig gezin, de kracht van het land". Dinsdag 5 Maart te 7.30 uur: Maria-Con- gregatie en Vrijdag 8 Maart: Sociëteits avond. St. Josephsgezellen. Morgen na de H. Mis van 7 uur algemeene H. Communie der leden; na de Hoogmis en na de Lijdens meditatie bijeenkomst. Dinsdag 5 Maart te 7.30 uur Maria-Con- gregatie, daarna bijeenkomst. Donderdag 7 Maart: biljartclub A.D.O. en Zaterdag 9 Maart na het Lof bijeenkomst. STOMPWIJK Staatspartij. Donderdagavond verga derde de R.-K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" in de zaal van „Het Blesse- paard". De voorzitter, de heer L. C. van Wijk, verwelkomde kap. Klaver, weth. Smit en 't raadslid den heer J. v. d. Bosch. Spr. bracht den kiezers dank voor het goe de uitbrengen van hun stem. In het jaar verslag van den heer Jac. v. d. Zijden werd dank gebracht aan de Propagandaclub voor de bewezen diensten bij de verkiezingen. Het aantal leden was iets achteruit gegaan. Het financieel verslag werd door afwezig heid van den heer J. v. Maren, uitgebracht door den heer C. Waayer. De ontvangsten waren met inbegrip van het batig saldo van vorig jaar, groot 75.83 totaal ƒ211.60, De uitgaven waren 148.24. Het batig saldo op 1 Jan. 1940 bedroeg ƒ63.36. Door de controle-commissie werd een gun stig rapport uitgebracht. Bij de bestuursverkiezing werden de hee- ren Th. Schrader en C. Waayer resp. met 90 en 86 stemmen herkozen. Na een toe lichting door den voorzitter werd met alg. st. goedgevonden de contributie te bren gen op 40 ct. per lid. In het slotvvo.ord hoop te de voorzitter, dat de leden mede zullen werken de Staatspartij hecht en sterk te maken. Met een verloting van aardige prijzen werd de vergadering besloten. LISSE „Stille Omgang". De afdeeling van het Genootschap van den Stillen Omgang hield gisteravond haar jaarvergadering onder presidium van den heer Chr. v. d. Eist. De opkomst was goed. De secr., de heer F. J. van Rooyen. bracht het jaarverslag uit. Uit de rekening en verantwoording van den penningm den heer Fr. v. d. Vlugt, bleek, dat er een nadeelig saldo was van ƒ23.53. Dit nadeelig saldo was te wijten aan het gratis uitgeven van de zang-tekst boekjes. Vervolgens stelde het bestuur voor om direct na de H. Mis uit Amster dam naar huis terug te keeren en zich daar niet meer te ontnuchteren. De heer v. d. Lans wilde nog iets verder gaan en direct na den Stille Omgang terugkeeren en de H. Mis in de eigen parochie hou den Het bestuur ontraadde dit voorloopig en wenschte af te wachten, hoe dat in de afdeeling Hillegom, waar men zoo dit jaar doet, zal bevallen. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat de aftredende leden Chr. v. d. Eist, Fr. v. d. Vlugt en J. Damen bij enkele candidaatstelling werden herko zen. terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer N. P. v. Reek uit een tweetal candidaten, n.l. de heeren C. van der Zwet en N. Stokman, werd ge kozen de heer C. v. d. Zwet met 61 van de 102 uitgebrachte stemmen. Aan de erde is vervolgens de rede van kapelaan Mathijs- sen, die den aantrekkingskracht van den Stille Omgang ontlpedde. Een dankbaar applaus volgde op deze rede, waarvoor de voorzitter den kapelaan dankte. Hierna deed de voorzitter inzake den Stille Omgang de volgende mededeelingen: Allen gaan met één en dezelfde reisgele genheid naar Amsterdam; voor Lisse per autobussen. De reiskosten zijn 90 centen pei persoon. De Omgang wordt voor Lisse gehouden in den nacht van 910 Maart. Te half 12 wordt Zaterdag 9 Maart een kort Lof gehouden in de St. Agathakerk. Te 3 uur wordt in de H. Hart-kerk in de Von delstraat te Amsterdam de H. Mis opge dragen. De kaartjes voor de bus zijn ver krijgbaar hedenavond en Woensdag 6 Maart in de Engel en Vrijdag 8 Maart te Lisse. De gebeden- en gezangenboekjes zijn bij het bestuur verkrijgbaar a 10 cent per eeemplaar De voorzitter verzocht de kerk te Amsterdam niet te verlaten vooraleer het gebed ter verkrijging van de aflaat was gebeden. De weleerw. heeren Egberts en v. Ingen. kapelaans van de St. Agatha, zullen den Omgang medemaken. NOORDWIJK Segoba-avond. Het is een heel goede gedachte geweest om op een ontmoetings avond het helaas nog te weinig bekende werk van de Segoba in breederen kring naar voren te brengen en daarom was het verheugend, dat de groote zaal van Café „Flora" tot in de uiterste hoekjes gevuld was en burgemeester v. d. Mortel, de beide wethouders, meerdere raadsleden de ge meente-secretaris en vele vooraaanstaan- de personen in de gemeente op dezen avond tegenwoordig waren. Kapelaan Schouten, die als voorzitter dezen avond opende met een welkom, namens de com missie voor cultureele zorg voor de werk- loozen, bracht dank aan degenen, die dezen avond hebben georganiseerd en hoopte, dat de band van saamhoorigheid hierdoor ver stevigd moge worden. De leider van dezen avond, de heer N. L. van den Berg, bracht in keurige bewoor dingen dank aan allen, die door het Segoba- werk het lot der werkloozen hebben helpen verlichten in het bijzonder aan het ge meente-bestuur, kap. Schouten en de hee ren L. J. Droogh, v. Buijtenen en de overi ge commissie leden, Dat alzijdig in het oe- lang der werkloozen wordt gewerkt, bleek wel hieruit, dat zelfs een compleet mu ziek gezelschap zeer verdienstelijke num mertjes ten beste gaf onder leiding van den heer P. den Otter. Vervolgens werden proeven van bekwaamheid afgelegd :n boekhouden, moderne talen, meetkunde, Ned. taal, radio-techniek, dichten, decla- meeren, terwijl in een rake schets op origi- neele wijze het Segoba-werk werd uiteen gezet. Burgemeester v. d. Mortel ver klaarde, dat het Segoba-werk de volle sympathie heeft van het gemeentebestuur. Met groote voldoening heeft spr. eenige weken geleden kennis genomen van het goede werk, daar verricht. Gaarne bracht spr. dank voor het vele werk van kap. Schouten en den heer Droogh, waarbij hij tevens insloot de geheele commissie. Deze waardeerende woorden werden met applaus bekrachtigd. Nadat het muziek gezelschap nog enkele nummers had ten beste gegeven, was er gelegenheid om de vele en mooie werkstukken te bezichtigen, waarna het verdere van den avond gevuld werd met enkele wedstrijden in sjoelen, tafeltennis enz. Hukasch. Ondanks de vorstperiode van dezen winter, gaat de Hukasch toch door en morgen opent zij haar poorten in het Burchthuis in de Bconckhorststraat. Wij hebben het voorrecht gehad al om een hoekje te mogen ""zien en kunnen getuigen: wat wij daar op 't gebied van huis- en kasbroei gewaar werden, zal zeker de stoutste verwachtingen overtreffen. Het bezoek aan deze tentoonstelling kun nen wij dan ook ten zeerste aanbevelen. WARMOND St. Josephsgezellen. A.s. Maandag 8 uur houdt de heer v. d. Zalm een lezing met lichtbeelden over Lourdes en omgeving. Woensdag 13 Maart is er in Leiden een Passieavond. Een avond, die we niet mogen missen. Lees wat er verder over in de „Leid- sche Courant" komt te staan en geef je Maandagavond op. Wij zorgen voor kaar ten en; als je wilt, ook nog voor bespro ken plaatsen. De secretaris. Kruisvaart. Morgen 7 uur algemeene H. Communie tot intentie van onzen di recteur. Jongens, laten we ons in gedachten ver plaatsen naar Amsterdam, waar zoo vele mannen den Stillen Omgang doen; en bidden ook wij met hen, dat ons vaderland gespaard moge blijven van een oorlog. Niemand mag dus afwezig zijn; en denk er om: in uniform. Zondag 3.30 uur club. Om 4.30 komen alle jongens naar de burcht, ter viering van den verjaardag van onzen directeur Woensdag 7.30 uur: Mgr. Aengenent-, Michaël- en Tarcisius-ban. Allen moeten aanwezig zijn daar we moeten repeteeren voor den a.s. ouderavond. Zaterdag 7.30 uur: Willibrord- en Je- roen-ban. Huisbroei: Jongens, wat zien die bollen er mooi uit; nog een paar weken. Wie zal de mooiste hebben? ZILK E.H.B.O. Gisteravond is de nieuwe cursus begonnen. Dr. van Dijk, uit Lisse, treedt nu definitief als leider op. Van Maandag tot en met Woensdag a.s. zal een collecte worden gehouden ten bate voor eigen kas. Het is te verwachten, dat deze collecte goed zal slagen, daar allen er van overtuigd moeten zijn, dat het hier een zaak betreft van algemeen belang. NOORDWIJKERHOUT H.B.G. In café „Het Wapen van Noordwijkerhout" hield de afd. Noord- wijkerhout van het H.B.G. haar jaarver gadering, welke door voorzitter Braun werd geopend. Hij heette alle leden harte lijk welkom, waarna hij het overleden lid A. Immerzeel herdacht. Hierna las de secretaris de heer van der Weijden de notulen van de vorige vergadering voor welke ongewijzigd werden vastgesteld. Uit het verslag van den penningm. bleek, dat er een voordeelig saldo was van 55.09. De aftredende bestuursleden M. C. J. Braun J. Ruigrok en W. v.an der Weijden wer den bij acclamatie herkozen. Als voorzit ter werd herkozen de heer M. Braun. Hierna werd de beschrijvingsbrief behan deld. Besproken werd punt 5, voorstel van de afdeelingen Voorhout en Winkel om 5 toeslag bij aankoop uit het surplus- fonds. De vergadering zag hierin een groot belang voor de kweekers en sprak den wensch uit dat dit voorstel verwezenlijkt zal worden. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden gekozen de heeren J. R. Zonneveld en C. A. van Paridon. Bij de mededeelingen werd be kend gemaakt dat op nader te bepalen datum doop de Beurscommissie een ten toonstelling gehouden zal worden van ge broeide narcissen. Tevens zal aan deze ten toonstelling een soortenkennis-wedstrijd verbonden worden. Ruim 60 soorten zijn momenteel in de kas gehaald om gebroeid te worden. De juiste datum en plaats zal nader worden bekend gemaakt. De voor zitter vroeg hierna de aandacht voor de onlangs in het leven geroepen financieele commissie, legde het doel daarvan uit en hoopte dat de commissie niet veel te doen zal krijgen. De heer van der Weijden gaf vervolgens een uiteenzetting over war- moezierderij-gewassen en onder welke voorwaarden deze gewassen geteeld en ver handeld mogen worden. Bij de rondvraag welke nu volgde, en waarvan een druk gebruik werd gemaakt kwam in hoofd zaak ter sprake de inkrimping van de teelt der bollen tot 50 en de tot nog toe toe gezegde steun. De voorzitter gaf een uit eenzetting over het werk wat dienaan gaande door het H.B.G. in samenwerking met andere organisaties is verricht. Dui delijk kwam hierbij naar voren, dat de leden in het vervolg over dergelijke in grijpende maatregelen zullen worden ge hoord. De voorzitter zegde zijn medewer king toe, doch spoorde de leden aan steeds vertrouwen in de leiding te blijven hou den. De zeer geanimeerde vergadering werd hierna gesloten. Bultenlandsctie berichten OVERSTROOMINGEN IN BOLIVIA Uit La Paz wordt gemeld, dat de door den regenval zeer gezwollen rivier de Ro- cha de dyken vernield heeft, met het ge volg, dat de tweede stad der republiek, Cochamabma, is overstroomd. Een deel van de stad is, naar men meldt, verwoest. Min stens 9 menschen zijn omgekomen, terwijl er 14 vermist en tientallen gewond zijn. OPSTAND IN EEN IERSCHE GEVANGENIS. Uit Dublin wordt gemeld: Officieel wordt medegedeeld, dat gisteren 28 gedeti neerden in de Mounljcy-gevangenis aan het muiten zijn geslagen. Zij barricadeer den zich, doch zij werden door de civiele garde overmeesterd. AANSLAG TE HAVANNA. Uit Havanna wordt gemeld: Orestes Fer- rera, de staatssecretaris van het kabinet van president Machado van Cuba, is ern stig in den schouder gewond door op hem geloste schoten midden in Havanna, toen hij naar de vergadering reed van de con- stitueerende vergadering, waarvan hij lid is. Zijn chauffeur werd op slag gedood. Hij zelf werd gewond door een kogel, die vol gens den arts van een geweer afkomstig is. De vier daders vluchtten in een auto, na schoten gewisseld te hebben met de politie. Volgens den geneesheer, die hem behandeld heeft, zou Fcrrera buiten ge vaar zijn, al blijft zijn toestand ernstig. BRITSCH VLIEGTUIG VERMIST. Uit Calcutta wordt .gemeld: Een toestel van de Imperial Airways is niet op tijd te Sharjah aangekomen. Er wordt thans een onderzoek ingesteld. In het toestel zitten vier leden van de bemanning en vier passagiers. Het toestel was gisterochtend te half zes uit Arabië vertrokken en had te half elf te Sharjah moeten aankomen. Radio Karachi meent te 10.10 uur een bericht van het toestel te hebben opgevangen, waarbij hij trachtte Sharjah op te roepen, doch sindsdien is niets meer gehoord. DE POSTVLUCHTEN OP NED.-INDIë. De positie der Indie-vliegtuigen was gis teravond als volgt: Op de uitreis arriveerden de „Oehoe" (von Weirolher) te Rangoon en de „Wie lewaal" (van Veenendaal) te Alexandrië. Op de thuisreis landden de „Gier" (Scholte) te Alexandrië en de „Emoe" (Tepas) te Rangoon. Gisteravond vergaderde de Raad der ge meente Zoeterwoude. Voorzitter de burge meester. Aanwezig alle leden. Tot gevolmachtigde voor de behandeling van een beroep door Ged. Staten met be trekking tot de onbewoonbaar verklaarde woningen Weipoor» 39, 40 en 43 (de z.g. Muskadel) wordt aangewezen de gemeen- te-opziohter. Aan de vastgestelde verordening veld wachters wenscht de Min. van Binnen landsche Zaken aan art. 9 een toevoeging. Het artikel luidt: De veldwachters ge nieten vrije geneeskundige hulp voor zich en hun gezin, voor zoover de leden van dat gezin, uitgezonderd de echtgenoote, niet ouder zijn dan 14 jaar. De toevoeging: „voorzoover deze door den gemeente-arts kan worden verleend, dan wel tot een m aximum van f 25.per jaar", wordt z. h. s. aangenomen. In verband met de ingekomen circulaire ontruiming krotwoningen acht de Raad op voorstel van B. en W. dit niet ge rechtvaardigd zoolang niet door bouw van nieuwe perceelen met een voor de bewo ners te dragen huur in de huisvesting wordt voorzien. B. en W. stellen eenige begrootingswij- zigingen voor op de begrootingen voor 1939 en 1940. Na verkregen goedkeuring is de post ondersteuning onder werkver schaffing onder gebracht. De aRad keurt dit beleid van B. en W. goed. Het wegdek van den Ommedijk. Betreffende de verbreeding van den Om medijk, een werk behoorende tot het laat ste van het tertiaire wegenplan, deelt de voorzitter mede, dat deze weg bij de stren ge vorst zoodanig heeft geleden, dat voor al op het gedeelte van de Weipoort tot den spoorweg een herstelling van het wegdek ook noodzakelijk is. De totale kosten be dragen nu volgens den ingenieur met het wegenplan belast f 9000. Uit de verdeeling van de overschotten van de tertiaire wegen komt voor de we gen XI en Xn 100.per K.M. De voor zitter legt een berekening over, waaruit met een speling van 200.op de reke ning, het werk zonder bezwaar voor de ge meentekas kan uitgevoerd worden. Op een vraag van den heer Paardekoo- per, of er dan voor weg 12 nog voldoende reserves voor herstellingen overblijven, geeft de voorzitter een becijfering die ge ruststellend is. De heer de Groot merkt op, dat de haar- scheuren in den weg er reeds vóór den winter waren, zoodat de ingenieur dit vooraf had kunnen zien. De voorzitter beaamt zulks maar ver breeding zoomin als herstelling waren aan vankelijk meegerekend. Met den reeds be sloten post tot verbreeding en den mee valler uit de overschotten kan het werk nu zonder bezwaar uitgevoerd worden. Om dit werk onder hetzelfde toezicht van de bruggenbouw te stellen wordt aan den ingenieur opgedragen een plan uit te wer ken zoodat de aanbesteding tegelijk met de bruggenbouw op 26 Maart kan geschie den. De vergoeding aan de katholieke scholen wordt over 1937, waar deze beneden de norm gesteld na?'- de kosten -an de open bare school zijn gebleven, gesteld op de werkelijke uitgaven. B. en W. stellen voor op de subsidie-aanvrage voor het Wit- Gele Kruis aan den Hoogé Rijndijk 37.10 te geven, zijnde 35 ets. per lid. De heer Meijdam heeft bezwaar zijn stem aan het voorstel te geven, omdat de vereeniging voor een oursus E.H B.O, voor leden ƒ1.en voor niet-leden 2.50 vraagt. Spr. ziet daarin een onbillijkheid tegenover dè niet-Katholieken en wil het voorstel aanhouden tot bespreking met dat bestuur. De voorzitter zegt, dat de vereeniging extra kosten moet maken en daartoe van niet-leden ook een extra bijdrage vraagt. Niet-katholieken kunnen hospitant wor den. De heer Meijdam zegt: zonder stem recht. De heer Tijssen deelt ten slotte mede, dat de cursus wegens gebrek aan deelna me niet doorgaat, waarmede de bezwaren vervallen en het voorstel z. h. s. wordt aangenomen. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim worden benoemd de heeren J. Schouten, P. C. Paardekooper, H. v. d. Poel en J. v. d. Ruit. De tuingrond aan den H. Rijndijk wordt aan dezelfde huurders verhuurd. „Rhijnvreugd". B. en W. stellen voor het uitbreidings plan „Rhijnvreugd" te herzien. Het Rijk was bereid een straat te leggen, mits de gemeente f 1500.en de heer M. v. d. Velden 1500.bi, zouden dragen. Tenslotte is de heer van der Velden be reid gevonden f 3000.te geven. De zeer uitgebreide conferenties en onderhande lingen met den Rijkswaterstaat hebben nu geleid tot de eindbeslissing, dat het Rijk de plantsoenaanleg wil maken maar dat na twee jaar het onderhoud voor de ge meente komt. De heeren Meijdam en Tijssen maken hiertegen bezwaren, terwijl de voorzitter meent, dat de gemeente gezien wat an dere gemeenten voor parkaanleg bekosti gen met het aanbod tevreden moest zijn. Er kan aldus de voorzitter bij het viaduct toch geen braakliggende grond blijven liggen. De onderhandelingen zyn niet verder kunnen komen dan het voor stel; het Rijk wil zeker niet verder gaan. De heer Wessel acht de gemeente door het aanbod gediend. De heer de Groot saw liever het plantsoen aanleggen en het on derhoud aan het Rijk geven. De heer Paardekooper acht de zaak gekomen tot een koopmanschap, die beter in geheime zitting kan behandeld worden. De raad gaat in geheime zitting en na heropening wordt besloten aan het insti tuut „Stad en Landschap" op te dragen het uitbreidingsplan „Rhijnvreugd" te herzien en in overleg te treden met den hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat Voorts wordt in principe besloten Stad en Landschap een uitbreidingsplan ln hoofdzaak te laten maken met het oog op den weg beoosten Leiden enz. Aan de orde komt nu: Praeadvies en voorstel van B. en W. inzake instelling burgerlijk armbestuur. EEN BURGERLIJK ARMBESTUUR. De taak van B. en W. zou bij oprichting verlicht worden, doch de armen zouden op minder vlugge wijze geholpen kunnen worden dan thans het geval is. Op grond van deze beschouwingen mee- nen B. en W, in het belang van de gemeen te en in het belang van de armen den Raad te moeten adviseeren de burgerlijke armenzorg ook in de toekomst aan het col lege over te laten. De heer Paardekooper deelt mede, dat na hetgeen do rapporteur bij de 'behande ling van de begrooting heeft medegedeeld en nadat kennis is genomen van het prae advies van B. en W„ de katholieke raads fractie meent, dat de bezwaren daarbij gemaakt niet opwegen tegen de voordee- len, zoodat het ingenomen standpunt door deze fractie wordt gehandhaafd. De heer Meijdam deelt de voordeelen en bezwaren in het praeadvies genoemd. De heer Wessel zegt, dat de protestant- sche armbesturen een goede verstandhou ding inzake armenzorg met B. en W. heb ben. Spr. begrijpt niet goed de beweegre denen. die er de katholieke fractie toe lei den een Burgerlijk Armbestuur te stich ten, waar de belangen bij B. en W. zoo goed verzorgd zijn. De heer v. d. Ploeg getuigt nogmaals, dat het vertrouwen in B. en W. niet opgezegd is, maar dat een college op breeden basis, waarin meerdere groepen vertegenwoor digd zijn, wenschelijk wordt geacht. De heer van Leeuwen verklaart zich ook voor een Burgerlijk Armbestuur, op de eerste plaats omdat een grooter bestuur beter de b?langen kan beheeren, dan drie personen. Spr. acht de bezwaren van B. en W. niet zoo groot, omdat de eerste hulp toch altijd nog door de kerkgenootschap pen kan gegeven worden. De heer de Groot vindt het vreemd, dat de heer van Leeuwen, die zegt tevreden te zijn over de samenwerking met het armbestuur, thans voorstander is, terwijl hij vroeger tegenstander was. De voorzitter beantwoordt de sprekers en wijst op de financieele positie van de gemeente, waarbij het moeilijk zal zijn om op de begrooting een verhoogde subsidie te vinden. Spr. vreest stroever behandeling van de aanvragen. Bovendien zal een Bur gerlijk Armbestuur niet zoo goed over controle-middelen beschikken. De verhaals- procedure in gevallen er familieleden zijn, die verplicht moeten worden aan.de hand van de Armenwet; verstrekking van goed- koope levensmiddelen en meer zaken, zul len moeilijk tot stand komen. B. en W. worden weliswaar van veel last ontheven, en de secretarie eveneens. Ook vreest de voorzitter voor bezwaren van de onbezol digde commissie, zooals ook de commissie tot wering van schoolverzuim dit onder vindt. De heer Wessel spreekt van tweede in stantie over de teere kwestie, als zou een gang naar het Burgerlijk Armbestuur zwaarder zijn dan thans naar B. en W. De heer Meijdam zegt door de heeren Paardekooper, Ploeg en van Leeuwen niet tot ander inzicht gebracht te zijn. De heer v. Leeuwen zegt, dat de verval len prettige samenwerking hem zeker ter harte gaat. De gemaakte bezwaren deelt spr. niet. Tot den heer de Groot zegt spr., dat hij deze bal terug kan kaatsen; de heer de Groot, die nu tegenstander is, was vroeger voorstander. Nadat de voorzitter nog meerdere be zwaren had gemaakt komt het voorstel van B. en W .in stemming en wordt ver worpen met 6 tegen en 5 voor. Voor stem den de beide wethouders, en de heeren Meydam, Wessel en de Groot. Het voorstel Paardekooper om tot stich ting van een Burgerlijk Armbestuur te komen wordt door de heeren Vlasveld en v. Leeuwen ondersteund, waarna het in stemming gekomen, wordt aangenomen met 6 voor en 5 tegen. Tegen stemden de wethouders, en de heeren Meijdam, Wes sel en de Groot. De voorzitter zegt, dat in een der vol gende vergaderingen het huishoudelijk re glement zal behandeld worden. Bij de rondvraag informeert de heer de Groot naar verstrekking van een kolen- bon. De heer Tijssen zegt, dat na zyn vele klachten over het berijden van voetpad en het vermomd bedelen, de toestand aan den H. Rijndijk niet verbeterd is. Ook wijst de heer Tijssen op fouten ontstaan door de vorst in de nieuwe wegdekken en infor meert naar de garantie. Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7